'ransen heftig in verzet tegen eisbeperkingen Time: VS betrokken bij strijd in Nicaragua M©bil, altijd écht voordelig korting per liter REAGAN VRAAGT BONDGENOTEN OM TEGENVOORSTELLEN M@bil, altijd écht voordelig nthony Blunt was vierde man" in pionage-schandaal Win een reis t.w.v. iUITENLAND SteidócQowvarit MAANDAG 28 MAART 1983 PAGINA 7 Nacht- cijker ie figuur op deze oto is geen bui- enaards wezen naar een Ameri- iaanse grens- ,acht aan de rens tussen Mexi- o en de Verenig- e Staten. Zijn elm is voorzien an een infrarood- lachtkijker, zodat dj ook als het lonker is mensen ian betrappen, die legaal de Ver- nigde Staten pro- leren binnen te omen. Gokker klaagt casino aan TOMS RIVER In de Verenigde Staten heeft een verstokte gokker een casino aangeklaagd wegens „misbruik van zijn geestesziekte" en een schadevergoeding van ten minste 2,5 mil joen dollar geëist. In zijn klacht tegen een speelhuis in Atlantic City stelt de zakenman John Heymann, dat hij in vijf jaar een zelfde bedrag met spelen heeft verloren. Hij verwijt het casino dat het hem aanzienlijke kredieten heeft verleend, hoewel men wist dat hij ziek was. Ook zou men hem gratis sterke drank hebben geschonken ofschoon hij al dronken was. De advocaat van Heymann stelt dat de za kenman onder psychiatrische behandeling was en dat hij door zijn ziekte geestelijk niet in staat was financiële verplichtingen tegnover het ca sino aan te gaan. Bovendien zou de directie van het casino een methode hebben ontwikkeld om mensen met dezelfde ziekte als Heymann er uit te pikken en geld afhandig te maken. BRITS HOF BOOS OVER „GRAPPEN" KINDERBOEK IN LONDEN Smakeloze grappen in een kinderboek over de moord op Lord Mountbatten hebben een boze reactie van Buckingham Pa lace tot gevolg gehad. Volgens de perschef van het paleis getuigen de grappen van "ontstellend slech te smaak". Mountbatten, een neef van koningin Elizabeth, kwam in 1979 bij een IRA-bomaanslag om het leven. Een van de gehekelde raadsels: "Het is wit en vliegt over de Ierse Zee?" Antwoord: "De gymschoenen van Lord Mountbat ten". Het boek is uitgegeven door de voormalige conservatieve pre mier, Harold Macmillan. Campagne tegen immigranten in Assam opgeschort NEW DELHI De militante leiders in de Indiase deelstaat Assam heb ben hun tegen immigranten gerichte campagne na wekenlang bloedver gieten opgeschort. Op een bijeen komst in de Assamese hoofdstad Gauhati verklaarden zij dat de camt pagne tijdelijk wordt gestopt, omdat hun pogingen om illegale immigran ten het land uit te krijgen door ver deeldheid zaaiende krachten op ge welddadigheden waren uitgelopen. De vorige maand kwamen in Assam ongeveer 3000 personen om het le ven bij moordpartijen en meer dan 250.000 mensen werden dakloos. Hoge leeftijd op IJsland NEW YORK Voor het vooruitzicht voor een lang le ven is IJsland de plaats om ge boren te worden. Dit blijkt uit het demografisch jaarboek 1981 van de Verenigde Naties dat zojuist is gepubliceerd. Ook Noorwegen, Nederland. Japan en Zweden bieden volgens het jaarboek uitzicht op een hoge leeftijd. Het blijkt dat op IJs land geboren vrouwen de langste levensduur kunnen verwachten, te weten 79,7 jaar. Mannen op IJsland worden gemiddeld 73,7 jaar. Voor Ne derland zijn deze cijfers res pectievelijk 78,9 en 72,4 jaar. Westduitse Groenen nodigen Winnie Mandela naar Bonn FRANKFORT De fractie van de Groe nen in de Westduitse Bondsdag heeft Win nie Mandela uitnodigd de openingszitting van het op 6 maart gekozen parlement bij te wonen. Winnie Mandela is de vrouw van Nelson Mandela, de in 1964 in Zuid- Afrika tot levenslang gevangenisstraf ver oordeelde leider van het (verboden) Afri kaanse Nationale Congres (ANC). Me vrouw Mandela is „geband" en mag daar om Zuid-Afrika niet verlaten. De Groenen hebben een beroep gedaan op minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Gen- scher de zaak bij de Zuidafrikaanse rege ring te bepleiten. Als ze desondanks niet naar Bonn mag komen, moet haar zitplaats op de gasttribune worden opengelaten en worden opgesierd met een foto van haar, aldus de Groenen. M(Van onze correspondent Jan Drummen) I LRUS In Parijs is het idag tot een eerste de- mstratie gekomen tegen krasse versoberings- [e latregelen van de linkse ij gering die onverwacht ai rd aangekomen zijn, ;ii it name tegen de zoge- ,namde inperking van de wegingsvrijheid door de itenlandse reizen aan e]nden te leggen. T inp de rampzalige financieel- je nomische toestand te keren 0| t land heeft tegenwoordig 1 i schuldenlast die gelijk h at met die van bepaalde u damerikaanse staten of fs meer), heeft de regering serie uiterst strenge maat- eI elen genomen waarvan de h est onpopulaire is die de be- e' jingsvrijheid van de Fran- rcf inperkt. De Fransen mo- 1 vanaf morgen slechts c thonderd gulden in vreem- d< deviezen per jaar besteden w ir buitenlandse reizen plus er 0 francs (minder dan 400 'g den) per reis. De reisbu- R' us en touroperators zijn n r meteen tegen in verzet /e omen, terwijl de maatrege len in heel het land grote on tevredenheid en zelfs veront waardiging verwekt hebben. De termen „beperking van be wegingsvrijheid" worden ge bruikt, terwijl in 1981 de meeste Fransen voor Mitter rand gestemd hadden omdat ze van hem grotere vrijheid op elk gebied verwachtten. De uitroep „Wij zijn gijzelaars van Mitterrand en gevangenen van Mauroy", het bezigen van de nogal overdreven term 'Goe- lag' waren gisteren niet van de lucht, toen een groep directeu ren van reisagentschappen en touroperators de Nationale Vergadering binnenstormden, waar het bestuur van de socia listische partij juist een einde maakte aan een neerslachtige en slepende bijeenkomst. Op deze bijeenkomst werd erkend dat links niet meer de meer derheid in het land vormt. De demonstranten begonnen de nieuwe minister voor Buiten landse Handel en Toerisme, mevrouw Edith Cresson, er van te beschuldigen dat zij de dood van een bedrijfstak wen ste, dat zij de werkloosheid ging uitbreiden en dat zij Frankrijk wat de persoonlijke vrijheid betreft, inlijfde bij de landen van het Oostblok. „Wanneer gaan wij deel uit maken van de roebel-zone?", werd geroepen. Mevrouw Cresson die als vori ge minister van Landbouw enige ervaring heeft met de monstraties van ontevreden volksgroepen, bleef koel en verzekerde dat zij voet bij stuk zou houden waarop zij uitbun dig uitgejouwd werd. De maat regel die de buitenlandse rei zen krachtig inperkt, heeft de Fransen het hardst getroffen omdat zij, ondanks het feit dat wat de andere maatregelen be treft zij diep in hun portefeuil le zullen moeten tasten, het meest aan de bewegingsvrij heid hechten. De demonstran ten van zondag manifesteer den op de eerste plaats uiter aard voor hun eigen positie omdat een en ander binnen enkele weken tot het ontslag van 9000 tot 20000 werkne mers in de toeristennijverheid zou kunnen leiden. Enkele jongeren-organisaties die rei zen en verblijven in het bui tenland organiseren, mede om zich in vreemde talen te be kwamen, verklaarden zater dag dat zij niet van zins waren te betalen voor de fouten van de regering en zij zullen te proberen te frauderen als dat mogelijk blijkt. Vlucht uit rampgebied schuivingen worden bedreigd. Een en ander is het ge volg van de enorme regenval van de voorbije twee we ken in grote delen van Zuid-Amerika, die elders even- Duizenden inwoners van de streek zo'n 50 kilometer ten eens voor aardverschuivingen en voor grote overstro- oosten van de Peruaanse hoofdstad Lima trekken weg mingen heeft gezorgd. In Peru alleen heeft het natuurge- uit hun dorpen, die door modderstromen een aardver- weid aan zeker 