h IN EN OM DE KAS Energie besparen Glastuinbouw wijst de wep De meesten vinden mijn vrouw zijn spectaculairder dan mijn communist zijg Voor kleine klaasjes. *"Êcïdóci Vier speciale shows met bolbloemen op Keukenhof HANNEKE JAGERSMA NA EEN JAAR INBEERTA: LAND EN TUINBOUW ficidaeComanl WOENSDAG 6 APRIL 1983 PAGI O Rol siergewassen bij Nederlandse bedrijven Het Nederlandse bedrijfsleven heeft in 1982 een bedrag van totaal 115 miljoen gulden besteed voor de aankoop van sierge wassen ten behoeve van verschillende doeleinden. Dat betreft dan bloemen en planten voor de „aankleding" van de eigen gebouwen, voor zakelijke contacten en voor geschenken aan personeel. Volgens het betreffende bedrijfstype staan bank en verzekeringsbedrijven op de eerste plaats. In die bedrijven worden de meeste potplanten aangetroffen en in een derde van die bedrijven wordt ook van snijbloemen gebruik gemaakt. Een en ander blijkt uit een rapport dat is samengesteld door Interact B.V. te Dongen, die eind vorig jaar een bedrijfsonderzoek uitvoerde door middel van een re presentatieve steekproef onder 1.000 Nederlanders bedrijven. Aan het onderzoek werd ook deelgenomen door de afdeling Marktonderzoek van het Produktschap voor Siergewassen (P.V.S.) waarbij in het bijzonder aandacht werd gevraagd voor het verbruik van bloemen en planten door de bedrijven. Hieruit blijkt dat 43 van betrokken bedrijven de beschik king heeft over een eigen tuin. Het tuinbezit komt het meeste voor in de noordelijke provincies, waar de helft van de be drijven een tuin bezit. In deze vestigingen komen bomen of heesters het meest voor, namelijk 86 gevolgd door het gras- gazon met 72 Gemiddeld komen per vestiging 2,7 soorten van siergewassen voor zoals bomen, bloemen, bollen enz. Bij 53 van die vestigingen wordt de verzorging van de tuin geheel door het personeel verzorgd en 39 besteedt het on derhoud geheel uit. Een grasgazon en éénjarige planten zijn siergewassen die voor 55 door eigen personeel verzorgd worden. Hoemeer werknemers, hoemeer onderhoud voor dat werk wordt uitbesteed. Uiteraard is bij het onderzoek tevens nagegaan de aanwezigheid van bloemen en planten. Het grootste percentage, namelijk 82 bestaat uit levende plan ten. Door 14 van alle bedrijven worden regelmatig snijbloe men gekocht, waarvan 9 met een vast budget voor snijbloe men is bestemd. In 80 van alle vestigingen komen levende potplanten voor, die veelal eigendom van het bedrijf zijn. Bij 22 van de be drijven wordt gebruik gemaakt van het hydro-cultuursys- teem. Ruim 2/3 van alle bedrijven geven aan geen siergewas sen te willen missen in werkomgeving. Ruim 3/4 van de be drijven geeft aan het personeel weieens siergewassen cadeau en 55 schenken siergewassen aan zakelijke relaties, aldus vermeldt het rapport. Overigens is onlangs in de vergadering van de Nederlandse Handelsvereniging N.H.V. gesteld dat de georganiseerde han delskwekers meer waarde toekennen aan het handelen dan aan het kweken. Hiermee wordt een duidelijke ontwikkeling, die reeds jaren is ingezet, vervolgd. Steeds komt men bij de Nederlandse bloemisterij sector bedrijven tegen die echt kwe ken en ook handelen. Vol gens „De Bloemisterij" wordt binnen de NHV aandacht be steed aan de produktiekant en gaat de aandacht vooral uit naar de afzet. Dit heeft geleid tot het besluit het secretariaat van de NHV onder te brengen bij het Bedrijfschap voor de groothandel in bloemkwekerijprodukten. Het is niet meer dan logisch dat er daarnaast groeiende con tacten zijn ontstaan met de andere organisaties inzake de bloemkwekerijprodukten. Daarin vindt men ook handelaren die zich bezighouden met de afzet van snijbloemen. Verwacht wordt dat in de nabije toekomst een verdere krachtenbunde ling zal ontstaan, zodat ook meer aan de afzet van de produk- ten kan worden gewerkt. Volgens mededeling kan nog dit jaar een voorstel worden verwacht met betrekking tot een ge wenst geachte samenwerking tussen de vereniging „De