Paasdagen trokken minder toeristen dan vorig jaar De nieuwe loten liggen klaar. Oei, dat wordt weer spannend. tegen kernwapens verlopen rustig Paasdemonstraties SERSTE EUROPESE TAJCHT OP TAIWAN Vermiste vrouw Eurokorting voor reizende ouderen Vier doden bij zeilongeval fiog ^steeds ispoorloos Zigeunerfamilie Barjamoov wacht nog half jaar onzekerheid Ze zijn er weer. Staatsloten, met een kans van één op twee Gemiddeld natuurlijk. Een prachtkans op een prachtprijs. Van een tientje tot 't halt' miljoen Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per giro mee? Dat kan ook Bel voor inlichtingen de Staatsloterij. 070-47 74 84 De meeste kans in de Staatsloterij. -♦< BINNENLAND JPHOL Van Schiphol is dit weekeinde de eerste KLM- ing-747 met een directe verbinding naar Taipeh vertrokken, nu toe moest men overstappen om van Europa in Taiwan te len. Aan boord van de KLM-vlucht bevonden zich 144 meest •nodigde passagiers, van wie er ongeveer tachtig Taipei als tmming hadden, zo werd uit Taiwan vernomen. De vlucht rde 17 uur en in de nieuwe dienst worden tussenlandingen ikt in Wenen, Dubai en Bangkok. De nieuwe KLM-lijn- wordt uitgevoerd „onder contract Martinair", daar Mar- ...air geen vergunning heeft voor lijndiensten. In Peking heeft regering van de Chinese volksrepubliek de Nederlandse re- 'en jering laten weten dat de vlucht neerkomt op een de facto er- tenning van nationalistisch China of Taiwan. Nederland, dat vel diplomatieke betrekkingen heeft met Peking, stelt van zijn tant dat het bij de dienst op Taipei zuiver om een commerciële laak gaat en dat deze geen enkele politieke betekenis heeft. BjggF ceidaesowumtdinsdag 5 april i983 pagina 5 Verdachte schiet partij aangehouden AMSTERDAM De Amsterdamse po litie heeft zondag de 24-jarige L. W. uit de hoofdstad aangehouden die ervan wordt verdacht vrijdagavond laat in zijn woning tijdens een schietpartij een 30-jarige man om het leven te hebben gebracht. Bij deze schietpartij werd een andere man ernstig gewond. W. meldde zichzelf bij de politie omdat hij had ge hoord dat hij werd gezocht. Hij werd gelijk als verdachte aangehouden. Vol gens de politie stond W. voor enkele duizenden guldens in het krijt bij de slachtoffers. Deze twee kwamen vrij dagavond bij W. thuis om dat geld op te halen. De politie onderzoekt momen teel of er nog anderen bij de schietpar tij betrokken waren. t ^BUITENHEER DEN HAAG Leden van de zigeunerfamilie Barjamoov, die zich nu nog in Lelystad op houden, zullen binnen uiter lijk een half jaar weten of zij in Nederland kunnen blijven of niet. Het ministerie van Justitie heeft twee drie amb tenaren belast met het uitzoe ken van het antwoord op de vraag waar de Barjamoovs nu precies vandaan komen. Zodra dat onomstotelijk vast komt te staan, zal de familie naar het land van herkomst gevlogen worden. Volgens een betrouw bare bron op het ministerie zal dat vrijwel zeker Joegoslavië of Italië zijn. Slaagt het ministerie daar niet in, dan zullen de Barjamoovs wegens „een gebrek aan na- trekbare feiten" gedoogd wor den en een verblijfsvergun ning krijgen. Overigens heeft de familie inmiddels te ver staan gekregen, in feite niet in Nederland te mogen blijven en zelfs een officiële aanschrij ving gekregen het land te ver laten. Maar omdat het onmo gelijk is „ze zo zomaar op. het vliegtuig te zetten, worden ze voorlopig met rust gelaten", aldus dezelfde ingewijde. Voor een dergelijke „speurtocht" wordt gewoonlijk een half jaar uitgetrokken. UTRECHT Met ingang van 1 mei kunnen vrouwen die ten minste 60 en mannen die tenminste 65 jaar zijn kortingen tot 50 procent krijgen op de tarieven van 19 Europese'spoorwegmaat schappijen. Daartoe moet men voor 20,- een RAIL Europ S- kaart (RES-kaart) kopen als aanvulling op de NS-60+ of 65+ kaart. Deze RES-kaart is alleen samen met de nationale kaart geldig. De korting wordt verleend op enkele-, retour- en rondreizen en bovendien op tal van boot-, veer- en busdiensten in Europa. De reductiebiljetten kunnen zowel in Nederland als in het buiten land worden gekocht. Alleen tussen vrijdag 12 uur en zaterdag 12 uur en tussen zondag 12 uur en maandag 12 uur wordt geen korting verleend. Vijftig procent korting bieden landen als België, Frankrijk, En geland, Spanje en Zwitserland, 30 procent korting bieden bij voorbeeld Duitsland, Oostenrijk, Italië en Joegoslavië. SNEEK Bij een zeilongeval op het Sneekermeer