Auto-lente in Salon van Genève Fong Lengs couture tot kunst verheven Een tuinstoel moet er tegen kunnen CONSUMENTENINFORMATIE CeidóeSou/icwit ZATERDAG 2 APRIL 1983 PAGINA ij; CREATIEF FINLAND Het dun bevolkte Finland verdient de aandacht door prestaties die getuigen van goede smaak, vakkundigheid en ijver op ver schillend gebied. Het land heeft daardoor een eigen plaats ver overd in Europa en daarbuiten. Finland exporteert metalen (importeert daarentegen grote hoe veelheden Nederlandse bloembollen en geraniums), het is goed bij op het terrein van met elektronica en elektrische machine rieën en heeft een goed ontwikkelde technologie. De Finse creativiteit op het gebied van kunst, meubelontwerpen, ver lichting is spreekwoordelijk; er zijn eigen ideeën over mode en de Finnen weten zo met bont en leer te goochelen, dat het grenst aan het onmogelijke. Pijnhouten trappenhuis dat uit een meccanodoos lijkt te komen. Prachtig element in een hal, gang of kamer. Kaj Franck. Ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van aardewerk fabriek „Arabia" Finland, kwam de internationaal be kende ontwerper van het Arabia glas en aardewerk Kaj Franck in het bijzijn van de nieuw benoemde ambassa deur, de heer Hakkenen, een permanente „workshop" ope nen bij Indoor Amsterdam. Hier kan de Nederlandse vrouw kiezen uit de enorme Arabia- ontwerper Kaj Franck opent atelier in Nederland hoeveelheid „Arabia"-bor- den, glazen, schalen en ander serviesgoed van diverse Fin se merken en haar hart op halen met tafeldekken. Een middagje styling dus in de Paulus Potterstraat 22-24 Goed voor het proberen, schikken en herschikken om b.v. voor een dinertje of da gelijks gebruik de (gezins)ta- fel spannend aan te kleden. Kaj Franck was al eerder in Teema-set. Kop en schotel 18,50, plat bord 17,50. Glas van Luna. Onderling te gebruiken. ons land en liet zich toen in spireren door nieuwe zake lijkheid in ontwerpen die in de dertiger jaren door ons land waarde. In 1945 werd hij dè ontwerper van Arabia in Helsinki. Daar vormde hij de bekende soepkom uit de tijd van de Russische tsaren (die tevens groothertogen van Finland waren) om tot een nieuw ser viesstuk. Het was gewoonte dat wanneer de Russische monarch naar Helsinki reis de, de op het perron verza melde menigte uit dergelijke- kommen een heerlijke soep kreeg aangeboden. Kaj, die o.a. tien „Teema"- serviesartikelen ontwierp, noemt deze samen: De basis wat er in een huis nodig is". Zij zijn bedoeld om te gebrui ken en niet om er bijzonder Zomerleer uit Finland, soepele suède. schijnbaar houden (Fri- tala). uit te zien. De vorm en de eenvoud van „Teema" maakt dat de artikelen bij al het an dere serviesgoed passen. Groene olie Ook om andere zaken is Fin land bekend. Ongeveer twee derde van het land is bebost. Men noemt hout hier dan ook „groene olie", omdat het even lucratief is voor Fin land als de ruwe olie voor de rijke olielanden. Dit hout wordt dan ook dankbaar voor intern gebruik en ex port benut. Moderne gezins woningen in Finland bestaan meestal uit twee verdiepin gen, onderling verbonden door de meest ingenieuze open trappen van ongeverfd pijnbomenhout, die in- en uitvouwbaar lijken te zijn. Binnenhuisarchitecten zijn er dol op doordat ze ruimte scheppend werken. Het grootste fabrieksemplace- ment voor dit soort trappen is Saastamoinen Yhytima met 1900 werknemers en een omzet in 1980-1981 van 356 miljoen Finse marken. In en kele fabrieken worden ook meubels van hetzelfde hout gefabriceerd en stoelen in twee types, L- en U-vormig. Zeer veel Fins meubilair komt in Nederlandse show rooms terecht. Wit en