lïieuwbouw Leids ■solitiebureau kan log jaren duren Waal optimistisch over voortgang stadsvernieuwing Veel grote wegenprojecten op het programma voor 1983 SIDEN CeidaeCotrunti raarCi SLB en LCC voor deelname aan parkeergarage ;«OGELIJKWERKGELEGENHEIDSPROJECT eer transport naar Torün !;:onomisch wel en wee VRIJDAG 8 APRIL 1983 PAGINA 3 3RECA VERZET ZICH TEGEN l/tRRUIMING SLUITINGSTIJD PEN De Leidse horeca is niet ^plan zich neer te leggen bij een tuele beslissing van de gemeente- om vijftien cafés de mogelijkheid (ven éen avond in het weekeinde iiurtje langer open te blijven. Het >vaarjtel tot het houden van een derge- se P® proef wordt maandag in de ge len dteraad behandeld, an it rd wfre| irecaondernemers die niet tot de bevoorrechten behoren, zullen idagavond voor het begin van de ^vergadering voor het stadhuis de- itreren tegen het voorstel van bur- -ester Goekoop, dat waarschijnlijk neen meerderheid van de raad zal ,aten|en gesteund. Aan de klanten van ma ers, de cafés zullen dit weekeinde pamflet ten worden uitgereikt met een oproep zich met spandoeken en muziekinstru menten maandag op het Stadhuisplein te vervoegen. De 85 horecaonderne mers wijzen er op dat het voorstel van Goekoop „concurrentievervalsend" is. Zij schrijven toch al getroffen te zijn door de nachtfilms op televisie en kon digen aan tegen een eventuele positieve beslissing van de gemeenteraad beroep te zullen aantekenen. Als gevolg van de verruiming van de sluitingstijd voor 15 café's zal 50 procent van de overblij- venden failliet gaan, zo schrijven de be trokken ondernemers. Harde acties sluiten zij niet uit. OPROEP AAN MIDDENSTAND LEIDEN De besturen van de Stichting Leidse Binnenstad en het Leids City Centrum hebben een dringend beroep op de Leid se middenstand gedaan, deel te nemen aan een vennootschap die de parkeergarage Sanders moet gaan exploiteren. „Gezien het grote belang van de parkeergarage is de inbreng en medewerking van het Leidse be drijfsleven, juist op dit tijdstip, onmisbaar", aldus de SLB-secreta- ris in een brief aan het bestuur van het LCC. Deze is door het LCC onder de leden verspreid met de mededeling „nu heeft u in de hand de mogelijkheid van een parkeer garage. Nooit komt deze mogelijk heid weer terug". Het is de bedoe ling dat binnenkort de NV Par- keergarge Sanders wordt opge richt. Op dinsdag 12 april zal voor de middenstanders in Holiday Inn een bijeenkomst worden belegd waarin hun steun zal worden ge vraagd. Klant neemt zeven mille mee LEIDEN Een klant heeft gistermiddag 7000 gulden ontvreemd uit winkel Mateba in de Haarlemmerstraat. De Engels-sprekende klant, tssen de 25 en 35 jaar oud, was de zaak rond vijf uur binnen gekomen en verbleef geduren de een kwartiertje in de win kel. Toen de klant de zaak verlaten had, ontdekte de win kelier dat er uit een bureaula een mapje met 7000 gulden was ontvreemd. instl ivoorj en el Na' n. En weli :ou n ?ens PEN De nieiiw- en. W van het Leids poli ce -ureau aan de Lange- meeriht wordt mogelijk een iun tkgelegenheidsproject hee;mede wordt gefinan- d door het ministerie ^Sociale Zaken. Minis- as: ajK. Rietkerk van Bin- n- Vfandse Zaken liet dit laldeigidse politie gisteren e Fvern hjdens een werkbe- jcht „Maar", aldus de mi- en c*r „ik zeg niets toe", of hrmee hij vaststelde dat had nog jaren zal duren, iste hcjat met bouw van hg^fjbureau wordt begon- bewu»ter Rietkerk was gisteren rokerft kader van zijn werkbe- i der bij' de politie in Rotter- volgii Zutphen, Almere en in Leiden te gast. De politiekorp sen van Zutphen, Rotterdam en Leiden zijn slecht gehuis vest, terwijl bij het nieuwe bu reau in Almere gebruik ge maakt is van systeembouw, wat het bouwen aanzienlijk goedkoper maakt. De minister liet gisteren weten dat het voorbeeld van Almere navol ging verdient. „De tijd is voor bij dat