Inland oom wordt in )4 goedkoper Boete geëist wegens niet-joodverklaring Miljoenenstrop voor Amsterdam JUKJE MODERNE SLAVERNIJ" peldoorn Antrum handel a Chinezen Verdachte schietpartij bedreigde al eerder Delftse café bezoekers Top Vleeschmeesters niet verdacht bij miljoenenfraude FNV'ers bij de NS zijn tegen inleveren voor meer werk c>edkoper winkelen 5keringstrekkers Sjde Drechtsteden Rietkerk: korting uitkeringen los van overleg met ambtenaren Zegge &s<hrï|ve. Ja J Adres mznizzzz i £eidóc6owa/nt WOENSDAG 13 APRIL 1983 PAGINA 9 se 'AAG De elektriciteitstarie- begin 1984 omlaag. Deze ver- avJg heeft minister Van Aardenne epische Zaken) uitgesproken in •iirfden op vragen over zijn begro- B3 uit Eerste Kamer. Van komt tot zijn uitspraak door van de aardolieprijzen op de ,rkt. Daardoor gaat dat deel roompriis dat bepaald wordt •rijs van brandstoffen voor het •n van stroom, omlaag. De rieven in ons land, vooral voor itrie, liggen overigens hoger ons omringende landen. IKV wil Landelijke demonstratie bij De Peel DEN HAAG Het IKV wil de landelijke anti- -kernwapendemonstratie, die voor 29 oktober op het programma staat, houden bij het vlieg veld De Peel. Dit vliegveld is volgens het IKV de basis waar de regering de nieuwe Amerikaanse kernraket ten wil plaatsen. Volgens IK V-secretaris Mient Jan Faber is het wel vereist dat de overlast voor de plaatselijke bevolking bij een eventuele landelijke demonstratie zo veel mogelijk wordt beperkt. Dat zou er toe kunnen leiden, gezien de beperkte mogelijkheden van het gebied, dat er een maximum wordt gesteld aan het aantal betogers. Faber kondigde verder aan dat de we kelijkse wake bij het vliegveld van plaatselijke vredesgroepen voortaan door het IKV gesteund wordt. Bovendien zal worden bekeken of er een permanent vredeskamp ingericht kan wor den bij de vliegbasis. Vlieger komt om bij neerstorten Starfighter DEN HAAG - De 26-Jari- re tweede luitenant M. Sas- brink-Harkema uit het Brabantse Uden is gisteren verongelukt toen zijn vliegtuig, een Starfighter F-104 van de vliegbasis Volkel, in de buurt van het Engelse Newcastle neer stortte. Het slachtoffer was gehuwd. Het is de 39e Star fighter die vanaf de invoe ring van dit type straalja ger in 1960 is neergestort. Daarbij kwamen in totaal 19 vliegers om het leven. UTRECHT De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank heeft gisteren weer twee boetes van 750 gul den tegen het Amersfoortse bedrijf Flakt geëist. Flakt heeft niet-joodverklaringen afgegeven. De kantonrech ter in Amersfoort besloot Flakt vrij te spreken, omdat het geven van de verklaringen niet het maken van on derscheid wegens ras zou inhouden. Dat laatste is ver boden. Volgens de kantonrechter kan echter niet ge sproken worden van een Joods ras, wel van het Joodse volk. Flakt werkt als onderaannemer aan het telefoon- project voor Philips/Ericsson in Saoedie-Arabië. Daar zendt het bedrijf personeel uit. Flakt verklaarde op verzoek van de Arabieren dat die mensen geen enkele relatie met de staat Israël hebben. Vijf jaar cel wegens doodschieten scholier AMSTERDAM De recht- bank in Amsterdam heeft een 19-iarige Amsterdammer veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijf jaar met af trek van voorarrest wegens het doodschieten van de 19-jarige scholier Ronald Snijders uit Amsterdam. Te gen de schutter was zeven jaar geëist. Ronald Snijders kwam op 12 juni vorig jaar om het leven bij een schiet partij voor een snackbar aan de Amsteldijk. Hij werd ge troffen door kogels, die de dader voor iemand anders bedoeld had. AMSTERDAM\De beslissing van de Hoge Raad dat^e gemeente Amsterdam geen belasting meer mag heffen op rond vaarten door de grachten- betekent een miljoenenstrop voot de hoofdstad. Behal ve dat er nu jaarlijks 1,5 miljoen gulden minder aan belasting binnenkomt, zal de