100 mensen het leven gekost. Perez de Cuellar spreekt in Moskou over Afghanistan MOSKOU De secretaris- -generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar. is gisteren in Moskou aangeko men voor een officieel be zoek op uitnodiging van de Russische regering. Perez de Cuellar werd op het vliegveld begroet door de eer ste vice-premier en minister van buitenlandse zaken, Gro- myko. Perez de Cuellar had gister ochtend bij zijn vertrek uit Londen verklaard dat hij een gesprek zal hebben met de Russische partijleider Andro pov. Het gesprek zal volgens goed ingelichte kringen vooral gaan over de situatie in Afgha- nisten. Westerse waarnemers gaan er vanuit dat de kwestie Afghanistan in het middelpunt van de besprekingen zal staan. Diplomaten verwachten tij dens het driedaagse bezoek van Perez de Cuellar een sym bolische concessie van Mos kou, maar geen wezenlijke verandering van de positie van de Sovjet-UNie. WASHINGTON/MANAGUA Terwijl in de noordelijke provincies van Nicaragua de strijd tussen rechtse opstande lingen en het leger van Nica ragua steeds heviger wordt, komen vanuit de Verenigde Staten berichten die wijzen op een grotere betrokkenheid van de VS bij de huidige strijd, die inmiddels aan vele honderden mensen het leven heeft gekost. Het weekblad Time meldt vandaag dat de regering- Reagan nauw betrokken is bij de strijd in Nicaragua. Zo zou den agenten van de CIA en vertegenwoordigers van het in Panama gevestigde zuidelijke commando van het Ameri kaanse leger deel uitmaken van de leiding van de rebel len-acties in Nicaragua. De VS-ambassade in Honduras zou de coördinatie van deze acties voeren. Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken wilde vanmorgen niet op de berichten reageren. Volgens de Amerikaanse krant Boston Globe treft de regering voorbereidingen voor de vestiging in Honduras van een opleidingscentrum voor de bestrijding van guerrilla-acti viteiten. In dit centrum zou den 17.000 Salvadoranen door 50 tot 100 Amerikaanse mili taire specialisten kunnen wor den opgeleid in de strijd tegen guerrilla-strijders. De rebellen die vorige week Nicaragua binnenvielen zeg gen zeker drie provincies in handen te hebben. De regering in Managua ontkent dit. maar heeft wel toegegeven dat de strijd heviger is geworden. Voor de buitenlandse pers is het onmogelijk de elkaar te gensprekende berichten te controleren, omdat in het oor logsgebied geen verslaggevers worden toegelaten. )NDEN Anthony unt, die ruim drie jaar leden als conservator h de kunstverzameling tl koningin Elizabeth Ird ontslagen omdat hij fer de Russen had ge sneerd, is op 75-jarige *'tijd in Londen aan een ;aanval overleden. was de „vierde ir. het grote spiona- leichandaal in Engeland, se| in 1951 aan het licht am. vier spionnen, Blunt, Bur- S, Philby en MacLean, ont- etten elkaar in de jaren '30 Cambridge waar zij lid wa- i van een elite-club die zich lApostelen" noemde. Blunt die tijd lector. Hij zou toe hebben bijgedragen andere drie voor de n gingen werken én naar de Sovjet-Unie gevlucht zijn. Van de vier is nu alleen Kim Philby nog in leven. Nadat Burgess al in 1963 in de Sov jet-Unie was overleden, stierf MacLean op zes maart van dit jaar in Moskou. Na een plech tigheid met staatseer werd zijn as naar Engeland overge bracht, waar zijn stoffelijke resten in het geheim en in de nacht werden bijgezet op een kerkhof op het platteland. Lang voordat zijn rol in deze zaak in november 1979 open baar werd gemaakt, had Blunt tegenover de autoriteiten een bekentenis afgelegd. Hij werd ontmaskerd door een rijke Amerikaan, die hij in de jaren '30 tevergeefs had trachten te winnen als spion voor de Rus sen. In een recent boek ont hult deze Amerikaan dat hij in 1963 na lang aarzelen naar de Britse contra-spionagedienst MI-5 was gegaan om te vertel