Charles Veldhoven: „Plaats bij de eerste vijf haalbaar Fiks gelooft in eigen mogelijkheden ftzidóe Soman t JEUGDIGE OEGSTGEESTER SHORTTRACKRIJDER VOOR VIERDE KEER NAAR WERELDKAMPIOENSCHAPPEN a| PORT ZATERDAG 2 APRIL 1983 PAGINA 13 JEGSTGEEST Er zul- en maar weinig scholie- en zijn die een deel van lun paasvakantie in Tokio loorbrengen. Charles geldhoven uit Oegstgeest loet dat wel. De 17-jarige f itheneum leerling van het jeidse Bonaventura ly- ieum reist morgen naar Ie Japanse hoofdstad, klaar niet zomaar. Veld- i loven vertrekt als één [an de vier Nederlandse fertegenwoordigers op j let Wereldkampioenschap horttrack dat dit jaar in iet land van de rijzende "ion wordt gehouden. On- lanks zijn jeugdige leef- ijd is Charles Veldhoven lepaald geen nieuwkomer n het internationale Ihorttrack wereldje. Inte- [endeel zelfs. Veldhoven naakt zich op voor zijn 'ierde mondiale titelstrijd. Cn dat terwijl hij eigenlijk >as ruim vier jaar schaatst ip de binnenbaan. Jk deed toen ik dertien was tan voetbal en badminton. Tussendoor, zo één keer in de naand, ging ik weieens chaatsen. Op een keer zag ik Villem den Eisen aan short- rack doen en dacht: dat wil ik pk wel eens proberen. En het ang best aardig. Toen Den El- en mij zag, vroeg hij me bij de lub te komen". Eenmaal be- Ind bij de grootste Nederland- e shorttrackvereniging, de In- por Hardrij Club Leiden, ging et snel met Veldhoven. „In pn jaar tijd verbeterde ik hijn persoonlijk record op de DO meter met tien seconden. |c deed dat eerste jaar ook di eet mee aan het Nederlandse ampioenschap voor B-rijders p werd zelfs kampioen. Op asis daarvan mocht ik als re- trve mee naar het WK in Mi lan. Hoe dat allemaal zo snel jan kan? Ja, ik leer vlot en ras helemaal gek van die port". Revelatie Charles Veldhoven werd door ie opmerkelijk snelle ontwik- jeling de revelatie van het sei- Den en dat schiep verplichtin- len. Veldhoven kwam ze vol- [dig na, door een jaar later chter Menno Boelsma en !ees Boer (een tweetal dat met fjerk Tjerptra en Veldhoven ie Nederlandse ploeg voor To- jio vormt, Woubruggenaar loer gaat als reserve mee) erde te worden op het eerste Charles Veldhoven: „Over twee jaar wil ik er helemaal zijn. Wereldkampioen worden in eigen land, betere reclame kun je je voor je sport toch niet wensen". officiële Nederlands kampi oenschap en bovendien door op het, eveneens voor het eerst in een officieel jasje gestoken, WK een negentiende plaats op te eisen. Weer een jaar later, in 1982, zette de stijgende lijn zich voort getuige het feit dat Veldhoven ondanks een val op de 500 meter zijn derde plaats tijdens de strijd om de vader landse titel prolongeerde. Bo vendien werd de toen 16-jarige scholier met de toevoeging „beste Nederlander" zevende op het WK. Die ontwikkeling in ogen schouw genomen, ligt het voor de hand dat Veldhoven in To kio opnieuw aan positieverbe tering zal doen. „Ja inderdaad, ik hopp dit jaar op een positie bij de eerste vijf. Mogelijkhe den daartoe zijn er. Al was het alleen maar omdat de num mers één en twee van vorig jaar, Guy Daigneault en Gae- tan Boucher niet van de partij zijn. Beide Canadezen zitten met een gebroken enkel. In feite is dat een devaluatie van het toernooi, hoewel Canada nog voldoende sterke rijders over heeft. Vorig jaar werden de eerste drie plaatsen door Canadezen bezet". Dromen Hoewel Charles Veldhoven het niet direct wil uitspreken droomt hij af en toe best wel van een gouden plak. „Eigen lijk droomt elke shorttracker daarvan, maar je moet reëel blijven. Vandaar ik me een plaats bij de eerste vijf ten doel stel. Haal ik dat niet, dan is er nog geen man overboord. Ten minste, zolang mijn naam maar bij de eerste tien staat". Zoals bekend is het shorttrack niet van gevaren ontbloot. Veldhoven's ploegmaat Joop