"Jader schietpartij Tomt in ME-unif orm «politiebureau binnen Voorkleine MusKs. Ja EeicLeöou/wwvt ^ggJNENLAND Surinaamse liga dreigt met acties KEr oede van ilmaz hogelijk verband let moord broer „Nog geen Hollander'" Opslag radio-actief afval in Zijpe zeker Arbeids verleden gaat duur van uitkering bepalen Commissarissen van de Vleesehmeesters dreigen met aftreden Inenting varkenspest in Brabant en Limburg Rotterdams bedrijf loost illegaal op zee CeidóaQowiant VRIJDAG 8 APRIL 1983 PAGINA 11 Jdem verontreinigd >r accuzuur kNE De bodem in het Brabantse Deurne btselijk ernstig verontreinigd door accuzuur. jgebeurd door een bedrijf dat handelt in non- Tietalen. Particuliere wateronttrekking in •cte omgeving wordt ten sterkste ontraden, mrgemeester drs A. van Genabeek gisteren Jfewuste stuk grond ter grootte van 800 vier- fmeter is in gebruik geweest als opslagplaats laccu's. Uit een onderzoek dat in opdracht tet gemeentebestuur door de Grontmij is uit- blijkt dat zowel het grondwater als de en extreem zuur karakter hebben. Boven- ;omt in het grondwater een hoog gehalte aan netalen voor zoals zink, koper, chroom, lood en cadmium. Het betreffende stuk t bij een woonwijk. Nader onderzoek moet i wat er met de grond moet gebeuren. Het ide bedrijf ligt midden tussen de bebou- Drie ton verlies voor gratis dagblad AMSTERDAM Het Eindhovens Nieuwsblad, dat als enig dagblad in Ne derland gratis huis-aan-huis bezorgd wordt, had na twee weken een exploita tietekort van drie ton. Voor de inkomsten is het blad afhankelijk van advertenties. Dit heeft Cebuco,-het Centraal Bureau Courantenpubliciteit, berekend. „Uiterst conservatief begroot" bedragen de kosten 47.500 gulden per dag. Daarbij gaat het niet om aanloopkosten, maar kosten voor het uitbesteden van het drukwerk bij de NDU, het contract met het ANP, de loon kosten van redacteuren en acquisiteurs en de kosten van bezorging. De directeur van het Eindhovens Nieuwsblad, Van Schal kwijk, zegt in een reactie niet „warm of koud" te worden van de cijfers. DUISENBERG, DEN UYL EN KOK ZUN MEEST VERTROUWD IN CRISIS DEN HAAG President W. Duisenberg van de Nederlandsche Bank, FNV-voorzit ter W. Kok en PvdA-leider J. Den Uyl wor den het meest vertrouwd als het er om gaat een oplossing te vinden voor de economi sche crisis. Dit blijkt uit een steekproef die door het NIPO half februari onder 920 Ne derlanders van 18 jaar en ouder heeft ge houden. De ondervraagden kregen een lijst van politici, vakbondsmensen en hooglera ren voorgelegd. Kok werd het meest des kundig geacht, terwijl het opvolgen van de raad van Duisenberg het hoogst scoorde. Na de genoemde drie volgen premier Lubbers, oud-president van de Nederlandsche Bank, J. Zeilstra en oud-premier Van Agt. DEN HAAG De Surinaamse liga van patriotten, een organisatie van Surinamers in Nederland die het regime Bouterse steunt, zal acties ondernemen tegen tegenstanders van Bouterse, indien het tot een inval met huurlingen komt in Suriname. De liga heeft een lijst opgesteld met namen van Suri namers in Nederland, die aansprakelijk zullen worden gesteld voor eventuele acties van huurlin gen. Dat heeft een bestuurslid van de patriottenli- ga, W. Breeveld, gisteravond bevestigd. Over de aard van eventuele acties wil hij niet veel kwijt. De ambassadeur van Suriname in Nederland, H. Herrenberg, is vandaag voor overleg naar Parama ribo vertrokken. Herrenberg noemt zijn reis een „routinezaak". De ambassadeur verwacht naar Ne derland terug te keren na de regeringsverklaring van de nieuwe regering Alibux op 15 april. iehang °^LFT Terwijl giste- i talloze persfotogra- aan de poort van het ïftse politiebureau aan I West vest