Een halve eeuw joodse traditie in een matze Nederlanders mijden nog steeds Oostenrijks dorp met nazi-burgemeester Kandidaa t-ministers voortaan g nr> [NA BINNENLAND Qeid&iQowuvnt VRIJDAG 1 APRIL 1983 PAGINA 13 mVorig jaar verkocht de Enschedese firma Hollandia voor het eerst sinds lange tijd méér ritueel vervaardigde matzes dan in ljaren daarvoor. Dat betekent dat de oude spijswetten door joden I wat meer in ere worden gehouden, want Hollandia is een joodse Jmatzes-bakkerij en dat reeds gedurende een halve eeuw. Hollandia bakt „arme" matzes, in tegenstelling tot sommige mat- Izes-bakkerijen in landen rond de Middellandse Zee, waar in- plaats van water en bloem vruchtensappen en bloem worden ge- Ibruikt, teneinde de matze meer smaak te geven. Hollandia-directeur H.J. Woudstra spreekt van een „zinvolle i traditie", wanneer hij stil staat bij de oud-testamentische spijs- 'wetten, die de orthodoxe jood sinds mensenheugenis in ere pro- i beert te houden. We hebben het altijd zo goed mogelijk gedaan 1 jen zullen dat zo goed mogelijk blijven doen", zegt Woudstra, wanneer hij de geschiedenis van de Enschedese matzes-bakkerij i jnaloopt. Dat het Nederlandse opperrabbinaat bij dit alles een istevige vinger in de pap heeft, stoort hem niet in het minst. Im- i jmers, het rabbinale zegel, dat in deze tijd op de matzes-verpak- king is geplakt, is de garantie dat het om voor-Pésach-kosjere \matzes gaat, hetgeen een absolute voorwaarde is, wil een jood ze \tijdens Pésach (het deze week gevierde joodse Pasen) eten. TMet name de sjemoerin-matze is een produkt, waarin de eeu wenoude joodse traditie zichtbaar wordt. Het gaat in dit geval j de drie matzes, die op een schotel liggen op het seder-feest, Pésach. Deze specifieke matzes worden in cy- 18 minuten gebakken, waardoor elke mogelijkheid van Izuurvorming wordt uitgesloten. De bloem voor deze matze is af komstig van speciaal geteelde tarwe nabij het Groningse plaatsje j!TjuchemVóór de oogst gaat de rabbijn persoonlijk naar het tar- jwe-veld toe, bekijkt het (d.w.z. controleert de tarwe op schot), \waarna het gewas geoogst wordt met een speciaal daartoe gerei nigde combine. De tarwe wordt vervolgens in een speciaal voor \dit doel schoongemaakte auto onder toezicht van het rabbinaat afgeleverd aan de drogerij. In alweer speciaal schoongemaakte machines (van Koopmans Meelfabrieken) wordt de tarwe ten slotte tot sjemoerin-bloem gemalen, die in speciaal verzegelde en jgestempelde zakken bij Hollandia wordt afgeleverd, waar er matzes van worden gebakken. (Joden, die hun eigen matzes wil len bakken, worden twee weken vóór Pésach gedurende één 'ochtend daartoe door Hollandia in de gelegenheid gesteld). Matzes, die „kosjer-voor-Pésach" zijn, d.w.z. gebakken zijn onder rabbinaal toezicht. Alleen in Nederland worden door de joden ronde matzes gegeten; elders in de wereld is de vorm vierkant. pNSCHEDE Terwijl de christenheid met Pasen het feest van de Opstan- ping van de Heer viert, gedenken de joden tijdens het Pésach-feest de Uit tocht van het Volk Israël Uit de Egyptische slaver- hij. Twee vieringen, die yeel met elkaar gemeen hebben. Ze lijken vlakbij Elkaar te liggen, maar zijn tegelijkertijd mijlen ver ^an elkaar verwijderd. Een uiterlijk bewijs van dat laatste zijn de jaartellingen: is de christelijke kerk aangeland tij het jaar 1983, de joodse ka- inder daarentegen laat het aar 5743 zien. )it jaar bestaat althans vol- [ens de christelijke jaartelling f— de B.V. Hollandia in En- Schede 50 jaar. Een feest, dat pas het volgend jaar gevoerd fvordt, want deze joodse mat- te-bakkerij herdenkt