Etna weet van geen ophouden Plaatsing MX-raketten voorgesteld in bestaande silo's Reagan vraagt moedige stap van Palestijnse leiders Wallonië overweegt definitief verbod op storten e van huisvuis EENMALIGE LENTEAANBIEDING IN Df KLEUREN GOUD. YS willen risico's oorlog verminderen Walesa spjj[sl in geheiiikerc met leide8elt Solidarity BUITENLAND fieidócSomont WOENSDAG 13 APRIL 1983 PA< -)N( Salvadoraanse officier gearresteerd wegens moord op boeren SAN SALVADOR Een offi- cier van het Salvadoraanse leger is gearresteerd in verband met de moord op zeker 18 boeren. Dit hebben functionarissen van de Amerikaanse ambassade vanoch tend meegedeeld. In februari werden in de provin cie Sonsonate volgens officiële cijfers 18 boeren vermoord na een geschil over het eigendom van land. Groeperingen die ijver en voor de rechten van de mens verklaarden dat er 74 boeren zijn vermoord en dat veel lijken in het geheim zijn begraven. Delegatie Nederlandse bedrijven naar Koeweit ROTTERDAM De groep van Ne derlandse bedrijven en Rijkswater staat, die de kolossale olievlek in de Perzische Golf wil bestrijden, heeft vandaag een afvaardiging van drie man naar Koeweit gestuurd. Het Nederlandse hulpplan was vori ge week al via diplomatieke kana len doorgespeeld aan de autoriteiten van de acht Golfstaten, die in Koe weit bijeen waren voor een geza menlijk aanpak van de olieramp. Het Nederlandse consortium wil echter niet verder afwachten en gaat nu zelf contacten op gang bren gen, aldus J. Vos, secretaris Midden- -Oosten van het Nederlandse Cen trum voor Handelsbevordering. NASA wil Challenger snel weer ruimte in HOUSTON Het Ameri- kaanse ruimteveer Chal lenger, dat afgelopen zon dag terugkeerde van zijn eerste reis in de ruimte, moet in zestig dagen klaar zijn voor een volgende vlucht. Dat is aanzienlijk korter dan de tijd die men nodig had om het eerste ruimteveer, de Columbia, op zijn tweede ruimte- vlucht voor te bereiden. Deze haast is nodig om voor de lancering van de Challenger verloren tijd in te halen. Galtieri in gevangenis BUENOS AIRES De voormalige president van Argentinië, generaal Leo- poldo Galtieri, die Argen tinië vorig jaar in een oor log met Engeland stortte om de Falkland Eilanden, is gisteren begonnen met het uitzitten van een straf van zestig dagen wegens kritiek op het optreden van de militaire opperbe velhebbers tijdens dit con flict. Stafchef generaal Cristino Nicolaides gaf maandagnacht opdracht tot de arrestatie van Gal tieri. Kreisky haalt uit naar Luns WENEN De Oostenrijkse bondskanselier, Bruno Kreisky, heeft gisteren fel uitgehaald naar de secreta ris-generaal van de NAVO, Luns. Luns twijfelt aan de bereid heid van het neutrale Oos tenrijk om in geval van nood voor zijn onafhanke lijkheid te vechten. Ook zei hij dat Oostenrijk met zijn leger „nog geen vijf dagen" zou kunnen standhouden. „Dat gaat Luns helemaal niets aan. Hij moet zich maar met zijn NAVO be moeien", aldus Kreisky. Canada gaat oorlogsmisdadiger uitleveren TORONTO De wegens oorlogsmisdaden gezochte Albert Helmut Rauca heeft gisteren in Canada zijn beroep, dat hij aanging om uitlevering aan West- Duitsland te voorkomen, verloren. Rauca wordt beschuldigd van moord op zeker 10.000 Litouwse joden in concen tratiekampen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Rauca was sinds 1956 Ca nadees burger en werd in juni vorig jaar gearres teerd. „Geen bewijs voor executies door Bouterse" DEN HAAG Dc Neder- landse regering heeft geen rechtstreekse bewijzen dat de Surinaamse legerleider Desi Bouterse direct be trokken is geweest bij de executies van 8 december vorig jaar. Dat heeft een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken verklaard in een re actie op berichten, dat Bouterse zelf vakbondslei der Cyrill Daal en de ge wezen officier Rambocus heeft doodgeschoten. