Budgetvoorlichting bemoeit zich niet met politiek W r 295.- Minister Onno Ruding heeft lesje geleerd SSzef POLITICI MOETEN SOMS WEL MET „GEWETEN SCHARRELEN" Politiek Partij Parlement si^SIJTHOFF PERS BINNENLAND fieidae(Sou/m/nt ZATERDAG 2 APRIL 1983 PAGINA PEN HAAG Nu meer mensen met minder geld moeten rondkomen, lijkt voorlichting op financieel gebied eerder noodzaak dan luxe. Wie bijvoor beeld van een bijstand suitkering moet leven, heeft per maand 1012,95 te besteden plus 52,99 vakantiegeld, mits hij of zij minimaal 23 jaar en al leenstaand is. Een onge huwde of gescheiden moeder met één kind kan 1302 (plus ƒ68,13) uit- geven. Per kind méér, gaat de uitkering niet om hoog, maar komt er slechts kinderbijslag bij. En daarmee krijgt „leven" toch meer de betekenis van „in leven blijven". De Amsterdamse bijstands moeder die vorige week een kort geding heeft aan gespannen tegen het wa terleidingbedrijf omdat ze een kwartaalrekening van f 46,95 niet meer kon op brengen, maar toch van het water werd afgeslo ten, is daar een schrijnend voorbeeld van. „Ik vraag me dan alleen wel af, waarom uitgerekend water als sluitpost van haar begro ting heeft gediend. Vooral om dat dat bedrag niet hoog is", zegt mevrouw Th. van Eek, adjunct-directrice van het Ni- bud, het instituut voor budget voorlichting. Het Nibud krijgt in toenemende mate te maken met de problematiek van het leven met een bijstandsuitke ring, hoewel dat aanvankelijk niet het uitgangspunt was toen het instituut in 1980 werd op gericht. Objectief „Ons uitgangspunt is te laten zien wat bij een bepaald inko men mogelijk is", expliceert mevrouw Van Eek. „Wij at tenderen mensen op zaken die te maken hebben met inkom sten en uitgaven voor nu én in de toekomst. Daarbij richten we ons voornamelijk op instel lingen en organisaties en in mindere mate op individuen. Je moet daarbij denken aan het maatschappelijk werk, so ciale instellingen, banken en verzekeringsmaatschappijen". Instellingen waarvan het Ni bud de helft van zijn subsidie ontvangt (de andere helft komt van de overheid). „Maar dat betekent beslist niet, dat onze onafhankelijkheid in het geding komt", benadrukt me vrouw Van Eek. De druk op het Nibud („We zijn opgericht omdat er een gat in de markt was") is evenwel aanzienlijk groter geworden, maar ook de medewerkers van het institituut zelf vragen zich af- of ze in deze economisch moeilijke tijden nog wel „ob jectief" kunnen blijven. De in vulling van de bedragen bij de „HUUR VAN 205 GULDEN PER MAAND IS ABSOLUTE GRENS" Voor de bijstandsuitkering gelden per 1 januari de volgende netto normbedragen per maand (tussen haakjes het vakantie geld per maand): Echtparen Eén-oudergezinnen Alleenstaanden: 23 jaar en ouder 22 jaar 21 jaar 20 jaar 19 jaar 18 jaar 1447,05 (f 75,70) 1302,35 (f 68,13) Door goede budgetvoorlichting is het mogelijk om met een be drag van tweehonderd gulden per maand goed te eten en te drinken. Bij het boodschappen doen moet iedereen zich dan wel goed aan die calculatie houden. diverse uitgaveposten lijkt op het eerste gezicht immers ge baseerd op het maken van keuzes. „Natuurlijk zijn er prioritei ten", zegt mevrouw Van Eek, „maar we doen ab-so-luut geen politieke uitspraken. Je zult van het Nibud nooit ho ren, dat iemand in een bepaal de situatie tweehonderd gul den te kort komt, om maar iets te noemen. Onze opstelling is dan: die tweehonderd gulden moet in andere posten worden gevonden. Het is aan de