Kabinet wil 800 min in RSV-werven steken Pensioen BON: aus roept op Vernietiging ran mensheid e voorkomen omertijd: lok gaat vannacht jen uur vooruit Carel Briels overleden Amerika alleen kan wereldeconomie niet uit slop halen Nieuw kassucces John le Carré DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND UitgaveWesterpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34,2312DDLeiden, Postbus 11.2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 BanLAmro-bank'N.V. Leiden. Dirëdeur-hoofdredacteur:I J.Hallewas. Chd-redarteurWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incLBTW) per maand 20.41 (uitslAut.betslmg)iwartAal /61.25. jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Laae nummers /080 Zaterdag 26 maart 1963,74e jaargang no. 22S36 Ned. I 22.30 uur Wervelend muziekcircus. Ned. II 19.12 uur Familiezeskamp. 23.15 uur nachtfilm „Calamity Jane" met Doris Day. Morgen Ned. II 10.30 uur opening van het Heilig Jaar in Rome. 12.00 uur Capitool over beleid Lubbers. Duitsland 1 21.05 uur film „De geschiedenis van een non". Wisselend bewolkt en enkele regen-» hagel of sneeuwbuien. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Krachtige noordwes ten wind. Later op de dag af nemend. Zon op: 6.29; onder: 19.04. Scheveningen, hoog water 3.05 en 15.15; laag water: 10.56 en 23.23. EN HAAG annacht gaat de omertijd in, wat etekent dat om ree uur in heel est-Europa de lokken één uur Doruit worden «et. ot aan de nacht an 24 op 25 sep- tmber, wanneer e klok wordt te- uggezet, krijgen e weer avonden aarop het extra mg licht blijft. ns land heeft de oorbije maan- aangedron- :n op een uni- irme Europese geling van de unertijd. Voor uinacht is dat jlukt, maar het ide van de zo- rtijd valt in ïroot-Brittannië Ierland een id later dan j ons, op 23 ok- ber. t jaar gaat ook igoslavië, voor eerst, over op zomertijd. Na iren van discus- Ie is vorig jaar k Belgrado een jet aangenomen, t ook daar de lok vannacht ra uur vooruit Bejaarde vrouw moet arm missen na aanval honden APPINGEDAM Een 84-ja- rige vrouw in Appingedam is gisteravond door twee her dershonden van haar buur man dusdanig toegetakeld dat een arm moet worden afgezet. De vrouw die ook ernstige verwondingen aan gezicht en benen opliep, is in een zieken huis in Delfzijl opgenomen. De honden waren onder de om heining doorgekropen, waar binnen zij doorgaans verble ven. De politie heeft de hon den in beslag genomen; één hond is inmiddels afgemaakt. AMSTERDAM Regisseur Ca rel Briels, die vooral bekendheid kreeg door het opzetten van mas sa-manifestaties, is gisteren op 66-jarige leeftijd overleden in het Sint Lucasziekenhuis in zijn woonplaats Amsterdam. Enkele jaren geleden probeerde Briels de Amsierdamse traditie van opvoe ring van Vondels Gijsbrecht van Aemstel rond Nieuwjaar nieuw leven in te blazen met voorstel lingen van dit stuk in de Wester- kerk. Na de Gijsbrecht dit jaar in Haarlem op de planken te heb ben gezet, was hij van plan om het komend jaar weer naar Am sterdam terug te keren met voor stellingen in de Nieuwe Kerk. Omroepbijdrage met vijf gulden omhoog DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren besloten het kijk en luistergeld per 1 januari van het volgende jaar met vijf gulden te verhogen van 153 naar 158 gulden. Voor luisterbijdragen al leen gaat het tarief met één gul den omhoog van 45 naar 46 gul den. De tarieven van de STER gaan met vijf procent omhoog. De zendgemachtigden hadden een verhoging van de omroepbij drage van acht gulden gevraagd, uitgaande van hun meerjarenra mingen voor de periode 1983- 1987. In januari sprak minister Brinkman van WVC nog van een verhoging van drie gulden. V DEN HAAG Het kabi net is bereid ongeveer 800 miljoen gulden uit te trek ken voor het voortbestaan van de twee RSV-marine- werven, de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) en