TAFEL Demografie vernietigt eigen voorstellingen Braziliaanse bisschoppen: Ernst maken met keuze voor de armen Ceicbc kerk wereld ACHTERGROND OJEC vraagt kerken om bestrijding van anti-judaïsme Rudings eigen weg £eidóc6owa/nt DINSDAG 22 MAART 1983 P« Brits-Argentijns kerkelijk contact De secretaris-generaal van de Britse Raad van Kerken, dr. Philip Morgan, zal van 8 tot 16 april een bezoek brengen aan Argentinië. Doel is persoonlijk contact te leggen met de Argen tijnse Raad van Kerken. Hij zal voorstellen een vergadering te beleggen van vertegenwoordi gers van beide raden. Daarbij zou moeten wor den bekeken welke vragen nog zijn overgeble ven in het gebied van de zuidelijke Atlantische Oceaan, na de herovering van de Falkland-ei- landen door Groot-Brittannië.Het is nog niet bekend, of Morgan ook contact zal hebben met de Argentijnse bisschoppenconferentie, welk li chaam geen deel uitmaakt van de Argentijr Raad van Kerken. Wel heeft hii een introai tiebrief bij zich van kardinaal Basil Hume, aartsbisschop van Westminster. Voor hervormde zending 177.000 gulden meer De Raad voor de Zending van de Nederlandse hervormde kerk heeft over vorig jaar 177.000 gulden meer ontvangen dan over 1981, toen het eindbe drag 10.565.000 gulden was. Eind 1982 was 8.760.000 gulden binnen. In januari van dit jaar ontving de Raad voor de Zen ding uit de gemeenten nog eens 1.982.000 gulden voor 1982, zo dat het eindbedrag 10.742.000 gulden werd. De Raad voor de Zending heeft het richtbedrag voor 1983 vastgesteld op 11.4 miljoen gulden. Paus pleit voor Frans bijzonder onderwijs Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de Franse regering gevraagd het bijzon der onderwijs te respecteren. Tijdens de audiëntie voor de nieuwe Franse am bassadeur bij de Heilige Stoel, Xavier Daufresne de la Chavalerie. ging de paus indirect in op de spanningen tus sen de rooms-katholieke kerk en de re- Sring-Mitterrand. ngeveer zestien procent van de Franse kinderen gaat naar katholieke scholen. Er is sterke druk op de regering subsidies aan het bijzonder on derwijs te staken. De Franse bisschoppen, alsmede de Franse katholieke oudervereniging, hebben herhaaldelijk hun bezorgdheid hierover laten blijken. Het reent op vrije meningsuiting en op vrijheid van geweten hou den volgens de paus ook in dat de kerk haar godsdienstig leven zelf mag inrichten. De leiding van de Brazili aanse bisschoppenconfe rentie (CNBB) wil de be houdende sectoren bin nen de kerk die „dc noodzakelijke sociale her vormingen tegenwer ken", voor haar stand punt winnen. Voor het eerst wordt in eer CNBB-document niet al leen kritiek geuit op het economisch beleid van de Braziliaanse regering, maar ook op geestelijken, die weigeren voor de ar men te kiezen. Het docu ment, dat volgende maand op de algemene vergadering van de Bra ziliaanse bisschoppen wordt besproken, bevat richtlijnen om „via evan gelisatie een nieuwe, rechtvaardige en broe derlijke samenleving" tot stand te brengen. Gehekeld worden het autori taire bewind, het kapitalisti sche ontwikkelingsmodel zowel in de grote steden als op het platteland en het elitaire onderwijssysteem. Een deel van de pastorale mede-, werkers en leden van de ker kelijk hiërarchie wordt ver weten, dat zij in de praktijk sociale hervormingen probe ren te verhinderen „omdat zij in alles de klassenstrijd zien en geen begrip hebben voor de rechtmatige en nobele strijd voor de rechtvaardig heid". Een uitvoerig uittreksel van het document is zondag gepu bliceerd in de links-liberale krant „Folha de San Paolo". Het is kennelijk met opzet uitgelekt om een halt toe te roepen aan het offensief van conservatieve zijde tegen de vooruitstrevende bisschoppen in Brazilië en Midden-Ameri- ka. De behoudende sectoren voelden zich de afgelopen we ken gesterkt door de kritiek van paus Johannes Paulus II op de revolutionaire rooms- - katholieken in Nicaragua. „Waarom zwijgt de CNBB nu en steunt zij de paus niet?" zo vroeg de rechts-liberale krant „O Estado de