Geen kraker te zien in droomstad van toekomst IN EN OM DE KAS Protestdagen PvdA en CPN tegen het kabinetsbelei Nieuwe vereniging van kwekers op komst in bollenvak Jubileumeditie van Contactorgaan CCWS BINNENLAND/LAND EN TUINBOUW GeidviQowicMtMAANDAG21 maartij PA. .OVERHEID TAST RECHTSSTAAT AAN' Computer geeft foute gegevens over bloembolle INDE BIJLMER IS GEEN TRAANGAS NODIG Na de verschijning van het forse jubileumboek ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de Honselersdijkse bloemenveiling CCWS, toen verzorgd door ing. P. A. Kruyk, is nu een extra-editie verschenen van het Contac torgaan van de vereniging, samengesteld onder advies van Hein van der Zande. Het is een uitgave van 60 bladzijden, waarin de vele en velerlei medewerkers en andere betrok kenen bij de bloemenveiling gelegenheid hebben ontvan gen hun zegje te doen. Uiteraard bestrijkt dat een breed terrein, zowel van de kwekers, veiling, personeel, handelaren, exporteurs, expe diteurs, bouwers en anderen. Vooral als stukje geschied schrijving heeft dit werkje veel waarde. Er worden niet al leen tal van overzichten gegeven over de werkzaamheden binnen en buiten het bedrijf, maar ook toekomstverwach tingen en voorspellingen gedaan, die in het algemeen nogal in optimistische toon zijn gesteld. En ook daarom is dit Contactorgaan het bewaren waard! Om een enkele greep uit dit stukje geschiedschrijving te doen: Sinds de eerste veiling, nu 60 jaar geleden, werd voor een totaal bedrag van 6,4 miljard aan de CCWS omgezet en dat is een compliment voor de Westlandse kwekers. Daar kan meteen aan worden toegevoegd, dat voor dit lopende jaar een omzetcijfer van 900 miljoen gulden wordt ver wacht. Overigens is dit Contactorgaan een stukje levende geschie denis van veel zijden toegelicht. En er wordt in de veiling nog steeds gebouwd en uitgebreid, waardoor straks een be bouwde oppervlakte ontstaat van totaal 200.000 m2. Drie kwart van de aangevoerde produkten wordt naar het bui tenland geëxporteerd, hetgeen er tevens op wijst in hoe sterke mate het Westland van die export afhankelijk is en hoezeer de strijd over de kwaliteit een rol speelt. Voorzitter M. J. Varekamp schrijft in de algemene inlei ding: "Het is allemaal zo vanzelfsprekend zoals het nu is in de afzetwereld van tuinbouwprodukten in Nederland. Hoe wel het wellicht genoeg bekend is hoe het met moeite en durf opgerichte coöperatieve afzetsysteem was in de be- drijfssfeer van de tuinbouw. Het feit dat in nood de beste dingen worden geboren is ook hiermee weer aangetoond. Want individuele zwakte in de markt, welke onaanvaard baar was geworden, werd en is omgezet in een coöperatie ve sterkte. Aan dat principe is in 60 jaar niets veranderd. Daarom moeten we ook ons coöperatieve systeem in de toekomst koesteren. Niet terwille van de coöperatie, want tenslotte is dat een middel, maar ten bate van de tuinbouw en de tuin- bouwstructuur, die door middel van het coöperatieve als afzetgebeuren in Nederland tot zo krachtig is kunnen uit groeien". Het aantal kopers aan de CCWS bedraagt thans 1500 en het aantal aanvoerders 3000. Het personeelsbestand telt 640 personen. De investering die door de telere wordt betaald valt in werkelijkheid minder hoog uit dan 35 miljoen gul den aan nieuwbouwkosten, omdat deze wordt gesubsi dieerd door het Nederlandse ministerie samen met het Eu ropese Garantiefonds voor de Landbouw, waarvan totaal 7 miljoen gulden als subsidie wordt ontvangen. De CCWS blijkt de snelst