Nederland verzet zich opwaardering gulden egen A /erandering in Franse regering uitgesteld /J Pitcairnparadijsje waar men niet ziek mag worden ütrauss mogelijke >pvolger /an Lambsdorff CIA actiever in Midden-Amerika Blanken verwachten golf van geweld IG-TOP BEZORGD OVER JEUGDWERKLOOSHEID ,r Hoessein maant YS tot doorbraak in Midden-Oosten overleg Kom naar de grootste woning van Nederland! Buitenland CcidócSowwnt MAANDAG 21 MAART 1983 PAGINA 7 demonstraties na moord jp Griekse uitgever ii THENE - In Athene is gisteren door v inderden mensen gedemonstreerd te- n de moord op George Athanassiades, j tgever van het belangrijkste oppositie- ,d Vrathyni. thanassiades werd zondagmorgen in n kantoor door een jonge man doodge- loten. President Karamanlis sprak zijn ote verbittering over de moord uit. Hij lemde het slachtoffer een 'nobel en erzaam journalist'. Volgens oppositie- ider Averof, leider van de Nieuwe De- Dcratische Partij, wijst alles op een po- ieke moord. Een woordvoerder van de cialistische regering beschuldigde Ave- f ervan op het onderzoek vooruit te lo rt. Umberto donderdag begraven Rome Ex-koning Um berto van Italië, die vrij dag in Genève aan kanker is overleden, wordt don derdag begraven in het Franse departement Sa- voye. Dit is zaterdag in Rome meegedeeld. Umberto moest kort na de Tweede Wereldoorlog Ita lië verlaten. Hij heeft zijn land nooit teruggezien. De wet die dat zou toestaan, is nog niet klaar. Naar ver luidt stierf Umberto met de naam van zijn land op zijn lippen. PITCAIRN Pitcairn is een paradijsje in het zuiden van de Stille Oceaan waar geen belasting wordt geheven, geen werkloosheid bestaat en het onderlijs kosteloos is. Maar men moet er niet ziek worden, raadt een rapport van de Verenigde Naties in New York aan, want dan moet men een voorbijvarend schip aanhouden voor een dokter en per jaar komen er maar 25 schepen of zo langs. Veel is er niet veranderd op Pitcairn, een groen eilandje halverwege Zuid-Amerika en Nieuw-Zeeland, sinds Flet cher Christian en acht mui ters van Harer Majesteits „Bounty" in 1790 met een paar Tahitiaanse vrouwen aan land waadden. Acht jaar lang werd niemand hen ge waar. De 43 eilandbewoners de meesten rechtstreekse af stammelingen van de muiters van de Bounty en 10 bui tenstaanders, regelen hun ei gen binnenlandse zaken via een eiland raad van 10 leden onder het verre toezicht van een Britse koloniale gouver neur die 4.000 mijl verderop in Nieuw-Zeeland woont. Maar de helft van de jaarin komen van Pitcairn van 860.000 dollar voorname lijk verdiend aan de verkoop van postzegels wordt be steed aan bestuur, openbare werken, onderwijs en land bouw. De eilandbewoners kweken de levensmiddelen invoer is er niet zelf. in tuinen of kleine boerderij tjes. Ziekte is onbekend en voor zover zich iets niet al te ern stigs voordoet, is er een kli niek aan het hoofd waarvan een gediplomeerd verpleeg ster staat. Voor ernstige ge vallen wendt men zich tot dokters op voorbijvarende schepen, zegt het V.N.-rap port. Pitcairn heeft geen outillage voor vliegtuigen, maar om de twee maanden doet op last van de gouverneur een schip op de noordoosteljke route uit Nieuw-Zeeland het eiland aan. „Andere vrachtschepen meren wel eens spontaan af", aldus het rapport. „In 1981 werd Pitcairn bezocht door 23 schepen en 8 jachten Maar het rapport laat door schemeren dat bezoekers niet mogen hopen op een ont vangst door sierlijke vrou wen in grasrokjes met een lach die parelwitte tanden ontbloot. „De mannen zijn goedgebouwd en de vrouwen normaal van lengte maar ge neigd tot dikte. Een tekort aan kalk in het voedsel is verantwoordelijk voor slech