Ook bij Philips akkoord over korter werken Rietkerk wil ambtenaren sparen Te laat BON: NAVO-landen lositief over ■foorstel Reagan oningin onthult „Tante Jans" Klaar voor de start... Brielle viert 1 april vandaag al CeicUeOomcwit Aflp Uitgave Westerpers. behorende totSijthoö Pers. Apothekeredijk34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur:I.|.Hallewas. Chet-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) Z0.S6 per mm. kleintjes 034 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl^ut.betaling)iwartaal /61.25. jaar/ 233.50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. L Donderdag 31 maart 1983, 74e jaargang no. 22540 Filmische fratsen van Harold Lloyd op Ned. I om 19.00 uur. Om 22.25 uur „The passion" van de Britse zanger Adrian Snell. Op Ned. II om 21.30 uur ver volg serie „Maritiem". Op België 2 om 20.15 uur Matt- haus Passie van Bach. Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk een bui. Minimumtem peratuur 4, middagtempera- tuur 9 graden. Zwakke tot ma tige oostelijke wind. Zon op 07.17. onder 20.13. Schev. hoog water 6.11 en 18.32, laag water 2.02 en 14.29. Vergaderen per video via PTT EN HAAG De PTT gaat per 1 april een proef nemen et „videoconferencing", een systeem waarmee bedrij en via een satellietverbinding audio-visueel met elkaar ntact kunnen opnemen. Dit videovergaderen kan voor- pjg vanuit Nederland met bedrijven in Frankrijk, Enge- nd. Italië en West-Duitsland. Later kunnen daar nog flgië, Finland, Noorwegen en Zweden bijkomen, alsme- overzeese gebieden als de Verenigde Staten. De PTT eld al een kleine proef met het videovergaderen tussen pTT-studio's in Groningen en Den Haag. Behalve dat irsonen elkaar kunnen zien en met elkaar kunnen pra- n, kunnen tegelijkertijd ook documenten worden over- seind en kunnen via de scribofoon aantekeningen of hetsen direct worden overgebracht. De PTT zal voorlo- alleen de studio's in Den Haag en Groningen inzetten ór belangstellende bedrijven. Ervaringen in de Vere- rde Staten hebben al geleerd dat met dit systeem grote sparingen op reiskosten en tijd gemaakt kunnen wor- n. Bovendien blijken de vergaderingen er zakelijker or te worden. Sovjet-post eeuw achter MOSKOU De Sov- jet-post is nu trager dan honderd jaar gele den. Een brief uit Sibe rië deed er zeven jaar over om op zijn be stemming te komen, zo heeft het Sovjet-blad Literaturnaya Gazeta gisteren gemeld. Een brief die de Russische schrijver Leo Tolstoi in 1900 postte zou twee dagen eerder zijn aan gekomen dan een brief die 70 jaar later werd verzonden. Keukenhof al deels in bloei DEN HAAG In de kassen van de Keukenhof is het sei zoen wat vervroegd. Allerlei bolgewassen zorgen voor rijke kleurschema's en buiten staan ook de crocussen in bloei, evenals de narcissen, tulipa's (vroege tulpen), scilla's en en kele bloesembomen. De weers verwachting voor het week einde ziet er voor de Keuken hof overigens niet geweldig uit. De kans op neerslag (regen en hagel) is zeer groot en de temperaturen liggen slechts tussen drie en zeven graden, met windkracht vijf. „Mies" verdwijnt maar Mies blijft HILVERSUM Mies Bouw- man en AVRO-tv zijn van me ning, dat na twee jaar de for mule van het praatprogramma „Mies" zijn werking heeft ver loren. Maar Mies zelf blijft bij de AVRO. Van beide kanten wordt momenteel gedacht aan een nieuw programma in de presentatie van Mies. Dit zou een kwis kunnen worden of een spelprogramma of zelfs diepte-interviews. Het staat in tussen wel vast, dat