ii ivwater stii gt zeer snel Napoleon Conflict over korting uitkeringen verscherpt Daling van rente en olieprijs verbeteren kansen glastuinbouw BON: [EVIGE STORTREGENS IN WEST- DUITSLAND rRO en TROS willen af monopolie Studio Sport Woensdag 13 april 1983, 74e jaargang no. 22550 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tol SijthoH Pers. Apolhekersdjjk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244Giro 103003 Bank: Amro-bank'N.V. Leiden. Directeur hooldredacteurJ.I.Haüewas. Chef•redacteurWim Bui]teweg. Advertenties: (excl.BTW) /0.56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal /61.25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lq Ned. II om 20.00 uur het Roald Dahl-achtige verhaal Doden akker. Om 21.30 uur Cinevisie waarin twee Nederlandse speelfilms. Ned. I om 20.28 uur BGTV met de Engelse zange res Mari Wilson en om 21.00 uur De vooruitgang, een ana lyse over het arbeidsethos. Opklaringen en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur 10 graden. Vrij krachtige wind. Zon op: 06.47; onder: 20.34. Schev. hoog water: 4.44 en 16.58; laag water: 12.57 uur. bago krijgt rte burgemeester KO Het Amerikaanse democrati- ^■greslid Harold Washington is gister- jmp het nippertje gekozen tot eerste van Chicago. Hij won 'joodse republikein Bernard Epton, jnsen zo groot waren dat het er naar te zien dat de miljoenenstad na een iw haar eerste republikeinse burge- zou krijgen. Harold Washington gehaald dankzij c^e overweldigende n de zwarte kiezers en veel steun |ant van de Spaanssprekende burgers essieve blanken. Hij kreeg hierdoor sprong op Epton, die het populairste olankenwijken", waar men van zijn tische gezindheid was afgeweken om •ins te stemmen. Verlammend gif in vegetarische pasta UTRECHT De hoofdinspecteur voor le vensmiddelen en keuring van waren heeft gisteren dringend gewaarschuwd voor de Belgische vegetarische pasta Limapast. In enkele verpakkingen is het zware gif botuli- numtoxine ontdekt, dat binnen enkele uren na consumptie tot ernstige verlammingsver schijnselen en mogelijk tot de dood kan lei den. In België zijn twee ziektegevallen be kend. Limapast wordt voornamelijk in re formhuizen verkocht in potten van 200 gram, voorzien van een crèmekleurig etiket met in rood de merknaam. Op het etiket staat in het Frans, Duits, Engels en Neder lands de vermelding „een pittige vegetari sche pasta op basis van kliswortel, zonne bloem en pompoenpitten". De importeurs nemen vandaag de produkten uit de handel. Huwelijkskandidaat voor Caroline De 34-jarige Roberto Ros- sellini, zoon van de overle den filmactrice Ingrid Berg- mann, zou in september gaan trouwen met prinses Caroline van Monaco, die eerder ge trouwd was met de Franse zakenman Phi lip Junot. Ca rolines nieuwe favqriet is een Amerikaans filmregisseur. Mitterrands vrouw blijft voortaan thuis PARIJS De Franse presi- dentsvrouwe Daniëlle Mitter rand zal haar man niet langer vergezellen op zijn buitenlandse reizen. Zij zegt het besluit genomen te hebben om financiële redenen en uit solidariteit met de Fran sen die door een maatregel van president Mitterrand nog maar met een beperkt bedrag aan buitenlandse valuta kunnen rei zen. Het Franse parlement ging gisteren ondanks het heftig ver zet ertegen akkoord met de maatregel. Nieuwe staatslening met 8 procent rente DEN HAAG Op 19 april kan vol gens het tendersysteem worden inge schreven op een 8 procent tienjarige staatslening 1983 per 1989-1993. Be drag en uitgiftekoers worden na de inschrijving vastgesteld. De lening zal worden afgelost in vijf jaarlijkse termijnen, te beginnen op 15 mei 1989. Vervroegde gedeeltelijke of al gehele aflossing is niet toegestaan. De storting is op 16 mei onder bijbetaling van een dag lopende rente, aldus Fi nanciën. De vorige staatslening, waarop op 