inalë «larijke Beverwijk Ibint als vrouw ban de top |oed garen bij -rolgigant Ne veda •e -Jan rohn bloedarmoede, eiwit-tekort en wat al niet. Door de ontsteking verdikt zich de darm leerachtig, zodat de darmholte nauwer-wordt, de darm- inhoud moeilijker passeert, waar door de patiënt last krijgt van darmkrampen. In een later stadium kunnen darmlissen aan elkaar gaan klitten. Soms ontstaan er fistels (abnormale verbindingen) van de ene darm naar de andere of zelfs naar andere organen. Wat de patiënt er zelf van merkt hangt af van de ernst en uitbrei ding van de chronische ontsteking. Niet één Crohn-patiënt lijkt op de ander. De ziekte begint meestal op vrij jeugdige leeftijd. Vaak met al dan niet vage klachten van diarree, vermagering en pijn of krampen in de rechter onderbuik. Milde koorts kan optreden, bloedarmoede, mis selijkheid, braken en vermindering van eetlust zijn niet ongewoon. Soms uit de ziekte zich alleen door onverklaarbare koorts en niet be grepen vermagering. Afgezien van plaatselijke complicaties als fistel- vorming of complete darmafslui ting, kunnen ook complicaties op afstand optreden als gewrichts klachten en oogontstekingen. Al naar gelang de voedingsstoffen die niet worden opgenomen ontstaan de meest uiteenlopende deficiëntie- ziekten. Kortom, de ziekte van Crohn is een veelkoppig monster. Grillig verloop Een chronische ziekte dus, daarbij grillig, onvoorspelbaar in zijn be loop en ook nog eens een bezit voor het leven. Want men heeft tot nu toe geen definitieve oorzaak voor de ziekte van Crohn kunnen vin den en dus ook geen afdoend ge neesmiddel. Het is een echte infec tieziekte, zoveel is zeker. Maar een echte verwekker heeft men nooit kunnen vinden. Men houdt het er op dat Crohnpatiënten een afwij king hebben in hun afweerappa- raat. Crohn-patiënten zouden nor male bacteriën moeilijk de baas kunnen, het voortdurend gevecht tegen deze indringers zou zich ui ten in de chronische ontsteking van hun darmwand. Waarschijnlijk speelt het soort voeding een rol; de ziekte komt vooral in de westerse wereld voor, waar het aantal Crohn-patiënten aan het stijgen is. Op een duistere manier is de ziekte ook erfelijk, sommige families ver tonen meer gevallen van Crohn dan andere. Geen definitieve oorzaak, dus ook geen echte therapie. De therapie bestaat uit het behandelen van de klachten, maar geneest nooit hon derd procent. Met medicijnen, dië ten, waaronder het zogenaamde ruimtevaart- of bouwstenendieet, het aanvullen van tekorten aan voedingsstoffen en een "verstandige manier van leven is het mogelijk 70 tot 80 procent van de patiënten in een redelijk gezonde conditie te houden. In ernstiger gevallen, zoals bij fistels of darmafsluitingen moet er chirurgisch worden ingegrepen. Altijd wel wat Helaas kan de ziekte steeds weer zijn kop opsteken, er af kom je nooit en „er is altijd wel wat". Voor de (vaak jonge) Crohn-patiënt is dat een hard gelag. Vooral omdat je met Crohn ook nog aan een tame lijk onbekende ziekte lijdt. Slechts 10.000 mensen in Nederland lijden aan deze ziekte, zodat het grote pu bliek er nagenoeg onbekend mee is. Onbegrip is het gevolg Professor Meuwissen, darmspecialist in Am sterdam: „Vaak worden patiënten met buikklachten als zeurderig af gedaan, vooral als de klachten lang duren". Meuwissen wil niets weten van een psychische oorzaak van deze ziekte: „Argumenten voor een dergelijke psychische oorzaak ont breken tot heden volledig". Patiënten hebben in 1978 de Crohn Vereniging Nederland opgericht. „Om de ziekte nu eens eindelijk uit het verdomboekje te halen", zoals ze later in hun uitstekende blad De CROHNiek schreven. De vereni ging geeft niet alleen informatie over alle medische in en outs van de ziekte van Crohn, ze probeert ook de maatschappelijke belangen van Crohn-patiënten te verdedi gen. Crohn Vereniging Nederland, lan delijk secretariaat: Burg. Van Geu- sauweg 41, 4191 KV Geldermalsen. fcN KENAU MET HAAR OP HAAR TANDEN !