blauw Dat de Finse mode zeer ei genzinnig is, bleek uit een grootse show half maart in Krasnapolsky in Amsterdam, waar Lenita tv-presenta- trice, schoonheidskoningin, fotomodel, leidster van praat shows etc. met haar man nequins eens eventjes liet zien wat Finland onder mode verstaat. Een bruisend gebeu ren met 24 projectors, die alle belangrijke aspecten van Finse activiteiten op een doek van 45 m2 gooiden. Op de voorgrond dansten, swing den en showden mannequins en dressmen Finse zomermo- de 1983. Kleren, schoenen (laarzen in vier kleuren suè de: groene hiel, geel-blauwe schacht, oranje boven-over- slag (Perti Palmroth, in Ne derland geïmporteerd door Hannele Paasonen, Waal-, wijk, tel.04160-34322) en sie raden van Lapponia in goud. In de kledingsector veel com binaties wit met blauw, de kleuren van de vlag en wit met zilver, zoals b.v. onberis pelijke witte pantalon met zilverfolie-achtige blouse, asymmetrisch versierd met één dwarse ruche. Kleurige kleren van Lughta (rood groen-zwarte overall), Mari- mekko bracht halflange jur ken met verlaagde taille in pastelstrepen. Verder multi colour gestreepte jassen van katoen en voor de winter on waarschijnlijk geëxperimen- teer met meerkleurig bont, gevoerd met brons, goud, en zilver patronen van leer, nappa, suède in grillige appli caties (Fritala). Slot van de uitbundige pre sentatie: Het fenomeen Leni ta in off-shoulder party jurk, bestaande uit drie golvende asymmetrische stroken in royal blue. TINY FRANCIS Stoelen die het binnen en buiten goed doen Steeds meer wordt de tuin gemeubileerd. De nieuwe generatie tuinmeubelen voorkomt gesjouw als opeens een buitje regen de vreugde komt verstoren, want dat wil het nog wel eens in Ne derland doen. Tuinmeubels voldoen het beste als ze bij zo'n „schoonheidsfoutje" in het weer kalmpjes kunnen blijven staan op het terras of het gazon( netje). Bovendien moet hun plaats niet tot de tuin beperkt blijven. La ten we ze kopen in vormen, die ook in de hal, bij de bar (als u die heeft), in de keuken of als bijzet-zitplaats in de slaapkamer niet misstaan. Tuinmeubelen van exclusief ontwerp, geverfd in mooie bruine, blauwe, of gele kleur. Maar aangezien wit veel in interieurs wordt gebruikt voor gordijnen, vloerbedekking en zelfs voor leren stoelen, kan een wit tuinambeublement ook prima in een met dergelijke tinten aangeklede huiskamer staan. Kunststof biedt voor tuinmeubels goede oplossingen. Het werkt niet, schimmelt niet en roest niet. Het kan tegen zon en wat regen, maar in de winter kunnen bepaalde soorten kunststof fen meubels beter binnengehaald worden; ze verdragen niet al tijd vorst. Essen- en beukenhout, rotan, staal en aluminium, voorzien van weer- en wind bestendige coating zijn ook prettige materialen voor tuinzitjes. Bekleding kan variëren van bloemprints tot streepdessins. Maar een goede effen kleur staat ook verzorgd. Kussens, parasols, tafels en stoelen zorgen tezamen voor een totaalbeeld in de tuin en daar is niets tegen. Sommige fabri kanten verkopen de stof per meter. En daarnaast passende ta felkleden, placemats en lampekappen. In speciale afdelingen in warenhuizen en sportzaken kan iedereen vinden wat hij of zij zoekt. T.F. Geen enkele kinderfiets is werkelijk goed, zo heeft een onderzoek van de Stichting Vergelijkend Warenonder zoek aangetoond. Slechts 8 van de 47 onderzochte mo dellen kwamen met een „re delijk/goed" uit het onder zoek. Vooral de sterkte van de fietsen laat veel te wensen' over en bij een aantal fietsen treedt snel roestvorming op. Bij het onderzoek ging het om fietsen voor kinderen van 6 tot 12 jaar, ook race