pas dan (iet feit dat het met Pésach }744 een halve eeuw geleden tal zijn, dat er voor het eerst Ivoor Pésach kosjere" matzes gebakken werden in het pand ian de Nieuwstraat. Aandeelhouder-eigenaar H.J. iVoudstra (43) doet wat dat be- ireft geen concessie. Juist die irthodox-joodse traditie heeft Hollandia gemaakt tot wat het )p de dag van vandaag is: een oodse matze-bakkerij, die al- al 5,4 miljoen rabbinale zes bakt in de drie maan- vanaf medio janauri tot ledio april vóór het joodse aasfeest. Want zó luiden de het boek Exodus ontleen- spijswetten: gedurende de agen van het Pésach-feest (in sraël zeven dagen, in Neder- ind acht) zullen joden alleen, ïatzes eten, die gebakken zijn nder het toezicht van het op perrabbinaat, d.w.z. dat ze jkosjer-voor-Pésach" zijn. jlaast het Weken- en het loofhuttenfeest wordt Pésach (erekend tot de dagen, waarop Ie pelgrimage naar de tempel pi Jeruzalem was voorgeschre- en. Echter, de tempel werd (erwoest, waarna de nadruk [wam te liggen op de huise- Ijke godsdienstoefening, die ngeleid wordt door de seder- naaltijd. Op die bewuste jvond viert de jood het feest an de Uittocht uit de Egypti sche slavernij. Drie matzes lig gen bij die gelegenheid op een schotel: zij stellen de priester, de hulp-priester en het volk voor, daarmee het gehele volk Israël symboliserend. Verder op tafel: het bittere kruid, het gebraden lamsbeentje ter her innering aan de tiende plaag, waarmee Jahweh Egypte en farao sloeg. Ook een bakje met een mengsel 'van wijn, aman delen en suiker is aanwezig, evenals een gebraden ei en wat peterselie. En dan klinkt na de vraag „Waarom is deze avond anders dan andere avonden", het verhaal van de Uittocht uit Egypte, zoals ver ordonneerd wordt in Exodus 13: 8-9. Zuringsresten Teneinde te voorkomen, dat inbreuk wordt gedaan op de joodse spijswetten, die met Pé sach het eten van ongezuurde broden voorschrijven, zijn er van de zijde van het opperrab binaat voorschriften uitge vaardigd, die hun weerslag vinden in de matzesbereiding. Dat houdt in dat de Hollandia- bakkerij drie maanden vóór Pésach grondig schoonge maakt wordt, hetgeen gebeurt in aanwezigheid van rabbij nen. Dit „kasjeren" het verwijderen van mogelijke zu- Om te voorkomen dat met dit schoonmaken na verloop van tijd de hand zou worden ge licht, blijven hij Hollandia twee rabbinale toezichthou ders aanwezig, ook tijdens de maanden dat het bakken van rituele matzes geschiedt. Die matzes worden verpakt in do zen van 2,5 kilo de hoe veelheid die een voor-oorlogse jood geschat werd gedurende de acht dagen te consume ren die verzegeld worden met een plakstrip, waarop het rabbinale zegel. Paaschbroodfabriek Hollandia B.V. in Enschede werd in december 1933 als de N.V. Paaschbroodfabriek ge sticht door de grootvader van de huidige directeur, die toen- dertijd twee „kosjere" bakke rijen had, omdat vóór de oor log Enschede alleen al 2.000 joodse inwoners telde. De nieuwe fabriek werd gesticht samen met de in Burgsteinfurt wonende familie Markus, waarbij Woudstra als bedrijfs leider werd aangesteld. Onder druk van de gruwelijke ver volgingen in Hitler-Duitsland vertrok de familie Markus naar Engeland, waarbij aan de in Enschede achtergebleven 5USKE EN WISKE HET BRETOENSE BROERTJE Woudstra op zeker ogenblik werd gevraagd een matzesfa- briek in Glasgow op te zetten. Dat gebeurde totdat Woudstra in september 1939 een mobili satiebevel ontving en overijld terug moest naar Twente. De fabriek in Glasgow werd daar op gesloten. Na de verschrik kingen van de Tweede We reldoorlog werd besloten En geland te laten schieten. Matzes worden