™OMT VRIJWEL NOOIT renp EEN DIRECTIESTOEL TERECHT" ieuv ng ku JL Wolbalen Denk overigens niet, dat Marijke Beverwijk en haar Gideonsbende bij hun wolbalen neerzitten. „Acht jaar geleden", zegt ze, „groeiden ook in onze branche de bomen nog tot ver in de hemel. De sky was the limit. Dat beeld is sindsdien radi caal veranderd. Er is nu een duide lijke crisissituatie, die diepe sporen trekt. Maar toch weiger ik catego risch om het steeds populairder wordende doem-denken als enig zaligmakend geloof te aanvaar- „Ik heb onlangs in de Ridderzaal in Den Haag nog aandachtig geluis terd naar een uiteenzetting van de heren Lubbers en Martens. Toch twee heren, zou je zo denken, van wie je mag verwachten, dat ze je vertellen langs welke weg Neder land en België uit het moeras kun nen ontsnappen" „Maar dat bevrijdende woord kwam maar niet uit hun monden. Het enige wat ik hoorde was een droevig stemmende litanie van kommer en kwel. Op een gegeven moment heb ik tegen mezelf ge zegd: ik moet hier weg, want als ik langer blijf ga ik er zelf ook nog in geloven". Trekpaard „Achteraf denk je dan: misschien ben ik wel te optimistisch. Ik ben nu eenmaal een ras-optimistë van huis uit. Het kan zo grijs niet zijn of ik zie toch weer een lichtpuntje. Ik kan er ook niet tegen, als ze mijn vechtlust belachelijk proberen te maken. Alsof er in onze samenle ving helemaal geen positieve pun ten meer zijn. Terwijl er toch aan wijsbaar zoveel goeie dingen gebeu ren om ons heen". „Waarom wordt er bijvoorbeeld keihard gewerkt in ons bedrijf? Omdat we er van hoog tot laag van overtuigd zijn, dat de industrie in ons land het trekpaard is. Daar zal het herstel van onze economie toch echt vandaan moeten komen. Het bedrijfsleven zal dus de kans moe ten krijgen zich te ontplooien om in het gevecht voor een goed, betaal baar produkt overeind te kunnen ZATERDAG 9 APRIL 1$83 Leerschool Waar ze aanzienlijk minder moeite mee heeft is haar functioneren als vrouw aan de top van een miljoe nenbedrijf. Ze is 41 jaar geleden in Den Haag geboren onder het ster renteken vart de Stier en heeft spe lenderwijs geleerd de problemen, die zich in haar leven aandienden, resoluut op de horens te nemen. Haar onbewuste opmars naar de di- rectiestoel in Veenendaal voerde na haar Haagse lyceumjaren via de inkoopafdeling van de BPM in Den Haag naar Amerika, waar ze eerst aan een universiteit werd ingewijd in de geheimen van het computer tijdperk. Daarna werd ze door de exportmanager van een fabriek van ultrasonische lasapparatuur ge lijk in het diepe van de commercië le spartelvijver geworpen. Modellen tonen hier twee combinaties uit de Nevada-collectie. Vrolij ke, frisse en kleurige wolmode. bijni iter o lou: J loet", a dels„C Ja. LC me. imaa nd 1 ns va die <f dbevi ederl :it nu vers bent ederli i VA) Om in het medische wereldje beroemd te worden is een schitterend idee niet voldoende. Bovenal heb je geluk no dig. Neem nu de Amerikaanse patho loog-anatoom Oppenheimer. Precies een halve eeuw geleden schreef hij sa men met twee artsen een artikel over een tot dan onbekende darmziekte. Was getekend (in alfabetische volgor de): Crohn, Ginzberg en Oppenheimer. Arme Oppenheimer. Hij was de man met het briljante idee, maar men noemde de ziekte naar de eerste on dertekenaar, de ziekte van Crohn. De ontdekking van deze chroni sche darmontsteking kwam vrij. laat. Niet zo verwonderlijk eigen lijk. De ziekte komt niet zo vaak voor en dat vermindert de „pak kans" aanzienlijk. Bovendien zijn de verschijnselen van Crohn zo bont, dat het een hele toer is ge weest om daarin één aandoening te onderkennen. Als voor geen ande re ziekte gaat voor de ziekte van Crohn de medische wijsheid op dat „alles kan, maar niets Hoeft**. Eén ding hebben de Crohn-patiën- J. Paalman ten met elkaar gemeen: hun darm- wand is op een of meer plaatsen chronisch ontstoken. Meestal is de laatste dunne-darmlis aangedaan, minder vaak de dunne darm of de anus