Huisartsen Alkemade staken verstrekking van medicijnen S - Intelligent sparen. Met unieke voorwaarden. De Meesrente - rekenirïg. Sluiting van whirlpool Poelmeer levert verlies op Goekoop pleit voor herziening subsidiestelsel monumentenzorg m leiden :V Ipïgjs >1 MAJ f if Twinmaster: nieuwe windmolen in Hillegom „Eindelijk spreiding in Katwijk bereikt" Bank MeejTHope nv - CeidócSoirumt ZATERDAG 2 APRIL 1983 PAGINA 3 J>! Pand 4 gekraakt I LEIDEN In de nacht van dinsdag op woens dag is het pand aan de Rijnsburgerweg 154 ge kraakt. Volgens de kra kers staat het pand al een jaar leeg hetgeen volgens de huidige be woners „in schril kon trast staat met de enor- me woningnood in Lei- J1, den en de schandalige abl praktijken van speku- ich lanten en huisjesmel- dat; kers". De politie heeft :unl 'n verband met de lan ge leegstand van het pand niet ingegrepen. Feest bij Our House ROELOFARENDSVEEN De Jongerensociëteit Our House houdt twee activiteiten ter gelegenheid van het 12'/2- jarig bestaan in het gebouwtje aan de Stationsstraat in Roe- lofarendsveen. Vanavond treedt de rock 'n roll-band Ro berto Q and the Bobbers op. Zondagavond wordt een poë- zie-festival gehouden met me dewerking van de dichters Rick van Boekei en Bart Sha- bot. Zij zullen een paar poëzie- performances geven. Beide evenementen beginnen om acht uur. Wassenaar akkoord met geld voor Dierenpark WASSENAAR De raadscommissie fi- nancieel-economische zaken van Wasse naar is gisteren akkoord gegaan met het aandeel dat deze gemeente volgens het provinciaal reddingsplan aan het Dieren park Wassenaar moet bijdragen, 10.500 gulden. De wethouder voor financiën, C. Barning, vond de berichten over een de finitieve voortzetting van het dierenpark wat voorbarig. Hij liet echter weten voor het bedrag wel financiële ruimte te kun nen vinden. De politieke partijen hadden eveneens geen bezwaren. VVD-woord- voerder C. Aptroot stelde gisteren de vijf endertig cent, die de gemeenten per in woner op tafel moeten leggen, al symbo lische beschikbaar. Jeugd- toernooi van de ZTC ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse Tennis Club (ZTC) houdt in het kader van het 12'/2-jarig bestaan van dinsdag tot en met vrijdag een jeugd- toernooi op de banen van sportcomplex Haasbroek in Zoeterwoude. Tijdens dit invitatietoernooi ko men meisjes en jongen van 8 tot 18 jaar in actie, afkomstig van twaalf verenigingen uit de re gio. De finale wordt vrij dag gehouden. Paasprogramma in Volkenkunde LEIDEN In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt komende week een speciaal paasprogramma gehouden. Van dinsdag tot en met vrijdag zijn er dagelijks tussen tien en vijf uur verschillende dia- en film voorstellingen, er zijn speurtochten en informatiemappen over de afde ling Indonesië verkrijgbaar en 's mid dags worden er Indonesische hapjes en drankjes geserveerd. Op dinsdag middag 5 april bestaat de mogelijk heid de gamalan-instrumenten te be spelen, woensdagmiddag kunnen er van papier wayangpoppen worden gemaakt. De toegangsprijs bedraagt drie gulden vijftig. Creativiteit bij de KPJ ZOETERWOU DE De KPJ Zoeterwoude houdt maandag, Tweede Paasdag, een creatieve middag in club gebouw De Wes tender in sport hal De Klaver- hal. Van twee tot vijf kunnen be langstellenden daar terecht om te schilderen of brooddeegfigu ren te maken. PATIËNTEN AANGEWEZEN OP APOTHEEK OUDE WETERING ALKEMADE De pa tiënten van de huisartsen itig E Stoffels, Glansbeek en Van Dongen in Alkema de, moeten vanaf 1 juli ieljl voor medicijnen zijn bij de Oude Weteringse Apo- te. theek Alkemade. De huis- - - jbeiang van de patient In eer ;che artsen mogen vanaf die ingeZ0nden stuk