zijn vrijdagavond vier inwo ners van Leeuwarden om het leven geko men. De slachtoffers zijn de 36-jarige Jaap Andringa, zijn 24-jarige broer Anthony de 22-jarige Henriëtte Hummel en de 23-jarige Henriëtte Tijhuis. De lichamen van de twee meisjes zijn inmiddels gevonden. De zeiltocht begon vrijdagavond rond zes uur. De boot waarin zij zeilden was een kleine BM-er, een zogenaamde „twaalf qua- draat". De mannen stonden bekend als er varen zeilers. De politie te water vond de boot zaterdagmorgen omstreeks half tien tegen de oever van het starteiland. De boot lag op zijn kant in het water met het zeil nog in top. De giek was gebroken. Het blijft gissen wat er is gebeurd, aldus de heer Zoodsma, woordvoerder van de rijks politie te water in Sneek. De politie ver moedt, gezien de stand van het zeil, dat er scherp aan de wind is gezeild. „Het kan zijn dat ze met z'n vieren aan een kant van de boot hebben gezeten en dat toen plotseling de giek is geknapt, waardoor de boot is om geslagen. Dan is het in het koude water na tuurlijk gauw gebeurd", aldus politie woordvoerder Zoodsma. De watertempera tuur was ongeveer drie graden. „In zulk koud water houd je het hooguit vijf of zes minuten vol en dan treedt door onderkoe ling een shock-toestand in of raak je be wusteloos". Bij de zoekactie naar de lichamen van de twee vermiste man nen werden verschillende schepen en een helicopter ingezet. en MAASTRICHT De al op peer dan een week vermiste els mevrouw M. Narinx-Otten en ,34) is nog steeds niet opge- or* ipoord, zo heeft de gemeen tepolitie van Maastricht gis teravond laten weten. Haar Inan, autohandelaar M. Na- rinx (35), die kort voor de verdwijning van zijn vrouw vakantie ging, zonder ?n- jat de politie wist waar hij ?n-Verbleef, is inmiddels wel 60 opgespoord. -n- De politie heeft telefonisch 24 contact met de man gehad en rae- daarbij vernomen dat Narinx 25 vakantie viert in een Italiaan- se kustplaats. Hij zegt niets af De weten van de vermissing van zijn vrouw en is voorlopig niet van plan naar Nederland te komen. Dit laatste had de politie hem verzocht. Er is te gen hem geen aanhoudingsbe- vel uitgevaardigd, omdat nog te* geen aanwijzingen bestaan ja.voor een misdrijf. ^tf.Het opsporingsteam heeft in- vee tussen Interpol ingeschakeld om de mogelijk ontvoerde vrouw op te sporen. Mevrouw Narinx was in Maastricht Werkzaam als fysiotherapeute, [n verband met een echtschei dingsprocedure woonde zij al jfPceruime tijd niet meer samen 0e^met haar man, maar was zij •^ingetrokken bij haar ouders in Meerssen. vee oekactie vele honderden politieman nen uit Apeldoorn en omge ving hebben het afgelopen weekeinde vergeefs gezocht naar een sinds donderdag ver- rn^miste man. Ook een helicopter tus deed aan de grootscheepse dezoekaktie mee. Het gaat om de i/iheer H. Stofsel (53), directeur in van het psychiatrisch zieken de-huis Vogelenzang in Benne- ;en.broek. De politie houdt geen detekening met een misdrijf, oor maar neemt aan dat de man in im-psychische problemen zit. Zijn auto is op de dag van zijn ver dwijning teruggevonden. Ver dere sporen ontbreken, aldus gisteravond een woordvoerder van de politie in Apeldoorn. ceOud-voorzitter ieïPCO overleden VSSENAAR Han Gunne- n, oud-voorzitter van de O, de Protestants Christelij- Onderwijsvakorganisatie, is erdag in Wassenaar op 39- ge leeftijd overleden. Hij DEN HAAG De vroe ge Paasdagen, gecombi neerd met weinig zonni ge weersverwachtingen, hebben dit jaar aanmer kelijk minder buitenlan ders naar ons land ge bracht dan vorig jaar. Slechts 600.000 buiten landers brachten ons land een bezoek, tegen 650.000 vorig jaar. Dit blijkt uit schattingen van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) in Den Haag. Daar stond te genover dat erg veel Ne derlanders er op uittrok ken, met name naar bun galows. Op de wegen hebben zich echter geen problemen voorgedaan. Uiteindelijk bleek het weer. met vooral op Eerste Paasdag zo nu en dan wat zon, beter te zijn dan was voorspeld. Op die dag kwamen daarom toch meer Duitsers de grens over voor een één- of tweedaags verblijf dan de pessimistische prognoses hadden aangege ven. De Duitsers werden in aantal gevolgd door bezoe kers uit Frankrijk (de beper king op de deviezenuitvoer was hier kennelijk nog niet van invloed) en Engeland. De kust- en bollenstreek wa ren tijdens de Paasdagen goed bezet. De topattractie was De Keukenhof in Lisse