echter niet al leen door joden gegeten. Uniek is in Nederland de om standigheid, dat niet-joden meer matzes consumeren dan joden, van wie overigens slechts een zeer klein gedeelte leeft volgens de oude traditie, zoals die tot uitdrukking wor den gebracht in o.a. de strenge spijswetten. Vóór de oorlog was het nl. gebruik dat joden op witte, gesteven linnen ser vetten aan de vooravond van Pésach matzes brachten aan hun niet-joodse vrienden en kennissen. Daardoor leerde Nederland de matzes kennen en thans is de niet-rituele pro- duktie van matzes bij Hollan dia groter dan die, welke ge schiedt volgens rabbinaal voorschirft. Een andere unieke omstandig heid is dat alleen in Nederland ronde matzes worden gegeten, tewijl het buitenland uitslui tend vierkante kent. Omdat een belangrijk deel van de matzes-produktie (ritueel ver vaardigde matzes) bestemd is voor export-doeleinden, scha kelt Hollandia op gezette tij den over op een vierkant for maat. Vooral vlak na de oorlog" was de export Slowakije zeei Trouwens, ook werden direct veel matzes gegeten, omdat dit het enige broodprodukt was (bestaande uit louter bloem en water), dat niet op de bon was. Toen het brood echter „van de bon" ging, stortte de matzes- markt goeddeels in elkaar. zijn Europese hoofdkwartier in Parijs heeft en die probeert bedreigde joodse gemeen schappen tegen Pésach van ri tueel vervaardigde matzes te voorzien. Dat was op zeker ogenblik het geval in Ethiopië, waarvoor Woudstra dit jaar een spoedopdracht van 10.000 kg. matzes kreeg. Of, zoals in 1978, toen Hollandia in allerijl 800 kilo matzes moest afleve ren aan de joodse gemeen schap in het Egyptische Alexandrië, nadat Sadat en Begin de strijdbijl hadden be graven. Omdat matzes politiek „ver dacht" zijn, verbiedt de Sovjet regering tot dusver de invoer van matzes voor zijn joodse burgers, die voor dit doel lou ter en alleen zijn aangewezen op de produktie van een enke le Moskouse bakkerij. Hooguit mogen er vanuit Kopenhagen pakketten matzes aan indivi duele joden in de Sovjetunie worden gezonden. Het toe staan van een geregelde mat zes-import zou extra vrijheid voor de in Rusland levende jo den betekenen en dat komt niet in de kraam van Andro- Tsjecho- aanzienlijk. Nederland de oorlog In het geval van Afghanistan ging het om 32 kg. matzes, die Woudstra enkele weken gele den moest verzenden. Het transport naar Kaboel is even wel dermate onzeker, dat Woudstra tot op heden nog geen idee heeft of zijn matzes metterdaad op de plaats van bestemming zijn aangekomen. Eén ding is inmiddels wel ze kér: de vrachtprijs in aanmer king genomen, zullen dit de duurste matzes zijn, die ooit in Enschede zijn geproduceerd. Doodsteek Woudstra zegt dat Hollandia uitsluitend zou moe ten draaien op de produktie van rituele matzes, die „de doodsteek voor het bedrijf zou zijn", omdat die markt te klein is voor het 18 werknemers tel lende bedrijf. De ritueel ge bakken matze de „gestans- de" deegvorm wordt geduren de 40 tot 50 seconden gaar ge schroeid bij een temperatuur van 4 tot 500 graden C., het geen hem zijn specifieke smaak verleent is wat duur der dan het „gewone" pro dukt. Het bakproces van deze matze speelt zich af in cycli van maximaal twee uur, waar na alle machines weer worden schoongemaakt, teinde elke vorm van zuurvorming te voorkomen. Want, aldus luidt de tekst in Exodus 12:15-16: Dan moet gij zeven dagen lang ongedesemde broden eten. Reeds op de eerste dag moet gij het zuurdesem uit uw huizen verwijderen; en ieder een, die van de eerste tot de zevende dag gedesemd brood durft eten, zal van Israël wor den afgesneden". KLAAS