Jverleg met ambtenaren niet jelast door Voorjaarsnota ^S: 500 mnen weg ;n minder reinen Waterpeil in rivieren daalt Hart infarcten op retour [iet iedereen |trij op 5 mei UBBERS: GEEN EENZIJDIGE KORTING UITKERINGEN „Kostwinners niet bevoordelen" Onzekerheid over verbeteringen aan Breguet Atlantic JJNENLAND CetdaeSotrumi VRIJDAG 15 APRIL 1983 PAGINA 11 HAAG Bevrijdingsdag (5 mei) wordt ien vrije dag voor iedere Nederlander. Het ferheidspersoneel en de scholieren hebben op mei wel vrij, maar in het bedrijfsleven geldt t vrije dag maar voor enkele sectoren. Nie- and kan een bepaalde bedrijfstak beletten op vrijdingsdag gewoon door te werken. Dat zei jnister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) giste- in de Tweede Kamer in antwoord op vra over de 5 mei-viering van de Kamerleden jtijn (PvdA) en Schreuders (CPN). Volgens etkerk heeft het kabinet er bij het bedrijfsle- n herhaalde malen op aangedrongen 5 mei lectief tot vrije dag uit te roepen, maar die rzoeken hebben geen resultaat gehad. ïg (Van onze parlementaire redactie) ïN HAAG Premier ibbers heeft gisteren in Tweede Kamer de be ding van PvdA-leider in Uyl tegengesproken er geen sprake kan van open en reëel erleg met ambtenaren ,bij decreet" is bepaald zij hoe dan ook zullen jeten bijdragen in de miljoen gulden (in Bijstandsmoeders willen hulp uit eigen kring ENSCHEDE Bijstandsmoeders kun nen en willen een groot deel van de niet-materiële hulp krijgen in eigen kring. Dit blijkt uit een onderzoek van de afdeling bestuurskunde van de TH Twente in een wijk in Apeldoorn on der gescheiden vrouwen met opgroeien de kinderen. Door gebrek aan perso neel van de Sociale Dienst kan de ge meente Apeldoorn deze groep vrouwen onvoldoende hulp en adviezen geven in de niet-materiële sfeer. Vooral de hulp van „lotgenoten" stellen de bijstands moeders op prijs. De bijstandsmoeders hebben volgens het onderzoek niet al leen behoefte aan sociaal contact, maar ook aan advies over de besteding van het kleine gezinsbudget. Ouders en kleuters maken veel fouten in verkeer GRONINGEN Ouders en kleuters maken veel fouten bij het oversteken van een straat. Met een betere training zou daaraan een heleboel gedaan kunnen worden. Er zijn maar heel weinig kleuters die om zich heen kijken als ze oversteken. De ouders brengen het er wel beter van af, maar hebben geen enkel idee van het gedrag van kinderen in het verkeer en lich ten ze bovendien niet goed voor. Tot die conclusie komt de Gro ninger verkeersdeskundige H.H. van der Molen (36) in zijn proef schrift over het gedrag van voet gangers. UNIFILLER KOMTOM BIJ WAPEN- ONDERHOUD DEN HAAG De 19-jarige Nederlandse Unifil-soldaat R. de Wolf uit Sneek is giste ren in Zuid-Libanon overle den aan de gevolgen van een ongeluk, dat gebeurde tij dens het wapenonderhoud. Naar de toedracht wordt een onderzoek ingesteld. De sol daat is de zesde Nederlandse Unifil-militair die om het le ven is gekomen. „Klassieke talen in Nijmegen handhaven" DEN HAAG De studierich ting klassieke talen aan de universiteit in Nijmegen moet worden gehandhaafd. Dit hebben ongeveer 300 clas sici, meer dan een kwart van alle classici in Nederland, be toogd in een petitie aan de on derwijscommissie van de Tweede Kamer. Bij de grote bezuinigingsoperatie in het wetenschappelijk onderwijs wordt voorgesteld „klassieke talen" in Nijmegen op te hef fen. Deze klassieke studie richting in Nijmegen zal vol gens de prognoses rond 1990 de grootste van ons land zijn. 1984: 900 miljoen) aan om buigingen die vanaf okto ber moeten worden