Liter benzine zeven tot acht cent duurder Bonden zeggen vertrouwen op in directie KMS A II Verborgen eieren I Booy Clean dient klacht in tegen ambtenaren Burgemeester Alkmaar verbiedt voetbalwedstrijd £pp zaterdag Paasdrukte snel voorbij DAGBLAD. VOOR ZUID-HOLLAND Zatêrdag 2 april 1983, 74e jaargang no. 22542 TU-TIPS HET WEER Minimusical „Gods gabbers" over Maria Magdalena op Ned. II om 21.35 uur en Paaswake in de omroepparochie om 23.15 uur. Op Ned. I om 19.15 uur „Bab- belonië" en om 22.35 uur in „Televizier" de problemen in het midden- en kleinbedrijf. Zwaar bewolkt en af en toe een regenbui. Middagtempera- tuur ongeveer 8 graden. Krachtige noordenwind. Zon op: 7.15; onder: 20.13. Scheveningen, hoogwater: 7.09 en 19.34; laag water: 3.02 en 15.29. 4. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank' N.V. Leiden. «c /ooien Directeur-hooldredacteur.I I.Hallewas. Chef-redadeur.Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitslaut.betaling)iwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lcsse nummers /080 „Mogelijke erkenning Israël in Palestijns-Jordaans vredesplan" AMMAN Palestijnse en Jordaanse onderhandelaars zijn bezig een nieuw vredesplan op te stellen, dat als basis moet dienen voor onderhandelingen met Israël. Dit heeft een welingelichte zegsman gisteravond in de Jordaanse hoofdstad Amman ver klaard. Teneinde de steun van de Verenigde Staten te verkrij gen, zou men zover willen gaan dat Israël in het nieuwe vredes plan wordt erkend, aldus de zegsman, die anoniem wenste teblij- ven. Hij zei verder dat de nieuwe voorstellen elementen zullen bevat ten van het Amerikaanse vredesplan, dat president Reagan vo rig jaar september lanceerde, en het Arabische vredesplan dat, eveneens vorig jaar september, in de Marokkaanse stad Fez werd ontworpen. PLO-voorzitter, Jasser Arafat, is afgelopen donderdag in Am man aangekomen voor besprekingen over een Jordaans-Pale- stijnse samenwerking. Het was gisteravond nog niet duidelijk of Arafat al een ontmoeting had gehad met koning Hoessein. De Palestijnse „minister van defensie", Aboe Jihad, bevestigde gis teren dat de PLO pogingen onderneemt om een Arabische top conferentie te organiseren. Volgens hem zou zo'n top rond 15 april gehouden kunnen worden. Pagina 5: Libanese minister ontkent overeenstemming met Israël. Melkboeren, supermarktbedienden, kaasboeren en ook wel gewone boeren hebben gisteren en vandaag ongetwijfeld tal van Leidse Courantlezers in hun zaak of op hun erf gehad zoekend naar de.verborgen eieren met spinazie". Onze menu-redactrice Jeanne had het zo mooi aangekondigd; koop voor Tweede Paasdag „verborgen eieren met spinazie". Vandaag geeft Ieanne de oplossing van dit raadsel in haar veelgelezen rubriek op pagina 2. Sinds jaar en dag een produkt van de kip met de gouden eieren: de Leidse Courant, natuurlijk. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. S» 1^1 1 l\| iiuagoo piuucicu. a Gratis en geheel vrijblijvend A Naam: AdresA Postcode/Plaats:t? (v\ Telefoon:A In een open envelop xonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. «§*£cidóe Soiwcwit Hugo de Groot leeft alleen nog bij het Rode Kruis Volgende week wordt, onder meer in Delft, Rotterdam en Den Haag, het feit herdacht dat vierhonderd jaar geleden Hugo de Groot in Delft het levenslicht zag. Nationale en internationale geleerden zullen dan weer de betekenis van Grotius belichten: als dichter, als geschiedkundige, als exe geet van het Nieuwe Testament, als staatsman en als jurist. Veel verder dan zijn licht potsierlijke vlucht in een boe kenkist uit Slot Loevestein heeft hij het in de populaire edities van de vaderlandse geschiedenis niet gebracht. Op de voorpagina van onze bijlage Finale een gesprek van verslaggever Piet Snoeren met prof. J.Th. de Smidt, die aan de universiteit van Leiden de Grotius-traditie