Ik hen romanschrijver en poppenspel is een intimiteit van me Miskende genieën bestaan in het toneel niet Si E „KLEINTJES" 071-122244 Tel.beantw. - KUNST CeidoeGomoitt WOENSDAG 6 APRIL 1983 PAGlNkR A UTEUR RICO BULTHUIS: 9? 99 ARNHEM-VORDEN Je moet wel durven, als je in 1983 een nieuwe krant of tijdschrift begint. Recent en bekend voorbeeld is het Eindhovens Nieuwsblad, dat bij het uitko men van het eerste nummer met vlag en wimpel de rest van de pers, inclusief de TV haalde. Minder gerucht maak te het uitkomen van het eerste nummer van PoppenPodium (PP), een paar weken geleden. PP is een algemeen tijdschrift over poppenspel en een uitga ve van de Nederlandse Vere niging voor het Poppenspel- Unimacentrum Nederland. Volgens de introductiebrief richt de onafhankelijke redac tie (onder toezicht van een re dactieraad met een statuut) zich tot de groeiende groep liefhebbers en bezoekers van het poppentheater. Voorzitter van de redactieraad is de schrijver Ricó Bulthuis. „Een poppenspeler leidt een wanhopig bestaan". Het is één van de eerste uitspraken die Rico Bulthuis doet. Onbekend op dat moment was, dat pop penspeler Jan de Noord ver moedelijk diezelfde dag dood is gevonden. Hij is 38 jaar ge worden. In een in memoriam schreef de NRC bij gelegen heid van zijn begrafenis: „Aan de grote vlucht die het pop pen- en kindertheater de laat ste jaren heeft genomen, heeft Jan de Noord veel bijgedra gen". Boterham Een wanhopig bestaan dus. Overigens heeft Rico Bulthuis met zijn uitspraak niet willen suggereren dat het bestaan van poppenspeler tot wan hoopsdaden hoeft te leiden. Wel wil hij ermee zeggen dat er met poppenspel nauwelijks een boterham is te verdienen. Rico: „Er zijn ongeveer zeven tig tot tachtig poppenspelers in ons land. Slechts een handje vol kan van het poppentheater leven. De beste status is de amateurstatus. Poppenspelers zijn dan ook zowat allemaal als amateur begonnen. Poppen spel is ook eigenlijk geen vak. Het is een mentaliteit, net als toneel en muziek". En dan scheidt hij met een korte, scherpe uitval het kaf van het koren: „Velen hebben het vak, maar weinigen de mentaliteit". En hij noemt meteen de weinigen: „De Boerwinkels, Feike Boschma en Lucas Goudzwaard". Rico Bulthuis is ook poppen speler geweest. Hij begon er mee als zestienjarige en hield het een jaar of negen vol: van 1927-28 tot 1937. „Maar ik ben van mijn vak ro manschrijver. Poppenspel is een intimiteit van me. Dat hou ik voor mezelf". In de tijd dat hijzelf poppen speler was, bezocht hij de Ko ninklijke Academie in Den Haag. Daar behaalde hij zijn akte tekenleraar. Hij kreeg er les van onder anderen Gerard Kiljan, Paul Schuitema en Zwart. Hij zat er in de later beroemd geworden reclamek las A6. Rico: „Ze noemden ons De Maniakken. We waren erg bezig met toegepaste kunst". Onder die titel is een half jaar geleden een tentoonstelling in gericht van werk van tijdge noten van Bulthuis. Woordblind Hij is er op een rare weggegaan en later toch weer teruggekomen om zijn akte te kenen te halen. Rico: „Ik ben in lichte mate woordblind. Mijn vrouw heeft overigens van woordblindheid haar stu die gemaakt". Zijn bescheiden woordblindheid speelt een rol in het melodrama dat zijn eer ste periode op de Koninklijke Academie afrondde. Rico: „De Filmliga schreef een scenarioprijsvraag uit. A6 mocht ook meedoen. Ik gaf me op, maar Paul Schuitema zei