Sao Paolo". Het antwoord van de CNBB-leiding is niet alleen een bevestiging van het standpunt van de Braziliaanse bisschoppen zelf. Voor het eerst wordt ook van de be houdende geestelijken ondub belzinnig verlangd, dat zij „de keuze voor de armen", in 1979 uitgesproken door de Latijns- -Amerikaanse bisschoppen conferentie te Puebla (Mexi co), in de praktijk brengen door „zich in te zetten voor de volledige bevrijding van de armen'Ook zij moeten „de mechanismen die de armoede veroorzaken aan de kaak stel len en de aspiraties en organi saties van het volk stéunen". Het document spreekt zich uit voor die bisschoppen en pries ters die „bij sociale conflicten het volk steunen met hun duidelijke aanwezigheid en daadwerkelijke hulp". Kritiek wordt geuit „op de voortdu rende discriminatie van de vrouw in de kerkelijke orga nisaties, op geestelijken die zich nog steeds bezorgd ma ken over hun eigen status en op die rooms-katholieke on derwijsinstellingen die in de praktijk sociale discriminatie toepassen". Het CNBB-docu- ment noemt de kerkelijke ba sisgemeenschappen van fun damenteel belang voor de op bouw van een broederlijke sa menleving. Het „Overlegorgaan van Jo den en Christenen" (OJEC) gaat de officiële instanties van de christelijke kerken in Ne derland in een brief vragen om maatregelen ter bestrij ding van het anti-judaïsme in eigen kring. Gisteren is aan de instanties van de christelij ke kerken, die zich bezighou den met de relatie „Kerk en Israël verzocht te adviseren over de inhoud van een der gelijke brief. Het OJEC, dat eind 1981 is opgericht, is een orgaan waar in vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap en van de christelijke kerken elkaar op gelijkwaardige basis ont moeten om samen een aantal taken aan te vatten. Het zwaartepunt van de activitei ten van het OJEC ligt op edu catief vlak. Met name ziet het OJEC een taak in het ver schaffen van informatie over ioden en jodendom en in het bestrijden van vooroordelen die jóden en christenen over elkaar hebben. Dr. S. Schoon, de voorzitter van het OJEC, deelde giste ren tijdens een persconferen tie mede, dat het OJEC in de korte tijd van zijn bestaan een begrip in Nederland is gewor den. Zo is met de Raad van Kerken afgesproken, dat de raad geen uitspraken over het jodendom zal doen zonder het OJEC erbij te betrekken. Voorts wil het OJEC school boeken op uitingen van an ti-judaïsme gaan onderzoe ken. In april zal in de West- duitse stad Heppenheim een bijeenkomst van de Interna tionale Raad van Christenen en Joden (ICCJ) worden ge houden, waarin gesproken zal worden over de criteria die voor een dergelijk onderzoek geschikt zijn. Het OJEC is bij de ICCJ aangesloten. In augustus zal in Amersfoort een internationale vergade ring van de ICCJ worden ge houden over de bijdrage die ioden en christenen vanuit hun traditie kunnen leveren aan de totstandkoming van de vrede. Tot de sprekers beho ren de toekomstige voorzitter van de Raad van Kerken, prof. D. C. Mulder en de pole moloog prof. B, V. A. Roling. Tevens is het OJEC begonnen met een boekenreeks. Het eerste nummer inventariseert wat er momenteel op het ge bied van de „leerhuizen" in Nederland gebeurt. In leerhuizen, die in joodse kring een veel langere tradi tie hebben dan in christelijke kring, probeert men de eigen leer in het licht van de tradi tie te bestuderen. Voor chris tenen betekent dat, dat zij niet alleen de christelijke tra ditie, maar ook de joodse tra ditie en de joodse wortels van het christelijk geloof op het spoor proberen te komen. Het OJEC heeft een commissie in gesteld die' tot doel heeft de ervaringen van de leerhuizen, die momenteel als paddestoe len uit de grond schieten, te bundelen. Frans leerboek voor katechese herzien na kritiek Ratzinger Het Vaticaan en de Franse bisschoppen hebben na enige maanden onderhandelen hun geschil over de katechese bij gelegd. Kardinaal Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de geloofsleer en bis schop Jean Vilnet, voorzitter