in een plaat 'Ak datum geen medicijnen seijjk hei meer verstrekken, dar 'De drie doktoren hebben zich na jarenlange strijd neergelegd |C™ bij de medicijnverstrekking van de apotheek die al sinds 1980 draait. Van de kant van de doktoren is in de loop der jaren veel kritiek geweest op de Apotheek Alkemade. In 1980 spraken de artsen nog van een „overval" en zij noemden een nieuwe ver strekkingsplaats „niet in het een huis-aan-huis blad schreven de artsen: „De apo- theekhoudende huisartsen, vastberaden gesteund door hun patiënten, zijn niet van plan hun zekerheid en niet te evenaren service aan brutale Volgens mevrouw dokter J.J. Vink-Stephan van de Apo theek Alkemade doet de kwa liteit van haar apotheek niet onder aan die van de genees middelenverstrekking door huisartsen. „Wij laten de men sen echt niet in de kou staan. Ten eerste zijn we door de week op werktijden open en in het weekeinde drie maal een half uur. Ook hebben we een medicijnenbezorger, die twee maal per dag door heel Alkemade medicijnen bezorgt aan mensen die niet naar ons toe kunnen komen". Het is de bedoeling dat de betrokken huisarts uitmaakt welke pa tiënt voor bezorging in aan merking komt. „Ook is het zo dat bij echt dringende gevallen we ook 's nachts en het hele weekeinde door medicijnen le veren". Om de service nog verder te vergroten, zal het personeel in juli worden uitge breid. „In de wet staat dat wanneer er binnen een straal van 3,5 kilometer meer dan 8000 pa tiënten zijn, daar een apotheek hoort te zijn. Daarom is ook hier een apotheek nodig", legt dr. Vink uit. Het argument dat de dokter de patiënten vaak beter kent en dus het beste weet welke medicijnen voor te schrijven, bestrijdt zij. „Je moet iedereen zijn vak laten doen, waar hij of zij voor is op geleid. Als apotheker kan je veel meer tijd vrijmaken voor de bereiding van medicijnen. Een huisarts moet het meestal nog eens naast zijn eigen prak tijk doen". Volgens haar zit er nog een voordeel aan de apo theek. „Wij controleren nog maals het recept dat is opgege ven. Dat is ook in het belang van de patiënt". Hoewel de samenwerking nog al gedwongen tot stand is ge komen, denkt dr. Vink dat er geen problemen zullen ont staan tussen haar en de huis artsen. „We zijn allemaal voor onze belangen opgekomen. Nu is er een oplossing bereikt en moeten we als volwassen men sen doorgaan", zegt zij. Deze oplossing is een financiële ver goeding die de artsen hebben gekregen, een zogenaamde „afkoping". ROEL DEN OUTER VOORZICHTIGE CONCLUSIE OEGSTGEEST „Ik heb de indruk dat de aanwe zigheid van de whirlpool een trekpleister vormt voor het zwembad Poel meer. Ik sluit ook niet uit :dat er mensen zijn die er in verband met hun ge zondheid gebruik van ma ken. Ik zou de voorzichti ge conclusie willen trek ken dat de sluiting van de {Whirlpool leidt tot ver minderde inkomsten voor het zwembad", aldus wet houder TH. L. van Hazel gistermorgen bij het op nieuw in gebruik stellen van het borrelbad van i Poelmeer. iDe wethouder deed dat door een over de whirlpool gelegde deken middels het draaien aan een slinger te verwijderen. Ongeveer 90 liefhebbers van het borrelbad sprongen daarop gelijk in het water, dat een constante temperatuur heeft van 31 graden Celcius. Voorlo pig zal de whirlpool weer blij ven borrelen, na een proefpe riode van drie maanden (1 ja nuari tot eri met 31 maart) bui ten gebruik te zijn geweest. De gemeenteraad besloot tij dens de begrotingsbehandeling vorig jaar het borrelbad bij wijze van proef te sluiten om te kijken hoeveel daarmee op energie kon worden bespaard. Tegelijkertijd zou dan worden bekeken welke invloed dat op de bezoekersaantallen