fitisch Noordwijk oogst veel aardering met fiets-nota f Boeren willen ook profiteren van verhoging belastingaftrek REGI0(J0UR)NAAL —V/REGIO nr ECOM- TULP GEDOOPT E keerssituatie ooistraat t voorlopig ewijzigd De Redder staat nu niet meer voor paal £ctdee6oma*ti VRIJDAG 8 APRIL 1983 PAGINA 5 i tandemtocht in Lisse de ei wae) Ren- en Toervereniging seteek wil zaterdag 28 mei in Sainig met „Envit" (Eerste Ne- cyjueel Gehandicapten Tan- eerste Keukenhof tan- aniseren. Dit gebeuren zal initiatief van twee 4ins uit de regio Leiden, is de en Chris van Leeuwen, n hede ongeveer 35 kilometer lingji om 10.30 uur precies. De p van Lisse, mr. R.W.M. uweibet startschot lossen. De op eings de bollenvelden, door ■en t langs de Noordzee, waar olié'oor de lunch. Dan zal de n detan in de richting van het de Ren- en Tourvereni- jlenstreek" aan de Spek- kenlaan waar om 16J30 uur de koffie maaltijd wordt gebruikt Het inschrijfgeld voor deze geheel ver zorgde tocht bedraagt voor niet-Envit- leden met eigen tandem 15 gulden en zonder tandem 25 gulden. De Envitle- den met eigen tandem betalen f 12.50 en zonder tandem 22.50. Dit bedrag kan overgemaakt worden op rekening. 35.72.36.009 van de Rabo-bank Sassen- heim tn.v. dhr. C.Th. van Leeuwen en/of dhr. W. Monfils, p.a. Kalslager- ring 266 te Nieuw-Vennep. Vóór 1 mei moet het inschrijfgeld binnen zijn. De kosten van het evenement worden geraamd op ongeveer 2000 gulden. Deelnemers die daar prijs op stellen worden afgehaald van de stations in Leiden en Haarlem- Braks: Groenteveilingen gaan nog meer samenwerken BREDA/LEIDEN „Ik denk niet dat er uit- eindelijk in Nederland één centrale veiling zal komen voor groente en fruit, maar ik verwacht wel dat ons op het gebied van de onderlinge sa menwerking nog belangrijke ontwikkelingen te wachten staan". Dat zei minister Braks van Landbouw gistermiddag in Breda tijdens de opening van een nieuwe hal van de coöperatie ve tuinbouwveiling RBT. Een verdergaande samenwerking van de groente- en fruitveilingen vraagt volgens Braks veel overleg en begrip. „Maar Destaande knel punten kunnen er door worden opgelost". Braks zei ook nog te verwachten dat het mark- tinzicht de komende tijd aanzienlijk kan wor den verbeterd door een uitbreiding van de be staande communicatiemogelijkheden. Teleurstellende opkomst concert in Noordwijk NOORDWIJK Het optreden van het Llandaff Cathedral Choir uit Cardiff gisteravond in de Sint-Jeroenskerk was er één van gecultiveerde koorzang in Engelse traditie, die een groter opkomst meer dan waard was. De fraai uitgebalanceerde koor zang begon met Zadok the Priest" van Georg Fr. Handel, mag nifiek uitgevoerd, gevolgd door „Turn thee unto me, o Lord", waarop dezelfde kwalificatie van toepassing is. Hierbij moet ook de vaardige orgelbegeleiding genoemd, die van een prima gehal te was. Kostelijk klonk vervolgens „Insanae et vanae curae" uit het oratorium „Tobias Heimkehr" van Haydn. Verder moet ge noemd van voor de pauze een prachtvolle bas-solo „Thou, O Lord, art the thing that I long for" van Wesley, en het magi straal utgevoerde „I was glad when they said unto me" van Stanford. Na de pauze waren het werken van hedendaagse com ponisten die werden uitgevoerd. Het concert werd grandioos be sloten met „and when the builders laid the foundations of the Temple of the Lord" van Rubbin, waarna een landurig applaus van het dankbaar publiek volgde. vc S™ 1(yJK In de tg issie voor ver is gisteravond idachten gewis- Ie fiets-nota, die