Raas opnieuw koning van Vlaanderen Wilander staa t borg voor Zweeds toekomst li Coe wint Gouden Schoen Verdwenen Tak DINSDAG 5 APRIL 1983 Schür en Van Weers vooraan in Normandië VIRE Na zes etappes zijn de Nederlanders Frits Schiir en Henk van Weers nog vooraan in het klassement van de wielerronde van Nor mandië voor amateurs te vinden. Schür is twee de met een achterstand van 23 seconden op de Fransman Frebert en Hagenaar Van Weers be zet de derde positie op 2.07 minuten. De Fransman Madiot won de vijfde rit. Hij leg de de 140 kilometer van Argentan naar Saint- -Martin de Landelles af in 3 uur en 31 minuten. De Zweed Christiansen werd op 58 seconden tweede. De tijdrit van gisteren over 62 kilometer - de zesde etappe - werd een prooi voor de Zweed Kristian Allberg. Hij had 59 seconden voor sprong op de Zwitser Heinz Imboden. KORTRIJK Ad Tak is bij een valpartij in de Ronde van Vlaanderen gewond geraakt. De 28-jarige profwielrenner uit Oud-Gastel kwam bij de eerste ravitaillering, vlak voor Harel- beke, ten val. Het voor Tak bestemde etenszakje raakte tussen de spaken. Na de constatering dat Tak zwaar ten val was geko men, stopte de nieuwsvoorziening over het lot van de Braban der. Na afloop bleef er twee uur onzekerheid over de toestand van Tak. Ploegleider Jos Ehlen achterhaalde na een speurtocht van twee uur zijn pupil in het ziekenhuis van Kortrijk. Daar was bij Tak een hersenschudding geconstateerd. Gisteren moest de vierdejaars-prof een knie-operatie ondergaan. Ad Tak is na Gerrie Knetemann en Ad van Peer de derde Nederlandse prof- wielrenner, die dit seizoen door een ernstig ongeluk in een wedstrijd is getroffen. Dries Klein groots DEN HAAG Dries Klein uit Ter Apel heeft gisteren in Krefeld (West- -Duitsland) een amateurcriterium over 96 kilometer gewonnen. In de eindsprint versloeg Klein de West duitser Rudi Michalsky en de Pool Stanislaw Soczuk. Bij de aankomst van de kopgroep van zeven renners was het een chaos doordat het publiek er waren 10.000 toeschouwers de weg op kwam. Onder die omstandig heden was tijdopneming onmogelijk. In Bovenkarspel werd de Naaldwijker Nico Toussaint derde. In Steenbergen eindigde Bram Juveneers als tweede achter Bart van Est. Sterke roeiprestatie universiteit Oxford LONDEN De universiteit van Oxford heeft zaterdag op de Tha mes voor de achtste achtereen volgende keer de jaarlijkse roei- strijd met Cambridge over zeven kilometer tussen Putney en Mort- lake gewonnen. De zwaardere Oxford-acht nam meteen bij het begin van de 129e editie van deze traditionele race de kop en fi nishte met een voorsprong van vier en een halve lengte. Oxford eindigde met 19.07 minuten en Cambridge kwam 13 seconden la ter aan. MEERBEKE Jan Raas is weer koning van Vlaanderen. Met steun van zijn vazallen Ludo Peeters (tweede) en Jo- han van der Velde (acht ste) ontsnapte Raas ze ventien kilometer voor het einde van de 67e Ronde van Vlaanderen uit een kopgroep van ne gen renners, die mede op zijn initiatief was ont staan en dank zij zijn in spanningen was blijven bestaan. De dertigjarige oud-wereldkampioen was niet te stuiten en veroverde ten slotte ruim anderhalve minuut winst op het laatste stukje van de klassieker, die iets minder zwaar was dan verwacht, omdat de weersomstandigheden iets beter waren dan voorspeld. Het favoriet-zijn beklemde Raas niet in het minst. De winnaar van 1979 in Meerbe- ke weet zich sterk in dit voorseizoen. Zijn tweede plaats in de Omloop het Volk en zijn derde klassering in Milaan-San Remo staan daar voor als bewijs. Net als de in stelling waarmee hij vertrok op paaszondag. De schiftingen in de Ronde van Vlaanderen vinden im mer plaats in de Vlaamse Ar dennen. Kleine taaie, koppi ge heuveltjes met passende namen als de Koppenberg en de Taaienberg, met Slordig neergesmeten kasseien als wegbedekking en stijgings percentages die niet zelden tot valpartijtjes leiden en gro te delen van het peloton dwingen te voet te gaan. We reldkampioen Beppe Saronni houdt zich het liefst ver van dit soort wedstrijden en Ber nard Hinault heeft de Vlaamse klassiekers in de ban gedaan onder het motto: „Ik ben wielrenner, geen cir cusartiest of evenwichtskun stenaar." Jan Raas houdt zich ver van Voor de mindere wielrenners is de in de Ronde van Vlaanderen gevreesde Koppenberg niet anders te beklimmen dan lopend. Deze groep van non-fietsers wordt aangevoerd door