te staat van het gebit". USSEL De ministers de presidenten van de itionale banken van de :ht bij het Europees lunt Systeem aangesloten den plus die van Enge- d en Griekenland, die iet tot het EMS behoren, amen zaterdag bijeen een poging de al weken irende spanning tussen sterke Duitse mark en zwakke Franse franc ig te nemen door mid- E1 van een herschikking n het muntstelsel. spoedig bleek dat de Fran- weinig voelden voor deva- itie van de Franse franc, jdat die munt onder het an- Ifrhalf jaar oude bewind van itterrand al twee keer in verminderd is. Zij ingen aan op een eenzijdige opwaardering van de Duitse mark met 8 procent. Boven dien willen de Fransen ge bruik maken van de mogelijk heid die geschapen werd bij oprichting van het EMS vier jaar geleden, om 15 miljard gulden te lenen uit een soort Europese gemeenschapskas. Zij stelden dat ze vanwege de harde positie van de D-mark al te veel offers hadden ge bracht. Men werd het over die lening niet eens, omdat die niet gepaard zou gaan met de devaluatie van de Franse franc. Vervolgens kwam er een voorstel ter tafel, dat inhield dat de Duitse mark met maxi maal 3 procent opgewaardeerd zou worden, terwijl de Franse franc met 8 procent zou deva lueren, waarbij toch het door de Fransen geëiste gat van 8 procent zou ontstaan. De gul den en de Belgische franc zou den op hetzelfde niveau als nu blijven. Dat laatste was het re sultaat van een tussentijds ak koord van de Beneluxlanden, waarbij de drie landen hun munten in de nieuwe verhou dingen zo dicht mogelijke bij elkaar zouden houden. De mi nisters gingen zaterdagavond zonder resultaat uiteen, omdat de Franse minister van finan ciën Jacques Delors ook van dit voorstel niet wilde weten. Zondagochtend vroeg kwamen de ministers weer bijeen, maar toen na uren vergaderen en ruggespraak met de verschei dene regeringen weer geen op lossing in het verschiet lag, kwam de Westduitse voorzit ter Gerhard Stoltenberg met een compromis-voorstel. De Duitse mark zou 5 procent op gewaardeerd worden, de Fran se franc zou met 2,7 procent in waarde verminderen, de Ita liaanse lire met 4 procent, het Ierse pond met 3 procent. De sterke Nederlandse gulden zou in de schaduw van de Duitse mark 4 procent duurder wor den en de internationaal ge zien veel zwakkere Belgische franc zou 1 procent in prijs moeten stijgen. De Belgische franc hangt immers st^rk aan de Luxemburgse, een land waarvan de economie sterk verweven is met de Duitse. De Nederlandse minister Ru- ding verzette zich tegen het voorstel, o.a. omdat een derge lijke herschikking de Neder landse export veel schade zou toebrengen, maar ook andere deelnemers aan de bijeen komst zeiden niet meegezogen te willen worden in het span ningsveld tussen de mark en de Franse franc, die onder meer zijn oorzaak vindt in de slechte Franse economie en de hoge inflatie. Minister Ruding wilde hier gisteravond niet op ingaan. „Wat met name speelt", zei hij, „is het probleem van de bin nenlandse Franse politiek, en voor de rest zijn nog alle va rianten mogelijk. De zaak ligt nog geheel open. Niet alleen wat betreft de wisselkoersen, maar ook andere financiële as pecten, die daarmee te maken hebben, spelen een rol". Hij zei te hopen dat een snelle besluit vorming van de Europese mi nisters „de geloofwaardigheid van het EMS ten goede zal ko men". Zijn Belgische collega Willy de Clercq was mededeelzamer. „De uitkomst van de onder handelingen in het weekeinde is een zware teleurstelling", zei hij. Als pluspunt noemde hij dat de Beneluxlanden zich zo goed aan hun afspraak had den gehouden. De Clercq: „Hoewel de gulden natuurlijk op de markt een heel andere