Tevredenheid over werktijd verkorting en winstherstel Tangomode bij Frank Govers Winsemius schetst somber toekomstbeeld voor bouw Kabinet trekt 1335 miljoen uit voor behoud van RSV-werven Geen kinderbijslag meer huishoudkinderen" voor BOEKENWEEK'83 BOEKENWEEKPRIJSVRAAG een correspondent/ medewerker (m/v) BINNENLAND £eidóe(3oiua*it VRIJDAG 1 APRIL 1983 PAGINA 9 Organon wijst •"verwijten af IDSS Het farmaceutisch bedrijf ^kz'a/ Organ on heeft de beschul digingen afgewezen, als zou het de gedragscode voor de verkoop van geneesmiddelen in de Derde Wereld overtreden en in die lan den voor de westerse markt afge keurde medicijnen „dumpen". Het bedrijf werd vorige week van dat soort praktijken beschul digd door de werkgroep medi sche ontwikkelingssamenwer king en de arts/schrijver Ivan Wolffers. Het bedrijf zegt volle dig te zullen meewerken als men zijn activiteiten wil toetsen aan de gedragscode. Visserij kabeljauw en wijting verboden DEN HAAG Minister Braks van Landbouw en Visserij heeft de vis serij op kabeljauw en wijting in be paalde zeegebieden verboden, om dat de aan ons land toegewezen hoeveelheden zijn opgevist. Het verbod is woensdag ingegaan, zo heeft het ministerie gisteren meege deeld. De gebieden die nu verboden zijn, zijn de Porcupine Bank, het Kanaal, het Bristol Kanaal, de zuid kust van Ierland en ten westen van Ierland. Voor kabeljauw komt daar nog de Golf van Biskaje bij. Zowel voor kabeljauw als voor wijting ging het voorlopig voor 1983 om een contingent van 100 ton. Aantal deeltijd studenten gestegen DEN HAAG Op 1 december vorig jaar bedroeg volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) het aan tal avond- en weekendstudenten (deeltijdstudenten) bij het weten schappelijk onderwijs ruim 5.300. Dat is een toeneming van 15 procent ten opzichte van het studiejaar 1981/82. Ruim de helft van deze studenten stu deerde rechten en bijna een kwart economie. Op het totaal aantal studen ten vormen de deeltijdstudenten een kleine groep (3 procent). Van de 18- tot en met 24-jarigen in ons land volgt momenteel, zo heeft het CBS bere kend, ruim 5 pet wetenschappelijk on derwijs. Vermoorde man in water gevonden AMSTELVEEN De politie van Amstelveen heeft gisteren in het water van een afwate ringskanaal in die plaats het lijk van een ongeveer 35-jarige man gevonden. De man bleek om het leven te zijn gebracht met twee schoten in de nek. Volgens een woordvoerder van de politie was een onge veer drie meter lange ketting om het lichaam heen gewik keld. Het lijk moet al enige tijd in het water hebben gelegen. De politie tast over de identi teit van het slachtoffer en de toedracht van het gebeurde nog volledig in het duister. Vermiste vrouw mogelijk ontvoerd MAASTRICHT De sinds maandagavond vermiste fysio therapeute, mevrouw M. Narin- x-Otten (34) uit het Limburgse Meerssen, is mogelijk ontvoerd. De gemeentepolitie van Maas tricht heeft gisteravond bekend gemaakt hier ernstig rekening mee te houden op grond van ge tuigenverklaringen. Volgens die getuigen hebben zij maandag avond even na half negen gegil gehoord in de buurt van de prak tijk van de verdwenen vrouw. Volgens de recherche hebben ge tuigen ook een busje in volle vaart zien wegrijden. Vrouw bekent reeks brandstichtingen WOUDRICHEM Een 47-jarige in- woonster van Woudrichem heeft gis teren bekend dat zij sinds augustus vorig jaar tot zeven keer toe brand heeft geprobeerd te stichten in hui zen in het kerkdorp Giessen. In au gustus vorig jaar gingen daar twee monumentale panden in vlammen op. Andere keren kon nog net een grote brand worden voorkomen. De