Sassenheim stelt voorwaarden |an vestiging van NS-station katwijk zet banen ?p de tocht REGI0(J0UR)NAAL REGI0(J0UR)NAAL CDA Oegstgeest verzet zich tegen plan Montessori- basisschool jeidschendamse agrariërs tellen alternatief plan op loemencorsofilm ij „Oud Rijnsburg" Dependance Boskoopse veiling geopend Graskarpers in singels „BIJZONDER ONDERWIJS BIJZONDER LATEN" rgIDEN CcklócSowiant DINSDAG 22 MAART 1983 PAGINA 7 htervolging inbrekers PHEN AAN DEN RIJN De poli van Alphen heeft in samenwerking t de rijkspolitie drie inbrekers na itervolging vannacht uiteindelijk in afroom kunnen aanhouden. Een pa- flauille van de politie trof op de Lupi- aifrngel een opengebroken auto aan en een auto wegrijden. De achtervol- 't|g werd ingezet en voerde via (uwveen en Mijdrecht naar Uit- 1 m. In de auto werden een Haarlem- r en twee Amsterdammers aange- 'ijjffen, allen rond de 35 jaar jaar oud. drietal was op de Lupinesingel be- geweest met het openbreken van ;ti auto van een vertegenwoordiger in er iden en zilveren sieraden. Zij wer- jf i daarbij door de politie gestoord, sieraden bevonden zich nog in de De inbrekers zijn ingesloten en „^den nog verhoord. Toch geen uitbreiding lijst woningzoekenden in Wassenaar WASSENAAR In Wassenaar wordt niet vol daan aan het verzoek van Gedeputeerde Staten (GS) uitbreiding te geven aan de criteria van de gemeente Wassenaar omtrent de erkenning en inschrijving van woningzoekenden. Dit heeft de gemeenteraad gisteravond unaniem beslo ten. Uitbreiding van die woningzoekèndenlijst is volgens Ben W een doelloze handeling die tot niets leidt. Bij het herzien van de woon ruimteverordening, vorig jaar, stelde GS de vraag of Wassenaar degenen, die niet econo- misch-gebonden zijn ook wil inschrijven als woningzoekenden. Evenals bij vorige vergade ringen over dit onderwerp, besloten de raadsle den tegen deze toevoeging van de woonruimte- verordening te stemmen. „Lijst niet langer ma ken (VVD)", „Verzoek GS niet inwilligen (CDA)", „We worden er weinig wijzer van (D'66)" waren enkele reacties tijdens de bespre king. Vrouw gewond in Voorschoten VOORSCHOTEN Een vrouw uit Voorschoten is gis termiddag gewond geraakt toen zij op de Julianalaan in haar woonplaats door een auto werd aangereden. De vrouw moest met gebroken ribben en een hersenschudding naar het AZL worden vervoerd. De vrouw was de Julianalaan overgestoken toen het voet gangerslicht op rood stond. Een 56-jarige Voorschotense automobilist die optrok en waarschijnlijk de andere kant heeft uitgekeken, reed tegen haar op. Nieuw secretaris gemeente Noordwijk NOORDWIJK De gemeenteraad moet vanavond een nieuwe ge meentesecretaris benoemen. Op 1 juli komt de post vacant. De heer Van Sprang gaat met ingang van die datum met pensioen. Veertig jaar heeft hij de Noordwijkse ge meenschap gediend. Voor de vaka- ture hebben zich 42 sollicitanten gemeld. Na een uitgebreide selectie-proce dure,. waarin ook een inspraak- groep van het secretariepersoneel opereerde, is men tot de aanbeve ling van een drietal gekomen. Nummer één op de voordracht staat drs. E. M. A. Ponjee uit Rot terdam. Ponjee is 35 jaar. In de Maasstad bekleedt hij de funktie van plaatsvervangend afdelings hoofd voor sociale zaken op de se cretarieafdeling sociale zaken, volksgezondheid en bijzondere groepen. Hij is vanaf 1972 in dienst van de gemeente Rotterdam. Twee de op de lijst is C. L. G. Cleophas (46) uit Nieuw-Vennep. Deze kan didaat werkt al achttien jaar bij de gemeente Haarlemmermeer. Thans is hij hoofd van de afdeling plan ning en coördinatie. Als derde man op de aanbeveling staat de heer A. Boering (39). Hij is vanaf 1969 in dienst van de gemeente Noordwijk en thans chef van de afdeling ruimtelijke ordening en volkshuis vesting. 