Noordwijk k g^esteld en aan- wetm het gemeen- ;en Mom was er in van mmissie waar- binir dit document, in tjoor de Leef- veel ig was besteed, heel wat Hijken. In eigen Kritisch a«het stuk reeds •gen* te hebben ge- geste) Een van de punten waarover de raadscommissie uitgebreid filosofeerde, was de wijze waarop de in de nota vastge stelde materie diende te wor den aangepakt De meningen hierover liepen uiteen van een globale behandeling tot een zeer gericht plan van aktie. Voor Van Rijnberk (D'66) was het aanleiding tot de opmer king, dat hij het onjuist achtte, dat Kritisch Noordwijk geen zitting meer had in de vér- keers commissie. Mevrouw Voorham (PvdA) ging in op het in het rapport gestelde over de wenselijkheid van meer politieoptreden. Wan neer gaat men daarmee begin nen?, aldus Voorham. Sommi ge in de nota voorgedragen op lossingen zijn duur, andere goedkoop. Op dit kostenvraag- stuk ging het PvdA-raadslid nader in. Veel kleine verbete ringen vergen met elkaar een investering van enkele tonnen en dan rijst de vraag of niet beter echt urgente zaken kon den worden aangepakt. Wat zij in de nota en het ambtelijke commentaar miste was de mate van urgentie. Gevaarlijke kruising Aan de hand van een aantal tekeningen ging men zeer uit voerig in op plannen tot ver betering van de kruising Van de Mortelstraat-Duinwetering- Weteringkade. In het bijzon der voor fietsers is dit een bij zonder gevaarlijk kruispunt. Een stelling die echter niet met cijfers omtrent ongevallen werd gestaafd. Voor verbete ring van de kruising werden verschillende oplossingen aan gedragen. „Voorlopig denken we aan oplossingen met be hulp van verf en bestrating, zei de ambtelijke deskundige Turion van gemeentewerken. Meer ingrijpende verbeterin gen zouden veel meer gaan kosten, dat werd wel duidelijk. Een van de voorgestelde ver anderingen in de verkeerssitu atie betreft de inrit van het benzinestation ter plekke. Ru- bingh (VVD) attendeerde op gewijzigde inzichten. Alge meen wordt aanvaard, dat een benzinestation slechts aan de verkeerszijde kan worden bin nengereden, zoals dat ook bij de stations aan de autosnelw- gen gebeurt. Volgens Rubingh zou de consument zich daar naar richten. Wie nu gewoon is 's morgens te tanken, tankt dan 's avonds. Of men rijdt een stukje om, teneinde het benzinestation vanuit de goede richting te naderen. De be langrijkste vraag bleek wat de reconstructie van het kruis punt gaat kosten en waar het geld vandaan moet komen. Van Rijnberk (D'66) vond dat het kruispunt in kwestie dui delijk rijp is voor een ver keerslichtinstallatie. Rubingh wilde daarvan niets weten. „We piekeren niet over ver keerslichten. Geen Rijnsburg- se toestanden hier", aldus de vertegenwoordiger van de VVD in de commissie. Wet houder Van Duijn deelde aan het eind van de discussie mede, dat de ambtelijke plan nen voor het kruispunt met een kostenraming aan b. en w. gezonden zullen worden. Willms (CDA) vestigde er nog de aandacht op, dat de Fiets- Nota van Kristisch Noordwijk de brommers van het fietspad naar de rijbaan wil verwijzen. Hij zag dit niet zitten en waar schuwde tegen een dergelijke ontwikkeling. Brigadier Baljeu van het bureau verkeerszaken van de Noordwijkse politie til de er minder zwaar aan. Op de Nieuwe Zeeweg maken de bromfietsers al enkele jaren gebruik van de rijbaan en dit voldoet prima. Mi ij h^k hoop dat deze immunicatiestoor- mensen mag op- PPRdeze wens doopte ralsn<M.E.J. Lubbers- t ieda, echtgenote van an