Vakantiegeld niet gekort, maar toeslag toch lager Delfts drama: op gruwelijke wijze uit de hand gelopen caféruzie tooy Clean niet vervolgd na tientallen bekeuringen ,'OLITIECOMMISSARIS J.W. BAKKER: Landelijke demonstratie van FNV op 11 juni OTERDAM Het tterdamse tank-schoon- akbedrijf Booy Clean, I onlangs in opspraak is 'aakt door de arrestatie I twee topmensen, is de jelopen tien jaar met lie door ambtenaren het Gemeentelijk Ha- Ibedrijf in Rotterdam keer bekeurd wegens jgale lozingen van >ral oliehoudende stof- f. Het ging daarbij om ^rtredingen van de Ha- jiverordening en de Wet Verontreiniging Op pervlaktewater (WVO). In geen der gevallen is door het Openbaar Ministerie tot strafvervolging over gegaan. Dit schrijven de Rotterdamse wethouders voor milieuzaken en voor haven in de notitie aan de betreffende commissies van de gemeenteraad. De wet houders baseren zich daarbij op informatie die zij van het Havenbedrijf en de Dienst Ge meentewerken hebben opge vraagd. Daaruit blijkt ook dat de overtredingen van Booy Clean door de ambtelijke dien sten nooit aan het gemeente bestuur zijn doorgespeeld. Het is echter de vraag of dat enig effect zou hebben gehad, aldus de wethouders, omdat de be wijslast bij vermoedelijke overtredingen van Booy Clean uitermate moeilijk is. Het Havenbedrijf heeft niette min vanaf 1973 een groot aan tal jaren getracht Booy een re kening van 35.000 gulden vooraf te laten betalen voor, wegens verontreiniging, extra te maken baggerkosten voor het schoonmaken van de Geulhaven. Na bezwaren van het bedrijf concludeerde het Havenbedrijf in 1976 na een grondig onderzoek van Ge meentewerken dat de veront reiniging in de Geulhaven slechts van Booy afkomstig kon zijn. Niettemin adviseerde de gemeentelijke jurist in 1982 tenslotte geen verdere pogin gen in het werk te stellen het. bedrag van het bedrijf te vor deren, omdat „nooit is bewe zen dat Booy aansprakelijk is voor deze vervuiling". De vervuiling van de Geulha ven is, zo blijkt uit de notitie, met name de afgelopen twee jaar schrikbarend toegenomen. In november 1982, toen de laatste bemonsteringen door Rijkswaterstaat werden uitge voerd, werden in slibmonsters gehalten aangetroffen van 203 gram olie per kilo (normaal 2 tot 4 gram). Ook werden hoge gehalten van onder meer to lueen, xyleen, benzeen en phe nol rond de steiger en het pon ton van Booy aangetroffen. Het bedrijf, dat als enige in de Geulhaven is gevestigd, wijt de verontreiniging echter aan het binnenstromen van ver ontreinigingen van buitenaf. ficidóe(5omtml Dubbele acceptgirokaart voor wegenbelasting APELDOORN Zeker tienduizend autobezitters heb ben in de afgelopen dagen een acceptgirokaart voor be taling van motorrijtuigenbelasting ontvangen, terwijl zij er ook al een in huis hadden. De oorzaak: een geheu genschijf, die opnieuw de computer in ging bij het Cen traal Bureau Motorrijtuigenbelasting (CBM) in Apel doorn. Gevolgen hoeft deze vergissing overigens niet te hebben. De tweede acceptgirokaart kan zonder meer worden verscheurd en in twijfelgevallen kan men het CBM opbellen. Directeur H. Vermeulen van het CBM laat weten, dat degenen die al dubbel betaald hebben hun geld zo spoedig mogelijk terugkrijgen. Hij ver wacht dat in de komende dagen wel een aantal van die dubbele betalingen binnen zal komen: „De praktijk leert nu eenmaal, dat mensen een officieel papier van de overheid niet zomaar verscheuren". WOENSDAG 6 APRIL 1983 PAGINA 9 „GEEF PTT'ERS VRIJ OP 5 MEI" DEN HAAG Minister Rietkerk (Binnenland se Zaken) en zijn collega Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) moeten er voor zorgen dat de 5e mei voor het PTT-personeel een vrije dag is. De ministers moeten daartoe een besluit van de Centrale Directie van de