met 61.000 bezoekers (vorig jaar 75.000), gevolgd door Madurodam in Den Haag 33.000 (45.000). Duinrell in Wassenaar trok 11.500 (13.000) bezoekers, het Die renpark 5000 (9000), en in het Scheveningse Golfbad was men meer dan tevreden met 5900 bezoekers (5860). Bij de vliegbasis De Peel is zaterdag weer voor de derde keer in drie weken geprotes teerd tegen de mogelijke plaatsing van kernwapens in De Peel. Demonstranten bevestigden vredesduiven en bloemen aan het hek van de vliegbasis. Volgens de betogers kan het verrijkte uranium gebruikt worden voor de aanmaak van kernwapens „vooral als gele verd wordt aan landen die zich aan iedere controle ont trekken". De Urenco-directie zegt dat de demonstranten ten onrechte een relatie leggen tussen kernbewapening en kernwapens. Er is zaterdag weer bij de vliegbasis De Peel tegen de eventuele plaatsing van kruis raketten daar gedemonstreerd. Het is de bedoeling om er elk weekeinde te protesteren. Het IKV zegt dat de kruisraketten in De Peel geplaatst worden, maar minister de Ruiter dan defensie ontkent dat er al een beslissing genomen is. Zo'n 100 mensen hebben zater dag een „stiltekring" voor de vrede gevormd op het Leidse- plein in Amsterdam. Bordjes met de tekst „zwijgen voor vrede, vrede door ontwape ning" lieten zien waarom de zwijgende groep demonstreert. In Haarlem hebben zo'n 150 mensen tegen plaatsing van kruisraketten in Europa ge protesteerd. In tientallen steden in West- Duitsland en Groot-Brittannie zijn zondag tienduizenden mensen op de been gekomen om te protesteren tegen de mogelijke plaatsing van mid- dellange-afstandsraketten in deze landen. Met uitzondering van enkele kleine incidenten hadden de betogingen een or delijk en vreedzaam verloop. In West-Berlijn zijn zaterdag en zondag echter 135 mensen gearresteerd. Zij hadden een Amerikaanse radarpost op de Teufelsberg in de Britse sector van de voormalige hoofdstad van Duitsland willen blokke ren, maar de Britse comman dant had alle blokkades verbo den. In Beieren noteerde de politie de namen van 200 personen, die probeerden de Amerikaan se Wiley-kazerne te blokke ren. Onder de 200 was Gerd Bastian, de vervroegd gepen sioneerde 60-jarige generaal, die voor de Groenen sinds be gin maart lid is van de West- duitse Tweede Kamer. Concentratiepunten van de Paasbijeenkomsten in de Bondsrepubliek, waaraan bij elkaar waarschijnlijk een half miljoen mensen deelnamen, waren zondag Frankfort (150.000 personen), Neuren berg (35.000 personen) en het Roergebied (21.000 mensen). Een felle uitslaande brand heeft zondagmiddag een aardappelsorteerbedrijf in het Limburgse Ittervoort verwoest. De schade be draagt tenminste vier mil joen gulden. Op het kan toor na zijn alle gebouwen, zes hallen, zes koelcellen en grote voorraden aard appelen verloren gegaan. Het bedrijf, een coöperatie van boeren, is tegen brand verzekerd. De directie zegt niet te begrijpen hoe de brand ontstaan is. Het ge bouwencomplex was nog geen vier jaar oud. had een ongeneeslijke ziekte. Gunneman, sinds 1975 be stuurder van de PCO en sinds 1980 vooritter van het hoofd bestuur, werd vorig jaar voor zitter van de commissie voor de uitvoering van de wet me dezeggenschap in het onder wijs. Een aantal jaren was hij ook voorzitter van de Neder lands Protestants Christelijke Schoolraad (NPCS). JUSTITIE: „DAARNA MOETEN WE ZE WEL GEDOGEN" Miljoenenschade bij brand Het zag dan wel niet zwart van de mensen, maar op Eerste Paasdag profiteerden toch velen van de onverwachte uren zon door een bezoek te brengen aan het strand. Op de Scheve ningse boulevard "werd druk gewandeld, en waar de parkeer terreinen het niet aankonden werden de auto's in de omligen- de straten gestald. Foto's Milan Konvalinka DEN HAAG In Alme lo, Amsterdam, Venraij en Haarlem en in West- Duitsland en Groot-Brit- tannië is in het paasweek einde gedemonstreerd te gen kernwapens. In Ne derland, waar maar enke le duizenden mensen de monstreerden, kwam het niet tot ongeregeldheden, maar bij de massale beto gingen in West-Duitsland deden zich enkele inci denten voor. De grootste Nederlandse de monstratie had eerste paasdag plaats in Almelo, waar 2500 mensen onder het motto „geen vrede met kernenergie" tegen de uraniumverrijking bij Urenco in Almelo protesteer den. In de nacht van eerste op tweede paasdag werd een paaswake gehouden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5