gemeente ongeveer 3,5 miljoen gulden te rug moeten betalen aan een aantal rond- vaartbedrijven. De zogenaamde watertoe ristenbelasting bestond sinds 1979 en hield in dat de rondvaartbedrijven een bepaald bedrag per verkocht kaartje aan de ge meente moesten afstaan Een aantal be drijven was het daar niet mee eens en zocht het, met succes, hogerop. lent rwijj >m, 1 yerDOORN Apel- ^Jjs het centrum van Seirfidel in illegaal het ei. jnnengekomen Chi- Dat is gebleken bij mderzoek van de "■jornse politie, waar- ook Interpol is in- keld. wmJf kwam aan het licht twee Chinese restau- i Apeldoorn vijf illegaal land verblijvende Chi- iverden aangehouden. i |kl verklaarden zich pas ^■jt in ons land te bevin- |Jkar volgens de politie tl meer dan een jaar il- inji ons land en hebben zij onder erbarmelijke omstan digheden gewerkt en ge woond. Omdat zij hun pas poorten moeten afstaan, zijn dergelijke mensen aan hun werkgevers overgeleverd en worden zij onder meer ge dwongen voor kost en inwo ning te werken in de keukens van Chinese restaurants. „Een stukje moderne slavernij", al dus de politie. De aanhouding bleek het be kende topje van een ijsberg. Vermoedelijk zijn honderden, misschien wel duizenden, Chi nezen via de organisatie in Apeldoorn ons land binnen ge komen. Volgens de politie kunnen de Chinezen die wor den opgepakt na een voorlopi ge hechtenis vrij gemakkelijk aan een vluchtelingen- of vreemdelingenpaspoort ko men. „Daarmee is hun verblijf in feite gelegaliseerd. Ze kun nen zelfs op dat paspoort na enige tijd hun familie laten overkomen", aldus de politie woordvoerder. Het onderzoek verloopt uiterst moeizaam, omdat de Chinezen allerminst spraakzaam zijn. Inmiddels zijn Interpol, het Britse consulaat in Hongkong, de Chinese zaakgelastigde in Den Haag en de Centrale Re cherche Informatiedienst inge schakeld om achter de ware identiteit van de vijf nu aange houden Chinezen te komen en om verder uit te zoeken, hoe de zaak in elkaar steekt. Friezen massaal op Binnenhof Met spandoeken en paardespannen hebben de Friezen gisteren op het Haagse Binnenhof gedemonstreerd te gen samenvoeging van een groot aan tal Friese gemeen ten (het totaal van 44 wordt dan 21), die voortaan mini maal 10.000 inwo ners moeten tellen. Daarover is gisteren in de Kamer gede batteerd. De CDA- fractie aarzelt nog over de vraag os Doniawerstal zelf standig moet blijven of moet opgaan in Scharsterland. De meerderheid van de Kamer is voor een zelfstandig Dokkum en tegen een te gro te uitbreiding van Sneek. DELFT Na een maan dag door de Delftse politie afgenomen getuigenver klaring, is komen vast te staan dat de verdachte van de schietpartij in het Delftse café ,,'t Koetsier tje" op vrijdagavond 18 maart in een ander Delfts café na een ruzie enkele aanwezigen heeft be dreigd. Hierbij had hij een wapen getrokken. Een woordvoerder van de Delftse politie heeft giste ren bevestigd dat de ge tuige nog diezelfde avond, enkele uren na het voor val, telefonisch de politie heeft ingelicht, waarbij volgens de politie een summiere persoonsbe schrijving is gegeven en waarbij de naam „Ted" is genoemd. Die naam is ook door getuigen van de schietpartij in „Het Koetsiertje" als roepnaam van verdachte opgegeven. „Ted" is door de twee rechercheurs la ter niet meer aangetroffen. Het Tweede-Kamerlid Jan maat (Centrumpartij) meent dat de schietpartij aanleiding kan zijn tot een ander natura- lisatiebeleid. Janmaat wil van de regering weten of de tot Nederlander genaturaliseerde Turk, die is aangehouden na de dood van zes mensen, in derdaad in een culturele iden titeitscrisis heeft verkeerd. Als dat zo is en als aannemelijk is dat zo'n crisis kan leiden tot gevaarlijke spanningen, moet het naturalisatiebeleid gewij zigd worden, aldus Janmaat. In Westerbork heeft koningin Betarix gisteren het herin neringscentrum