positie inneemt dan de Belgi sche en Luxemburgse franc, hebben wij vastberaden en in eenstemmigheid ons standpunt verdedigd". ARIJS President rangois Mitterrand van rankrijk heeft besloten 'ijzigingen van zijn kabi- t uit te stellen tot na de pbijeen komst van de iropese Gemeenschap in iissel. geruchten over het op- inden zijn van de kabinets wijzigingen in Parijs kwa men op gang toen de Franse minister van financiën, Jac ques Delors, gisteren het mo netair beraad van de EG-mi- nisters in Brussel verliet voor overleg in Parijs. Van morgen keerde hij weer in Brussel terug. In Brussel gaan geruchten dat Delors in aanmerking komt om premier Pierre Mauroy op te volgen, wiens positie verzwakt is door de socialistische verliezen bij de recente gemeenteraadsver kiezingen en zijn verant woordelijkheid voor de eco nomische politie, die Frank rijk wellicht zijn derde deva luatie van de franc zal bezor gen. Gisteren maakte de Franse minister van buitenlandse handel, Michel Jobert, be kend dat hij het kabinet van premier Pierre Mauroy ver laat omdat, naar hij zei, hem de bevoegdheden waren ont houden die hij nodig meende te hebben om zijn taak naar behoren uit te voeren. Jobert is politiek onafhankelijk. Hij maakte deel uit van ver scheidene Gaullistische rege ringen. Als minister van bui tenlandse handel draagt hij de mede-verantwoordelijk heid voor het grote tekort op de handelsbalans van Frank rijk, een van de eerste oorza ken van de huidige economi sche problemen en de druk op de franc. )NN Ondanks de verrassende onderbreking van hun coali- -onderhandelingen willen de christen-democraten (CDU/C- I) en de vrije democraten (FDP) voor het midden van deze ;k gereed zijn met het regeringsprogram van het nieuwe ka- et onder bondskanselier Helmut Kohl. zaterdagavond onderbroken besprekingen tussen de win- ars van de parlementsverkiezingen van 6 maart zullen mor- n hervat worden. Men verwacht in Bonn dat het een stevige rtij touwtrekken wordt over het gehele scala van de buiten- idse en de veiligheidspolitiek. In CDU/CSU-kringen sprak :n gisteren beweringen in de pers tegen dat de vertraging in kabinetsformatie is veroorzaakt door het justitieel onderzoek ;en de huidige minister van economische zaken, Otto graaf imbsdorf (FDP). Deze en een aantal andere politici zijn ervan schuldigd van het industriële concern Flick grote sommen Jld te hebben aangenomen in ruil voor fiscale voordelen, weekblad der Spiegel wist gisteren te melden dat de kans <t is dat de minister' binnenkort officieel in staat van be- iuldiging wordt gesteld. In Bonn wordt gespeculeerd dat •auss de post van Lambsdorf zou krijgen als deze zich moet •ugtrekken. regeringspartijen hebben al wel fundamentele overeenstem- ig bereikt op de gebieden van economische, financiële en so le politiek. Voor de begroting van 1984 mogen geen nieuwe tuiden worden gemaakt boven een totale som van veertig mil- mark. Dit dwingt tot besparingen van meer dan zes miljard k. Deze moeten vooral opgebracht worden door de 4,4 mil- salaristrekkers in overheidsdienst en de ontvangers van so- uitkeringen. Ongeveer 15.000 mensen hebben gisteren in Ma drid gedemon streerd tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse militaire basis in Torrejon Ardoz. De demonstran ten eisten verder de terugtrekking uit de NAVO en en ontmanteling van nog vier an dere Amerikaan- St. Helens opnieuw actief De in Amerikaanse staat Washington gelegen vulkaan St. Helens is opnieuw actief geworden. Grote wolken stoom en as worden hier de lucht ingeslingerd. De uitbarsting duurde zes minuten en de stoom en as-deeltjes bereikten een hoogte van bijna twee