Ipren thri efka ar tenk vDe Bollenstreek99 oestert oude ansichten Omwegen Een uitkering geniet je niet. het is een recht99 lIDEN CeidMOowuvnt VRIJDAG 8 APRIL 1983 PAGINA 7 Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen I tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 uSI - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pietrrs DEN In het domein het Werklozen Adviès itrum op de zolder van ,,'t ■eehuys" worden er gelijk wetboeken bijgehaald, (een grote dikke, zwarte in- maaide werken, maar hand- itne zakboekjes die overal te is en te onpas te .gebruiken Vrijwilliger bij het WAC, 'X Willem van Rijn voert •ral het woord als het over wet gaat. Hij is afgestu- ïerd jurist en omdat hij geen erk kan krijgen, studeert hij omenteel ook filosofie'aan e Leidse universiteit. Verder \yDlgt hij regelmatig colleges Hl prof. Veldkamp over de ^•1 er der sociale voorzienin- t: en. Als het om meer prakti- j»<!he, dagelijkse, vanuit een .h istorisch perspectief geziene iken ten aanzien van werk- •osheid gaat, voert Bert van vord am het woord. Hij was tot 1 ga- laart van dit jaar de stedelijk als >ördinator werklozen aktivi- ve J liten, maar zijn functie is in ied erband met de gemeentebe- Jinigingen afgeschaft en nu ,t zo Bert van Dam dus werk- lie andj ert van Dam: „Het idee van pom echt hebben op een uitkering r ëe voor een deel ontstaan uit ven e gedachte van verzekering, riijk r wordt op je loon. een pre- de I lie ingehouden en mocht het kun oorkomen dat iemand werk- tten )os wordt, dan krijgt hij een mui eel-van het salaris doorbe- op t laid. De werknemer is daar voor, door die premie, min of meer verzekerd tegen inko mensloosheid. Het doet er niet toe hoe lang die premie is be taald, een half jaar of dertig jaar. (Je moet een half jaar er gens hebben gewerkt om voor uitkering in aanmerking te komen). Net zoals dat geldt voor een autoverzekering. Ook met een autoverzekering kan het voorkomen, dat je na een week premie betalen je auto in de prak rijdt en dan krijg je ook het volle pond be taald". Bismarck Lex Willem zegt het even wat stijver, maar meer juridisch verantwoord: „De Werkloos heids Wet (WW), de Wet Ar- beids Ongeschiktheidsverze kering (WAO) en de Volks verzekeringen, zoals AOW, zijn volgens het verzekerings model van Bismarck tot stand gekomen. In veel Oost-Euro- pese landen is dit verzeke ringsmodel veel nadrukkelij ker. Daar k^n je een hogere en lagere premie betalen voor een hogere en lagere uitke ring. Al wordt het bestaan van werklozen in Rusland niet erkend. Die verzekering is dus meer bestemd voor een ouderdomsvoorziening of bij 'arbeidsongeschiktheid". Lex Willem: „Later werden in Ne derland,-maar ook in Enge land wetten gemaakt volgens het voorzieningenmodel van Beveridge. Hieronder vallen vooral de Bijstandswet en de Wet Werkloosheids Voorzie ning (WWV). Deze uitkerin gen worden betaald uit de al gemene middelen, dat wil zeggen dat anderen daarvoor belasting betalen. Het is een kwestie van solidariteit. Zo lang meneer „A" werk heeft, betaalt hij belasting, waardoor degenen zonder werk niet van de honger en kou hoeven om te komen. Als meneer „A" dan zelf geen werk meer heeft, betalen anderen weer belasting voor hem, zodat hij niet omkomt. Het is een wis selwerking en ik vind het heel mooi dat het in ons land zo geregeld is", aldus Lex Willem Kortzichtig Toch hebben veel mensen die wisselwerking nog niet zo in de gaten. Het aantal personen voor wie zogenaamd „be taald" moet worden, neemt steeds meer toe. Allemaal werklozen die onvrijwillig in die situatie terecht zijn geko men. Volgens Lex Willem staan er tegenover elke vier personen die betaald werk doen, drie die een uitkering hebben. Maar het getuigt