heeft. De uitkomsten van die proef zijn nu bekend. Gebleken is Wethouder Van Hazel stelt het borrelbad weer in gebruik. dat ruim 3500 kubieke meter gas minder werd gestookt in vergelijking met het eerste kwartaal van 1982, hetgeen een besparing opleverde van ruim 2000 gulden. Er kwamen echter ook bijna 1800 mensen minder zwemmen in het eer ste kwartaal van 1983, een da ling van ruim acht procent, hetgeen een verlies van bijna 5000 gulden opleverde. Het uiteindelijke verlies bedraagt dus ongeveer 3000 gulden. Het elektriciteitsverbruik steeg in dezelfde periode vreemd genoeg met ruim 2300 kilowattuur. De oorzaak daar van is niet bekend en het ge val zal nader worden onder zocht. Overigens vallen er nog geen definitieve conclusies te trekken uit deze cijfers. Wet houder Van Hazel, die zelf in dertijd met wethouder Blom en de CDA-fractie tegen het experiment stemde stelde dat gisteren nog eens nadrukke lijk. De daling van het aantal zwembadbezoekers zou ook nog andere oorzaken kunnen hebben en verder is ten aan zien van het energiegebruik geen rekening gehouden met de buitentemperaturen. In het eerste kwartaal van 1982 was het aanzienlijk kouder dan in het eerste kwartaal van 1983. LEIDEN/AMERSFOORT iBurgemeester C. Goe- 'koop heeft er voor gepleit 'rijkssubsidies voor de res tauratie van monumenten [voortaan beschikbaar te jStellen op basis van een ^neerjarenplan van de ge- imeenten. Volgens Goe koop zouden gemeenten •een plan moeten maken maar wel via gerichte doeluit keringen en niet via algemene uitkeringen aan gemeenten via het gemeentefonds. Er zijn immers gemeenten van gelijke grootte, waarbij de één duizen den en de ander niet meer dan een tiental binnen de grenzen heeft", aldus Goekoop. Hij wees er op dat wanneer er minder geld voor monumen tenzorg beschikbaar is, de na druk moet komen te liggen op 'waarbij uitgegaan wordt overlevingssubsidies voor bij voorbeeld casco- of dakrestau raties. Hij zei het van het grootste belang te achten dat het onderhoud van monumen ten in het subsidiebeleid wordt opgenomen. Het zou volgens Goekoop wenselijk zijn het ad vies van de monumenten- Van een totale restauratie [van het monumentenbezit ,in dertig jaar. Een derge lijk meerjarenplan zou i «elke vier jaar moeten [worden aangepast. De ge lmeenten moeten volgens pwacht te betrekken bij het i. uil u u verstrekken van dit soort sub- Dbeschlkbaar gestelde sub- sidies. Hij pleitte ervoor zoge- sidies naar eigen inzicht te naamde nieuwe monumenten verdelen ten behoeve van de restauratiewerkzaam heden. Goekoop zei dit op 'een bijeenkomst van de [Nationale Contactcommis sie Monumentenzorg in Amersfoort. te beschermen via een ge meentelijke monumentenlijst zoals ook in Leiden het ge val is en niet te wachten op een definitieve inventarisatie van alle monumenten. „Dat duurt veel te lang en in de tus sentijd zijn vele waardevolle gebouwen verdwenen". Goe koop riep de monumentenor- gansiaties op meer in te spelen op de stadsvernieuwing. Hij zei te verwachten dat er in combinatie met de stadsver nieuwing vele ook financië le mogelijkheden zijn voor het aankopen, opknappen, van een nuttige functie voorzien en beheren van monumenten. Niet alleen grote maar ook kleine monumenten verdienen volgens Goekoop de aandacht. „Zij vormen een essentieel on derdeel van de sfeer in de stad en werpen een dam op tegen grove aantasting van het stadsbeeld". In dit verband zei de burgemeester: „De stelling dat de economische functie voor de binnenstad een sterke functie is en de woonfunctie een zwakke die stelling is thans achterhaald". Goekoop was van mening dat de (gemeentelijke) overheid het beheer van monumenten zoveel