groeiende veiling van potplanten te zijn met een marktaandeel van 23,8%. Ed van Thijn (Van onze parlementaire re dactie) EDE De regering zet het voortbestaan van de rechtsstaat op het spel door bezuinigingen af te wentelen op gemeenten en provincies. Het kabinet voert bezuinigingen in het wilde weg door, zonder naar de effecten voor de burger te kijken. Dit heeft het Tweede-Kamerlid Ed van Thijn (PvdA) zaterdag gezegd op een landelijke informatiedag van de PvdA voor gemeentelijke en provinciale bestuur ders. „Wie in het wilde weg maatre gelen treft waarvan de burger onmogelijk nog de zin kan in zien; wie het lokale bestuur verstrikt in een web van re gels en wetten en het de mid delen onthoudt om deze na te leven of erop toe te zien dat zij nageleefd worden; wie op die manier de lokale democratie tot in de wortel aantast, die schept grote risico's voor de rechtsstaat", aldus Van Thijn. „Die maakt dat mensen bin nen de lokale leefgemeen schap naar eigen middelen en wegen gaan zoeken om hun recht te beschermen. Die maakt dat wethouders voor onmogelijke keuzes worden geplaatst; waar ligt onze prio riteit. houden wij ons aan de wet of staan wij achter de mensen? Die schept niet alleen conflicten tussen overheid en burgers of tussen burgers on derling. maar tussen overhe den onderling". In Amsterdam riep de fractie voorzitter van de CPN in de Tweede Kamer, Ina Brouwer, op een studiedag over de socia le zekerheid, alle actievoerders tegen kabinetsplannen op om de acties te bundelen. „Door een verbreding en een verster king van actie-coalities kan de regeringspolitiek een halt toe geroepen worden, en kan dit rampenkabinet verjaagd wor den", aldus Brouwer. Zij pleitte voor een nieuwe op zet van de sociale zekerheid waarbij er een volksverzeke ring zou moeten komen met een basisuitkering voor een gelijk aan het min loon nu. Mensen met beidsverleden zouden slag moeten krijgen en wen en jongeren zoud< zonder arbeidsverleden moeten hebben op een ring. Premies voor het zouden betaald moeten den door de werkgevers AMSTERDAM Terwijl staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting vorige week in een sussende toe spraak de Bijlmermeer tien miljoen gulden voor het ondergaan van een face-lift aan het toezeggen was, trokken elders in Amsterdam, op het Reale- neiland, de traangasvloer- sen weg waarmee de ont ruiming van de zoveelste serie kraakpanden was af gedwongen. Het zou voor de bewindsman een goede aanleiding zijn geweest om zichzelf een vraag te stellen. Waarom is er in de Bijlmer nooit traangas nodig? Waarom wordt er in de Bijlmer nooit ge kraakt? Het antwoord: omdat zelfs de meest van huis en haard verstoken krakers niet in dat beton nen labyrint willen wo nen. 1300 flats staan er in middels al leeg, tien pro cent van het totale wo ningbestand. De huurder- ving door die leegstand dreigt op te lopen tot 65 miljoen gulden. Maar geen kraker komt er op af. Vandaar dat in Am sterdam deze vergelijking te beluisteren valt: ,,De tien miljoen die Brokx in de Bijlmer wil stoppen, staan gelijk met een po ging om een lekke olie tanker te dichten met bubbelgum". De door de leegloop getroffen woningbouwverenigingen is het water tot aan de lippen ge stegen. Voorzitter F. Schnei der van „Het Oosten", de grootste woningexploitant in de Bijlmer, heeft al laten we ten: „Wanneer het ons niet lukt een einde aan de leeg stand te maken, moeten we het lef hebben te zeggen: we hebben samen een grote fout gemaakt; we breken de boel