en in principe is het hele darmstelsel, van slokdarm tot anus, gevoelig voor deze ziekte. Het slijmvlies van de darmwand wordt beschadigd, het vele ontstekings- vocht in het darmkanaal veroor zaakt diarree. Voedingsstoffen worden niet langer goed opgeno men, wat leidt tot gewichtsverlies, 3.V. ;pell an mei i ovi in h k w erk« r st n oi wocNENDAAL Verrader- noei kloven telkens op tijd L gJjk ontwijkend en daarbij ïbrlpurend zigzaggend van ?bruPe uitdaging naar de an- n de „Uitdagingen", dic- rt vyze behulpzaam, „houden neei mens tenminste klaar der en ze maken je leven ,n zzinvol ook" heeft Ma- die Johanna Beverwijk in omgekeerde slalom via splssende tussentijden in- uwaeis één van de toppen in industriële bergmassief npl^kt. Kortgeleden werd zij netdiomen in de baanbreken- v proorhoede van vrouwen, vei»en directiefunctie bekle- n-°k«in het Nederlandse be lieven. En het feit in aan- ;ing nemend, dat in Euro- _^chts vijf procent van het anagement in handen is vrouwen en dat daarbij ïleken Nederland met rhalf procent uiterst nel afsteekt, mag ze zich enig recht een eenzame, 1 raaf noemen, klapwie- in een zwerk vol stoere, sigarerook aan het oog okken ouwe jongens on- nekaar. indt het overigens best zo. zich senang in de directie- ■an de door pure wol geverfde ksgigant Neveda in Veenen- vaar ze in 1977 op voorspraak iprichter A. A. Verhoef haar maakte als directiesecretaris e Raad van Bestuur, verkdag begint nu voor haar Dm half acht 's morgens in woonplaats Wassenaar. Daar de start plaats van haar dage- autorally, waarbij ze plank de linkerrijbaan van de snel- laar Veenendaal sjeest. On- !g pikt ze ook nog gauw drie Verkers op, met wie ze negen le tien keer over de zaak De zaak. Altijd weer die EliM waarvoor ze eendrachtig pinfdoudende initiatieven beden- ,Hetm de breipennen van miljoe- liier lijvere doe-het-zelf-dames en aan<J 'n beweging te houden. maaf°'s voor de nieuwe vuistdik- goed*s metaanlokkelijke patro- lie zojuist is verschenen, zijn april 1982 op het Spaanse Tenerife opgenomen. Want i het gure ondememingskli- ler jaren tachtig de storm wil trotseren, moet aanzienlijk t kijken dan zijn eigen neus s en ruim tevoren eefi rots- zekerheid hebben over mo- en kleuren, die maanden la- het publiek in de smaak zul- llen. blijft natuurlijk een gok", '.e toe, „maar we proberen ui- d wel om de kans op een flop in mogelijk te houden. Daar- eis je veel om je zo breed mo te oriënteren. Je bezoekt ook tionistische maatregelen, die een eerlijke en gezonde concurrentie van fabrieken buiten Frankrijk zo goed als onmogelijk maken. Vol gens de EG-bepalingen is een der gelijke concurrentievervalsing wel iswaar verboden, maar het gebeurt toch. Iedereen weet het, maar nie mand blijkt in staat er een einde aan te maken". Eenzame, witte raaf klapwiekt in zwerk vol stoere binken onder mekaar alle mogelijke beurzen. En wat ze ker zo belangrijk is: je gaat winkel in, winkel uit. En dan maar kijken, luisteren naar mensen. Op straat ligt voor mij een hoop inspiratie. Stelen met je ogen mag nog §teeds. Daar staat geen straf op". Pasteltinten Aan het assortiment voor de 2omer van 1983 is weer een jaar intensief gewerkt. Keuren, afwijzen, weer proberen, nieuwe kleuren, nieuwe .modellen, afgestemd op de smaak van toonaangevende modehuizén in Europa. Totdat tenslotte de be slissing viel: zachte pasteltinten zullen het modebeeld in de komen de maanden bepalen. Een weg terug is er niet meer. De spinnerij in het Belgische Lokeren werkt op volle toeren. En de maga zijnen in Veendendaal stromen nu vol met puur natuur, die kortgele den nog door lamfneren en schapen over sappige weiden werd gezeuld. „De vraag naar natuurlijke vezels", tekent Marijke Beverwijk hierbij aan, „wordt van jaar tot jaar groter. En uiteraard houden we daar reke ning mee. Onze sterkste troeven daarbij blijven service en kwaliteit. „Made in Holland" is gelukkig nog steeds een begrip. Ook in het bui tenland, waar vijftig