nee. Woedend was ik. Voor het eerst van mijn leven was ik razend. Ik naar de direc teur. Het probleem was dat Schuitema, nota bene mijn hoofdleraar, me niet mocht. En die directeur wilde zijn le raar uiteraard niet afvallen. Met een reuze-herrie ben ik toen van die school gegaan. Het was 1933 en ik 21. Voor ei gen risico en op persoonlijke titel heb ik toen toch een sce nario ingestuurd. Drie maan den later kreeg ik een tele gram dat ik de hoofdprijs had gewonnen met mijn werkstuk. „Illusie" had ik het genoemd. Het is verfilmd. Een stomme film. Want ik mag dan woord blind zijn, daarvoor in de plaats ben ik een beeldmens. Visueel ingesteld dus. Ik ben een fotograaf. Geen filmer ei genlijk. Als ik film, wacht ik net zo lang tot het beeld stil staat". Een echte fotograaf dus. Bulthuis ging terug naar de academie en haalde zijn akte LO tekenleraar. Hij werkte negen jaren als assistent parle mentair documentator bij de PTT, werkte een tijdje bij de Haagse Post en kwam tenslot te op de kunstredactie van de Haagse Courant, waar hij tot zijn pensionering in dienst bleef. Na zijn pensionering verhuisde hij naar Vorden, maar nu wil hij naar Zutphen. Schrijven doet hij nog steeds. Twee boeken van hem zijn verfilmd. De Vergeten Mede minnaar al in 1946 met Henk van Ulsen en later een scena rio voor een soort detective onder de titel De diamant in Japan. In 1975 kreeg Rico Bul thuis de Campertprijs voor zijn boek De Dagen na Donderdag. Met de donderdag uit die titel is donderdag 24 oktober 1929 bedoeld, de dag van de fatale beurskrach in New York die een wereldwijde crisis inluid de. Een boek over hoe Haagse jongeren door de crisis rolden. Ook schreef hij een autobio grafisch boek over zijn jeugd, getiteld Het Kind dat mee moest spelen. Daarnaast schreef hij een aantal bbeken over het poppenspel. Onder veel meer de Geschiedenis van het Poppenspel in Nederland (1966 Leopold Den Haag) en Geschiedenis van het schim menspel in Nederland (1971 zelfde uitgever). Rico Bulthuis was de oprichter van de nu bijna dertig jaar be staande Nederlandse Vereni ging voor het Poppenspel, die Rico Bulthuis: voorzitter redactieraad PoppenPodii het tijdschrift Wij Poppenspe- vormgeving en als onafhat Iers uitgaf. Dat was een vere- lijke uitgave ten behoeve! nigingsblad. PoppenPodium is iedereen die nader over| de voortzetting van dat blad, poppenspel gelnformeerdj maar dan nu in geheel nieuwe zijn. 1 SACCO VAN DER MADE MET PENSIOEN: 99 99 DEN HAAG „Ik heb een heerlijke tijd gehad. In al die jaren heb ik maar één keer een rol geweigerd". Woorden van Sacco van der Made, die maandag afscheid nam van de Haagse Comedie, op de dag dat hij 65 werd. De meeste mensen zullen hem eerder aan zijn stem dan aan zijn uiterlijk her kennen. In de populaire hoor spelserie uit de vijftiger jaren „Paul Vlaanderen" speelde hij Charlie „Okidoki". „Daar wer den nog vergaderingen voor verzet, zoals nu bij een voet balwedstrijd". Zijn karakteristieke krakerige stem heeft hem heel wat hoor- spelwerk opgeleverd. Maar bo venal voelt hij zich thuis op de planken. Hij speelde bijna al tijd kleine rollen en kreeg zel den een hoofdrol. „Dat heb ik nooit erg gevonden. Ik heb al tijd geprobeerd ook van die kleine rolletjes echte mensen te maken. Ik heb heel wat ar beiders gespeeld in mijn leven. Laatst nog in „De Fabriek", die televisieserie. Daar speelde ik een voorman. De