levend houdt, en met drs. G. Tanja uit Groningen, die gaat promo veren op het nieuwe zeerecht. Hoe vrij is de zee? Hugo de Groot zat eeuwen geleden al over hetzelfde juridische vraagstuk gebogen „Wat Grotius allemaal over oorlog en vrede zegt, is zeker ook vandaag nog waar, maar je herhaalt het met een beetje verdriet in je ogen. Het leeft eigenlijk alleen nog bij het Rode Kruis", aldus prof. de Smidt. VERDER IN FINALE: p Huisje, boompje, beestje, r beheersen het leven van ;'p>—H— weggesaneerde slager Franciscus Mulder. H ff" Duitse lotto zuigt steeds I meer Nederlandse „gok kers" weg. Val Knetemann voor collega's niet meer dan „inci dent". Over tennisrackets gesproken: „pannekoek" van de rijken blijkt goed voor de armen. „Ik ga ervan uit dat ik nog een jaar zal leven". Vijfde artikel van een negendelige serie over kanker. Boekenpagina met: „Het verdriet van België", nieuw boek van Hugo Claus; Brit vertelt hoe de Galliërs werkelijk zijn; Derde-Sprekerserie laat mensen uit Derde Wereld zelf aan het woord. Willy Ruys (Dikke Deur) overleden HILVERSUM De acteur Willy luys is in zijn 'oonplaats Hilver- im op 73-jarige leeftijd overleden, "lij zal op 6 april op de begraafplaats Zuiderhof aldaar ter aarde worden besteld. Willy Ruys werd verreweg het be kendst door zijn rol yan „Dikke deur" in Wim Meuldijks télevisie- kinderserie „Pipo de clown". Al had hij een leven lang kleine rollen in hoorspelen, cabaret, opera, revue en to neel (o.m. Toneel- oep Globe en het perimentele Stu- Iio) gespeeld, hij .terd na „Pipo' Achtervolgd door kinderen die zijn kreet „Taartjes!" in patura kwamen vertalen. Boven elk interview waar schuwde Willy Ruys, een neef van de grote toneelspe- tr Cor Ruys, dan Willy Ruys In '71 als „Dikke Deur" naast Cor Witschge als Pipo de Clown. Orthodoxe Joden stenigen vrouwelijke politieagenten JERUZALEM Enkele tientallen orthodoxe Joden hebben gisteren in Jeruzalem stenen gegooid naar vrou welijke politieagenten, die het ver keer stonden te regelen. Zij ergerden zich aan de vrouwelijke agenten, omdat deze rokken droegen. Manne lijke collega's van de agentes schoten te hulp en joegen de stenengooiers weg. Bij het incident raakte niemand gewond. Donderdagavond hadden orthodoxe joden geprobeerd brand te stichten in de flat van een jong paar in Jeruzalem. De politie arresteerde de fanaten, die zeiden dat het paar „in zonde" leefde omdat het niet ge trouwd was. Bij brand gevonden doden op gewelddadige wijze omgekomen AMSTERDAM Alle drie de mensen die donderdagavond na een brand dood wer den aangetroffen in hun woning in Am sterdam-West, blijken op gewelddadige wijze om het leven te zijn gekomen. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. Bij sectie is gebleken dat het echtpaar door schoten is gedood en de negentienjarige dochter door messteken. De politie ver moedt dat er sprake is van een familiedra ma. Het meisje moet geruime tijd voor de brand al dood geweest zijn, terwijl de man en de vrouw beiden waarschijnlijk nog in leven waren toen de brand uitbrak. De Kolitie vermoedt dat de man zijn vrouw eeft doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf heeft geslagen. Bestuurder ambassadewagen rijdt door na aanrijding HAARLEM De Haarlemse politie heeft gisteren firoces-verbaal opgemaakt tegen een 45-jarige Haar- emmer die werkzaam is bij de Surinaamse ambassa de in Den Haag. De man had met zijn blauwe Buick een aanrijding veroorzaakt en was daarna doorgere den. De bestuurder van de aangereden auto, een 23-jarige Haarlemmer liep schaafwonden op. Zijn 20-jarige echtgenote werd opgenomen in een zieken huis en moet wellicht haar linkeroog missen. De am bassadewerknemer kon later door de politie worden achterhaald. Hij verklaarde niets van de aanrijding te hebben gemerkt. Zijn auto had geen schade. Ambas sadeur Herrenberg heeft naderhand