ki lometer. NEW YORK/SAN SALVADOR De CIA, de Amerikaanse geheime dienst, heeft zijn activiteiten in Midden-Amerika de laatste jaren aanzienlijk uitgebreid. Dit hebben hoge regerings functionarissen gisteren tegen de New York Times verklaard. Volgens de krant moet een uitgebreid inlichtingennet de Ameri kanen op de hoogte houden. Zeker honderdvijftig agenten en technici zouden in Centraal-Amerika werken. Veel van hen zit ten in El Salvador, waar onder meer met vliegtuigjes troepenbe wegingen in de gaten worden gehouden. Volgens de New York Times reageert de Salvadoraanse regering echter vaak niet of te laat op de waarschuwingen. In de Salvadoraanse provincie Morazan is het leger een offensief begonnen tegen de guerrillastrijders. Al sinds eind januari pro beert het leger hen uit hun stellingen te verdrijven. Defensie minister Garcia heeft inmiddels zijn ontslag aangeboden, maar dat is door president Magana geweigerd. Garcia kwam in janua ri in botsing met de bekende commandant Ochoa. Deze laatste zou een diplomatieke post in Washington hebben aanvaard, op voorwaarde dat Garcia in maart zou aftreden. NA MOORDAANSLAG IN ZIMBABWE HARARE De^ blanken in de Zimbabweaanse provincie Mata- beleland bereiden zich voor op een nieuwe golf van geweld. Af gelopen vrijdag werden daar vier blanken, een ouder echtpaar en hun twee kleinkinderen, vermoord. Volgens de regering zijn aanhangers van de onlangs gevluchte oppositieleider Nkomo verantwoordelijk. Deze verklaarde giste ren in Londen de aanslag te verafschuwen. De Matabelen voch ten enkele jaren geleden zij aan zij met de aanhangers van pre mier Mugabe tegen het apartheidsregime van Ian Smith. Sinds dat verdreven is, is de aloude vete tussen beide groepen weer opgelaaid. Veel blanken, die het meeste geld in het land bren gen, denken erover Zimbabwe te verlaten. UJSSEL In de tien lan- n van de Europese Gemeen- lap zijn nu 4,5 miljoen jon- fen beneden de 25 jaar rkloos. Dat is 40 procent n alle werklozen in de EG, rwijl de jongeren minder in 20 procent van de arbeids- 'achten uitmaken. Dat staat in een document dat de EG- Commissie gemaakt heeft ter gelegenheid van de Europese topconferentie die vandaag in Brussel is begonnen. De aanwerving van jongeren die in het verleden het resul taat was van het natuurlijk verloop, is nu bijna stilgeval len. Als er nog jongeren in dienst worden genomen, dan gaat het voornamelijk om klei ne of tijdelijke banen. Hier door hebben de jongeren vrij wel geen gelegenheid om ar beidservaring op te doen of aan het uitbouwen van een loopbaan te gaan denken. De lange tijd dat de jongeren werkloos zijn noemt de EG-. commissie ook een punt van bijzondere zorg. De commissie zegt dat het niet alleen gaat om de moeilijke tijden die deze jongeren doormaken en de so ciale spanningen die zich daar bij gaan voordoen. Volgens haar zal het grote aantal werk lozen onder de jongeren ook tot economische problemen leiden als zij in de toekomst de kern van de arbeidsmarkt gaan vormen. Voor jonge werklozen moeten dan ook specifieke maatrege len genomen worden. Er moet voor hen bijzondere werkgele genheid gecreëerd worden. De gemeenschap zal moeten pro beren om binnen de eerst ko mende jaren een aanzienlijke verlaging van de jeugdwerk loosheid tot stand te brengen. De EG-commissie komt bin nenkort met een reeks van aanbevelingen voor maatrege len die de werkgelegenheid voor jongeren kunnen vergro- UITENHEER i n i LONDEN Koning Hoessein van Jordanië heeft afgelopen weekeinde gezegd, dat de ge loofwaardigheid van de Vere nigde Staten in het geding komt als er niet zeer spoedig vooruitgang wordt geboekt bij het streven