adelhoff Onroerend Goed Krant Goede infrastructuur voor bedrijfsruimte van levensbelang! Speciale editie regio Den Haag Den Haag (stad) Te koop/te huur Leuvensestraat 's-Gravenhage Den Haag (randgemeenten) Regio Tëhuur Zoeterwoude- Rijndijk Beleggingen i^ATERDAG 2 APRIL 1983 (ADVERTENTIE) 2 APRIL 1983 - - Alhoewel de industriële en ambachtelijke werkgelegenheid in Den Haag nimmer een omvang heeft gekend vergelijkbaar met bij voorbeeld Amsterdam en Rotterdam is haar funktionaliteit in de totale sociaal-economische structuur niet weg te denken. De aard van deze bedrijven brengt met zich mee dat vestiging in de onmiddellijke nabij heid van woon- of recreatiegebieden in be ginsel ongewenst is en dat concentratie op daarvoor bestemde of aangewezen lokaties de voorkeur verdient. De beperking van het grondgebied van de gemeente Den Haag en de hoge woon bebouwingsintensiteit belemmeren dan ook een goede planmatige aanpak. Histonsch gezien kent Den Haag als indus- tnële locaties: De Binckhorst, het Laakhaven- gebied, omgeving Fruitweg en het haven- gebied Schevenmgen. In de zeventiger jaren is het industriegebied Zichtenburg tot ontwikkeling gebracht (de gronden werden hoofdzakelijk in erfpacht uit gegeven). Het amoveren van het fabneks- complex van Vredestein aan de Oude Haag- weg heeft ruimte geschapen voor nieuwbouw van bednjfsruimte (er. kantoren), terwijl als meest recente ontwikkeling het aan Zichten burg grenzende gebied Kerketuinen voor industnele doeleinden is bestemd. Als eerste zal zich hier I.T.T. vestigen, welk bednjf met medewerking van de Gemeente voor Den haag behouden kon blijven. Hiermee lijken de mogelijkheden vooralsnog uitgeput met uitzondering van het haven gebied Schevenmgen (aanleg van een vierde haven en "bouwen in zee-projekten"). De gebruikers van bednjfsruimte zijn in twee hoofdgroepen te verdelen, te weten: - verzorgingsgebied hoofdzakelijk lokaal -,j verzorgingsgebied hoofdzakelijk interlokaal/ internationaal. De gebruikers van de eerste categorie zullen de voorkeur geven aan centrumlokaties, ter-^ .wijl voor de tweede categorie de aansluiting op het njkswegennet van essentiëel belang is. De bebouwing op de historische industnële locatie is veelal sterk verouderd en vóldoet - zeker bij wisseling van gebruiker - niet aan de minimale hedendaagse vereisten. Gezonde bednjven die door groei, gewijzigde processen of miheubepahngen niet op hun huidige locatie gevestigd kunnen of willen blijven dienen, zo ..nodig met hulp of steun van de overheid, te worden uitgeplaatst. De vnjkomende ruimte kan dan worden aangewend om bednjven uit stadsvernieuwingsgebieden nieuw onderdak te verschaffen. Daarbij dient met name aandacht te worden besteed aan kleinschaligheid en een voor de ondernemer betaalbaar huurpnjsniveau. Tevens dienen voldoende mogelijkheden te worden gecreëerd voor de startende onder nemer, waartoe Philips Job Creation in een project aan de Treubstraat te Rijswijk een eerste aanzet heeft gegeven. Zojuist is bekend geworden dat met subsidie van de Gemeente en het werkgelegenheids- fonds van de Provincie een soortgelijke opzet in de Nieuwe Schoolstraat zal worden gestart. Het grond-uitgifte-beleid van de Gemeeente (yerkoop of erfpacht) zal flexibel moeten worden gehanteerd en gencht zijn op behoud en stimulenng van de gezonde bednjfstakken. Waar nodig zal de Gemeente haar voorkeur Zeer representatieve geheel vrijstaande kantoorvilla op eigen grond. Totaal vloeroppervlak ca. 390 m? Voorzien van telefooncentrale airco unit centrale verwarming complete stoffering