Een monumentje voor Carmiggelt I Veilingomzet Westland Zuid miljoen hoger IN EN OM DE KAS bïnnen de perken CeicbeSoirumt REGISSEUR BERT HAANSTRA OYER „VROEGER KON JE LACHEN": „Leids afschei van Va Haneg Flinke handel in bloemen ondanks scherpe concurrentie Het natte element KUNST/SPORT LAND EN TUINBOUW VRIJDAG 8 APRIL 1983 PJI Sittard eert Toon Hermans SITTARD De uit Sittard af komstige cabaretier Toon Her mans onthult morgenmiddag in de hal van het Cultureel Centrum van Sittard zijn bronzen borstbeeld, dat is ver vaardigd door de Amsterdam se beeldhouwer Erwin de Vries. Het beeldje is een geschenk van de gemeente en van be drijven, die aan de (inmiddels voltooide) renovatie van het Cultureel Centrum hebben meegewerkt. Die renovatie vond plaats in verband met het 25-jarig bestaan van de Sit- tardse Stadsschouwburg. „Animals" na 17 jaar op wereldtoernee De Britse rockgroep de „Ani mals" zal na een afwezigheid van 17 jaar komende zomer een wereldtoernee maken. De zeer populaire groep met lead zanger Eric Burdon had in de jaren 1960 grote hits als „The House of the Rising Sun". De vijf muzikanten - Eric Burdon (zang), Alan Price (toetsen), Chas Chandler (bas), John Steel (drums) en Hilton Valen tin (sologitaar) - die nu tussen de 40 en 44 jaar zijn, zullen hun toernee in juli beginnen in de VS. Behalve hun verschei dene live-optredens zullen de Animals ook een album opne men. Matsushita met wishaar beeldplaatgeheugen NEW YORK Het Japanse elektroni sche concern Matsushita zegt een revolu tionaire methode voor de inrichting van een optisch/elektronisch archief te heb ben ontwikkeld. Het gaat om een sy steem dat gebruikt maakt van beeldpla ten met een doorsnee van ongeveer twintig centimeter, waarop tienduizend pagina's tekst of afbeeldingen, desge wenst in kleur, kunnen worden opgesla gen. Revolutionair is, dat de in het opti sche geheugen opgenomen informatie niet alleen kan worden opgevraagd maar ook kan worden uitgewist. Dat is bij soortgelijke systemen die nu op de markt zijn niet het geval. Het optische geheugensysteem van Matsushi ta maakt gebruik van de reflecterende eigen schappen van telluriumoxyde. Tellurium is een zilverwit, bros, metaalachtig materiaal dat chemisch verwant is met zwavel en sele nium. De mate van reflectie van het materi aal kan worden gewijzigd door de warmte van een laser. De veranderingen in de ref lectie kunnen later weer door de laser wor den afgelezen. Het systeem van Matsushita, dat „erasable optical memory disc recorder system" wordt genoemd, wordt volgend jaar op de Ameri kaanse markt aangeboden. Het grote voor deel ervan is, volgens de Japanse fabriek, dat een bedrijf dat een archief volgens het nieu we systeem heeft aangelegd de opgeslagen informatie voortdurend kan aanpassen. De schrijver Simon Carmig gelt nadert zijn zeventigste kroonjaar: Er zijn weinig her- senkronkels voor nodig om je te realiseren dat die verjaar dag (7 oktober dit jaar) wel eens aanleiding tot festivitei ten zou kunnen worden. Het is in elk geval aanleiding gewor den tot een nieuwe Neder landse speelfilm, die de laatste week van april al in roulatie komt: „Vroeger kon je lachen" van Bert Haanstra. Gebaseerd op de verhalen die Carmiggelt sinds jaar en dag in de Am sterdamse krant Het Parool publiceert en gespeeld „door de beste actrices en acteurs die we konden vinden", aldus Carmiggelt, die trouwens zelf ook als „acteur" meewerkte aan een film die wat hem be treft „een zoveel mogelijk on vervelende film" moest wor den. Regisseur Bert Haanstra is aanwezig bij een van de voor vertoningen van zijn film. „Alleen om te kijken of het geluid goed staat" zegt hij, maar zodra hij de