procent van onze produktie naar toe gaat. Wol uit Nederland blijft een gewild arti kel in het Verre Oosten, Canada en Amerika. Ook in een groot deel van Europa doen we goede zaken. Met name in Engeland, waar we een eigen kantoor hebben. Alleen met Frankrijk hebben we wat pro blemen. In dat land wordt de eigen industrie nog steeds openlijk door de overheid gesteund met protec- Marijke Beverwijk, hier temidden van haar topmodellen, mag zich met enig recht een eenzame, witte raaf noemen in een zwerk vol stoere, door sigarerook aan het oog onttrokken ouwe jongens onder mekaar. Zolang in Nederland nog slechts anderhalf procent van het topmanagement in handen is van vrouwen, blijft haar directiefunctie een delicaat unicum. blijven. Als dat namelijk niet ge beurt, zakt de arbeidsmarkt nog verder in elkaar en is er inderdaad sprake van een nationale ramp. Als de werkgelegenheid nog verder wordt afgeroomd wordt ons land onleefbaar. Als er nog meer men sen in de WW worden geduwd gaat Nederland kapot". Heidens moeilijk In de branche, waar ze nu zelf goed garen bij tracht te spinnen, is het rigoureuze saneringsproces inmid dels al voltooid. Van de twintig wolfabrieken, die er vijftien jaar geleden nog in Nederland waren, zijn er nu nog twee over. Gerenom meerde familiebedrijven verdwe nen één voor één in de vergetel heid. En alleen de sterken, die bij tijds waren overgeschakeld op mo derne A-tot-Z-produktiemethoden, kunnen de taaie strijd tot nog toe volhouden. „Mijn taak", realiseert Marijke Beverwijk zich elke dag opnieuw, „is om de wol uit onze magazijnen in het boodschappen- mandje van de Nederlandse vrou wen te krijgen. Dat is in deze tijd een heidens moeilijke opgaaf, die je niet even gauw kunt oplossen met wat reclame en een handvol verte genwoordigers langs de weg. Daar zal toch echt harder dan ooit voor gesjouwd en gezwoegd moeten worden". „Daar zijn we ook toe bereid. Ik vraag me soms wel af: als de heren in Den Haag er niet uitkomen met hun achterban van knappe koppen, waar haalt een dame uit .het be drijfsleven dan in vredesnaam de brutaliteit vandaan om te roepen, dat zij door dik en dun blijft gelo ven in ons nationale produkt?". „Die jaren in Amerika", zegt ze, „zijn voor mij een uiterst waarde volle leerschool geweest. Zaken doen in Amerika is keihard knok ken. Maar als je daartoe bereid en in staat bent, als je het tempo ook kunt bijsloffen, js het zalig om mee te maken. Die directe, concrete aanpak ligt me dus blijkbaar. Geen gezeur. Geen gemier. Gewoon zeg gen waar het op staat en waar je voor komt". Capabel „Voor een Amerikaan is het ook geen enkel punt, dat een vrouw het voor het zeggen heeft. Er wordt al leen gevraagd: „Is ze capabel?". En als je goed bent in je vak, krijg je ook de kans om er alles uit te halen wat er in zit. Sterker nog: heel wat grote jongens in het Amerikaanse zakenleven zijn vrouwen". Voor de duidelijkheid wil ze daar na graag nog haar visie op „de geë mancipeerde vrouw" kwijt. „Je mag je afvragen", veronderstelt ze, „of ik bijvoorbeeld beantwoord aan het beeld, dat de meeste mensen via allerlei dubieuze verhalen van zo iemand hebben. In hun ogen is ze qualitate qua een Kenau met haar op d'r tanden, die in onappe tijtelijke kleren door de wereld banjert. Als je nou zo'n voorstelling hebt rfioet een confrontatie met mij onvermijdelijk een bittere teleur stelling opleveren. Want voor mij is vrouw-zijn net even belangrijker dan carrière maken". „Neem maar van mij aan, dat een onappetijtelijke Kenau nooit op een directiestoel terechtkomt". „Wat zeg ik: die krijgt in het be drijfsleven niet eens de deur op een kier". LEO THURING Foto's: MILAN KONVALINKA w. aandacht voor de show van de breimode voor de komende winter. Neveda heeft afgelopen donderdag een begin gemaakt met een lande lijke campagne om de wintermode 1983 en nog wat zomermodellen door topmodellen te laten showen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15