van het voormalige kamp officieel geo pend. In het cen trum is een museum gevestigd ter nage dachtenis van de honderdduizend jo den die in de oorlog via Westerbork op transport werden gesteld naar de ver- nietingskampen. DEN HAAG De drie commissarissen bij het sla gerijconcern Vleesc hmeesters, oud-premier B. Biesheuvel, V D direc teur A. Dreesmann en oud-CNV-voorzitter J. Lanser zullen in het on derzoek naar de miljoe nenfraude bij dit concern niet als verdachte ver hoord worden. Zij zullen als getuige worden opge roepen. Vleeschmeesters is met bijna drieduizend werknemers en 450 win kels het grootste slagerij- concern in ons land. In het weekblad Vrij Neder land dat vandaag verschijnt verklaart de rechter-commis- saris dat het nog maanden kan duren voordat de dagvaarding naar de dertien directeuren uitgaat. De drie commissaris sen zullen vooralsnog niet worden vervolgd. Een woord voerder van de rechtbank ver klaarde vanochtend desge vraagd dat het voor de uitein delijke afloop niet van belang is of iemand als verdachte of als getuige wordt verhoord. Twee iaar geleden werd in Tiel bekend dat bij de Vleesc hmeesters voor 21 miljoen met importheffingen op vooral uit Argentinië afkomstig vlees zou zijn geknoeid. De politie in Tiel verklaarde destijds dat de drie commissa rissen al in '79 van de fraude moeten hebben geweten. Alle drie houden zij echter vol de fraude in februari uit de krant te hebben vernomen. Een van de verdachte directeuren Eii- mert T. heeft voor deze zaak drie weken in voorarrest geze ten. Overigens had de fraudezaak ook intern gevolgen. Vorige week werd bekend dat de in verband met deze zaak ge schorste directeuren, de broers G. en C. de Kroes, in de raad van commissarissen en de raad van bestuur opgenomen wil den worden. Samen met hen zouden nog op voorstel van de grootaandeelhouders nog drie commissarissen benoemd moe ten worden. Biesheuvel, Dreesmann en Lanser en de huidige directeur K. Baarda, dreigden daarop met aftreden wanneer aan deelhouders de benoemingen door zouden zetten. De drie commissarissen verklaarden geen enkel vertrouwen te heb ben in de voorgedragen perso nen. Over het gisteren hierover ge voerde overleg tussen verte genwoordigers van de aan deelhouders en de raad van bestuur wilde Baarda niet meer kwijt dan dat „het een goed gesprek was geweest dat zo spoedig mogelijk zal wor den voortgezet Volgens bestuurder D. van Gels wijk van de Voedings bond FNV kan het opstappen van Dreesmann rampzalige gevolgen voor het voortbe staan van De Vleeschmeesters hebben. Naar schatting nemen de verschillende zaken waarin Dreesmann vertegenwoordigd is, een kwart van de omzet van de Vleeschmeesters voor hun rekening. Het voortzetten van het gesprek ervaart Van Gelswijk als positief. De groot aandeelhouders, die de meer derheid van de aandelen in handen hebben, wilden vorige week van geen wijken weten. UTRECHT De achter ban van de Vervoersbond FNV bij de Nederlandse Spoorwegen is niet van plan verder in te leveren ten behoeve van werkge legenheid. Men is van me ning dat er al genoeg is ingeleverd. Bovendien be staat er geen enkel ver trouwen dat loonoffers nog nieuwe banen opleve ren bij de spoorwegen. Met 41 tegen 35 stemmen werd hiermee met het algemene be leid van de Vervoersbond en de vakcentrale FNV gebroken. Op 22 november vorig jaar lag het treinverkeer een dag stil tegen de bevriezing van de prijscompensatie per 1 januari. Voorzitter Koster van de be drijfsgroep Spoorwegen van de Vervoersbond FNV verklaar de gisteren dat als het zo door gaat met de bezuinigingen een nieuwe staking niet uitgeslo ten is. De bedrijfsgroep spoor wegen vertegenwoordigt zo'n 10.000 man NS-personeel. De werkgelegenheid bij de NS staat onder druk, nu de rege ring heeft besloten dat er dit jaar 40 miljoen gulden op het reizigersvervoer moet