knoppen in de kleine showroom (mini-bio scoop) onder de burelen van het Tuschinski-concern han teert, gaat er iets mis. Het be dieningspaneel blijkt gestoord, de gordijnen gaan open en dicht terwijl Simon Carmiggelt op het doek een Amsterdamse brug beklimt. De titel „Vroe ger kon je lachen" verschijnt in beeld. „Nu ook nog" luidt het commentaar uit het zaaltje. Haanstra - even in de war - laat de knoppen voor wat ze zijn, en vraagt een aanwezige journaliste het hard en het zacht zelf maar naar wens te regelen. Veel regisseurs zou den een lichte woede-aanval gehad hebben als hun film zo hardhandig voorgeleid zou worden. Niet Haanstra. Hij blijft de aimabele man, die ook nog tijd heeft voor een vrien delijk babbeltje met het kleine meisje, ex-leerlinge van de Si mon Carmiggelt-school in Delft, dat ook een rolletje in de film speelt. „Een film vol aardige mensen" heeft iemand uit het filmbedrijf al gezegd, „als dat maar goed gaat": Car- miggelt-zelf, die met zijn treu rigste gezicht zijn eigen rol van luisteraar uit zijn „Kron kels" naspeelt, de „oude mees ter" Haanstra en op de ge luidsband de vriendelijkste mondharmonicaspeler ter we reld, „Toots" Tielemans, die de muziek van zoon Jurre Haan stra melancholiek verklankt. Luisteren Haanstra: „Carmiggelt en ik hebben de verhalen gekozen. En we hebben er lang over ge praat hoe we die scènes aan el kaar zouden verbinden. Ik wilde het Carmiggelt zelf laten doen, maar die voelde er eerst niet veel voor. „Laten we 't gewoon 'ns proberen" heb ik gezegd en zo zijn we tot de uit eindelijke vorm gekomen: Carmiggelt die scènes soms op de geluidsband aan elkaar praat, of die in beeld te zien is als luisteraar die met een en kele reactie het gesprek op gang houdt". Haanstra koos de Kronkels waar monoloog of dialoog een grote rol spelen, soms neemt een gerenom meerd acteur of actrice de bij na zwijgende rol van luisteraar over. Henny Orri hoeft bijna alleen maar te kijken (een van de moeilijkste facetten van het acteren trouwens, er zijn ac teurs die absoluut niet kunnen luisteren) wanneer Martine Bijl als lichte jongedame haar moeilijkheden met mannen engros over de café-tafel uit- serveert,.Wim van Kouwenho- ven mag als hengelaar ook in afgrijzen stil zijn als Johnny Kraaijkamp als gelegenheids visser naast hem luidkeels die stilte komt bezingen. Carmig gelt zelf geeft Jacques Com mandeur partij die ontroerend een „kraai" speelt in een cre matorium, luistert naar Rijk de Gooijer in de „Hortus" die verttelt waarom hij zo graag boeken mag lezen waarin het de held kommervol vergaat, en de schrijver blijft bewonde renswaardig rustig bij het vuurwerk van Kees van Koo- voor de televisie gemaakt door zijn veel jongere collega Otto Jongerius, heeft gemonteerd. Een zo goed als woordeloze ten in zijn specialiteit als „vies mannetje". Kleine theaters „We hebben met deze film een klein monumentje voor Car miggelt willen maken" zegt Haanstra. „Het is een film voor kleine theaters, ik heb niet de illusie dat er meteen een groot publiek op af komt. Ik heb niets aan Carmiggelt willen toevoegen. Ik heb al leen de personages zichtbaar willen maken". Het tekent Haanstra dat hij in zijn film een korte Carmiggelt-scène, scène van een echtpaar dat. tij dens een uitstapje per fiets een wereld van wanverhoudingen blootgeeft. Haanstra: „Carmig gelt heeft over die film gezegd: Dat is nou een prachtige verta ling in filmbeelden van wat ik met woorden heb willen zeg gen. Als hommage heb ik dat filmpje dan ook opgenomen". Bij zijn werk ging de voort schrijdende techniek Haanstra niet voorbij: „Voor het eerst ben ik bij het repeteren van de scènes anders te werk gegaan dan