Noordwijkerhouts college weigert |kernwapenconf erentie te bezoeken I Xoor kleine Musics. la ^^£eïdoe(3ouïa/nt Werkwinkel heeft werk voor iedereen Record-omzet REGI0(J0UR)NAAL £eicbc@otvuuit BURGEMEESTER WINKEL: ZWEEMT NAAR ONDERMIJNENDE ACTIVITEIT LEIDENAAR ERIK KRANENBURG BRENGT REVOLUTIONAIR IDEE: III i Lager pensioenvoor ongehuwde ambtenaar 9a LEIDEN/REGIO VRIJDAG 1 APRIL 1983 PAGINA 7 i Rijnsburg voert per 1 oktober rioolbelasting m Activiteiten in de paasvakantie ■Hij -■'bel lIJNSBURG Inwoners van lijnsburg gaan binnenkort riool- elasting betalen. De gemeente raad heeft gisteravond ingestemd met het voorstel van B en W met ingang van 1 oktober iedere Rijns- 'burger voor twintig gulden per jaar aan te slaan. Behalve het PvdA-raadslid J.K. de Mooij gingen alle raadsleden met de heffing van de nieuwe belas ting akkoord, zij het vaak twijfe lend. De vertegenwoordigers van het CDA en de VVD verklaarden nadrukkelijk deze belasting als een tijdelijke te zien. De heer De Mooij betoogde dat Rijnsburg eerst zijn reserves moest aanspreken. Hij vond het verder belasten van de burger onaanvaardbaar. Burge meester De Roos wees hem erop dat deze reserves intakt moeten blijven om eventuele financiële te genvallers op te vangen. De raadsleden W. de Mooy (RPF) en W. van Egmond (GPV) ver klaarden zich tegen het verlenen van subsidie aan de V(rouwen)0- (riënteren zich op de)S(amenle- ving)-cursus, ook al wordt die door het rijk vergoed Zij noemden de cursus „gesubsidieerd koffiedrin ken" en weigerden er verder waarde aan te hechten. De rest van de raad ging wel akkoord met de subsidieverlening. OEGSTGEEST De werkgroep clubs van de SJJO en de openbare biblio theek organiseren een aantal activitei ten in de paasvakantie. Plaats van han deling is het gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. Dinsdag 5 april is er een ruilbeurs van af twee uur. Kinderen van 6 tot 14 jaar kunnen dan hun oude boeken, strip boeken, auto's, plantjes en nog veel meer komen ruilen. Verder is er nog een striptekenwedstrijd, waarmee mooie prijzen te winnen zijn. Entree gratis. Op donderdag 7 april wordt twee keer de Lucky Luke tekenfilm „de Ballade van de Daltons"vertoond. Kinderen van 5 tot 12 jaar kunnen vanaf twee uur kijken, de tieners van 12 tot 15 jaar kunnen vanaf 19.30 uur terecht voor deze film die draait rond een erfenis voor de Daltons, vier broeders in de misdaad. Entree ƒ2,50. Ook na de Paasvakantie gaan de activi teiten vanzelfsprekend door. Op zondag 10 april wordt de maandelijkse stijl dansavond gehouden in Taberna aan de Julianalaan 1 in Oegstgeest. Aan vang 20.30 uur, entree ƒ2. De werk groep clubs start op maandag 11 april de natuurclub voor jongens en me.sjes van 10 tot 12 jaar. Op tien middagen worden in Taberna groente en bloemen gekweekt op stukjes grond, nestkastjes gemaakt en meer van dat soort natuur lijke activiteiten. Kosten ƒ10. Informa tie tel. 154773. Expositie De Sluis LEIDSCHENDAM In Galerie De Sluis aan de Sluiskant in Leidschen- dam wordt tot 5 mei een tentoonstel ling gehouden van keramiek en porse lein van Horst Göbbels, perspex objec ten van Coen Kaayk en schilderijen van Paul Steenhauer. De tentoonstelling wordt in aanwezig heid van de kunstenaars vanavond om acht uur geopend door Hein van Haar- en, directeur van de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam en voorzitter van de Culturele Raad Zuid- Holland. De galerie is open van woens dag tot en met zaterdag van 12.30 tot 17.00 uur, op zondagen (ook tweede paasdag) van 13.00 tot 17.00 uur en ver der na telefonische afspraak. -4 NOORD WLJKERHOUT De kleine fracties in de ïsd^paad van Noordwijkerhout uq(D'66, PvdA en EZP) drongen er gisteravond bij het college op aan om toch de conferentie inzake [et nader bezien van de •1 en de taak van ge- eentebesturen bij de in- üroduktie van kruisraket- lUr"6l