Ne derlandse Bloemisterij" waarbinnen vele belanghebbenden nu reeds samenwerken. -! W< ton( Show de bloembollen dóar, waar men zeker is van een groot en internationaal pu bliek. Het is daarom dat Keu kenhof voor dit seizoen maar liefst vier speciale shows op de kalender heeft gezet. „Shows in the show", want het gaat om binnententoon- stellingen in het sfeervolle Koningin Julianapaviljoen in de Lissese lusthof. Op deze manier krijgen kwekers en veredelaars gelegenheid hun creaties te tonen aan een groot publiek en tegen mini male kosten. De inzenders be hoeven alleen de bloemen aan te leveren en voor de rest zorgt Keukenhof. Vorig jaar is een begin gemaakt met deze specials. Dat sloeg zo goed aan, dat er dit seizoen dus vier komen. De eerste sloot gisteren (tweede paas dag) en daar kon men de „fine fleur" zien van de free- sia's en de irissen. Het is bepaald niet uitgesloten dat men volgend jaar nog meer van dergelijke shows gaat houden, waarbij telkens de nadruk valt op een paar bolgewassen of op een specia le groep. De belangstelling ook van de zijde van de vak genoten is zo groot, dat de plannen om in 1984 vrijwel continue binnententoonstel- lingen te gaan houden, steeds vaster vormen gaan aanne men. Dit jaar komen behalve de irissen en de freesia's ook de narcissen, de bijgoedgewas sen en de lelies aan bod. Men zou voor een volgend jaar ook kunnen denken aan speciale shows van tuintulpen, van hyacinten etc. Men speelt niet alleen met dét idee, maar ook met het plan om in Keuken hof voor dat doel een speciale tentoonstellingshal te laten bouwen. Die zou dan met de kassen vooral in het voor- en het naseizoen het publiek de nodige extra's kunnen bieden. Voor de eerste show die giste ren dus zijn laatste dag beleef de, kreeg men een elftal deel nemers aan de start. En de zaal van het Koningin Julia napaviljoen stond dan ook bol van de freesia's en de irissen. Alle „grote jongens" uit deze sectoren waren naar Lisse ge komen. Penning Freesia B.V. uit Honselersdijk, Van Staa- veren B.V. uit Aalsmeer, Gebrs. Van Zanten B.V. uit Hillegom, de fa. Van Os uit Bergschenhoek en Wülfing- hoff B.V. uit Rijswijk teken den voor de freesia-inzendin- gen. Mooie collecties irissen werden voor het voetlicht ge bracht door Gebrs. Passchier uit Noordwijk, door de fa. Van Waveren uit Sirjansland, door de groep irissenkwekers van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, door de fa. Botman uit Enkhuizen en door de kwekersverenigingen Symphony en Apollo. In het paviljoen was een fraai gesty- 1 eerde bol opgehangen, die ook dienst heeft gedaan tij dens de opnamen voor de Ted Show van de NCRV. Die De statige Kei- zerskronen be- IP horen ook ot het zogenaam de „bijgoed". show werd op 16 maart op de band gezet in een bloemrijk decor, waarvoor het corsoco mité en Keukenhof hand- en spandiensten verleenden. Deze Ted Show zal op 8 april a.s. de lucht ingaan. Tijdens deze eerste special is onder de bezoekers een en quête gehouden. Men wilde graag weten aan welke kleu ren en vormen het publiek de voorkeur geeft. De uitslagen van deze enquête worden weer doorgespeeld naar het bollenvak. Dat zijn belangrij ke gegevens want uiteindelijk zullen de kwekers moeten produceren wat de consument verlangt. Op deze simpele wij ze kan men een deel van de wensen van het grote publiek aan de weet komen. Voor 15 t/m 24 april staat een grote narcissenshow op het programma. Van de zijde van de vakgenoten is de belang stelling erg groot. Van 5 t/m 8 mei komen de bijgoedgewassen aan bod. Dat is een groep bol- en knolge wassen die sinds lang om een heel wat betere naam vraagt, maar men komt er gewoon niet uit. Er moet onder deze noemer ook zo veel worden gevangen: van de nietige sneeuwklokjes en winteranie- ten tot de majestueuze Ere- murus en grootbloemige Alli ums, om in een ander uiterste te vervallen. Keukenhof heeft ze nu „speciale bolgewassen" genoemd, maar dat zegt ook weinig. Er zitten tal van ge wassen