Mies hier mee in oktober al op de buis komt. WAAGGEBOUW LUDT WATERSCHADE AMSTERDAM Doordat Amsterdammers er al eeuwenlang een gewoonte van maken tegen het Waaggebouw op de Nieuwmarkt in de hoofdstad te urineren, zijn het metselwerk en de voegen daarvan tot op een hoogte van ongeveer een meter en onder de grond ook tot ongeveer een meter diepte ernstig aange tast. Volgens een woordvoerder van de afde ling monumentenzorg overweegt de gemeen te dan ook natuurstenen paaltjes met daartus sen kettingen rond het gebouw te plaatsen als een soort barrière tegen mensen met hoge nood. Dat zou ongeveer een ton gaan kosten. Het Waaggebouw, waarin nu het Joods Histo risch Museum is gevestigd, moet afgezien van de „waterschade" toch al worden gereno veerd. Daarvoor is een bedrag van ruim 1,6 miljoen nodig. ningin Beatrix heeft gisteren in Haarlem het beeldje „Tante van haar vroegere leermeester, de overlieden Mari An- len onthuld. Mevrouw Andriessen, rechts naast de ko- 3in, woonde de plechtigheid bij. De vórstin bezocht de J aan het Spaarne voor een bezoek aan enkele stadsver- uwingsprojectén en de restauratiewerken aan de Sint Ba- kerk. ADVERTENTIE EINDHOVEN Phi lips en de vakbonden zijn het vanochtend om halfdrie in Eindhoven in principe eens gewor den over een nieuwe cao. Die nieuwe ar beidsovereenkomst heeft een looptijd van 21 maanden en geldt tot 31 december 1984. Be langrijkste element in de overeenkomst is de verkorting van de jaar lijkse arbeidsduur met vijf procent, ingaande 1 januari 1985. Hoe die verkorting in de prak tijk zal worden doorge voerd moet nog door de bonden en Philips wor den geregeld en dat moet gebeuren vóór 1 juli 1984. De 73.000 werknemers van Philips in Nederland krij gen naast de twee collectie ve vrije dagen die ze al had den in 1983 en in 1984 drie extra roostervrije dagen. De vut-regeling wordt in 1983 en 1984 eenmalig verruimd tot 61 jaar. Bovendien kun nen werknemers die op hun 60e pensioengerechtigd zijn, eveneens eenmalig vrijwil lig met pensioen gaan vanaf 56 jaar. De inkomensdaling die daardoor ontstaat zal voor een deel worden opge vangen door een bijdrage van Philips. Op 1 jar-:iri 1984 wordt het inkomen van alle medewer kers met een half procent verhoogd. Op 1 juli wordt een nieuw beloningssysteem ingevoerd, dat vooral de in komens van de vaklieden zal verbeteren. In het contract is ook opge nomen dat Philips nieuwe werknemers tot 23 jaar een deeltijdbaan zal aanbieden. Vanaf de 25-jarige leeftijd kan dat contract dan wor den omgezet in een volledi ge baan. Dat punt maakt onderdeel uit van een jeugdwerkplan dat inhoudt dat Philips drie jaar lang 700 jongeren wil aannemen boven de normale sterkte. In het verzekeringsbedrijf zal de overeengekomen ver korting van de arbeidstijd met vijf procent duizend deeltijdbanen opleveren. De arbeidstijdverkorting wordt in principe bereikt door roostervrije dagen. Flamingo's van Hagenbeck's Dierenpark in Hamburg, die tot nu toe in het winterhuis zaten, mogen nu de Ja panse tuin in. Een bewijs dat de lente eraan komt? 