sanitair parking O Zadelhoff Den Haag Makelaars taxateurs o.g. Specialisten in bedrijfsobjecten 070-643955 voor uitgifte in erfpacht moeten laten varen en bereid zijn om gronden in eigendom over te dragen, met name waar het gaat om belang rijke bijdragen aan de werkgelegenheid, zoals in de kwestie met I.T.T. nadrukkelijk aan de orde was. Het is goed te constateren dat de Gemeente reeds enige tijd met een actief promotie- programma bezig is. De nodige zorgvuldigheid moet worden be tracht ten aanzien van het toestaan van groot schalige kantoorontwikkehngen in de gebie den, welke in feite bedoeld zijn voor indus tnele vestiging. Vanwege de lagere grond prijzen ten opzichte van centrumlocaties, als mede het daaruit voortvloeiende aantrekkelijke huurpnjsniveau nchten de beleggers en pro jectontwikkelaars meer en meer hun aandacht op deze mogelijkheden. De ontwikkelingen aan de Binckhorstlaan zijn hier een duidelijk voorbeeld van. Op zich leent de Binckhorstlaan zelf zich uit stekend voor kantoor- en showroombebou wing en kan zelfs funktioneel zijn uit wel standsoogmerk om het achterliggende gebied te camoufleren. Het resterende gebied zou echter bij voorrang bestemd moeten blijven voor de industriële- en ambachtelijke sector. De voorgenomen aansluiting van De Binck horst op het Laakhavengebied door middel van de "verlengde" Neherkade kan voor laatst genoemd gebied van belangnjke betekenis zijn. terwijl het aanbeveling verdient nader te bezien of de op beide genoemde lokaties aan wezige royale waterwegen dienen te worden gehandhaafd, dan wel - na demping - als uit- breidmgsmogelijkheid kunnen worden benut. Het huurpnjsniveau vaneert enorm. Voor een voudige werkplaatsruimte in de stad zelf wordt soms enkele tientallen guldens per m2 per jaar betaald, terwijl de huurpnjzen voor moderne gebouwen op specifieke industriële lokaties kunnen oplopen tot boven f 100,- per m2 per jaar. Dit is dan echter het gevolg van jaarlijkse in- dexenngen van een oorspronkelijk lagere huurpnjs. Als markthuurmveau is het realis tischer uit te gaan van een maximaal niveau van f 80,- a f 90,- per m2 per jaar. De vraag uit de markt ncht zich in hoofdzaak op óf kleinschalige bednjfsruimte (van ca. 50 m2 tot 500 m2) tegen een betaalbaar huur pnjsniveau (van ca. f55,- tot f85,- per m2 per jaar) óf aankoopmogelijkheden van grond voor eigen ontwikkeling "op maat". Een grondpnjs boven f 200,- per m2 is echter voor veel onder nemers niet haalbaar. Voor de ontwikkelingen in de toekomst zal meer en meer een beroep moeten worden gedaan op uitplaatsingsmogelijkheden, waar bij de geplande 110 ha. in het plan "Leino" (bouwlokatie Leidschendam-Nootdorp, ideaal gesitueerd nabij de kruising van rijkswegen Amsterdam-Rotterdam en Den Haag-Utrecht) de nodige soelaas kan bieden. a. Rijswijk De oorspronkelijke opzet van het ïndustne- terrem Plaspoelpolder is in de realiteit achter haald. De vestiging van bednjven uit Den Haag was niet aantrekkelijk genoeg, mede omdat de ontsluiting van het gebied, goede verbindingen per openbaar vervoer en de aan sluiting op het njkswegennet achterwege zijn gebleven. Door verruiming van de bestemmingsbepalin- gen heeft de invulling van de Plaspoelpolder voor een groot gedeelte door middelgrote en grootschalige kantoorontwikkehngen plaats gevonden. De snelheid waarmee dit is ge schied bracht een zeer royale leegstand met zich mee. Ovengens zal de aantrekkelijkheid van dit gebied door de uiteindelijke realisering van de aansluiting op het verkeersplein Ypenburg (naar verwachting medio 1985 gereed) sterk