worden bezuinigd en de komende ja ren telkens 75 miljoen. Dat zal er volgens velen toe leiden dat op korte termijn zonder par don in het personeelsbestand van de NS (ongeveer 28.000 mensen) zal worden gesneden. Felle kritiek was er ook aan het adres van de NS-directie, die „nog steeds de fictie over eind houdt dat ze aan het hoofd van een zelfstandig be drijf staat Maar in feite maakt de regering de dienst uit. Mis schien kunnen we beter met een naar de overheid gaan", aldus een van de vakbondsbe stuurders. vI^HT FNV en CNV hebben gisteren verdeeld ~^erd op het Dordtse initiatief om uitkeringstrek- ^et korting 10 tot 30% te laten winkelen. wijst het idee van de hand, omdat er een aparte maat- zss^lijke groep door zou ontstaan. Het CNV heeft echter Dkel bezwaar" zolang het initiatief zich tot plaatselijke ten beperkt. zegt dat de huidige uitkeringen voldoende zouden moe- om dit soort activiteiten overbodig te maken. „Er zou fileiding moeten zijn om op deze manier de ene groep bndere te scheiden PV, de organisatie van ondernemers in het midden- en «rijf, waarschuwt tegen de actie. „De winkeliers doen de hoop wat meer klanten te krijgen. Maar het geven ting zal hun winst nog meer afromen", fc is een initiatief van voorzitter Van Baaren van de l Vrijwilligersorganisaties Drechtsteden. Hij is langs be- gegaan en heeft gevraagd of ze mee wilden doen. Tot nu rde^n er positief gereageerd. "gstrekkers krijgen in de Drechtsteden op vertoon van 'ijs van uitkering en tegen betaling van f 10 een pasje. t kunnen ze bij die 40 winkelbedrijven Kortingen krij- m zijn nu 400 pasjes uitgegeven. bisatie verwacht dat dat aantal alleen al in Dordrecht J? mikt ook op omliggende plaatsen. Ook het ^aaHnkeliers dat meedoet stijgt. „De actie lijkt zich als een uit te breiden". Hartpatiënten willen luchtbrug toch handhaven UTRECHT De Belangen vereniging van Hart- en Vaat- patiënten heeft gisteren ver klaard, dat er nog steeds be hoefte bestaat aan luchtbrug gen voor patiënten die in het buitenland moeten worden ge opereerd. De vereniging maakt zich zorgen over het be sluit van de ziekenfondsen en de particuliere ziektekosten verzekeraars, dat hartpatiën ten alleen in het buitenland mogen worden geopereerd als ze daar in groepen van ten minste acht personen naar toe gaan. Ze wil dat dit besluit nog niet per 1 mei wordt uitge voerd en dat wordt gewacht op een advies van de Gezond heidsraad, waarin waarschijn lijk zal worden aangedrongen op een forse uitbreiding van de operatiecapacaiteit in Ne derland. Geen Krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122246 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. iMELS r£j:OMW)W8'J (Vervolg van de voorpagina) WD-leider Nijpels ontstak gisteren in grote woede, toen hij hoorde van een uitspraak van premier Lubbers maandagavond voor de KRO-televisie. Lubbers zei in die uitzending net als CD A-fractieleider De Vries 's ochtends voor de radio had gedaan dat de verla ging van de uitkeringen niet door mag gaan, als niet ook de ambtenaren en trendvolgers een navenant offer brengen. Dat was duidelijk iets anders dan wat hij vrij dag na het kabinetsberaad had gezegd. Toen had ook hij gesproken over de mogelijkheid van „een nieuwe situatie" per 1 oktober. „Daarin konden wij ons prima Vinden," aldus Nijpels. Maar wat er vervolgens gebeurde, deed de VVD-leider besluiten tot over leg met „zijn" ministers Van Aardenne en Rietkerk. In dat ge sprek, dat ook werd bijgewoond door de fractieleden Evenhuis en De Korte, werd geconcludeerd „dat ministers en fractie van de VVD op één lijn zitten," aldus Nijpels gisteren tijdens een persconferentie. Minister Rietkerk maakte in een uitzending van Den Haag Van daag (tv) duidelijk wat die lijn is. „Er is geen koppeling tussen de korting op de uitkeringen en het overleg met de ambtenaren en