1 5SENHEIM De -frheid mag later niet in dat de Menneweg log moet worden aan- ast als blijkt dat deze het verkeers- en par- iraanbod niet aan kan. is één van de voor arden die de raadscom- sies voor ruimtelijke ening en verkeer gis- Bvond hebben gesteld -jorens akkoord te gaan het principe-besluit de vestiging van een station aan de Schip- lijn wenselijk is. Een ier belangrijk punt is ir deze raadscommissies financiële kant van de lieg van een station, arover vergadert de dscommissie financiën rgenavond. De vestiging aan de Menne weg wordt door een ambtelijke werkgroep als meest geschikte locatie voor een NS-station ge zien. Ook volgens burgemees ter A.J. Kret is het de meest voor de hand liggende plaats: centraal bij het dorp (volgens het ambtelijk advies zal het station voornamelijk voor Sas- senheim functioneren) en het minst kostbaar. De vestiging bij de Warmonderdam is eer der al door de NS afgewezen vanwege het te verwachten lage aantal reizigers. De derde mogelijkheid, een station aan de Zandslootkade waarvoor vooral de CDA-fractie voelt, zal volgens de burgemeester veel meer geld kosten. Dit om dat de Wasbeekerlaan dan moet worden aangepast, want de bussen zouden niet onder het bestaande viaduct naar een station toe kunnen. Bovendien stelde hij daarover: „We ken nen al een onaangename plek voor fietsers en voetgangers: de gescheiden fietspaden ach ter bosjes bij de Sikkens. Bij een station aan de Zandsloot kade zullen fietsers en voet gangers achter de sporthal langs moeten in het donker". De voorwaarde van „Later geen aanpassingen aan de Menneweg en dus financiële offers van de gemeente", werd met name gesteld door de VVD-fractie. De achtergrond daarvoor is dat deskundigen nu beweren dat de weg vol doet als toevoerweg voor het toekomstige station. De raads leden vrezen echter dat later mocht blijken dat er veel be langstelling is voor het statidn en dat de weg dan te smal zal zijn, waardoor geparkeerde auto's de weg zouden blokke ren. Duidelijk is echter dat er wel parkeervoorzieningen ge troffen moeten worden, omdat er nu al parkeeroverlast is tij dens de competitie door de be zoekers van het sportcomplex Wasbeek. Burgemeester Kret opperde de mogelijkheid om de ingang van het complex te verleggen naar de Vijf Meiweg zodat een parkeerterrein bij het station zou kjinnen wor den aangelegd. Kosten van de hele operatie: 1,3 miljoen gul den, hetgeen de gemeente op een jaarlijkse last van 130.000 gulden komt te staan. Voor dat bedrag zal ruimte moeten wor den gemaakt in de meeijaren- begroting en het investerings schema. leiding van de invoering van het rioolrecht. Verder stellen de fracties dat, mocht het sta- NS-halte niet ten koste mag gaan van het streekvervoer, nde commissies stellen dat tion inderdaad er komen, het de verbindingen (met name Belastingen Deze cijfers leverden bij alle fracties de reactie op dat de vestiging van een NS-station in Sassenheim niet ten koste mag gaan van een belasting verhoging voor de burgers. Dat sprak de gemeenteraad al uit bij de behandeling van de begroting voor 1983 naar aan- geld dus zal moeten worden gevonden door andere investe ringen na te laten of uit te stellen. Het geld zou op zijn vroegst in 1986 beschikbaar moeten komen, omdat dan be kend wordt of de NS een hal teplaats Sassenheim op de Schiphollijn in de dienstrege ling kan opnemen. De NS gaat uit van vier treinen per uur tussen Schiphol en Amster dam, terwijl de minister van verkeer en waterstaat te ken nen heeft gegeven twee trei nen per uur voldoende te vin den. De twee laatste voorwaarden voor het principe-besluit zijn dat de rijksoverheid met klem verzocht moet worden subsidie te geven voor de aanleg van voorzieningen bij het station en dat de vestiging van een die tussen Haarlem, Sassen heim en Leiden) maximaal van één dienst per kwartier mogen teruggaan naar één verbinding in de twintig mi nuten. Burgemeester Kret dringt aan op een snelle beslissing door de gemeenteraad. Het station zou op zijn vroegst in 1986 kunnen gaan functioneren, maar verder onderzoekingen naar de vestigingsmogelijkhe den hangen volgens de burge meester af van een principebe sluit van Sassenheim. „We kunnen niet nu zeggen: „on derzoek maar" en dan later zeggen dat we het geld er niet voor over hebben. Bovendien moet ook het bestemmingsplan Landelijk Gebied worden aan gepast, hetgeen de nodige tijd vergt". EORGANISATIE GEMEENTELIJK APPARAAT TWIJK De hero- •wegingsoperatie van