poli tiek en de politiekmakers om daarmee te doen wat hun goeddunkt". Plaatje Er zijn voor het Nibud enkele vaste regels. Het instituut gaat uit van een gebruikele levens loop: opgroeien, huis uit, sa menleven, kinderen krijgen, samen of alleen verder. Dat vult het Nibud in, waarbij wordt gekeken naar wat ie mand in elk geval nodig heeft om een „reëel leven" te leiden. Het gaat het instituut om het wonen, met alles wat daarbij komt aan stookkosten, elctrici- teit en water; eten, kleding, enkele verzekeringen (vooral tegen brand) en een inventaris die uit iets meer bestaat dan stoel, tafel en bed. Mevrouw Van Eek: „Het punt is dan inderdaad wat je onder een „reëel leven" verstaat. Mensen in de Derde Wereld zouden dolgelukkig zijn met een bijstandsuitkering, maar zo mag je niet vergelijken. Uit gaande van algemene gege vens, rekenen wij, om iets te noemen, maximaal 205 gulden voor wonen, rekening hou dend met eventuele huursubsi dies. Aan die post valt wat ons betreft totaal niet meer te sleutelen, dat is wel een grens die wij hebben gesteld. Dan rekenen we. op basis van be trouwbare gegevens, 136 gul den voor stookkosten en 200 gulden eten per persoon. En bij dat eten zit dan ook thee en koffie met een biscuitje en een warme maaltijd met soep of een toetje. En dan is het ook niet elke dag gehaktdag. Let wel, ik praat nu over gemid delden. Voordat je iemand exact kunt voorlichten, moet je veel over de situatie weten. Woont iemand in een totaal verwaarloosd huis, of is ie mand nogal ziekelijk, dan zul len de stookkosten hoger zijn. Maar als ik een vrouw in het VPRO-programma „Tijdver schijnselen" hoor zeggen, dat ze 4900 kubieke meter gas per jaar verbruikt, dan begrijp ik er niets meer van. Dat is echt buiten alle proporties, dat ver bruikt bijna niemand". Vrije keuze „Mensen met een bijstandsuit kering, of die nou alleen wo nen, dan wel één of meer kin deren hebben, die houden on geveer tweehonderd gulden over voor wat wij dan vrije keuzes noemen. Al houd ik bij het noemen van dat bedrag alle mogelijke slagen om de arm. De één besteedt dat geld aan een abonnement van een krant, de ander aan het lid maatschap van een vereniging. Noem maar op. Wij geven de mogelijkheden alleen maar aan, de mensen moeten zelf weten hoe ze dat invullen. Ze zijn mondig genoeg en zo moet je ze ook behandelen. Trou wens, wij kunnen nooit de verantwoording van de consu ment overnemen". De medewerkers van het Ni bud bemerken herhaaldelijk, dat veel mensen geen begrip hebben van geld. Waarschijn lijk omdat het ze nooit geleerd is ermee om te gaan. Tegen woordig is het niet anders, want tot teleurstelling van het Nibud, vragen veel te weinig ouders hun kinderen om kost geld en wordt er vrijwel nooit besproken wat het eigenlijk kost om een mens in leven te houden. Kasboek Mevrouw Van Eek: „En zodra iemand dan op eigen benen komt te staan, beginnen de moeilijkheden. Nu moet ik zeggen, dat het aantal gevallen afneemt waarbij het Nibud moet aangeven op welke wijze de mensen hun geld beter kunnen besteden dan ze ge wend zijn geraakt. In plaats daarvan komen de mensen te genwoordig eerder naar ons toe, dus nog voordat ze hun geld uitgeven en voordat ze in moeilijkheden zijn geraakt. Het is heel goed mogelijk der gelijke problemen in het beste den van geld te voorkomen. Zodra mensen zien waar het geld blijft, kunnen ze er al stukken beter mee omgaan. Eenvoudige hulpmiddelen, zo als bijvoorbeeld een kasboek, doen