verbeteren. De grotere objecten (o.a. Shell laboratona, het Institut International des Brevets, Produkt- schap voor Zuivel en Vlees, Hercules, Ahrend Libra, Martini Rossi enz.) zijn vnjwel alle maal in eigen gebruik. Van de enigszins ver ouderde kleinschalige bednjfs-units vanëert het huurpnjsniveau van f 65,- tot f 85,- per m2 per jaar. De leegstand in bedrijfsruimte ter plaatse is gering en als normale fnctieleegstand te beschouwen. b. Leidschendam Leidschendam kent histonsch vrijwel uitslui tend enige bednjfsmatige activiteiten ten zui den van de Vliet (o.a. N.S. werkplaats en P.T.T. bednjf sgebou wen). Het vertrek van Toyota- importeur Louwman en Parqui opende moge lijkheden op een terrein van ca. 30.000 m2 waarvan o.a. de Nederlandse Bibliotheekdienst met een nieuwe geconcentreerde vestiging gebruik van heeft gemaakt. Voorts zijn er nieuwbouwontwikkelingen in ZoeterwoudeRijndijkvoorbeeld van een modern en schoo het gebied "De Star" in de plaats gekomen van een aantal sterk verouderde bedrijfs objecten. De ligging is vnjwel direct langs de njksweg A4 doch deze is vanuit "De Star" niet recht streeks bereikbaar. Zoals reeds onder Den Haag (stad) vermeld is de toekomstige ontwikkeling van "Leino" van het grootste belang. c. Voorschoten Nabij het N.S.-station is historisch een klem industneel gebied "Dobbewijk" gesitueerd. Het betreft hier veelal kleine en verouderde bednjfsgebouwenEen uitzondenng vormt het grote moderne magazijncomplex van de A.N.W.B. Aan de Rouwkooplaan bevinden zich tussen enkele oudbouwprojecten voldoende kleine moderne bedrijfsunits (veelal geschakeld) welke aan de lokale behoefte voldoen. d. Loosduinen en Westland Voor zover aanwezig vervullen kleinschalige ontwikkelingen en vanzelfsprekend de grote veilingcomplexen vnjwel uitsluitend een lokale funktie. e. Zoetermeer Alhoewel geografisch geen randgemeente wordt deze lokatie als zodanig hier behandeld. Als groeikerngemeente ter ontlasting van Den Haag is in Zoetermeer zeer duidelijk aandacht besteed aan de kansen voor het bednjfsleven. Van oudsher is als blikvanger langs de njks weg het complex van Nutncia bekend. Aan de Z O.-zijde van Zoetermeer is een brede strook industneterreinen geprojecteerd, waar tot ontwikkeling zijn gebracht de gebieden Rokkehage, Hoomerhage, Zoeterhage en Dwarstocht met een totale oppervlakte van ruim 80 ha. De invulling van deze gebieden is dermate snel gègaan dat ten zuiden van njksweg A12 (Den Haag-Utrecht) al reeds 75 ha nieuw bednjfsterrem is gepland. Het huurpnjsniveau ter plaatse ligt op ca. f 75,- per m2 per jaar, terwijl bijbehorende kantooi- ruimte - afhankelijk van kwaliteit, innchting en afwerking - vaneert van f 90,- tot f 125,- per m2 per jaar. Tengevolge van de algehele economische recessie zijn ook hier een aantal bednjven verdwenen en kan incidenteel een lager pnjs- niveau dan bovengenoemd worden gereali seerd. De verwachting lijkt gewettigd dat de realisatie van het nieuwe stadscentrum vol doende impulsen voor verdere toename van de industriële-, ambachtelijke- en handels sector met zich mee zal brengen. De geografische omsluiting van de Haagse regio is aan te geven met de lijn Katwijk, Leiden, Zoeterwoude, Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Gouda, Rotterdam en het Waterweggebied Hoe groot met name in de regio het belang van goede aansluiting op het njkswegennet is, toont de situatie in Alphen aan den Rijn aan. Ideaal gesitueerd in de dnehoek Amsterdam, Rotterdam en Utrecht en tevens voorzien van vele hectaren industrieterrein met koop- en