't Is te hopen, maar het weer was nog niet best: Regen en een temperatuur van maar 3 graden. Parijs* rijse studenten versperren metro PARIJS De Franse politie heeft gisteren medische stu denten aangehouden die de nacht tevoren hadden deelge nomen aan het versperren van metro-ingangen met gips. De studenten, die al wekenlang met spectaculaire acties ijver en voor afschaffing van een aanvullend examen tijdens hun studie, hadden de hekken van verscheidene 's nachts ge sloten metro-ingangen vakku- nig van een gipsverband voor zien. Daardoor ontstonden tij dens de ochtendspits aanzien lijke vertragingen. Afgelopen dinsdag hadden de studenten met ongeveer 5.000 artsen uit uiversiteitsklinieken tegen een door de regering voorgenomen hervorming van het zieken huiswezen gedemonstreerd. ORGANISATORISCHE PROBLEMEN BIJ KORTERE WERKWEEK DEN HAAG Minister Rietkerk van Binnenland se Zaken heeft zich in de ministerraad tot dusver verzet tegen een plan om het overheidspersoneel en de zogenaamde trendvol gers op korte termijn reeds verplicht korter te laten werken in ruil waarvoor dan een stuk loon zou moeten worden IJSSEL De NAVO-bondgenoten hebben gisteren in Brus- nstemming en steun betuigd aan het tussenvoorstel van pre nt Reagan voor beperking van het aantal middellange-af- dsraketten in Europa. In het Amerikaanse Congres hebben ublikeinen en Democraten het voorstel constructief ont- jld. De Amerikaanse voorzitter van de speciale NAVO-over- >ep over het wapenoverleg in Geneve, Richard Burt, ont- 1 dat de groep vorige week in Brussel al op een geheime enkomst de nieuwe Amerikaanse aanpak had besproken. De jet-Unie heeft nog niet officieel gereageerd op het voorstel - Reagan. De Roemeense president Ceaucescu zei dat naar t tussenoplossing gestreefd moet worden. In Bonn verklaarde 'dskanselier Kohl dat „dank zij een uitwisseling van persoon- i brieven tussen president Reagan en mij de Bondregering op i essentiële wijze heeft kunnen meewerken aan deze fase van [Geneefse onderhandelingen. De Britse regering betuigde neens van harte haar instemming. Ook de Nederlandse rege- l en de regeringspartijen in de Tweede kamer hebben gister- .nd positief gereageerd. In een verklaring van de rijksvoor- btingsdienst verklaart de regering dat het gaat om een tussen- b. Dat wil zeggen, de nuloptie blijft overeind. Verstandig Jrdt het genoemd dat Reagan geen aantallen heeft genoemd in i|nj voorstel, hetgeen de onderhandelingsbereidheid onder- ^tept, aldus de verklaring. Het Interkerkelijk Vredesberaad eft negatief gerageerd op het voorstel. Volgens het IIKV heeft ^pgan nu het echte startsein gegeven om te gaan plaatsen, lorzitter Mient-Jan Faber meent dat het initiatief geen sein is op nul uit te komen, maar om te zeggen: we gaan nu werke- t beginnen. Voor de vredesbeweging is dat de situatie en het een enorme prikkel voor de vredesbeweging om daar met nog kr energie tegen in te gaan, aldus Faber. fina 15: Verborgen openingen, in voorstel Reagan. ingeleverd. De minister raad spreekt hierover in het kader van de voor jaarsnota, die nieuwe be zuinigingen moet aange- In het plan is sprake van een salariskorting van 2,5 procent, die één uur korter werken zou betekenen. In de komende ja ren zouden nog enkele gelijke stappen worden gezet, waar door in 1986 een werkweek van 36 uur mogelijk wordt. Rietkerks bezwaar is, dat kor ter werken op korte termijn organisatorisch niet te verwer ken is. Ook aarzelt hij om het overheidspersoneel zo snel al weer een stuk salaris te laten inleveren nadat hij hun, overi gens in overleg met de ambte narenbonden, op 1 januari j.l. ook al de prijscompensatie heeft laten inleveren, waarte genover drie extra vrije dagen kwamen te staan. In het kabinet is het plan ter tafel gekomen om het bedrijfs leven een voorbeeld te geven dat korter werken nodig is om arbeidsplaatsen te scheppen. Minister Rietkerk heeft juist bezwaar tegen een dergelijke