wonderen". „Het is zo logisch als wat, dat de keuzemogelijkheden klei ner worden naarmate het in komen lager is. Een bijstand sinkomen is zeker niet ruim bemeten, laat daar geen mis verstand over bestaan. Maar vergist u zich niet» veruit de meeste aan ons gerichte ver zoeken om advies komen uit de middenklasse van de maat schappij. De mensen uit deze groep, voor wie het tot voor kort niet op kon, zitten nu in de narigheid omdat ze achter uit moeten. Er zitten veel mensen bij met een eigen huis; een heel aparte problematiek. Vlak de enorme verschillen van de hypotheekrente in de laatste paar jaar even niet uit. Ook mensen die zelfs met een bruto jaarinkomen van een ton niet konden uitkomen; uit zonderingen misschien, maar ze bestaan. Of jonge, begin nende artsen, die zeer beschei den moeten leven als ze een praktijk hebben overgenomen. Je ziet het ze alleen niet aan. Dat is ook een voorbeeld van een groepering die niet zo snel staat te roepen op het Binnen hof. De mensen die het hardst schreeuwen, hebben het niet altijd het moeilijkst. Niet alle bijstandsmoeders zijn ontevre den. Kleine zelfstandigen, wat dacht u daarvan? Man en vrouw, die vaak samen in de zaak werken en dan aanzien lijk meer dan veertig uur. Die mensen hoor je niet of nauwe lijks. Maar ik verzeker u, dat als je het nou over armoede hebt, dat je dan zeker in die sector zou moeten kijken". Grens Het woord is dan toch geval len: armoede. Het Nibud zou toch moeten weten waar te genwoordig de grens ligt tus sen armoede en een mini mumbestaan. „Daar houden we ons dus niet mee bezig", zegt mevrouw Van Eek na drukkelijk, „maar de grens wordt heel eenvoudig en na tuurlijk mede bepaald door wat bruin kan trekken. Met andere woorden: het potje van de bijstand is ook eens leeg" Maar wat dan te denken van die groep jongeren in het oos ten van het land, die spreekt over de naderende „honger winter", als de bezuinigingen nog even doorgaan? Mevrouw Van Eek, kwaad en met stem verheffing: „Als ze dat inder daad hebben gezegd, dan we ten ze absoluut, niet waar ze het over hebben! Hongerwin ter1, ftiijn hemel. Aan dergelij ke vergelijkingen zijn we echt nog niet toe. In die termen weiger ik pertinent te spre ken". DICK HOFLAND Justitie oneens met Rekenkamer^ over leegstand cellen DEN HAAG Bij het onder zoek naar het gevangeniswe - zen plaatst de Algemene Re kenkamer in zijn verslag ovel 1982 de kanttekening, dat heé: wat cellen voor andere doel einden worden gebruikt dai voor het opbergen van gevan 1 genen. Er zou nogal wat leeg stand zijn (voor zieken en ont vluchten blijven cellen gere serveerd). Die conclusie lijk! in strijd met de berichten var j de laatste tijd, waarin juis sprake is van een groot tekort aan cellen. Volgens het ministerie van o justitie is de constatering van v de Rekenkamer overdreven Een woordvoerder: „Als j< over een tekort spreekt, dar heb je het over pieken. In sommige periodes heb je eer rr bepaald aantal cellen nodig om h de gedetineerden te kunnen q plaatsen. Maar dat houdt tel j vens in, dat er op „stille tij* den" een overcapaciteit bef X, staat. Op 8 september van hej L vorig jaar zaten er over hel g hele land maar 76 mensen t« b wachten op plaatsing. Op 8 no- e, vember waren dat er al 230 jj Daarbij moet je rekening hou den met de ligging van de ge *r vangenissen. Komen er toeval- 9 lig veel mensen uit de omge- g ving Maastricht in aanmer- Jr king om te worden gedeti- neerd, dan kun je die niet naai Middelburg vervoeren als 9 Maastricht vol zit". 