voorheen. Vrijwel iedere Kronkel heb ik op video gere peteerd. Daarbij speelde make up, entourage of kleding geen rol. Het ging louter om de werking die van het zeggen van de tekst uitging". Naast Kronkels-puur bevat de film een televisie-opname van Sonnevelds „Waar blijft de gulle lach vandaag, dat vraag ik u af", een zingende Robert Long met Carmiggelts gedicht „Jufrouw Nifterink" en een (letterlijk) familie-portret van Carmiggelt en kleinkinderen tot slot. Carmiggelt: „De titel „vroeger kon je lachen" is iro nisch bedoeld en daarom enigszins misleidend. Omdat de film gaat over een man van zeventig en zijn bedoelingen, is de veel gehoorde dwaling der ouderdom 'vroeger kon je lachen, maar nu niet meer' als motto gekozen. Misleidend, want een lachfilm is het aller minst. De bovenmenselijke taak het publiek van de ene schaterstuip in de andere te doen vallen hebben we niet op ons genomen. Ernst, luim en soms iets daartussen was ons doel". BERT JANSMA LEIDEN De w9 die het KNVB tear de afdeling Leider' dagavond tegen noord speelt, mo gens organisator Jol- thoven worden gez Willem van Haro afscheid van Leider Kromme is aan zijn! seizoen bezig en hef den krijgt nu nog f kans deze grootse t Ier aan het werk tJ aldus Riethoven] voorts liet weten Rotterdamse ere-d nist op volle sterkL het LFC-terrein men. *>n Tegenstander is zoals[f*i het KNVB team van dr ling Leiden. In dat eli* breken bekende nameuUÜ van ex-betaald vo4lij] Bert Jansen. Theo var^ len, Ben Heemskerk t Marijt. Gekozen is team dat louter bestaatrrl€ Iers, die ooit deel heb! gemaakt van het jet Nederland en bovendf ouder zijn dan 23 jaar. I dat de afdeling i meer met dit elftal doen (eerder al trad aan ter gelegenheid val gebruikname van de I stallatie van RandstaJ en men tevens dat de jeugd gemotivet zijn dan de wat ouden De selectie van coadBI Filippo bestaat uit: i der Wal (LFC), Ed (SJC), Peter Siera (RCj Dijk, Paul en Mal der Blom (allen RijiJ Boys), Mario Faber Vermeer (beiden UVS] Marijt, Andries Geert Jan Bakker] Noordwijk), Henri Weijden (Lugdunurr Lancel en Marco vani (beiden Roodenburg)! Aandewiel en Mart 1 Plas (beiden Quick Boj De wedstrijd wordt op het terrein van LF gint om 19.30 uur. gangsprijs bedraagt den, jeugd onder twa twee gulden vijftig, brengst gaat, na aftrek door Feijenoord gemaa ten, naar Club '58, de club van gehandicaptt1 ren die dit jaar 25 jaar 'Fi Ier Het zijn over de afgelopen week beslist geen kwade gelui den die van de bloemenvelden en uit kringen van de hande laren weerklinken. Het mag in de handel weliswaar niet zo vlot gaan als wel gewenst wordt, maar gezien ook de toene mende scherpe concurrentie gaat het niet slecht en is er een flinke handel, zowel wat binnen- als buitenland betreft. En hetgeen tenminste zo belangrijk is, het zit met de prijzen in het algemeen toch wel gunstiger dan vorig jaar om deze tijd. Afgelopen week lag de aanvoer wat de CCWS betreft rui mer dan vorig jaar en ook van de vorige week nu. Welis waar werken de weersomstandigheden afremmend en ook onze bollenvelden laten nog op zich wachten, nu de koude wind zich laat gelden. De zich nog steeds uitbreidende bloe men- en plantenteelt spreekt een aardig woordje mee in ons land. In elk geval is het een goed geluid dat ook onze export daarvan er best zijn mag binnen de EG, ook al ziet het er buiten die grenzen minder goed uit. De importbloemen spreken thans ook een krachtig woordje mee. De CCWS had afgelopen week aan importbloemen bij na 5 miljoen bos of stuks en dat is 1 miljoen meer dan in dezelfde week vorig jaar. Dat spreekt ook in het omzetbe- drag mee, want dat ging naar de 2 miljoen gulden. Van in vloed is ook de toename