hïpresident, gister- deleet kassencomplex rder kehof in Lisse de 0 kil(- karmijnro- )udenP is geadopteerd erbur Telecommunica- nol it om een bijdrage uitg)n het wereldthe- het Jaar van de de maP De nieuwe tulp is vanaf 1964 ontwikkeld bij de Noordwijkse firma Konijnenburg Mark B.V., die onlangs ook al een andere nieuwe tulpsoort in De Keukenhof liet dopen: de Lo- nati-tulp, genoemd naar de se cretaris-generaal van de World Tourism Organisation. De Telecom-tulp, een kruising tussen een Triumph tulp Paris en een Triumph tulp Prima donna, zal door Philips in bin nen- en buitenland bij evene menten als presentje worden uitgereikt „Een nieuwe tulp is nog nooit in de geschiedenis van onze industrie voorgekomen. Toch is de verbinding tussen de tulp (natuur) en telefoon (moderne communicatietechniek) niet zo vreemd. Bloemen drukken een gevoel van de gever uit en de telefoon brengt mensen over grote afstand bij elkaar. Ook in de export zijn beide erg belangrijk voor de Nederland se economie", aldus directeur D.C. Geest van Philip's Tele communicatie Industrie. UK Voor de uatie in de it en omgeving ^"vearn^'8 geen nieu- ekems n tot verbete- irwachten. „De ieHers^n deze bewo- d. ien4>ij het gemeen- op de rol", ader Cees van p|is: eravond in de g van de raads- i naar (ivoor verkeers- meren zelf vinden de si- hun woongebied I°ne"5erd. De straten imal, het autover- e larve*" door en fietsers ers geraken in de s: Al meer dan de bewoners hun U30t>lid bij het gemeen- es^ny-aar tot nog toe is L 'art veranderd, ver- f Marijnis, die 'dVd gebruik maakte van het spreekrecht in de ver gadering van de raadscommis sie. Auto's rijden gewoonweg over de trottoirs en als iemand er iets van zegt, heeft men grote kans op slaande ruzie met de chauffeurs, betoogde de bewoonster. Wethouder Cees van Duijn zag niet veel mogelijkheden. Er was een onderzoek verricht, er was een hoorzitting gehouden, maar wat de bewoners wilden, te weten éénrichtingverkeer in de wijk- en snelheidsbeper- kende voorzieningen, was geen haalbare kaart gebleken. Wel was het parkeren alleen toegestaan aan één zijde van de straat. Op korte termijn wa ren volgens de wethouder geen veranderingen op til. Er zijn echter plannen voor een, beperkt verkeersonderzoek in de kom van Noordwijk aan Zee. Mogelijk komt dan de si tuatie in de Schoolstraat en omgeving opnieuw ter discus sie, merkte Van Duijn in zijn. commentaar op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Boeren moeten ook kunnen profiteren van de verhoging van de vermogensaftrek voor de be lastingen waartoe het kabinet heeft besloten. Het mag niet zo zijn dat de boeren niet van de verhoging profi teren omdat zij al een vrijstelling hebben voor de be lastingen bij het stijgen in waarde van hun grond door externe factoren, zoals inflatie. Dit zegt het Landbouwschap, samenwerkingsorgaan van werk gevers en werknemers in land- en tuinbouw, in een brief aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp waarin de verhoging van de vermogensaftrek is geregeld. De aftrek stijgt met terugwerkende kracht over 1982 van 2,25 naar 3,25 procent en dit jaar naar vier procent. In het wetsontwerp worden landbouwgronden van de verhoging uitgesloten. Het schap meent nu dat dit ten onrechte is. Men wijst erop dat de bestaande landbouwvrijstelling voor de vermo gensbelasting bedoeld is om invloeden als inflatie op de waarde van de grond uit te sluiten. De vermogensaftrek is behalve het wéren van de invloed van inflatie in de