9' De CFO (Christelijke Federar <-< tie Overheidspersoneel) stelt v dat de Rekenkamer nog eens v het bewijs heeft geleverd, dal n er in het gevangeniswezen eer tekort aan personeel is. Eer woordvoerder: „Er staan soms hele vleugels van gevangenis- sen leeg omdat ze zo sinds hei bi begin van de jaren zeventij v< niet meer nodig waren. Nu »ni H eens blijken er 600 a 700 celler U1 meer nodig te zijn, maar daar- vöor moeten die oude worden aangepast én moet er genoej personeel zijn om ze te kunner D heropenen. De recente acties h< van de gevangenisbewaarden hebben er geen misverstane over laten bestaan, dat hel personeel het niet aankan. De 1 Rekenkamer zegt trouwens D ook, dat het bouwbeleid wei- de nig besluitvaardig is. Neem de w gevangenis van Maastricht 0, Tussen het moment van idd rj eerste planning en de opening ligt twintig jaar. Dat is inder- - daad iets heel anders dan eer slagvaardig beleid". m Pr ee 5 Zc va foi in He (y DEN HAAG Citaat van Onno Ruding, minister van financiën: „Ik heb duidelijke meningen over de wijze, waarop we 's lands economie weer in orde krijgen. En ik ben er heilig van overtuigd, voor bijna honderd procent als ik honderd zou zeg gen, zou ik arrogant zijn dat ik gelijk zal krijgen". Ja, zozeer was Ruding overtuigd dat hij er maar meteen een war- schuwing aan toevoegde: „Ik ben bereid tot het sluiten van compromissen, al is dat niet mijn sterkste kant, maar er zijn gren zen!". Deze uitspraken werden ge daan medio deze maand, in El- seviers Magazine. Ongeveer tegelijkertijd lekte uit dat de minister van financiën aan de ministerraad had voorgesteld per 1 juli nog eens voor 3.5 miljard gulden te bezuinigen. Een lijstje met de maatregelen, waarmee dit gerealiseerd dien de te worden, had Ruding ge makshalve bijgevoegd. Een heel logisch lijstje, vond de op steller zelf, want er was toch afgesproken in het regeerak koord, dat tegenvallers geheel opgevangen zouden worden door extra bezuinigingen. paniek. Langzaam drong het besef door dat deze minister wel eens dezelfde weg zou kunnen gaan als zijn voorgan ger Frans Andriessen in het eerste kabinet-Van Agt. Deze trad af, toen het kabinet wei gerde akkoord te gaan met ri goureuze (althans voor die da gen) besparingen. Ruding zelf verwees daar ook naar. „De kans dat mij zal gebeuren wat Andriessen overkwam, zit erin". Of het zover zou komen, zou worden bepaald „door mijn reële inschattingen van de financiële situatie en niet nog eens door politieke over wegingen". En om het hele maal duidelijk te maken, ver telde Ruding ook nog even dat hij zich een calvinistische ka tholiek voelde. „Dat scharre len, het onafhankelijk van el kaar opereren van de KVP'er en zijn geweten, heeft mij nooit gelegen". Inmiddels zijn we twee weken verder en weten we dat er geen 3,5 doch slechts 2 miljard extra bezuinigd zal worden. Op voorstel van premier Lub bers besloot het kabinet afge lopen donderdag dat de tegen vallende aardgasinkomsten voor het grootste deel buiten beschouwing gelaten zouden worden. Misschien dat daar straks, in de begroting voor 1984, nog eens naar gekeken wordt, sprak de minister-pre sident luchtigjes. Laf? In het CDA veroorzaakte de En minister Ruding? Hij zit er houding van Ruding een lichte nog steeds en dus is de verlei ding groot de man te betichten van lafhartigneid. Dat verwijt zou echter vermoedelijk niet terecht zijn. Eerder lijkt een