Voor Argentijnen is Falkland-oorlog nog niet voorbij GRATIS Washington verwacht nieuwe top tussen Reagan en Begin Ook vergiftiging onder Israëliërs VOORSTELLEN ZIJN -^NIEUWE UITGAVE VAN "NUL-OPTIE mótijCLyne APRILISUIT! BUITENLAND £eidóc Qowuvnt VRIJDAG 1 APRIL 1983 PAGINA 11 Arrestatie in zaak van f verdwenen dioxine-afval j PARIJS In Frankrijk is het hoofd van een bedrijf dat chemisch afval vervoert aangehouden, in verband met een verdwenen zending van het uiterst giftige dioxine. Het goedje is afkomstig van de beruchte chemi- sche fabriek in het Noorditaliaanse Seveso, waar tengevolge van een on- geluk in 1976 een grote hoeveelheid van deze stof vrijkwam dioxine is tienduizendmaal zo giftig als cyaan- kali. De aangehouden man wordt er van beschuldigd dat hij de zending niet bij de Franse autoriteiten heeft :n- aangemeld. Overigens heeft men de eif' vermiste 2,2 ton dioxine nog niet te- fr ruggevonden. Vliegend luchtkasteel De directeur-generaal der posterijen, William Bolger, de directeur van Forbes Magazine en de bekende ballonvaarder Malcolm Forbes maakten gisteren een vlucht boven Washing ton in deze merkwaardige luchtballon. De ballon is een nabootsing van het in Normandië gelegen Cha teau de Balleroy. Gisteren was het tweehonderd jaar geleden dat de ballonvaart is begonnen. Franse bisschoppen in geweer tegen anti-katholieke humor PARIJS Het Franse episcopaat heeft ge noeg van grapjes, dikwijls van wat twijfel achtige smaak, over godsdienst op radio en televisie. „De godsdienst wordt geweld aan gedaan, er wordt misprijzend over gepraat of hij wordt volledig gekraakt". Volgens mgr. Jean-Marie Lustiger, de aartsbisschop van Parijs, hebben de auteurs zelf soms niet eens in de gaten dat zij een grens overschrijden. De afgelopen tijd zijn bij de Franse omroep- autoriteiten duizenden petities en brieven binnengekomen van katholieken met dezelf de klacht. Het hoofd van de Franse radio en televisie heeft de programma-makers nu op geroepen onderscheid te maken tussen „de traditionele Franse religieuze satire en uit wassen, die tegen de fundamentele vrijheden ingaan". Solidariteit: geen acties tijdens bezoek van paus WARSCHAU De leiding van het verboden Poolse vak verbond Solidariteit heeft na een geheim beraad aangekon digd dat zij zich zal onthouden van demonstraties tijdens het bezoek dat paus Johannes Paulus in juni aan Polen brengt. In een verklaring staat dat de paus naar een land reist „waar gezinnen wenen voor de doden en de gevangenen. Hij komt naar een land waar de grondrechten van de mens zijn vertrapt en de nationale trots gekwetst". Engeland en Spanje wijzen Russen uit wegens spionage LONDEN/MADRID De Britse regering heeft gisteren twee Russische diplomaten en een Russische journalist het land uitgewezen, omdat zij zich bezig hebben gehouden met spionage. Eerder deze week zijn vier Sovjet-diploma- ten wegens spionage in alle stilte uit Spanje vertrokken. Volgens de krant ABC is de uitwijzing tussen Moskou en Madrid „geregeld", waarmee represailles van de kant de Sovjet-Unie werden voorko- Frankrijk beloont Bolivia PARIJS Frankrijk heeft gisteren Boliva beloofd, dat de hulp aan dit arme Zuidameri- kaanse land fors wordt opgevoerd. Een en an der werd bekend na af loop van het bezoek van de Boliviaanse pre sident, Siles Zuaso, aan Parijs. Waarnemers zien de Parijse toezeg gingen onder meer als een beloning aan Boli via voor de uitlevering van de oorlogsmisdadi ger Klaus Barbie. t t» BUENOS AIRES In en-een artikel in het onlangs 7 it-verschenen driemaande- eitMijkse tijdschrift van de *rj Argentijnse marine wordt zij- stug volgehouden, dat het Britse vliegdekschip In vincible