door gevoerd. De premier legde er juist de nadruk op dat er in de Voor jaarsnota, waarvan vandaag door het kabinet de tekst wordt vastgesteld, geen reke ning is gehouden met een be paalde opbrengst van een eventuele korting op de amb- tenareninkomens. Dat is wel het geval met de korting op de uitkeringen. Lubbers wees er op dat er in het najaar geen sprake zal zijn van een eenzijdige korting op de uitkeringen als het overleg met de ambtenaren echt hele maal niets lijkt op te leveren. In zo'n geval zal het kabinet een inkomensmaatregel tref fen voor allen die uit de schat kist betaald worden, dus niet alleen voor uitkeringstrekkers, maar ook voor ambtenaren en trendvolgers. Daarbij kunnen de offers verschillend in groot te zijn. Oppositieleider Den Uyl uitte zich gisteren ongemeen fel over de voornemens van het kabinet. Bovendien hekelde hij de houding van CDA en VVD, die weigerden aan het debat deel te nemen omdat de Voorjaarsnota nog niet is ingediend en volstonden met het afwijzen van de mo ties die de PvdA-leider indien de: op de eerste plaats een voorstel de koppeling tussen uitkeringen en loonindex te handhaven, vervolgens het voorstel geen koppeling te leg gen tussen het overleg met de ambtenarenbonden en de be zuinigingen. Den Uyl constateerde dat het vaststaat dat degenen die hun inkomen uit de collectieve sec tor krijgen, dit jaar 225 miljoen gezamenlijk moeten inleveren. Volgens hem gaat dit recht streeks in tegen de opvattin gen van het CDA. Hij verweet Nijpels woordbreuk tegenover de AOW'ers die hij in de ver kiezingstijd had beloofd dat hun uitkering niet zou worden gekort. Premier Lubbers luistert in de Kamer naar de interpel latie van oppositieleider Den Uyl. EZUINIGINGSR APPORT RECHT Een studie naar minder treinen in de enduren en de weekeinden, sluiting van enkele dun ette spoorlijnen, minder vaak een trein op een aan- andere trajecten en het verlies van 400 tot 520 ba- Dat zijn hoofdpunten uit een rapport, dat de NS minister Neelie Smit-Kroes (Verkeer en Water- at) heeft uitgebracht over bezuinigingen in het reizi- svervoer. it-Kroes wil dat NS vanaf 1984 elk jaar 75 miljoen gulden >aart op het reizigersvervoer, zodat het rijk minder hoeft bij eggen. De NS ziet kans om per jaar 50 miljoen gulden op de iloitatie te bezuinigen. zou 400 tot 520 banen gaan kosten. De NS vindt wel dat wongen ontslagen moeten worden voorkomen. Maar dat zal •mstige problemen stuiten: In het goederenvervoer staan ook 1 banen op de tocht, ook daar gaat het mes in. NS vipdt dat de lijnen Santpoort Noord-Ijmuiden en Kerkra- Simpelveld wegens onvoldoende klandizie weg kunnen. Dat >aart drie miljoen „en de bus is een goed alternatief". De NS t ook het opheffen van enkele schaars bereden baanvakken jrensgebieden niet uit. ar meer lijnen kunnen er niet worden opgedoekt. Dat zou al- i maar geld kosten, aldus het NS-rapport, dat ook het minder quent rijden op enkele andere lijnen voorstelt. De Vervoers- id FNV vindt de bezuinigingen onaanvaardbaar, dere bezuinigingsmogelijkheden zijn: Beknibbelen op schoon- ten, onderhoud, verwarming en verlichting van gebouwen, erzoekskosten en reclame. De NS acht die bezuinigingen gewenst (kwaliteitsverlies) maar niet onverantwoord". anhouding in moordzaak msterdamse taxichauffeur STERDAM De politie heeft begin deze week de 22-jarige 1. uit de hoofdstad aangehouden op verdenking van de ird op de 37-jarige Amsterdamse taxichauffeur Frederik Hal- a. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie ochtend bekend gemaakt. Halsema werd in de nacht van za- lag 19 op zondag 20 maart in Amsterdam dood naast zijn idende auto gevonden. Hij was door vier kogels getroffen, gens de woordvoerder is de verdachte aangehouden na di- e tips naar aanleiding van het televisieprogramma „Opspo- verzocht". De man ontkent de moord, maar heeft tijdens loor diverse tegenstrijdige verklaringen afgelegd, vooral hoe hij na cafébezoek op de avond van de moord naar huis igaan, aldus de politie. gressieve zwartrijder wordt Amsterdam weer bekeurd STERDAM De maandag ingevoerde nieuwe manier van rtcontrole van het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf in Amster- is al weer opgeheven. De proef waarbij agressieve zwartrij- in tram, bus of metro door de controleurs niet langer aange- den mochten worden, is op verzoek van wethouder Van der i (Verkeer en Vervoer) stopgezet. De wethouder heeft het B opgedragen eerst een rapport op te stellen waarin de voor- elde maatregelen nader worden uitgewerkt. B en W van sterdam vrezen, dat de nieuwe richtlijnen tot gevolg hebben, 3 zwartrijders straffeloos kunnen ontsnappen. Het GVB heeft problemen met de maatregel van de wethouder, omdat het ikken van de geheime dienstopdracht het werk van de con curs bij voorbaat al onmogelijk had gemaakt. In de omgeving van Lobith raakte een gehucht door het stijgende water geheel geïsoleerd. ARNHEM De water stand in de grote rivieren heeft vanmorgen in Lo bith z'n hoogste punt van rond 15.80 meter bereikt en is in de loop van de dag weer gaan zakken, al dus S. de Boer, hoofd wa- terberichten van de direc tie bovenrivieren van Rijkswaterstaat in Arn hem. Ook in Duitsland is de water stand van de door zware re genbuien sterk gezwollen Rijn is gaan dalen, maar het her stellen van de door de over stromingen veroorzaakte scha de in Keulen, Bonn en andere aan de rivier gelegen plaatsen zal nog weken in beslag ne men. Het historische oude centrum van Keulen staat nog steeds onder water. Vooral de talrijke restaurants, bars en nachtclubs hebben veel van de water overlast te lijden. De politie heeft de zwaarst getroffen stadsdelen afgesloten omdat duizenden kijklustigen het werk van brandweer en ande re hulpverleners ernstig be lemmerden. De financiële om vang van de schade in het Rijngebied valt bij benadering niet te schatten. Na vijf dagen van overstro mingen, waarbij naar verluidt twaalf mensen het leven heb ben verloren, is ook in het oos ten van Frankrijk het water aan het dalen. Maar oostelijk van Parijs baart de situatie nog zorgen. Voor dit gebied wordt voor de komende vijf dagen een verdere stijging van het water van de Seine, de Marne en de Yonne verwacht. Door wassend water geïsoleer de boerderijen, ondergelopen campings en blank staande ka des in Arnhem, Deventer en Nijmegen, horen volgens De Boer tot de jaarlijks terugke rende ongemakken in het ge bied aan weerskanten van de grote rivieren. „Echte proble men en excessen zoals bijvoor beeld in Duitsland, doen zich hier niet voor", aldus De Boer, „de meeste mensen halen er hun schouders voor op. Het is soms wat ongemakkelijk, maar meer niet". Verwacht wordt dat boeren na daling van het water, te ma ken krijgen met een dikke laag slib op het land en moge lijk met door de stroming van het water vernielde afrasterin gen. De Graaf OOSTERHOUT Staats secretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkge- legenheid ziet niets in het komensverhoudingen die ont- principe van één baan per gezin of voorrang voor kostwinners op de ar beidsmarkt. Hij noemde dat gisteren in Oosterhout op een regionale