voelt voor omscholing", zei de heer Pullen, chef neentelijke taken, die van de afdeling financiën, menteel in gang is ge- gistermiddag tijdens een zal geen gedwongen vergadering van de raads- slagen met zich mee- commissie financiën, ïngen. Wel zal van een atal ambtenaren, bij e het takenpakket irdt ingekrompen, de lige flexibiliteit wor- verwacht bij het func- leren binnen het ge- ïntelijk apparaat, fanneer er een baan ten de secretarie weg- |t en er een baan bij bij- irbeeld de gemeentebe- jjven bijkomt moet van ambtenaar kunnen len gevraagd of hij Hoewel de heroverwegingso peratie dus geen gedwongen ontslagen met zien mee zal brengen neemt de werkgele genheid binnen het gemeente lijk apparaat ook niet toe. Ie dere vacature die ontstaat door natuurlijk verloop zal kritisch worden bekeken en eventueel niet worden vervuld. Overigens is de gemeente zich wel bewust van haar verant woordelijkheid voor de werk gelegenheid, aldus wethouder J. van der Plas tijdens dezelf de commissievergadering. Men wil dan met name iets doen voor het bedrijfsleven. „Het is nu al duidelijk dat bepaalde investeringen die voor 1983 gepland waren niet kunnen worden uitgevoerd. Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te geven, denk bijvoor beeld maar aan het ontbreken van de verklaring van geen bezwaar van de provincie. Om deze investeringen echter niet terug te laten lopen zullen we daarom investeringen die voor bijvoorbeeld 84 of 85 gepland stonden naar voren halen. „De gemeente streeft ernaar om ook in 1983 voor rond de der tig miljoen te investeren. „Die ruimte hebben we nog als rij ke gemeente", zo zei wethou der Van der Plas, „en het be schikbaar stellen van dit be drag is een enorme stimulans voor het bedrijfsleven." den. Het argument van de boeren dat bomen planten in strijd zou zijn met het bestem mingsplan werd door de pro vincie niet geaccepteerd omdat bomen planten ook agrarische doeleinden zou kunnen heb ben. De voorzitter van de groep agrariërs stelde dat de beste grond bestemd wordt voor de watervogels, „de boe ren krijgen de kwel en de kat- teklei". De agrariërs betreuren DSCHENDAM In een ienkomst van Leidschen- }tse agrariërs met ambtena- die nauw betrokken zijn de ontwikkeling van de evaart- en Damhouder- ot recreatiegebied de provincie de toezeg- g gedaan dat een alternatief i van de agrariërs door de 'incie ernstig zal worden udeerd. I gesprek is tot stand geko- op grond van grieven het vooral dat voor de vogels ir het gebrek aan inspraak wel naar vervangend gebied i belanghebbenden en de wordt gezocht en niet voor de irmatige belangstelling van boeren. ';ant van de provincie voor Wat de inspraak betreft werd 'ensen van de vogelvrien- van de kant van de provincie gezegd dat de boeren evenveel mogelijkheden hebben gehad als iedere andere burger. Over de kwaliteit van de verschil lende percelen zou in details nog wel te praten zijn. De boe ren zouden ook voldoende schadeloos worden gesteld waarop de agrariërs stelden dat geen enkele boer er totnu- toe in geslaagd is voor het ge boden geld een boerderij te be- machtigen- 'NSBURG Het Genootschap Oud-Rijnsburg houdt woens- 23 maart zijn jaarlijkse ledenvergadering. Tijdens deze bij komst, die om acht uur begint in De Voorhof, zal de film r het corso in 1982 worden vertoond. De film werd door de )A gemaakt. De rolprent geeft niet alleen een goed beeld i het corso, maar ook van de aktiviteiten er om heen, zo "dt er een kleine persiflage op het corso vertoond. Tevens er enkele interviews met Rijnsburgse prominenten opgeno- i. de uitnodiging hebben de leden ook het jaarboekje van het lootschap in de bus gekregen. Een uit bijna 100 pagina's be- ind informatief boekje, met onderwerpen die op Rijnsburg toeld ziin. Tijdens de bijeenkomst zal wederom een „Rijns- g-schildje" worden uitgereikt aan degene, die zijn huis in Ie staat opgeknapt heeft. Dr de aanvang de zaal gaat om 19.00 uur open en tijdens pauze kunnen belangstellenden de kleine expositie bezichti- die is ingericht met schenkingen en aankopen van het Ge nschap. Tevens zullen er diverse mededelingen gedaan