desgevraagd ver klaard, dat de ambassade weliswaar een blauwe Buick heeft, maar dat deze auto gistermorgen niet was uitgereden. De politie van Haarlem houdt niette min vast aan haar lezing van het ongeluk. ,,Ik lust geen taartjes". Toen hij, 17 jaar na de start van „Pipo de clown" opnieuw zijn directeursrol bocht spelen, zei (Willy Ruys: „Ik heb alles gedaan wat op het toneel mogelijk is, maar als ik dood ga staat er in de jcrant: Dikke Deur overleden. Want aan het populairste yord je opgehan gen". ROTTERDAM De prij zen van super- en normale benzine gaan de komende dagen bij vrijwel alle klei ne maatschappijen en bij de vrije pomphouders met respectievelijk 7 en 7,7 cent per liter omhoog. Een deel van deze prijs verhoging, 4,2 cent, be staat uit de eerder aange kondigde accijnsaanpas sing per 1 april. Het overi ge deel van de prijsverho ging is een gevolg van de noteringen op de vrije markt in Rotterdam. De noteringen zijn de laatste dagen sterk aangetrok ken, gepaard gaande met een sterke dollar. De twee grootste benzinemaat schappijen Shell en Esso, die momenteel in een enorme concurrentieslag zijn gewik keld, hebben aangekondigd, dat de consument de verho ging van de benzine-accijns tij dens de Paasdagen niet hoeft te betalen. Bovendien hebben Shell en Esso verklaard nog niet te weten of zij de benzine prijzen onmiddellijk na de Paasdagen aan de nieuwe marktnoteringen zullen aan passen. In kringen van de Rotterdam se oliehandel wordt met ver bazing gekeken naar het „ac cijnsgevecht" tussen de markt leiders Shell en Esso. „Het tij delijk niet doorberekenen van accijnsverhogingen is nog nooit vertoond. Dat gaat Shell en Esso kapitalen kosten", al dus een zegsman. Volgens hem is er sprake van een regelrech te benzineoorlog tussen Shell en Esso. Een woordvoerder van de Ne derlandse Vereniging van Zelfstandige Benzinegrossiers NVZB in Rotterdam, die deze prijsverhoging bevestigde, zei dat de prijs van LPG en van dieselolie voorlopig ongewij zigd blijft. In Nederland heeft Shell on geveer 27 procent van de ben- zinemarkt (totale omzet vier miljard liter) in handen. De vrije pompen hebben een marktaandeel van 20 tot 22 procent en Esso van 14 pro cent. Van de „kleinere" maat schappijen is Chevron de grootste met ruim 9 procent van de markt. ROTTERDAM Het omstreden Rotterdamse afval verwerkingsbedrijf Booy Clean heeft bij de Rotterdam se officier van justitie een klacht ingediend tegen en kele ambtenaren van Verkeer en Waterstaat die heb ben meegewerkt aan het justitieel onderzoek tegen dit bedrijf. Dé klacht heeft betrekking op het doorspelen door deze ambtenaren van vertrouwelijke informatie over het onderzoek aan met name de „Werkgroep (Noordzee". Deze milieugroepering verklaarde enkele dagen geleden van ambtenaren te hebben gehoord dat Booy Clean de afgelopen ja pen voor 25 tot 40 miljoen gulden aan opdrachten heeft uitge voerd via illegale lozingen. De advocaat van Booy meent dat de trokken ambtenaren hun geheimhoudingsplicht hebben ge- honden. olgens de raadsman van Booy Clean, de Haagse advocaat G. pong, hebben mogelijk ook ambtenaren van de Rotterdamse ri- ierpolitie en technische controleurs van de rijkspolitie hun ond voorbij gepraat. olgens de Werkgroep Noordzee zou het Rotterdamse afvalver- erkingsbedrijf behalve de Rotterdamse Geulhaven ook illegale loosd in de Nieuwe Waterweg en de Nieuwe Maas. De directie an Booy Clean, tegen wie een onderzoek loopt wegens oplich- ng en valsheid in geschrifte, ontkent de mededelingen van de erkgroep Noordzee. Vredesactivisten vormen menselijke ketting Ongeveer 70.000 Britse vredesactivisten vormden gisteren een symbolische menselijke ketting van 21 kilometer in wat zij noemden „De Vallei van de Kernwapens". De de monstranten reikten elkaar de hand en slaagden erin om op deze wijze contact te leggen tussen de