vrouw werd gisteren aangehouden, toen zij tot twee maal toe een leeg staande bejaarden woning in brand trachtte te steken. Volgens de politie is de vrouw als gevolg van privé- moeilijkheden geestelijk in de war. De schade van de brandstichtingen wordt geraamd op ruim acht ton. Regering bevordert informatica DEN HAAG De regering gaat in samenwerking met het be drijfsleven en de wetenschappe lijke wereld de beoefening van de informatica bevorderen De ministers van Onderwijs en We tenschappen en van Economische Zaken zullen binnenkort een plan voor een stimuleringsbeleid ten behoeve van de informatica aan de Tweede Kamer aanbie den. Dit zei dr. E. van Spiegel, di recteur-generaal voor het Weten schapsbeleid van het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen, vandaag tijdens een sympo sium aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Twee mannequins showen de zijden cocktail-jurken uit de nieuwe zomercollectie van Frank Govers. AMSTERDAM De lijzige muziek van de tango, vergulde pal een schemerige verlichting vormden een passende ach tergrond voor de couture-show van de zomercollectie van Frank Govers in Amsterdam. De zo vaak en steeds weer enthousiast verhuizende couturier, die zich sterker laat inspireren door het element kleur dan door de vorm, wist ook deze keer weer een dolle mozaïek van zowel onstuimige als goed gedoseerde en ns zeer ongewone kleurcombinaties aan zijn toegewijde scha- fans voor te schotelen. Een blijmoedig groot publiek, dat vooral vrolijke, jonge kleding ambieert, zag deze keer jurken en mantelpakken voorbij trek ken uit de tango-sfeer. Vaak breed geschouderd, een beetje Ber- lijnse. dertiger jaren stijl, met japonnen met sterk verbrede schouders en verlaagde taille, soms voorzien van-een grote strik op de heup. Vaak gedragen met een lang, dik en laag vallend parelsnoer en onpraktische, maar prachtige, grote hoeden. Het beeld van de dertiger jaren met de thé dansant en de tango- dansen met een onweerstaanbaar mooie man bood gelegenheid te over voor de presentatie van zijde-achtige jurken, met een nauw sluitend lijfje en wijd uitwaaierende, kleurige, soms ge voerde rokken. Ook de petticoat was zelfs in een wat afgezwak te vorm present, soms in een andere kleur uitgevoerd. Dus een zwarte rok had dan een heldergele petticoat. Bij al die zwierige vrouwelijke jurken werden ook fijne, draag bare1 mantelpakken getoond. Beslist niet van die pakken waarin uw haar fraaie vorm verliest. De rokken waren juist vlot gesneden met een pittige split. Jasjes waren voorzien van een kort schootje, soms ook reikend tot de taille, met een brede schouderlijn en voorzien van een puntje in de rug. Dit zijn man telpakjes die weliswaar het beste met een hoge hak gedragen kunnen worden, maar als men zo 'n pakje draagt, wordt mep ge garandeerd belangstellend nagekeken. Dat kan helaas niet gezegd worden van alle creaties van Frank Govers. Zijn jurken en pakken van leer waren weliswaar ver bluffend knap. Een witte leren jurk met grote, zilvergrijs omlij ste matrozenkraag voor en achter was bijvoorbeeld perfect. Ook \de frambooskleurige leren blazer met tomaatrode rok was een verrassing. En supersexy was de witleren doorknoopjapon zilverkleurige biezen en ceintuurtje. Daarna kwamen echter 'ker vijf wijdvallende wit-zwarte fladder-creaties, die hiernaast j karakterloze soepjurken leken. Een stilistisch foutje mag na- \urlijk voorkomen in zo'n verder toch geslaagde presentatie. iupersjiek waren de cocktailjurken en avondjaponnen. Veel flaft, organdie, tule en pailletten in een feestelijke, soms