compliment op zijn plaats. Door aan te blijven en niet verbitterd terug te keren naar de AMRO, waar zijn bevelen wel stipt werden uitgevoerd, heeft Ruding getoond te be grijpen dat in de politiek ande re wetten gelden dan in het bankwezen. Voor een politicus gaat het er niet om gelijk te hebben maar gelijk te krijgen. In dit geval was het overdui- RUITENHEER r f''/f] 'zalf O c "o"- - O- ----- O--TT. O - - O O - O delijk dat hij het niet zou krij gen. Het was slikken of stik ken. De reden dat vrijwel de gehele CDA-top zich tegen Ruding keerde, is gelegen in het feit dat het financiële tekort van een land niet per se gedekt be hoeft te worden. Anders dan een bankdirecteur, die in be ginsel nooit meer mag uitge ven dan hij ontvangt, mag een regering besluiten dat juist wel te doen. De reden daarvan kan zijn dat zij op deze wijze de koopkracht van de bevolking nog enigszins op peil wil hou den, zodat er voldoende afzet mogelijkheden blijven voor de fabrieken, die op de binnen landse markt zijn aangewezen. De sociaal-economisch des kundigen van het CDA, met premier Lubers voorop, me nen dat zo'n beleid nu een vereiste is. Temeer omdat er in het buitenland, met name de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek, melding wordt gemaakt van een econo mische opleving. Onder die omstandigheden is het volgens Lubbers en zijn toeverlaat in de Tweede Kamer, CDA-frac- tieleider De Vries, verant woord, sterker nog: geboden, een stimulerend beleid te voe ren. Daarin past niet dat de mensen, „die de dreunen van 1 januari nog in de oren heb ben, per 1 juli nog eens een klap op het hoofd krijgen," al dus een CDA-kamerlid. Hij verwees daarbij ook naar de volgens hem snel toenemende onrust onder de uitkerings trekkers, van wie er één on langs bij Sonja Barend op de televisie verklaarde een groep je te formeren, dat harde (ge welddadige?) actie zou gaan voeren. Boos Fractievoorzitter Bert de Vries had de weinig benijdenswaar dige taak de heer minister van financiën met zijn neus op deze feiten te drukken. Toen dat geen indruk bleek te ma ken, restte De Vries niet an ders dan formeel mee te delen dat hij „de fractie zou advise ren de voorstellen van de mi nister van financiën af te wij zen". Met andere woorden: het CDA zou Ruding zonodig laten vallen. Het resultaat was dat de betrokkene zeer boos de kamer van De Vries verliet. De deur zou zelfs met zo'n klap zijn dichtgesmeten, dat de CDA-top de eerste dagen daar na moest vrezen dat er inder daad een nieuwe schatkistbe waarder gezocht moest wor den. Groot was dan ook de opluch ting toen Onno Ruding, na vele gesprekken met Ruud Lubbers, besloot voor deze keer dan toch maar wel met zijn geweten te scharrelen. Wellicht heeft het geholpen, dat premier Lubbers beloofde dat hij het voorstel voor de Voorjaarsnota, zoals dat medio deze week in hoofdlijnen klaar was („een goed voorstel"), zou presenteren als van Ruding. Het stuk is echter voor hon derd procent van de minister president zelf. „In dit stadium komen wij er niet meer aan te pas," aldus iemand van Finan ciën. 1 Voor de regeringscoalitie is het te hopen dat er nog ie mand wat geleerd heeft en dat is Ed Nijpels. Het gaat er daar bij niet om dat de VVD-leider zich voortdurend vierkant achter Ruding opstelde en hem zelfs aanprees als de ze vende VVD-minister. Dat hoort allemaal bij het spel. Maar wat er niet bij hoort is conflicten maken waar het niet nodig is. De manier, waar op Nijpels