manifestatie van het CNV een schijnoplossing voor het pro bleem van de nogal scheve in staan doordat sommige paren van één inkomen moeten rondkomen en andere er twee hebben. Voorrang voor kost winners betitelde De Graaf als een weg terug, die alleen maar uitvoerbaar is bij een alge meen geaccepteerde ongelijk heid tussen mannen en vrou wen, die in onze beschaving allang overwonnen is. PRIEMELS IS6EN -reiesr öEv/AL. ZO MISSCHIEN 2DU lE v/ffTflAN -üie spiNne^Fogte iMoOtn axtJy Twee universiteiten gekort in opleiding klinisch specialisten DEN HAAG Twee van de acht medische faculteiten in ons land zullen veel opleidingen van klinische specialisten in hun academische ziekenhuizen moeten afstoten. De zware ministe riële ingreep treft de Vrije Universiteit in Amsterdam en de Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht. Wel zal de gezond heidszorg buiten het ziekenhuis bij deze twee instellingen wor den versterkt. De overige zes faculteiten, behalve Leiden ook Amsterdam, Groningen, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht, zul len minder op dit gebied mogen doen. Wel houden alle medische faculteiten de vierjarige doctoraalopleiding geneeskunde en de daarop volgende opleiding tot arts. Met de maatregelen moet het leeuwendeel worden bezuinigd van de 93 miljoen gulden per jaar, die met ingang van 1987 op wetenschappelijk onderwijs en onderzoek voor geneeskunde moet worden bespaard. Verplichte beveiliging taxi niet haalbaar DEN HAAG Het opleggen van een verplichting om taxi's te beveiligen is niet haalbaar. Er kleven teveel financiële be zwaren aan. Dat is de mening van de commissie Taxibeveili ging, neergelegd in een rap port dat maandag aan minister Smit-Kroes (Verkeer) wordt aangeboden. Eigenaren van taxicentrales, maar ook zelf standige taxichauffeurs zijn niet bereid voor de ombouw kosten van hun auto's op te draaien. Bij inruil van de auto zal de waarde lager zijn, zo luidt een argument tegen een landelijke verplichting. Invoe ring van een landelijke nood- frequentie op de mobilofoon in de taxi stuit volgens de com missie eveneens op vooralsnog onoverkomelijke bezwaren. Universiteiten: Geen akkoord met Deetman DEN HAAG De colleges van bestuur van universiteiten en hogescholen hebben giste ren geen overeenstemming be reikt met minister Deetman van onderwijs en wetenschap pen over zijn rol om aan de hand van een plan fors op het wo te bezuinigen. De taakver delingscommissie (tvc) heeft een plan gemaakt. Het plan voorziet in 258 miljoen aan be zuinigingen en dat kost 3000 banen. Deetman vindt het plan onvoldoende. Hij heeft dat gezegd nog voordat het wo zich erover had kunnen uitla ten. Dat is volgens de het wo in strijd met de afspraken. „Blijft Deetman door het tvc- plan fietsen, dan wordt het on uitvoerbaar. Er moet snel een bezuinigingsplan komen, maar dit kan alleen als de eerder af gesproken procedure wordt gevolgd", aldus de universitei ten, die de minister een valse start verwijten. De universitei ten („Deetman werkt met een eigen plan") vinden ook dat de minister zich niet moet be moeien met met zaken als fu sie. samenwerking en taakver deling. UTRECHT Het hartinfarct is op zijn retour. Sinds 1972 daalt langzaam maar zeker het aantal mensen dat jaarlijks door een hartaanval om het leven komt. Vol gens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in 1982 achthonderd mensen minder aan een hartaanval overleden dan in het jaar daarvoor. De oorzaak van die ontwikkeling is niet alleen de verbeterde medische zorg bij infarcten, maar ook het feit