van de Franse bisschoppen conferentie, hebben gisteren in een gezamenlijke verkla ring de herziening aangekon digd van het katecheseboek „Pierres vivantes" (levende stenen). Kardinaal Ratzinger had be gin dit jaar in een lezing te Parijs de Franse katechese een „misère" genoemd. Daar bij had hij onder meer gewe zen op de vier pijlers waarop het rooms-katholieke geloof volgens hem gebaseerd dient te zijn: de Tien Geboden, het Credo, het Onze Vader en de zeven sacramenten. In de nieuwe versie van „Pierres vivantes" zullen deze aspec ten beter uitgewerkt worden, aldus de verklaring. Het omstreden katechese boek, dat enkele jaren gele den uitkwam, ademt de geest van het tweede Vaticaanse concilie, zo schreef kardinaal Etchegaray in het woord vooraf. Zoals ook in Neder land in de katechese gebrui kelijk is, gaat het boek uit van de dagelijkse werkelijk heid. Vooral conservatieve kringen, met name die rond om de geschorste aartsbis schop Lefèbvre, hebben scherpe kritiek op „Pierres vivantes" geleverd. De kritiek van Ratzinger had in Frankrijk tot grote onrust geleid onder de 150.000 men sen die in hun vrije tijd kate chese geven. Aartsbisschop Decqutray uit Lyon zag zich genoodzaakt in het openbaar zijn vertrouwen in zijn ze venduizend katecheten uit te spreken. Vorig najaar heeft de paus de Franse bisschop pen tijdens hun ad limina-be- zoek er op gewezen, dat al leen zij verantwoordelijk zijn voor de katechese in hun land. De verklaring van Rat zinger en Vilnet onderstreept deze zienswijze. MINISTER Ruding van financiën, blijkens opiniep uf tot voor kort het minst bekende lid van het kabinet-] te heeft de afgelopen dagen volop in de publiciteit gesta v* alleen door zijn curieuze interview met Elseviers M maar vooral door zijn optreden tijdens het Brussels^ raad over de crisis in het Europese geldstelsel. Een e< van financiën moet dat brengt dit ambt met zich tu een nogal hoekige persoonlijkheid zijn die, als het ra W) eigen weg gaat. Uit mededelingen van de bewindsi J" teravond blijkt, dat hij dit ook in Brussel deed doe tegen het zeer zwaar wegende advies van een van zi gangers, nu president van de Nederlandsche Bank, senberg, te besluiten de gulden niet, net als de D-m en een half procent te laten revalueren, maar de wa ging van onze munt te beperken tot drie en een half Ruding ging in Brussel dus zijn eigen gang. Geen gi I lijke zaak als men daarbij in aanmerking neemt dat v dene van zijn gesprekspartners, zoals de ministers De Frankrijk, Stoltenberg van de Bondsrepubliek en I van België over een lange politieke ervaring beschil DAT hem ook de opwaardering van de gulden mei een half procent in ons land niet in dank afgenoi i worden was bekend. Die opwaardering (revaluatie) Ir dat onze export naar de meeste andere landen duurdi en onze concurrentiepositie kan verzwakken; woordi van het Nederlandse bedrijfsleven maakten dat giste alle toonaarden duidelijk. Maar men zal ook in ogeif: moeten nemen dat de D-mark, de valuta van onze d rijkste handelspartner, nog forser in waarde is waardoor onze positie ten opzichte van de Bondsr d relatief is versterkt. Terecht zei premier Lubbers gist" zijn minister van financiën tijdens het overleg in Bn termate knap heeft gemanoeuvreerd". Te hopen is dat Ruding nu, gegeven de in Brussel naar voren gekomen sterke positie van de gulden, ee avond door een van zijn andere voorgangers, mr. sen, gegeven advies zal volgen en in de komende nota gestalte zal geven aan een meer stimulerend Gehakt, rode kool met gebakken uien en aardappelen zacht zure lammetjespap Voor twee personen hebt u nodig: 150 g gehakt, sneetje brood, 1 lepel losgeklopt ei, zout, pe per, nootmuscaat, 20 g boter, mespunt bloem, aroma, ket jap, worcestersa us; 250 g rode kool, zout, laurier blad. kruidnagel, 1 zure ap pel, suiker, azijn, 250 g uien, 15 g boter, 0,5 tot 1 kg aardappelen; £5 dl melk, 40 g bloem of volkorenmeel, 2,5 dl karne melk, bruine basterdsuiker of stroop Week het brood in warm wa ter. Druk het teveel