wel van bijzonder grote kortzich tigheid als belasting betalende werkenden afgeven op de uit keringstrekkers. Morgen kun nen zij zelf aan de beurt zijn en ook werkloos worden of arbeidsongeschikt en dan moeten zij ook gebruik maken van die uitkering. WW en WWV Bert van Dam: ,„Toen de WW en de WWV ontworpen wer den (de Werkloosheids Wet is van 9 september 1949 en de Wet Werkloosheids Voorzie ning is van 10 december 1964) werd er van uitgegaan, dat ie mand maar heel kort werk loos zou zijn. Voordat de WW en WWV ontstonden, waren er allemaal per bedrijf ver schillende voorzieningen voor werklozen. De overheid wilde van die wildgroei van regel tjes af en nam het heft in ei gen hand met die nieuwe Werkloosheidswet. Ditzelfde geldt voor het ontstaan van de De Algemene Bijstandswet (van 13 juni 1963). De over heid wilde de verantwoorde lijkheid voor degenen die bij stand nodig hadden, uit han den van allerlei particuliere en charitatieve instellingen nemen. Dit vanuit een socia- listisch-liberaal idee van be scherming van de zwakkeren. Tot het ontstaan van die wet waren de zwakkeren teveel afhankelijk van de goede lui men van al die instellingen. Tot het invoeren van de Alge mene Bijstandswet was het een zaak van barmhartigheid, daarna een zaak van billijk heid en recht, met de moge lijkheid zich op de wet te be roepen", aldus Van Dam. Lex Willem van Rijn neemt het weer over, terwijl hij de thee schenkt, zegt hij: „Men sen die minimaal een half jaar bij een bedrijf hebben ge werkt, krijgen een WW-uit- kering. De W W-uitkering duurt een half jaar en wordt verstrekt door één van de 26 bedrijfsverenigingen, waarbij er 18 samenwerken in het GAK (Gemeenschappelijk Administratie Kantoor). Een WW-uitkering is 80 procent van het laatst verdiende loon. De werkloze met een WW- uitkering is genoodzaakt re gelmatig een werkbriefje of inkomstenverklaring in te le veren bij de bedrijfsvereni ging. Op zo'n „briefje" staan vragen over onder andere verandering van adres, burge- lijke staat (gehuwd of niet), inkomstensituatie en waar men gesolliciteerd heeft". (Bij de overheid gelden andere re gels) Na dat half jaar WW, ver valt men in de WWV", zegt Lex Willem. „De WWV wordt door de gemeente (So ciale Dienst) verstrekt en voordat men dus uit de WW gaat moet de WWV-uitkering bij de gemeente worden aan gevraagd. Meestal heeft de bedrijfsvereniging al voor die overgang gezorgd. De WWV bedraagt 75 procent van het laatst verdiende loon. Dit duurt 2 jaar. Ook hier is men verplicht elke week een werkbriefje in te leveren en te laten zien hoe vaak men gesolliciteerd heeft. De wijze waarop dit gebeurt, verschilt soms per gémeente. Mensen die op hun zestigste verjaar dag in de WWV zitten, hou den die uitkering tot het vijf enzestigste jaar", aldus Lex Willem. RWW Daarna gaat men de RWW (Rijksgroep Werkloze Werk nemers) in, zo vertelt "het tweetal. De RWW is een on derdeel van de Bijstandswet en valt onder de Rijksgroeps regelingen. Bij die regelingen zitten bijvoorbeeld ook de Rijksgroepsregeling oorlogs slachtoffers, -Ambonezen, - zelfstandigen, -mindervali- den. -thuisloze personen enz. Een regeling in de bijstand voor specifieke groeperingen dus. Het inkomen in al die groepen is overigens gelijk en gebaseerd op de minimum bij standsnorm. Het bedrag dat de werkloze ontvangt, hangt af van de situatie waar hij of zij zich bevindt. Voor een al leenstaande van 23 jaar of ou der is dit nu 1012 gulden netto per maand, voor een echtpaar zonder en met kinderen is dit 1447,05 gulden netto per maand, een één-oudergezin krijgt 1302,35 per maand en niet-thuiswonende jongeren van 18 tot met 20 jaar krijgen ruim 700 gulden netto per maand. Ook in de Bijstand is het noodzakelijk