PTT terugdraaien. Het Tweede-Kamerlid Gijs Schreuders (CPN) heeft dit de bewindslieden gevraagd. De CD had besloten dat 5 mei een normale werkdag zou zijn, tegen de wil van de personeelsorgani saties in. Volgens een PTT-woordvoerder zal 5 mei voor het personeel een vrije dag zijn, mits de dienst het toelaat. Personeelsleden die die dag niet vrij kunnen nemen, krijgen een extra vrije dag bij hun tegoed. Ook verleden jaar is het personeel van de PTT voor zover de dienst dat toeliet, vrij geweest op vijf mei. Akkoord NS en bonden over drie vrije dagen UTRECHT De NS en de bonden zijn gisteren tot een akkoord gekomen over de besteding van de drie roostervrije dagen bij de spoorwegen. Vo rige week hadden de bonden het overleg afgebro ken, omdat de spoorwegen geen gedeeltelijke vrije besteding van de vrije dagen wilde. Na actiedrei ging van de FNV is nu overeengekomen dat de 28.000 NS'ers dit jaar op 6 mei, 13 mei en 27 de cember vrij krijgen. NS'ers die dan dienst hebben, krijgen een vrij besteedbare compensatiedag. De FNV verwacht dat door invoering van de drie vrije dagen 200 banen, die anders door de bezui- ningingen bij de spoorwegen zouden zijn verval len, nu behouden kunnen blijven. De drie extra vrije dagen zijn het resultaat van het inleveren van de prijscompensatie van begin dit jaar door de NS-werknemers. ndje ïertji v°njyervolg van de voorpagina) in". aaidJELFT Er bestaat wjiog veel onduide- gajjkheid over de aan- 's teeiding tot de bloedi- jKife Delftse caféruzie, vaarbij een 27-jarige lader gisteravond ies mensen met choten uit een vuur- vapen om het leven >racht en vier ver- vondde. Uit getui- MK jenverklaringen is M"<n elk geval komen xw/ast te staan dat de (chutter eerder ruzie Mg^eeft gehad met de 18 tastelein óf één van ovwJe cafébezoekers. De nan was een regel- natige bezoeker van burt Koetsiertje aan de Delftse Houttuinen- ^^hoek Van Leeu- ^■renhoeksingel, het Hafé waar gister- >vond rond kwart voor negen het dra ma gebeurde. Het uit vijftien man bestaan de Delftse rechercheteam heeft in de loop van vandaag en vannacht vijf getuigen ge hoord, die allen uiteenlopen de verklaringen hebben afge legd. De dader is een 27-jari- ge bij zijn moeder inwonende tot Nederlander genaturali seerde Turk. Hij is ongehuwd en zonder werk. Ter ondersteuning van de re cherche is een 25 man tellend arrestatieteam gevormd, be staande uit collega's van om liggende politiekorpsen en Rijkspolitie. De dader, die het vuurwapen vermoedelijk nog bij zich heeft, is een bekende van de politie in verband met mishandeling en het rijden onder invloed. Op welke ma nier de schutter is ontvlucht is nog onduidelijk. Aangeno men wordt dat hij te voet is ontkomen. Saillant detail is, dat het café recht tegenover het hoofdbureau van politie aan de Westvest is gelegen, slechts gescheiden door een gracht. De politie was dan ook zeer snel ter plaatse. Zelf spreekt zij van binnen één minuut. Als de man inder daad te voet is ontkomen, is het niet uitgesloten dat de politie hem is tegengekomen. Ooggetuige Onze krant had korte tijd na het dramatische voorval een gesprek met de 19-iarige Rob Hogervorst uit Delit, die ver klaarde vlak voor de schiet partij getuige te zijn geweest van een ruzie in het café. De dader zou mevrouw Sneekes, die met man en dochter in het café zat, hebben lastigge vallen. De heer Sneekes zou opmerkingen over het gedrag van de Turk hebben ge maakt, waarop een knallende ruzie ontstond, gevolgd door de schietpartij. Onbekend is nog of de schutter eerst naar buiten is gegaan om zijn wa pen te halen of dat hij het reeds bij zich droeg. Hoger vorst: „Hij begon in het wilde weg te schieten". Op dat mo ment had deze getuige het café al verlaten. Mevrouw Sneekes en haar 12-jarige