van potplanten, aan de CCWS afge lopen week 1.532.678 stuks met een omzet van 3.366.201,- tegen vorig jaar zelfde week 1.296.562 en omzet ,van f 3.190.825. Opvallend groot blijft ook de aanvoer van perk- planten met ruim een half miljoen, die allen de weg naar tuintjes wisten te vinden. De snijbloemenaanvoer begon afgelopen week de achter stand wat in te lopen en kwam daardoor ook aan een flink hoger bedrag. De totale aanvoer beliep afgelopen week aan de CCWS 51.611.274 bos of stuks met een omzetbedrag van f 25.698.716 tegen vorig jaar aanvoer 45.135.268 en een om zet van 19.261.06. De 6 miljoen ruimere omzet duwde dus het omzetbedrag flink omhoog. De paasdagen hebben een duw in de goede richting gegeven en er werd door de han del flink verkocht, zij het dat de weersomstandigheden er niet zo gunstig voor waren. Van de gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar .vermelden we: alstroemeria 77 (58), amarillys 33 (22), Am. anjers 44 (38), trosanjers 33 (35), Anthurium 2,61 (1,95), asp. plumeses 27 (19), bouvardia 42 (50), troschrysanten jc 75 (72), idem geplozen 71 (82), troschrysanten nc 96 (55), eup horbia 41 (51), fresia 30 (22), gerbera 43 (27), gladiolen off. 1.00 (63), idem cc nam 12 (13), irissen 28 (27), leliekelk 1.02 (89), idem tak 85 (75), nerine 1.39 (2.82), cymbidium groot blm. 43 (41), idem kleine tak 3.85 (3.83), grote rozen 59 (44), idem klein 41 (31), gypsophilia 36 (79), streletzia 2.62 (lx) (1.97), tulpen 26 (21). Vanaf 1 januari tot en met 1 april dit jaar had de CCWS een aanvoer van snijbloemen van 385.737.504 bos of stuks met een opbrengst van 178.337.100,46 tegen vorig jaar in de zelfde periode een aanvoer van 402.187.295 bos of stuks en opbrengst van 166.759.944. Er blijkt wel uit dat in het alge meen het prijspeil weinig verschil te zien geeft bij een wat mindere aanvoer., De gezamenlijke Studieclubs Westland en de Kring maken woensdag 13 april een potplanten-excursie vanaf de veiling Berkel en des middags is er voorlichting over de anthuriumteelt op de Proeftuin te Vleuten. Uit het veilingoverzicht van de Veilingvereniging West- land Zuid blijkt dat er over het eerste kwartaal van 1983 een omzet behaald is die ruim 8 miljoen gulden hoger ligt als vorig seizoen. Ten op zichte van 1981 is er nog een achterstand van een kleine 4 miljoen gulden. Deze toch wel gunstige ontwikkeling is vooral mogelijk geworden door de betere resultaten die er op de slamarkt geboekt zijn. Er werden ongeveer 5,5 miljoen kroppen sla minder aangevoerd van vorig sei zoen. De middenpriis over het eer ste kwartaal lag 15 cent per krop hoger als vorig seizoen. Toch bleef de middenprijs een heel stuk onder die van 1981, toen lag de middenprijs op 58 cent per krop. Een an dere toch wel belangrijke bij drage werd geleverd door de radijs. De veilingomzet steeg met bijna ruim 2,3 miljoen bos ten opzichte van vorig seizoen. De gemiddelde prijs kwam uit op 86 cent per bos en lag daarmee 6 cent onder de prijs van vorig seizoen. Het eerste kwartaal is hier mee voor Veiling Westland Zuid vrij bevredigend afge sloten. Na de Pasen kwamen de prij zen op een lager niveau te liggen als voor de feestdagen. Het aanbod schommelde rond de 17 miljoen stuks. Voor de sortering van 26 t/m 51 varieerde de prijs van 36 tot 65 cent per stuk. De ex port bleef vlot verlopen. De concurrentie op de Westduit- se markt bleef beperkt. Er gaan op het ogenblik meer komkommers naar Frank rijk, Scandinavië en ook Bel gië toonde meer belangstel ling voor het Hollandse pro- dukt. Er wordt weinig veran dering in de aanvoer ver wacht, de prijzen lijken niet veel te veranderen. Sla De slaprijzen wisten goed stand te