elke keer een „werkbriefje" in te leve- AAW en AOW „Andere mensen die een uit kering krijgen, zijn bijvoor beeld de arbeidsongeschik ten", zegt Bert van Dam. „Zij krijgen een AAW uitkering (Algemene Arbeidsonge schiktheids Wet) veelal aan gevuld met een WAO-uitke- ring, die maakt dat de uitke ring 80 procent van het laatst verdiende loon is. Soms wordt men voor een aantal procen ten afgekeurd en moet men de rest erbij werken of een werkloosheidsuitkering aan vragen. In de WAO hoeft men geen inkomensverkla ring in te leveren, maar de kans dat men nog ooit aan het werk komt, is zeer klein. De WAO-cr wordt vaak, ook als iemand zich weer beter voelt door veel mensen gezien als een kneus. Verder is het vaak zo, dat iemand in de WAO met geen duidelijk zichtbare afwijkingen, snel voor profi teur wordt uitgemaakt", aldus Bert van Dam die het korte overzicht op al die wetten voor een uitkering afrondt met de AOW (Algemene Ou- derdoms Wet). „Hierop heeft iedere Nederlander boven de 65 jaar recht en is gelijk aan de bijstandsnorm". Het land der uitkeringen is net als andere wetten dus rijk aan regels en misschien nog rijker aan uitzonderingen op de regels. Als werkloze moet je je steeds weer houden aan die regels. Verplicht sollicite ren en verplicht werkbriefjes inleveren, vaak verplicht niets doen en noem maar op wat voor verplichtingen nog meer. Met de voorlopig zeer geringe kans op nieuw werk is er veel weerstand tegen al deze vaak nutteloze verplich tingen. Zo is er een groep die het verplichte solliciteren wij afschaffen. Maar direct staat de werkende bevolking weer klaar met haar oordeel. Zij ziet in die aktie weer een be wijs van het vooroordeel, dat de werkloze niet zou willen werken De meeste werklozen zijn echter tegen heug en meug werkloos en vinden het zeer vervelend om van een uitkering te moeten leven, ook al is het een recht. Maar het is niet iets waarvoor men zich behoeft te schamen. Door van dat recht op een uitke ring gebruik te maken, houdt men zich slechts aan de wet. SYLVIA VAN LEEUWEN lende handelaren worden uitgenodigd om met hun ma teriaal te verschijnen. Op die maandelijkse clubavonden willen we ook een kleine, maar gezellige veiling van oude ansichtkaarten organi seren, gevolgd door een grote veiling op de speciaalbeur- zen. Dit zou voor Nederland se begrippen een vrij uitzon derlijke zaak zijn, omdat in ons land nog niet eerder zo'n veiling is gehouden. In het buitenland komen regelmatig van die veilingen voor". In verband met de al ko mend najaar te organiseren expositie zoekt de prentbrief kaartkring „De Bollenstreek" nog ansichtkaarten die uitge geven zijn door J.Braakman, Noordwijk. Volgens ingewij den kunnen deze kaarten nog voorkomen in ^Noord- wijk, Katwijk, Hillegom, Rijnsburg, Voorhout, Oegst- geest. Noordwijkerhout en Valkenburg. Welnu, iedereen die kaarten heeft van deze uitgever kan zich in verbin ding stellen met de heer Van Rhijn, Rietkant 22, 2203 NP Noordwijk, tel. 01719 - 16051. „Ook kunnen personen die oude ansichten hebben en niet weten wat er mee te doen contact met mij opne men Ook iedereen die zich als lid wil aanmelden, of meer wil weten van de prentbriefkaartkring „De Bollenstreek" is op boven staand nummer van harte welkom", aldus de heer Van Rhijn. DEEL 3 Degene die niet in loondienst werkt of voor zijn arbeid geen geld ontvangt, is zonder be taald werk. Men noemt dat werkloos. Ook al werkt hij of zij als vrijwilliger of in ander ver band nog zo hard. Werkloos kan men zijn om dat men een baan verliest, nooit aan een baan is gekomen, arbeidsongeschikt is, boven de 65 jaar is of een andere leeftijd heeft waarbij wer ken niet meer hoeft. Het derde deel in deze se rie over werkloosheid gaat