dat hartaanvallen minder vaak voorkomen dan tien jaar geleden, aldus dr. Hoog- endoorn. Dat is waarschijnlijk te danken aan gezondere levens gewoonten. Ondanks het minder voorkomen van het hartinfarct is het aan tal ziekenhuisopnamen in verband met hartziekten gestegen. Dat komt onder meer door het aandeel van andere ziekten dan het infarct, door de grotere belangstelling voor mogelijke afwij kingen aan het hart en door het grotere aantal onderzoeksmoge lijkheden. Het aantal hartspecialisten is dan ook in dezelfde tien jaar tijd meer dan verdubbeld. De kleiner wordende kans op een hartinfarct geldt niet voor alle bevolkingsgroepen, zo blijkt uit drie verschillende Neder landse studies. Groepen met de laagste opleiding blijven achter. Omdat mannen, door nog niet helemaal opgehelderde oorzaak, vaker een hartaanval krijgen dan vrouwen, hebben mannen met het laagste opleidingsniveau de meeste kans op een infarct. Het staat nog niet vast waar die ongelijkheid vandaan komt, maar wel is bekend dat de groepen met de laagste opleiding meer roken. De Vaderlandse Fietsvakantie. Dat is kijken hoeveel Waddeneilanden in één week passen. We gaan dit jaar niet naar het buitenland. We doen de Vaderlandse Fietsvakantie. Maar wel heel apart. We willen meer dan één Waddeneiland bezoeken. En dat is niet zomaar rechtstreeks oversteken. Dat lukt alleen heen en weer via het vasteland. Wij nemen de fiets mee. Maar huren kan ook. Op alle eilanden. Die hebben nog een boel pure natuur te bieden. De Lepelaarkolonie in De Muy op Texel. Het zeehonden reservaat tussen Texel en Vlieland. Op dat eiland broeden de bramsijs en de eidereend. Terschelling heeft z'n Boschplaat, een trots Europees reservaat. Het Oerd op Ameland is een uniek stuk duingebied. Op Schiermonnikoog zijn meer fiets paden dan autowegen. We maken onze plannen vroeg vooruit. Want we willen zeker zijn van onze verbindingen per boot. De fietsenvakman, de boekhandel, de VW's, de ANWB en stichting: fiets!Postbus 7120, 1007JC Amsterdam, telefoon 020-446993, hebben prima sug gesties en boekjes t DEN HAAG De defensiecommissie van de Tweede Kamer wil van minister De Ruiter van defensie op korte termijn een rapport over het Breguet Atlantic pa trouillevliegtuig van de Marineluchtvaartdienst (MLD) op vliegkamp Valkenburg. De commissie heeft dit gis teren besloten, gezien geruchten over het niet uitvoe ren van toegezegde verbeteringen aan dit toestel Eind 1981 werd nadat eerder dat jaar bij een ongeluk drie bemanningsleden omkwamen besloten het vliegverbod op te heffen dat vanaf het begin van dat jaar voor de zes toestellen van de MLD had gegolden. Daarbij werd toegezegd dat verbete ringen op korte en lange termijn zouden worden uitgevoerd Die verbeteringen op lange termijn hadden met name betrekking op het in enige mate aanbrengen van een mogelijkheid van dubbe le besturing. Om finaciële redenen (kosten acht tot tien miljoen) is dat tot nu toe slechts bij één vliegtuig gebeurd. Volgens voor zitter Sohier van de grootste belangenvereniging van marine personeel VBZ, groeit de onrust onder het personeel op Valken burg met de dag. Entcampagne tegen varkenspest Staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij (rechts) „blikt" een oor van een var ken na een inenting tegen de varkenspest. Hij bezocht een varkensfokkerij en -meste- rij In het Brabantse Casteren. Gisteren startte in het zuiden van Noord-Brabant een entcampagne, waarbij in twee weken 1,5 miljoen varkens moeten worden Ingeënt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11