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Etna op Sici lië, de grootste vulkaan van Europa, gaat onver droten voort met het uit stoten van enorme hoe veelheden lava, die grote delen van de zuidflank hebben bedekt. De lijst verwoeste berghutten, bossen, skistations, hotels, restaurants, buitenhuizen en politieposten is al lang, maar zal nog veel langer worden omdat de vulkaan geen aanstalten maakt zijn onderbroken slaap te her vatten. Gistermorgen vroeg heeft de lava het beginstation van de Etna-kabelbaan, op 1.923 me ter hoogte, ingesloten. De „val" van het gebouw wordt elk moment verwacht, want tegen de druk van de aanzwel (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Een speciale adviescommissie heeft in haar eindrapport president Reagan aangeraden hon derd intercontinentale MX-kernraketten met elk tien zware kernkoppen te bouwen en ze te plaatsen in be staande lanceersilo's van de verouderde Minute Man- raketten in de Amerikaanse staten Wyoming en Ne braska. Tevens zou begonnen moeten worden aan de ontwikkeling van een kleiner soort raket (Midget Man) met een kernbom, die eveneens rechtstreeks vanaf Amerikaanse bodem op doelen in de Sovjet-Unie kan worden afgevuurd. In de commissie, die dit advies aan president Reagan heeft uit gebracht, hebben onder anderen zes voormalige Amerikaanse defensie-ministers - van zowel de democratische als de republi keinse partij - zitting, zoals Alexander Haig, Harold Brown, Mei vin Laird en James Schlesinger. Verwacht wordt dat de presi dent het advies de volgende week officieel zal overnemen en als voorstel aan het Congres voorleggen. In het Congres zorgt het MX-probleem echter voor grote onenigheid binnen beide partij en, zodat het lot van het plan erg ongewis is. Vanaf het aanvankelijk voornemen van voormalig president Jimmy Carter om de verouderde intercontinentale Minute Man- raketten te gaan vervangen, heeft de voorgestelde MX-raket po litiek en militair Amerika verdeeld gehouden. Carter wilde 200 MX-raketten plaatsen in een reusachtig ondergronds spoorweg net, in de staten Utah en Nevada, waar de projectielen over af standen van honderden kilometers onafgebroken tussen duizen den verspreid liggende lanceerbuizen zouden rouleren. Zulks om de kwetsbaarheid van de MX voor een Russische verras singsaanval met kernraketten te minimaliseren. Dit als onbetaalbaar en al te fantasierijk door het Congres ver worpen plan is vorig jaar door president Reagan omgezet in het idee om 200 MX-raketten juist zeer dicht opeen (op een basis in Wyoming) te installeren in superverharde silo's, die de schok en de hitte van een atoomaanval zouden kunnen doorstaan. Ook dit „dense pack"-voorstel vond geen genade in het parlement. Het nu moeizaam bereikte compromisvoorstel lijkt wel enige kans op aanvaarding te maken. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie concrete maatregelen voorgesteld om de risico's van het per ongeluk uitbreken van een oorlog verder terug te dringen. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, gis teren in Washington be kendgemaakt. De Amerikaanse regering heeft Sovjet-ambassadeur Do- brynin voorgesteld een ver bindingslijn voor communica tie op militair gebied tussen de twee supermachten tot stand te brengen. Deze lijn „kan een aanvulling zijn van de be staande diplomatieke kana len", aldus Weinberger, vt. der zou de regering-Reagan willen zien dat er „een uitge breide uitwisseling van gege vens tussen de Amerikaanse en Sovjet-ambassades" tot wordt gebracht. Op deze ma nier zou men de jongste tech nologische ontwikkelingen snel aan elkaar overbrengen en belangrijke documentatie aan de andere partij kunnen doen toekomen, die onmisbaar is bij veel diplomatieke in spanningen, aldus Weinberger. Ook pleitte hij voor een uit breiding van het huidige sy steem van directe communica tie tussen Washington en Mos kou, de sinds de Cuba-crisis van 1962 bestaande „hot line" tussen het Witte Huis en het Kremlin. Avonturier in gevaar LONDEN Een Engelse avonturier die een poging on derneemt om als eerste te voet de Noordpool te bereiken ver keert in grote problemen. Vol gens berichten uit het noorden van Canada heeft de 26-jarige David Hempleman-Adams nog voor slechts drie dagen voed sel. Maar het weer in het pool gebied is zo slecht, dat er geen voorraden naar Adams ge stuurd kunnen worden. lende lavastroom is modern metselwerk nauwelijks be stand. De kabelbaan is bij een vorige uitbarsting al een keer verwoest (in 1971) en moest daarna voor een bedrag van acht miljoen gulden opnieuw worden opgebouwd. Het Etna- -toerisme is geheel afhankelijk van deze kabelbaan (met zijn capaciteit van 1.200 personen per uur) en gevreesd wordt dan ook dat het komende sei zoen voor het toerisme verlo ren zal gaan. Op 1990 meter heeft de lava stroom een groot alpinistenho tel (Sapienza) omsingeld. Maar dit gebouw houdt voorlopig stand, ook omdat het met het oog op deze voorvallen uitzon derlijk solide