„Vandalen niet over één kam scheren*" EIDEN mgt SPAREN MET DE PLUSREKENING: HOGE RENTE EN TOCH F3.000,- PER MAAND VRIJ BESCHIKBAAR. SIN, CcldócSouamtt DINSDAG 5 APRIL 1983 PAGINA 3 mtonrechter Van 'ou *s een Principieel n ^n. Wanneer buiten- Riders terecht staan, n weigert hij pertinent n in een vreemde taal woord te staan. „Dit is vob Hollands kantonge- lede^ht en hier wordt al- ?est^n Hollands gespro- 5^erb", is dan steevast zijn 1 degument. Het is aan de eel Öere kant ook goed a8 "bgelijk, dat rechter lta rin Dijke zijn talen niet goed beheerst (niet zo r over de grens praat) de li daarom liever niet in ;tijd\|t openbaar Engels, ran üits of Frans spreekt, en iaar dat is niet meer roorln een gemene veron derstelling. n buitenlander kreeg laatst er met de principes van de eiker Van Dijke te maken, gemn zaak was al eerder voor- iensfomen, maar was toen igehouden zodat men een k kon oproepen. De verta- ian r| was echter niet komen 'oor [jagen. De man, die al min- illerps een uur had zitten ichten, vroeg of de zaak [i maar in het Engels kon irden afgehandeld. „Nee" vers rechter van Dijke en vricht zijn argument (dat jfslef1 dat Hollands kantonge- •ht) naar voren. „We zul- de zaak weer moeten uit- alen en opnieuw een tolk Mttoepen," vond hij. geving >tseling kreeg de rechter -Ierh ingeving. Omdat hij in al bc gaten had gekregen, dat gen buitenlander de Neder- afbuidse taal heel aardig ver- Datnd, zei hij: „Misschien ^en hnen we de zaak toch af- e erndelen. U weet waar het ochti gaat?" Vroeg hij aan de et erdachte. Die begreep het vrijkomen. „En u geeft het ndet toe?" Informeerde de de alhter. Ook dat deed de uchtln. „Dan zijn er geen pro- »aar 'men," vond mr. Van Dijke angz hij gaf het woord aan de ivoeiicier van justitie, den jor alle duidelijkheid. De ïts hjn had op de Rijnsburger- >orzcg het portier van zijn auto fe impend. Tegen die deur reed lale u bromfietser op. De offi- tijd t eiste daarvoor (het roe- iveeioos openen van het por- r) een boete van zeventig den. Vervolgens begon de jcier heel geanimeerd met •mp «gedaagde te babbelen. In 2 J Engels legde zij hem uit 2 2 iarom ze de boete vroeg en 30.2de man moest betalen. 2 2 fchter Van Dijke vond dat 3 2 «t leuk: „Nu bent u toch in 3 J Engels bezig," zei hij ver- 2 1 eelijkt tegen de officier. t2° o maar voor een g°ede af- 6 o fckeling van de zaak is dat 20.1 jidzakelijk", meende die. 115 |)u, ga dan maar door," be- io.9 rtte mr. Van Dijke. Hij a 3 ^oordeelde de man tot ze- 1 4 itig gulden en zei bewon- -i o «end; „U spreekt al heel Jdig Nederlands." 20.6 r 2 3 r 'oïonkenschap l Katwijker was in zijn io.6 jmplaats van de Jan van 9 jenstraat opgepikt omdat 4 7 zich in kennelijke staat -- -•dronkenschap bevond. J o °6en waren bloeddoorlo- 40.1 t, hij sloeg wartaal uit en J i al waggelend tegen een 12 o larkeerde auto aan, om 16 o «volgens kennis te maken ]3 0de straattegels, meldde 8 o i proces verbaal. Tegen ji Dijke schreeuwde de ji (hij heeft kennelijk de poonte om met zeer luide .h te spreken), dat het alle- "tl lal zo erg niet was. Hij •'ani van de Chinees en [d zomaar door de politie i- pile kraag gevat. L ^irbij klopte de dagvaar- g niet. Volgens hem had itie zijn broer opgeroepen. )e heet u dan?", wilde mr. Q Dijke weten. „Ik heet m en mijn broer heet Wil- zatel' beweerde de Katwij- fp die zichzelf als „vrije kwalificeerde. „En