tijdens de slag om de Falkland Eilanden tot zinken is gebracht door een Exocet-raket, afge- d[jvuurd door een Etendard- irov bommenwerper. Wie de oni televisiebeelden heeft ge- bij zien van de triomfantelij- hAke terugkeer van de In- vincible in de Zuidengelse ej haven Portsmouth, weet wel beter. Maar de Argen- tijnen hebben zich een jaar na de landing bij Port Stanley nog steeds niet lzJmet de feiten verzoend. ferl jrtj. Voor een deel is dit de schuld i ei van het regime dat tot op he- den heeft geweigerd de neder laag openlijk toe te geven. Er —4 zijn familieleden van vermiste soldaten die ervan overtuigd dat hun geliefden nog er- d^gens in leven zijn. De regering H^oet geen pogingen hen van 0'die gedachten af te brengen. Morgen is het precies een jaar geleden dat Argentijnse mili tairen aan land gingen in Port Stanley, de hoofdstad van de aan Groot-Brittanië toebehorende Falkland Eilanden. De oorlog die daarop volgde werd op 16 juni in het voordeel van Groot-Brittanië beslist. Maar hoewel zich sindsdien geen vijr andelijkheden meer hebben voorgedaan, hebben de Argentij nen zich een jaar na de oorlog nog steeds niet met de feiten verzoend. Guardian-correspondent Andrew Graham-Yooll bericht zelfs dat sommige officieren van het Argentijnse le ger verwachten dat ze binnenkort orders krijgen om eind mei of begin juni nieuwe aanvallen uit te voeren op de eilan den om daarmee de aandacht van de nederlaag af te leiden. Ze heeft de nederlaag zelfs nooit officieel toegegeven, om dat ze de schijn hoog wil hou den dat het leger slechts een slag heeft verloren, niet de hele oorlog. Politici ontduiken de kwestie door wel over de soevereine rechten van de Ar gentijnen te spreken, maar voorbij te gaan aan de militai re nederlaag. In het afgelopen jaar heeft het regime geprobeerd de gebeur tenissen, in zijn eigen voordeel uit te leggen. Feiten die het re gime niet aanstonden, werden gewoon genegeerd. De^bittere pil van de nederlaag is wegge slikt met een overvloed aan fantasie. De tegenstellingen die deze houding veroorzaakt, zijn overal zichtbaar. Zo hangen bijvoorbeeld in heel Buenos Aires stad posters die de men sen eraan herinneren dat 2 april de Dag van de Malvinas is. De regering heeft aanstaan de maandag (in Argentinië een normale werkdag) echter uit geroepen tot officiële vrije dag in de hoop dat een lang week einde demonstraties voorkomt. De littekens die de oorlog in de Zuidatlantische Oceaan heeft achtergelaten, zijn een overvloed aan herdenkingsar tikelen, een economie aan de rand van de afgrond en een in allerijl vastgestelde verkie zingsdatum, omdat het regime dat in 1976 de macht greep met de bedoeling de rest van de eeuw te blijven zitten, de ver antwoordelijkheid voor de ma laise nu zo snel mogelijk wil overdragen aan een burgerre gering. „Los Chicos" Verreweg de meest omstreden erfenis van de oorlog zijn ech ter „Los Chicos", de dienst plichtige soldaten die de oorlog werden ingestuurd zonder daartoe opgeleid of uitgerust te zijn. Hun offer is des te erger in de ogen van de Argentijnen, omdat de Chicos werden be schouwd als onderdeel van de „keurige en fatsoenlijke" ge neratie of de „generatie van intellectuele eunuchs" die on der het militaire regime zijn opgegroeid zonder welke vorm van politiek debat dan ook. Een aantal van deze ex-strij ders heeft na de oorlog een centrum opgericht om slacht offers van de Falkland-oorlog te helpen. Het centrum heeft financiële en medische steun gekregen van de vakbonden en politieke partijen, maar -wordt door het leger gene geerd. „Voor de regering is ie dereen die over de Malvinas praat, met name ex-soldaten, subversief of links", zegt