CDA^inkomen dit i aar verder met rust laten I Ook massa-ontslag bij scheepswerf RDM Het land uit luish o udeli verk/ 25.000 yer jaar waard CDA en VVD in conflict over satelliet-tv Hl mw VVD BLIJFT MET CRISIS DREIGEN ïevige ongeregeldheden i Chileense hoofdstad dU&ao; Vrouw overleden na aanrijding BON: £cicUe6omant Vrijdag 25 maart 1983, 74e jaargang no. 22535 Uitgave Westerpere,behorendelotSijthotiPere.Apotheke»adijk34,2312DDLe>den,PoGtbus 11.2300 AA,tel.07M 22244.Giro 103003Bank:Anuo-bank N.V.Leiden. Directeur-hooidredacteur:M.Hallewas. Chefredacteur.Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand/20.41 (uitslaut.betahngLkwartaal /61,25, jaar /233.50. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 122248. Lose nummers 0,80 Willem Ruis Lotto-show op Ned. I om 20.28 uur, om 22.00 uur „Fame". Op Ned. II om 21.20 uur TV- privé en om 23.30 uur nacht film „Monte Walsh" over le gendarische cowboy. Op België 1 om 20.20 uur film „Oh God". Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur 6 graden. Krachtige wind. Zon op: 06.31; onder: 19.02. Schev. hoog weer: 1.05 en 13.28; laag water 8.48 en 21.34 nbraak n Viditel EN HAAG On- kenden hebben iteren ingebroken het Viditel-sy- •em van de PTT. de eerste pagina i dit informatie- kket verscheen zin „Dit is een itest", met daar- de vraag „Bent u >t er mee eens, dat zo veel vervuilde gina's in Viditel ten?". Gebruikers inden daarop een itwoordpagina op- epen om te zeg- ti of ze achter de ededeling ston- n. Vrij snel na dit cident verscheen een mededeling an de PTT. dat de de van het sy- iem was gebro- aar dat leve- nciers zich geen rgen meer hoef- te maken. Ze inden zelfs laten ten welke pagi- 's ze eventueel tra wilden laten veiligen. Bij de T kon niemand mmentaar leve- op de gebeurte- isen. Wielerseizoen voor Knetemann voorbij door ernstige val GENT Het wielerseizoen in voor Gerrie Knetemann al voor bij. De Nederlandse profrenner raakte gisteren ernstig gewond tijdens de wielerwedstrijd Dwars door België. Hij brak daarbij zijn scheenbeen of) drie plaatsen, liep een gecompliceerde arm breuk op. waaraan hij later in het Academisch ziekenhuis in Gent onmiddellijk werd geopereerd. Voorts waren zenuwen doorgesneden en had Knetemann ook een slagaderlijke bloe ding. Peter Post, de ploegleider van de ongelukkige wielrenner, was na het ongeval vrijwel onmiddellijk ter plaatse. Over de vermoedelijke oorzaak zei de geschokte Post: „Gerrie is tegen geparkeerde auto gebotst. Hij moet door de achterruit ervan zijn geslagen, want deze was geheel verbrijzeld. De auto stond vol gens de regels, rechts van de weg keurig geparkeerd. Ik denk, dat door het slechte weer Knetemann niet zo goed door zijn bril kon zijn en hij de auto te laat heeft opgemerkt". Zie verder pag 13 Gerrie Knetemann DEN HAAG CDA en VVD zijn het volledig oneens over de afspraken voor het toelaten van satellietprogram ma's op de kabel. Tijdens vertrouwelijk overleg met mi nister Brinkman -hebben de mediaspecialisten van CDA en VVD geen akkoord bereikt over de voorwaarden, die aan toelating van satelliet-tv op de kabel mogen worden gesteld. Minister Brinkman houdt, gesteund door het CDA, vast aan de strakkere eisen, zoals die in een notitie aan premier Lubbers zijn vastgelegd. De VVD is ziedend dat Brinkman ineens met nieuwe beper kende voorwaarden komt, die volgens de VVD veel verder gaan dan de afspraken die daarover in het regeerakkoord zijn gemaakt. Een satellietprogramma mag volgens hem alleen op de kabel, als alle kabelexploitanten dit aan hun abonnees aan bieden. Bovendien moeten de programma's door een „erkende organisatie" worden uitgezonden, waardoor commerciële tv-sta- tions uitgesloten worden. De VVD gaat wel akkoord met de voorwaarde dat er geen op