af en we beginnen opnieuw en dan beter. We weten nu zo langzamerhand wel dat het anders kan". De Bijlmer, de droomstad van de toekomst die als een nacht merrie op hol sloeg, zonder aanzien van de verantwoorde lijke planologen tegen de grond? Wat zei oud-burge meester Van Hall ook weer toen hij in 1964 het startsein voor de bouw loste? „Nergens ter wereld is tot nu toe een mooiere en modernere stad van een dergelijke omvang tot uitvoering gekomen. De kans ligt er: het project voor het prettigste woonoord dat zich laat denken". Moet dat al weer gesloopt, terwijl de voltooiing van de gigantische stedebouw- kundige expansie eigenlijk pas voor 1985 op het programma staat? Toch is de gedachte niet nieuw. Vier jaar geleden haal de het Amsterdamse gemeen tebestuur, door Bijlmer-zorgen gekweld, de vermaarde Ame rikaanse planoloog prof. Oscar Newman naar de hoofdstad om te adviseren bij het opstel len van een reddingsplan. De hoogleraar kwam, zag en zei: „Van alle projecten ter wereld die ik heb aanschouwd en dat zijn er heel veel is dit het slechtste ontwerp. Je kunt het maar het best helemaal op blazen". Waarom echter? Waarom is de Bijlmer zo'n ar chitectonisch schrikbeeld ge worden dat stedebouwkundi gen sindsdien in paniek de te genovergestelde kant zijn op- gehold en de neo-truttigheid, de kneuterige dwerggroei van Almere hebben geschapen? Ir. M. Klaren van de gemeen telijke dienst huisvesting van Amsterdam geeft dit ant woord: „De grondslag van de verticale tuinstad Bijlmer wordt gevormd door het be ginsel van gelijkheid, door een ongenuanceerde uitleg van de principes van het socialisme eigenlijk. Gelijkwaardigheid wordt vertaald met gelijkheid. Hiermee worden culturele verschillen, die betrekkelijk los staan van de sociaal-econo mische status van de bewo ners, geheel genegeerd". Gladstrijken Anders gezegd: „Het ontwerp van de Bijlmer is een toon beeld van glad- en gelijkstrij- ken. Verschillen in leefstijl of woonvoorkeur zijn principieel uitgebannen. Om iedere schijn van bevoorrechting van groe pen of individuen te vermij den, is uniformiteit tot hoogste goed verheven. Het resultaat is dat voor het wooncomplex, de woning zelf en de woonomge ving één gelijkvormig type is ontwikkeld. Voorts hebben alle stedelijke functies hun ei gen afgebakende gebied: het verkeer op half-hoge, krui- singsvrije wegen, de auto's in grote parkeergebouwen, de voorzieningen als winkels en wijkgebouwen in centra aan de randen van de woongebie den, verscholen onder de we gen. Het ontwerp van de Bijl mermeer is gegrondvest op de filosofie van het stempelkus- sen: een stereotyp, kunstmatig mensbeeld wordt eindeloos herhaald". Korte duur De mens echter laat zich niet door middel van een stempel- kussen klakkeloos in de ver vulling van zijn behoeften en wensen reproduceren. Alle mensen zijn anders en boven dien veranderlijk. Na de triomfantelijke presentatie van het Bijlmer-plan door oud-bur gemeester Van Hall en zijn star-socialistische stadsbestuur bleek de post-natale roes slechts van korte duur. „De verwijdering tussen het gelijk heidsideaal en de werkelijk heid hield gelijke tred met de voortschrijdende bouw", stelt ir. Klaren vast. „De eerste ac ties van bewoners tegen de on leefbaarheid deden de glans In de bloembollenwereld is een nieuwe kwekersvereni ging op komst. En wel een combinatie die zich uitslui tend zal bezig houden met de produktie en afzet van hippe- astrums, die in de volksmond nog altijd beter bekend zijn als