GOÏNGA Export Zoals gezegd exporteert Hol landia op dit ogenblik zeker 15 tot 20 procent van zijn matze- produktie. Landen waar Ne derlandse matzes naar toegaan zijn ondermeer Noord-Afrika en Afghanistan. Daaraan deze laatste categorie landen wor den matzes geleverd in het ka der van een internationale joodse hulporganisatie (Joint Distribution Committee), die ADVERTENTIE MAYRHOFEN Nog al tijd wordt het Oostenrijk se plaatsje Mayrhofen ach tervolgd door het nazi verleden van zijn burge meester Hausberger. Sinds twee jaar geleden in de vaderlandse pers grote aandacht werd besteed aan het feit dat de burge meester van deze door Nederlanders veel bezoch te vakantieplaats oorlogs misdaden zou hebben be gaan, maken steeds min der landgenoten de gang naar het Tiroolse vakan tiedorp. Verscheidene reisorganisaties, waaron der Trans, het reisbureau van de NS, schrapten Mayrhofen als vakantie bestemming uit de fol ders. Gevolg van de hele affaire is tot nu toe dat het Nederlandse bezoek aan het dorp gekelderd is tot 65 procent van wat het was voordat de zaak aan het rollen kwam. Hausberger heeft mede leiding gegeven aan een SS-bataljon dat de bewaking verzorgde van Nederlandse concentratie kampen in onder meer Vught, Westerbork en Amersfoort. Nazi-jager Simon Wiesenthal beweerde twee jaar geleden dat de burgervader van het rustieke dorp in het Zillertal vele misdaden tegen de mens heid zou hebben gepleegd. Als „Verwaltungsleiter" bij het be ruchte Wachbataillon Nord- West van de Waffen-SS zou Hausberger in Apeldoorn -eens een kind, wiens hondje hij wil de afpakken, hebben getrapt. Het kind overleed later aan zijn verwondingen. In alle toonaarden wees de burge meester de beschuldigingen van de hand. „Grosse Lüge, diesen Dreck", was de reactie van Herr Hausberger, die bij na alle Nederlandse kranten haalde. De Stichting Bestrij ding Antisemitisme (Stiba) drong er bij de Nederlandse aan die plaats te mijden uit solidariteit met de slachtoffers en vervolgden in de oorlogsjaren. Executies De pogingen van Simon Wie senthal om Hausberger te la ten aanklagen zijn vooralsnog mislukt. Bij een verhoor kwa men te weinig bewijzen boven water om d"e burgemeester in staat van beschuldiging te stel len. Ook de verklaring van de Mayrhofer boer en pension houder Josef Troppmair zette volgens de Oostenrijkse justitie geen zoden aan de dijk. Tropp mair verklaarde dat hij aan het begin van de oorlog had gehoord hoe SS'ers, onder wie Hausberger, tijdens hun verlof voor hotel Neue Post in Mayr hofen opschepten over execu ties door ophanging en ge weerschoten. „Hausberger vertelde hoe in Oost-Pruisen mensen in het water werden gedreven en dan als schiet schijf werden gebruikt", zo verklaarde Troppmair. Hausberger, die al ruim vijf tien jaar burgemeester is van het toeristenplaatsje van 3.600 inwoners, heeft door diverse nevenactiviteiten zijn burge- meesterstroon weten te ver sterken. Het is een publiek ge heim dat hij enige miljoenen Oostenrijkse schillings in de bouw van Mayrhofens peper dure congrescentrum „Europa- haus" heeft gestoken, op voor waarde dat de openbare ge bouwen in het plaatsje bij zijn verzekeringsfirma verzekerd zouden worden. Inmiddels is bij gebrek aan succes de campagne van een groep bur gers, onder aanvoering van ge meentearts dr. Simon Gredler, om Hausberger als burgemees ter te wippen wat verslapt. Maar de alom aanwezige angst om de toeristenboterham te verliezen heeft er voor ge zorgd dat men de moed om Hausberger er uit te werken nog lang niet heeft opgegeven. De journalisten die Mayrhofen vorige week in het kader