J&j&J 'eyenoord imponeert Groningen IfSV veracht publiek AZ-AJAX IN OLYMPISCH STADION Nieuw ultimatum losgeld Shergar Bewondering 'oor Hiele Ajax bijna onderuit >odlot slaat toe op Le Mans w LfdANS De Zwitserse motorcoureur Michel Frutschi is ag om het leven gekomen bij de motorraces om de Grote L van Frankrijk. Frutschi, vorig jaar winnaar van de Fran- rand Prix in Nogaro, kwam in de 500cc-race met hoge eid ten val. Volgens ooggetuigenverklaringen werd hij al zijn rechterbeen afgerukt. In het ziekenhuis overleed .witser aan zijn verwondingen. Eerder deze week kwam s\ ipanner Iwao Ishikawa om het leven in Le Mans. Michel 1 ;chi werd 30 jaar. Hij was geboren en getogen in Genève. -1 172 begon hij aan de in Zwitserland verboden weg-motor- m L In 1979 boekte hij het grootste succes uit zijn loopbaan. 750cc-klasse eindigde hij in de strijd om het wereldkam- tschap als tweede. Hij moest in die competitie de inmid- ook al verongelukte Fransman Patrick Pons voor laten. s zijspanrace op Le Mans raakte het Britse duo Shayne en Steve Abbott van de baan. Het tweetal werd met verwondingen naar het ziekenhuis afgevoerd. Eerder dag was wereldkampioen Angel Nieto in de 125cc-race De 30-jarige Zwitser Michel Frutschi (nr. 14) op weg naar ten val gekomen. De Spanjaard kwam met schrik vrij. een dodelijke val in de 500 cc-klasse. ALKMAAR De competitiewedstrijd AZ '67-Ajax zal zaterdag (19.30 uur) in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gespeeld. Burge meester Roozemond van Alkmaar heeft besloten, dat deze competitie wedstrijd zaterdag 9 april niet in het stadion van AZ '67 te Alkmaar mocht worden gespeeld. Dit uit vrees voor ongeregeldheden en vernie lingen die zouden worden aangericht door de aanhang van de hoofd stedelijke club. Burgemeester Roozemond wilde dat de wedstrijd een dag later zou worden vastgesteld in Alkmaar als de winkels gesloten zijn. Ajax wilde echter van geen uitstel weten omdat de ploeg woens dag 13 april in Eindhoven de tweede wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker tegen PSV uitkomt. De KNVB besloot daarop dat de wedstrijd wordt verplaatst naar het Olympisch Stadion en op zaterdag wordt gespeeld. Slechts als beide clubs alsnog zouden besluiten zondag in Alkmaar te spelen, zou deze regeling ver vallen. ONINGEN Alle opgekropte spanningen spijt heeft Feyenoord het moeilijke karwei riet Groninger Oosterparkstadion vrij sim- geklaard. Daaraan lagen drie factoren ten ndslag. Bij de Groningers haalden de ge nders Koeman niet hun normale vorm, vijl in verdedigend opzicht de organisatie 'oldoende was. De derde en belangrijkste en voor de Rotterdamse overwinning was ter de vechtlust die Feyenoord zelf aan de legde. In deze vorm mag de titelprolonga- van Ajax dan ook allerminst als vanzelf- skend worden beschouwd. DUBLIN In de ontvoeringszaak van het renpaard Shergar loopt zaterdagavond een nieuw ultimatum af. Een anoniem gebleven persoon heeft vrijdaga vond in een telefoontje aan een Iers radiosta tion voor de vrijlating van het paard 5,5 mil joen gulden geëist Wordt dit bedrag zater dagavond niet op de aangegeven plaats ach tergelaten, dan kan men, aldus de anony mus, het hoofd van de hengst een etmaal later op een vuilnisbelt in de buurt van Dublin zoe ken. De politie, die het drei gement niet erg serieus neemt, beschouwt de opbeller als één van de talloze „gokkers", die van de ontvoeringszaak willen profiteren. Sher gar werd op 8 februari ontvoerd. Sindsdien is niets meer van het dier vernomen. Eén van de vele kansen voor Sparta. Gehinderd door de PSV'er Koolhof (rechts) tikt Lengkeek de bal glijdend in, maar doelman Segers zal opnieuw redden. Heale bekijkt het taf reel staande. Inderdaad, het gaat allemaal nog net, maar vraag niet wat voor moeite het kost. PSV daarentegen staat „keurig" derde en is al weer verze kerd van internationale wed strijden. Een bewijs, dat de positieve krachten het in voetbal vaak moeilijker heb ben dan de negatieve. Sparta telde na afloop met