Opruimen gifbelten zal nog jaren duren ■MB Bi Staatsraad Veringa op de bres voor Antoniusschool ^Leiden maand in teken van strijd tegen fascisme Verontreinigd grondwateil bij park in de Merenwijk Hoorzittingen over bejaardenwerk -? 'LEIDEN Al EeidaeGoivauit VRIJDAG 1 APRIL 1983 PAGINA 3 LEIDEN Op initiatief van het comité „Leiden tegen fascisme" wordt er de komende weken in Leiden een groot aantal bijeenkomsten gehouden waarin de strijd tegen het fascisme en racisme cen traal staat. Het hoogtepunt van de actiemaand wordt een manifestatie op zater dag 23 april op het Stad huisplein. Onder het motto „Geef fascis me geen kans" heeft het comi té een krantje gemaakt, waar in de motieven voor het hou den van de actiemaand wor den uiteengezet en er wordt een overzicht gegeven van het programma. Het krantje is huis aan huis verspreid. Het comité richt zich met zijn activiteiten niet zozeer op het bestrijden van groeperingen als de Centrumpartij, het gaat meer om de denkbeelden die door dergelijke groepen wor den gepropageerd en het feit i zich daardoor aan gesproken voelen. „We willen de sfeer beïnvloeden, waaruit zaken als discriminatie voort komen. We willen verschillen de culturen met elkaar in con tact brengen om vooroordelen uit de weg te ruimen en om meer onderling begrip te kwe ken", legt Lisa Leyten, één van de leden van het comité uit. „Tegenwicht is nodig om de vreemdelingenhaat die met de meest waanzinnige verha len wordt gestimuleerd, terug te dringen. Om een voorbeeld te noemen, niet alleen onder de Nederlanders is de werk loosheid groot, maar onder de buitenlanders ook. Dat blijkt overduidelijk uit de statistie ken. En een Nederlander heeft minder moeite om weer aan het werk te komen dan een buitenlander. Dat wordt er nooit bij verteld als er van die idiote verhalen worden rond gestrooid over buitenlanders die „onze" banen inpikken". Dat het initiatief van het co mité goed is aangeslagen blijkt wel uit de enthousiaste reac ties. Vanuit heel Leiden is deelname toegezegd. In een groot club- en buurthuizen, worden actviteiten gehouden (van discussie-avonden tot theater en van films tot con certen), een aantal kerken heeft medewerking toegezegd, de gemeente, de bibliotheken en ook het Vrouwenhuis zul len hun steentje bijdragen aan de actiemaand. Een greep uit het drukke pro gramma: Woensdag 6 april start „Geef fascisme geen kans" met de opening van de tentoonstelling „Nederland Tolerant" in de bibliotheek aan de Nieuwstraat. Op 13 april wordt in het jongeren- Stats een videopro gramma gedraaid en op 18 april wordt in het buurthuis Groenoord een feest voor bui tenlandse vrouwen gehouden. Op zaterdag 23 april volgt de manifestatie op het Stadhuis plein met muziek, toneel en korte toespraken van een aan tal Leidse politici. Op 28 april wordt in het Breehuys onder leiding van Harry van der Berg een discussie gehouden over bestrijding van fascisme. De actiemaand wordt op zon dag 8 mei besloten met activi teiten in een aantal kerken. Uit de Leidse Courant van 25 maart, waar al melding werd gemaakt van de ernstige vervui ling in het park aan de Broek- weg in de Me- renwijk. fiwMoortjoUut D frn Hof gi§H (vervolg van de voorpagina) LEIDEN/DEN HAAG Het zal nog jaren duren, voordat de nu bekende 133 verontreinigde loka- i da, :t*es Zuid-Holland zijn ,n di opgeruimd. Pas in 1984 zal toeneen tweede onderzoek •n, di naar de mate van vervui- dsm ling op die 133 plaatsen klaar zijn en dan start een onderzoek of en op welke teerd| manier de vervuilde grond moet worden ver wijderd. Of sanering (af- graven van vervuilde grond) van alle 133 plaat sen ook inderdaad zal hui plaats hebben, wordt pas ha< vastgesteld nadat het na- toer dere onderzoek en het sa- K®rI meringsonderzoek zijn be- we® ëindigd. Met het verdere >enei onderzoek