Wolvers vloog enige weken geleden tijdens een wedstrijd in Engeland uit de bocht, kwam hardhandig in aanra king met de boarding en brak een aantal ribben. Veldhoven: „Ach, elke sport heeft zo zijn risico's. Waar het bij short track op aankomt, is dat er een goede beveiliging is. In het ge val van Joop ontbrak het daar gewoon aan. Die boarding in Engeland was niet alleen op getrokken uit ijzer en hoekig van vorm, maar bovendien nog eens nauwelijks afge schermd. Dan vraag je natuur lijk om ongelukken. Ik denk trouwens dat die Engelse orga nisatoren nog wel wat van de bond zullen horen. Overigens moet je ook voor je eigen vei ligheid zorgen. Ik rij tegen woordig altijd met knie- en scheenbeschermers. Die laatste draag ik omdat je bij short track vaak dicht op elkaar zit en de mogelijkheid bestaat dat iemand zijn schaats naar ach ter uitslaat. Ik heb trouwens gemerkt dat andere rijders mijn voorbeeld volgen. Scheenbeschermers zijn een ware rage aan het worden in het shorttrack", stelt hij, trots op zijn vondst. Gemist Charles Veldhoven miste dit jaar het Nationaal kampioen schap, omdat hij binnenkort eindexamen atheneum moet doen en dermate van zijn school „baalt", dat hij zich geen doublure kan en wil ver oorloven. „Ik ben gewoon een poosje opgehouden met short trackrijden. Heb me helemaal op de boeken gestort". Inmid dels staat de boekencollectie keurig in de kast en kan Veld hoven zich met volle overgave aan het WK wijden. Iets wat hij met graagte doet. „Ik train al twee weken lang elke dag, hetgeen meer is dan normaal, om me grondig voor te berei den. Ik ben vastbesloten om in Tokio goed voor de dag te ko men, al denk ik dat ik mijn top pas over twee jaar bereik. In 1985, als het WK shorttrack hier in Nederland wordt ge houden, moet ik er echt „zijn". Niet alleen omdat voor mezelf, maar omdat zoiets je sport pro moot, een Nederlander die op een WK in eigen land wint. Betere reclame kun je je niet wensen...". MAARTEN NOOTER OOK FLUKS, TEMPO EN VELOCITAS DENKEN AAN PROMOTIE LEIDEN De meeste korfbalclubs in de lagere klassen van de districts competitie gaan heel am bitieus het veld weer op. Met name de derdeklas sers Fluks, Tempo en Velocitas willen graag hogerop, vooral nu ook de tweede plaats in hun afdeling recht geeft op een promotiewedstrijd. Ook de tweedeklassers Dé Algemene, Fiks en Ons Eiland sluiten een klassering in de top be slist niet uit. Voor Cres cendo zijn dergelijke hoge aspiraties niet weg gelegd; de groen-witte formatie wil uitsluitend proberen in de tweede klasse te blijven. Bij Fiks leeft nog de hoop om dit veldseizoen met een titel te bekronen. „Het zal wel moeilijk worden, maar we willen beslist proberen de eerste plaats te pakken", verwoordt coach Frank Be rendes de hooggestemde verwachtingen van zijn se lectie, die na het wegvallen van Annemieke van Gug- ten (blessure) nog niet is aangevuld. Hij gelooft be slist dat zijn twaalftal nu mentaal sterk genoeg is ge worden om de uitputtende titelstrijd aan te gaan. „In de zaal ging Fiks als favo riet van start en daarin zijn we overtuigend kampioen geworden. Ook de team geest is erg goed geworden na dit succes, zodat ik wel verwacht, dat we ons op het veld wat zullen kunnen op werken". Klassegenoot Ons Eiland streeft ernaar om op de ranglijst te klimmen, terwijl zij tevens gaat werken aan een verbetering van het veldspel. „Wij moeten het meer van inzet dan van in zicht hebben, net als onze tegenstanders trouwens", analyseert coach Co de Haas. „Het is de bedoeling, dat wij in de aanval wat doordachter gaan korfbal len. Dat houdt in: de bal goed rond laten gaan en ook beweeglijk zijn zonder de bal". Hij hoopt dat zijn ongewijzigde basisteam in staat zal zijn om met dit speltype tegen de hoger ge klasseerde ploegen meer re sultaat te