moeite achtduizend bezoekers, een aantal dat zeer ver onder de begroting lag. PSV weet zich nu al verzekerd van een uit verkocht stadion als Ajax voor de beker op bezoek komt. Het is te hopen, dat de Amsterdammers hun colle ga's eens'een flinke afstraf fing geven, want voor het huidige PSV is geen plaats op de Nederlandse voetbal velden. DICK HOFLAND Sparta-PSV 1-1 (0-1): 10. Thoresen 0- 1, 89. Olde Riekerink 1-1. Scheids rechter; Corver. Toeschouwers: 8000. Sparta: Formannoy; Blind. George, Andriessen, Van Tiggelen. Lengkeek (Olde Riekerink). Van Gaal, Van de Berg; Holverda, Heale, Meijer. PSV: Segers; Van Aerle. Stevens, Landsbergen. Brandts; Wildschut. Poortvliet, Lokhoff, Rv.d. Kerkhof (W.v.d. Kerkhof); Koolhof (Van Duuren) en Thoresen. DINSDAG 5 APRIL 1983 noord werd geacht geïm- srd te zijn door de ambi- j in Groningen, maar dat bepaald niet het geval. bekernederlaag van 2-0 f ie Rotterdammers eerder •flproningen had geleden, gnu van enige vorm van rschatting geen sprake, rerd van de eerste tot de te minuut met overtuiging i eeld waardoor het tegen- \werd bereikt van wat de jclub in gedachten had. ^Groningen was nu de die onder druk werd ge- Feyenoord deed dat bo eien zonder de geblesseer- Peter Houtman (wel als •lspeler aanwezig) en van Hanegem .terwijl Troost vrijaf had vanwe- \»n schorsing. Henk Duut r\ndré Stafleu waren de fingers voor laatstgenoem- Groningen heeft moeten 'en, dat de afstand tot de ;elijke top ook in het ge- ^^Jueerde tijdperk van het irlandse voetbal nog aar- jroot kan zijn. Het gemis 9 een speler in de achter- 'Ok, e (Walter Waalderbos) fnuikend voor de organi- Tegen subtoppers is dat Za flvel te verbergen, maar te- TCöit Feyenoord kwamen de •tkomingen genadeloos ie oppervlakte. In wonder en dit Feyenoord was kruid gewassen", meldde er Theo Verlangen van ïroningen na afloop. Vol- ;t kansloos was de thuis- echter niet. Wie weet bij- seeld wat er zou zijn ge- i indien Rob McDonald lereerste kans in de wed- had benut, toen hij al- voor doelman Hiele op- Hij deed dat echter niet ia in de eerste helft Fey- het bijna uitsluitend het zeggen had. Dat er doelpunten uit dit over vielen, mag een klein Ier heten. De Bulgaar Je- iv scoorde weliswaar na twintig minuten, maar werd hoogstwaarschijnlijk ten on rechte door arbiter Van Ette- koven wegens buitenspel terug gefloten. Middenvelder Hoekstra kopte vijf minuten later tegen de lat. De deze keer ook hardwer kende Ruud Gullit herhaalde dat kunststukje korte tijd later. Feyenoord profiteerde naar hartelust van de verwarring in het Groninger strafschopge bied. En een doelpunt leek slechts een kwestie van tijd. Kort voor rust viel de treffer evenwel aan de andere kant, even onverdiend als onver wachts. FC Groningen's laat ste man Karei Hiddink lepelde de bal over de naar voren stor mende Rotterdamse defensie daarmee de buitenspelval om zeilend. Erwin Koeman profi teerde hiervan door vervol gens Hiele kansloos te laten: 1- 0. Mocht Feyenoord hierdoor geschokt zijn, na de pauze was hiervan weinig te merken. Binnen tien minuten was de stand door doelpunten van André Hoekstra en Ruud Gul lit omgebogen tot 1-2. Vooral voor Hoekstra was dat een pri ma beloning. Hij slaagde er keer op keer in onrust op de rechterflank te stoken door zich in de dikwijls getrokken gaten te storten. Zoals ook in de eerste helft kreeg de thuis club een opgelegde kans toen Hiddink, die zich steeds meer als spelmaker ging opwerpen omdat de broers Koeman hun werk niet aan konden, oog in oog met Hiele kwam te staan. De doelman kon de boogbal evenwel pareren. FC Groningen-Feyenoord 1-2 (1-0): 40. Erwin Koeman 1-0. 47. Hoekstra 1-1. 55. Gullit 1-2. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 17.500. Gele kaart: Van Deinsen (Feyenoord). FC Groningen: Tukker; Steenge, Hiddink, De Haan (Van Dijk), Mul der; Ronald Koeman. Erwin Koe man, Keukens (De Jonge); Broeken, McDonald, Jans. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Duut, Nielsen. Van Deinsen; Hoek stra, Stafleu, Valke; Gullit, Jehazkov, Vermeulen. Met het gezicht naar zijn eigen doel toe zweeft Joop Hiele nog door de lucht, nadat hij een keihard schot van de Gro ninger Ron Jans stijlvol tot hoekschop heeft verwerkt. Ter wijl hij de bal geconcentreerd volgt, kijkt ploeggenoot Henk Duut bewonderend naar zijn doelman. AMSTERDAM Een goede ploeg kan ook slecht spe lend winnen. Ajax heeft het gisteren tegen Roda JC bewezen. Na het hollen in de halve-bekerfinale tegen PSV was het stilstaan in het vierde duel van dit seizoen met Roda JC, dat zich veel beter verweerde dan in kwart-eindstrijden van het KNVB-bekertoernooi. De Limburgers waren sterker op het middenveld waar Marijnis- sen spotte met de reputatie van Cruijff en Van der Ven duidelijk maakte dat Ajax goede zaken doet als Lerby in München gaat spelen. Coach De Mos van Ajax liet hetzelfde elftal spelen dat het woensdagavond tegen PSV goed had gedaan, omdat de her stellende blessure van Ophof hem nog beperkingen oplegt en omdat Vanenburg, Olsen en Schoenaker met griepproblemen tobben. Hij kon niet het hele viertal buiten de lijnen laten, maar met name aan Olsen. die het hele duel moest voltooien, was te merken dat hij - en dus Ajax - een beetje ziek was. Schoenaker echter was niets meer of minder dan normaal en op hem moest Ajax terugvallen om niet onderuit te gaan. De middenvelder droeg het elftal dat door Roda met de neus op de feiten werd gedrukt. Niet hard genoeg echter, want al in de eerste minuten lieten zowel de zwakste Limburger (Raeven) als de beste (Van der Ven) goed werk van Marijnissen, wiens actie radius veel te groot was voor Cruijff, ongebruikt. Door die mis sers doorstond Ajax de moeilijke ouverture. De landskampioen kon de strijd niet door kwaliteit naar zijn hand zetten, maar drukte door pure wil (Schoenaker, Molenaar, Boeve en Kieft) dë Limburgers verder van Schrijvers weg. Dat betekende lijfsbehoud, want Mölby en Rijkaard konden Raeven in het centrum dan wel gemakkelijk beteugelen, de vrij heid die Van der Ven en Marijnissen afdwongen, groeide hen geregeld boven het hoofd. Roda profiteerde echter niet van de zwakke momenten van de landskampioen. Ajax deed dat aan de andere kant van het veld wel. Kieft scoor de in de 24e minuut en Schoenaker onmiddellijk na rust, beide keren na voorzetten van Molenaar. De succesperiode-Molenaar werd afgebroken door een lichte blessure en zijn vervanging door Ophof was geen versterking, het inruilen van Van Basten voor Vanenburg zorgde wel voor een lichte verbetering. Wat echter niet veranderde was de overmacht van Roda op het middenveld, waar Cruijff als een echte generaal - ver van het strijdgewoel - werkte. Het tegendoelpunt van Eriksen, na een zwak moment van Ophof, was een redelijke beloning voor het degelijke werk van Roda JC. De Limburgers dachten zelfs - en met recht - aan de gelijkmaker. Het kwam er niet van, gedeelte lijk omdat Roda er de brutaliteit voor miste, voor een deel ook omdat de verdediging een derde dure fout maakte. Schoenaker, letterlijk en figuurlijk niet stuk te krijgen, mocht na een vrije trap van Lerby ongehinderd inkoppen. Zijn eerste poging strandde op Smits, die de tweede keer echter geen reddingsmo gelijkheid meer had. „Wij hebben meer kansen gehad dan Ajax", verzuchtte trainer De Visser, „maar het heeft er gebruik van gemaakt met doelpunten die meer onze schuld, dan hun verdienste waren". Ajax—Roda JC 3-1 (1-0): 24. Kieft 1-0. 