en mogelijke sanering zullen vele mil- AAC joenen gemoeid zijn. bekend van een zogenaamd oriënterend onderzoek naar 188 vervuilde plaatsen in Zuid-Holland. In 1981 werden bij de provincie 1065 vervuilde lokaties aangemeld door ge meenten en particulieren. De 188 die nu zijn onderzocht, zijn uit die 1065 gekozen op grond van de verwachte ernst van de vervuiling. Van de 188 konden er maar 166 worden onder zocht, omdat de eigenaren van de grond van de 22 andere geen toestemming wilde ge- Ven' Deze 22 zullen dit jaar alsnog worden onderzocht aangezien een wetswijziging het de overheid nu mogeljk maakt de eigenaren te dwin gen toestemming te geven. Op 33 van de 166 lokaties is vol gens de provincie verder on derzoek niet nodig, omdat daar nauwelijks vervuiling is aangetroffen. In alle gevallen heeft de provincie in samen werking met het TNO het grondwater onderzocht. Het ministerie moet nu belissen waar nader onderzoek gedaan zal en het ministerie is ook de instantie die daar geld voor beschikbaar moet stellen. Het onderzoek dat nu is ge daan houdt niet in, dat de pro vincie nu alle vervuilde loka ties op een rijtje heeft gezet. Ook in 1982 werden mogelijk vervuilde lokaties bij de pro vincie aangemeld. Een eerste onderzoek hiernaar zal eind dit jaar klaar zijn. Gedeputeer de Hekkelman zei gisteren dat het hierbij om nog eens 98 plaatsen gaat. (Een daarvan is de voormalige Leidse gasfa briek aan de Langegracht). Verder trof de provincie on langs nog eens 500 plaatsen aan waar illegaal afval is ge dumpt. Dit onderzoek werd met behulp van infra-rood ca mera's gedaan. Broom en fenol Hieronder een greep uit de lijst van 133 vervuilde lokaties in Zuid-Holland. Tussen haak jes de stoffen die (onder meer) in hoge concentraties zijn aan getroffen. Het gaat hierbij om lokaties waarvan de provincie vindt dat de grond zo vuil is, dat er bij voorrang nader on derzoek nodig is. Onder deze categorie vallen de lokaties, die het meest zijn vervuild. In Ter Aar aan de Stouthan- delstraat en de Bronstraat moet op korte termijn nader onderzoek worden gedaan. De woningen blijken te staan op grond waar onder meer broom en chloorverbindingen zijn aangetroffen. De Heidemij had na een eigen onderzoek al la ten weten, dat de grond daar afgegraven moet worden om de stank op te heffen. In Alphen aan den Rijn zijn meerdere lokaties aange troffen. Op korte termijn is verder onderzoek nodig aan de Steekterweg achter het ter rein van Nooitgedacht (fenol), langs de Coupépolder aan de Westkanaalweg (chroom, fe nol), in Zwammerdam ten oosten van de Spoorlaan ligt erg veel huisvuil en bij de brug aan de Zegerbaan hoeft pas op langere termijn onder zoek plaats vinden. Aan de Haven aan de Hille- gommerbeek in Hillegom is spoedig onderzoek nodig (broom). Aan de Industrieweg in Kat wijk is chemisch afval gevon den op de grond van de vroe gere Synthese Kunstharsfa- briek. Ook in Koudekerk aan den Rijn is veel viezigheid aange troffen: aan de Batelaan (huis vuil gestort) en op het terrein van Spanbeton (trichloormet- haan). Wat Leiden betreft, de pro vincie wil spoedig nader on derzoek in het park in de Me- renwijk en in Roomburg. In de Merenwijk werd aan de Broekweg bij de voormalige vuilstort van de gemeente Oegstgeest onder meer te- trachloorkoolstof aangetroffen. Bij Gijzenij aan de Timorstraat is helemaal geen nader onder zoek nodig (geen chemische vervuiling) en bij Opdam aan de Vlietweg is onderzoek pas op langere termijn nodig. Ook bij het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein is geen na der onderzoek nodig. Daar zijn alleen autowrakken aangetrof fen. Er zou geen gevaar voor de omgeving zijn. In Leidschendam op ge meentelijke vuilstort aan de Veenweg is kolkenslib en huis- en bedrijfsafval gevon den. Spoedig onderzoek wordt niet