ten (en nuclaire wapens in ^het algemeen) te bezoe- Jlngi ien' ,In een interview in een re- j (ionaal dagblad had burge- neester Winkel al laten we- i ten: „Mij zullen ze op die lf onferentie in juni niet zien", lij doelde daarbij op een onferentie die zeven burge rt vo neesters samen met de vre- toela r desbeweging in juni houden. Burgemeester Winkel moti- varingen uit de Tweede We reldoorlog. Ik ben tegen alles wat naar ondermijnende ac tiviteiten zweemt". Met name die laatste regel riep bij de socialist Van Ko ningsveld (het was overigens zijn laatste raadsvergadering) de nodige vraagtekens op. Hij vroeg zich af of met die ondermijnende activiteiten de verzetsdaden tegen de Duitse overheersing bedoeld werden. „Ik wil daar aller eerst duidelijkheid over", al dus Van Koningsveld. In zijn antwoord vermeldde de heer Winkel, dat hij zich in oorlogstijd enorm gestoord had aan de overlopers (met name de NSB'ers). Hij ken schetste deze als landverra ders en volksverraders. Ook hekelde hij de slechte bewa pening van Nederland in die tijd (vooral veroorzaakt door „de roden"), die er mede schuldig aan was dat Neder land werd aangevallen en in korte tijd onder de voet werd gelopen. „Nooit en te nim mer zal ik stromingen en be wegingen steunen, die te zwaar naar die kant overhel len", was de conclusie van de burgemeester. Voorts haalde de eerste burger aan, dat hij in die oorlogsdagen nogal vertrouwd was geraakt met het jargon, dat de NSB via allerlei verspreide bladen in die tijd hanteerde. „Dat soort jargon zie ik de laatste tijd meer en meer terug in aller lei publicaties". De heer Van Koningsveld liet na deze verklaringen een ernstig protest horen. Hij vond de opmerkingen van burgemeester Winkel ernstig en kwalijk, daar zij nogal in sinuerend waren in de rich ting van de vredesbeweging en aanhangers van de anti kernwapenbeweging. Hij be nadrukte dat een eerste bur ger de verschillende menin gen au serieux dient te ne men en daarom min of meer verplicht was de conferentie bij te wonen. Al eerder had de heer Sluis (CDA) laten weten, dat hij de stille hoop had gekoesterd, dat het niet tot een discussie zou komen. „Daarvoor zijn betere plaatsen uit te zoe ken", aldus de CDA'er. Ove rigens kenschetste hij de uit latingen van burgemeester Winkel als „niet bijster di plomatiek". Hij pleitte ervoor de discussie in een ruimer kader te houden. Mevrouw Hulspas-Jordaan (D'66) vond de reactie van het college teleurstellend. Zij verwees naar een motie die de Noordwijkerhoutse raad in januari 1982 had aangeno men, waarin wordt verwoord dat de raad zich met alle wettelijke middelen zal ver zetten tegen de plaatsing van kruisraketten in Noordwij- kerhout of elke andere ge meente in Nederland. „Daar om vind ik juist dat het col lege toch moet gaan", was haar conclusie. Burgemeester Winkel hand haafde echter zijn „ik doe het niet". De beide wethou ders Van der Klaauw (CDA) en Heemskerk (VVD) ver klaarden de conferentie als weinig zinvol te beschouwen. „Allebei de partijen (voor- en tegenstanders) hebben zich diep in hun stellingen inge graven". Ook vonden zij dat kernwa pens een selectief punt uit de middelen tot oorlogvoering vormen. „Bacteriologische en chemische oorlogvoering is misschien nog wel ernsti ger". De heer Van Schie (EZP) vond dit een reden te meer om toch naar de confe rentie te gaan. „Dan kunt U ook die kant van de zaak in de discussie brengen", wasi zijn commentaar. De burge meester en de twee wethou ders bleven echter op hun standpunt staan de geplande conferentie niet bij te zullen wonen. Badmin ton toernooi Het nieuwe sport- en recreatiecentrum „De Terp" in Valkenburg gaat zijn eerste Paasevenement herbergen. Op Tweede Paasdag, maandag dus, wordt er een bad- mintontoernooi gespeeld in de categorie gemengd dub bel (man en vrouw). De wedstrijden worden gespeeld tussen twee en zeven uur. Molencross Op initiatief van de KPJ-Aarlanderveen, wordt op Tweede Paasdag. 