belastingen, daarnaast ook bedoeld als versterking van het bedrijfsleven. Nu de inflatie dit jaar al lager zal zijn dan de voorgestelde ver mogensaftrek (vier procent) meent het schap dat ook boeren moeten kunnen profiteren van de versterking van het bedrijfs leven. Het schap vraagt daarom in de brief aan de Kamer aan de parlementariërs ervoor te zorgen dat de landbouw minstens profiteert van de percentages waarmee de aftrek wordt ver hoogd, een procent in 1982 en 0,75 procent dit jaar. Een kloeke reddingsactie heeft deze week een einde gemaakt aan de aantasting van het beeld „De Redder", dat op de Koningin Wilhelmi- na Boulevard in Noordwijk staat. Dit beeld is indertijd geplaatst naar aanleiding van het vijftigste reddingsjaar van de Koninklijke Noord-Zuid- Hollandse Reddings Maat schappij. De huidige plaats bleek ech ter niet ideaal te zijn. Bezoe kers van de cafés en andere uitgaansgelegenheden aan de Boulevard urineerden er regelmatig tegen. Ook was het tot „piespaal" verworden kunstwerk scheef gezakt. Le den van de KNZHRM maak ten dinsdag een einde aan deze scheve situatie. Er werd een kraanwagen gecharterd waarmee het beeld werd op gepakt en enkele tientallen meters verplaatst naar De Zeereep In de duinen. Daar staat het kunstwerk nu fraai In een eigen vak in de dui nen, beschermd door prikkel draad en waarschijnlijk uri noir af. Het verplaatsen Is ge beurd in overleg met de Noordwijkse kunstenares, Charlotte van Pallandt, die het beeld heeft gemaakt. Naaimachines weer terecht ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van Rotterdam heeft in de nacht van woens dag op donderdag drie inwo ners van de havenstad aange houden. Het drietal bleek 24 naaimachines in de auto te hebben, die dezelfde nacht bij een naaimachinehandel in winkelcentrum Aarhof in Al phen waren gestolen. De poli tie hield de personenauto in de Maasstad aan omdat deze er nogal zwaar geladen uitzag. De drie Rotterdammers, 22, 25 en 25 jaar oud, hadden bij de win kel in Aarhof een raam uit de sponning gelicht. De waarde van de naaimachines en ande re artikelen die waren wegge nomen bedroeg 30.000 gulden. Het drietal is in Alphen inge sloten. Noordwijkse duin afgebrand NOORDWIJK In de dui- nen achter het terrein van Staatsbosbeheer is gisteravond in Noordwijk tweehonderd vierkante meter duinland schap afgebrand. Rond half zes kreeg de brandweer een mel ding van de brand. Binnen een half uur was het vuur gedoofd. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend. Onder invloed tegen boom ALPHEN AAN DEN RIJN Twee 29-jarige Alphenaren zijn vannacht zwaar gewond geraakt bij een ongeluk. De bestuurder vloog bij de Gnep- hoek ter hoogte van de Land- lustweg uit de bocht en kwam met zijn auto tegen een boom terecht. Hij reed onder in vloed. Beiden zijn vervoerd naar het ziekenhuis Rijnoord. De auto werd totaal vernield. Straatmakers- show weer in Noordwijk 10 en zaterdag 11 juni Noordwijk weer de straatma- ker-aan-zee-show worden ge houden. Jonge straatmakers sluiten dan hun opleiding af met een wedstrijd. Dit evenement trok vorig jaar, ondanks het minder gunstige weer, grote belangstelling. Bo vendien leverde het aan de boulevard een fraai bestraat plateau op. De kosten van de wedstrijd voor de jonge straat makers worden gedragen door de Sichting Wegenbouw. Voor de show van dit iaar heeft de gemeente een plekje bij de vuurtoren op het oog. Illlllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Navigator Het Navigatorwcrk Leiden