overheidsinstellingen in paleizen worden onderge bracht. De politie zal er reke ning mee moeten houden dat nieuwe bureaus goedkoper en soberder moeten worden. De financiële situatie van de overheid maakt dat noodzake lijk". Pandjes Het Leidse bureau aan de Zon neveldstraat werd in 1927 geo pend en kostte toen 200.000 gulden. In de loop der jaren is het bureau uitgebreid door al lerlei verbouwingen en trok de politie ook in pandjes aan de Langebrug en de Nieuw- steeg. In 1979 werd een eerste ontwerp gemaakt voor eer* nieuw bureau dat aan de Lan- gegracht moet komen op het terrein van het voormalige Krantzcomplex. Die nieuw bouw moet 21,6 miljoen gulden gaan kosten. In dat plan is al zoveel mogelijk rekening ge houden met de ervaringen die in Almere zijn opgedaan. Een gedeelte van het bureau wordt systeembouw maar onder meer de voorgevel wordt vol gens de oorspronkelijke plan nen uitgevoerd. Dit om het aan te passen bij het „be schermd stadsgezicht" dat de binnenstad van Leiden is. Wat de politie betreft kan op zeer korte termijn met de bouw worden begonnen. Er ligt een definitief plan en het bestek is ook gereed. Probleem is de financiering. Op het lijs tje van het ministerie van Bin nenlandse Zaken komt Leiden tot 1986 niet voor en wat daar na gaat gebeuren is nog niet vastgesteld. Taakvervulling De minister liet de Leidse poli tie gisteren weten dat ook hij van mening is, dat het huidige onderkomen verouderd is en dat het korps dringend aan nieuwbouw toe is. „De crimi naliteit stijgt en een goede huisvesting is de hoeksteen van een goede taakvervul ling". De minister wees erop, dat Leiden niet het enige korps is dat slecht gehuisvest is en dat er keuzen gemaakt moeten worden. Zo zijn behal ve Leiden, Rotterdam en Zut- Minister Rietkerk (links) wordt door commissaris Van Voorden en burgemeester Goekoop rondgeleid in het politiebureau aan de Zonneveltstraat. phen ook Zandvoort en Soest dringend aan nieuwbouw toer Burgemeester C. Goekoop zei in een reactie op de uitlatingen van Rietkerk „dat hij toch goede hoop heeft op snelle nieuwbouw". Monument Wat er met het oude gebouw aan de Zonneveltstraat gaat gebeuren wanneer het Leidse korps zijn nieuwe bu reau krijgt is nog een vraagteken. De gevel en het gedeelte vlak achter de gevel is een monument en blijft overeind, maar allerlei stuk ken die er in de loop der jaren aan zijn gebouwd zullen ver moedelijk worden gesloopt. De gemeente als eigenaar van het pand zal uiteindelijk een be stemming moeten vaststellen. Gun Club De uit Los Angeles afkomstige groep „Gun Club" treedt morgenavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep maakte twee langspeel platen, „Fire of Love" en „Miami". De zaal gaat om ne gen uur open, de toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. Reddingszwemmen De nationale kampioensschappen reddend zwemmen voor senioren hebben zondag plaats in zwembad De Zijl, Para- maribostraat 66 in Leiden. De kampioenschappen gaan om twaalf uur van start. Zesentwintig brigades zullen de strijd om de ereplaatsen aangaan. Foto ten toonstelling Burgemeester Goekoop opent maandag een fototen toonstelling in de Waag. De tentoonstelling wordt ge houden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Leidse Amateur Fotografen Vereniging. De tentoon stelling die een beeld moet geven van het werk van de leden, duurt tot en met zaterdag 23 april. Ekklesia Burgelijke ongehoorzaamheid is niet het omverwerpen van een wet maar het doelbewust overtreden ervan. Een dienstplichtige kan bijvoorbeeld kerntaken weigeren of ie mand kan dat deel van zijn belastinggelden dat naar de fensie gaat, inhouden. De vraag hoe de houding van de kerk zou moeten zijn tegenover kernbewapening en burge lijke ongehoorzaamheid staat centraal in een bijeenkomst van de Leidse Studenten Ekklesia op 11 april aan