trendvolgers". Alleen op die basis is Rietkerk bereid het overleg in te gaan. Hij is die mening des te meer toegedaan, om dat per 1 juli al „het nodige" gevergd wordt van het (semi-)over- heidspersoneel. De minister doelde op de korting en maximering van ae vakantietoeslag voor deze categorieën werknemers, die zo'n tweehonderd miljoen gulden moet opleveren. „Er zit dus nu al een zekere evenredigheid in met het offer dat van de uitke ringstrekkers wordt gevraagd". Volgens Rietkerk is er vorige week vrijdag in het kabinet heel duidelijk afgesproken dat er een wetsvoorstel voor zo'n eenzijdi ge korting naar de Tweede Kamer zou worden gestuurd. De cDA-fractie heeft inmiddels laten doorschemeren dat zij wel licht tegen een dergelijk voorstel zal stemmen, dat dan met be hulp van de PvdA verworpen zou worden. Ed Nijpels zei zich moeilijk te kunnen voorstellen dat het CDA „op zo'n manier handjeklap zou gaan spelen met de oppositie". Volgens Nijpels mag van coalitiepartners verwacht worden dat zij zich in begin sel loyaal opstellen tegenover voorstellen van het kabinet. Rotterdams plan: Bijstandsjongeren als hulp in bussen ROTTERDAM Rotterdam wil 150 bijstandsjongeren, voorlopig voor een jaar, als as sistent in trams, bussen en de metro inzetten. De jongeren moeten informatie en service aan de reizigers verlenen en assisteren bij de controle op zwart- en grijsrijders. Een woordvoerder van het ge meentelijk vervoerbedrijf RET ontkent overigens dat dat laat ste de belangrijkste .taak is. Ook het vandalisme kan mo gelijk door de 150 jongeren worden teruggedrongen. De jongeren, die ook 's avonds en in de weekenden moeten wer ken, krijgen bovenop hun bij standsuitkering 150 onregel matigheidstoeslag. Het plan wordt naar de ministeries van verkeer en waterstaat en soci ale zaken gestuurd. Die moe ten hun goedkeuring nog ver lenen. Als het doorgaat gaan de jongeren na de zomer aan de slag. Vijf maanden cel voor ex-directeur van Dolfinarium ZWOLLE De rechtbank in Zwolle heeft de 40-jarige ex- directeur van het Harderwijk- se Dolfinarium veroordeeld tot vijf maanden onvoorwaardelij ke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Harderwij ker werd schuldig bevonden aan belastingfraude, zowel waar het het Dolfinarium be trof als waar het ging om zijn privé-vermogen. De zaak kwam eind 1981 aan het rollen toen de FIOD een inval deed bij het Dolfinarium. Naar aan leiding van die inval werd ook de andere directeur als ver dachte, aangeklaagd. Zijn zaak moet nog voorkomen Erica Terpstra veroordeeld DEN HAAG Het VVD-Tweede Kamerlid Erica Terpstra (39) is vanmorgen door de Haagse politierechter veroordeeld tot een geldboete van 2000 gulden en twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf, alsmede ontzegging van de rijbe voegdheid voor de duur van twaalf maanden. Daarvan is de helft voorwaardelijk. Verder mag zij een jaar lang in de weekeinden niet achter het stuur zitten. Erica Terpstra is op 26 november van het vorig jaar onder invloed van sterke drank een promillage van 1,93 in Berkel-Rodenrijs met haar auto tegen een geparkeerde wagen gereden. Vervolgens ramde zij een hekje voor een weiland. Van de reeks veroor zaakte aanrijdingen zou de politica, aldus haar advocaat mr. G. Spong, zich niet bewust zijn geweest. De raadsman van Erica Terpstra had een hogere geldboete voorgesteld en daarbij om clementie verzocht ten aanzien van het intrekken van het rijbewijs. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen i i Naam. Noteer m.i.v van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee I Stuur een luxe Parker balpen naar: Postcode/Plaats__I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal I Postcode/Plaats. Telefoon I I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, i 2500 VG Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9