de Koninklijke Maatschappij de Schelde (KMS). Met dit geld kun nen orders van de Ko ninklijke Marine bij RDM en KMS afgemaakt wor den en kunnen orders die pas eind tachtiger jaren geplaatst zouden worden, enkele jaren naar voren worden gehaald. Een en ander valt uit betrouw bare bron in kringen rond het kabinet te vernemen. Premier Lubbers gaf na afloop van de ministerraad toe dat het kabi net in het kader van de Voor jaarsnota een voorstel van hem beziet om de marinebe- drijven van RSV overeind te houden. De premier wilde verder geen mededelingen doen over zijn voorstel. Gisteren maakte minister Van Aardenne (Economische Za ken) bekend dat de RDM ge splitst moet worden in twee ondernemingen: een onderne ming waarin de marine- en werktuigbouw van RDM sa men komen en een onderne ming waarin off-shore en scheepsreparatie samenvallen. De splitsing van de RDM moet rond 1 april een feit zijn via de overdracht van activa zodat twee NV's ontstaan. De over heid is bereid het voortbestaan van de nieuwe RDM gevormd uit marine- en werktuigbouw via een boedelkrediet overeind te houden; het andere deel van de RDM is ten dode opge schreven tenzij anderen daar geld in steken. De minister bleek op aandrang van de Kamer niet bereid om alsnog geld voor RDM op tafel te leggen waardoor een goed overleg tussen directie, onder nemingsraad en vakbonden over het voorbestaan van bei de, niet door de overheid te steunen afdelingen, mogelijk wordt. De minister liet weten de 7,5 miljoen gulden die daar voor nodig is niet meer te heb- Na de mededelingen van de minister besloot de Kamer commissie maandag een uitge breide commissievergadering over RDM uit te schrijven. In zo'n vergadering kan over mo ties worden gestemd, tenzij drie of meer leden daar be zwaar tegen maken. Mocht dat het geval zijn dan overweegt de commissie eind volgende week een plenair debat aan te vragen. Het overleg over RDM de komende week zal gevoerd worden met minister Ruding (Financiën) die Van Aarden ne, bij diens afwezigheid ver vangt. Gisteren werd ook bekend dat de overheid het overlevings plan van KMS (met ontslag voor 520 man), heeft afgewe zen. Van Aardenne staat erop dat de afdeling marinebouw verder afslankt, waardoor ruim 700 werknemers hun baan verliezen. Leden van de ondernemingsraad betoogden dat dit verlangen van de over heid betekent dat KMS over enkele jaren geen toekomst meer zal hebben. Pagina 5: Overheid wil nieu we samenwerking RSV-be- d rijven. Hl (Van onze correspondent Cees Manders) ATICAANSTAD Met drie zachte, maar via radio televisie in de hele wereld hoorbare tikken van een amer op de Heilige Poort van de St. Pieter, heeft paus >hannes Paulus II gistermiddag het Heilig Jaar 83-1984 geopend. Via deze poort, zo verklaarde de ius, wordt niet alleen toegang verkregen tot de basi- ;k van de St. Pieter, maar ook tot het heiligste van de irk, tot vergeving en redding die samen moeten lei- »n tot verlossing. paus ging later in een preek in op de betekenis van de ver sing; het thema dat hij voor dit speciale Heilige Jaar heeft uit dozen. Hij toonde zich somber over de spanning en de gevaren de huidige situatie in de wereld kenmerken, en hij bad tot d om deze dreiging van de vernietiging van de mensheid te xminderen. et Heilig Jaar begon gistermiddag trouwens helemaal somber, int voor de eerste keer in weken regende het in Rome pijpes- len. In de processie van de Vaticaanheuvel naar de St. Pieter ferd een groot houten kruis meegedragen, als symbool van de Irlossing. Dit kruis zal alle 394 dagen van het Heilig Jaar in de l Pieter blijven staan. aantal pelgrims op het St. Pietersplein en in de basiliek was ider dan verwacht. Dat kwam door het slechte weer, maar door de geweldige chaos waarin de stad Rome deze eerste van het Heilig Jaar al verkeerde. Het luchtverkeer was on- jelijk vanwege de staking van het