het Ra penburg 100. Vertoond zal worden een tv-discussiepro- gramma van de KRO waarin Bisschop Bar uit Rotterdam en professor Verdonk, hoogleraar ethiek in Amsterdam, hun zegje over deze zaak doen. Kijkhuis Het Kijkhuis, de Stichting Welzijn Buitenlanders, het jongerencentrum Stats, de Taakgroep Migranten, de Onderwijswinkel en het Kijkhuis hebben een serie films en video's over buitenlanders in Nederland op het programma staan. Maandag 11 april wordt in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat „Les Ambas sadeurs" gedraaid, een Noordafrikaanse film die het verzet van buitenlanders tegen de slechte leefsituatie in Parijs weergeeft. Dinsdag „Hazal", een Turkse film over het sociale leven en werkverhoudingen in Oost- Anatolie, een provincie van Turkije. De films worden beide avonden twee maal gedraaid, vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. Woensdag worden in het jonge rencentrum Stats aan de Haarlemmerstraat 73 video's vertoond waarin onderwerpen als werk, sociale vér houdingen, vrouwen, jongeren, vooroordelen en toe komstverwachtingen aan bod komen. In het Stats gaat het om een doorlopend programma van dat van 's mid dags twee tot vijf en 'savonds van half acht tot tien uur is te zien. de 0, n hetJ ituurf i 12 irordtj ■eikt. DEN Vanaf het ter- van het Leidse Aac- 'pXmjsch Ziekenhuis is gis- a.iddag het veertiende i»port met hulpgoede- 1 naar Polen vertrok- l De goederen met een 3'de van 110.000 gul- 4 gaan ook dit keer *2 de Poolse stad To- 6ionvooi zoals gebruike- £t>p poten gezet door de .1 ;ing „Regio Leiden helpt ®i" bestaat uit zes auto s: 2*rachtwagens, twee busjes i2èn personenauto en met 1jjuto's worden medicijnen, verbandmiddelen, levensmid delen en kleren vervoerd. Eén auto is gevuld met spullen, die in Rijnsburg bij elkaar zijn ge bracht door acties op scholen en door collectes. Een gedeelte van de goederen is gefinan cierd door de landelijke hulp stichting. De goederen worden in Torün naar een ziekenhuis, een kinderziekenhuis, een Rooms Katholieke kerk, een Evangelische kerk, een Lu- thers-Orthodoxe kerk, een be jaardentehuis en een kinderte huis gebracht. Als alles volgens plan ver loopt, is het convooi aan het begin van de middag in Polen aangekomen en is men dins dag weer in Nederland terug. De Leidse stichting wil eind mei een vijftiende transport van deze omvang naar Torün houden. Wat er daarna gaat gebeuren is nog niet duidelijk. In september wordt bekeken of er nieuwe acties worden ge houden om de kas van de stichting weer wat te spekken. Dat de belangstelling voor het verzenden van hulpgoederen naar Polen teruggelopen is, blijkt overigens ook uit het feit dat de stichting steeds meer moeite heeft om in de regio auto's voor het transport te vinden. Zo is gisteren onder meer een auto vertrokken die ter beschikking is gesteld door een bedrijf in Wormerveer. °Iet petit-rest. „Aspendos" ile Janvossensteeg 8 is als j jjlbar „Anadolu" (eig. S. i 11) voortgezet. de Burggravenlaan J het montagebedrijf Dey- i i2;vervaardigen en plaatsen 1 10iekwerk) gevestigd, ——an de Sieboldstr. 54 is het ^irebedrijf H. A. van Ton- gevestigd. SDAG^an de Raamsteeg 49 is ^^"lesign", het ontwerpen BP£:»rei-modellen e.a. textiel- ■:::;::Jlen (eig. B. M. van der ■•l'v.le) gevestigd een eerder leeggekomen "elruimte aan de Haarlem- lANTMf331 49 is de zaak in wo- LMS.Mlhrichtingsart. „Regeer :,EXPOSfel" (verplaatst van de AGENDfe Mare_108) gevestigd. I Aan de Breestraat 67 is in een eerder leeggekomen win kelruimte de winkel in bloe men en planten „Primula" ge vestigd. De dameskapsalon „Maison Chrispijn" aan de Hogewoerd 185 is overgenomen en onder de naam „George Intercoiffu- res" voortgezet door O. G. Aarts. in een eerder leeggekomen winkelruimte aan de Haarlem merstraat 52 is de winkel in meubelen „Meubelmart" geo