|,Rode Kruis eeft geen ïnkel spoor '^an vergif gevonden" U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank QeidóaQowuvnt Peperdure ech tsch eiding Gifwolk leidt tot massale evacuatie Thaise jachtbommenwerpers bombarderen Vietnamese troepen Versoepeling in Franse deviezenbeperkingen Moskou herhaalt „nee" tegen tussen-voorstel Moord op Frans geheim agent opgelost Nu nieuwe verbeterde voorwaarden A\ Slavenburg's Bank De Zakenbank BUITENLAND DINSDAG 5 APRIL 1983 PAGINA 7 'rgentijnse marine elooft verovering 'alkland Eilanden DENOS AIRES De Argen- |nse marine heeft zaterdag ge- gloren dat de vlag van Argenti ne weer zal wapperen over de ilkland Eilanden. De verkla- |ig van de marine vormde de Sige officiële herdenking van 1 verovering van de Malvinas jor de Argentijnen, zaterdag ecies een jaar geleden. Later t de dag hielden ongeveer dui- nd mensen een betoging om de jichtoffers van de oorlog te her- mken. De bijeenkomst was ver- jden, maar de de politie greep iet in. Aan de betoging ter herdenking van de Falkland-oorlog de den ook ouders mee, van wie de zoon bij de oorlog om het leven kwam. Zij zwoeren dat de eilanden zullen worden „be vrijd". Falkland Eilanden kunnen aanbod emigranten niet aan LONDEN Onder de Britse bevolking be staat grote belangstelling voor emigratie naar de Falkland Eilanden, maar volgens de gouverneur van deze archipel in de Zuidat- lantische Oceaan, sir Rex Hunt, kunnen de Falkland Eilanden het aanbod niet aan. Uit de laatste gegevens blijkt dat vorig iaar ze ker drieduizend Britse gezinnen bij hun re gering hebben geïnformeerd naar de moge lijkheden om naar de eilanden te emigreren. Slechts een gezin is inderdaad vertrokken. „Wij zien die mensen dolgraag komen. We missen hier bijvoorbeeld loodgieters, een bakkerij en een restaurant. Maar we hebben voorlopig geen huizen voor ze", aldus sir Hunt, die verder zei te hopen, dat snel met de bouw van woningen voor eventuele nieuwkomers kan worden begonnen. Lening voor Luik BRUSSEJ. De rege- ring in Brussel heeft deze week besloten de stad Luik een bedrag van 56 miljoen gulden te lenen, om het bank roet van de gemeente te voorkomen. Voor waarde is dat Luik ui terlijk volgende maand een financieel herstel plan indient. Vanwege de grote financiële pro blemen had het stads bestuur de ambtenaren vorige week laten we ten dat ze over april geen salaris zouden krijgen. LOS ANGELES Een rechter in Californië heeft een peperdure echtscheiding uitgespro ken. De Saoedische sjeik Mohammed Al Fassi is er toe veroordeeld de helft van zijn fortuin, dat wordt geschat op 16 miljard gulden, af te staan aan zijn ex-vrouw. De uitvoering van het von nis brengt echter wel wat problemen mét zich mee omdat de ex-echtgenoot in Saoedi-Arabië verblijft en omdat het moeilijk is te bepalen hoe groot zijn fortuin precies is. Volgens de advoca ten van de vrouw is zij echter bereid genoegen te nemen met de „bescheiden" som van een half miljoen dollar (ongeveer 1,4 miljoen gul den). De rechter heeft de uitvoering van het vonnis uitgesteld om de sjeik in de gelegenheid te stellen voor de rechtbank te verschijnen. Opnieuw blanken in Zimbabwe vermoord HARARE Een gewapende bende van enkele tientallen zwarten heeft zondag in Zimbabwe de blanke sena tor Paul Savage, zijn dochter en een Britse bezoeker gedood. De vrouw van de senator werd bij de aanval op hun boerderij levensgevaarlijk ge wond. De overval vond plaats in Ma- tabeleland, ongeveer 130 kilometer ten zuiden van de provinciehoofd stad Bulawayo. Na de moord zou de bende veel waardevolle zaken uit het huis hebben gestolen. Twee we ken geleden in dit gebied eveneens een blanke boerenfamilie vermoord. In welke groepering de daders ge zocht moeten worden is niet bekend. 