bij die bij het publiek volslagen onbekend zijn en dat is jammer. Want onbe kend maakt onbemind. RDE1 •Ieder amafc Keukenhof besluit de rijjag binnententoonstellingen in het Koningin Julianapaf joen (zoals de vorige demen maar in de grote koude ivan die 2000 m2 beslaat. Daaqr He men dit jaar niet eens ger|omei aan hebben en daarom zal iVerh deel van de lelieshow jsten „uitsteken" in de showkas,n Ne voor dat doel 500 m2 kleitiona wordt. In totaal dus 2500 Oost lelies en dat is zonder nj Dm een volwassen show. Alle belangrijke veredel; van lelies komen dan aan start, zo vertelde Keukenhllll architect Henk Koster, staat vast dat deze expos door veel buitenlandse kr|fl| kers zal worden bezocht, w*** de lelie is een bolgewas ook in het buitenland ste meer „en vogue" komt. ,taa zijn de Hollandse veredel; die met succes naar niei; kleuren en vormen hebt gezocht. Bovendien hebbeiEN ook het puikje van de niei's d< lelies uit Amerika en el<?®n P' naar hier gehaald. *1- Ev Deze speciale lelietentoonrf het ling wordt gehouden vanKNV t/m 23 mei. Het is een sloi 8ed? coord. Want 23 mei is »fessi< tweede pinksterdag en fen. I draait Keukenhof de s|*n de lights van het seizoen jphter weer uit. kopl plaal n de isk Als op zaterdag 9 april in twintig gebieden in Neder land de deuren open gaan van honderden glastuinbouwbe drijven in het kader van de open-dagmanifestatie „Kom in de kas", dan gebeurt dat slechts symbolisch. Natuurlijk is iedereen welkom, maar wel moet iedereen graag de kas deur achter zich sluiten, want de Nederlandse glastuinders is zuinig met energie. En alle beetjes helpen. De tuinders zijn er inmiddels in geslaagd om het energieverbruik dras tisch terug te dringen. Waar schijnlijk is de glastuinbouw de enige sector in de Neder landse economie die het pres teerde om over de gehele linie in enkele jaren tijd groente of bloemen te kweken met naar schatting dertig procent min der energie dan enkele jaren geleden. En alle betrokkenen zijn ervan overtuigd, dat de besparingscijfers de komende jaren kunnen worden opge voerd tot boven de vijftig pro cent. Die indrukwekkende bespa ringscijfers komen niet uit de lucht vallen. Daaraan liggen soms omvangrijke investerin gen en nieuwe technieken ten grondslag. De Nederlandse tuinder bewijst opnieuw zijn vooraanstaande positie in de wereld door zijn slagvaardige en vernieuwde werkwijze, daarbij geholpen door onder zoek en voorlichting. De snel' gestegen aardgasprijzen sti muleerden in belangrijke mate het energiebesparings proces in de glastuinbouw. Zeker als we weten, dat onge veer vijfentwintig procent van de kostprijs van onder glas geteelde produkten be staat uit energiekosten. Wat is nu bij een bezoek aan glastuinbouwbedrijven te zien van die energiebesparing? En wat is niet te zien? Niet te zien, maar zeer belangrijk is de vakkundigheid van de te ler op het terrein van de teelt techniek. Hij moet zorgen voor een klimaat in de kas sen, dat het best past bij de planten.-Niet te warm, niet te koud, een goede luchtvochtig heid, voldoende licht, enzo voorts. De klimaatcomputer helpt hem daarbij. Daar zit zijn eer ste energiewinst. Verder is de constructie van de kas zelf erg belangrijk. Is de kas goed ge bouwd zonder kieren? Sluiten de luchtramen goed? Als dat allemaal in orde is kan de tuinder overwegen om extra energie te besparen door het maken van dubbel glas in de gevel van de kas. De praktijk bewijst, dat die investering rendabel is. Ook zijn er kas sen die helemaal van dubbel glas of dubbel plastic zijn ge maakt. Dat kost niet alleen erg veel geld, maar ook licht- verlies door de dubbele be dekking. En met minder licht, vooral in de wintermaanden, hebben veel gewassen proble men. Tot nu toe zien we dan ook niet zoveel kassen, die ge- bowud zijn met dubbel glas. Wel wordt vrij algemeen een zogenaamd energiescherm toegepast. Boven in de kas is dan doek of plastic aange bracht dat horizontaal open en dicht kan worden getrok