stonden te thten op het moment S de verdachte van de Jietpartij in café Het letsiertje zou worden nengebracht, voltrok aan de achterkant 1 het gebouw een voor jsvertegenwoordigers Itend tafereeltje. rode personenauto met het scheen twee inzit- ,en reed in de verkeerde :hting vrij langzaam tot een zelden gebruikt tje in het bureau. Toen ne fotograaf die zo slim geweest daar post te vat- zich realiseerde wat er 23867 £urcie. was het al te laat. det Yilmaz, de man naar ■^■flde afgelopen dagen door gehele Nederlandse poli tieapparaat en talloze burgers werd uitgekeken, was al bin nen. Geheel verborgen tussen twee rechercheurs, gekleed in een blauwe overall van het type dat gewoonlijk wordt gedragen door ME- agenten, werd Yilmaz ra zendsnel in het gebouw ge loodst. De foto die de foto graaf maakte, toonde slechts een deel van zijn rug en was niet de plaat die de collega's aan de andere kant van het bureau hoopten te maken. Daar overheerste de teleur stelling en de woede om de gemiste kans. De recher cheurs die deze entree in scè ne hadden gezet, hadden dat volledig op eigen houtje ge daan, zo werd hen door poli- tievertegenwoordigers verze kerd. Yilmaz was na een vlot ver lopen arrestatie in Zaandam, waar hij slapend bij een be vriende Turkse familie werd aangetroffen deze was volgens de politie niet op de hoogte van de daden van hun gast zonder veel poespas vervoerd naar het Delftse hoofdbureau. Het vuurwapen waarmee hij zijn slachtoffers had gemaakt, had hij niet meer bij zich. Het laatste deel van de reis, in de nabijheid van het bu reau, gaven de rechercheurs hem de gelegenheid op de vloer van de wagen te liggen, om hem tegen onder meer nieuwsgierige persfotografen te beschermen. De achterin gang werd volgens de recher cheurs verkozen boven de voorkant, omdat zich hier tussen het toegestroomde pu bliek mensen met wraakge voelens zouden kunnen be vinden. Eerste verhoren De Nederlander van Turkse afkomst kreeg gisteren van de Delftse politie eerst gele genheid om te herstellen van de ook voor hem emotionele en vermoeiende dagen. Na Twee rechercheurs leiden de in politle-overall geklede Cevdet Yilmaz via de achteringang het Delftse politiebureau binnen. Voor de hoofdingang hadden zich veel Journalisten en belang stellenden verzameld. om kwart voor zes te zijn binnengebracht kreeg hij de Haagse advocate mr. Eva Huineman Lindt toegewezen als zijn verdediger en werd contact gezocht met een tolk. Hoewel hij vloeiend Neder lands spreekt, vindt justitie dat het voor Yilmaz mogelijk moet zijn bij verhoren in zijn moedertaal te spreken. Nadat dit geregeld was, kon hij zich verfrissen en kreeg hij een maaltijd aangeboden. Wat de 27-jarige Delftenaar gedurende zijn vlucht heeft gedaan is nog niet bekend. De politie begon vanmorgen met de eerste verhoren. Hoofdofficier van justitie in het district Den Haag mr. R.J.C. graaf van Randwijck vroeg de verzamelde pers gisteren toch vooral de nood zakelijke rust die volgens hem nu rond de verhoren moet ontstaan, niet te versto ren. „Het is in het belang van de waarde van het onderzoek als externe factoren, zoals publicaties, geen invloed daarop kunnen uitoefenen. Een krant die de verdachte onder ogen krijgt of een uit zending die hij hoort, kan van invloed zijn op de ge steldheid van de verdachte en de verklaringen die hij af legt. Dat kan een waarheids getrouw beeld van wat er ge beurd is in de weg staan", al dus de heer Van Randwijck. KOOS VAN WEES bijmakej loten ei gen. W. I istenmar ladders, rieken, stoelen, Hartwijk. .FT Het wordt in 'tse politiekringen uitgesloten dat de PR>rd op de oudste |y|j er van Cevdet Yil- J, op Eerste Paasdag mogelijk indirect %and houdt met de ietpartij dinsdagavond aet café 't Koetsiertje. wordt in elk geval vreemd toeval ge- DN Leimd dat de schietpartij )treeks dezelfde tijd i het jaar en onder rtgelijke omstandig- trendsvi plaatsgevon- fials bij de moord op de 129-jarige broer Nuri Yil- die vier jaar geleden Voorlï, enkele zwagers uit Bk wegens belediging d gepleegd werd ook idagavond het conflict een pistool beslecht. De flijk getroffen slachtof- Noord werden zowel toen als recht in het gezicht ge lten. Weliswaar hadden (ezoekers van 't Koetsier- iiets te maken met deze lere moord op de oudste Oeasto^ Het interieur van 't Koetsiertje in Delft na de schietpartij van dinsdagavond. Het café blijft voor lopig gesloten in het kader van het politie-onderzoek. Daarom is aan de situatie nog niets veran derd. broer, maar mogelijk heeft de ruzie in het café tijdens de afgelopen Paasdagen ertoe bijgedragen dat Cevdet Yil maz in deze periode meer ge prikkeld was dan anders. Bo vendien was hij nog steeds niet in de gelegenheid ge- DELFT De ruzie die leid de tot de schietpartij in het Delftse café Het Koetsiertje is ontstaan door opmerkingen over de nationaliteit van Cevdet Yilmaz. Volgens de politie zou Yilmaz door café bezoekers tijdens de Paasda gen te verstaan zijn gegeven dat zijn naturalisatie tot Ne derlander hem „nog geen Hollander maakte". Dinsdag avond wilde een van hen, de heer A. Smits, daarover pra ten. De politie heeft uit eigen onderzoek en getuigenver klaringen opgemaakt dat Yil maz daarop zijn pistool pakte, Smits in het gezicht schoot en vervolgens de andere aanwe zigen beschoot. weest om wraak te nemen op de moordenaars van zijn broer, die nog steeds gevan gen zitten. Op het platteland van Tur kije, waarvan de familie Yil maz afkomstig is, is het ge bruikelijk dat na een moord op een familielid bloedwraak wordt genomen. Die plicht rust op de oudste zoon. Na het doodschieten van Nuri was Cevdet aan de beurt om wraak te nemen. In Turkse kringen is het bekend dat ria een ruzie nog één keer tussen de partijen gepraat wordt; buigt de ander zijn hoofd niet, dap wordt die pal in het gezicht, ter hoogte van de neus, geschoten. Dit met de bedoeling de ander letterlijk en figuurlijk zijn gezicht te laten verliezen. Ook dinsdag avond moest een ruzie wor den bijgelegd. Dit gebeurde echter niet. In plaats daarvan escaleerde het meningsver schil met de bekende drama tische gevolgen. Het is zo goed als zeker dat Cevdet Yilmaz de schietpartij op de noodlottige dinsdag avond op bijzonder koelbloe dige wijze heeft verricht. Op zijn weg naar de uitgang heeft hij zelfs een magazijn verwisseld, waarna hij het schieten vervolgde, kennelijk met de bedoeling alle getui gen voorgoed uit de weg te Geen wijzigingen in herdenkings- programma Hugo de Groot DELFT Het Delftse college van B en W heeft besloten za terdag geen wijzigingen aan te brengen in het feestelijke pro gramma rond de herdenking van de vierhonderdste geboorte dag van de in Delft geboren Hugo de Groot. Dat besluit werd genomen nadat het college overleg had gevoerd met het kabi net van prinses Juliana, die zaterdag de activiteiten in Delft bijwoont. Aanvankelijk gingen er in Delft stemmen op om een gedeelte van het programma te schrappen omdat zaterdag drie van de zes slachtoffers worden begraven van de schiet partij dinsdagavond in het centrum van Delft. Ook Delftse gemeenteraad is kwaad DELFT Ook raadsleden van de gemeente Delft heb ben zich nu gekeerd tegen het commentaar van woens dag van de Haagsche Cou rant over het drama in café 't Koetsiertje. Eerder waren daarover al protesten bin nengekomen van de buiten landse gemeenschap in Delft en het Regionaal