Nederland gerichte of in de Nederlandse taal gestelde reclame in mag voorkomen. romyko ;noemd tot ce-premier DSKOU De issische minister buitenlandse ken. Gromyko, is iteren benoemd eerste vice-pre- tr. De benoe- g van Gromyko de eerste van een Lie wijzigingen de komende we- n in de Russische worden ver- icht. De wijzigin- n zouden geen rband houden !t de mindere ge- ndheid van Sov- -leider Andro- die onlangs ige tijd in het zie nhuis heeft door bracht. Het is nog duidelijk of omyko zal aan- jven als minister buitenlandse ken. Als zijn mo- lijke opvolger genoemd latoly Dobrynin, huidige Sovje- mbassadeur in de DEN HAAG CDA en VVD zijn het er nog steeds.niet over eens of en zo ja hoeveel er in de Voorjaarsnota extra bezui nigd moet worden. VVD- leider Nijpels herhaalde gisteren dat hij desnoods het voortbestaan van het kabinet op het spel zal zetten. Maar ook het CDA houdt het been vooralsnog stijf. Volgende week, tij dens het Paasreces van de Tweede Kamer, zal het overleg over de Voorjaars nota worden voortgezet. De onenigheid in de coalitie gaat vooral over het al dan niet verder aantasten van de inkomens. De christen-demo craten willen per se voorko men dat er per 1 juli nog eens van dit soort maatregelen ge nomen worden. Eén keer per jaar een aantasting (per 1 janu ari) vinden zij het maximaal haalbare, temeer omdat zij het cao-overleg tussen werkgevers en werknemers niet nog moei lijker willen maken. Bij het CDA is men hooguit bereid tot een maatregel in de indirecte sfeer, bijvoorbeeld een verho ging van de BTW. De liberalen daarentegen mé nen dat de sociale premies van de werknemers best nog wat omhoog kunnen (en die van werkgevers omlaag), wat zou doorwerken in de inkomens van ambtenaren en uitke ringstrekkers. Een extra bezuiniging van te gen de twee miljard gulden moet volgens VVD-leider Ed Nijpels zeker gerealiseerd wor den. Helemaal niet bezuinigen, zoals het CDA het liefste zou doen. betekent volgens Nijpels het einde van het kabinet. „Nul komma nul bezuinigen kan eenvoudig niet. Hét zijn heus geen loze kreten, zoals hier en daar wel wordt ge dacht". De VVD heeft overi gens al flink wat water bij de wijn gedaan. Aanvankelijk eis te deze partij, evenals CDA- minister Ruding van finan ciën, dat er 3,5 miljard bezui nigd zou worden, omdat an ders het financieringstekort van de overheid toch weer verder op zou lopen. Ook Ru- ding zou inmiddels bereid zijn genoegen te nemen met min der bezuinigingen. Premier Lubbers meent dat niet alleen naar het financie ringstekort gekeken mag wor den. „We moeten ontzettend oppassen dat we de discussie niét daartoe versmallen," al dus de minister-president gis teren tijdens het kamerdebat over de uitkomsten van de Euro-top in Brussel. In ant woord op een vraag van PvdA-woord voerder Meijer erkende Lubbers de noodzaak het lichte economische herstel, dat zich hier en daar begint af te tekenen, aan te wakkeren. Volgens de premier zou dit kunnen door bijvoorbeeld af te zien van dekking van het gat in de begroting, dat dreigt te ontstaan als gevolg van de te genvallende aardgasopbrengst. Het gaat hier om een bedrag - van bijna twee miljard gulden. IN HAAG Als huishoudelijk werk zou worden be- ild, dan zou daar in 1980 per gezin gemiddeld 25.000 Iden mee zijn verdiend, op basis van het minimum- on. Opgeteld bij de feitelijke bestedingen zou het ge- iddelde huishouden dan 60.000 gulden te besteden bben gehad. ijgens de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Konsumen- laangelegenheden (SKOWA), die gisteren een ondrzoek daar- ar publiceerde, was in 1980 met een Nederlands huishouden niddeld 57 uur per week werk gemoeid. Een alleenwonende am tot 26 uur, een stel zonder kinderen tot 52 uur, een één- iergezin tot 60 uur en