jongens moeten ze altijd meende hij. Nadat Van Dijke naar 's middelen van bestaan vanl geïnformeerd, de Kat- van ker bleek (werkloos) vis- He zijn, mocht de officier d V{] justitie haar eis kenbaar van ken. politjwilde de Katwijker, die Bink als een jeneverstoker e Va een volledige dagtaak, God f vijfentwintig gulden be- rlan<* zien. De man vond dat el. t. Hij wilde wel meteen anfkenen. „Als ik met zo'n 'en feptgirokaart betaal, dan noeiju m'n geld in Den Haag irticifcIrt- Da's zonde. M'n cen- kunnen beter in Leiden en ^en> stelde hij vast. Ih'ter Van Dijke liet hem ^r in die waan. KEES VAN HERPEN Koolmonoxyde eist twee doden LEIDEN De 24-jarige Lucien Cavé en de 3-jarige Stefan van Doorn zijn in de nacht van zondag op maandag in hun woning aan de Marijkestraat om het leven gekomen door koolmonoxy- de-vergiftiging. Het tweetal werd 's morgens levenloos in bed aangetroffen. Om tien uur werden de ouders van het jongetje wakker. De va der, hevig ziek door het gif, kon nog net een raam openzetten. Voor zijn zoon kwam de hulp te laat. De vergiftiging is veroor zaakt door een oude gaskachel en door de slechte ventilatie in de woning. De thermostaat van de kachel deed het niet. De ka chel stond bij de 24-jarige man, in huis. De koolmonoxyde ging via een kast naar de een verdieping hoger gelegen woning van de familie Van Doorn. De brandweer constateerde een zeer hoge concentratie van het gif in de woning. Man mishandeld LEIDEN Een 23-jarige Leidenaar is in de nacht van zondag op maandag op het Rapenburg mis handeld. Zonder enige aanleiding kreeg hij van een man een paar klap pen en toen hij op grond lag nog een aantal schoppen. Met een bloed neus, ontvellingen en letsel aan de schouder, meldde de Leidenaar zich bij de politie. Triest record voor Dierenpark Wassenaar Paasfestijn op Duinrell druk bezocht WASSENAAR Meer dan 11.000 mensen hebben het afgelopen weekeinde een bezoekje gebracht aan het pretpark Duinrell in Wassenaar. Ondanks het slechte weer trok dit park genoeg bezoe kers (dagrecreanten en kampeerders), omdat veel activiteiten zich binnen afspeelden. Het Dierenpark Wassenaar daarentegen noem de de paasdagen „triest" en had veel meer bezoekers verwacht. Behalve de tentoonstelling van de honderd-jarige ANWB, lokte de goochelaar Kazan veel jeugdigen naar Duinrell. In het zogenaamde Lego-huis konden de kinderen naar hartelust eieren verven en vormen maken van paasbrooddeeg. De prijzen voor de winnaars van diverse spelletjes werden uitgereikt door drie echte Paashazen. Ook al prijkt sinds enkele weken het triomfantelijke „OPEN" op het bord van Dierenpark Wasenaar, veel bezoekers wist de dier gaarde niet te trekken. Vanaf vrijdagmiddag passeerden een kleine vijfduizend wandelaars de toegangshekken. Volgens woordvoerder Van Dooyeweerdt was het slechte weer de oorzaak van dit „trieste record". JURIDISCH ONDERZOEKER AAN LEIDSE UNIVERSITEIT: LEIDEN „Je kunt niet alle vandalen over één kam scheren. Er is een verschil tussen de enorme groep vandalen die zo af en toe vernielingen aan richt, de „laagvandalis- ten" en een veel kleinere groep die voortdurend agressief gedrag vertoont, de „hoogvandalisten". Op die eerste groep is veel ge makkelijker greep te krij gen dan de tweede. De vandalen die voortdurend vernielingen aanrichten, verkeren vaak al langer in een crissisituatie, thuis of op school