een van de leiders van het cen trum, Jorge Vazquez. Hij be hoorde tot de eerste mariniers, Ook in Nederland was de terugkeer van de Invincible in de haven van Portsmouthe op de televisie te zien. Maar als we het blad van de Argentijnse marine mogen geloven, dan zijn we die dag massaal door de Britten bij de neus genomen. De Invincible, zo houdt men stug vol, is immers tijdens de oorlog om de Falkland Eilanden door de Argentijnen tot zinken gebracht... die op 2 april voet aan land zetten in Port Stanley. „De re den dat het militaire regime ons als een probleem be schouwt is, dat wij te veel we ten en het respect hebben af gedwongen van de gewone of ficieren". Toch heerst in Argentinië geen haat tegen de Britten, uitgezonderd mevrouw That cher. Er is zelfs een zekere be wondering, hoewel daaraan met slechts met schroom ui ting wordt gegeven. De woede richt zich eerder tegen Ameri ka, dat door Argentinië als een bondgenoot werd beschouwd, maar een vijand bleek te zijn. De afkeer jegens de militaire regering is daarentegen erg groot. Officieren durven zelfs niet meer in uniform de straat op te gaan uit angst te worden uitgescholden. Het leger krijgt de schuld van de economische malaise en de honger in een land dat nog nooit in zijn be staan honger heeft gekend. Gemakshalve zijn de mensen vergeten dat de generaals hun steun hadden toen zij in 1976 de macht overnamen van pre sident Maria Estela Peron. De mensen probeerden ook te vergeten dat er duizenden mensen „zijn verdwenen" in de lange nacht van officiële terreur, die daarop volgde. Nu proberen ze weer te vergeten, dat ze een jaar allemaal von den dat de Malvinas een oor log waard waren. Sommige sociologen zeggen dat de Argentijnen geen ge heugen hebben, hetgeen van Argentinië een land zonder geschiedenis maakt. Vergeten is een vorm van vluchten voor gebeurtenissen, waarvan de interpretatie politieke repre sailles met zich mee kan bren gen. Pablo Gonzalez Bergez, eens actief in de niet meer be staande Conservatieve Partij en nu een gefrustreerd politi cus zonder partij, zei dat hij bang was dat het gebrek aan belangstelling voor het verle den Argentinië ondemocrati sche maakt. Ze vergeten wat er in het verleden is gebeurd en leggen zich keer op keer weer neer bij de terugkeer van de dictatuur, zei hij. Argenti nië is een land van immigran ten die hier kwamen om geld te verdienen en het verleden te vergeten, niet om zich in politiek te verdiepen. Maar sinds de oorlog om de Falkland Eilanden is het poli tieke debat teruggekeerd in Argentinië, grotendeels als ge volg van de verzwakte positie van de militairen. Naarmate de verkiezingscampagne vor dert, groeit het besef bij de centrum-linkse partijen dat de nederlaag van de militairen moet worden gebruikt om er voor te zorgen dat ze voorlopig niet terugkeren in de regering. Maar dat optimisme wordt on dermijnd door de angst dat het leger, als het niet onder con trole wordt gehouden, mis schien al een jaar na de ver kiezingen weer aan de volgen de staatsgreep gaat werken. ANDREW GRAHAM-YOOLL Copyright The Guardian Oostenrijk is boos op Luns WENEN Oostenrijk heeft gisteren verontwaardigd de uitspraak van NAVO-secreta- ris-generaal Luns verworpen, als zou het land zich niet lan ger dan vijf dagen kunnen verdedigen tegen een eventue le aanval. Volgens Luns be vindt Oostenrijk „zich helaas in een bijzondere positie, waardoor het niet lang tegen stand kan bieden". Tegelijker tijd had hij zijn bewondering uitgesproken voor de Zwitser se defensie. Dat werd de Oos tenrijkers allemaal wat teveel. „Luns weet niet waar hij het over heeft. Onze defensie staat uitsluitend ten dienste van onze