15 maart kon worden in geschreven, was een 7,5 procent ze venjarige lening 1983 per 1987-1990 met de mogelijkheid van verlenging tot 1990-1993. Mitterrand bereid oude Franse sch uld in te lossen ZURICH President Mitterrand van Frankrijk is bereid-op „symbolische wijze" een Franse schuld aan een Zwitsers berg dorp in te lossen. De schuld stamt uit de tijd van Napoleon. Het gaat om het bergdorpje Bourg-St.Pierre in het zuidwesten van Zwit serland. De burgemeester van het dorp schreef vori ge week aan de Franse ambassade in Bern hoe Frankrijk zich voorstelde een opgelopen schuld van 45.334 Zwitserse frank te veref fenen. die Napoleon gemaakt had toen hij met zijn leger door de Alpen naar Italië trok. Schulden moeten worden betaald", zei Mitterrand, die volgende week Zwitser land bezoekt. Hij kondigde aan de schuld symbolisch in te lossen, maar de vorm waarin liet hij in het midden. DEN HAAG/BONN Als gevolg van aanhou dende stortregens in West-Duitsland is iiet wa ter op de Rijn zeer sterk gestegen. Bij Lobith is vanmorgen om acht uur een stand van 15,18 meter boven NAP gemeten, twee uur later bedroeg deze 15,24 meter boven NAP. Volgeils Rijkswater staat stijgt het water met e vrijwilligers lopen door een straat van' het West- twee centimeter per uur. se plaatsje Zeil, dat door de buiten haaroevers Gisteravond zei een eden rivier de Moezel onder water is gezet. Behal- woordvoerder van de po- !ell kwamen ook delen van Keulen en Bonn blank taan. litie in Nijmegen, dat de toestand zorgelijk wordt bij een stand van 15,20 meter. De hoogste stand wordt op vrijdag verwacht en men houdt er rekening dat het water dan kan stij gen tot 15,85. Vrijwel alle uiterwaarden bij Lobith en Nijmegen zijn al vol water gelopen. Bij verdere stij ging van het Rijnwater drei gen de zomerdijken over te lo pen. Volgens Rijkswaterstaat behoeft niet voor rampen te worden gevreesd, omdat de bandijken sterk en hoog ge noeg zijn om het wassende wa ter op te kunnen vangen. De Rijns is vannacht bij Keu len buiten haar overs getreden en heeft het oude centrum van de Domstad onder water gezet. Ook in Bonn en Koblenz staan stadsdelen onder water. Brandweerlieden in Bonn ver wachten dat vandaag hetw ater nog verder zal stijgen. In de aan de Moezel gelegen stad Trier is de noodtoestand afge kondigd. Het scheepvaartver keer op beide rivieren is stil gelegd. De watersnood, de ern stigste in West-Duitsland sinds 1964, heeft ook delen van Noordoost-Frankrijk ónder water gezet. SUM De AVRO en J zijn ontevreden over fting van sport op tele- vinden dat er een fioet komen aan de lende positie, die 2 Sport" inneemt. In melijk opgestelde nota leide omroepen voor feiening van de over- it van 3 mei 1977 de taakverdeling ligt lemen die voorafgin gen aan de komst van „Studio Sport" op zaterdagavond, vormt de aanleiding voor het schrijven van de nota. AVRO en TROS pleiten voor nieuwe spelregels bij de verdeling van sportevenementen, waarbij de NOS zich zou moeten beper ken tot de grote gebeurtenis sen zoals de Tour de France. Om onderling niet door sport organisaties tegen elkaar uit gespeeld te worden, zouden er afspraken gemaakt moeten worden over prijzen. Het „bijna-monopolie" van de NOS is volgens AVRO en TROS niet meer gerechtvaar digd. Door de handzame appa ratuur is het eenvoudiger ge worden om van sportevene menten zelf reportages te ma ken. Volgens TROS en AVRO is het sportaanbod bovendien veel te omvangrijk om door één zendgemachtigde te wor den behandeld. e dienstorder PTT AG Er is enige opwinding ontstaan over 32.000 Jfende dienstmededelingen die de PTT heeft rondge- waarmee een bedrag van enkele tienduizenden gul- moeid. Het gaat om dienstorders, die wekelijks worden en waarin dit keer slechts stond, dat er geen nieuws jens woordvoerster mevrouw L. Schoor van de