ken; veelal ook computerge stuurd. Ter voorkoming van lichtverlies worden die ener- gieschermen vooral 's nachts dicht geschoven. Energiebesparing vinden we ook in het ketelhuis; de ruim te waar de gasgestookte ver warmingsketel van het bedrijf staat. De ketel zorgt voor heet water (90 graden Celcius) dat wordt rondgepompt door ver warmingsbuizen in de kassen. De brander van die ketel moet goed zijn afgesteld en verder moet worden voorko men, dat veel warmte via de schoorsteen verdwijnt. Daar is een oplossing voor gevonden: de rookgascondensor. Een ap paraat, waar de hete rookgas sen doorheen worden geleid. Die rookgassen worden afge koeld door het water in de rookgascondensor. Zodoende ontstaat weer warm water, dat vooral wordt gebruikt voor bodemverwarming in de kassen. In feite werkt de Eco nomizer op de moderne CV- anders. Het opvallende schil is, dat de glastuinbo zelf de rookgascondensor DN 1 vond en later aangepast er ht terugkeren als Economizer ront Het overzicht van energide dar sparende mogelijkheden n He; niet compleet. Er zijn nummt mogelijkheden, zoals het 4audi; edelen van gewassen die ven groeien en produceren bijiets: 6 gere temperaturen of min- licht. Wie zaterdag 9 april kele glastuinbouwbedriji bezoekt in het kader van| manifestatie „Kom in de 1 en zijn ogen dan goed de I geeft vraagt de aanwer deskundige teler en zijn i dewerkers wat hij op zijn drijf heeft gedaan aan er giebesparing. Hij bemerkt C hoe energiek de glastuinb inspeelt op de noodzaak std meer energie te besparen. rijt ver w n i jn kt i ntxfl sté1^ -rEL Beerta onthaalde een jaar geleden de nieuwe bur gemeester Hanneke Jagersma, een communiste. De CPN-meerderheid in de gemeenteraad werd recht gedaan. Op deze pagina een gesprek met Hanneke Jagersma over een jaar communistisch burgemees terschap. „Het is een dilemma", zegt ze. Hanneke Jagersma (31) is geboren in het Friese Wymbritseradeel. Volgde mulo, havo en werkte vervolgens een jaar in fabrieken en kantoren. Doorliep daarna de sociale academie en leidde na het voltooien van deze opleiding het gecoördineerd bejaarden werk in Beerta, Finsterwolde en Nieuwe- schans. Is behalve burgemeester ook fraktievoorzit- ter van de CPN in de provinciale staten van Gro ningen. indse sta: van ag tgras kstac 1 "1 I '00 BEERTA Fluks pakt ze haar agenda. Bladert even en grijpt een brief tussen de bladzijden vandaan. Leest voor: „Geachte bur gemeester, gaarne zou ik een gesprek met u heb ben, daar ik geen uitweg meer zie". Zegt dan: „Dat soort zaken, daar krijg je veel mee te maken. Je moest eens weten hoeveel mensen 's nachts wakker liggen en piekeren. Over hoe ze hun rekeningen betaald moeten krijgen. Ik zeg weieens: bestuurders praten over het welzijn van de bevolking, maar weten soms niet hoe ze de veelheid aan vergaderin gen moeten bijwonen. Hebben vrijwel nergens tijd voor. Contacten met de bevolking. Daar moet je je prioriteiten leggen". „Redeneren vanuit het volk" is het credo van CPN-burge- meester Hanneke Jagersma van Beerta. „We hebben hier in de gemeente een samenle ving. Het gaat er om daarbin nen een aantal voorwaarden te scheppen, waaronder de be volking zich prettig voelt. Daarvoor bestuur je en is het noodzakelijk om op de hoogte te blijven van de levensom standigheden van de bevol king. En vanuit de positie te redeneren, 't Klinkt simpel, maar in de praktijk blijkt het veel moeilijker dan je denkt". Hanneke Jagersma voelt zich als een vis in het water. Coör dineren, zaken die onder de bevolking leven naar be- stuursniveau's vertalen, dat ligt haar wel, zegt ze. Haar sol licitatie was een principiële daad. Of ze er ooit op had ge rekend te worden benoemd? „Ik heb nooit gezegd dat ik het niet zou kunnen worden. Maar ja, er hadden nog vier partijg- I noten gesolliciteerd. En alle maal hadden we in het hoofd dat we het weieens zouden kunnen worden". De eerste communistische bur gemeester van Nederland heeft niet sterk ervaren dat haar politieke