boeken dan in de eerste veldhelft. Hoewel niet kansloos voor de titel wil De Algemene de resterende wedstrijden vooral aangrijpen om haar selectie te verjongen. „Eens moet het toch gebeuren en nu biedt onze ruime klasse ring er een goede mogelijk heid toe", licht coach Jan Sjardijn toe, die dan met name denkt aan vernieu wingen in het herenzestal. De wisseling van Erik Kui per door Marco Mud is ech ter voorlopig de enige con crete wijziging gebleven. „Het zal moeilijker zijn om nieuwe dames in te passen, omdat er alleen vrij jonge juniores beschikbaar zijn. Maar misschien kan De Al gemene via een bundeling van jeugd en routine nog een rol spelen in de top van deze klasse". Onderaan de ranglijst hoopt Crescendo het degradatie gevaar te bezweren, maar dan moet het schot wel bij tijds verbeteren. „Wij doen qua veldspel en verdedigen weinig onder voor onze te genstanders", stelt coach Piet l'Ami vast, „alleen het gebrek aan schutters breekt ons steeds op". Hij heeft ge probeerd om het hoogste twaalftal vaste aanvalspa- tronen bij te brengen, waar uit schotpogingen logisch voortkomen. Hoewel zijn ongewijzigde selectie er (nog) niet schotvaardiger op is geworden, blijft l'Ami moed houden: „De overtui ging en de inzet zijn nog al tijd in de ploeg aanwezig. Daarom geloof ik, dat Cres cendo zich kan redden, des noods met rommelig aan- valsspel". Wie er ook in de tweede klasse degraderen, Tempo wil graag een vacante plaats opvullen. Coach Henk Roedoe geeft zijn doelstelling openhartig toe: „Wij moeten zonder meer proberen om kampioen te worden en die wil is er ook". Hij wijst er voorts op, dat zijn volgelingen qua techniek, schotvaardigheid en homogeniteit beslist ge groeid zijn. Bovendien is het programma gunstig voor de Alphenaren: van de resterende zes wedstrijden worden er vier op eigen veld gespeeld. Overigens is in het basisteam Jannette van Urk in de plaats geko men van Nel Kooiman. Ook Fluks laat hoogge stemde verwachtingen ho ren. „Wij gokken op de eer ste of tweede plaats om te promoveren", formuleert coach Kees van Vliet, die zijn ploeg niet hoefde te wijzigen. Ofschoon hij nog zoekt naar de beste vakop stelling, dicht deze oefen- meester zijn selectie toch al goede kansen toe. „Momen teel heeft Fluks een sterke ploeg in het veld staan, met genoeg jeugd en routine. Verder is in Noordwijk de sfeer en het enthousiasme optimaal om prestaties te leveren; vandaar dat ik wel optimistisch durf te zijn". Zelfs Velocitas heeft de hoop op promotie niet opge geven, al zijn de Leiderdor pers wel wat achterop ge raakt door drie gelijke spe len en een nederlaag. „Wij trainen hard om in elk ge val nog tweede te worden", laat coach Frans de Haas weten, die Marise Mulder (enkelblessure) heeft moe ten vervangen door Moni que Schutte. Hopelijk brengt zij ook meer schot- kracht in het damessextet, dat steeds weinig produk- tief is gebleken. Maar De Haas kan er niet moedeloos van worden: „Door het ver trek van Carla van Evert en Marjolein Zaagman is Velocitas net de vrouwen kwijtgeraakt, die wel doel punten wisten te maken. Dat is ongetwijfeld een kwalitatief verlies, maar de oplossing is heel simpel: dan moeten de mannen het maar maken". Reeds ver voor het einde van de veldcornpetitie is overigens de eerste trai nerswisseling in de Leidse korfbalwereld een feit. Nico van Leeuwen, momenteel jeugdtrainer van Pernix, wordt volgend seizoen de nieuwe trainer/coach van Zuiderkwartier. In principe wilde deze Leidse vereni ging wel verder met het huidige duo Simon Boot en Hen Hoofd En zo werd dus een van de vijf treffers die FC Lisse te gen SJC produceerde een voldongen feit. Hoewel Wij van Hutspo(r)t vanzelfspre kend niets aan die knappe productie willen afdoen - scoorde elke ploeg weke lijks maar vijf treffers, het zou 't