over het recht op een uitkering. Velen hebben er problemen mee, dat zij gebruik moeten maken van een uitke ring om in hun levensonderhoud te voorzien. Zij zien de uitkering als een gunst. Maar het recht op uitkering is in een wet vastgelegd. Net zo goed als dat bet krijgen van kinderbijslag een wet is. Of dat we volgens de wet verschil lende zaken van de belasting kunnen aftrek ken. Of dat we niet harder mogen rijden dan 50 kilometer per uur in de bebouwde kom. Al deze wetten zijn na veelal langdurige voorbe reidingen en wijs beraad tot stand gekomen. Zo zijn onder meer ook de Werkloosheidswet (WW), de Wet Werkloosheids Voorziening (WWV) en de Algemene Bijstandswet (Bij stand) ontstaan. Iedere Nederlander wordt ge acht de wet te kennen, maar niemand kent hem echt helemaal. Daarom werd voor het schrijven van dit derde deel een beroep gedaan op de kennis van Bert van Dam en Lex Willem van Rijn van bet Werklozen Advies Centrum in Leiden. Ï$ERT VAN DAM EN LEX WILLEM VAN RIJN VAN W.A.C. eif ie 7 )fschoon we nog midden er^'n het tijdperk van de n 1 ios£algische uitgaven zit- en („Oude ansichten rertellen".... van Bom- 'an j oelerskonte, van Knijp- ,t el teradeel, van Drafting- amei wizen, ga maar door) va dijken er ook andere va' nogelijkheden te be- rk e taan om oude prent- jtaat iriefkaarten te koesteren heb als een oogappel. Je kunt ze namelijk ook gewoon verzamelen. Het enige nadeel dat daar dan aan kleeft is het ontbreken van verklarende teksten van de plaatselijke ama teur-historici. Die weten, bijvoorbeeld, precies dat veldwachter Kuipstra „rechts op de foto staat, naast Mie, die in 1903 t F;*en opname uit 1907: reddingssloep met vlet bij het wrak ir Ier „Berlin" (bij avond). nog snoep uit glazen pot ten haalde, petroleum oppompte en suiker in bruine zakken ver kocht". Het is ook altijd vertederend te weten, dat over de Achterwete ring een prachtige gietij zeren loopbrug lag die in 1928 werd afgebroken. Die brug kun je dus nog zien op zo'n oude an sichtkaart, in de bundel van een liefdevolle sa mensteller die niet zel den zijn arbeid verrijkt ziet met deeltje twee en drie. Ook al omdat die oude lanen met nu ver dwenen bomenrijen des tijds vanuit allerlei ge zichtspunten gefotogra feerd zijn en thans vele bladzijden vullen voor dat ze hun groene beko ring hadden verloren. Maar, nogmaals, het kan ook anders. Kijk maar eens naar dat zeer geestdriftige groepje Noordwijkers dat een an- sichtkaartverzamelaarsvere- niging in het leven wil roe pen. - Meneer T.L.A.M. van Rhijn vertelt erover. „Aan vankelijk was het de bedoe ling deze club alleen in Noordwijk van de grond te krijgen, maar na onderling overleg is besloten de vereni belangstelling hebbên voor oude ansichtkaarten". Tentoonstellingen Tevens ligt het in de bedoe ling van de prentbriefkaart enthousiasten om tentoon stellingen te houden over de verschillende verzamelgebie den. Daar blijft het niet bij. Van Rhijn: „We willen ook twee keer in het jaar een spe- ciaalbeurs houden voor deze verzamelaars. Op deze speci- aalbeurzen zullen verschil Lex Willem van Rijn (links) en Bert van Dam (rechts) tussen de paperassen op het Werklozen Advies Centrum. ging op te richten voor de ge hele Bollenstreek en Leiden en omgeving, onder de naam „Prentbriefkaartkring „De Bollenstreek". Na enig oriën teren hier en daar was er al een gunstig resultaat: meer dan 18 personen gaven te kennen lid te willen worden. Hierbij zijn mensen uit Lei den, Voorhout, Warmond, Noordwijk en Noordwijker hout. Het doel van de vereni ging is het houden van een vasté clubavond eens per maand. Daarbij zijn alleen aanwezig prentbriefkaartver zamelaars en personen die

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7