Poste- gedaan om de mensen die elke week een mededeling niet in verwarring te brengen. Bij een eerder geval PTT niets te versturen, maar daarna kwamen er veel binnen met de vraag waar de mededeling tpch bleef. CM] Het Motorhuis vondellaan 80. Leiden Tel 071-769313 Lubbers blijft bij uitspraak DEN HAAG Volgens kabinetskringen ziet pre mier Lubbers geen reden terug te komen op zijn door de VVD fel bestre den uitspraak dat niet van de uitkeringstrekkers gevergd mag worden dat alleen zij in het najaar een stukje inkomen (twee pro cent) inleveren. Als niet ook de werknemers in het particuliere bedrijfsleven en in de collectieve sector (ambtenaren en trendvol gers) loon inleveren, dan dient er naar de mening, van de premier een inko mensmaatregel te komen voor allen die uit dé schat kist betaald worden. Vol gens Lubbers heeft de VVD-top (Nijpels, Van Aardenne en Rietkerk) dan ook ongelijk, als zij zegt dat in elk geval per 1 oktober eenzijdig de socia le uitkeringen verlaagd worden. Lange slokop Een visser uit Urk, de heer Romkes. heeft deze slokop dertig kilometer ter noorden van Ter schelling gevangen, 't Is geen uitgerekte zeehond, maar een paling: 24 kilo zwaar en niet min der dan 1.98 meter lang. De aal werd gekocht door een vishandel in Hoogeveen, waar men heel wat werk had om het beest te fileren en te bakken. AKKOORD OVER VOORJAARSNOTA WANKELT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het con flict tussen CDA en VVD over de invulling van de twee miljard aan bezuini gingen, zoals vorige week afgesproken door het ka binet in de Voorjaarsnota, is gisteren aanzienlijk scherper geworden. De VVD-ministers kozen de kant van hun fractieleider Nijpels, nadat premier Lubbers daags daarvoor achter fractievoorzitter De Vries was gaan staan. Als de situatie zo blijft, „dan is er geen akkoord over de Voor jaarsnota meer", aldus Albert- Jan Eve.nhuis, vice-voorzitter van de fractie der liberalen. De ministers Van Aardenne (Economische Zaken) en Riet- kerk (Binnenlandse Zaken) gingen dat gisteravond, nadat zij langdurig overlegd hadden met Nijpels. meedelen aan pre mier Lubbers als formeel standpunt van de VVD. „Het woord is nu aan de minister president. Wij kunnen niets anders dan doen dan afwach ten," aldus gisteren tegen mid dernacht een woordvoerder van de VVD-fractie. Lubbers zal aan zijn eerdere woorden niets meer toevoegen. De tekst van de Voorjaarsnota moet nu duidelijkheid scheppen. De strijd tussen CDA en VVD gaat erom of-per 1 oktober de sociale uitkeringen eenzijdig met twee procent verlaagd zullen worden. Nee, zeggen de christen-democraten, dat is af hankelijk van de bereidheid van de ambtenaren en trend volgers om ook twee procent inkomen in te leveren (in ruil voor arbeidstijdverkorting). De liberalen daarentegen zeg gen in beginsel ,.ja" tegen de korting op de uitkeringen. Al leen vinden zij wel dat als het overleg met de bonden van ambtenaren en trendvolgers niets oplevert, er een nieuwe situatie ontstaat. In dat geval zijn zij bereid te bekijken of de bezuiniging van 225 miljoen nog op een andere wijze gerea liseerd kan worden dan via louter een korting op de uitke ringen. Pagina Rietkerk: korting uitkeringen los van overleg met ambtenaren Vissers: Vanaf juni maatjesharing vangen IJMUIDEN De Nederland se vissers gaan vanaf 1 juni weer „Hollandse Nieuwe" vangen. De vissers hebben geen zin om te wachten totdat de EG bekendmaakt wat de officiële begindatum voor maatjesvisserij op de Noordzee is. De EG schrijft ook voor hoeveel elk land mag vangen. De vissers moeten nu al de voorbereidingen treffen en ze gaan in elk geval op 1 juni aan de slag, ook als de EG dan nog niets bekend heeft gemaakt. De besluitvorming in de EG is veel te traag, zeggen ze. „We zijn de ambtenarij en het poli tieke gebeuzel spuugzat". De