mogelijk over moet la ten aan partikulieren. Wo ningbouwverenigingen zouden daar meer dan tot op heden' gebeurd bij betrokken moeten worden. Om particulieren die willen restaureren door de wirwar van regels te begelei den, achtte Goekoop het van zeer groot belang dat het ge meentebestuur „een compleet servicebureau ter beschikking van de burger heeft dat als een soort spil in het restaura tieproces fungeert". De Leidse burgemeester noemde stroomlijning van de 'fubsidiestromen voor monu mentenzorg „geen overbodige luxe". „Hierbij kan zeker de centralisatie plaatsvinden. Oude ornamenten in nieuw postkantoor LEIDEN In het nieuwe postkantoor aan de Schiphol- weg zullen oude stenen orna menten, zoals leeuwekoppen en schilden worden verwerkt. Deze ornamenten zijn afkom stig van het oude hoofdkan toor aan de Breestraat, dat in dertijd is afgebroken om plaats te maken voor de nieuwbouw van het Hoogheemraadschap van Rijnland. De ornamenten liggen sinds 15 jaar opgeslagen in het kantoor aan de Gere- straat. Volgende week worden ze getransporteerd naar een schoonmaakbedrijf, om ver volgens over enkele weken te worden ingepast in het grote nieuwe postkantoor. De archi tect heeft in zijn bouwplannen rekening gehouden met deze oude versierselen. Er zijn uit sparingen gemaakt op bepaal de plaatsen voor bijvoorbeeld de leeuwkoppen, die elk onge veer 1000 kilogram wegen. ,:K: i i Dit is een nieuw soort windmolen, de zogeheten twinmaster. Het apparaat, bedoeld om electriciteit op te wekken, is de nieuwste aanwinst van het bloembollenexportbedrijf M. van Waveren Zn. uit Hillegom. De twinmaster zal 11 april officieel in gebruik kunnen worden genomen, dankzij de medewerking die B en W van Hillegom en het regionale electricisteitsbedrijf HLS. Het apparaat is ontwikkeld door het technisch aannemings- en constructiebedrijf Kaal van der Linden uit Oss, net als Van Wave- ren een onderdeel van de Bakker Groep. Samen met specialisten van de Technische Hogescholen in Delft en Eindhoven werd de twinmaster ontwikkeld. De bijzondere windmolen is aangeschaft met het oog op de toekomst, een soort verzekering tegen de steeds hoger wordende electriciteitstarieven. De twinmaster be staat uit een 28 meter hoge mast en twee wiekenstellen op een draaibare draagarm. De Hillegomse firma verwacht 60 procent van zijn electriciteitsbehoefte met de twinmaster te kunnen op wekken tegen een prijs van 18 cent per kilowattuur. Het officiële tarief in Hillegom en omgeving is nu 23 cent. Het bedrijf gaat er echter vanuit dat de tarieven de komende tien jaar met drie pro cent zullen stijgen en als dat klopt heeft de firma over tien jaar de volledige investering van 350.000 gulden terugverdient en bo vendien nog eens 150.000 gulden te hebben „verdiend" door la gere electiciteitskosten. JAARVERSLAG BIBLIOTHEEK: KATWIJK Een volle dige spreiding van het bi bliotheekwerk in Katwijk wordt aan het eind van dit jaar bereikt, wanneer het filiaal in Hoornes- Rijnsoever wordt geo pend. Een spreiding die volgens de bibliotheek noodzakelijk is om het werk goed te kunnen ver richten. Wanneer het tweede filiaal er dit jaar niet zou zijn gekomen, was de kans om opgeno men te worden op het Landelijk Bibliotheekplan verkeken met als waar schijnlijk gevolg dat Hoor- nes/Rijnsoever blijvend verstoken bleef van een bibliotheek. Voor een werkgebied waar in 1990 bijna 40 van de Kat- wijkse bevolking zal wo- Nieuwbouw op LBF-terrein Het architecten-bureau Tref fers en Plogar heeft in op dracht van projectontwikke laar Kavel BV een plan inge diend voor de bouw van 53 premie A flat-woningen op het LBF-terrein aan de Nieuwe Mare in Leiden. Het gaat om 24 