suptiele- f/j ook geprononceerde kleurschakering. Prettig draagbaar le- j ook de lange, veelkleurige geplisseerde rokken, die met een \efronst plastron en tulband gedragen worden. Een zomerse out- h een aparte stijl, die herinnert aan Evita Perron. Naast al hartverwarmende en zorgeloze creativiteit maakten Frank rers en Uwe Mureau, behalve hun verhuizing naar de Am sterdamse Keizersgracht 500, ook nieuwe plannen bekend. Deze al men in verschillende winkels, zowel brilmonturen, als zonnebrillen, als schoenen 'en sjaals kunnen kopen, die ontwor- i werden door Frank Govers. PHIA BARUCH klachtenbehandeling ziekenhuizen jnog „onderontwikkeld" RECHT Ieder zieken- moet een op schrift ge telde regeling voor een klach tenprocedure hebben. Die re geling moet aan alle patiënten i medewerkers bekend wor- n gemaakt. Dat is een van anjjevelingen van de Na- ionale Ziekenhuisraad en het Nationaal Ziekenhuisinstituut aanleiding van een geza menlijke studie over de behan deling van klachten in zieken huizen. Uit die studie is de klachtenbehandeling als een „onderontwikkeld beleidster rein" naar voren gekomen. Veel blijkt af te hangen van de individuele houding en inzich ten van de medewerkers. NZR en NZI adviseren, klachten in eerste instantie te laten be spreken met de direkt betrok kenen. In ernstige gevallen kunnen klachten worden voorgelegd aan een Medisch Tuchtcollege, de civiele rech ter of de strafrechter. DEN HAAG De werkgevers- en werkne mersorganisaties zijn over het algemeen tevre den met de resultaten die de afgelopen drie maanden geboekt zijn in de onderhandelingen over inleveren voor kor ter werken en winsther stel in het bedrijfsleven. De eerste belangrijke stap in de richting van herverdeling van werk is gezet en het is nu zaak om op de ingeslagen weg verder te gaan. Dit hebben woordvoerders van de werkgevers- en werk nemersorganisaties laten we ten, nu de laatste weken in de meeste belangrijke be drijfstakken en grote onder nemingen overeenkomsten over arbeidstijdverkorting zijn gesloten. Zoals bekend kwam gister ochtend vroeg na lang onder handelen de cao rond bij Phi lips, de grootste particuliere werkgever in ons land. Ook de werknemers en werkge vers in de detailhandel voor meubelen en textiel en de omroepmedewerkers en de NOS bereikten gisteren een akkoord over werktijdver korting. Eerder deze week werd onder meer een ak koord bereikt over een cao in de banksector, in de metaal nijverheid en in het verzeke ringsbedrijf, nadat half maart de belangrijke cao voor de metaal- en elektrotechnische industrie was rondgekomen. worden of de drie extra vrije dagen wel of niet vrij op neembaar zijn. De eerste afspraken over herverdeling van werk zul len dit jaar en volgend jaar nog maar weinig banen ople veren, zo is de verwachting aan zowel werkgevers- als vakbondszijde. Wel kunnen als gevolg van de gemaakte afspraken enkele duizenden jongeren aan de slag komen, voornamelijk in deeltijdba nen of met een leer- en ar beidsovereenkomst. De wer kelijke oogst aan werkgele genheid zal echter pas over enkele jaren zichtbaar kun nen worden, mits de over heid geen roet in het eten gooit door onevenredige las tenverhogingen of looningre- pen, zo hebben woordvoer ders van de vakcentrales FNV, CNV en MHP en van de christelijke werkgeversor ganisatie NCW laten weten. De werkgeversorganisatie VNO zei nog geen commen taar te hebben. Op 19 november van het vo rig jaar bereikten de geza menlijke werkgevers- en werknemersorganisaties, ver enigd in de de Stichting van de Arbeid, voor het eerst in tien jaar (het vorige stich tingsakkoord