houden. De prijs va rieerde van 28 tot 53 cent per krop (vorig seizoen van 23 tot 36 cent). De aanvoer schom melt op het ogenblik rond de 21 miljoen stuks per week. Dit betekent dat er wekelijks zo'n 5 miljoen kroppen min der aangevoerd worden als vorig jaar. Er wordt op een gelijk of kleiner aanbod gere kend. Hierdoor is het moge- niet uitgesloten dat er hogere prijzen betaald zullen wor den. Het aanbod van tomaten groeit op het ogenblik snel. De weekaanvoer ligt thans boven het nivèau van vorig seizoen. Door deze sterke groei kwamen de prijzen on der een toenemende druk. Daarnaast is er ook een rui mer aanbod van vleestoma ten in vergelijking met vorig seizoen. Als gevolg hiervan is het to taal aanbod van tomaten 850 ton groter als vorig jaar (weekaanvoer). Voor de A-I- export werd er 4 gulden per kilo betaald (vorig jaar f 4,52). Bij de vleestomaten bracht de sortering BBB f 4,60 per kilo op (vorig jaar ƒ5,13). Het totaal'aanbod van tomaten blijft groeien, hier door blijven de prijzen onder druk. Paprika's Op de paprikamarkt wist de handel goed raad met het ruime aanbod. De aanvoer van zowel groen als rood bleef groter als vorig seizoen. Alleen bij de rode sorterin gen valt er een duidelijke prijsdruk te constateren. Ge zien het aanbod is de prijs vorming niet slecht te noe men. Voor een kilo rood werd er gemiddeld 6,60 be taald. Vorig jaar werd er in dezelfde week een gemiddel de prijs betaald van 8,40 per kilo. Voor de groene sorterin gen werd er gemiddeld 8,75 f>er kilo betaald. Vorig jaar ag de gemiddelde prijs op f 4,37 per kilo. Het totaal aanbod blijft groeien. Voor de groene sorteringen wordt er op lagere prijzen gere kend. De prijs voor de rode sorteringen lijkt zich redelijk te kunnen handhaven. Overige gewassen Het aanbod van aubergines nam verder toe, dit heeft er echter niet toe geleid dat de prijzen verder onder het ni veau van vorig seizoen kwa men te liggen. De gemiddel de prijs kwam uit op 4,70 per kilo. Vorig seizoen werd er 4,44 per kilo betaald. Het aanbod neemt verder toe en de prijs zal geleidelijk dalen. De vraag naar courgettes is duidelijk minder sterk als vo rig seizoen. De prijs beweegt zich dan ook op een lager ni Een van de nieuwe produkten, aangevoerd bij veiling Bleiswijk, Turkse spinazie. veau. In de afgelopen week daalde de prijs naar 1,10 per stuk. Het ligt in de verwach ting dat de prijs de komende week verder daalt. Rettich wordt tot op heden in minder grote hoeveelheden aange voerd als vorig seizoen. Er worden als gevolg hiervan ook hogere prijzen betaald. Dit was ook in de afgelopen week het geval. De prijs trok aan naar f 1,16 per stuk. Er wordt weinig veranderingen in aanbod en prijs verwacht. De vraag naar radijs zwakte iets af, de prijs daalde naar 86 cent per bos. Het aanbod wordt geleidelijk wat kleiner, de prijs lijkt zich als gevolg hiervan redelijk te kunnen handhaven. Het aanbod van bloemkool is aanmerkelijk groter als vorig jaar. Tot voor Pasen wist de prijs zich nog redelijk te handhaven. In de afgelopen week daalde de prijs sterk. Voor de „zesse" werd er ƒ2,45 per stuk be taald. Het aanbod neemt nog verder toe, de prijs blijft hierdoor onder grote druk, lagere prijzen zijn niet uitge sloten. Koolrabi daalde met 16 cent per stuk, hierdoor kwam de gemiddelde prijs uit op 78 cent. Het aanbod neemt verder toe en er moet op lagere prijzen gerekend worden. Het naar verhouding kleine aanbod van spinazie werd ook in de afgelopen week goed betaald. De gemiddelde prijs bedroeg 2,50 per kilo. Er wordt ook voor de komende week nog op hogere prijzen gerekend. Een zelfde situatie deed zich voor op de markt voor andij vie. Ook voor dit gewas wer den