naar vrede in het Midden-Oosten. Hoessein zei dit als hoofd van een delegatie van de Arabische Liga die een bezoek aan Londen bracht om daar het Arabische vredesplan toe te lichten. Als zeer gevaarlijke elementen in de huidige situatie in het Midden-Oosten noemde Hoes sein de voortgaande Israëli sche kolonisatie van de bezette westelijke Jordaanoever en de Israëlische bezetting van Zuid- Libanon. Hoessein, die een centrale rol vervult bij een mogelijke hervatting van het vredesproces, zal deze week een ontmoeting hebben met PLO-voorzitter Jasser Arafat. Gisteren had Hoessein een on derhoud met de Amerikaanse afgezant Philip Habib, die ver volgens doorreisde naar Israël. Daar is hij besprekingen be gonnen met de ministers van buitenlandse zaken en defen sie over de terugtrekking van Israëlische troepen uit Liba non. In de jongste Amerikaan se voorstellen zou het plan zijn opgenomen om de Amerikaan se militaire rol in Zuid-Liba- non uit te breiden. Supertanker opzij voor ongestoorde tv-ontvangst (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In de Franse havenstad Brest heeft men een opgelegde supertan ker, die al sinds half janu ari op de rede voor anker ligt, vijf graden slagzij la ten maken om de televi siekijkers een normaal beeld te bezorgen. Onderzoek had namelijk uitgewezen dat de 550.000 ton metende en 417 meter lange tanker de oorzaak was van het troebele, dub bele en verschoven tv- beeld. Het voorstel de tan ker weg te halen was voor de gemeente Brest niet zo aantrekkelijk omdat het schip, dat als gevolg van de ingezakte oliemarkt waarschijnlijk nog wel een paar jaar voor anker zal moeten blijven liggen, elke maand 56.000 gulden aan havengelden op brengt. Daarom werd be sloten een aantal ballast- tanks aan bakboordzijde met water vol te pompen, om de tanker slagzij te la ten maken. Vijf graden bleek voldoende: de televi siekijkers hebben weer een normaal beeld en de haven blijft de liggelden opstrijken. Nieuwe volmachten Belgische regering BRUSSEL Wilfried Martens, de leider van de Belgische regering van Christendemocraten en li beralen, heeft zaterdag ochtend in een vergade ring van de Kamer van Volksvertegenwoordigers (die zich voortsleepte tot half vier) de door hem be geerde nieuwe volmach ten gekregen. Tot het ein de van dit jaar kan Mar tens nu opnieuw met vol machten regeren. Eerder deze week had de rege- ring-Martens in een verkla ring voor Kamer en Senaat nieuwe bezuinigingsmaatrege len en nieuwe belastingen aangekondigd. Martens zei za terdagochtend in de Kamer dat de volmachten waarom hij vroeg een uitzondering moe ten blijven en in de tijd be perkt moeten zijn. Hij ver klaarde zich voorstander van een versterking van de parle mentaire controle. Voorts zei hij dat de inspanningen die zijn regering vraagt gelijkma tig verdeeld zullen worden de gehele bevolking. De Belgische regering heeft de accijnsverhoging op oliepro- dukten, die ze van plan was vandaag door te voeren, een week uitgesteld. Het gaat om een verhoging van de accijn zen met één frank per liter, dat is ongeveer 5,5 cent. Door de accijnsverhoging een week uit te stellen hoopt de regering te bereiken dat ze samenvalt met een prijsdaling van de olieprodukten als gevolg van de verlaging van de prijs voor ruwe olie door de OPEC-lan- den. 3 manifestaties in 1 ij Hét Nationale woongëbeuren Internationale Keuken Manifestatie Vormgeving en goed wonen openingstijden za 19 en zo 20/3 van 10-17 uur ma. 21 t/m vr. 25/3 van 14-22 uur za 26 en zo 27/3 van 10-17 uur Kijken, kiezen en kopen... van 19 t/m 27 maart tci<Jersb.i?30NS-si

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7