4 april, voor de negentiende keer de Drie Molen- cross gehouden. Liefhebbers kunnen zich vanaf twaalf uur in het Dorpshuis aan de Dorpsstraat in Aarlanderveen in laten schrijven. Om één uur starten de jongens voor de twee kilometer, een kwartier later de meisjes voor dezelfde afstand. Om één uur starten de lopers voor de halve mara thon, vijf minuten later starten de vijf kilometer lopers, tien minuten later de lopers voor de negen kilometer. De prijsuitreiking is voor jongens en meisjes bij de finish, voor de overige afstanden na afloop van de cross in het Dorps huis. Touwtrekken Touwtrekken om het kampioenschap van Hazerswou- de vormt een onderdeel van het programma dat in de komende maanden wordt afgewerkt in het kader van het veertigjarig bestaan van de voetbalvereniging Ha- zerswoudse Boys. De wedstrijden worden gehouden op woensdag 20 en zaterdag 30 april (Koninginnedag). Vorig jaar werd het team van de Beuklaan kampioen touwtrekken. Ook deze keer ligt het in de bedoeling dat de teams zes personen tellen plus een aanvoerder. Tot 10 april kan men zich aanmelden bij Peet van Ark, telefoon 01728-8580, of bij het clubhuis van Hazers- woudse Boys (01728-8312). Bij onvoldoende inschrijvin gen vervallen de voorronden op 20 april. Amnesty De werkgroep Leiderdorp van Amnesty International or ganiseert in april op dinsdag en woensdag weer schrijfa- vonden voor politieke gevangenen. Dinsdagavond kan men van half acht tot half negen terecht in De Sjelter aan de Heemraadlaan 67, woensdagavond op dezelfde tijd in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Aan de hand van voorbeeldbrieven kan worden geschreven naar de re geringen of ambassades van Pakistan, Polen of Kenia. De acties zijn momenteel gericht op drie politieke gevangenen in die landen. SP-avond De Socialistische Partij houdt dinsdag in ,,'tOnder dak" in de Hoofdstraat in Sassenheim een openbare avond, die om acht uur begint. Het thema van de avond is „Wat we willen, en wat we doen!". Uitgeno digd is het landelijk bestuurslid Cor Vergeer uit Lei den. Er zal een film worden vertoond over de Rotter damse sleepbootstaking en verder wordt gesproken over acties tegen de invoering van het rioolrecht DEEL 2 Er wordt de laatste tijd veel gedacht over werk loosheid. Het idee over het arbeidsethos veran dert en ook voordelen van vrije tijd durven langzaam maar zeker meer uitgesproken te wor den. Allerlei alternatieve bedrijfjes schieten als paddestoelen uit de grond, waarbij het niet zo zeer om het geld, maar meer om de zejfontplooi- ende bezigheid of een ideaal gaat. Een geheel nieuwe gedachte, dat in veel steden navolging zou kunnen krijgen, is het idee van Leidenaar Erik Kranenburg. Hij kan met zijn plan alle plaatselijke werklozen aan een baan helpen als zij dit zouden willen. Iedereen kan voorts zelf bepalen hoe lang hij of zij wil werken. Als ie mand 60 uur wil werken of maar 20 uur dat maakt niet uit Erik Kranenburg start binnen kort zijn werkwinkel voor werklozen. De uitke ring, die de werkloze ontvangt, zal voorlopig ze ker nodig blijven, maar werklozen die zich geen raad weten met de zee aan vrije tijd kunnen bij de werkwinkel aan de slag. In ruil voor bet werk dat ze doen kunnen de „werklozen" tegen- diensten ontvangen van andere „werklozen". Het verhaal van Erik Kranenburg lijkt mis schien een beetje ingewikkeld, maar is het niet. Zijn idee is zo helder als glas. „De ene dienst is de andere waard en dat kun je heel ver door trekken. Als je geeft zul je ontvangen. Dus de beste investering is te geven. Dit alles kan in goede harmonie gebeuren en kan leiden tot een echte menselijke samenleving", aldus Kranen burg in het tweede deel van deze serie over werkloosheid. LEIDEN Erik Kra nenburg zat met een vriend