er goede prijzen betaald, namelijk 2,75 per kilo. Deze prijs zal zich waarschijnlijk in de komende week niet weten te handhaven. Paksoy een bij het grote publiek nog onbekende groentesoort bracht 1,40 per kilo op. Pa- tisson, een andere minder be kende groentesoort, het is fa milie van de courgette en de komkommer, bracht 1,05 per stuk op. Haast alle mensen met een grotere of kleinere tuin hebb c eens gespeeld met de gedachte, daarin een vijvertje aan j gen. Eigenlijk is het nu de geschikte tijd om zo'n plan uit ren. Natuurlijk kunnen we in kort bestek geen uitgi „handleiding" geven voor de aanleg van een tuinvijvei wel kunnen we de sterk verschillende mogelijkheden ev< duiden. Want op dit terrein kunnen we te kust en te keu In een heel klein tuintje kan een ingegraven gehalveerd! iets dergelijks al een miniatuur vijvertje vormen; het andi terste" vinden we dan in enorme watervlakten op sommi tenplaatsen. Daar tussen in zijn er legio mogelijkheden even dit: wie goudvissen wil houden, die ook in de winte vijver moeten blijven, moet een vijver maken die minstei kwart meter diep is. Maar we kunnen de levende have i lijk ook in de herfst laten verhuizen naar een aquarium shuis. Het begint dus met zo'n halve ton of iets dergelij hebben ook wel eens een (ondiep) vijvertje gezien, dat gi was van zo'n kunststof zandbak, die in speelgoedzaken v< baar is. In elk geval een goedkope oplossing. In tuincei dergelijke zaken kunnen we prachtige vijvers van kunsts pen, tot vrij grote zelfs. Volkomen vorstbestendig, maar ten wel een paar honderd gulden en verkijk u niet op g veelheid gornd, die ge moet verwerken om zo'n plastiek» in te graven. Een goedkope en toch goede oplossing bie plastiekfolie; er is speciale vijverfolie verkrijgbaar in gr< pen. Het recept: een kuil graven en die bekleden met onze lap folie, vervol gens water er in. 't Is in een paar woorden verteld, maar natuurlijk komt er wat meer bij kijken. Werk de kuil mooi af, met zacht glooiende wanden. Verwij der pijnlijk nauwkeurig elk boomwortels, elk stok je, elk steentje. Stamp de bodem goed aan en breng eerst een laag geel zand of desnoods „scherp" (metsel) zand aan van zo'n hand breed dik. Daarop leggen we dan onze lap plastiekf olie en we zorgen voor een ruime overlap langs de kanten. Ligt dat allemaal zoals het moet, dan komt de tuinslang aan de kraan en gaan we onze vijver met water vullen. We zul len zien, dat onze folie £en vijvertje, compleet met f( zich netjes langs de wan- 0SI den voegt onder de druk van het water. De randen word am dergewerkt, daarlangs leggen we een rij tegels. Het ga: 'aar &rima met vijverfolie (kies zwart of donkerblauw als '?rc laar natuurlijk blijft de bodem een tikje kwetsbaar, we k !lt^r er beter niet met de hark overgaan als de kinderen ietf6™' vijver hebben laten vallen of rollen. Ook zo'n vijver is vorstbestendig en de kosten zijn niet zoF lijk hoog. We kunnen er waterplanten in brengen, die c,os- plant moeten worden in kleine tenen of plastiek mandj ert aarde. Wie dat op prijs stelt, kan zelfs een fonteinpom echi schaffen, die helemaal ondergedompeld in de vijver ge vo wordt en die via een waterdichte aansluiting wordt vert e gt met een 'stopcontact. Op dit gebied zijn er legio mogelijk 'r v, Op warme dagen geeft zo'n klaterend fonteintje in de I lie-j het ontwaren ervan alleen al wat verkoeling! Vissen kun ooi ook in, maar let op: soms verdwijnen ze. Oorzaak: katten x gers; reigers komen vaak al in de heel vroege morgenur e_. vijvertje leegvissen; de meesten onzer liggen dan nog op i iald en vragen zich af: waar blijven mijn goudvissen toch?

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6