fietsjes. De wieldiameter bij deze fietsen varieert van 20 tot 24 inch en de framehoog te van 35 tot 50 cm. De prij zen van de onderzochte fiet sen lopen sterk uiteen, name-' lijk van 145,- tot ƒ500,-. In een praktijkproef zijn de fietsen ook door kinderen be oordeeld op comfort. Daarbij ging het om rijgedrag, de bel, het slot, de remmen, de ver lichting en de standaard. Ook gaven de kinderen hun me ning over de stroefheid van de trappers, de grip op het stuur en de versnelling. Niet alle race-fietsen hadden veiligheids-remhandels bo venop het racestuur. De ver lichting voldeed bij geen van alle fietsen aan alle eisen, maar de remmen deden het over het algemeen redelijk, althans bij droog weer. De fietsen die er als redelijk- /goed uitkwamen zijn: Union Minor en Peugeot 46 (beide voor 7 tot 10 jaar), Batavus Junior (9 a 10 jaar), Kalkhoff Club 2648 (10 11 jaar, alleen het jongensmodel; eveneens het model met versnellin gen); Halfords Trapper 8 (dit model is gelijk aan Rivel Ri- vette, 7 tot 9 jaar) en Union Polly 10 (9 tot 13 jaar). Links transparante draperie ja pon, consequent in golven stromend over een super nau we rond de enkels sluitende broek. Geheel rechts: de be roemde (groene) strikken ja pon van knisperende zijde met diep decollecté, het geheel be zet met enorme poezestrikken. In het Historisch Kostuum museum in Utrecht is tot en met 19 juni de tentoonstelling „Nederlandse haute couture Fong Leng" te bezichtigen. Directeur Fred van Laeken is van plan elk jaar een Ne derlandse couturier in het zonnetje te zetten door een expositie van zijn of haar werk, waarvoor door de ge meente Utrecht een extra ruimte is geschapen in zijn prachtige oude pand aan de Loeff Berchmakerstraat 50. Fong Leng is karakteristiek en maakt kledingstukken als objecten. Ze laat het materi aal spreken en stoort zich- hoegenaamd niet aan con ventionele trends. Actuele en maatschappelijke gebeurte nissen spelen soms een rol bij haar expressieve creaties met schitterende handwerktech nieken als appliquaties in leer, incrustraties, matelasse smokwerk en borduursels. De kleren, het resultaat van tien jaar arbeid, zijn op zelf gemaakte poppen in poses van verstilde actie bijeenge bracht. Vele zijn eens gedra gen door de in 1977 overle den Mathilde Willink en her kenbaar voor mensen met wie zij op modeshows en el ders in contact kwam. „Zoals de schitterende oranje mantel van bleekoranje Lurex, ma telasse, schelpvormig uitge voerd met grote opstaande kraag en mouwen. Fong Leng's kleren zijn nau welijks exact te beschrijven, door de combinatie van tech nieken. Een jas van crème wol bijvoorbeeld, geheel be staande uit waaierplissé's en versierd met stroken plissé, die in gerekte toestand zijn opgestikt. Op die manier „froezelt" het bij het dragen (een woord van Fong). Een voetlange wijde zwarte staat sie jurk, gemaakt van zwarte geplastificeerde stof, van bo ven tot onder bestikt met ru ches en stroken. In zulke kleding „ruist" een vrouw! Apart van de Fong Leng's haute couture, die al leen in haar eigen lx>utique aan de PC Hooftstraat te Amsterdam te koop is, gaat haar „prêt-a-porter de luxe" over de hele wereld, terwijl zij nu bezig is met speciaal voor Levi Strauss ontworpen vrijetijdskleding. De expositie echter is een afgerond geheel Ge^i op de achtergrond, matelassejas gemaakt uit matelasse „circels"; midden voor: kleurige van kostbare museumstuk- mate|assê in combinatie met plissé's; daarnaast de mantel „de Chinese Zee", en geheel rechts een Ken- zwart-wit japon van handschoenenleer met kleurige appliquaties en garnering van grote witte hane- TINY