amarylissen. Partners zijn Kwekerij De Oudendam te Wilnis, de fa. N. van Geest uit 's-Gravenzande en de fa. Har ry Blom uit Amstelveen. In zet: de ongemeen fraaie nieu we zaailingen van De Ouden- dam. Deze kwekerij werd en kele jaren geleden eigenaar van alle nieuwe zaailingen van de veredelaar Mense uit Vijfhuizen in de Haarlemmer meer. Er moest een volwassen kapitaal voor op tafel worden gelegd, maar je kunt ook in de bloembollenwereld niet voor een kwartje op de eerste rang zitten. Voor de afzet zal de bloembollenveiling Hobaho uit Lisse gaan zorgen. En de heer Niek Trompert uit Lisse, die destijds de verbindingslij nen legde tussen De Ouden- dam en Mense, neemt de ge hele coördinatie voor zijn re kening. Men mag zich afvragen waar om De Oudendam als eige naar van zulke exclusieve ras sen niet alles in eigen hand houdt. We zouden dat wel willen, zo zegt directeur Voorn van deze kwekerij, maar dat kén eenvoudig niet. Om te beginnen krijgen we nu steeds meer bollen van deze zaailingen in produktie. Die moeten op doeltreffende wijze worden afgezet, want het evenwicht tussen vraag en aanbod mag niet verstoord worden. Daar komt nog bij dat alle aanwinsten onder het kwekersrecht gebracht zijn of worden. Dat wil zeggen dat dan ook nagegaan moet wor den of andere kwekers, die niet gerechtigd zijn onze ras sen te telen of te verkopen, niet met onze zaailingen aan de haal gaan. De' controle daarop is bepaald geen gerin ge zaak. Dat alles kan onmo gelijk vanuit één onderne ming worden geregeld. De Oudendam heeft de afge lopen weken op de bloembol- lenbeurs in Hillegom een aan tal van deze nieuwe rassen la ten zien. En zonder overdrij ving kan worden gesteld dat er regelrechte schoonheden bij zitten. Met name in het rood en het rose. Bestaande goede rassen, zoals Appleblos- som en Red Lion die in het Westland in grote aantallen worden geteeld, konden bin nen afzienbare tijd wel eens de hete adem van deze nieu we rassen hinderlijk in de nek gaan voelen. Maar ook' dat hoort nu eenmaal bij het spel. Concurrentie is ook in het bollenvak de ziel van de negotie! De heer Gerard Voorn, een der direkteuren van kwekerij De Oudendam in Wil toont een juweel van een nieuwe hippeastrum. Tuinplanten De toenemende aanvoer van tuinplanten heeft bij de Bloe menveiling Aalsmeer (VBA) geleid tot uitbreiding van het aantal veildagen voor tuin planten. De in het lopende sei zoen dagelijks verwachte 1000 tot 2000 stapelwagens tuin planten verschijnen voortaan op vier dagen per week voor de klokken: op maandag, woensdag, donderdag en vrij dag. Om de topdrukte beter te kunnen opvangen is verder de veiltijd vervroegd: met uit zondering van dinsdag dus vangt het veilen van een breed assortiment heesters, getrokken heesters, coniferen, vaste planten en perkplanten iedere veildag al om half ze ven aan. Ook voor de snij bloemen en potplanten, die ie dere werkdag geveild worden, is het aanvangstijdstip ver vroegd tot half zeven. De foto geeft een overzicht van de aanvoer van tuinplanten bij de veiling. Zo gaat dat!. Dit jaar moesten de gegevens voor de bloembollensta tistieken voor het eerst door een computer wor den verwerkt. En dat heeft men geweten! Niet alleen leidde dat al tot vertragingen in de publi- katie van de feiten, waar altijd met grote belang stelling naar wordt uit gekeken, maar boven dien blijkt nu dat de computer zich heeft ver slikt. Hoe het mogelijk is, weet nog altijd geen mens maar een aantal gegevens dat men in de computer