luchtmachtbasis Greenham Common, waar dit jaar 96 kruisraketten geplaatst zullen worden, en de kernwapenfabriek van Burghfield.; Een van de vredesactvisten gaf op zijn manier uiting aan het protest tegen de statione ring van nieuwe kernwapens in Greenham Common. Hij loopt hier verkleed als een paashaas. Het is blijkbaar geen gemakkelijke kleding, want een lid van de Royal Air Force moet hem een handje helpen bij het lopen. .LKMAAR Burge- ïeester Roozemond van Jkmaar heeft besloten voetbalwedstrijd tZ'67-Ajax, die volgende reek zaterdag in het AZ- itadion in Alkmaar zou rorden gespeeld, op die ag te verbieden. Dit eeft hij gisteren op een ersconferentie bekend- emaakt. anleiding tot zijn verbod is e vrees voor ongeregeldhe- en en vernielingen in Alk- zoals die ook bij recente luiswedstrijden van AZ'67 te en andere elftallen hebben laatsgevonden. De Alkmaarse iirgemeester baseert zijn ver- od op de artikelen 219 en 220 van de gemeentewet, die een burgemeester de bevoegdheid geven bij vrees voor het ont staan van „oproerige bewegin gen, samenscholingen of ande re stoornissen van de openbare orde" maatregelen uit te vaar digen ter handhaving van de openbare orde. Het is de eerste keer, dat in Alkmaar een dergelijke maat regel wordt genomen. Het in grijpen van Roozemond volgt op de weigering van het sec- tiebestuur betaald voetbal van de KNVB de wedstrijd te ver plaatsen naar zondag, wanneer er door winkelsluiting naar het oordeel van de burgemees ter veel minder gevaar voor vernieling is. Met name het bestuur van Ajax is ernstig ge kant tegen een dergelijke ver plaatsing. Jeen voetbal in Afdeling Den Haag >EN HAAG De afdeling Den Haag van de KNVB heeft voor 'Xp andaag wedstrijden afgelast. Dit in verband met de slechte ge- teldheid van de velden door de overvloedige regenval van de iatste dagen. PRINS CLAUS MEE OP VAKANTIE DRIEBERGEN Op de Ne derlandse wegen is het giste ren aan het eind van de mid dag weer rustig geworden. Volgens de Verkeersdienst in Driebergen waren toen alle fi les opgelost. Tussen twee uur en vijf uur 's middags was er, vooral bij de grensovergangen, sprake van levendig, verkeer zonder problemen, aldus de rijkspolitie. De koninklijke familie is giste ren voor een korte paasvakan tie vertrokken naar haar bui tenhuis in Tavarnelle (Italië). Koningin Beatrix en haar kin deren reisden via Bazel, waar prins Claus zich bij hen voeg de. Wanneer de koninklijke familie terugkeert, is niet be kendgemaakt. VLISSINGEN De geza menlijke vakbonden in Zeeland willen niet lan ger met de directie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) praten over het overlevingsplan voor de KMS dat de direc tie bij de overheid heeft ingediend. De bonden zeggen grote twij fels te hebben over de inzet waarmee de directie en met name algemeen directeur ir. B. Propper het plan bij de over heid en de bewindvoerder verdedigt. De bonden vinden dag de KMS-marine-sector, om te kunnen blijven concur reren, een capaciteitsplanning moet houden van 1.235.000 uren scheepsnieuwbouw. De overheid gaat daarentegen uit van één miljoen uren. De bon den (FNV. Unie BHLP en CNV) vinden nu dat de direc tie daar niet voldoende tegen spel tegenover zet. In hun brief aan de directie zeggen de bonden dat bij hen een groot wantrouwen bestaat over het functioneren van de Schelde-directie. Ze zijn bang dat de heren meewerken aan een opdracht van de overheid om ten behoeve van een ge deeltelijke herstructurering van de Nederlandse industrie, te zorgen voor de afbouw van een deel van De Schelde. Voordat er verder gepraat gaat worden over het overlevings plan, willen de bonden eerst antwoord van de directie op de vraag in hoeverre zij mee werkt aan ontmanteling van het bedrijf. De verklaring zou voor maandagavond gegeven moeten worden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1