een beetje te filo soferen over een geheel ander onderwerp, toen hem plotseling een pas klare oplossing voor de werkloosheid in viel. Hij liet er geen gras over groeien. Eén dezer dagen wil hij met zijn werkwin kel aan de Pieterskerk- choorsteeg 12 in Leiden beginnen. Het idee ach ter de werkwinkel is, dat mensen arbeid kunnen leveren, niet voor geld maar ook weer voor ar beid. Eric Kranenburg houdt zich geQ zo'n 13 jaar met economie bezig, heeft een zaak gehad, een tijdje deel uitgemaakt van enkele raadscommissies van de gemeente Leiden en hij studeerde biochemie, na tuurkunde, scheikundige technologie en politicologie aan de Leidse en Amster damse Universiteit. Zijn inte resse in economie leerde "hem, dat geld de macht in zich heeft om iemand aan het ■werk te zetten. Werk heeft *met geld te maken en an- dersom. Arbeid wordt ge ruild voor geld en daarin zag hij het knelpunt in de ruil verhoudingen. Slechts een kleine groep heeft de macht over het geld, dus ook over het arbeidsvermogen. Door de sombere vooruitzichten en het dalende consumeren, wordt er door bijvoorbeeld banken niet meer geïnves teerd en dus is er minder werk. Erik Kranenburg ziet echter, dat er juist heel veel werk te doen is. Als ruilmid del voor die arbeid stelt hij dan geen geld, maar ook ,weer arbeid. Op die manier is er altijd werk. Hij noemt die volkshuishouding Waarin werklozen voor elkaar wer ken de „werklozenecono- 'mie". Om het niet te inge- Werkwinkel Bij legt zijn idee en het func- Erik Kranenburg nog druk aan het werk in zijn binnenkort te openen werkwinkel. tioneren van de werkwinkel als volgt uit: „In de werk winkel worden werklozen ingeschreven als werkzoe kenden. Gevraagd wordt wat ze zoal kunnen, waarvoor ze een opleiding hebben ge volgd en wat voor werk ze graag willen doen. Tevens wordt dan gevraagd wat zij voor werk te doen hebben voor anderen. Bijvoorbeeld: Er is een werkloze timmer man, die met een lekkage in zijn woning zit. Doordat hij een lage uitkering heeft, kan hij die lekkage niet laten verhelpen. Hij komt bij de werkwinkel en meldt zich aan als werkzoekende tim merman. Tevens moet hij dan opgeven wat voor werk hij kan aanbieden en vertelt van de lekkage. Deze gege vens komen naast elkaar te staan op lijsten. Dus een lijst van het gevraagde werk (timmerwerk) en een lijst van het aangeboden werk (loodgieter voor lekkage). De ingeschreven man krijgt een pasje waarop zijn naam en adres staat. Tevens krijgt hij een werkboekje. In dat boek je moet een overzicht komen van geleverd en ontvangen werk. Dus de man met de lekkage laat een werkloze loodgieter zijn dak repareren en hij timmert weer een kast voor die loodgieter. De werk winkel fungeert als een soort uitzendbureau die vraag en aanbod combineert, met het verschil dat de arbeider zelf ook opdrachtgever is. In het werkboekje worden de ge werkte uren bijgehouden. Tegenover het aantal ge werkte uren kunnen eenzelf de aantal gevraagde arbeids uren staan. Die rekening kan direct per uur vereffend worden, maar men kan ook wat uren opsparen voor een grotere klus. Een afschrift van de werktransactie gaat naar de werkwinkel, zodat ook deze een overzicht heeft. Bij verlies van het werk boekje kan men daar een. nieuwe krijgen. Er zou, denk ik, wel een limiet op ge vraagd werk moeten komen van 40 uur ofzo om profite ren uit te sluiten. Het werk- circuit blijft alleen beperkt tot de groep werklozen. Hier door ontstaat geen concur rentievervalsing", aldus Erik Kranenburg Ontevreden Dit is zo'n beetje in grote lij nen het idee van de werk winkel van Kranenburg. Als mensen ontevreden zijn over het geleverde werk zou de groep deelnemers aan de werkwinkel de herstelwerk zaamheden op zich moeten nemen. Na een tijdje zouden er volgens Erik in opdracht van de deelnemers kleine be drijfjes opgericht kunnen worden, die bijvoorbeeld van gebruikte