aan water er uit en maak het sneetje fijn. Haal er dan zo nodig de korst uit. Kneed brood met gehakt, ei, zout, peper, nootmuscaat tot het goed gemengd is en maak er met vochtig gemaakte han den twee gladde ballen van. Laat de gehaktballen tenmin ste een uur koel liggen. Bak ze in warme boter steeds kerend bruin in twintig minuten. Haal het vlees uit de pan, bak even de bloem in het overgebleven vet en doe er dan weinig wa ter bij. Laat de aanbaksels op lossen in de zachtkokende jus en doe er weinig aroma, ketjap en worcestersaus bij voor de smaak en de kleur. Kook de rode kool in circa een kwartier gaar met laurierblad, kruidnagel en stukjes appel en maak haar af met zout, suiker en azijn. Bak de grofgesneden uien gaar en lichtbruin in de boter, reken daar ook een kwartier voor en houd de eer ste tien minuten de pan dicht. Schep rode kool en uien door elkaar. Meng bloem of volkorenmeel in de pan met de melk, breng dit mengsel al roerende aan de kook, laat het een minuut doorkoken en laat de pan dan lauw worden. Roer er vervol gens de karnemelk door. Geef de suiker of stroop er apart bij. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Vanaf 2 mei begint het centraal schriftelijk eindexa men voor de middelbare scholen. Het Grote Moment voor veel leerlingen, een tijd van spanning en zenu wen ook. Hoewel de kandidaten dan al het eerste deel van het eindexamen achter de rug hebben: het school onderzoek. Schoolonderzoek en het centrale examen leveren een cijfer op dat de leerling als resultaat van zijn schooltijd meekrijgt. In een serie artikelen wijden we aandacht aan het komende eindexamen en de vak ken waarvan de vergaarde kennis wordt getoetst Van daag: demografie In het toekomstonder- zoek, ook wel de futuro logie genoemd, wordt te genwoordig een zeer be langrijke plaats toege kend aan ae demografi sche vooruitberekening, zeg maar: de voorspel ling van de samenstel ling die de bevolking straks te zien zal geven. Dit komt doordat het zwaartepunt van het toe- komstonderzoek is ver schoven van de technolo gie naar het economische en sociale terrein. Onze verzorgingsmaatschappij immers verwacht van zijn overheid dat hij een steeds grotere rol speelt in het maatschappelijk bestel. Voor de vervulling van die rol dient de overheid niet al leen te beschikken over uit gebreide, zinnige informatie aangaande de huidige toe stand van de samenleving, maar ook aangaande de mo gelijke ontwikkelingen van de maatschappij in de toe komst Hoeveel mensen zul len in het jaar 2000 Neder land bevolken? Voor hoeveel van die mensen zal er onder wijs nodig ziin, een baan, een huis, gezondheidszorg, gele genheid voor recreatie, een goede oudedagsvoorziening? De demografen (letterlijk: bevolkingbeschrijvers) kun nen met hun vooruitbereke ningen helpen bij het vinden van antwoorden op al die vragen. Maar er is voorzichtigheid geboden. Ten eerste hanteren de demografen nogal eens het beginsel: Het kan vriezen of dooien. Ze werken met een hoge en een lage variant. Zo kunnen we volgens hun lage variant tot het jaar 2000 rekenen op de komst van nog eens 70.000 buitenlander? naar Nederland, terwijl hun hoge variant uitkomt op maar liefst 350.000 buitenlan ders erbij. Het hangt er maar vanaf, zeggen ze, welke poli tieke of economische strub belingen we in en buiten Eu ropa te zien zullen krijgen. Het hangt ervan af waar de kinderen van de buitenlan ders, die al hier wonen, hun bruiden en bruidegom m men vandaan zullen halen. En het hangt er natuurlijk van af hoe streng of soepel we ons toelatingsbeleid zullen gaan regelen, hoe open of dicht de mazen in de wet zullen zijn, hoe we zo nodig een mens waardige terugkeer van bui tenlanders naar hun eigen land mogelijk zullen maken. Ervaringen De tweede reden om voor zichtig te zijn met demografi sche prognoses, is de erva ring uit het verleden dat sommige voorspellingen domweg niet in vervulling gaan. Wanneer we kijken naar de resultaten van de zes verschillende vooruitbereke ningen die