Nederlandse vissers zijn ook bang dat ze weer, voor het derde achtereenvolgende jaar, van de EG geen maatjesharing mogen vangen, in tegenstel ling tot andere landen. DEN HAAG De rentedaling en de verlaging van de olie prijs met de daaraan gekoppel de gasprijs, kunnen de overle vingskansen van de Neder landse glastuinbouw sterk ver beteren. De verlaging van het renteniveau met ongeveer vier procënt in de laatste maanden betekent voor de bloemisterij op jaarbasis globaal een voor deel van honderd miljoen gul den. Uitgaande van de huidige olieprijs kan de daaraan ge koppelde gasprijs voor de tuin bouw met ongeveer vier cent per kubieke meter omlaag. Op jaarbasis levert dat een voor deel op van zestig miljoen gul den. Gunstig voor de kostprijsont wikkeling in de bloemisterij sector is verder de stabilisatie van de arbeidskosten, de grootste kostenpost. Voorzitter drs G. Hogewoning van de Vereniging van Bloemenvei lingen in Nederland heeft dit vanmiddag gezegd op de alge mene jaarvergadering van de VBN in Den Haag. Hogewoning verwacht dat de lagere olieprijs de vraag kan stimuleren; dat het de motor kan zijn voor nieuwe activitei ten. „Activiteiten, die voor meer werkgelegenheid zullen zorgen; daardoor meer koop kracht zullen scheppen en uit eindelijk voor de overheid ook weer nieuwe belastingbronnen scheppen". Wat dat laatste betreft noemde hij het „een bijzonder foutief nationaal beleid" als de over heid haar tekorten zou dekken door de binnenlandse gasprijs te verhogen of door een ver hoging van de accijns op olie. Samen met andere sectoren uit het bedrijfsleven zal de glas tuinbouw de komende maan den bij de overheid moeten streven naar een verlaging van de gasprijs. De tuinbouw zal daarbij zeer offensief te werk moeten gaan in plaats van een afwachtende houding aan te nemen. Pagina 4: Europa belangrijk ste afzetmarkt voor Neder land Inde klok geheel samengesteld uit fietsonderdelen, heeft prijs gewonnen in een van de zes categorieën van de 5 Wedstrijd Vrije-tijdsbesteding. De wedstrijd werd ge- n het kader van de Huishoudbeurs '83 die van 15 tot en pril in de RAI in A'dam wordt gehouden. De belangrijk- dingen van de wedstrijd zullen er worden tentoonge- Krammersluizen nog even droog gf! Een overzicht van de Krammersluizen, die nu nog droog staan, maar eind deze maand onder water worden gezet. Daar mee wordt weer een be langrijke mijplpaal bereikt in de voltooiing van de Deltawerken. Het gaat hier om een enorm slui- zencomplex, dat onderdeel uitmaakt van de Philips- dam, één van de twee zo genoemde compartimente- ringsdammen in het Oos- terscheldebekken. Senaat akkoord met huurverhoging van 5 procent DEN HAAG Ook de Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met het voorstel van staatssecre taris Brokx (Volkshuis vesting) om de jaarlijkse huurverhoging te bepa len op 5 procent. De verhoging gaat in op 1 juli. Er waren in de Se naat geen tegenstem mers. De Franse president Mitterand heeft beloofd nog deze week een schuld in te lossen, die Napoleon destijds volgens officiële documenten aan een Zwitsers dorpje heeft bekend. Hij doet dit op symbolische wijze, want de schade ter grootte van 45.334 Zwitserse frank, die Napoleon aanrichtte toen hij door de Alpen trok op veldtocht naar Italië, krijgt het dorp Bourg-St.Pierre vast niet meer terug. „Schulden moeten worden betaald", was overigens wel de mening van Mitterand, die op het punt staat een bezoek aan Zwitserland te brengen. Een interessante bijzonderheid, die U tussen menige andere bijzonderheid in vandaag toch maar weer aantreft in de Leidse Courant. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend envelop ronder postzegel opsturen naar. rant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. Gou/ia/nt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1