achtergrond in deze functie door weinig men sen is geaccepteerd. „Ik merk dat de meesten mijn vrouw zijn veel spectaculairder vin den dan mijn communist-zijn. Heel opzienbarend, vinden veel mensen. Waaruit dat blijkt? Nou, een voorbeeld. Staatssecretaris Scherpenhui- zen bezocht onlangs Winscho ten. Ik werd aan hem voorge steld als de enige vrouwelijke burgemeester van Oost-Gro- ningen. Verder is in inter views met mij veel aandacht besteed aan mijn uiterlijk. Dat doen ze bij een man niet. Mijn kleding werd uitvoerig be schreven. Ik bespeurde in die artikelen toch dat ik op mijn uiterlijk werd beoordeeld. Dat vind ik een vorm van negatie ve discriminatie. Voel me dan onderschat. Ik wens te worden beoordeeld op grond van mijn f»restaties. Niet op mijn uiter- ijk". Hanneke Jagersma noemt haar benoeming „een over winning van de arbeidersklas se". Sinds jaar en dag heeft de CPN een meerderheid in Beerta, met uitzondering van de vorige raadsperiode, toen de PvdA evenveel zetels had als de communisten. „Dat ik hier zit als burgemeester is een stapje in de goede richting. Maar het is niet zo dat we nu in staat zijn hier een socialis tisch dorp te vestigen. Laatst vroeg iemand: Is het openbaar vervoer bij jullie nu gratis? Dat is altijd een CPN-eis ge weest. Ik moest uiteraard ont kennend antwoorden". „Een CPN-burgemeester voor Beerta is een stuk erkenning. Communisten hebben altijd hun hele leven in dienst ge steld om verbeteringen voor de arbeidersklasse te bewerk stelligen. Die strijd is heel ver gegaan. Hier in Beerta zijn in de Tweede Wereldoorlog alle CPN-voormannen wegge haald. Drie hebben de oorlog overleefd. De rest is vermoord. Na de oorlog begon de Koude Oorlog te woekeren. Dus wer- Hanneke oagersma: „Ze doen hier hun mond open. Dat werkt in mijnvoordeel" den ze opnieuw verketterd. Zonder dat daar argumenten voor waren. En als dan door deze benoeming blijkt, dat het communisme nu wordt gezien als een stroming waar we blij mee mogen zijn, vind ik dat een stuk erkenning". Hoe is er door de bevolking op jou gereageerd „Mensen blijven een burge meester toch als iets bijzonders beschouwen, 't Enige dat je daartegen kunt doen is jezelf blijven en mensen op hun ge mak proberen te stellen. Het voordeel is dat ik een enorme kletskous ben. Wat dat betreft komen gesprekken nogal mak kelijk op gang. Ik realiseer me best dat ik door een bepaalde levenshouding veel vraag van de mensen. Bijvoorbeeld door het feit dat ik ongehuwd sa menwoon. Maar ik moet zeg gen dat ik de wijze waarop dat wordt opgevangen, waardeer." In die zin dat ik niet op alle fronten beantwoord aan tradi tionele opvattingen over het burgemeestersambt. Bijvoor beeld het feit dat ik ongehuwd samenwoon en een vrouw ben. Maar ik moet zeggen dat ik waardering heb voor de wijze waarop dat is opgevangen. Ik voel een stuk vertrouwen". „Ik heb geen faalangst. Ook niet in mijn gedrag naar de mensen toe. Wat mij altijd heeft aangetrokken in de be volking hier, is de openheid. Ze doen hun mond open. Dat werkt in mijn voordeel: als be stuurder kun je je niet beter wensen. Want als ik iets fout doe, dan hoor ik dat. Moet je hier eens met de mensen gaan praten. Ze vertellen allemaal precies hoe ze er over denken. Waar ze van balen en hoe ze vinden dat het anders moet. •Punt is alleen dat heel veel be stuurlijke organen dat niet ho ren. En op een gegeven mo ment barst dan de bom. Mar cel van Dam heeft dat laatst ook aangegeven. Er broeit iets. Als je normaal je contacten on derhoudt met de bevolking, dan weet je dat. En toch wordt dat in veel kringen niet ge zien. Heel dom vind ik dat". Heb je na je benoeming in eni ge zin concessies moeten doen? „Wat mijn gedrag of zo betreft niet. Voor deze functie heb ik niet gelobbied of kniebuigin gen gemaakt. Bij mijn sollicita tie heb ik gezegd: hier ben ik en je neemt me of je neemt me niet. Ik hoef dus niet te vol doen aan een verwachting, waaraan ik niet kan voldoen. Dat werkt