dochter behoorden tot de slachtoffers die dodelijk wer den getroffen. De heer Sneekes liep een schotwond op, maar hij verkeert buiten levensgevaar, evenals overi gens de andere drie gewon den. De politie was vanmor gen nog onkundig van de le zing van Rob Hogervorst, maar zou hem in de loop van de dag hierover horen. Agressief Onmiddellijk na de schiet partij rende de dader nog steeds volgens Hogervorst weg, en sprong in een rode personenauto, waarmee hij in de richting van Den Haag verdween. Geen van de an dere getuigen heeft dit echter kunnen bevestigen. De dader kwam volgens ge tuige Rob Hogervorst wel va ker in het café en stond be kend als een agressief type. Er waren echter nooit eerder zulke moeilijkheden door hem veroorzaakt. De politie omschrijft het Delftse café 't Koetsiertje als „een normaal buurtcafé". Het ligt op een steenworp afstand van het Delftse NS-station en was een druk bezocht horeca-eta- blissement. Volgens Delfte naren die zich gisteren na de schietpartij nabij het café op hielden, staat het café niet ongunstig bekend. Commissaris J.W. Bakker ontkent dat hier sprake is ge weest van een onderwerel druzie. Hij houdt het op een incident, „een op gruwelijke wijze uit de hand gelopen ca féruzie". Burgemeester mr. R.M. Gal las van Delft en hoofdofficier van justitie mr. R.J.C. Graaf van Randwijck stelden zich gisteravond persoonlijk op de hoogte van de tragedie. De burgemeester sprak van „een afgrijselijk gebeuren". Hij zei „zeer geschokt" te zijn. Tij dens de vanmorgen gehou den persconferentie sprak hij namens het gemeentebestuur zijn medeleven uit aan het adres van de nabestaanden Hoewel de gezochte man nu als agressief wordt omschre ven en sinds gisteravond „vuurwapengevaarlijk" wordt genoemd, kwam hij niet voor op de zogenaamde „zwarte lijst die de gemeen te Delft sinds kort heeft inge steld nadat zich herhaaldelijk grote moeilijkheden en vechtpartijen voordeden in horeca-gelegenheden in de binnenstad. De „zwarte lijst" is van bepaalde zijde, onder andere de Coornhert-liga, aangevochten vanwege schending van privacy, maar door de Raad van State toe laatbaar geacht. De lijst ver meldt de namen van mensen die wegens het herhaaldelijk veroorzaken van moeilijkhe den uit de horeca-gelegenhe den worden geweerd. Het café 't Koetsiertje is in middels verzegeld. De doden en gewonden zijn gisteravond vervoerd door ambulances van de GG en GD van Delft en omliggende gemeenten. Op de stoffelijke overschotten wordt vandaag in het Gerechtelijk Laborato rium in Rijswijk sectie ver richt. In verband met het drama is op het Delftse stadhuis de vlag half stok gehesen. Russen in beroep tegen oliehandelaar en Slavenburg DEN HAAG De Zwit- ser M. Keiler heeft gister morgen namens de Russi sche staatsoliemaatschap pij Sojuznefte bij de procu reur-generaal in Den Haag een aanklacht inge diend tegen Slavenburg's Bank en oliehandelaar J. Deuss. De kwestie zelf da teert van 1976. De Russen zouden in dat jaar aan oliehandel Jocoil B.V. in Berg en Dal, waarvan J. Deuss directeur was, een partij olie hebben geleverd waarvoor zij nooit betaald hebben gekre gen. De Russen houden daarbij vol dat Slavenburg zich garant heeft gesteld voor een bedrag van honderd miljoen dollar. De bank heeft dit altijd ont kend. Deuss op zijn beurt, meent dat de levering van de partij olie nooit heeft plaatsge vonden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat de regering dit jaar niet zal korten op de vakantietoeslag. Maar als ge volg van het ingrijpen in 1982 (maatregel van toenma lige minister Den Uyl) zullen de toeslagen, die deze of volgende maand worden uitbetaald, toch minder zijn dan in de cao's is vastgelegd. Dat de regering niet opnieuw wil ingrijpen, heeft te maken met