of het werk. Met hen bereik je niets met een middagje praten". Aldus dr.Albert Hauber van de vakgroep straf rechtelijke vakken van de Leidse universiteit. Hij heeft onderzoek gedaan naar vandalisme in de ste den Rotterdam, Haarlem en Hendrik-Ido-Ambacht. Over zijn Rotterdamse be vindingen heeft hij samen met de orthopedagoog H.van Dullemen een lijvig boek geschreven getiteld: „Vernielende - jongeren, wat bedoelen zij?". Het onderzoek heeft zich in eerste instantie gericht op de oorzaken van vandalisme. Na proefnemingen in Rotter dam bleek bijvoorbeeld dat vooral „openbare" objecten, zoals verkeersborden en openbaar vervoer mikpunten zijn van vandalistische jeugd. Bekende voorbeelden van vandalisme zijn ingeslagen ruiten van wachtgelegenhe- den, stukgesneden bekleding van de banken in tram en bus en de, helaas niet altijd even creatieve, uitingen in grafitti op elk object dat maar in het zicht staat. Het bewaken van deze objecten is vrijwel onmogelijk. Uit het Dr. Albert Hauber: „Jongeren moeten meer aandacht krijgen." onderzoek bleek dat spullen, die al gedeeltelijk waren ver nield of in slechte staat ver keerden, eerder ten prooi vielen aan vernielzucht dan spullen die in goede staat verkeerden. Bij wijze van proef heeft het Rotterdamse openbaar vervoer, de RET, dan ook eens enkele mooier uitgevoerde tramhokjes aan geschaft. De eerste dag stond er weliswaar al èèn in brand, maar op de lange duur ble ken de mooiere hokjes hun extra investering toch waard te zijn. Een schijnbaar gelijk soortige proef werd echter geen succes. In de verwach ting dat „kunst" met grotere achting zou worden behan deld door het publiek, liet men een van de opvallend beschilderde trams een tijd lang op eenzelfde route rij den. Al snel bleek dat deze „kunsttram" zich even ge makkelijk 1 liet „bewerken" als de gewone RET-stellen. Agressie De conclusie van het onder zoek was dat hoe mihder uit-i nodigend een eigenaar zijn spullen erbij laat staan, des te minder kans hij of zij loopt dat anderen er aan zullen komen. Onderzoeker Hauber wil aan deze conclusie echter niet de oplossing verbinden om „dan maar meer politie de straat op te sturen". Vol gens hem wekken uniformen juist nog meer agressie op: „Vandalisme is zoals bekend een uiting van agressie. Voor wat de groep laagvandalisten betreft hoeft het niet eens zoveel moeite te kosten om agressie te voorkomen. Het zou al een stuk schelen als bijvoorbeeld de scholen en de schoolpleinert na vier uur open bleven. Dan kunnen de scholieren zich na schooltijd onder leiding van bijvoor beeld ouders en vrijwilligers verder uitleven. Ook zouden buurt- en clubhuizen klein schaliger moeten worden op gezet en zouden ze ook in de weekeinden vakanties conse quent open moeten zijn. Zo is het misschien mogelijk om jongeren op een andere ma nier met hun agressie te la ten omgaan. De jeugd meer aandacht geven, daar draait het in feite om. Het moei lijkst is dat echter bij de groep hoogvandalisten. Om hun agressie weg te nemen is veel meer nodig. Bijvoor beeld door hen te plaatsen in speciaal daarvoor uitgezochte gezinnen waar ze aandacht en warmte ontvangen. Maar natuurlijk pretendeer ik niet het probleem van het vanda lisme voor 100 procent op te kunnen lossen. Ik probeer alleen van zoveel mogelijk kanten oplossingen aan te dragen", besluit Albert Hau ber. Boommarktschool in