geconstrueerd is. De lavastand reikt inmiddels tot aan de eerste verdieping. Gaat die nog hoger, dan zal ook dit bouwwerk langzaam in elkaar worden gedrukt. Een naburig klooster en een kazer ne van de bergwacht zijn ont ruimd omdat de lava al in de tuin is doorgedrongen. De totale schade wordt nu al geraamd op tientallen miljoe nen guldens, en als het daarbij blijft valt het allemaal nog mee. Maar de Etna is onbere kenbaar en niemand durft meer te voorspellen wanneer de lavastroom definitief zal opdrogen. Vulkanologen heb ben zich in de afgelopen drie weken al verschillende keren de vingers gebrand door het einde van de uitbarsting aan te kondigen. Maar de Etna was hun wetenschappelijke kennis telkens te slim af. Vandaar dat er nu op en rond de Etna geen vulkanoloog meer voorhanden is, die zich nog aan een opti mistische prognose waagt. Ge constateerd is dat de hoofdla vastroom uit de grootste ge vormde krater zich weliswaar steeds moeilijker voortbe weegt, maar dat dat juist heeft geleid tot het ontstaan van snelle, verrassende aftakkin gen op plaatsen waar niemand die had verwacht. Hoe groot de materiële schade ook is, de bevolkingscentra zijn voorlopig nog buiten schot. Het plaatsje dat de lava stroom het eerst op haar weg naar beneden zal tegenkomen is Nicolosi, een gemeente van zesduizend inwoners. Maar de lava is (hemelsbreed) nog zes kilometer weg, en omdat zij zich slechts met een snelheid van drie tot vier meter per uur voortbeweegt, is er dus van paniek in Nicolosi geen spra- PLO-voorzitter Jasser Arafat is gisteravond in Stockholm aangekomen voor besprekingen met de voor mannen van de sociaal-democratische partijen van Zweden, Noorwegen, Denemarken en Finland. Het is de eerste maal dat Arafat Scandinavië bezoekt. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft de Pale-, stijnse leiders gisteren op geroepen de impasse in het Midden-Oosten te doorbreken door een „moedige stap" te doen waardoor koning Hoessein van Jordanië toch aan de vredesbesprekingen kan deelnemen. „De VS blij ven moreel gebonden aan een vredesplan voor alle volken van het Midden- -Oosten. Het plan dat ik heb voorgesteld ligt nog steeds op tafel", aldus Reagan. Reagan reageerde hiermee voor het eerst op het misluk ken van de besprekingen tus sen de Jordaanse koning Hoes sein en PLO-leider Arafat af gelopen zondag over deelname aan het vredesproces. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Schultz, suggereerde gisteren dat als de PLO haar radicale achterban niet onder controle kan hou den, de Arabische Liga moet overwegen de PLO haar rol als enige vertegenwoordiger van de Palestijnen te ontne men. De Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie liet gisteren via haar persbureau WAFA weten be reid te zijn de afgebroken on derhandelingen met Jordanië te hervatten om de veiligheid van het Hasjemitische konink rijk te beschermen. Het was de eerste officiële Palestijnse re actie na het afbreken van de gezamenlijke besprekingen. Volgens het persbureau van de Arabische Golfstaten zal Reagan een nieuw vredesplan presenteren voor het begin van een nieu we Arabische topconferentie. Deze top zou al op 25 april moeten beginnen, aldus het persbureau. De Israëlische regering is gis teren met een grote publici teitscampagne begonnen om nog eens 20.000 Israëliërs ertoe te bewegen zich in de bezette gebieden te vestigen. De rege ring-Begin wil zo snel moge lijk het aantal joodse kolonis ten op de westelijke Jordaan- oever verdubbelen. Gisteravond is het stoffelijk overschot van PLO-functiona- ris Issam Sartawi overgebracht naar de Jordaanse hoofdstad Amman. Sartawi wordt van daag op het „Kerkhof der Martelaren" in Amman begra ven. Ondertussen heeft een rechter in Lissabon bevolen de verdachte van de moord op Sartawi in hechtenis te hou den. [gen he WARSCHAU Lechals vó. tot de uitroeping van iête vj van beleg leider van dc Van den onafhankelijke meent vakbond Solidariteit, Iteiten gelopen weekeinde e®et en durige ontmoeting gelpr ziel de ondergrondse bes)t mee van het vakverbond.fentac voor de eerste maal (bedrij ontmoeting plaats vode ret vijf ondergrondse leid|en da men een commissie, db is. nuari een campagne lange termijn heeft aai" ,riki Het overleg leek een! Walesa op handen is. dische specialist van <JDAN! ring zei, dat Walesa p gei ontmoeting, .afhankelssanei wat er werd besprokekome disch in een situatie ien ii men, waarin hij zou laai i worden gearresteerd. 