ruwe bol ster, blanke pit, dat werk." Sacco van der Made als Gerrlt In zijn afscheidsstuk „De Van der Made is de beschei- gelaarsde kat". denheid zelve, een heel gewo ne man, zonder ster-allures. „Veel akteurs voelen zich zo vaak tekort gedaan met hun rollen. Daar hebben ze alleen zichzelf mee. Ik zie het nu ook weer bij de Haagse Comedie. En het is nergens voor nodig. Als ze werkelijk wat kunnen, komen ze vanzelf wel op hun plaats. Miskende genieën be staan in het toneel niet." Nooit spijt Een toneelschool heeft hij nooit gevolgd. „Daar heb ik nooit spijt van gehad. Ik heb op Dolle Dinsdag toelatings examen gedaan op de toneel school in Amsterdam. Maar ik weet nog steeds niet of ik toen aangenomen ben. Het was zo'n chaos. Nadat ik ondergedoken had gezeten in de Betuwe kreeg ik privéles van Louis Saalborn. Bij hem thuis, want omdat hij Jood was mocht hij niet meer spelen. In dat zelfde jaar, '43, heb ik nog in revues gestaan, met Guus Hermus en Kees Manders. Dan stond je in Carré voor vijfenveertig gul den in de week." Via achtereenvolgens Toneel groep Theater, Zuidelijk toneel Van der Made: „Ik weet nog steeds niet of ik bij de to neelschool ben aangenomen". Globe, Arena, het Rotterdams heb ik het heel erg naar mijn Toneel en de Noorder Com- zin gehad. Ik heb nog wat gro- pagnie kwam hij in '75 bij de te rollen gekregen, zoals in Haagse Comedie terecht. Hij is „Spoorloos" en „Gebed voor altijd blijven zwerven van het mijn dochter". Dat vond ik ene gezelschap naar het ande- ook heerlijk om te doen", re. „Ik heb nooit zo lang bij één gezelschap willen zitten. Vrijheid Dat is niet goed voor een ak- J teur. In dje laatste acht jaar Toch een beetje heimwee? „Nee, ik ben blij dat ik nu wat meer vrijheid krijg. Ik hoef me nu niet meer zoveel zorgen te maken over een vast inko men. Nu kan ik gaan kiezen welke rollen ik neem en wel ke niet. Dat maakt het veel leuker". In zijn begintijd heeft hij vaak om werk moeten vragen. Een jonge held of een minnaarsrol zat er voor hem nooit in, maar gezien zijn postuur kon hij al tijd wel oude mannetjes spe len. „Dat betekende wel altijd plakken. Snorren en baarden. Toen ik zo'n veertig jaar was hoefde dat niet meer. Toen was m'n ster inmiddels een beetje gestegen en werd ik ge- vraégd of ik wilde komen spe len". Wat hij het liefst zou willen spelen? „Arthur Miller, en Heijermans, daar hou ik het meest van. Ik zou graag eens Willy Loman in „De Dood van een Handelsreiziger" willen spelen, of Pancras Duif in Schakels". Druk genoeg Voorlopig heeft hij het f druk genoeg. Veel hoort werk, maar het zal vd druk werden met een rol toneelbewerking van Het boek van Anne Frank, staat hij samen met Jt Krabbé in een „vrije pr< tie" van Jacques Senf. „II altijd al in vrije produi willen zitten. Je werkt zoi enige subsidie, en dat is uitdaging. Het is natuu een enorm risico, want voorstelling niet heel erg loopt, draai je met verlii heb daar enorme bewonde voor, wat Senf doet. Zeke de mensen moeten gaan knibbelen op hun avondje Als ze dan nog een keertji chen. En dat zit er bij Frank natuurlijk niet in". Voor Sacco van der Made tekent 65 worden bepaald)EJ stoppen met werken. Wi&Qg gelmatig naar hoorspelen!.,®, tert of naar het toneel gaatje hem dus nog wel eens tegjd komen. TON VAN DE LANGKBe vaa lad LEIDSE COURANT T.k.a.: AIRCO. 