de steigers Werklieden zijn momenteel druk bezig met het opknappen van de Boommarktschool. Het gebouw wordt door de gemeente verhuurd aan het Webster College. Deze Amerikaanse Universiteit wil er in oktober starten met de cursussen. De opknapbeurt kost de gemeente achthonderdduizend één miljoen gulden. Het gebouw wordt voor honderdduizend gulden per jaar aan de Amerikaanse universiteit verhuurd. Het Webster College, waarvan de hoofdvestiging in de stad St. Louis staat, heeft al Europese dependances in Génève (achthonderd leerlingen) en Wenen (vierhonderd leerlin gen). In de school in Leiden is plaats voor vierhonderd studenten. Die kunnen kiezen uit vijf studie richtingen: management, internationale relaties, human relations (sociologie, psychologie en peda gogie), economie en financiën. De cursussen worden in de Engelse taal gegeven. FRIEMELS Start aanleg van tunnel Willem de Zwijgerlaan LEIDEN De gemeente maakt een dezer dagen daadwerkelijk een begin met de aanleg van een voetgangers- en fietser stunnel bij het kruispunt Willem de Zwijgerlaan- /Kooilaan. De periode tot de bouwvak wordt in beslag genomen door de aanleg van de noordelijke helft van de tunnel. Van half augustus tot half november wordt het zuidelijke deel aan gelegd. De precieze duur van de werkzaamheden is vooral afhankelijk van de weersom standigheden. Het verkeer op de Willem de Zwijgerlaan zal over het alge meen weinig last van de werk zaamheden ondervinden. Voor het doorgaand verkeer over de hoofdrijbanen zullen zich ge durende de eerste fase geen veranderingen voordoen. Na voltooïng van de eerste tunnelhelft zal het verkeer in beide rijrichtingen daarover geleid worden zodat de andere weghelft vrijkomt. De paral lelwegen langs de Willem de Zwijgerlaan zullen gedurende het karwei gewoon toeganke lijk blijven. Verwacht wordt dat de gehele reconstructie van het kruis punt nog voor het eind van dit jaar voltooid zal zijn. Gemeente bestuurders moeten inleveren LEIDEN De gemeenteraad krijgt binnenkort een voorstel voorgelegd om de leden van de commissies, die niet in de raad zitten, veertig procent te laten inleveren. Het gaat hier nog slechts om een zevental gemeentelijke commissies waarvan enkele leden een vergoeding voor hun diensten krijgen. Bij een tiental andere commissies werden vorig jaar de vergoedingen al in het ge heel geschrapt. Voor vergoeding komen slechts in aanmerking de com missieleden die geen raadslid zijn. De laatste categorie krijgt al een vergoeding als raadslid en wordt geacht het commis siewerk er gratis bij te doen. De vergoedingen werden voor 1983 vastgesteld op 160 gulden per vergadering. Wanneer de raad akkoord gaat, wordt dit bedrag verlaagd tot 96 gulden per vergadering hetgeen de gemeente een bezuiniging van 14.000 gulden oplevert. De be trokken commissieleden heb ben verschillend gereageerd op het voorstel. Sommigen van hen gaan akkoord met de ver laging, zij het dat ze liever hadden gezien dat deze staps gewijs was ingevoerd. Ande ren stellen ronduit, dat ze de voorgestelde vergoedingen te laag vinden. Allen waren het erover eens dat het moeilijk zal zijn om in de toekomst voor de voorgestelde vergoe ding nieuwe mensen in de be trokken commissies aan te trekken. Als tegemoetkoming hebben b en w besloten aan die commissies die op één dag meer dan 6 uur vergaderen, een dubbele vergoeding toe