FRANCIS kammen langs schouders en mouwen. Zoals volgens een be kend gezegde in mei alle vogeltjes verondersteld worden een ei te produ ceren, zo is het voor au tofabrikanten al even ge bruikelijk de lente met wat nieuws tegemoet te gaan. Daarmee hoopt men dan de verkopen in het voorjaar, een van de beste tijden, nog een ex tra zetje mee te geven. En traditioneel begint die auto-lente in Genève, waar de show deze keer echter ook voor de eigen (Zwitserse) markt uiterst belangrijk was. In Zwitserland zijn namelijk op 1 april nieuwe eisen om trent uitlaatgassen in wer king getreden die zijn geïn spireerd op de Zweedse, Ja panse en Amerikaanse regels op dit punt. Gevolg is dat de Zwitsers nu een aantal auto's niet meer zullen kunnen ko pen (omdat het te duur is ze speciaal voor één landje aan te passen); maar ook dat de autoverkoop vrijwel was stil gevallen. Op 31 maart moes ten de oude voorraden im mers heel goedkoop de deur uit, daar ze anders achteraf aan de nieuwe eisen aange past moesten worden. Reden voor de exposanten dus om extra hun best te doen om de verkopen weer op gang te brengen. Ondanks het feit, dat autofa- brieken zelden meer wachten op tentoonstellingen om hun nieuws aan de pers bekend te maken, waren er in Genève toch wereldprimeurs: Daihat- su's nieuwe Charade, Che vrolet met een ingrijpend ge wijzigde Corvette en Landro vers nieuwe Landrover, de One Ten. Daarnaast hadden de vele carrossiers en auto-verede laars zich natuurlijk weer niet onbetuigd gelaten en waren er de gebruikelijke ge wijzigde of toegevoegde ver sies van vele bekende auto's. Saab keek zelfs in de toe komst en stelde alvast de nieuwe turbomotor voor, die na circa een jaar testen door geselecteerde Saab-klanten wellicht in 1984 officieel in produktie gaat. Simpel ge steld krijgt de oude tweeliter turbomotor met anti-pingel- sensors een nieuwe cilinder- kop, uitgerust met twee bo venliggende nokkenassen en vier kleppen per cilinder. Het bekende recept om van een gewone motor een race- motor te maken, door het rendement van de motor te vergroten. Een efficiënter verbranding kan echter ook een lager verbruik beteke nen; bij Saab gebeurt beide, want de nieuwe motor is zo wel 10 pet. sterker als 10 pet. zuiniger dan de oude. Door inzet van een inlaatluchtkoe- ler denkt Saab zelfs wel 132 kW-180 pk uit de tweeliter te kunnen halen. Grote merken Eigenlijk was er op elke stand wel een model te zien dat nog niet eerder tentoon gesteld was geweest; belang rijke auto's zoals de Fiat Uno,. Austin Maestro en Peugeot 205 waren echter „op papier" al voorgesteld. Sterker nog, in Italië loopt de Uno-ver- koop al op volle toeren, zoals in Frankrijk die van de 205. Zo erg is het al dat de Peu geot niet, zoals gepland, voor de zomer naar Nederland komt, maar pas in het najaar. Peugeot staat niet alleen voor leveringsproblemen, want ook bij Mercedes, BMW en Audi zijn er levertijden. Niet temin, the show must go on, dus presenteerde Audi de 100 in Avant-uitvoering. Een ex clusieve combi-limousine, die een erg geslaagd uiterlijk meekreeg en duidelijk meer succes zal hebben dan zijn voorganger. Zo is er in het najaar (tentoonstelling van Frankfurt) nog meer nieuws te verwachten van de drie genoemde merken. Opel en Ford deden het wat bescheidener: Opel had naast de nieuwe Senator, Monza en Corsa een extra sportieve Kadett GTE, met nog meer versiering dan een SR en de 85 kW-115 pk sterke 1,8 liter motor van Ascona en Manta. Ford had naast prototypes zo als de super-gestroomlijnde Probe IV (Cw 0,15 voor een vierdeurs sedan) en de Ghia Trio (een driepersoons ei-op- wielen