eigen veiligheid, niet van de belangen van enig militair blok", was de boze reactie in Wenen. Veel slachtoffers na Vietnamese aanval op kamp van Rode Khmer BANGKOK Bij gevechten tussen Vietnamese troepen en rebellen van de Cambodjaanse Rode Khmer in het grensge bied van Cambodja en Thai land zijn gisteren zeker vele tientallen mensen gedood en gewond geraakt. De Vietnamese troepen open den aan het begin van de mor gen de aanval op een kamp van de Rode Khmer, waarin zich behalve guerrillastrijders ook zeker 10.000 vluchtelingen bevonden. Veel van hen zou den inmiddels naar Thailand zijn gevlucht. De Rode Khmer vecht tegen het door Vietnam gesteunde Cambodjaanse bewind. In de praktijk gaan de gevechten vrijwel uitsluitend tussen de Khmer-soldaten en de Vietna mese bezettingsmacht. In de Thaise hoofdstad Bangkok werd de vrees uitgesproken, dat de Vietnamezen hun aan val nu zullen richten op een tweede kamp van de Rode Khmer, waarin zo'n 70.000 vluchtelingen wonen. 'Radio-Moskou: -tAMERIKAANSE 10.34 10 ^(Vervolg van de voorpagina) u^LONDEN Radio Moskou heeft de nieuwe voorstel len van president Reagan voor beperking van de ra- ®p^ketten voor de middellange afstand in Europa een „nieuwe uitgave" van zijn eerder gelanceerde nul-optie gmi^genoemd. De zogenaamde nul-optie is al door het 5 (hjKremlin verworpen. i (kirv „De nieuwe ideeën van de regering-Reagan zijn niet zo nieuw als men zou denken. Zij zijn een nieuwe uitgave van de beruchte in9-1 nul-optie, alleen in een nieuwe verpakking", zo is gezegd in een uitzending die in Londen werd ontvangen. Volgens de Russische lO.w^ender gaat het niet om het aantal raketten maar om het idee Jdat Amerikaanse raketten voor de drempel van de Sovjet-Unie gezet. iiar. |De nieuwe tussenoplossing gaat evenals de nul-optie in tegen ,,rT„het principe van gelijkwaardige veiligheid omdat zij alleen op 'and gestationeerde raketten betreft". „Er wordt geen rekening - .of met de Amerikaanse kernbommenwerpers in West-Europa. 104 Evenmin wordt rekening gehouden met de kernraketten van iGroot-Brittannie en Frankrijk", aldus de radio. Het Kremlin [heeft tot nu toe te kennen gegeven dat bij een regeling de Britse miien Franse raketten moeten worden meegeteld. De Franse en .Britse raketten zijn echter buiten Reagans nieuwe voorstel ge- is houden. „KGB vervalst documenten" WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken beschuldigt de Russische geheime dienst KGB er van documenten na te maken, die vervolgens als echte Amerikaanse ia ^documenten aan de pers worden toegespeeld. Het gaat hierbij met name om een memorandum van de veiligheidsadviseur van 10 u*öud-president Carter, Brzezinski, waarin deze gedetailleerde jplannen zou hebben ontvouwd om Polen uit het Oostblok „los te uur 5^e^en ^en belangrijk onderdeel van die plannen was, aldus het document, de verkiezing van de huidige Poolse paus, Johan- Zeeufnes Paulus II. Volgens een woordvoerder in de VS komt het veel vaker voor dat de KGB vervalste Amerikaanse documen- 9.*ten de wereld in stuurt. Onder het wa kend oog van de Engelse politie zijn gisteren dui zenden leden van de Britse vredesbeweging begonnen met een volledige blokkade van de luchtmachtbasis Green Common en de kernwa penfabriek Burg- hfield. Hun actie had tot gevolg dat de meeste arbeiders van de luchtmachtbasis en de wapenfa briek niet aan het werk kon den. Vandaag zullen de beto gingen een hoogtepunt vin den in een ruim 22 kilometer lan ge „menselijke keten" van de kynwapenfa- briek naar de luchtmachtbasis. ONDERHANDELINGEN OVER LIBANON TERUG OP VERTREKPUNT WASHINGTON Washington wordt nieuwe top-ontmoeting verwacht tussen president Reagan