Mare Manders. Zelfs hardlo pen had hen niet meer in staat gesteld Jan Raas van een overwinning in deze klassieker af te houden. dergelijke verontschuldigin gen. De Zeeuw laat zich juist als het moeilijk wordt voor in het veld zien. „Bij die bergjes zit ik voorop. Daar loop je het minste risico, het kost wel iets meer kracht, maar je loopt niet het gevaar later misschien meer te moeten geven omdat je door welke omstandigheden dan ook achterop bent geraakt". De Koppenberg splitste het en daarbij drie man van Pe- veld in een eerste groep van ter Post: Jan Raas, Ludo Pee dertig en een honderdtal ters en Johan van der Velde, kanslozen, de Taaienberg Vijf eenlingen uit verschil- zorgde voor de definitieve lende Belgische ploegen plus scheiding. Tien man voorop de stalgenoten Duclos-Lassal- le (Fra) en Anderson (Aus) gingen mee met het trio van Raleigh. Duclos-Lassalle en Versluys vielen door pech te rug en slechts Luc Colijn kon uit de jagers de sprong naar voren maken. „Er is", verklaarde Jan Raas, „van achter geregeld gepro beerd het gat dicht te maken. Af en toe kon ik zien dat de groep dichterbij kwam, maar dan gooiden wij er wat boven op. Wij drieën natuurlijk, maar ook de andere zes heb ben goed meegedaan. Wij waren uiteraard sterk voorin met drie man, maar ik wilde het toch niet op de eindsprint laten aankomen. Daarom had ik tegen Peeters gezegd dat ik voor wij de eerste keer in Meerbeke zouden komen, weg wilde zijn. Ik had daar voor twee plaatsen in ge dachten, maar toen was het onmogelijk. Het tempo lag te hoog. Zo'n zeventien kilome ter voor de finish heb ik het echt geprobeerd en Peeters deed precies wat hij moest doen". Op het moment dat Raas aanzette, gooide Peeters de deur even dicht en daarna wagenwijd open om achter volgers tot een uitzichtloze achtervolging te verleiden. Sergeant probeerde het een paar keer, Anderson zocht steun om Raas tot de orde te kunnen roepen. Zij vonden echter geen medewerkers aan hun wiel, maar dwarslig gers als Van der Velde en Peeters, die zich als een blok aan het been lieten meesle pen, of het ritme van de groep braken als het achttal gezamenlijk reed. Met zon geweldige rugdekking kon de aanval van Jan Raas niet mislukken. In de eerste kilo meter pakte hij al meer dan tien seconden, de strijd was beslist. In Meerbeke bedroeg het gat ruim anderhalve mi nuut en Peeters onderstreep te de overmacht van de Post- -ploeg door de tweede plaats in te pikken uit het wiel van Mare Sergeant, die zich met een inspanning in de laatste kilometer de aantrekkelijkste troostprijs had willen ver- Mats Wilander: „Ik ben niet Borg-nummer-twee, ik Wilander-nummer-één," aldus Mats Wilander, de naar in Monte Carlo. 0< iO jlDI ben lofd v. rme l ikeind Kalle eiligir let he al 28 i mljoei MONTE CARLO -- Op de baan, waar de 26-jai Björn Borg afscheid heeft genomen van het grote tfna 1 nis, is zondag gebleken, dat de toekomst van Zweedse tennis is gewaarborgd. Mats Wilander, a< tien pas, won het toernooi van Monte Carlo op een i nier die geen enkele twijfel over de kracht van de—_ nalisten laat. Mei Purcell werd verslagen met 6-1, MS 6-3. fx De Amerikaanse nummer dertig van de wereldranglijst had simpele verklaring voor zijn nederlaag: „Wilander is eenvou weg sterker dan ik, hij speelt tennis op een hoger niveau. Ik het helemaal niet zo slecht gedaan met mijn zes gewonnen1 mes. Wanneer ik deze zelfde partij nog eens zou moeten spi aV< zou ik niet weten wat ik anders of beter zou kunnen doen 1 denk dat het dan opnieuw in anderhalf uur zou zijn afgelopj Purcell probeerde het lange spel van de jonge Zweed te doon ken door bij iedere gelegenheid naar het net te rennen. Voo Amerikaan was het de snelste manier van tennis-zelfmo want Wilander sloeg de ballen keer op keer langs hem. jw y ging eigenlijk veel gemakkelijker dan ik had gedacht", verfc \w Wilander, die slechts twee keer een achterstand had geken, de partij, op 1-2 in de tweede set en op 2-3 in de derde. „Ik geprobeerd mijn spel zo veel mogelijk te varieren, ik ben vi aan het net geweest. Deze wedstrijd was voor mij tevensP^ BI voorbereiding op de komende toernooien." baarde Net als vorig jaar op Roland-Garros toonde Wilander zich ijneer sterk op gravel. Beschouwt hij zich als de sterkste man ojreer 5 soort banen, nu Borg definitief heeft afgehaakt? „De open-F^5 v se zullen het leren. Borg speelt op dit moment