goederen weer wat maken. Deze bedrijfjes mo gen dan uitsluitend leveren aan werklozen. Erik Kranen burg vervolgt zijn verhaal: „Maar een hele deelnemers- groep zou zich ook met on derwijs, verpleging en ver zorging enz. bezig kunnen houden. Een uitkering blijft vooral in het begin noodza kelijk, maar het is denkbeel dig dat na verloop van tijd minder geld noodzakelijk is. Bepaalde diensten, zoals die verpleging en scholing, zou dus heel goed door werklo zen, voor werklozen gedaan kunnen worden, waardoor minder gebruik van instellin gen in de looneconomie noodzakelijk wordt. Hierdoor zouden de sociale lasten om laag kunnen en hoeven de werkenden minder op te brengen". Aan de hand van een voor beeld zegt hij tenslotte nog iets over zijn „werklozeneco- nomie". „Stel dat het bouwen van een gemiddeld huis zo'n 200.000 gulden kost. Omgere kend in de looneconomie is dat gelijk aan ongeveer 5000 manuren. Dat betekent dus dat we in de werklozeneco- nomie met 5000 uren een huis kunnen bouwen. Als je dan stelt dat de gemiddelde1 levensduur van een huis 100 jaar is, dan zou de bewoner van dat huis 50 uur per jaar werk moeten inleveren om in dat huis te kunnen wonen. Dat is ruim één week werk terwijl er nu ongeveer 4 maanden voor gewerkt moet worden (éénderde van het inkomen wordt nu uitgege ven aan woonlasten). Het ruilmiddel voor diensten of goederen is dus geen geld, maar tegenarbeid. Dat kan heel „goedkoop" omdat ar beid in overvloed aanwezig is en geld juist schaars is. Daar om is een huis nu duur om dat je ontzettend veel rente betaalt", aldus Erik Kranen burg. SYLVIA VAN LEEUWEN RIJNSBURG De bloembollenveiling Flora in Rijns burg heeft in deze paasweek een record-omzet geboekt van 10 miljoen gulden. Het hele eerste kwartaal van 1983 is overigens al gunstig verlopen voor de bloembollenkwekers, die een totale omzet hadden van ongeveer 100 miljoen gulden. De kwekers heb ben daarbij relatief weinig kosten gehad. De stookkosten vie len bijvoorbeeld erg mee. De grote omzet wordt onder meer veroorzaakt door het „goede bloemenweer" en het feit dat er dit jaar veel bolbloemen en tulpen naar de Verenigde Staten konden worden geëxporteerd. De kwekers hebben goede prijzen gekregen voor hun produkten. De vraag overtrof steeds het aanbod. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet zal nog dit jaar een beslissing ne men over een aanzienlijke bezuiniging op de overheidspensioe- nen. Het is in de eerste plaats de bedoeling dat het pensioen voor ongehuwde ambtenaren in de toekomst een flink stuk lager wordt dan voor gehuwde overheidsdienaren. De lopende pen sioenuitkeringen zullen echter niet worden aangetast. Een werkgroep van ambtenaren uit verschillende ministeries en vertegenwoordigers van de ambtenarenbonden heeft het kabi net een aantal suggesties aan de hand gedaan om de lasten van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (dat de overheidspensi- oenen regelt) te verminderen. Naast een verlaging van pensioen voor ongehuwden wil de werkgroep dat het opbouwen van pensioen door ambtenaren voortaan pas moet beginnen op 25-jange leeftijd. Momenteel tel len voor ambtenaren alle dienstjaren mee voor het pensioen, zelfs als men al op 16-jarige leeftijd in overheidsdienst begint. Voor ambtenaren die in militaire dienst zijn geweest telt de pe riode van hun diensttijd ook mee bij het opbouwen van hun pensioen. De werkgroep adviseert het kabinet de militaire diensttijd niet meer te laten meetellen. De voorgestelde bespa ringen bedragen in totaal bijna 900 miljoen. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant I _als nieuwe abonnee Adres- Postcode/PlaatsL. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroef je naar: Naam Adres Postcode/Plaats. Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, ^2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7