voetbal er beslist aan trekkelijker op maken - wensen wij bij deze Lisser- goal toch een kanttekening te zetten. Immers, als je, zoals deze Noordwijkse verdediger, weigert op het juiste mo mentje hoofd te gebruiken, vraag je natuurlijk wel om problemen... Spanning Even terug naar vorig sei zoen. In deze rubriek maakten wij ons toen regel matig sterk voor een ande re opzet van de zondagse afdelingscompetitie voor standaardteams. Een ge- dachtengang die duidelijk door de competitieleider van de KNVB Afdeling Leiden, het bestuur van, die afdeling en de meeste van de, met hun standaardploe- gen in de afdeling verte genwoordigde verenigingen werd gedeeld en voor het seizoen '82-83 werd door de betrokkenen dan ook een andere competitieopzet ge realiseerd. Een indeling in eerste en overgangsklasse, met ook halverwege het jaar promo tie- en degradatiemogelijk heden, die in de praktijk uitstekend blijkt te voldoen. Kon in de vorige jaargang bij de invoering van de zo merstop al worden gesteld dat meer dan driekwart van de elftallen slechts voor spek en bonen mee deed, nu ligt dat overtui gend anders. Alleen in de eerste klasse lijken vier ploegen, na de nederlaag van Oranje Groen tegen Warmunda, „uitgeteld" waar het een eventuele promotie betreft, in de overgangsklasse doen alle zes de clubs nog mee in de strijd om kampioenschap en (al dan niet tijdelijke) de gradatie. Een proefjaar dat om een voortzetting smeekt, zo lijkt het ons. Al moeten er dan niet te veel afdelingsclubs op het, in dit verband weer onzali ge idee van een fusie ko men... Dames Een sportredactie van wel ke krant dan ook, hoort de opmerking minimaal drie keer per weekeinde. „Jullie besteden te weinig aan dacht aan en dan komt de tak van sport, dan wel de naam van de betreffende club, waaraan de opbeller, de opbelster van dat mo ment nauw verwant is. Hoewel de redactionele uit leg van het waarom - we kunnen u dat verzekeren - in de regel zeer relevant ge noemd mag worden, lukt het zeker niet altijd de an dere zijde van de lijn van een „klagende" tot een „te vreden" klant te maken. Op zich overigens niet zo vreemd: als clublid of als beoefenaar van welke sport Kampioen. dan ook, mag, moet je mis schien wel subjectief zijn, terwijl voor een redactie juist objectiviteit als het hoogste goed geldt. De oplettende lezer, lezeres, zal het ongetwijfeld al heb ben begrepen, het dames voetbal telt regelmatig aan kloppende ontevreden klanten in haar gelederen. Wij zouden die sport niet als een volwaardige, zeg maar volwassen sport be handelen, te weinig aan dacht schenken aan voet ballende vrouwen. Een zware aantijging die wij van Hutspo(r)t juist in deze sterk emancipatoire tijd, niet naast ons willen neerleggen. Daarom, bij deze, een foto van het kam pioensteam van LFC 2. Om nog eens te bewijzen dat we best wel plek willen reser veren voor de dames, als die ruimte er maar is. Gek „Alle keepers zijn gek. Ik begrijp ze niet". Een door KRO Sport op Maandag maandelijks weer gebrachte opmerking van Ernst Happel, waaraan de redactie van deze rubriek afgelopen zondag even K(l)apstllk moest terugdenken. Een op merking waarbij SJC-doel- man Ed Zuidhoek, na het zien van deze foto, onge twijfeld ook nog even zal stilstaan. De gevolgen van deze bijna frontale „botsing zonder bal" vielen overigens mee. Ron Hoogeveen kon ge woon doorvoetballen; Zuid hoek viel „slechts" met een zeer forse bloeduitstorting uit... Eigenlijk ook gek. Optimistisch Rijnsburg. Zaterdag. 16.30 uur. Ton Arroyo heeft zo juist de 4-2 voorsprong ver zorgd in het treffen tussen Rijnsburgse Boys en SSS. De „4" wordt aan het score bord bevestigd. De Rijnsburgse jeugd bij dat bord denkt, naar later blijkt al te optimistisch, aan meer...

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13