len wat hij van Blunt wist. Volgens hem had Blunt hem daar later voor bedankt omdat hij er toch zeker van was ge weest, dat zijn spionage vroeg of laat toch zou zijn uitgeko men. In 1964 werd besloten dat Blunt niet zou worden ver volgd, in ruil voor zijn verkla ring dat hij voor het Kremlin had gewerkt. Blunt was als kunsthistoricus een man van internationaal gezag, in het bijzonder op het gebied van de Franse kunst en architectuur. Hij was vele ja ren directeur van het Instituut Courtauld in Londen en hoog leraar in Oxford en Cambrid ge. Hij was ere-doctor van ver scheidene universiteiten. In 1948 werd hij benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau en in 1958 tot dezelfde rang in het Franse Legioen van Eer. Actie voor Shakespeare's Globe-theater Prinses Caroline van Monaco gefotografeerd met haar broer prins Albert, tijdens een receptie in een hotel in New York. De prinses maakt een reis langs een aantal Amerikaanse steden om geld in te zamelen voor de her bouw van Shakespeare's Globe-theater in Londen. In New York ontmoette zij haar broer prins Albert, die zich aldaar de kennis van het zakendoen meester maakt. Onderhandelingen Israël- Libanon vastgelopen JERUZALEM De onder handelingen over terugtrek king van de Isralische troepen uit Libanon zijn gisteren vast gelopen op de toekomstige rol van majoor Haddad. Haddad is commandant van de militie in Zuid-Libanon en is geheel af- hank&ijk van de Israëlische regering. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Shamir, heeft de Amerikaanse bemid delaar Habib gisteravond nog eens te verstaan gegeven dat Haddad de aangewezen per soon is om te voorkomen dat Zuid-Libanon weer een basis' wordt voor Palestijnse „terro risten". „Habib kreeg te horen dat de Libanese autoriteiten moeten begrijpen dat zonder jdeze speciale taak voor majoor Haddad er geen sprake kan zijn van een overeenkomst", zo zeiden Israëlische functio narissen. Volgens berichten uit Beiroet zou de Libanese regering be reid zijn de troepen van ma joor Haddad zonder hun leider op te nemen in het eigen leger. Haddad zou dan een diploma tieke post in het buitenland worden aangeboden. De dissi dente majoor verklaarde giste ren tegenover de Israëlische radio bereid te zijn zijn functie op te geven als dit voor een akkoord zou zorgen. Hij voeg de daar echter aan toe niet te geloven dat zijn toekomstige status het belangrijkste obsta kel vormt voor een overeen komst. 5 cent Bewaar uw Mobil Kassabonnen. Als u ze vóör 8 mei opstuurt naar Mobil krijgt u 5 cent terug per liter diesel of benzine (tot een maximum van 300 liter). En u kunt meedoen aan de Mobil Vakantie wedstrijd. waarin u een reis t.w.v. f 2.500,- kunt winnen. Bij Mobil helpen wij u graag verder. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON President Reagan van de Verenigde Sta ten heeft de regeringen van de Westeuropese NAVO-landen brieven gestuurd waarin hij een aantal alternatieven op somt om tot een interim-ak koord met de Sovjets te komen over middellange afstands- -kernraketten in Europa. Een hoge ambtenaar van het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, heeft dit verklaard. De boodschap van Reagan zou afgelopen woensdag zijn verstuurd. De betrokken regeringen is ge vraagd uiterlijk vandaag te re ageren. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zegt men dat vorige week nauwelijks ergens an ders over gesproken is dan over alternatieven voor de nu loptie, maar men acht het on waarschijnlijk dat vandaag al schriftelijk door de regeringen met alternatieven moet wor den gereageerd. In zijn brief zou de Ameri kaanse president geen eigen voorkeur hebben bekendge maakt voor een van de om schreven compromis-varian ten inzake de beperking van Amerikaanse kruis- en Pers- hing- en Russische SS- 20- atoomraketten. De bedoeling is dat de Westeuropese NAVO- -regeringen zulks wel doen. President Reagan had eerder al beloofd, onder meer twee weken geleden aan premier Lubbers tijdens diens bezoek aan Washington, dat de NA- VO-bondge noten zouden wor den geraadpleegd alvorens het Witte Huis een concreet tus senvoorstel voor de stagneren de Genève-onderhandelingen met de Russen zou doen. Politieke waarnemers in Was hington denken dat Reagan aanstaande donderdag, tijdens een spreekbeurt in Los Ange les, officieel wil aankondigen dat hij bereid is de blijkbaar niet haalbare nuloptie (geen ontplooiing van 572 Euro-ra ketten in het Westen, in ruil voor ontmanteling van alle 350 SS-20-raketten - met elk drie kernkoppen - in Rusland) voorlopig los te laten en een interimovereenkomst te slui ten. Een van de alternatieven die daartoe aan de bondgeno ten zijn voorgelegd behelst een wederzijdse beperking tot 100 raketlanceerders of 300 kern koppen. In dat plan zouden minstens 200 kruisraketten worden geplaatst (in 75 lan- ceerinrichtingen van elk vier raketten) en hoogstens 25 Pershing-II-projectielen. Met name het doorgaan van de plaatsing van een aantal Pers- hing-kernwapens (die hun doelen in het Warschaupact binnen 6 tot 9 minuten kun nen bereiken) en de impliciete eis dat de Russen hun bestaan de SS-kernarsenaal tot minder dan eenderde inkrimpen, geeft waarnemers overigens weinig hoop dat zo'n tussenvoorstel tot een akkoord leidt. Elen ander Reagan-alternatief, om de Russen telkens een ra keteenheid te laten ontmante len wanneer de Amerikanen er een plaatsen, zoals de Fran se oud-ptesident Giscard heeft voorgesteld, totdat een even wicht te bereikt, lijkt nog vas ter te kunnen rekenen op een afwijzing door de Sovjets. Een derde variant die aan de Wes terse geallieerden is voorge legd bevestigt het geldende NAVO-dubbelbesluit in die zin dat alle 572 kruis- en Pers- hing-raketten worden opge steld en tegelijkertijd of daar na wordt onderhandeld over het terugbrengen van de we derzijdse aantallen. Overigens is men het binnen de Amerikaanse regering nog niet eens over de onderhande- lingstaktiek die moet worden gevolgd opdat een tussenak- koord in de praktijk geen slo takkoord wordt en de nuloptie een illusie blijft. Ethiopië zendt voedselhulp naar Sovjet-Unie LONDEN Een deel van het voedsel dat het Westen aan het door droogte geteisterde Ethiopië heeft gezonden, wordt door de Ethiopische re gering naar haar leger ge stuurd en wordt verder ge bruikt voor betaling van wa pens uit de Sojwet-Unie. Dit heeft de Britse Sunday Times gemeld. Het blad citeert een hoge regeringsfunctionaris die kort geleden uit Ethiopië is ge vlucht. alsmede hulpverleners in het betrokken gebied. Graanzendingen van de Euro pese Gemeenschap worden ge regeld van een nieuw etiket voorzien en worden geladen op Russische schepen die naar havens in de Sovjet-Unie ver trekken. Mary Dines van de Eritrese hulporganisatie deel de het blad mee dat van de 17.500 ton graan en de 18.000 ton tarwe die de Eg in 1981 zond, niets de betrokkenen had bereikt en dat er ook nu in feite niets doorkomt Veel daarvan is gebruikt voor het leger, maar in toenemende mate gaat het voedsel naar de Sovjet-Unie, die betaling van de wapenrekeningen eist. Voedselhulp is ongeveer het enige betaalmiddel waarover de regerende militaire raad van Ethiopië beschikt. Bewaar uw Mobil Kassabonnen. Behalve 5 cent korting per liter diesel of benzine kunt u daarmee een reis naar een zonnig vakantieland winnen t.w.v. f 2 500,-. Dit moet u doen: Omschrijf in 20 woorden waarom u bij voorkeur Mobil tankt. Stuur dat mêt de kassabonnen op naar Mobil Oil B.V., Lente-Aktie. Postbus 1131. 3000 BC Rotterdam. Vóór 8 mei Bij Mobjl helpen wij u graag verder. 2.500.-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7