de afgelopen weken opereerde, leek verdacht veel op hetgeen de VVD de PvdA altijd verweten heeft: onnodi ge polarisatie ofwel dramme righeid. Nog voordat er enig overleg in het CDA gevoerd was over de voorstellen van Ruding, dreigde Nijpels al met een kabinetscrisis. Hij bleef dat in het openbaar zeggen, ook nadat hij De Vries onder vier ogen had gezegd het alle maal niet zo te bedoelen. Dat heeft bij de christen-de mocraten veel wrevel gewekt. Die gevoelens Werden nog versterkt, doordat Nijpels in de onderhandelingen over de Voorjaarsnota niet gehinderd zou zijn door enige kennis van zaken. Zo zou hij zich niet ge realiseerd hebben dat het flink verhogen van de sociale pre mies voor de werknemers, zo als de VVD bepleitte, juist voor de middeninkomens, die percentagewijs het meest aan premie betalen, het hardste zou aankomen. En die catego rie zegt de VVD altijd zo te willen beschermen. „Dat moesten we hem helemaal voorrekenen. Toen pas zag hij in dat het misschien toch niet zo'n goed voorstel was," aldus een CDA-ingewijde. Het gevolg van een en ander is dat de liefde bij de christen-i democraten voor de liberalen, die onder Van Agt zo tot bloei was gekomen, in ijltempo be koelt. Maar dat heeft natuur lijk ook te maken met het feit dat het CDA zich bewust is ge worden van het gevaar van deze liefde: stemmenverlies aan de VVD. Bovendien is de vrees groeiende, dat aan het einde van deze kabinetsperio de, wanneer de sociaal-econo mische Augiasstal is schoonge maakt en de kruisraketten wellicht evenmin nog een pro bleem vormen, de liberalen het CDA aan de dijk zetten en gaan proberen hoe regeren met de PvdA bevalt. RIK IN 'T HOUT ADVERTENTIE Voor wie in de maand mei vakantie kan nemen heeft uw krant weer een bijzonder aanbod: 10 DAGEN COSTA BRAVA voor slechts op basis van een 2-persoonskamer met douche, tol let en balkon en VOLPENSION vanaf het ontbijt op de 2e dag t/m het lunchpakket op de dag van terug reis, - «j U verblijft in MALGRAT DE MAR, een gezellige, ge moedelijke badplaats, welke nog niet door het massatoerisme is aangetast. Het hotel SORRA D'OR (met zonneterras, zwembad, lounge, T.V., lift en in ternationale keuken) ligt 25 meter van het strand aan een ca. 2 km lange boulevard, waaraan de, meeste hotels, bars, restaurants, nachtclubs en win- kels liggen en waar het 's avonds gezellig druk is. Malgrat heeft een mooi zandstrand met verspreide groepjes pijnbomen. U kunt er vele takken van watersport beoefenen. Het station ligt nabij het hotel zodat ook bijv. een bezoek aan Blanes (tropische tuinen) en BARCE LONA (de op één na grootste stad van Spanje) tot de mogelijkheden behoort. U vertrekt per super de luxe touringcar van MAAS KANT REIZEN (voorzien van toilet, bar, t.v. en video) rond het middaguur uit Den Haag en Rotterdam. Aankomst in Malgrat de andere dag omstreeks 9 uur v.m. Tijdens de reis wordt gedurende de nacht doorgereden. De vertrekdata zijn maandag 2 mei, 9 mei, 16 mei en 23 mei a.s. De toeslag voor een 1- persoonskamer bedraagt ƒ60.- per week en een verlenging van het verblijf tot 17 dagen kost 175.- extra. Reisverzekering: 20.- 5.- kosten. Annule ringsverzekering: 10.30 6.- kosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190.882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze stadsvestiging Spuistraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spui). POSTBUS 16050 2500 AA 'B-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6