bepalingen in een aantal van de onlangs afgesloten collectieve arbeidsovereenkomsten. In de groot-metaal bijvoorbeeld zijn werkgevers en werknemers uitdrukkelijk overeen gekomen dat de cao nietig is in geval van een overheidsmaatregel. Het kabi net is geneigd voor deze druk te zwichten. Ook de Tweede-Kamerfractie van het CDA, die tot dusver het vurigst pleitte voor een maatregel op dit punt, meent nu dat de overheid maar beter passief kan blijven. Steef Weijers, sociaal- economisch specialist van het CDA, zei desgevraagd dat als hij moet kiezen tussen enerzijds een loonmaatregel en anderzijds ar- bijdstijdverkorting en extra werkgelegenheid voor de jeugd, „de keus snel gemaakt is". Weijers wees er wel op dat hij de keus „onder druk" maakt. Hij stoort zich eraan dat de vakbonden enerzijds klagen over het scheve „inkomensplaatje" maar het anderzijds bijna onmogelijk maken dat er maatregelen genomen worden om het beeld wat meer recht te trekken. De definitieve beslissing over het vakantiegeld wordt eind deze maand genomen, nadat de regering met werkgevers en werkne mers (verenigd in Stichting van de Arbeid) de balans heeft op gemaakt van het overleg over de arbeidsvoorwaarden in 1983. Maar ook als de regering dit jaar niet ingrijpt, wordt op de toe slag, die deze of volgende maand wordt uitbetaald, nog fors ge kort. Vakantiegeld wordt per maand opgebouwd, meestal te be ginnen in juni. Vorig jaar was een loonmaatregel van kracht, waarbij de toeslag was verminderd met een half procent (meest al van 8 tot 7,5) en gebonden aan een maximum van 5.200 gul den. Het gevolg daarvan is dat over de afgelopen periode gedu rende zeven maanden „gekorte" aanspraken en gedurende vijf maanden volledige aanspraken zijn opgebouwd. Voor de meeste mensen betekent dit dat voor hun van juni tot en met december elke keer 7,5 procent van het bruto maandsalaris is opzij gelegd (met een maximum van 433 gulden) en van januari tot en met mei 8 procent (zonder maximum). AMSTERDAM De FNV houdt zaterdag 11 juni een landelijke demonstratie tegen het bezuinigingsbeleid van de regering. De manifestatie, die in april en mei zal worden voorafgegaan door regionale demonstratieve bijeenkomsten van de FN V-bon- den, zal plaatsvinden in Utrecht. De FN V-bonden waarschuwen de regering dat verdere lasten verzwaringen voor de werknemers, zoals stijging van sociale premies, afspraken over inleveren voor arbeidstijdverkorting op losse schroeven kunnen zetten. De FN V-bonden zeggen weinig goeds te verwachten van de bezuinigingsplannen die in de Voor jaarsnota gestalte moeten krijgen. Opnieuw condor-jong in Amerikaanse dierentuin In de dierentuin van San Diego is gisteren voor de twee keer binnen een week een condor-jong ter wereld gekomen. Een van de verzorgers toont hier het jong, nadat het even daarvoor uit het ei was gekropen. mWNENLAND zeiler De rijkspolitie te heeft gisteren het stof- overschot van de 36-ja- Andringa uit Leeu- gevonden. Andringa de vier zeilers die het paasweekeinde zeilbootongeluk op om het le- Eerder wer- overschot- van de twee opvarenden. De vandaag verder stoffelijk overschot vierde slachtoffer, broer van An- Met ambulances uit verschillende gemeenten werden de slachtoffers van de dramatisch verlopen caféruzie naar ziekenhuizen vervoerd. Ketting botsingen bij Muiden Meer dan dertig auto's raakten gisteren betrokken bij een reeks botsingen op de rijksweg A-1 (Amsterdam-Amersfoort) ter hoogte van Muiden. Een file van zeven kilo meter was het gevolg. Enkele personen liepen lichte verwondingen op. Volgens de politie speelde het slechte weer de automobilisten parten. HEMELS et café 't Koetsiertje waar zich gisteravond het drama voltrok.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9