een gezin met twee kinderen tot 72 uur. r persoon verieert de gemiddelde arbeidsduur per week niet il wat het aantal uren betreft, maar wel waar het gaat om betaalde huishoudelijke arbeid en betaald werk. Mannen en auwn tussen 25 en 45 jaar hebben bijvoorbeeld gemiddeld ge nen een vrijwel gelijke arbeidsduur per week, zij het dat de n voornamelijk betaald en de vrouw grotendeels huishoude- werk doet. In een huishouden besteedt de vrouw gemiddeld uur per week aan alle arbeid, waarvan 44 uur aan huishoude- werk en de rest aan betaalde werkzaamheden. Voor de man dat gemiddeld 44 uur, waarvan 16 uur huishoudelijk en 28 uur aald. iNTIAGO In het centrum van de Chileense hoofdstad San- go hebben betogers gisteravond gevochten met de politie. Er len talrijke gewonden en er werden tientallen aanhoudingen rricht. De demonstratie was gericht tegen de onderdrukking or het bewind-Pinochet. De demonstranten eisten „brood, ht en vrijheid". In het centrum van Santiago werd de demon atie door de politie op hardhandige wijze uit elkaar geslagen, betoging was georganiseerd door de „Mars van de Honger". beweging die is ontstaan in de arbeiderswijken van Santia- Zwarte schrijvers tegen reis Hermans AMSTERDAM Zwarte Zuidafrikaanse schrijvers, dichters en studentenleiders hebben zich uitgesproken té gen de reis, die de Nederland se schrijver W. F. Hermans door Zuid-Afrika maakt. Dit zegt het Komitee Zuidelijk Afrika op basis van vraagge sprekken door het onafhanke lijke Zuidafrikaanse persbu reau „Press Trust of South Af rica". Uit de gesprekken blijkt, dat de meeste zwarte schrijvers de reis van Hermans absoluut af wijzen. Ook veel blanke stu denten spreken zich tegen het bezoek uit.-„Als Hermans vóór zijn reis eerst onze mening ge vraagd had was hij zeker niet gekomen", zeggen de meeste •zwarte ondervraagden. 7e Nederlandse Kunst en Antiekbeurs Breda Onder auspiciën van hel Nederlands Antiquairs Genootschap. 26 maart t/m 4 april, 14 - 22 uur, zondags, goede vrijdag en paasdagen 11 -18 uur. het Turfschip Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Marechaussee bij inbraak in Nederlandsche bank AMSTERDAM Twee Amsterdamse politieman nen doorkruisten gisteren een oefening van de mare chaussee toe zij twee man nen aanhielden na een „inbraak" in het gebouw van de Nederlandsche Bank. De agenten die toe vallig het gebouw passeer den zagen, een man uit een raam op de eerste etage via een touw naar de be gane grond dalen en ver volgens in een auto snel wegrijden. Na een achter volging werden de twee inzittenden aangehouden. Pas toen werd duidelijk dat het ging om een van de ettelijke veiligheidsoe feningen binnen het zwaar bewaakte gebouw. Overi gens was de meldkamer van de Amsterdamse poli tie, om misverstanden te voorkomen, wel op de hoogte de oefening. WsOBm De auto van de 41-jarige Voorschotenaar. VALKENBURG De 64-jari- ge mevrouw G.H. van den Berg-Van der Voet uit Leiden is gisteravond bij een aanrij ding in Valkenburg om het le ven gekomen. Haar 66-jarige echtgenoot brak zijn beide be nen en is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overge bracht. De aanrijding gebeurde rond half acht ter hoogte van de Kwantum-hallen aan de Val- kenburgseweg. Het echtpaar had daar zojuist de auto gepar keerd en de vrouw wilde al vast de weg oversteken. Daar bij zag zij een 41-jarige auto mobilist uit Voorschoten, die uit de richting Valkenburg kwam, niet aankomen. Zij werd door de auto geschept en de lucht in geworpen en kwam achter de auto op de weg terecht. Zij is ter plaatse overleden. Haar man raakte ook gewond doordat hij pro beerde haar nog voor de auto weg te trekken. Hij werd daar bij ook geraakt door de auto. De politie verzoekt getuigen van het ongeval, met name au tomobilisten, zich