te kennen. Overigens zijn het niet alleen de commissieleden die bij de gemeente hebben moeten inleveren. Genoeg zaam bekend is de korting op de ambtenarensalarissen maar ook bijvoorbeeld raadsleden hebben dit jaar 20 procent (cir ca 5000 gulden) van hun ver goeding afgestaan. Leidse raadsleden behouden daarmee circa 20.000 gulden als vergoe ding voor hun raadslidmaat schap. En, tenslotte, is de crisis ook aan burgemeester en wet houders niet onopgemerkt voorbijgegaan. Weliswaar meer dan 3000 gulden gekort, is het burgemeestersambt in Leiden altijd nog goed voor een ruime 162.000 gulden bru to terwijl een Leidse wethou der 1000 gulden moest inleve ren en daarmee een ruime 112.000 gulden overhoudt. PSP In het PSP-pand (Rijnstraat 8) wordt vanavond een bijeenkomst over gastarbeiders gehouden onder het motto "ik weet niet waar ik sta". Het is de eerste in een serie van twee bijeenkomsten over dit onderwerp. Aan de hand van een film en een inleiding door Ah med Aboutaleb (journalist) zal onder meer het vreem delingenbeleid. discriminatie, de economische positie en de rol van de 'moederlanden gesproken worden. De tweede bijeenkomst wordt op 19 april gehouden en gaat over het beleid van de vreemdelingenpolitie. Bei de bijeenkomsten beginnen om acht uur. Passie Het Rijk van Passie is de titel van de film die vanavond in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt gedraaid. Deze film uit 1978 is het verhaal van de overspelige liefde van een man en een vrouw, die samen de echtgenoot van de vrouw hebben vermoord. Zijn geest blijft het paar ach- Ruildag De ruil club Koningskerk organiseert zaterdag 9 april een ruildag en -beurs in de aula van de Willem de Zwijgerschool (Willem de Zwijgerlaan 44). De beurs is geopend van 's ochtends 10 uur tot 's middags 4 uur. Tafels kunnen gereserveerd worden bij J. van de Ende tel. 071-211150. JS-feest De Jonge Socialisten afdeling Leiden organiseren zaterdag 9 april een feest in de bovenzaal van Augustinus (Rapen burg 24) met als doel de afdeling weer wat nieuw leven in te blazen. Om kwart over acht houdt de twee prominenten binnen de beweging een praatje over de JS. Omstreeks tien uur treedt de Leidse band Next Crisis op. Inlichtingen tel. 149452. Squash De Holiday Inn Squashclub houdt zaterdag 9 april een open avond voor iedereen die kennis wil maken met deze sport. Vanaf acht uur worden de eerste beginselen en de spelregels van het squash met behulp van een vi deofilm uitgelegd. Daarna bestaat de mogelijkheid zelf een balletje te slaan. Bezoekers dienen zelf sportschoe nen mee te nemen. Inlichtingen bij Ronald Notermans tel. 071-769773. Mobielmarkt In en om de Leidse Groenoordhallen wordt zaterdag 9 april de eerste mobielmarkt gehouden. Dit gebeuren be slaat voornamelijk de handel in tweedehands motervoer tuigen en al datgene wat daar bij hoort. Zo zullen er niet alleen hedendaagse maar ook oude mobielen en old-timers worden aangeboden. Ook autolektuur en miniatuurmodel len zijn voorhanden. De markt is open van tien uur tot half vijf. De toegangsprijs bedraagt twee gulden. Plaatsen voor tweewielers en/of onderdelen kosten vijf gulden, gro tere plaatsen kosten tien gulden terwijl voor de verkoop van auto's, aanhangers en caravans een plaats van 12.50 moet worden gehuurd. Inlichtingen via tel. 01718-24503 (na 18 