voortrekkersrol; hij wil juist voor de ambtenaren de ont wikkelingen in het bedrijfsle ven volgen. Een salariskorting van 2,5 procent zou bruto an derhalf miljard gulden kunnen opbrengen. Maar een deel er van zal voor nieuwe banen worden gebruikt welk deel is nog niet duidelijk, maar ze ker niet alles. Dat is ook wat de vakbonden, die overigens nog geen for meel commentaar geven, steekt In januari werd ook al meer ingeleverd dan er aan nieuwe banen beschikbaar kwam en ook dan er aan vrije tijd voor werd teruggegeven. Bovendien staan de ambtena renbonden op scherp, omdat hun mogelijk nog meer buien boven het hoofd hangen. Er is immers in de ministerraad ook sprake van een overdracht van werkgeverspremies naar de werknemers en dat bete kent een dienovereenkomstige korting op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers. Bovendien zal er nog worden gesleuteld aan de pensioen voorzieningen bij de overheid; een studiegroep is bijna gereed met haar werk hierover. Het kabinet heeft overigens nog geen enkel besluit geno men, maar zal toch wel spoe dig tot beslissingen moeten ko men. De bedoeling is, dat de volgende week de voorjaars nota verschijnt. In CDA-krin- gen lijkt men wel voor ver plichte arbeidstijdverkorting bij de overheid te vinden, de VVD stribbelt met zijn minis ter Rietkerk tegen. BRIELLE Omdat 1 april dit jaar op Goede Vrijdag valt, heeft de ge meente Brielle zich ge noodzaakt gezien de tradi tionele viering van 1 april te verplaatsen naar van daag, 31 maart. De winke liersvereniging voelde daar aanvankelijk niet veel voor, omdat die met name de koopavond in ge vaar zag komen. Na over leg met het gemeentebe stuur, werd overeengeko men, dat de viering tijdig is afgelopen, zodat de win keliers op hun gebruikelij ke inkomsten kunnen re kenen. Met de regeling is waarschijnlijk meteen een precedent geschapen, want volgend jaar valt 1 april op zondag en dan zal Brielle opnieuw een dag eerder in stijl de bevrijding door de Geuzen moeten vieren. Er mag dan ook m Rusland veel vooruitgang zijn geboekt, bij de posterijen is het er in de loop van de laatste honderd jaar kenneli jk niet beter op geworden. Integendeel. Een brief, die in 1883 op de post werd gedaan kwam in die tijd eerder bij de geadresseerde aan dan in 1983het geval is. Erger nog: bijna geen brief komt er meer op tijd en het kan zelfs tot een week duren voor een brief uit Leningrad in Moskou aankomt Wanneer een over de post van hier naar Moskou gezonden exemplaar van de „Leidse Courant" daar aankomt valt helemaal niet te schatten. Dat maakt trouwens niets uit, want de „Leidse Courant" is zijn tijd toch jaren vooruit De Leidse Courant wil ik bes! 14 dagen proberen Grabs en geheel vri jblijvend Leden van de Israëlische grenspolitie hielden zich gisteren ge reed om op te treden tegen demonstrerende Palestijnen. In Is raël en in de bezette gebeiden was het gisteren opnieuw onrusa- tig in verband met de herdenking van de Dag van het Land. In 1976 werden tijdens demonstraties zeven Palestijen door Israëli sche militairen doodgeschoten. Pagina 15: Arafat verwerpt Amerikaanse vredesvoorstellen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant w^rdt nog dezelfde avond nabezorgd. In verband met Goede Vrijdag zijn onze kantoren morgen vanaf 16.00 uur gesloten. De directie Sijthoff Pers Is een open envelop zonder posbegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. aSrCeicUeSouaont i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1