te melden via de telefoonnummers 01718-29300 of 01718-22634 Werknemers van de RDM houden sinds gisteren het directie-kantoor bezet uit protest tegen het besluit van de directie om 1500 tot 1000 mensen te ontslaan. Door het besluit was onder het personeel grote onrust ontstaan. (Van onze parlementaire re dactie) ROTTERDAM De di rectie van het RSV-bedrijf RDM (Rotterdamse Droogdok Maatschappij) heeft gisteren bekendge maakt vóór 1 april ontslag voor 1000 tot 1500 werk nemers aan te gaan vra gen. De vakbonden en de ondernemingsraad van RDM zijn woedend over dit besluit. Het RDM-personeel houdt de werf sinds gisteren be zet. Personeelsleden en vakbondsbestuurders heb ben vanmorgen ook de af deling personeelszaken op het hoofdkantoor bezet. Zij willen daarmee voor komen dat de ontslagaan vraag de deur uitgaat. De Tweede Kamer heeft giste ren geëist dat de regering alles doet om de gouden handdruk- regeling voor RSV-topman Stikker ongedaan te maken. Verder is de CDA'er Van Dijk gisteren gekozen tot voorzitter van de Kamercommissie die een parlementaire enquete naar de gang van zaken in het RSV-concern gaat instellen. Er heeft maandag hoogstwaar schijnlijk een spoeddebat over de ontslagen bij RDM plaats. De PvdA wil dat minister Van Aardenne (Economische Za ken) de ontslagen terugdraait door de toezegging RDM nog een maand financieel te steu nen. De PvdA rekent er ech ter niet op dat de minister steun zal toezeggen. Of het 1500 of 1000 ontslagen worden hangt af van het sla gen van een plan om dé repa- ratiewerf bij RDM in afge slankte vorm open te houden. De marine- en werktuigbouw (2300 man totaal) kunnen open blijven, maar er moeten wel 500 mensen weg. De off-shore afdeling van RDM moet in elk geval dicht. De directie zegt met de rug tegen de muur te staan. De bonden willen nog een maand de tijd om te onderzoe ken of tenminste de reparatie- werf van RDM open kan blij ven. Volgens de bonden is Rotterdam bereid daarvoor 25 miljoen op tafel te leggen en willen de banken de rest van het benodigde geld, vijf mil joen gulden, lenen. Pagina 13: „Regering moet optreden tegen uitkering Stikker". Nieuwe datum splitsing provincie: 1 januari '88 DEN HAAG Na alle moge lijkheden, die zijn genoemd als invoeringsdatum voor de split sing van de provincie Zuid- Holland in een deel Rijnmond en een deel Zuid-Holland, is er onofficieel een nieuwe aan het rijtje toegevoegd: 1 januari 1988. Eerder sprak minister Rietkerk zich uit voor 1 janua ri 1986 en het provinciaal be stuur voor 1 januari 1987. De nieuwe datum zou een lichte voorkeur krijgen als de pro- vinciale-statenverkiezingen een jaar later dan normaal worden gehouden. De regering wil de verkiezingsdata van Tweede Kamer, provincie en gemeente wat meer uit elkaar halen dan vorig jaar het geval was, toen de mensen drie keer naar de stembus moesten. Naar verluidt zouden de sta tenverkiezingen in plaats van '86 in 1987 worden gehouden. Verkiezing van het provinci aal bestuur van Rijnmond zou dan niet nog eens apart hoe ven plaats te vinden. Zimbabwe heeft de Britse journalist Nick Worrall uitgewezen. Hij moet 1 april het land uit zijn. Dat gebeurt meer in landen, waar men precies wil dicteren wat journalisten schrijven. In dit geval werd de man zelfs tot „volksvijand" verklaard, zeker omdat hij zich niets liet voorschrijven. Lezers van de „Leidse Courant" kunnen dit zich persoonlijk aantrekken, want de betrokken journalist schrijft ook in deze krant. Dat komt weer door een overeenkomst, die gesloten is met „The Guardian", het blad waar hij werkt Zo werkt dat. Ook de „Leidse Courant" laat zich immers niets voorschrijven. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: urant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1