het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) in een periode van nog geen twintig jaar heeft gemaakt, rijzen er nogal wat vraagte kens. Het hoogste vooruitbe- rekende bevolkingsgetal voor het jaar 2000 bedroeg bijvoor beeld 21 miljoen mensen, het laagste iets meer dan 14 mil joen. Dat scheelt nogal een Wordt ons bestaan bedreigd doordat veel te veel mensen elkaar voor de voeten lopen of in de' wielen rijden, leven onder een te klein dak en slecht water drinken? De prognoses die jaren geleden wezen op een bevolkingsgroei tot 21 miljoen, zijn inmiddels bijgesteld. De maatschappij van de toekomst mag niet dichter bevolkt zijn dan de onze. slok op een borrel voor een land waarvan de Belgische hoogleraar in bevolkingspro blematiek prof.dr. Ph. van Praag al in 1974 vaststelde: „Het bestaan in Nederland is nog geen kwaliteitsbestaan. Veel te veel mensen lopen el kaar voor de voeten of rijden elkaar in de wielen, leven onder een te klein dak en drinken bitter water. Daar om moeten zij, juist in het be lang van die kwaliteit, stre ven naar een bevolking die niet verder meer toeneemt". Ondanks hun misslagen ho pen de demografen toch dat ze er met hun voorspellingen op korte termijn niet al te ver naast zitten. Ze denken dat hun verwachtingen, ge meten over een jaar of vijf, wel in overeenstemming zijn met hoe het met de maat schappij in werkelijkheid zal vergaan. En wat hun progno ses op lange termijn betreft: die kunnen in ieder geval .een waarschuwende werking hebben, zo van: als we door gaan met wat we nu doen, dreigen er gevaren, Het wor den dan voorspellingen die zichzelf door de aard van hun dreiging gelukkig maar vernietigen. Een goed voorbeeld is de prognose van het CBS uit 1965 dat Nederland in het jaar 2000 bevolkt zou zijn door 21 miljoen mensen. Ie dereen zag de onwenselijk heid daarvan in en van de weeromstuit kwam de massa le geboorteregeling op gang die tot vandaag doorwerkt. Nog steeds ligt het te ver wachten gemiddelde kinder tal per vrouw in Nederland onder de 2,1 kinderen die no dig zouden zijn om een gene ratie Nederlanders volledig te vervangen. Sterfterisico Een soortgelijke waarschu wing kan uitgaan van de jongste berekeningen die het CBS heeft gemaakt op het gebied van de gemiddelde le vensverwachting voor Ne derlanders. Bij vrouwen wordt nu een gemiddelde le vensduur van 79,5 jaar voor speld, bij mannen een gemid delde levensduur van 73,25 jaar. Dit verschil is volgens de demografen uit maat schappelijk oogpunt te groot, want het zal tot gevolg heb ben dat aanzienlijke aantal len vrouwen veel jaren van hun leven zullen moeten doorbrengen als bejaarde we duwen. Mogelijk reageert de maatschappij ook weer op deze dreiging en zal het on wenselijke verschil in levens duur worden verminderd doordat bijvoorbeeld meer vrouwen een plaats op de ar beidsmarkt veroveren (het streven daarnaar is al in vol le gang) en zodoende een daarmee samenhangend ho ger sterfterisico gaan lopen. Dan is de prognose van het CBS weliswaar weer eens niet uitgekomen, maar effect zal hij ondertussen wel dege lijk hebben gehad zij het een ander effect dan de femi nisten met hun roep om recht op arbeid zullen beo gen. PIET SNOEREN DE BILT (KNMI) - E drukgebied dat over -Denemarken naar trekt veroorzaakt in d nog enkele maartse b vooral aan de kust i wind, hoewel die 1< gaat afnemen tot har< toe stormachtig uit t noordwest. In het bin neemt de wind af krachtig. In de nacht en ochteni er meer opklaringen o dering van een zwak! drukuitloper. De tem is rond zonsopkomst c plus een graad. Tegen de middag neen wolking van het weste en daarna valt enige ti of sneeuw. De midda ratuur wordt 5 of 7 gri wind is overdag zuid krachtig, windkracht Eindhoven eneeuwb. 9 Xï' Berlijn^ Luxemburg zw.bew. regen b. gen.be* Stockholm h.bew. Lm Palmes h.be». Bekoel reganb. Tel Avtv n.ontv. GRATIS ELK WOENSDAG BIJLAGE BD UW KANT INFORMATIE OVER FILMS.) THEATER, RIC1EATHEXK EN EDI COMPLETE AGÖ

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2