Centrum Buitenlanders in Den Haag. In het commentaar stond on der meer dat het gemeente bestuur van Delft beter wat meer aandacht kan besteden aan de problerrien in eigen huis, dan op te roepen tot deelneming aan antikernwa pen-demonstraties elders, zo als recentelijk is gebeurd. De raadsleden wijzen dit ver wijt verontwaardigd van de hand. De Delftse raad be perkt zijn activiteiten uiter aard niet tot de kernwapen- problematiek alleen, zo schrijven zij in een communi qué. Als voorbeeld noemen zij de voortvarende aanpak van met name de jeugdwerk loosheid, en het actieve min derhedenbeleid. „Het aangrij pen van het drama in Delft om tegenstellingen tussen verschillende culturen aan te wakkeren en de gemeente raad van Delft te verwijten zaken in eigen huis niet goed te regelen is dan ook zonder meer verwerpelijk", aldus de raadsleden. Het communiqué is ondertekend door fractie leden van de PvdA, VVD, CDA en PSP/CPN/PPR. Tijdens de jubileumreceptie van de Haagsche Courant gistermiddag in de Grote Kerk in Den Haag deelden Turkse jongeren stencils uit aan de bezoekers, waarin eveneens geageerd werd te gen het commentaar. Zoals gemeld heeft de Haag sche Courant zich gisteren in een commentaar gedistan tieerd van de interpretaties, die aan het commentaar van woensdag zijn gegeven. EMELS 27, LefejT U OlC v/RCUW i SÊfOvt DEN HAAG Het voorbereidingsbesluit, waartoe de gemeen teraad van Zijpe op 31 maart besloot, heeft de laatste belemme ring voor het opslaan van laag- en middel radioactief afval op het ECN-terrein in Petten weggenomen. Dit blijkt uit een brief van minister Winsemius (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer) aan de Tweede Kamer. Dit houdt in, dat dit afval dit jaar niet in zee gedumpt zal worden zoals de laatste iaren steeds gebeurde. Ook is tijdelijke opslag van dit afval op een industrieterein bij Velsen nu van de baan. DEN HAAG De duur van de werkloosheidsuit kering zal worden gekop peld aan het arbeidsverle den. Werklozen die korter gewerkt hebben dan vijf jaar krijgen in de toe komst een uitkering die hooguit een half jaar is ge koppeld aan het laatst ge noten salaris. Dit heeft staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) in een nota aan de Tweede Ka mer laten weten. De Graaf heeft in de nota ver der laten weten dat de kosten die voortvloeien uit het af schaffen van het recht op WWV voor jongeren beneden de 23 jaar door de overheid aan de gemeenten zal worden vergoed. Dit komt neer op een bedrag van 120 miljoen gul den. De VNG had om 130 mil joen gulden gevraagd. In de nota laat De Graaf blij ken, dat de nieuwe uitkerings regeling voor de jongeren als het ware een voorschot is op nog komende bepalingen in het nieuwe systeem van socia le zekerheid. Daarin wil De Graaf namelijk bepaald zien, dat de duur van de werkloos heidsuitkering wordt bepaald door het arbeidsverleden: Hoe langer men gewerkt heeft hoe langer de aan het laatst ver diende loon gekoppelde werk loosheidsuitkering duurt (nu is dat in het algemeen 2,5 jaar, daarna komt men in de bij stand en daarmee op het ni veau van het sociaal mini mum). De Graaf denkt aan pe rioden van vijf jaar arbeids verleden, die telkens recht ge ven op een half jaar werkloos heidsuitkering. Jongeren tot 23 jaar zullen als regel tot deze categorie behoren. Die rege ling gaat binnenkort dus al voor die jongeren gelden. Record aantal bezoekers Autovak AMSTERDAM De interna tionale vakbeurs Autovak, die van 24 tot en met 30 maart in de Amsterdamse RAI gehou den werd, heeft een record aantal bezoekers geboekt. In totaal bezochten 48.864 men sen de beurs. Twee jaar gele den trok de beurs 48.125 be zoekers, aldus de