en de Israëlische premier Begin, nu de jongste pogingen om de impasse te doorbreken in de onderhandelingen over het terugtrekken van Is raëlische troepen uit Liba- 1 non zijn mislukt. Philip Habib, de speciale Ameri- I kaanse afgezant voor het Midden-Oosten, is inmid dels in Washington aange komen om de zaak met president Reagan en mi nister van buitenlandse zaken Shultz te bespre ken. „Wij zijn eigenlijk terug op het vertrekpunt", zo zei een des kundige van het ministerie van buitenlandse zaken, die de gang van zaken bij de onder handelingen toeschreef aan de „zeer, zeer negatieve houding" van de Israëlische regering. De bitterheid bij de Ameri kaanse politici is des te groter, omdat zij hadden gehoopt dat de „nieuwe ideeën", die waren uitgewerkt tijdens een serie gesprekken met de ministers van buitenlandse zaken van Israël en Libanon, twee weken geleden in Washington, de on derhandelingen weer „vaart" zouden geven. Breekpunten in de onderhandelingen zijn nog steeds de rol van de dissidente Libanese majoor Saad Haddad met zijn christelijke militie en de veiligheidsregeling in Zuid- -Libanon na het vertrek van de Israëlische militairen. In de Amerikaanse hoofdstad overheerst de mening dat de regering Reagan niet veel mo gelijkheden meer heeft om Is raël tot een inschikkelijker houding te bewegen. „Wij wil len, voor zover mogelijk, een krachtmeting met de Israëliërs vermijden, maar Menachem Begin moet begrijpen dat wij niet oneindig kunnen blijven wachten", zo zei een functio naris van het ministerie van buitenlandse zaken. EPIDEMIE OP JORDAANOVER HOUDT AAN JERUZALEM In en rond het dorpje Jenin op de westelijke Jordaanoe- ver zijn nu ook bij Israëli sche soldaten de ver schijnselen waargenomen van de vreemde epidemie, die tot op heden honder den Palestijnse inwoners van de Jordaanoever heeft getroffen. De vier Israëlische soldaten, grenswachten uit de omgeving van Jenin, werden eergisteren met klachten over duizelig heid en misselijkheid voor een nacht in een ziekenhuis opge nomen. Zij verklaarden geen gas te hebben geroken of het gevoel te hebben. In ziekenhuizen liggen nog 120 Palestijnse meisjes, die eind vorige week door de vreemde vergiftiging werden getroffen. Vier meisjes zijn overgebracht naar het grote ziekenhuis „Tel Hashomer" in Tel Aviv om neurologisch te worden onder zocht. Intussen wordt nog steeds ge gist naar wat de oorzaak van de plotselinge epidemie zou kunnen zijn. Volgens de PLO gaat het om een „terroristische campagne" van Israël om de Palestijnen van de Jordaanoe ver te verdrijven. Israël heeft dit tegengesproken. Bij een Acties in VS tegen defensiebelasting WASHINGTON In 75 Amerikaanse steden gaarv van vandaag tot en met 16 april te genstanders van defensiebelas ting de straat op om te demon streren tegen de hoge defen sieuitgaven. Tevens zijn de ac ties bedoeld voor een wettelij ke erkenning van gewetensbe zwaren tegen defensiebelas ting in de VS. De acties wor den georganiseerd door het Nationale Coördinatiecomité voor verzet tegen defensiebe lasting. Het comité wijst er op dat van de federale inkomsten 61 procent besteed wordt aan defensie- en daarmee verwan te doeleinden. eerste onderzoek zou niets zijn gebleken van enige giftige stof bij de betrokken personen. Volgens sommige Israëlische functionarissen is er sprake van een massa-hysterie, Maar artsen ter plaatse wijzen deze theorie van de hand. Intussen zijn op de westelijke Jordaanoever drie Arabische journalisten gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd zieke Palestijnse scholieren te hebben opgeruid. NIETTE KOOR WEL BIJ ELKE

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11