geen rol meeen he mijn loopbaan. Ik ben niet Borg-nummer-twee, ik ben Wai der-nummer-één." Weerh De overeenkomsten tussen de twee Zweden zijn niettemin piet zij fend. Een dubbelhandige backhand, de Zweedse national^ zo blond, rustig op en buiten de baan en opmerkelijke overwin) gen als tieners. Vorig jaar in Parijs versloeg Wilander op h naar zijn eerste grote succes Gerulaitis, Lendl, Clerc en Vilasj— meesten van hen waren ook in Monte Carlo, maar troffen IT lander niet. De Zweed bouwde zijn succes op tegen achterkl a-i volgens Taroczy, Sundström, Leconte, Barazzutti en Purcelji V, Het dubbelspel van dit toernooi, dat 300.000 dollar prijzen| heeft, was voor de Zwitser Heinz Günthardt en de Hongaar lazs Taroczy. Zij versloegen het Franse dubbel Henri LecontjlTE] annick Noah met 6-2 6-4. jlands Billie Jean King en Sharon Walsh zijn zondag in Tokio winWpppr geworden van een 150.000 dollar damesdubbel tennistoerr^® De Amerikaanse dames versloegen met 6-0 6-1 hun landgenj®11 1 Anne Smith en Kathy Jordan. De finale duurde 51 minuten." zul was de eerste overwinning voor de 39-jarige Billie Jean ÏT me sedert november 1982, toen zij zegevierde in Brisbane. Serial Michel Schapers is in het kwalificatietoernooi voor de 0PenfNed< niskampioenchappen van Portugal uitgeschakeld. Schapers loor met 6-2, 6-3 van de Zweed Nyström. Goede zeiltest Olympische ploeg LOOSDRECHT Een deel van de Olympische kernploeg heeft dit weekeinde tijdens interna tionale zeilwed strijden op de Loosdrechtse plassen een proeve van be kwaamheid af gelegd. In de Flying Dutc- hmanklasse, de Finjollen en de 470-klasse zege vierden leden van de voorlo pige selectie voor Los Ange les. De broers Vollebregt wa ren oppermach tig met vier eerste plaatsen in de FD-klas- se, Sjaak Haak man was het sterkst met zijn Finnjol en John Stavenuiten was met zijn be manning Guido Alkemade op permachtig in de 470-klasse. Over twee we ken is de vol gende Olympi sche test voor Hyeres. VIGEVANO De Engel se atleet Sebastian Coe heeft op Tweede Paasdag de vierde editie van de race om de Gouden Schoen gewonnen. Hij legde de 6600 meter af in 18 minuten en 28 secon den. In de eindsprint ver sloeg Coe de Italiaan Ge lindo Bordin, die twee se conden te kort kwam. Derde werd de Italiaan Roberto Serra iin 18.38,0. Coe won dit evenement ook al in 1980. Ria Stalman is zaterdag tijdens internationale atletiekwedstrij den in Tempe tweede gewor den achter de Amerikaanse Leslie Deniz. De Nederlandse recordhoudster discuswerpen kwam tot 64,32 meter. Leslie Deniz won met 64,61 meter, hetgeen een nieuw Ameri kaans record is. Het was de eerste wedstrijd van de Nederlandse discus werpster in het nieuwe sei zoen. Over drie weken komt zij in Walnut in actie. Daar bracht zij vorig jaar op 25 april het Nederlandse record op 66,58 meter. Tevoren had de Sparta-atlete twee maal dat jaar in Tempe het record scherper gesteld. De tweede maal kwam zij, evenals zater dag, tot 64,32 meter De Keniaanse atleet Mike Boit (35) heeft zaterdag tijdens atle tiekwedstrijden in Christ- church een sterk bezette mijl gewonnen in 3.56,8. Het was de eerste internationale mijl van een reeks van drie, die de zer dagen in Nieuw-Zeeland wordt gelopen. De Nieuwzee- lander Smith eindigde als tweede in 3.59,3. Ray Flynn uit Ierland werd derde. Tot de deelnemers in Christchurch behoorden de Amerikaan Ste ve Scott, op wereldrecordhou der Coe na de man met de bes te tijd achter zijn naam en de Australische kampioen Mike Hillardt. Bij de dames zege vierde Brit McRoberts uit Ca nada in 4.35,0. De Nederlandse atlete Eefje van Wissen is zaterdag in de Paasloop te Paderborn als tweede geëindigd. Ze legde de 25 kilometer af in 1 uur, 31 minuten en 24 seconden. Win nares werd de Deense Dorte Rasmussen, die met 1.25,23 be duidend sneller was. Bij de he ren zegevierde de Westduitse nationale kampioen Michael Spoettel. Hij maakte een tijd van 1 uur, 14 minuten en 50 seconden. De Nederlander Jan Corten- bach is in Bekescsaba (Hon) vijfde geworden in een snel wandelwedstrijd over 50 kilo meter. De atleet van Olat uit Sint Oedenrode legde de af stand af in 4 uur 21 minuten en 31 seconden. De zege ging naar de Tsjechoslowaak Jaros- lav Makovic in 4.02,0. Chris Wulffers planeert met zijn 470-schip Takkebak tijdens de Paasregatta op de Loosdrechtse plassen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 20