van de introductie van Oostenrijks nieuwe slogan „Mitfeiern! Festland Österreich" bezoch ten werden onmiddellijk van informatie over deze affaire door tegenstanders i Hausberger. Teruggang Op een rechtstreekse vraag van Nederlandse journalisten over de gevolgen die de affaire rond zijn verleden inmiddels voor het toerisme uit Neder land aan het plaatsje hebben gehad, wilde Hausberger zelf niet veel zeggen. Hij wilde wel kwijt, dat de teruggang van het aantal Nederlanders in Mayrhofen conform de ont wikkeling in heel Oostenrijk is. Precieze cijfers daarover zouden niet bestaan, terwijl hij die vreemd genoeg wel over de Engelsen en de Duitsers kon leveren. „Ich liebe Hol land" was het enige wat hij verder over deze zaak kwijt wilde. Navraag bij het Oosten rijks Verkeersbureau in Am sterdam leverde later nog op dat vorig jaar het aantal over nachtingen in heel Oostenrijk met zes procent is gestegen, terwijl de stijging het jaar daarvoor maar liefst tien pro cent bedroeg. Na lang aandrin gen bleek de VVV in Mayrho fen wél cijfers over het aantal Nederlandse overnachtingen in Mayrhofen te kunnen op hoesten. Uit een staatje over de ontwikkeling daarvan sinds de zaak Hausberger begon te rollen tot en met eind vorig jaar, blijkt dat het aantal Ne derlandse overnachtingen in middels is gedaald met ruim 35 procent. Hausberger zelf wijt die teruggang vooral aan de economische malaise. Toch vreemd, want het aantal over nachtingen van Engelse toeris ten in Mayrhofen is met maar liefst 63 procent gestegen, ter wijl het totale aantal van alle toeristen in Mayrhofen nage noeg gelijk is gebleven. Dr. R. Schneidinger van de plaatselij ke VVV twijfelt er niet aan dat een groot gedeelte van de Nederlanders is weggebleven door de Hausberger-affaire. „Ik weet het zeker, maar har de bewijzen heb ik niet, die heeft niemand", stelt Schnei dinger. ARJEN VAN DER SAR STICHTING BEHEERT VERMOGEN LUBBERS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kandida ten voor het ambt van mi nister of staatssecretaris zullen veel nauwkeuriger onderzocht worden op hun geschiktheid dan tot nu toe het geval was. Zo zal een justitieel onder zoek tot de procedure gaan behoren, wat al heel lang gebruikelijk is bij de vervulling van niet-pu- blieke overheidsfuncties. De resultaten van dit on derzoek worden ter hand gesteld van de kabinets formateur en de minister president. Dit blijkt uit een brief, die pre mier Lubbers heeft gestuurd aan de Tweede Kamer. Ande re wijzigingen van de reeds bestaande regeling voor minis ters en staatssecretarissen zijn: -voorafgaande aan een voor dracht voor benoeming dient een levensloop van de kandi daat beschikbaar te zijn; -met de kandidaten wordt de wenselijkheid van een me disch onderzoek besproken; -de kandidaten wordt ge vraagd of er overige gegevens zijn die bij bekend worden „u dan wel het kabinet in een ge compliceerde positie zouden kunnen brengen?" -nevenfuncties en regelingen daaromtrent worden vertrou welijk meegedeeld aan het presidium van de Tweede Ka- -tijdens ambtsperiode mogen geen afspraken worden ge maakt over toekomstige func ties, behalve na goedkeuring door de minister-president; -bij het aanvaarden van func ties na de ambtsperiode moe ten betrokkenen zich afvragen of dit door anderen als onzui ver handelen zou kunnen worden aangemerkt. Het kabinet heeft tot deze aan scherping besloten naar aan leiding van opmerkingen tij dens het debat over de rege ringsverklaring. Twee minis ters en één al weer afgetreden staatssecretaris kwamen daar bij in min of meerder mate in opspraak. Dat was allereerst minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken), die na zijn vorige ambtsperiode een com missariaat aanvaard bleek te hebben bij Holland Sea Search (in opsporing olie en gas). Daarnaast had hij zijn honore ring zodanig geregeld, dat het geld pas uitbetaald zou worden na afloop van de periode, waarin hij recht had op wacht geld als ex-minister. Het had er alle schijn van dat dit ge daan was om de wettelijk ver plichte vermindering van het wachtgeld te ontgaan. Inmid dels heeft Van Aardenne na alle publiciteit zijn (nog niet ontvangen) honorarium als commissaris van HSS gestort in de schatkist. Ook premier Lubbers zelf kwam ter sprake in het debat. Het ging vooral om de manier, waarop zijn privé-vermogen was belegd. De minister-presi dent deelt nu mee dat hij vrij wel al zijn belangen heeft on dergebracht in de Stichting Lubbers te Krimpen ad IJssel. Het bestuur van deze stichting wordt gevormd door prof. Hofstra en prof. Witteveen, beiden oud-minister van Fi nanciën, en prof. Sanders. Eerder had Lubbers al aange kondigd dat hij op zoek was naar bestuursleden, met wie hij geen directe relatie onder hield. Dr. W.H. van den Berge, die al zeer lang adviseur is van de familie Lubbers, blijft ove rigens „uit een oogpunt van continuïteit" nog voor een be perkte periode deel uitmaken van het bestuur. Tenslotte werd er tijdens het debat over de regringsverkla- ring, zij het slechts zijdelings, gesproken over ex-staatssecre taris Schwietert. Deze moest drie dagen na ziin benoeming aftreden, omdat hij een aantal grove onwaarheden over zich zelf had verteld. Zo bleek hij geen „drs" en geen luitenant te zijn. Het ten onrechte voe ren van een -academische titel is strafbaar, reden waarom de officier van justitie in Den Haag na een aanklacht een onderzoek instelde. Hij be sloot overigens dat er niet vol doende reden was voor straf vervolging. Kritisch faunabeheer wil boycot Terschelling ARNHEM De Stichting Kritisch Faunabeheer gaat toeristen die van plan zijn om de Paasdagen door te brengen op het waddeneiland Terschel ling, oproepen om dat eiland te boycotten uit protest tegen de jacht op rotganzen daar. Sinds vanmorgen staan actie voerders van Kritisch Fauna beheer met pamfletten klaar bij de veerboten in Harlingen, om reizigers naar Terschelling te wijzen op de volgens de stichting onverantwoorde jacht op rotganzen. Gepoogd zal worden om de toeristen uit binnen- en buitenland ertoe te bewegen de Paasdagen elders door te brengen. ADVERTENTIE De Vaderlandse Fietsvakantie. Dat is de Brabantse vennen stuk voor stuk leren kennen. We doen het dit jaar eens anders. We blijven in eigen land en houden een Vaderlandse Fietsvakantie. We denken dat we voor Brabant kiezen. We nemen een eenvoudig pensionnetje in de buurt van Oisterwijk. Van daaruit maken we lekker rustige dagtochten. Naar de vennen, Goorven en Flaas.Naar de Drunense duinen, bijna on-Nederlands met die schaars begroeide stuifzandkbppen. We bezoeken de UdenhoutseLeemkuilen en de Womose Plantage. InTilburg bekijken we het Schrijf machine-museum. In Raamsdonck zien we de He eeuwse toren en in Oudenbosch de basiliek. Een grappige kopie van de echte Sint Pieter. En natuurlijk bekijken we ook het Zouavenmuseum ernaast. We fietsen naar Baarle-Nassau (een stukje België in Nederland) en Baarle-Hertog (een stukje andersom). De fietsenvakman, de boekhandel, de VVV's de ANWB en stichtii fiets.' Postbus 7120, 1007JC Amsterdam, telefoon 020 -4469 93, hebben prima sug gesties en boekjes voor allerlei Vaderlandse Fietsvakanties. Vakantie op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13