pend. Aan de Lange Mare 108 (zie nr. 3792) is de winkel in textielgoederen op het gebied van bedtextiel, baddoeken, badjassen, badlakens, tafellin nen, keukentextiel enz. „Proj menade Linnenspeciaalzaak" (eig. M. Th. M. Devilee) geo pend. Bij vonnis van 2 maart 1983 sis het tuinbouwbedrijf van W. J. Rijlaarsdam aan de Besjeslaan 5a in staat van fail lissement verklaard. Bij vonnis van 2 maart 1983 is de drogisterij, parfume rie en schoonheidssalon Vrij- enhoek b.v., gevestigd aan de Haarlemmerstraat 119 in staat van faillissement verklaard. Aan de Cronesteinkade 6 is de artsenpraktijk voor ortho- manipulatie methode Sickesz van mevr. H. J. Huisman ge vestigd. Aan de Stationsweg 2b is de winkel in bloemen en plan ten „Bloemenwinkeltje Harle kijn" gevestigd. Het kantoor van de Stich ting Centrale Boekhouding van Woningbouwcorporaties is verplaatst'van de Hoge Rijn dijk 94 naar de Willem Ba- rentszstraat 35. GEMEENTE BLIJFT INVESTEREN LEIDEN „Ook al zijn er wat negatieve ontwik kelingen, ik zou niet al te somber willen zijn over het perspectief voor de stadsontwikkeling. Zowel in het belang van de stad als van de werkgelegen heid zal de gemeente blij ven investeren in de stadsvernieuwing". Dit zei wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening gis terochtend bij de presen tatie van het zogenaamde plan van aktie voor de stadsvernieuwing. Een negatieve ontwikkeling is, volgens Waal, de nieuwe ver deelsleutel die het rijk heeft opgesteld om de subsidies voor stadsvernieuwing eerlijker over de gemeenten te verde len. Leiden dreigt hiervan "het slachtoffer" te worden. Waal pleitte ervoor meer geld beschikbaar te stellen voor on derhoud van de bestaande wo ningbouw in plaats van aan de nieuwbouw („slechts een paar procent van de totale bebou wing") veel aandacht te schen ken. Een andere negatieve ontwikkeling is het te krappe woningcontingent dat Leiden heeft toegewezen gekregen. Volgens Waal dient het rijk meer geld in de bouwnijver heid te pompen niet alleen omdat de werkgelegenheid daarmee gediend is maar ook om bijvoorbeeld de achter stand in woningonderhoud en monumentenrestauratie in te lopen. De wethouder toonde zich bezorgd over de weige ring van het rijk in het kader van de stadsvernieuwing sub sidie beschikbaar te stellen voor de wijken Verversbuurt en Noordvest. Het gemeente bestuur wil trachten de werk zaamheden in de Ververs- buurt uit andere middelen te financieren, voor Noordvest is nog geen oplossing gevonden. In het plan van aktie wijst het gemeentebestuur er op dat continuïteit in de stadsver nieuwing afhankelijk is van de continuïteit in de over heidsfinanciering. „Daarbij moet bedacht worden dat de voor de stadsvernieuwing be nodigde bedragen voor de klo- mende jaren relatief gering zijn in vergelijking tot de kos ten die voortkomen uit toene mende verpaupering van de stad, sociaal verval en crimi naliteit", aldus het gemeente bestuur. Waal keerde zich tegen de op roep van burgemeester C. Goekoop om het subsidiestelsel voor monumentenzorg te her zien. Goekoop pleitte er vorige week op een bijeenkomst van de Nationale Contactcomissie Monumentenzorg voor dat het rijk subsidie voor de restaura tie van monumenten beschik baar stelt op basis van meerja renplannen die de gemeenten zouden moeten maken. „Een onzinnige procedure die slechts leidt tot centralisatie", aldus Waal die het plan van Goekoop kwalificeerde als een „welzijnsachtig" idee. „En je krijgt er toch niet meer geld mee. Ik hoop maar dat Goe- koop's idee niet gevolgd wordt", aldus de wethouder. Waal keerde zich bovendien tegen de suggestie van Goe koop dat de woonfunctie in de binnenstad „een sterke" is. Hij noemde deze suggestie „ge vaarlijk voor de stadsvernieu wing" en stelde dat „niet wo nen maar de economische functie in de binnenstad het sterkst is Waal