5RAELISCHE DIRECTEUR jOLKSGEZONDHEID: irvolg van de voorpagina) :w YORK/JERUZA- !M Een vertegen- •rdiger van het Inter- itionale Rode Kruis, die westelijke Jordaanoe- »r heeft bezocht, heeft lar geen sporen van ver- nnniif gevonden. Hij consta- èrde dat er geep gevaar lor de bevolking bestaat t heeft gisteren de di- cteur van het Israëlische Inisterie van volksge- ndheid, Baruch Modan, kend gemaakt. De §|fl|orzitter van de Arabi- ke groep in de VN, de aakse afgevaardigde yadh Al-Qaysi, ver aarde in een gisteren jpubliceerde brief dat de irgiftigingsverschijnse- (i bij meer dan duizend ilestijnse schoolmeisjes ki veroorzaakt door een Ie substantie, waarin ravelconcentraat zou zit- fi, waaruit giftige gassen (men die gevaarlijke li- iamelijke en geestelijke volgen kunnen hebben tor de slachtoffers. De Israëlische VN-afgevaar- digde, Blum, noemde in een brief deze beweringen „onver antwoordelijke en ongegronde beschuldigingen tegen Israël". Volgens Blum hebben onder zoekingen geen aanwijzingen voor welke vergiftiging dan ook opgeleverd. Volgens Israël zijn de verschijnselen bij de schoolmeisjes, waaronder hoofdpijn en duizeligheid, het gevolg van massahysterie. Afgelopen weekeinde is een nieuwe golf van gevallen van vergiftingingen op de westelij ke Jordaanoever gemeld door Palestijnse bronnen in Oost- Jeruzalem. Zeshonderd meisjes van een school in het Pale stijnse dorp Yata bij Hebron moesten zondagochtend in' het ziekenhuis van Hebron wor den opgenomen. Een Israëli sche woordvoerder noemde iri dit verband een getal van 240. Ook werden zondag gevallen gemeld uit het eveneens bij Hebron vluchtelingenkamp Sawaar en uit Anabta, dat in de buurt ligt van Tulkarem. Naar aanleiding van de vergi ftigingsverschijnselen is het op de westelijke Jordaanoever de afgelopen zeer onrustig ge weest. Op diverse plaatsen werd gedemonstreerd. Olievlek vormt jen bedreiging rabische kust" ftNAMA De grote olie- rk in de Perzische Golf, die tomstig is van een door Irak bombardeerd Iraaks olie- ld, bedreigt nu alleen nog de klanse kust. Dit heeft een Ibedische oliedeskundige, ïldoellah al-Dabbah, vanoch- I ld bekend gemaakt. wind is gedraaid en de ievlek loopt nu evenwijdig li de Iraanse kust", aldus al- ibbah. Volgens hem is het vaar van vervuiling voor de jabische landen nu afge- fnd. Wel waarschuwde hij boor dat in het geval de |nd weer mocht draaien het vaar van vervuiling weer nwezig is. Daarom riep hij nieuw op tot het treffen van pllectieve maatregelen om I olielekken te dichten en Een overzicht van het rangeerterrein waar het ongeluk gebeurde. De gifwolk die ver volgens over Denver trok is duidelijk te zien. Het inzetje toont hoe de bejaarde Clara Miller, die in allerijl haar huis moest verlaten, door haar zoon (rechts) en twee ambte naren in veiligheid wordt gebracht. DENVER In de Amerikaanse stad Denver (Colorado) zijn zondag duizenden inwoners geë vacueerd omdat er een giftige gaswolk over de stad dreef. Ongeveer 2.300 mensen werden met bussen de stad uit gebracht. Duizenden anderen zochten per auto een veilig heenkomen. De wolk ontstond in het noordelijk deel van de stad door een ongeluk met een trein die salpe terzuur vervoerde. De roestkleurige gaswolk bleef ongeveer negen uur in de stad hangen. ^Deskundigen wisten de wolk tpnslotte onscha delijk te maken door neutraliserende chemica liën door de plassen weggelopen zuur te men gen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. BANGKOK Twee Thaise^ jachtbommenwer pers hebben gisteren een Vietnamese troepencon centratie gebombardeerd. De Vietnamese militairen bevonden zich op het grondgebied van Thai land, waar zij vorige week in het grensgebied met Cambodja een kamp van Rode Khmer-guerrilla strijders- hadden ingeno- De Thaise bommenwerpers zijn niet geraakt door het Viet namees luchtafweergeschut, zo hebben legerwoordvoerders in Bangkok meegedeeld. Het kamp van de Rode Khmer ligt ongeveer anderhalve kilome ter van de Cambodjaanse grens op Thais grondgebied. Het Vietnamese offensief te gen de guerrillagroeperingen, dat vorige week donderdag be gon, heeft al enkele honder den doden gekost. Vlak voor het bombardement van de Thaise luchtmacht werd gemeld dat Vietnamese troepen het hoofdkwartier van de guerrillatroepen van prins Norodom Sihanoek hadden in genomen. Het verdreven Cam bodjaanse staatshoofd Siha noek leidt een anti-Vietname- se coalitie van Cambodjaanse guerrillabewegingen. Hij zelf verblijft vermoedelijk in Noord-Korea. Het optreden van de Thaise luchtmacht tegen Vietnamese infiltranten in het slecht afge bakende grensgebied betekent een belangrijke escalatie van de gespannen situatie. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei giste ren bezorgd te zijn over de Vietnamese aanvallen op "Cambodjaanse vluchtelingen kampen" in Thailand. Radio-Hanoi heeft zaterdag gezegd dat Thailand en de Verenigde Staten verantwoor delijk zijn voor de opgelaaide gevechten langs de grens tus sen Thailand en Cambodja. De regering van Heng Samrin heeft wettelijk het recht te genactie te ondernemen tegen' rebellen die uit zijn op het herstel van de „moordende kliek van Pol Pot". Volgens het Vietnamese persbureau heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Cheysson, vorige week in Bangkok ge zegd, dat Thailand rebellen kampen binnen zijn grenzen toeliet en Chinese wapenzen dingen via zijn grondgebied aan de rebellen tolereerde. USKE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De onpopulaire deviezenbeperkingen, die Frankrijk tien dagen geleden afgekondigd heeft, drei gen volgens zekere economische experts een averecht se uitwerking op het praktische plan op te leveren. De Franse regering heeft zich mede onder druk van de openbare opinie genoodzaakt gezien de strakke maat regelen, die de buitenlandse reizen voor de Fransen ongewoon beperken zoniet onmogelijk maken, eniger mate te versoepelen. Er zijn nu speciale voorzieningen getroffen voor zakenlieden, voor beoefenaars van vrije beroepen, voor verblijven van taal studie in het buitenland. Ook het gebruik van kredietkaarten is onder bepaalde omstandigheden in beperkte mate weer toege staan, maar alle uitzonderingen moeten aangevraagd, gedocu menteerd en goedgekeurd worden. Inmiddels is de beroering over het zogenaamde beperken van de individuele vrijheid, die de Fransen zeer hoog zit, nog toegeno men nu enkele economen aangetoond hebben dat de maatregel waarschijnlijk een averechtse uitwerking zal hebben. Zij hebben er op gewezen dat de Franse toeristenbalans tot dusverre gunstig MOSKOU Het Russische partijblad Pravda heeft de reacties op het afwijzen door de Sovjet-Unie van het tussenvoorstel van president Reagan over de kernra ketten voor de middellange afstand „voorgekookt en 'hypocriet" genoemd. „Hopen de VS werkelijk dat ons land zijn veiligheidsmaatrege len zal verwaarlozen", zo vroeg de Pravda. „Nooit. De Ameri kaanse regering is duidelijk op zoek naar een manier om de on derhandelingen te torpederen en de USSR de schuld te geven van de mislukking". 1 Het Pravda-commentaar volgde op de verklaring van een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, die zei dat de Verenigde Staten „teleurgsteld" waren over de „niet constructieve eerste Sovjet-reactie". In het weke lijkse overzicht van internationale gebeurtenissen noemde de Pravda president Reagans jongste interim-aanbod en de aanvan kelijk ingenomen positie bij de onderhandelingen, de zogenaam de „nul-optie", een poging om het machtsevenwicht te verstoren ten nadele van de Sovjet-Unie. Zaterdag had de Russische minister van buitenlandse zaken, An drei Gromyko, gezegd dat de voorstellen van president Reagan de kloof tussen de standpunten van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie bij de onderhandelingen in Geneve hebben ver groot. „Dit is niet de weg naar vrede of overeenstemming", zei hij. Hij waarschuwde de VS dat „zij niet moeten denken een ak koord te kunnen afdwingen door de Sovjet-Unie onder druk te zetten". Hij ontweek een rechtstreeks antwoord toen hem werd gevraagd of Moskou de