5500 Kcal per uur, koelcap. en verwarming 2.8 Kw, verkeert l.g.st. Vaste prijs 1000,-. Inl. tussen 9.00 en 17.00 uur tel. 070-600134. I BEDRIJFSOBJEKTEN WINKELPAND te huur In Den Haag 615,- p. mnd., opp. 100 m2, overname verlichting en c.v. Br. o. nr. SP 58647 bur. Kruiwagens, ladders, schop pen, spaden, rieken, zaden, tuinbanken en stoelen, barbe cues etc. W. P. Hartwijk Alum, ladders 2- en 3-dellge reformladders met breed uitlopende benen. Daardoor ook vrijstaand te ge bruiken. Veilig en stabiel. Goed gekeurd door de arbeldsin- spektle. Nu tegen bodemprijzen. Laman-Leiden BV, Zijlsingel 2. Leiden. Tel.: 071-143741. Geopend van ma. t/m vr. van 8.00 tot 17.30 uur. Voor alle soorten zonwering Bel 071-413973. Opgave vrij blijvend. montage gratis en goede service. Ook rolluiken en horren. Bernhardstraat 1. Zoeterwoude. Lips, Yale, auto-kontakt en voordeursleutels. Klaar terwijl u, wachtl Lips-sloten en deur. raambevelllgingen. W. P. Hart wijk, Nwe. Beestenmarkt 7-11, tel. 126627, Leiden. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis Dari Turbo compressor type Pony 10/110. ketelinhoud 10 Itr. Ver mogen 550 Watt-220 Volt. Tot 0 atm. persdruk. Kompakt draag baar model met wieltjes. Veel lucht voor weinig geld. Voor- jaarsprijs 649.-. Laman-Lei den BV. Zijlsingel 2 - Leiden. Tel.: 071-143741. Geopend van ma. t/m vr. van 8.00 tot 17.30 Er zijn nog enkele plaatsen vrij bij de cursus spreken voor een groep Inl. tel. 216611 tussen 10-12 uur en 17.30-19.30 uur. Ook te huur. Tel. 02522-10063. Laat nu uw grasmachine slijpen en nazien, ook motormaaiers, maaimessen en alle onderdelen. W. P. Hartwijk Nwe. Beestenmarkt 7-11, Lei den. Tel. 126627. Administratiekantoor Kragten goede en goedkope verzorging van uw boekhouding. Elke maand een balans en resultatenoverzicht van uw onderneming! Ook belastingzaken en loonad ministraties. Bel nu 01720- 33950. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur. Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen, Schelpenkade 47, Leiden. Tel. 120794. Ferm 6 dig. luchtset bestaande uit verfspuit, met bovenbeker, vloelstofspuit, bandenvulpomp met klok, blaaspistool en spi raalslang. Aan te sluiten op Ie dere persluchtbron. Voorjaar- sprijs 125.-. Laman-Leiden BV. Zijlsingel 2 - Leiden. Tel. 071-143741. Geopend van ma. t/m vr. van 8.00 tot 17.30 uur. Verhuizingen Binnen- en buitenland, meube lopslag en pianovervoer. Tip- ker, erkende verhuizers, 01717- 7542. Onze nieuwe woninggids met foto's bevat uitsluitend ob jecten waarvoor wij voor de ver koper optreden. Op uw verzoek zenden wij hem gaarne toe. De Leeuw Rijnsburgerweg 100 Rijnsburg Tel. 01718-29301 I KUNST EN ANTIEK H. J. Visser muntverzamelingen. Te bevr.: H. J. Visser, Haaghuishof 19, Leiderdorp. 071- 891271/412025. „De Joffers" antiek Kort Rapenburg 18, Leiden, tel.: 071-149930. Iedere maand uit Engeland 'n selectie betaalba re, romantische meubelen, van rond de eeuwwisseling. Ook leuke kadootjes. Momenteel veel spiegels. ;es ch< vap D D 0 >ra< D.D.O. vor Te koop l.v.m. dubbele {ën mooie bar/bodega/petit rcr} rant In Randstad. Omzet 250.000,- excl. B.T.wfSSl van brouwerij. Prijs voor Inlichtingen: tenlaan 36, 070-521666 O Weg. dubb. zaken t. o Je 1 har kadoshop nat nebtj het centrum. Br. bur.t K SP 58651. £el Jho ALLEEN AL OM DE SERVICE KOOPT U BIJ VAN BERGE HENEGOUWEN AALMARKT 12-15-16. TEL. 12.17.82 - LEIDEN }af( _JV0

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8