huurmogelijkheden tegen concurrerende huurpnjzen. Huur bednjfsruimte vanaf ca. f45,- per m2 per jaar, bijbehorende kantoorruimte vanaf ca. f 75,- per m2 per jaar. De grondpnjzen liggen op een niveau vanaf f 125,- per m? Niettemin stagneert de markt ter plaatse voor namelijk vanwege het ontbreken van een goede aansluiting op het njkswegennet. De toekomstige rijksweg 11 Leiden - Bode graven, waarvan echter waarschijnlijk alleen het gedeelte tot Alphen aan den Rijn voorlopig wordt gerealiseerd, kan hierin van beslissende betekenis zijn. Vorenstaande conclusie wordt onderschreven Op het unieke mdustneterrein "Grote Polder" zijn de volgende bednjfsunits beschikbaar: 1ca900 m2 bednjfshal ca. 180 m2 kantoor 2. ca. 1200 m2 bednjfshal ca. 240 m2 kantoor 3. ca. 1520 m2 bednjfshal ca. 180 m2 kantoor 4ca365 m2 bednjfshal ca. 115 m2 kantoor (ook gedeeltelijke huur is realiseerbaar) Over ontwikkelingsmogelijkheden "op maat" op ca. 18.000 m2 bouwgrond informeren wij u gaarne. In het vnjstaande nieuwbouw-kantoor aan de Hoge Rijndijk zijn nog 2 verdiepingen van resp. ca. 345 m2 en 310 m2 direkt betrekkmgsgereed. (kollegiale opdracht met Menno Smitsloo Bednjfsmakelaardij B.V., Breestraat 106 te leiden, telefoon 071 -12 5041). O Zadelhoff Den Haag Makolaars taxateurs o.g. Spocialiatan in bedh|i>obi«ctan 070-643955 door de situatie op het mdustneterrein "Grote Polder" te Zoeterwoude-Rijndijk, slechts 15 km verwijderd van Alphen aan den Rijn, doch op enkele honderden meters afstand van njksweg A4 (Amsterdam-Den Haag). Indien ook nog in de toekomst njksweg 11 met aansluiting in de nchting Utrecht wordt gerealiseerd kan deze lokatie in het hart van de Randstad als uitstekend worden aan gemerkt. Op dit terrein is o.a. de hoofdvesti ging van Heineken Nederland ondergebracht en de weinige leegstand doet zich vnjwel alleen in de verouderde bedrijfsruimte voor. De huurpnjzen liggen op f 55,- tot f 80,- per m2 per jaar voor de bednjfsruimte en op f 87,50 tot f 125,- per m2 per jaar voor kantoren. De laagste huurpnjzen gelden voor oudbouw, de hoogste voor moderne multifunktionele nieuwbouw. De kooppnjs van grond voor zover aanwezig beweegt zich rond f 200,- per m2 Aldaar gevestigde ondernemingen, welke tegen de economische verdrukking in expan sie vertonen, manifesteren hun voorkeur voor deze lokatie door ter plaatse te concentreren en/of herhuisvesting te realiseren. Zo betrok eind 1982 de hoofdvestiging van EMI HiFi (JVC) een nieuwbouwcomplex, geheel "op maat" aangepast en wordt thans voor DHL (Worldwide Couriers) nieuwbouw gerealiseerd. Het betreft hier in beide gevallen huurtransacties met een vaste eerste huur termijn van 10 jaar! Gouda levert z'n aandeel in deze marktsector met de bednjfsterreinen Kromme Gouwe (redelijk verouderd en niet direct bereikbaar vanaf de njksweg) en Den Uitert, gelegen naast het nieuwe Gouwe-aquaduct. Het huur pnjsniveau varièert van f 60,- tot f 75,- per m2 per jaar. Delft kent van oudsher zijn industnele vesti gingen aan weerszijden van de Schie met de aanvoermogelijkheden van b.v. bouwgrond- stoffen en zware constructie-onderdelen over water, welke betekenis echter aanzienlijk is afgenomen. Ter plaatse van geamoveerde verouderde complexen hebben een aantal nieuwbouw ontwikkelingen plaatsgevonden, welke echter moeizaam hun weg op de gebruikersmarkt vinden. Zo is in de reeds enkele jaren geleden opgestarte ontwikkeling "Leeuwenstein" op een totaal van ca. 17.000 m2 bednjfsruimte slechts ca. 7.000 m2 verhuurd. Vanwege het gennge potentieel uit Den haag en de specifieke betrokkenheid