is bang dat het wonen in de binnenstad in het verdomhoekje terecht komt wanneer gesuggereerd wordt dat bedrijven in de bin nenstad het moeilijk hebben. LEIDEN „1983 wordt voor Leiden civieltech nisch gezien een topjaar", concludeerde de directeur gemeentewerken, Logten- berg, gisterochtend aan de hand van het plan van ak tie voor de stadsvernieu wing. Logtenberg bedoel de hier zoveel mee als dat in Leiden het komend jaar een aantal bijzonder grote waterstaatkundige en wegenprojecten wor den aangepakt. Welke het zijn staat nauw keurig opgesomd in dit plan van aktie, een losbladig naslagwerk waarin de voort gang van de stadsvernieu wing van verleden tot in de toekomst op een rijtje wordt gezet en vooral tot doel heeft „de draad niet kwijt te ra ken". Het heet vanuit een in tegrale benadering te zijn ge schreven, het plan van aktie is een werkstuk van het ge hele college en behandeld dan ook alle beleidsterreinen in relatie tot de stadsvernieu wing. Men vindt er niet al leen de onderwerpen huis vesting of verkeer in terug maar bijvoorbeeld ook eman cipatie en onderwijs. Boven dien zijn in het plan van ak tie ook de reeds verrichte of nog te verrichten werkzaam heden per wijk uitgesplitst. Het plan van aktie maakt dan ook vooral duidelijk dat „het achterstallig onderhoud van de oude stad nog bij lan ge na niet is achterhaald", zo staat in de inleiding te lezen: „Maar het toont ook aan dat de gemeente Leiden in staat •is om hier verbetering in aan te brengen mits zij daarbij gesteund wordt door het rijk". Het plan van aktie is voor eenieder die bij de Leidse stadsvernieuwing be trokken is een onmisbaar naslagwerk, vanaf maandag is het op het stadhuis voor 25 gulden te koop. Zoals gezegd meldt dit plan voor het komend jaar een aantal imposante projecten. Zo zullen in '83 miljoenen projecten als de Churchill- brug en het busbanenplan voor het Levendaal aange pakt worden als ook de re constructie van het Kort Ra penburg en de Schipholweg. In '84 volgen de herstel werkzaamheden aan de Blauwpoortsbrug en de re constructies van de Kore- vaarstraat en de Stationsweg. In de woningbouwsector is de gemeente van plan nog dit jaar de voormalige fa brieksterreinen van Clos en Leembruggen, de Olga, Nieuwenhuizen en de LAF bouwrijp te maken. Het wo ningbouwprogramma ver meldt voor dit jaar de bouw van huizen in de gaten aan de Kaiserstraat, de Doelen gracht, het LBF-terrein en het Flanorpad. Volgend jaar zal onder meer worden ge bouwd op de terreinen van Nieuwenhuizen en Nijssen en op de plaats van het oude postkantoor aan de Gere- straat. De bebouwing van de Zijloever staat voor 1985 op het programma terwijl de bouw van huizen in het voormalig Warniondse ge deelte van de Merenwijk in 1986 aanvang moet nemen. Op milieugebied moeten dit jaar nog een centraal che misch afvalstoffendepot en een aantowrakkenverzamel- plaats gerealiseerd worden. Voor 1984 staat de verplaat sing van de Leidse Beton Mortel Centrale aan de Zoe- terwoudseweg en Bleijs Che mische produkten aan de Morsstraat op het program- Samenwerking gymnastiek clubs een feit LEIDEN De Leidse gymnastiekverenigingen gaan officieel samenwer ken. Op dinsdag 19 april vindt in het clubgebouw van Ons Eiland aan de Brahmslaan de oprich tingsvergadering plaats van een nieuwe vereni ging, die de naam krijgt: „Gezamenlijke Leidse Gymnastiekverenigingen" (GLG). De Leidse gymnastiekclubs werkten al een aantal jaren in formeel samen. Eind 1982 be sloot men deze samenwerking een officieel karakter te ge ven. De GLG gaat activiteiten ontwikkelen op gebieden, die voor alle Leidse gymnastiek verenigingen van belang zijn. Het gaat om zaken als: verde ling van de turnzalen en het behartigen van de belangen van de gymclubs binnen de Leidse Sportfederatie (LSF).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3