had moeten stoppen, is gewoon spoorloos. Het gevolg is dat de gegevens die uit de com puter rolden, niet juist zijn. Zo kan men de verrassende krimp van ruim 50 ha van Iris Ideal wel weer verge ten en vermoedelijk zullen ook de cijfers van diverse hyacinten-cultivars bijge steld moeten worden. Het lijkt er sterk op dat er een geheel nieuwe editie van de statistiek gemaakt zal moeten worden. De Bloembollenkeuringsdienst, die de gegevens altijd heeft geregistreerd en verwerkt, krijgt er nu dus een haast klus bij. BKD-directeur ir. Henk van Os: We hebben er geen notie van hoe de gegevens in het niet kon den verdwijnen. Maar met een aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid kan worden aangenomen di krimp van Iris Ideal welijks de moeite waarj zijn in plaats van een te gang van ruim 50 bun Het staat ook vrijwer! dat de gegevens vanl paar hyacinten gecj geerd zullen moeten "1 den. Op het fonkelnieuwe 1 toor van de BKD in"1 kosten inclusief het 1 ratorium bijna ander miljoen is men nu man, macht en ijver dor om de weggeraakte g vens op te sporen. Eg maar hopen dat er gee te grote uitbreidingen yi computer zullen kgj Want dat is wel het Igj waar het bollenvak op/ wachten! De opzet van de Bijlmer werd direct na het begin van de bouw al ter steld. Afbreken lijkt de boodschap, nog voor de bouw is voltooid. van-de plannen al snel verble ken. De barre werkelijkheid stak schril af tegen de roze- geur die uit de verleidelijke folders opsteeg. Ondanks de grote stromen geld die het ge bied binnen werden gesluisd, bleken de kosten steeds weer hoger uit te pakken. Het rijk, dat zijn ongeloof in de rode Amsterdamse plannen nooit onder stoelen of banken had gestoken, droeg door een poli tiek van financiële restricties in hoge mate bij aan de groei ende kloof tussen ideaal en werkelijkheid. De Bijlmer meer begon gelijkenis te verto nen met het in de folder aan geprezen luxe hotel, voorzien van alle comfort, dat bij aan komst verstoken blijkt te zijn van de meest elementaire voorzieningen. De voorgespie gelde onvergetelijke vakantie draait uit op het verlangend uitzien naar de terugreis". Krakers weg Natuurlijk zijn de woonlasten in de Bijlmer hoog. Maar die kunnen de leegloop niet ver klaren. Want waarom blijven dan de krakers weg die zich ook niet door prijzen lieten in timideren toen ze de luxe ap partementen op het Realenei- land in bezit namen, waaruit ze met traangas verdreven moesten worden? Krakers bo vendien, die merendeels ko men uit de marxistisch-leni- nistische hoek en die zich dus door het gelijkheidsprincipe van de Bijlmer aangesproken zouden dienen te voelen? Ze blijven weg omdat krakers ook maar mensen zijn en om dat de Bijlmer niet menselijk is. Zo simpel ligt dat en daar om gaf prof. Oscar Newman al vier jaar geleden het advies de zaak maar op te blazen. De sfeer die de Bijlmer ademt, is een chaotische meng van ontoegankelijkhek doelmatigheid, onbrui heid, onvolledigheid, trekkelijkheid en onvei (de typering komt ren). De wooncomplex zitten een ingewikkelde hof van binnenstraten, verbind i ngsbrugge n trappenhuizen, galerijer tainerruimten, parkee sen en entreepartijen m lentableaus en batterije boxen, waar geen wijs uit wordt dit al vendien nog semi-op« zodat criminele elemen de algehele verwarring i gemak en ongestraft toeslaan. Hoe denkt st cretaris Brokx met zij van tien miljoen deze bouwkundige miskleun eeuw te kunnen recht I PIET SNC

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8