uur). GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE. EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Wie spaart, heeft altijd geld achter de hand. U kunt dan makkelijker iets vervangen als 't stuk gaat Of toch iets kopen als 't maandbudget 't eigenlijk niet toelaat.'t Is natuurlijk wel zaak om verstandig te sparen. Tégen een aantrekkelijke rente en liefst zonder 't geld vast te zetten. De Plusrekening is zo'n spaarvorm. De Plus rekening biedt u momenteel 5 Vi% rente en u kunt toch 3000 gulden per kalendermaand zonder kósten over laten boeken naar uw postrekening. Alleen als u méér overboekt, wordt over het extra bedrag 1% kosten berekend. Bovendien heeft u met een Plusrekening al het gemak van het thuisbankieren. Als u vóór 17 april 1983 een Plusrekening opent met een minimum inleg van f 50,-, dan ontvangt u 17,50 premie. U moet 'tgeld dan minstens één maand laten staan. Een folder met alle informatie ligt op het postkantoor voor u klaar. f postgiro rijkspostspaarbank M. Gorter. Margaretha Adriana d.v. J. J. Dubbelaar en J. J. M. Stip- donk; Carlo Cornelius Antonius z.v. C. J. M. van Gageldonk en J. C M. Hofkens; Christiaan z.v. A. H. Plok- ker en Z. Rakic; Christianne Eva Nathalie d.v. J. W. Wiersema en H. H. C. M. Dingjan; Michael z.v. T. N. Kerkvliet en M. A. Joziasse; Nadine d.v. C. A Leidelmeyer en B. Schutte; Gerard Jacob Pieter z.v. G. W B van Westen en R. J Peters; Willem z.v. H. van der Linden en J van Leeuwen; Esther Albertha d.v. C J. Minnee en A. de Koning; Toni z.v. A. Di Stefeno en L. M C. van den Eij- kel; Dirk Jan z.v. T. J. Rood en A. Nieuwland; Peter Johan z.v. L. G. J. de Leede en M. T Twente; Cor z.v. A. Schalkers en Y. H. Vooijs; Hasan Huseyin z.v. Y. Sertekin en A. Nezal; Jagminder Singh z.v. P. S. Malhotra en M. J. C. van Egmond; Wouter z.v. D J M. Mulder en M. C. G. Looman. Patricia d.v. M. Vreeken en C. J. Henzing. Overleden: H. C. van Kapel. geb. 13- 12-1950 man; J. Rozendaal, geb. 11- 12-1889 vrl. geh gew. met C A. Maartense; H. D Lens. geb. 15-8-1916 man; C. J. Verburg. geb. 4-7-1900 vrl. geh. gew. jmet W Vletter; J. M. A. van der Weijden. geb. 16-9-1926 man; P. C. W. Bopp, geb 11-4-1885 vrl. geh. gew. met A. J. A. van Driem. K. Postema, ge"b. 16-2-1905 vrl.; W. Mie- og. geb. 14-3-1888 vrl. geh. gew. met A. Hemerik; S. Noest, geb. 7-7-1913 vrl. geh. gew. met A. Vcrlind; H. G. Steussij. geb. 20-8-1894 vrl. geh. gew. met C. Timmers; W. Kleij, geb. 1-11- 1884 man; H. Klein. geb. 15-9-1897 vrl. geh. gew. met C. Aangeenbrug, J. C. Veeren, geb. 26-10-1932 man; C J. W. M. de Bie. geb. 2-8-1906 vrl. geh. gew. met J F. Diepstraten; C. W van Slooten, geb. 9-6-1942 vrl. echtg. van H Anepool. Gehuwd: F. D. C Hansen en P. van Leeuwen; R. Velthuysen en J. J. M. van Berge Henegouwen; H. Kistema- ker en A. C. van Dijk Duizenden guldens schade na inbraak LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Johan Wil lem Frisostraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor duizenden guldens schade aan gericht. De dieven kwamen de woning binnen via een achterdeur. De inbrekers verdwenen met een videorecorder, een kleurente levisie, een stereotoren, een bandrecorder, een scanner, tachtig videobanden, vijftien cassettebandjes, een aantal LP's en singles en 1.500 gul den. Het geld was eigendom van majorettenvereniging „The Angels"

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3