1-eft ir riteiten lijken echter en zc zijn voor de vele publia, dat een nieuwe arrestatie ien de lesa met zich mee zou pi en brengen. moet proc Aldui Van Egoni !l w< 1 C-v i eni ook jeget (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Waalse deelminister voor miliefJW Valmy Féaux overweegt in navolging van zijn collega het storten van buitenlands afval in te verbieden. Daarmee zou dan definitief een ei men aan de mogelijkheid voor Nederlandse be{™J hun afval in België kwijt te raken. schaj Onder druk van de particuliere eigenaars van vuilstort||"«" wilde minister Féaux aanvankelijk van geen wettelijke KJ,' gen weten. Gisteren gaf hij echter te kennen maatregel#, ka het dumpen van buitenlands afval te zullen nemen. De bleek enorm geschrokken te zijn van het verdwijnen v; vaten met het zeer giftige dioxine-afval uit het Italiaan! so. Het is namelijk niet ondenkbaar dat het gif, dat opj was in het Franse Saint-Quentin, via België naar We.' land is getransporteerd. De invoer van giftige stoffenE België alleen gebeuren door enkele gespecialiseerde béi Zij moeten de invoer aanmelden bij het ministerie vanfc-en Maar als het gaat om transport van stoffen via België ministerie van Verkeer een vergunning afgeven. Aan Omsii wordt de lading echter niet gecontroleerd. Het is dus goe^ h' lijk dat het Seveso-gif België heeft gepasseerd zonder mand dat geconstateerd heeft. Volgens een woordvoer» de Waalse minister wil Feaux dergelijke praktijken inr»E komst voorkomen. „En dat kan", bevestigde hij, „alleëBA*' als we dezelfde wettelijke bepalingen instellen als waai^y* sprake is in Vlaanderen, en dat houdt ook een verbod in «wen storten van buitenlands afval". Ondertussen blijft de vraag waar het Seveso-gif is geblp__ gemoederen bezighouden. De 41 verdwenen vaten met I het uiterst giftige dioxine verontreinigde grond uit het Ni liaanse Seveso hebben Frankrijk mogelijk helemaal niej Cl ten. De vaten zijn zoek nadat zo vorig jaar in het Noordjjjji Saint Quentin waren opgeslagen. In Zwitserse regerings! J werd dinsdag verklaard dat vaststaat dat de vaten in Fi)am zijn. De importeur die zich in de gevangenis bevindt, tmi< nog steeds te zeggen waar de vaten naar toe zijn gegaar VS verkopen gouden penningen Louis Armstrong WASHINGTON De Verc- nigde Staten gaan de concur rentie met de gouden munten uit Zuid-Afrika en Canada aan, door zelf voor één miljard dollar (2,7 miljard gulden) aan gouden penningen van één ounce (31,1 gram) op de markt te brengen. De gouden pen ning, met de beeldenaar van de befaamde jazztrompettist Louis Armstrong, is zo ont worpen dat die lijkt op buiten landse gouden munten; de rand is gekarteld en het ge wicht staat er duidelijk op. RUITENHEER 40L Gulf houdt uitverkoop in Europa en Azië PITTSBURGH Gulf OU, de op vijf na grootste oliemaat schappij van de VS verkoopt het grootste deel van haar raf finaderijen, chemische ver kooporganisaties in Europa en Azië omdat de vooruitzichten voor winst in de VS beter zijn. Momenteel zijn de raffinade rijen en verkooppunten in Groot-Brittannië en Italië te koop. Eerder dit jaar werden installaties en verkooppunten verkocht in Nederland, België, Luxemburg en Zwitserland, Zweden en Denemarken. Gulf zag, evenals veel andere olie maatschappijen, haar winst de afgelopen twee jaar kelderen. Bovendien wordt de komende jaren nauwelijks nog toene mende vraag verwacht naar olie. 830. Oorknoppen van 160.- voor 109,- Ring van In zilver van 20.- voor 13,- In zilver v, Hanger (exclusief collier) van 90.- voor 65,- In zilver van 1],- voor 7,- Gouden „Weense" ring met bijpassende oorknoppen met 2 diamanten en saffieren, robijnen of smaragden. De ringen van 390,- voor 298,- De oorknoppen van 310- voor 245,- Met saffieren ook in wit goud. Gouden oorknoppen met cultivé parel, bloedkoraal of turkoois 165.- Sieraderie- prijs 129,- 9m Moderne geel- of vfT/5 solitair-nng meti zuivere, witte bnlja 425, Gouden of zilveren ring r Scandinavisch ontwerp resp. 189,-en 37.- Sierlijke gouden hanger met Gouden hangerP 6 cultivé oesterparels vormig geslepeiw en een diamant 295,- 149,-lnzili De prijzen van deze hangers zijn exclusief colliers. Gkl liers in lengtes van 36 t/m 90 cm vanaf 39.- In zilver SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. de Beurs van den dJ

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10