noodzakelijk geacht. In Noordwijk aan de Gra- vendijkseweg zijn sloten ge dempt met huisvuil. Snel on derzoek wordt aanbevolen. In Noordwijkerhout bij de Tespellaan moet snel verder onderzocht worden (chloor verbindingen) en dat geldt ook voor het trimparcours- in Rijnsburg (broom). Bij Sikkens in Sassenheim is volgens de provincie niet al te veel haast geboden, maar verder onderzoek is nodig. In Voorschoten is aan de Dobbeweg verder onderzoek snel nodig in verband met verfresten en dat geldt ook voor de Admiraal de Ruyter- singel (fenol). In Warmond is aan de War- monderdam een hoog ben zeengehalte gevonden, wat spoedig verder onderzoek no dig maakt. In Wassenaar moet aan de Hoogeboomseweg en de Ter Weerlaan (chloor en broom) snel verder onderzoek ge pleegd worden. In Zoeterwoude hoeft alleen aan de Geerweg verder onder zoek gedaan te worden, maar dat is volgens de provincie pas op langere termijn nodig. Len te-speurtoch t Tijdens de paasvakantie kunnen kinderen in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht 17 een speurtocht houden naar planten en dieren van vroeger. Er worden opdrachten gegeven en de kinderen kunnen de antwoorden vinden in vier zalen met fossielen. Die fossielen kunnen heel klein zijn, zoals de insekten die in barnsteen bewaard gebleven zijn. Maar er zijn ook grote fossielen, zoals de schalen van allang uitgestorven inktvissen, botten van de Maashagedis en overblijfselen van dinosauriërs en andere pre-historische dieren. De speurtocht kost een kwartje en wie het goed doet, krijgt een kleur plaat. Het museum is open van maandag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur. Met de feestdagen is het museum geslotenc Open dag Het Botanisch Laboratorium van de Leidse Universiteit aan de Nonnensteeg 3 houdt woensdagmiddag 6 april van twee tot vijf uur een „open dag". Verschillende basistech nieken van de plantencelkweek worden gedemonstreerd en er wordt geprobeerd een indruk te geven van de moge lijkheden, die deze technieken voor fundamenteel en op de praktijk gericht onderzoek kunnen betekenen. Kinderfilm Een uitgebreide serie tekenfilms met veel bekende stripfiguren zoals Yogi de Beer, Bugs Bunny, Woody Woodpecker, Popeye enz. is woensdag 6 april te zien in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. De filmvoorstel ling begint om half drie. De toegangsprijs van deze kinderfilmmiddag bedraagt drie gulden, waarbij een bekertje ranja is inbegrepen. Kaarten zijn verkrijg baar bij het bureau K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. Pianoconcert De pianist Wilfried Mol geeft woensdag 6 april een concert in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Op het programma staan etudes van Debussy. Jeux d'eau van Ravel, de sonate opus 78 van Van Beethoven, de fantasie KV 475 van Mozart en twee ballades van Chopin. Het concert begint om kwart over acht. Wilfried Mol stu deerde aan het Rotterdams conservatorium. Nadien stelde hij zich onder leiding van Marinus Flipse, bij wie hij zich vooral specialiseerde in de Franse pianomuziek. Toegangs kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij K&O. Op de avond van het concert is de kassa van de Kapelzaal (in gang Hazewindsteeg) vanaf half acht open. Filmhuis L VC Woensdag 6 en donderdag 7 april draait in het film huis LVC (Breestraat 66) de Russische klassieker "De Aarde" van Alexander Dovzhenko. De uit 1930 dateren de film werd op de Expo in Brussel in 1958 ale één der beste 12 films aller tijden gekozen. De film gaat over de introduktie van een tractor in een coöperatie wat op nogal veel tegenstand stuit van de traditioneel inge stelde boeren. Dit leidt tot de moord op een progressie ve boer wiens begrafenis een grote massademonstratie wordt. De film wordt zowel woensdag als donderdag tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. Economisch I wel en wee Aan de Verbeekstraat 19-21 'ach-((nieuwbouw) is de B.V. „Het laar-l Handelswapen", imp. en groot- veel handel van kantoormachines re- en verkoop daarvan aan de aaas- handel gevestigd. /orm Aan de Morssingel 9-13 met (nieuwbouw) is het uitgevers- wat bedrijf H. E. Stenfert-Kroese van v., verplaatst van het Pie- ïgen. lèrskérkhof 38, gevestigd, oven Aan de Willem Barentz- n de straat 6 is het aann. bedrijf wee- Van grond-, weg- en water- I wat (bouwkundige werken „Geko" wind feig. G. de Water) gevestigd, inge- Aan de Bachstraat 418 is het mpe- toeristisch- adviesbureau n 7 a ;„World Traveladvice", geves tigd. on- Aan de Milanenhorst 185 is /ordt het bedrijf „Joh. Visscher Lei- ene den", verhuur van materiaal via bestemd voor aannemers in de Euro- bouwsektor gevestigd, hg- Aan de Pieterskerkchoor- n je -steeg 7-9 is de bistro „Char- nden coal", gevestigd. Aan de Klipperwerf 1 is het schoonheidsverzorgingsbedrijf „Salon Edith" (eig. E. M. J. Kan Donselaar) gevestigd. l*De videotheek ,;Dallas" aan te Haagweg 9 is één dezer da gen opgeheven. Aan de Flevoweg 9-11 is on langs het technisch Bureau Brema b.v. gevestigd. De winkel in schoenen (Danny Shoes" is verplaatst 'an de Rosmolen 28 naar de Kopermolen 25. De Turkse koffiebar „Hu- fr" aan de Herenstraat 6 is floor D. Tas overgedragen aan T. Cetin. J.W.R. - Productions" aan de Leemanstraat 55 is uit Lei- in naar elders verplaatst. Aan de Oude Herengracht is de autorijschool „Egelan- lien" (eig. J. D. Langendoen) gevestigd. •n eerder leeggekomen ruimte aan de Breestraat 13 is onlangs het kledingreparatie- bedrijf „De Gouden Schaar" gevestigd. II DREIGENDE SLUITING VOORLOPIG AFGEWEND Vrachtauto vast aan Langegracht Een grote vrachtwagen moest gistermorgen door een zware ta kelwagen bevrijd worden, omdat deze in de berm van de Lange gracht vast was komen te zitten. Door wegwerkzaamheden aan de Langegracht was er voor normaal verkeer net doorgang mo gelijk. Grotere auto's en vrachtwagens moesten met twee wielen over de berm passeren. De vrachtwagen was waarschijnlijk te zwaar en zakte met zijn wielen in de berm weg, waardoor de as sen vast kwamen te zitten op een stenen stoeprand. Het bevrij den van de vrachtwagen uit zijn benarde postitie heeft ongeveer twee uur geduurd. Het verkeer werd gedurende die tijd omgeleid. LEIDEN De Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaarden- werk is bezig met het op stellen van een beleids plan voor de komende ja ren. Om te weten te ko men wat de problemen en wensen van bejaarde mensen zijn wil de stich ting enkele bijeenkomsten in de stad organiseren. Daar zouden dan zaken als wonen, hulp- en dienstverlening, gezond heidszorg, aktiviteiten, vervoer en verkeer, be hartiging van hun belan gen enz. besproken kun nen worden. De stichting heeft al een con cept-meerjarenplan gereed, waar na die bijeenkomsten dan nog aan gesleuteld kan worden. Geïnteresseerden kunnen dit concept opvragen bij de dienstencentra of bij het stedelijk bureau van de stich- De bijeenkomsten worden ge houden op donderdag 7 april vanaf 14.00 uur in het dien stencentrum De Linde aan de Herenstraat 64; donderdag 14 april, vanaf 14.00 uur in Morschwijck aan de Topaas laan 19; vrijdag 15 april om 09.30 uur in het clubhuis Wes terkwartier aan de Ten Kate- straat 10a; woensdag 20 april om 14.00 uur in clubhuis Mati- lo aan de Zaanstraat 126; vrij dag 22 april om 09.30 uur in De Klinker aan de Berlage- straat 2; maandag 25 april om 14.00 uur in het Vijf Hoven Huis aan de Hoflaan 169; dins dag 26 april om 09.30 uur in Zuidoost aan de Du Rieustraat 4; donderdag 28 april om 10.00 uur in de Tamboerijn aan de Valeriusstraat 73; maandag 2 mei om 10.00 uur in Noord aan de Van Hogendorpstraat 36; vrijdag 6 mei om 09.30 