en omstreken houdt mor genmiddag een informatiebijeenkomst in het gemeen tecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. De bijeen komst begint om twee uur met een lezing van Gert Doornenbal, leider van het Navigatorwerk in Neder land, die zal spreken over het onderwerp „Christus, een hoopvol perspectief". Informatie na afloop. Inlich tingen over de oppasdienst bij Cobi Wattez, tel. 761552. Speeltuin De jeugd van Leimuiden viert morgen feest Speeltuin De Peppel zal dan officieel in gebruik genomen worden. Ein delijk kunnen de kinderen kennismaken met de nieuwe attributen als speelheuvel en kabelbaan, die door enthou siaste vrijwilligers zijn aangelegd in het afgelopen winter- seizoén. Om 11 uur wordt er gestart met kinderspelen, 's middags wordt de jeugd getrakteerd op pannekoeken. Animate Theatre Het Animate Theatre speelt morgenavond in Muzen- hof Leiderdorp de mime-stukken Passage en The Win ner. Passage volgt de ontwikkeling van de verhouding tussen een man en een vrouw. De spelers gebruiken een „neutraal kostuum", hetgeen wil zeggen dat het hele lichaam, inclusief het hoofd, bedekt is. The Win ner, dat na de pauze wordt opgevoerd is is een spel van acteurs en bewegende spullen. De acteurs zijn bereid na afloop met de bezoekers te praten over hun spel. De uitvoering begint om acht uur, de toegangsprijs is vijf gulden. Nesko dagavond in de Wassenaarse Dorpskerk aan het PI Dit in het kader van een toernee door Nederland, inmid dels alweer de achttiende van dit orkest waarvan de sa menstelling steeds wisselt. De baten zijn bestemd voor het University Assistance Fund, een instelling die vluchteling- studenten helpt. Op het programma staan de ouverture La Scala di Seta van Rossini, het derde vioolconcert van Mo zart, Prima Vera van Henkemans en de tweede symphonie van Beethoven. Dirigent is Gert Schuil, Irene den Herder is soliste in het vioolconcert Entree 10aanvang half ne gen. Nesko in actie Open Deur De gezamenlijk reformatorische kerken in Sassenheim organiseren zondagavond in de gereformeerde kerk aan de Julianalaan een Open Deurdienst Aanvang ze ven uur. Voorganger is Sipke van der Land uit Wasse naar. Medewerking wordt verleend door het Christe lijk Koor Hosanna uit Gouda, dat onder meer uitvoert het „Onze Vader" van Tollenaar, „O Herder Israëls" van Bortnianskl, „Hoop op God" van Han Bos, „O how amiable" van Perry en „My Lord what a morning" van Kolvers. Aan het orgel Teke Bijlsma. Ander stuk Het toneelstuk „Eigen aard, is goud waard", dat door Elc- kerlyck op zondag 10, dinsdag 12, en zondag 17 april bij Cees Ineke in Sassenheim zou worden opgevoerd, kan door ziekte van een hoofdrolspeler niet doorgaan. In plaats daarvan heeft Elckeriyck de Matthias-toneelgroep uit Warmond bereid gevonden, op genoemde avonden, het stuk „De avond van de 7e juli" op te voeren. De uitvoering begint om kwart over acht Voorjaarswandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie organiseert zondagmiddag een voorjaarswandeling door het park van Oud Poelgeest in Oegstgeest. Start bij het toegangshek aan de Laan van Oud Poelgeest. Natuurgidsen leiden deze wande ling, die om twee uur begint Saxofoon Het Rijnmonds Saxofoonkwartet, geeft zondag in het ker kelijk gemeenschapscentrum De Bron aan de Troubadour- weg, in Alphen aan den Rijn een koffieconcert. Het con cert begint om half een. Kaarten aan de zaal of bij de Kul- turele Raad, telefoon 94583.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5