maisonettes en 29 flats. De koopsom van de appartemen ten zal 143.000 gulden gaan be dragen. Het geheel bevat op enkele plaatsen vier bouwla gen. Op het binnenterrein zul len 16 parkeerplaatsen worden gelegd, de overige worden in de directe omgeving gereali seerd. Ontsluiting van de bin nenplaats heeft plaats aan de Nieuwe Mare, de strook langs de Rijnsburgersingel wordt ge heel voetgangersgebied. Sedert 1975 zijn in opdracht van Ka vel BV verschillende bouw plannen voor het LBF-terrein ontworpen. Dit laatste heeft de instemming van de commissie volkshuisvesting gekregen. ADVERTENTIE De Meesrente-rekening combineert een hoge rente met ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken. HOGE VRIJE OPNAME. U kunt elke maand tot f 3.000,- opnemen. In de dure december maand zelfs tot f 6.000,-. 6% RENTE. Het percentage wordt maandelijks vooraf vast gesteld. In april 1983 bedraagt het 6%. MEERGELD NODIG. ONROEREND GOED. Dan geldt een opzeg termijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opna mekosten over het bedrag boven de vrije opname. Zonder opzegtermijn of opnamekosten kunt U bij aanschaf van onroerend goed vrij over het gehele tegoed beschikken. Wijdurven elke vergelijkingaan. 's-Gravenhage, Kneuterdijk 13; (070)92 40 31; Ruychrocklaan 171; (070)244080. nen zou dan een onaan vaardbare situatie zijn ontstaan. Dit stelt het be stuur van de bibliotheek in het jaarverslag over 1982. Hoewel de uiteindelijke beslis sing aan het begin van dit jaar is gevallen stond 1982 voor de bibliotheek in het teken van de realisering van het filiaal Hoornes/Rijnsoever. „Vooral in de tweede helft van dat jaar was het „spitsuur" in de con tacten met de gemeente", zo vermeldt het jaarverslag. De beslissing van de gemeente raad om akkoord te gaan met de stichting van dit filiaal heet in het jaarverslag 1982 „een gedurfd besluit van grote bete kenis" en „een historische be slissing", vooral omdat de rijksoverheid geen financiële steun wilde geven. Met de nu geaccepteerde „minimum ex ploitatie-opzet" is het biblio- theekbestuur van mening dat men net boven de grens van het onaanvaardbare is geble ven. Het verloop in het lezersbe stand van de hoofdbibliotheek was in 1982 enorm. In totaal meldde zich 4245 nieuwe le zers aan terwijl 6087 lezers uit het bestand konden worden geschrapt. Als redenen voor deze grote schommeling wor den onder meer genoemd het teruglopen van het aantal in woners van 0 t/m 18 jaar (de periode waarin het lidmaat schap gratis is), de aangekon digde contributieverhoging en een strenge „schoning" van het lezersbestand. Met de aan was in het filiaal Katwijk aan den Rijn (het ledental stijgt hier met 1444) blijft de schade echter beperkt. Procentueel gezien daalt het aantal Kat- wijkse lezers met 1,5 (van 33,4 naar 31,9%). Van het to taal aantal lezers komt 6.7 uit omliggende plaatsen. Kop loper hierbij is Valkenburg (564) gevolgd door Rijnsburg (150) en Noordwijk (100). Nog niet te voorzien is welke invloed de contributieverho gingen in 1983 voor het lezers bestand zullen hebben. De ta rieven worden verhoogd van 7,50 naar 12,50 (voor lezers van 18-25) en van 10,- naar 15,- (voor lezers van 25-65 jaar). „Ervaringen van biblio theken die al eerder moesten verhogen zijn niet gunstig", zo vermeldt het jaarverslag. groter. „Voor de jeugd tot en met 17 jaar en houders van een pas-65 blijft het lidmaat schap van de bibliotheek gra tis. Hoewel het totaal aantal lezers in 1982 dus iets daalde, steeg het aantal uitleningen wel. Er werden vorig jaar 562.732 uit leningen geregistreerd en dat is ruim 50.000 meer dan vorig jaar.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3