RAI. De tiende Autovak stond in het teken van de autokeuring die per 1 januari 1985 fasegewijs wordt ingevoerd. ZARES KA- KATOEN IS FAVORIET Zachte pasteltinten bepalen de kleur van de vrolijke voorjaarsmode. Zareska biedt u een rt/ke keus, vriendelijke prijzen en gratis breipatronen. MODE HOEFT NIETDUUR TE ZIJN... Het adres van de dichtstbij zijnde Zareska- winkelier vindt u in de Gouden Gids. DEN HAAG Drie commissarissen van de Vleese hmeesters, met drieduizend werknemers het grootste slagerijconcern in ons land, en de enige directeur heb ben gedreigd af te treden. Ze zijn het niet eens met en kele grootaandeelhouders, die vijf nieuwe commissaris sen onder wie zij zelf willen benoemen en de di recteur willen vervangen. De commissarissen mr. B. Biesheuvel, dr. A. Dreesmann en J. Lanser en directeur Baarda stellen in een verklaring geen ver trouwen te hebben in de groep voorgedragen personen. De drie commissarissen, de voltallige raad van commissarissen, en directievoorzitter Baarda kwamen met hun dreigement, na dat gistermiddag leden van de Stichting Holding Vleesehmees ters BV bijeen waren gekomen. De voorzitter van de Raad van Commissarissen, Biesheuvel, probeerde toen adviseur Noote- boom van de grootaandeelhouders de gebroeders Kroes ervan te weerhouden om op de vergadering van aandeelhouders, dins dag, voor te stellen vijf nieuwe commissarissen te benoemen. ADVERTENTIE GROOTSE ANTIEKBEURS Kijkduin Paviljoen, Kijkduin, Deltaplein 530, (zelfde organisatie als Circustheater) za. 9 april 12.00 - 18.00 u., zo. 10 april 11.00 - 18.00 u. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG In de provincies Noord Brabant en Limburg zal waarschijnlijk de komende week gestart worden met "het inenten van varkens tegen de var kenspest. De entingen zullen plaatsvinden in uitge zochte gebieden, daar waar de varkenspest het ergste heerst. Staatssecretaris Ploeg (Landbouw) zal waarschijnlijk maandag daartoe besluiten. Het besluit tot enten is genomen omdat de si tuatie in het betrokken gebied verslechterd is sinds op 28 maart een vervoersverbod voor varkens in het gebied werd ingesteld. Naar verwachting zal er geen algeheel verbod komen voor de export van varkensvlees uit ons land. Onderhandelingen daar over tussen ambtenaren van de Veterinaire Dienst van het mi nisterie en EG-ambtenaren zijn daarover nog gaande. ADVERTENTIE Skamershovs laatste week-end! het ideale PA$N°HÜIS! ROTTERDAM Het Nederlandse schip „Salinike", eigendom van het Rotterdamse bedrijf Tanker Transport Services (TTS), heeft de afgelopen jaren regelmatig chemisch afval illegaal op zee geloosd, aldus de milieu-organisatie Greenpeace. De kapitein van het schip heeft inmiddels tegenover Rijkswaterstaat toege geven geknoeid tehebben met het logboek om illegale lozingen te verdoezelen. ITS dumpte in opdracht van een Deense bedrijf chemisch afval op een toegestane lozingsplaats in de Atlantische Oceaan tqr hoogte van de Golf van Biscaje. Het bedrijf had voor het lozén van bepaalde onschadelijke stoffen vergunning van de Deense autoriteiten. Volgens de milieu-organisatie Greenpeace heeft de „Salinike" regelmatig grote hoeveelheden gechloreerde koolwaterstoffen geloosd; stoffen, die helemaal niet in zee mogen worden ge dumpt. Bovendien vonden de dumpingen vaak plaats buiten de toegestane zone, op de Noordzee en in het Engelse Kanaal. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee van de Leidse Courant Adres. Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) a G per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroefje naar: NaamI AdresI Postcode/PlaatsI TelefoonI Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11