personeel van de interna- ale luchthaven. De bus en de metro reden weliswaar, omdat in staking op het laatste moment was afgelast, maar de ver- jersopstoppingen waren er niet minder om. De enige hoop tor het Romeinse verkeer schijnt te zijn dat de pelgrims dit ■iilig Jaar thuis blijven om in hun eigen bisdom de traditionele "]eving in ontvangst nemen, wat de paus voor de eerste maal lelijk heeft gemaakt. Na de sinds het vorige Heilige Jaar (1975) verzegelde bronzen deur met wijwater te hebben besprenkeld, kuste paus Johannes Paulus II deze twee maal. Daarna sprak hij In het Latijn de woorden: „Open voor mij de poorten van de gerechtigheid", waarna hij de St. Pieter binnentrad, ten teken dat het Heilig Jaar 1983-'84 was geopend. Overleden Umberto schenkt paus lijkwade van Turijn ROME De vorige week overleden en eer gisteren begraven oud- -koning van Italië, Um berto, heeft de beroemde lijkwade van Turijn ge schonken aan paus Jo hannes Paulus II. Dat heeft hij in zijn testament bepaald. Volgens de overlevering omhulde de beroemde lijkwade van Turijn eens net stoffelijk overschot van Jezus. Het linnendoek, dat in de middeleeuwen waar schijnlijk van Constanti- nopel naar Frankrijk werd overgebracht, wordt bewaard in de ka thedraal van Turijn. De lijkwade is al sinds 1457 in het bezit van het Ita liaanse koningshuis. Op het doek van 4.26 bij 1.06 meter is het negatief- beeld te zien van een mishandelde en gekrui sigde man, met dezelfde verwondingen als Chris tus. Tijdens wetenschappelijk onderzoek in 1978 door meer dan twintig Ameri kaanse deskundigen kon niet worden verklaard hoe de afbeelding op het doek is gekomen. De we tenschappers kwamen tot de overtuiging dat een vervalsing moet worden uitgesloten. Maar zij kon den ook geen bewijs vin den dat het werkelijk gaat om de authentieke graf doek van Jezus. [)UD-MINISTER WITTEVEEN PLEIT VOOR GECOÖRDINEERDE AANPAK: iEN HAAG De ople- ing van de Amerikaanse jonomie zal er wel ko- ten, maar zij zal niet zo erk zijn als in vorige fcrstelperioden het geval as en onvoldoende zijn m het herstel van de we reldeconomie te trekken. Dr. H.J. Witteveen, (oud- -minister van financien en oud-directeur van het In ternationaal Monetair Fonds) zei dat gisteren tij dens een bijeenkomst van een krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags Rsen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant ördt nog dezelfde avond nabezorgd. de Vereniging Effectenbe scherming in Den Haag. Volgens Witteveen is het de hoogste tijd dat de industriële landen, nu zij er voor het grootste deel in zijn geslaagd de inflatie te beheersen, ge coördineerd gaan streven naar het geven van wat stoom aan de economie. Op wat langere termijn is eco nomische groei zeker mogelijk, maar er is een gecoördineerd beleid voor nodig, want de huidige problemen zijn nog lang niet opgelost en de risico's en gevaren zijn nog heel groot, aldus Witteveen. Als belang rijkste risico-factoren 'noemde hij de hoge schuldenlast van een aantal ontwikkelingslan den (Mexico, Brazilië, Chili). Bovendien hebben betalings problemen de neiging zich van het ene land naar het andere voort te planten doordat de se land slecht gaat sneller ge neigd zijn om ook bij beslissin gen tot kredietverlening aan een ander Zuidamerikaans land terughoudender te zijn. Om de betalingsproblemen van de ontwikkelingslanden op te lossen is een opleving van de wereldeconomie nodig. Alleen dan kunnen die landen hun schulden afbetalen en hun betalingsbalans in orde krijgen zonder al te grote in terne strubbelingen, aldus Witteveen. Geen voetbal in afdeling Leiden DEN HAAG De afdelingen Leiden en Rotterdam hebben het competitie-programma voor vandaag in zijn geheel af gelast wegens de gesteldheid van de terreinen. De best betaalde roman schrijver ter wereld, David Cornwell, alias John le Car ré, heeft zijn tiende