met scootermotor) de Sierra XR 4. Deze super- Sierra met 2,8 liter zescilin der motor is de voorbode van meer driedeurs Sierra-mo- dellen. Verder stond er nog een Escort 1600 Carbio, een zeer geslaagde conversie van een dichte naar een open auto die bij sedans meestal niet zo goed lukt. Het is ech ter zeer de vraag of die auto ooit naar Nederland komt. Tegenover Peugeots 205 kon Renault de nieuwe 11 stellen, die als alles goed is wèl bin nenkort hier leverbaar is. Chevrolet presenteerde de nieuwe Corvette, een type dat dit jaar zijn 30-jarig jubi leum viert, in stukjes. Eerst stond er alleen een aandrij- forgaan met voor- en achter as eerste nieuwtje: zowel voor- als achterwielophan ging zijn nieuw. Voor beide gebruikte men een dwarse bladveer van glasvezel-mate riaal, sterker en lichter dan staal en bovendien volstrekt roestvrij. Daarna kwam de passagierskooi van staalplaat als dragend verbindingsstuk, uitgerust met een digitaal dashboard. Daarop worden snelheid en toerental in een soort grafiek weergegeven, met daar tussenin een soort boordcomputer, die de funk- tie van alle andere metertjes combineert. Dit alles werd verder aangekleed met poly ester carrosseriedelen tot een geheel, dat dik 100 kg lichter is dan het oude model, een veel betere stroomlijn heeft [Cw 0,34) en ook kleiner werd, zodat met dezelfde 5,7 titer V8 betere prestaties en sen lager verbruik worden gereikt. Nog veel beter kon een Brit se meneer het met de ATM F16, een exclusieve vierdeurs sedan, waarvan hij er (te be ginnen in oktober) 200 per jaar wil verkopen voor de prijs van een Mercedes 500. De F16 beschikt over een Kevlar carrosserie die vol maakt onverwoestbaar is, met een soort Formule 1 grond-effect en een zeer lage luchtweerstand (Cw 0,28). Voor de aandrijving zorgt een zwaar gemodificeerde Rover motor, een tot 2,8 liter verkleinde V8 met turbo en 250 pk. In het dak zijn zon necellen ingebouwd, die ook als de motor niet loopt, de accu opladen. Alle vier wie len worden aangedreven en zijn opgehangen aan elk twee veer-schokdemper units. Zeer ingenieus allemaal, maar toch lijken de verkoop- verwachtingen wat hoog ge-, grepen. Zo was ook de bekende car- rossier Zagato wat voorbarig, door aan te kondigen dat de getoonde (originele en aan trekkelijke) coupé op Alfa- GTVbasis in produktie zal gaan; Alfa Romeo wist name lijk officieel nog van niets Komend nieuws? Aan het Japanse front bleef het, buiten de Daihatsu waar over later mogelijk meer, op de Zwitserse show nogal rus tig. Zij hadden althans buiten de op de RAI voorgestelde modellen (Mazda 626, Nissan Prairie en Micra, Honda Pre lude) weinig nieuws meer te melden. Honda hield nog een soort officiële presentatie van de Formule 1 Turbomotor: 1,5 liter V6 met twee turbo's en meer dan 600 pk. Wat in elk geval ook voor Nederland bedoeld is, zijn de nieuwtjes die Mercedes Benz op zijn persconferentie vast bekend maakte. Op de ten toonstelling in Frankfurt verschijnen nieuwe motoren: voor de 190, volgend jaar deels ook te gebruiken voor de opvolger van de 200-280 serie. Op basis van de 230- motor ontstaan sportievere 190-versies met 110 kW-150 pk of (voorzien van twee nokkenassen en vier kleppen per cilinder) 130 kW-180 pk. Ook een dieselversie met ge heel nieuwe tweelitermotor van ca 55 kW-75 pk kon na tuurlijk niet uitblijven. Die diesel komt ook in de nieuwe „middelste" Mercedes-serie. Als het voorjaarsnieuws dus nog niet in staat zal blijken de verkopen voldoende aan te slingeren, heeft men voor het najaar alweer nieuw ge schut in stelling staan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12