53. Schoenaker 2-0, 72 Eriksen 2-1, 81. Schoenaker 3-1. Scheidsrechter. Bakker. Toeschouwers: 14.000. Gele kaart: Eriksen (Roda JC). Ajax: Schrijvers; Molenaar (Ophof), Mölby, Rijkaard, Boeve; Schoenaker. Cruijff, Lerby; Van Basten (Vanenburg), Kieft, Olsen. Roda JC: Smits; Hanssen, Degens. Calderwood. Klein (Cremer); Van der Ven, Marijnissen, Van Geel; Hofman, Raeven en Eriksen. TERDAM Wat zich gisteren tegen ka (1-1) meende te -j^kien permitteren', heeft luut niets meer met bal te maken. Was de ilooflijke onwil hsdag in de beker stong tegen Ajax nog voor deel af te schuiven op iwaliteit van de tegen- der, tegen het middel- ige Sparta was elk ex- misplaatst. PSV heeft stadium bereikt, dat eigenlijk een competi tiewedstrijd aan de kant moeten blijven. Zo'n direct verbonden !twee verliepsunten, is f.icht de beste maatre- ivoor een ploeg die |tt het publiek in een van wedstrijden zo runnen verachten. Êf jdat het ooit zo ver zal J kn, maar de gedachte er- al een soort van ge- [doening. Want het ver- deptAde is, dat de instelling PSV niet steeds wordt "itraft met een pijnlijke •rlaag. Sterker nog, Spar- oest zelfs 89 minuten op van de Eindhovena- T^^oetballen voor het scha- ÊtJtÊ loon van een puntende- Dank zij een omhaal van invaller Olde Riekerink slaagden de Rotterdammers daar precies één minuut voor tijd in. Een veel te zachte te rugspeelbal van Blind had PSV al in de tiende minuut een voorsprong van 1-0 (Thoresen) in de schoot ge worpen. Dat er daarna op Spangen nog de hele wed strijd iets viel te genieten, was louter en alleen de ver dienste van Sparta (en Hug hes natuurlijk). Trainer Libregts van PSV erkende dat later gelukkig ook. Hij viel zijn ploeg volle dig af en gaf daarmee nog eens duidelijk te kennen, dat beide partijen weinig of niets meer bij elkaar te zoeken hebben. „Mijn hemel", ver zuchtte hij, „ik weet niet wat ik zie. Het is rennen, vliegen, draven, de ploeg spot met alle voetbalbegrippen. Ik zou het ook wel eens anders wil len. Ik wil graag, dat er eens van het doel af wordt ge voetbald, maar het komt er steeds maar niet uit. Er is ontstellend veel balverlies en het lijkt wel of iedere speler ontzettend bang is". Non-voetbal PSV trok zich tegen Sparta dan ook massaal terug, stond geregeld zelfs met elf man in het eigen strafschopgebied en probeerde met non-voet bal zoals een „topploeg" waarschijnlijk nog nóóit heeft laten zien, de winst vast te houden. Sparta zag daarentegen alle pogingen stranden op meestal doelman Segers, die de niet fitte Does burg onverwacht, maar spec taculair verving. Doesburg had enkele nachten niet ge slapen als gevolg van een ontsteking na een gebitsregu latie. Bovendien had hij pe nicilline en pijnstillende middelen moeten slikken. Een kuur die voor de meeste toeschouwers ook nodig zal zijn om te genezen van het PSV-virus. Want wat Sparta ook probeerde, eerst met overleg en daarna met de moed der wanhoop, de zieke lijke instelling van de Eind- hovenaren werd er niet door ondergraven. De twee spit sen Thoresen en Lokhof stonden overwegend halver wege de eigen helft, de vier middenvelders rond het strafschopgebied en de ver dedigers voor de neus van doelman Segers. Dat laatste vooral omdat de zeer lange voorstopper Landsbergen de geringe lengte van Segers moest compenseren. Wat achteraf overigens niet nodig bleek, want met veel stomp- werk redde de reservedoel man zich voortreffelijk. Sparta dolde PSV vrijwel constant, onder leiding van met name Van Gaal, die Lokhoff alle hoeken van het veld liet zien. Omdat voor en naast hem alle Spartanen veel bewogen, kwamen er de fraaiste kansen. Bijna te veel om op te noemen, maar ge zien het resultaat toch niet genoeg. Van Tiggelen, Heale (2x), Van der Berg, Van Gaal (2x) en Lengkeek (2x) waren alleen al in de eerste helft dichtbij een treffer. De enige verandering na de wisseling was, dat Thoresen waarach tig nog heel dichtbij 0-2 was. Doelman Formannoy redde echter schitterend met één been op de kopbal. Opluchting Sparta bleef het publiek ver maken en kroop ten slotte bijna op z'n knieën naar het doel van PSV. Dat het op de valreep toch nog 1-1 werd, was voor iedereen dan ook een opluchting. Dat Lokhoff direct daarna een schuiver van Meijer nog net voor het al volledig lege doel weg haalde, was minder leuk. Ook voor Hughes, die lang durig vertwijfeld langs de zijlijn had gelopen. Hij ty peerde de situatie uitstekend door te zeggen, dat Sparta zich „met zijn nagels aan het Europees voetbal vast klampt".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11