boek geschreven, „The Little Drummer Girl", dat aan staande maandag op de we reldmarkt verschijnt. Nog voor hij een letter op papier had staan, bracht dit boek hem al het lieve sommetje van bijna drie miljoen dol lar op. Zeker is al, dat War ner Brothers de roman gaat verfilmen en bijna zeker is, dat Cornwells halfzuster. Charlotte, de hoofdrol voor haar rekening neemt. Op de voorpagina van onze bijlage Finale verhaalt onze correspondent Roger Si mons over de nieuwe ro man, die handelt over de Is raëlische contraspionage. Het is geen spionageroman geworden in Cornwells be kende stijl. De mannen die hij vroeger altijd als hoofd personen naar voren schoof, heeft hij ingeruild voor een Engelse heldin, die op een gegeven moment weet te infiltreren in een Pale stijnse verzetsbeweging. Nu al wordt het ingewikkelde verhaal Cornwells meest ambitieuze werk sinds twintig jaar genoemd. VERDER IN FINALE: Vijftig jaar geleden begin jodenvervolging: straat terreur tegen de joden in Duitsland veranderde in staatsterreur. Prof. dr. van Bekkum: „Integraal kankercentrum geeft iedereen kans op de beste behandeling". Vierde artikel in een negendelige se rie over kanker. Medische rubriek: bioritme, altijd prijs. Boekenpagina met onder meer: een zeer Haagse roman van Willem Brakman, een onwaarachtig verhaal van Jos Vandeloo en de erotiek van Guus Luijters. „Maritiem" brengt onzichtbare zeeman weer in beeld. Barre belten van het kolenbeleid. Gat in de markt nachtmerrie voor boekenuitgevers, en De Slegte lacht in zijn vuistje. Betaald-voetbalclubs te veel bemoederd door derden. Zijspanduo op weg naar wereldtitel. Reagan stuurt bondgenoten brief over tussen-voorstel WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft brieven gestuurd aan de staatshoofden van de NAVO-landen, waarin hij zijn nieuwe voorstel uiteenzet dat hij de Sovjet-Unie wil aanbieden, ter vermindering van het aantal kernraketten voor de middellange afstand in West-Europa. Volgens een hoge functionaris van het Pentagon zijn de brieven woensdag de deur uit gegaan. President Reagan spreekt volgende week donderdag tot de „World Affairs Councilin Los Angeles en hij zal dan naar verwachting zijn tussen-voorstel wereldkundig maken. Employé Slavenburg weer in hechtenis ROTTERDAM De 29-jarige, woensdag op vrije voeten ge stelde voormalige medewerker van Slavenburgs bank A.T. uit Zwijdrecht, is gisteren weer door de Rotterdamse politie in hechtenis genomen, aldus een politiewoordvoerder. De offi cier van justitie ging in beroep tegen de vrijlating van de man. De raadkamer gelastte gisteren zijn arrestatie, maar wilde in het belang van het onderzoek niet zeggen waar om. T. was souschef van de af deling betalingsverkeer bui tenland van Slavenburgs Bank in Rotterdam. Hij werd samen met de 33-jarige hoofdver dachte R. van der H. vorige week vrijdag op het Rotter damse vliegveld Zestienhoven gearresteerd. Beiden worden verdacht van oplichting van de bank voor 170 miljoen gul den. Terwijl men in Nederland niet weet hoe men de mensen zo vroeg mogelijk met functioneel leeftijdsontslag, vervroegde uittreding of wat dies meer zij, kan sturen, heeft men in Amerika de pensioengerechtigde leeftijd juist verhoogd. Het Amerikaanse Congres heeft immers besloten die te wijzigen van 65 in 67 jaarDat is gebeurd om de pensioenvoorzieningen, die dreigden in te storten, de komende 75 jaar in stand te kunnen houden. De maatregel moet overigens pas aan het begin van de volgend eeuw van kracht worden. Hoe dat dan weer door de mensen van die tijd wordt opgevat zien we wel weer, denken ze in Amerika en lezen wij te zijner tijd wel weer in de „Leidse Courant". i De Leidse Courant wil ik beat 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend urani, Antwoordnummer 10070,2300 VB Lerden 'CcidócSouocmt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1