uur in De Kooi aan de Driftstraat 49 en tenslotte op maandag 9 mei om 14.00 uur in het Clubhuis Op Eigen Wieken aan het Val kenpad 2. DEN HAAG/LEIDEN Staatsraad Veringa heeft het ministerie van Onder wijs gisteren verzocht nogmaals te onderzoeken of de Sint Antoniusschool aan de Boshuizerlaan kan blijven bestaan. De heer Veringa deed dit verzoek in een zitting van de Raad van State. Het ministerie van Onderwijs heeft be paald, dat de Antoniussc- hhool geen rijksbijdrage meer krijgt en per 1 au gustus van dit jaar moet worden gesloten. Het be stuur van de Stichting Ka tholiek Onderwijs Leiden is het daarmee niet eens en vroeg de heer Veringa tijdens de zitting om het besluit van het ministerie te vernietigen. De Sint Antoniusschool bestaat uit een kleuter- en een lagere school. De kleuterafdeling is met 30 kinderen bezet, de la gere school heeft 102 leerlin gen. Mevrouw mr. Schouten, die namens de Stichting Ka tholiek Onderwijs sprak, zei dat het voortbestaan van de school erg belangrijk is. De Antoniussschool is, behalve de Sint Josephschool, de enige bijzondere school in Leiden, die het ontwikkelingsproject „Gelijke kansen voor meisjes" uitvoert. Het zou niet goed zijn meer een dergelijk project worden afgekapt, meende /rouw Schouten. Zij wees tevens op de stijging van het leerlingenaantal. In 1981 had de lagere school 88 leerlingen, dit jaar zijn dat er 102. Vorig jaar zaten er 22 kleuters op de Antoniusschool. Dit jaar is dat aantal 30. Me vrouw Schouten verklaarde, dat deze stijging zich in de ko mende jaren zal voortzetten. De raadsvrouw vestigde ook de aandacht op de geplande fusie van de Antoniusschool met de Paus Johannes XXIII- school (gevestigd aan de Doni- zettilaan). Het is de bedoeling, dat deze twee scholen per 1 augustus 1984 fuseren. Als het moet, dan zijn beide scholen ook bereid per 1 augustus van dit jaar te fuseren. Mevrouw Schouten noemde het stopzet ten van de rijksbijdrage op zijn minst voorbarig. De woordvoerder van het mi nisterie van Onderwijs was niet onder de indruk van deze argumenten. Zij vond, dat het ontwikkelingsproject gemak kelijk kan worden afgekapt. „Dit is geen reden om een school in stand te houden, de Sint Josephschool is ook bezig met een dergelijk project," verklaarde zij. De Antonius school voldoet niet aan de wet telijke norm (minimaal 60 kleuters, 125 lagere schoolleer- lingen) om voor een bijdrage in aanmerking te komen. Ook betwijfelde de woordvoerder, dat de stijgende lijn in de leer lingenaantallen zich voortzet. Hét grote probleem gisteren, was het feit, dat de Stichting Katholiek Ónderwijs Leiden tegen het besluit om de rijks bijdrage stop te zetten, te laat beroep heeft aangetekend. Het beroep wordt dan niet meer in behandeling genomen. Staats raad Veringa besefte dat ook. „Ik kan niets anders doen dan dit beroep niet ontvankelijk te verklaren. Als ik dat moet doen, dan is het lot van de school bezegeld. De prognose is redelijk en er zijn fusie plannen," aldus de heer Verin ga, die het ministerie verzocht de zaak nog eens te bekijken. Hij wilde nog geen uitspraak doen. Aan het einde van de volgende week krijgt de heer Veringa bericht van het minis terie. Besluit het ministerie op nieuw, dat de Antoniusschool geen bijdrage krijgt, dan zal staatsraad Veringa alsnog een uitspraak moeten doen. Hij kan dan niets anders doen, dan het ministerie in het gelijk te stellen. De Antoniusschool moet dan worden gesloten. Decor te groot LEIDEN De voorstelling „De Vuurdoop" van de Haagse Komedie, op donderdag 7 april gepland in de Leidse Schouwburg, gaat niet door. De voorstelling is afgelast wegens onoverkomelijke techni sche problemen. Het podium van de Leidse Schouwburg is te klein voor het grote decor van „De Vuurdoop". ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3