onderhandelingen zou staken als de voorgestelde opstelling van Amerikaanse atoomraketten voor de middellange afstand in West-Europa tegen het einde van dit jaar doorgaat. Verdeeldheid binnen PLO over Amerikaanse vredesvoorstellen (Vervolg van de voorpagina) AMMAN Binnen het uitvoerend comité van de PLO, dat af gelopen weekeinde voor het eerst in Amman bijeen is geweest sinds koning Hoessein in 1970 de Palestijnse guerrillastrijders uit zijn land had verdreven, blijkt een ernstig verschil van mening te bestaan over de te volgen koers. Een anonieme Palestijnse woordvoerder heeft vannacht gezegd dat er „moeilijkheden" waren ontstaan over de inhoud van het slotcommuniqué. Hij liet doorschemeren dat de besprekingen ge heim zouden blijven en dat er problemen binnen het uitvoerend comité waren gerezen. Al eerder had een PLO-woordvoerder, Aboe Maizer, na een lan ge zitting van het uitvoerend comité bekendgemaakt, dat de PLO haar steun aan het Arabische vredesplan en de afwijzing van Reagans vredesvoorstellen heeft hernaald. Aboe Maizer veroordeelde de „Amerikaanse druk" op Arabische landen, die hij niet met name noemde, om „eenzijdige onderhandelingen met Israël" te beginnen. Weer andere zegslieden verklaarden gisteren in Amman, dat koning Hoessein niet het aanbod zal doen om de Palestijnen in mogelijke onderhandelingen met Israël te vertegenwoordigen. PLO-voorzitter Arafat heeft vanaf vorige week donderdag in tensieve besprekingen gevoerd met Hoessein. Het belangrijkste punt van gesprek vormde het Amerikaanse vredesvoorstel. Hoessein is in principe op basis van dat voorstel onderhandelin gen met Israël te beginnen, maar heeft niet de toestemming van de PLO gekregen om voor de Palestijnen te spreken. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse po litie is er na anderhalve maand in geslaagd de mysterieuze dood van een vooraanstaand geheim agent op te helderen. In de vroege morgen van 15 februari werd even ten noorden van Nice op een -verlaten weg de 47-jarige luitenant-kolonel Nut van de Franse contraspionage dood aangetroffen. Hij was hoofd van de dienst voor Zuid-Oost Frankrijk. Aanvankelijk werd van een auto-ongeluk gewag gemaakt, daarna van zelf moord, maar de bewijzen hiervoor ontbraken. Onlangs heeft de gerechtelijke politie van Nice het mysterie opgelost, ondanks de grote te genwerking van de geheime dienst. Het is nu zeker dat ko lonel Nut doodgeschoten is door een van zijn naaste mede werkers, die een dubbelagent geweest blijkt te zijn voor een Oosteuropese spionage-dienst. Hij is sedert de dood van kolo nel Nut verdwenen, maar is enkele weken geleden in Oost- -Berlijn gesignaleerd. Ook is gebleken dat kolonel Nut in het bezit was van belangrijke documentatie die de bewijzen bevatte van de rol die de Bul gaarse geheime dienst gespeeld heeft in de moordaanslag op de paus, terwijl daarin even eens bewijzen te vinden zou den zijn dat de aktie van de Bulgaren de volle instemming zo niet de medewerking van Moskau had. ADVERTENTIE Rentetarieven per 16-3-1983 Vrij opneembaar f 5.000.- per maand Over bedra gen boven f 5.000,- en bin nen de opzegtermijn van 1 maand, wordt V<% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Vrij opneembaar f 1.000.- per maand. Over bedra- gen boven de f 1.000.- en binnen de opzegtermijn 1 maand, wordt yj% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Vrij opneembaar f 2.000,- per maand. Over bedra gen boven de f 2.000.- en binnen de opzegtermijn van 3 maanden, wordt 1% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geld markt. looptijd Vrij opneembaar f 3.000.- per maand. Over bedra- gen boven de f 3.000.- en binnen de opzegtermijn van 6 maanden, wordt V/2% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Renteverrekening op maand basis Leiden, Kort Rapenburg 20,071-126244 Hoofdkantoor Coolsmgel 63. Postbus 1045.3000 BA Rotterdam. Telefoon 010-694400

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7