wor- i over de aktiviteiten van deze vereniging. Zo hoopt het ack- 'e Genootschap de Cornelis Jetses-expositie, met onder meer eningen van ót en Sien, zes weken lang in het Rijnsburgse dtteum ten toon te stellen. Gedeputeerde Borgman heeft gistermiddag de dependance van de Boskoopse veiling op het terrein van veiling Flora in Rijnsburg geopend. Een en ander geschiedde door het openen van het hek rond de nieuwe dependance. Na het verrichten van de officiële handeling en de bezichtiging van het bedrijf, ging men weer terug naar de veiling Flora, waar de heer Borgman, die de commissaris van de koningin verving, een toespraak hield. Gisteravond werd er in de dependance open huis gehouden, waar druk gebruik van werd gemaakt. VOORSCHOTEN Ruim duizend graskarpers werden gis termiddag in de singels van Voorschoten uitgezet door leden van de hengelclub. De singels in Voorschoten hebben een te veel aan groen. Graskarpers, een kleine karpersoort, leven van het groen in het water. Nadat vorige week in de Ber khoutvijver grote karperachtigen werden uitgezet als ver maak voor de kinderen, die naast eendjes ook vissen zouden kunnen voeren, kwam een aanbieding voor graskarpers. Ter plaatse waren er te veel en omdat Voorschoten kampt met een overtollige waterplantengroei in de vijvers, uiteindelijk een gevolg van de verontreiniging, die ondanks de waterzui vering niet is weg te werken, ging de gemeente Voorschoten op de aanbieding in. De graskarpers krijgen voorlopig gelegenheid om zich in Voorschoten thuis te gaan voelen in het water rondom de ijs baan. In de nabije toekomst zullen de belemmeringen wegge nomen worden en kriigen de graskarpers de gelegenheid om heel Voorschoten via het water te gaan verkennen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Voorschoten is Voorscho ten echt niet zo visbewust, maar het ene initiatief (vissen voe ren in het park) lokt gewoon het andere uit. Volgens een vi- sexpert voelen de graskarpers zich alsof zij thans zitten rond om een rijk gedekte tafel. Iedere hap is raak en op de duur bespaart het Voorschoten in werk omdat deze vissen veel groen weg(vr)eten dat ander weg gehaald zou moeten wor den. Voor de liefhebbers: deze karpers zijn niet eetbaar. Energie De Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebe leid organiseert morgen in Sassenheim een bijeen komst over energie en energiebeleid. In Bowlingcen trum „De oude Tol" aan de Hoofdstraat 147 wordt van af acht uur gepraat over wel of geen kern- wind- en zonne-energie. De discussies zijn verbonden aan de Brede Maatschappelijke Discussie (BMD). Op 30 maart is er een tweede bijeenkomst in Sassenheim. Kleur en geur Verschillende zaken in Lisse hebben voor morgen een voorlichtingsavond op het programma staan over de nieu we geuren en kleuren van dit seizoen. Make-up, parfums, zonnebrandmiddelen, badmode en dergelijke worden ge toond. Verder is er een demonstratie aerobic-dancing door de Hillegomse sportschool Physical. De avond begint om acht uur in De Beurs aan de Haven. Toegangsbewijzen, kosten 7 gulden 50, zijn verkrijgbaar aan de Kanaalstraat 106 in Lisse. Adema-orgel Het derde actieconcert voor de restauratie van het Adema-orgel van de St Agathakerk in Lisse wordt morgenavond gehouden. Vanaf half negen spelen de organist Klaas Jan Mulder uit Kampen, en Han Ka- paan, hobo. Ze voeren werken uit van Joh. Seb. Bach, John Stanley, César Franck en Eugène Bozzo. De twee de speelmiddag voor iedereen wordt op zaterdag 26 maart gehouden van 2 tot 6 uur, en waar men voor f 10,—per kwartier op het Adema-orgel kan spelen. Madrigalesco de streekmuziekschöol Leiden geven morgenavond een concert in de Groene of Willibrord Kerk in Oegstgeest. Op met John McFarlane als solist, de suite voor strijkorkest van Willem van Otterloo en de mis in g van J.S. Bach. De muzikale leiding is in handen van Henk Briër. Organist is Theo Goedhart. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kerk. Aanvang kwart over acht Wammes De Jeugdsoos Wammes organiseert morgen een soosa- vond (spellenavond) in het Koudekerkse vrijetijdscen trum De Ridderhof. Inlichtingen: Els Overduin, Dorps straat 59 in Koudekerk. Talentenjacht De Stichting Kulturele Aktiviteiten Noordwijk (SKAN) is van plan zaterdag 28 mei een talentenjacht te organiseren. Aankomende „talenten" op het gebied van muziek, toneel, tehater of cabaret kunnen zich hiervoor aanmelden. „Een deskundige jury zal voor een goede beoordeling zorgdra gen meldt SKAN. Mensen, die mee willen doen, kunnen zich schriftelijk aanmelden bij SKAN, p/a Alb. Verwey- straat 9, 2202 NM Noordwijk. Daarna ontvangt men een in schrijfformulier. Ook kan men voor informatie bellen met Hans Bakker, 01719-11801 Zomerjeugdkamp 15 jaar kan, ongeacht of men lid is, deelnemen aan het zomerkamp van de stichting 't Spinneweb. De leiding van de jeugdclubs heeft namelijk gemeend de jeugd kampen een open karakter te geven. Enerzijds omdat het aantal leden van de clubs terugloopt en anderzijds omdat er geluiden zijn dat er jongens en meisjes zijn die wél op kamp willen maar om diverse redenen geen lid willen of kunnen worden van een van de groepen die wekelijks bijeen komen in t Spinnenweb. Het zo merkamp wordt gehouden van 17 t/m 23 juli in Oir- schot in Noord-Brabant De kosten bedragen honderd gulden. Voor informatiemej Liesbet Winkelmolen, Zonnegaarde 6, telefoon 1756. Ouderen De katholieke bond voor ouderen in Zoeterwoude-dorp houdt morgen een kaartmiddag in bejaardencentrum „Hui ze Emmaus". Om twee uur tal voor de eerste maal troel worden gedraaid. Apartheid Morgenavond wordt in „Ons Huis"aan het Kosterspad te Zoeterwoude een tweede bespreking gehouden inza ke bet organiseren en stimuleren van een actie „Zoe terwoude tegen apartheid". Het initiatief hiertoe is ge nomen door de „Boycot Outspan Aktie" te Leiden die al meer dan tien jaar aktief is. Mensen die in dit on derwerp geïnteresseerd zijn, zijn om acht uur van har te welkom. EHBO Lisse De EHBO afdeling Lisse houdt morgenavond de jaarlijkse ledenvergadering. Deze vergadering vindt plaats in ge bouw Salvatori aan de Wagenstraat en begint om acht uur. Na de opening door de voorzitter zullen diverse verslagen aan de orde komen, alsmede de bestuursverkiezing. OEGSTGEEST De fractievoorzitter van het CDA in de Oegstgeestse bare scholen gehandhaafd kunnen blijven eventueel met combinatieklassen., Eén gemeenteraad, de" heer openbare kleuterschool, na- Van Veen, verzet zich te- mel1k "De Bokkensprong gen plannen om de Mon- tessori-kleuterschool en de openbare Floraschool samen te voegen. Een en ander kwam gisteravond ter sprakte tijdens een ge combineerde vergadering van de raadscommissies onderwijs en financiën. Van Veen betoogde dat ook zonder genoemde samenwer king in Oegstgeest vier open- zou, omdat er totaal drie kleuterscholen zijn, aan twee openbare scholen leerlingen kunnen leveren. Het aantal kleuters op genoemde school is namelijk rond 70. Van Veen vond dat de be dragen die in het memoran dum genoemd worden wat ongenuanceerd zijn aange duid. Het geldt hier de Rijks- overheidskosten en niet al léén de gemeentelijke. Be stuurlijk heeft het CDA zijn twijfels omdat er een Stich ting Montessori onderwijs is, een Raad van Bijstand, een medezeggenschap- en een begeleidingscommissie die toezien op het Montessorige- beuren. „Dat gaat problemen geven", vindt Van Veen, „een bijzondere school moet je bijzonder laten". Volgens Van Veen zijn er ook proble men van de Montessoribasis- school naar voortgezet on derwijs. Overigens bleek gisteravond dat de VVD het voorstel van het college, samenwerking tussen Montessorikleuter- school en Floraschool, steunt „In het gemeentelijk beleids programma is daarover al in positieve zin geschreven". Mevrouw Bosman (PvdA) sloot zich hierbij aan „mits de bestuursvorm van de openbare Montessorischool hetzelfde zal blijven als van alle andere openbare scholen in Oegstgeest". Sprekende over de kosten verklaarde wethouder Kohleck dat in het onderhavige plan er van uit gegaan is dat het een stuk handhaving van de werkge legenheid betekent: „Dat staat voorop". Donderdag avond zal de gemeenteraad beslissen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7