dateert van 1972), overeenstemming over aanbevelingen voor de ca o-onderhandelingen. Door een speciale wet het zogenaamde parapluwetje maakte de regering het de bonden en de werkgevers mogelijk de betaling van de al afgesproken prijscompen satie van 1 januari 1983, drie maanden op te schorten. Afgemeerd Onder enorme publieke belang stelling is gister avond rond ne gen uur de zwaar bescha digde veerboot European Gate way de haven van IJmuiden binnengesleept. Vanuit IJmuiden is het schip naar Amsterdam ge trokken, waar de European Gate way bij de ADM is afgemeerd. Daar zal een on derzoek naar de schade worden ingesteld. Ver volgens wordt besloten of de veerboot zal worden gerepa reerd of ge sloopt. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De behoef te aan nieuwe woningen zal tot het jaar 2000 dras tisch afnemen. Worden er momenteel nog gemid deld 115.000 woningen per jaar gebouwd, over een r jaar of twintig zal dat aan tal gedaald zijn tot onge veer 55.000 per jaar. Ook de behoefte aan nieuw bouw voor bedrijven en instellingen zal aanmer kelijk minder worden. Dit alles betekent dat er in de komende twintig jaar ge leidelijk steeds minder bouwvakkers nodig zullen zijn. Op dit moment zijn er al 143.000 werkloze bouw vakkers. Dit sombere perspectief voor de bouwnijverheid schetste minister Winsemius (Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning, Milieubeheer) gisteren in een redevoering voor organi satiedeskundigen in Utrecht. De minister somde een aantal mogelijkheden op om de toe nemende werkloosheid in de bouw wat af te remmen. Hij noemde daarbij onder meer: - stimulering van de koopwo ningmarkt; - bouwbedrijven moeten meer overschakelen van nieuwbouw naar woningverbetering; - lastenverlichting voor het bedrijfsleven; - uitvoering van restauratie werkzaamheden voor monu menten en onderhoud van wo ningwetwoningen door werk loze bouwvakkers, die daarbij hun uitkering behouden; - arbeidstijdverkorting in de bouwbedrijven. Overigens maakte het Cen traal Bureau van Statistiek veer 330.000 bedroeg. Vergele ken met 1977 betekent dit een toename van globaal twintig procent. Voor woningzoeken den die wel over een eigen woning beschikken bedroeg de gisteren bekend dat het aantal overeenkomstige stijging onge- woningzoekenden dat geen veer vijf procent. Hun aantal woning heeft eind '81 onge- bedroeg eind '81: 670.000. -RIEMELS DEN HAAG Kinderen, die het huishouden voor een belangrijk deel mee verzorgen, hebben na 1 april geen recht meer op kinderbijslag. Het gaat hier om kinderen die de verzorger of verzorgster van een huishouden meer dan dan 20 uur per week bijstaan, terwijl nog ten minste drie andere kinde- 24 MAART-2 APRIL - Haal het gratis Boekenweek geschenk - Wim Kan 'Soms denk ik wel eens bij mezelf- bij aan koop van f 24,50 aan boeken, en doe mee aan de unieke I jf met 500 winnaars van f 50,- aanboekenbonnen! i I Hoe doet u mee? Simpel! Ga naar uw erkende boekhandel en haal Boeken weekgeschenk en deelnamekaart. Beantwoord één vraag en Stuur UW eigen originele gedachte in! ren tot dat huishouden be horen. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkge legenheid heeft dit giste ren meegedeeld. Een uitzondering, onder voor waarden, wordt gemaakt voor kinderen van 16 en 17 jaar, die tot 1 april als medeverzorgend kind in aanmerking kwamen voor kinderbijslag. Zij kunnen die bijslag behouden als ze geen werkkring kunnen vin den. Ze moeten zich laten in schrijven bij het arbeidsbu- Kinderen die het huishouden volledig verzorgen, omdat de moeder ontbreekt of invalide is, behouden het recht op kin derbijslag. Verder zijn ook de onder- houdsvoorwaarden voor het recht op kinderbijslag voor uitwonende invalide kinderen herzien. Omdat de voorwaar den voor tweevoudige kinder bijslag voor deze kinderen in de praktijk zodanig waren dat de kinderbijslag vaak de ge maakte onderhoudskosten overtrof, dient de verzekerde voortaan 112 gulden in de week bij te dragen in de on derhoudskosten van een uit wonend invalide kind. DEN HAAG Het kabinet trekt de komende vier jaar 1335 miljoen gulden uit voor de redding van de beide marinebedrijven van RSV, de RDM en de KMS. Het bedrag is nodig om de nu bij beide werven onderhan den zijnde orders af te maken alsmede orders van de Koninklijke Marine die voor het eind van de tachtiger jaren gepland waren, naar voren te halen. Dit heeft premier Lubbers na afloop van de ministerraad gezegd. Met de besluiten wil het kabinet de continuïteit van de werkge legenheid bij beide bedrijven garanderen, aldus Lubbers. Vast staat wel dat RDM en KMS beiden in capaciteit terug zullen moeten. Dit heeft het kabinet al eerder te kennen gegeven. Van het benodigde bedrag van 1335 miljoen gulden is door te korten op de begrotingen van verschillende ministeries ruim 800 miljoen gulden zoals deze krant al eerder meldde „gedekt". De vakbonden willen proberen zoveel mogelijk RDM-werkne- mers onder te brengen in dat RDM-deel dat via steun van de overheid kan voortbestaan. Het gaat dan om de onderdelen ma- rinebouw en werktuigbouw van de huidige RDM. In principe, zouden 1500 van de werknemers bij de RDM (totaal 2550 man) bij de door de overheid open te houden RDM terecht kunnen. De bonden menen echter dat dit aantal minstens 1750 moet wor den. Het niet door de overheid te steunen deel van de RDM, scheeps- reparatie en off-shore, zal failliet worden verklaard. Voor de werknemers was dit een reden de bezetting van het RDM kan toor te staken. Een woordvoerder van de Industriebond ver klaarde dat voortzetting „geen zin meer had". Na het faillissement maakt een herleving van de reparatiewerf overigens een goede kans. Plannen daartoe van Rotterdam en het bedrijf Scanmarine zijn in een vergevorderd stadium. Samen willen zijn 15 miljoen gulden op tafel te leggen voor de start van de werf. Terlouw geeft hoog salaris MIP-topman toe DEN HAAG Oud-minister Terlouw van Economische Za ken heeft toegegeven dat hij de directeur van de door de overheid opgerichte maat schappij die industriële projec ten moet helpen van de grond te komen, de MIP, een hoog salaris heeft toegekend. Hoe hoog dat salaris is wilde Ter- louw niet zeggen, aangezien hij dit een privézaak van be trokkene, ir. A. de Boer vindt. Naar verluidt zou De Boer 500.000 gulden per jaar verdie nen. Het zou voor de overheid bij een laag salaris veel moei lijker zijn geweest een ge schikte persoon te vinden voor het ambt, aldus Terlouw. De Boer verdient bij de MIP niet minder dan bij zijn vorige werkgever Philips. De Boer was daar directeur van een in dustriële groep. Volgens Van de Bosch is De Boer door de MIP alleen van Philips ge huurd. DE LEIDSE COURANT de redactie in Leiden. De correspondent/medewerker zal zich vooral bezighouden met het verwerken van gemeentelijk nieuws; het bijwonen van verga deringen van gemeenteraad en gemeentelijke commissies, als mede de vergaderingen van andere plaatselijke organisaties Journalistieke ervaring is niet vereist; een vlotte pen is uiteraard wel een plezierige bijkomstigheid. De werkzaamheden worden goed gehonoreerd. Leidse Courant. Postbus 11. 2300 AA Leiden

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9