van bednjven tot Rotterdam, vervult Delft nauwelijks een schakelfunctie en blijft de interesse hoofd zakelijk beperkt tot gevestigde en lokale bednjven. In de kleinere gemeenten in de regio zoals bijvoorbeeld Bleiswijk, Pijnacker, Berkel, Waddinxveen, Moordrecht, Boskoop en Koudekerk komen de gevolgen van de alge hele economische recessie en het dientenge volge versnelde selectieproces het hardst aan. Waar in deze gemeenten bednjven eigener beweging of noodgedwongen tot sluiting of liquidatie komen, blijkt voor de achterblijvende opstallen nauwelijks of slechts na zeer lange tijd een nieuwe gebruiker te vinden. In deze gemeenten is vrijwel nooit sprake van enige projectontwikkeling. De objecten zijn na genoeg allemaal m eigendom bij de gebruiker. Ondanks de toegenomen belangstelling voor mvestenngen in commercieel onroerend goed, welke nog kan worden versterkt bij een stabi- lisenng - en een niet ondenkbare verdere lichte daling - van de huidige rentestand, is het op merkelijk dat in de bednjfsruimtesector als in deze publicatie aan de orde een duidelijke teruggang waarneembaar is. De verklanng ligt echter voor de hand. Niet tegenstaande het feit dat op bednjfsgebouwen gemiddeld de hoogste rendementen kunnen worden behaald (voor secundaire locaties 11 a 12% en voor toplocaties 9 a 10%), hetgeen echter o.a. in verband met de economische levensduur van dit soort objecten minimaal noodzakelijk is, zijn de risico's in de huidige economische situatie zeer groot. Huurcontracten dienen buitengewoon goed te worden gesecureerd, immers onvoorziene bednjfssluitingen of -liquidaties gevolgd door een zeer langdunge leegstandspenode kunnen een aantrekkelijk lijkend gemiddeld rende ment, berekend over een aangenomen huur- penode, van de ene dag op de andere tot nul reduceren. Er is een royaal aanbod van huurmogelijk heden en vooral de kleine ondernemers met weinig eigen mvestenng in bednjfsgebouwen (b.v. de opslag- en transportbranche) huren bij voorkeur voor een korte penode tegen een vaste huurprijs om als de gelegenheid zich voordoet te kunnen switchen naar een goed kopere huisvestingsmogelijkheid, waarbij een huurverschil van enkele guldens per m2 per jaar een verhuizing reeds lonènd maakt. Op deze wijze komt de continuïteit van de verhuur ernstig in het geding. De moderne multifunktionele bedrijfsruimten vergen in vergelijking tot enkele jaren geleden een hogere mvestenng bij realisatie indien rekening wordt gehouden met energie-zuinige voorzieningen, de technologische ontwikke lingen bij de bednjven zelf, het voldoen aan vereisten conform hinderwet en milieuwet geving enz., hetgeen bij behoud van het ver eiste hoge rendement een huurpnjsniveau met zich meebrengt, dat weinig ondernemers zich kunnen permitteren. Dat er goede uitzondenngen bestaan, bewijst de beleggingstransactie met betrekking tot de nieuwbouw ten behoeve van EMI HiFi (JVC) op het industrieterrein "Grote Polder" te Zoeterwoude-Rijndijk (zie ook onder "Regio"). Bij aanvang van het huurcontract werd het complex door een bekend Pensioenfonds ver worven tegen een aanvangsrendement van ca. 10,25%. Toch dient de belegger alert te zijn op dit marktsegment omdat de weinige "toptrans- acties", mits omnngd met voldoende zeker heden, de gelegenheid bieden om het gemid deld behaald rendement op vastgoed te ver beteren. Afhankelijk van het totale vastgoed- belang van de belegger zal deze verbetenng, mede vanwege het gennge aantal mogelijke transacties, meer of muider waarneembaar zijn.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7