prettig". „In mijn opvattingen heb ik ook geen concessies gedaan. Wel wat betreft de daden. Dat is ook één van de grootste pro blemen waar ik mee zit. Ik niet alleen, denk ik, maar veel Rrogressieve bestuurders. Je ebt een positie, en die pro beer je te gebruiken ten voor dele van de bevolking. En wat er nu gebeurt, is dat er heel veel maatregelen worden afge kondigd, die juist regelrecht indruisen tegen die belangen. En niet zo'n klein beetje ook. Terwijl het volstrekt onduide lijk is ten dienste van wie die maatregelen worden genomen. En ze moeten door de gemeen ten worden uitgevoerd. Steeds meer mensen raken op die manier in een onvrije positie. Ik bedoel maar: je zult tegen woordig werkloos en afhanke lijk van een uitkering zijn. Je weet niet meer waar je aan toe bent. Heel moeilijk vind ik dat. Het is een dilemma". Je noemt je benoeming een overwinning voor de arbei dersklasse. Maar jij bent toch geen arbeider? Je hebt een studie aan de sociale academie voltooid. Je had voor je benoe ming een goede baan. ,,'t Is maar hoe je het begrip arbeider definieert", zegt ze. Ik vopI me wp! Hpppliik ppn arbeider. Ik ben loonafhanke lijk. Ik moet m'n eigen ar beidskracht verkopen om in leven te blijven. Ik heb geen bezit om een ander voor me te laten werken. Dat zijn voor waarden waar je bij de defini tie van een arbeider aan moet voldoen". De nieuwe lijn van de CPN is jou niet wel gevallen. Heb je er nog lol in om de partij in bestuurlijke functies te verte gen woordigen Bedachtzaam bagatelliserend: „Nou, er is officieel nog niets beslist. Op het congres is een aantal lijnen uitgestippeld. Ja, hoe je die wilt interprete ren De klap zal vallen bij de vaststelling van het begin selprogramma dat op het vol gende congres aan de orde komt. En daarover is de dis cussie nog gaande. Maar één ding binnen de partij is het ge lukkig niet veranderd, hoe de communisten ook ruzie ma ken, discussieren, het gebeurt vanuit een stuk bewogenheid. Nog steeds. Maar ik geef toe, ik had het graag anders ge wild. We hebben veel ervarin gen opgedaan. Ik vind: die er varingen moet je gebruiken. Ik heb nu echter sterk de in druk dat die ervaringen wor den vergeten, dat de CPN he lemaal opnieuw moet begin nen. Dat vind ik zonde van de tijd". Ben je feministe? „Dat vind ik heel moeilijk om te zeggen. Het wegwerken van klassetegenstellingen staat voorop. De positie van de vrouw is echter sterk gebon den aan de sociaal-economi sche structuur. Vandaar dat ik de vrouwenstrijd direct ver bind aan de klassenstrijd. Dat neemt niet weg dat de vrouw in deze maatschappij afschu welijk wordt achtergesteld. Ik merk zelf door mijn positie daar niet zo veel van. Maar kijk nu eens hoe de vrouw wordt gediscrimineerd in de sfeer van uitkeringen en be lastingen. En nu de werkgele genheid terugloopt, gaat de ge dachte weer Dostvatten da» Hp vrouw er alleen maar is om kinderen te baren en op te den echt nog behandeld als tweederangs burgers. Moet je nagaan: 200 jaar geleden stond nog ter discussie of de vrouw wel een ziel heeft. En nu mo gen we nog niet eens zelf be slissen of we een abortus wil len ondergaan. Vrouwenstrijd, ik voel me er heel sterk bij be trokken". Heb je ambitie om ooit in een rste fav venei 1 tin rste r grotere gemeente te gaaitenliy ken? lerna „Dat weet ik nog niet. Ij?» en een jaar achter de rug ren en kennis opdoen. lKj®' het idee dat ik nog lant**71 alle mogelijkheden heb Is Natuurlijk vraag ik me'n af hoe lang ik hier moe?et ven zitten. Ik vind het r?P^ dat mensen in leidinggel functies lang op een stoe~ ven zitten. Want besture ®at. tekent met je hoofd wertyA-tii dat verstart op den du**/" denken". diem 'land Dit handige miniatuur -k/ bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische aischrij\ per kwartaal f Stuur een miniatuur bankschroef je naar: J Adres j Postcode/Plaats_ I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 1 ^2500 VG Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12