hinderen moeten drie aar op beugel wachten kleine klusjes. CeicLc Sou/uxrit lizenden guldens schade inbraken in woningen ROOT TEKORT AAN ORTHODONTISTEN Grote belangstelling Leidse Sterrekijkdagen Vaarvergunningen Rijnland duurder Topprestaties bijnationale strijd steno en typen EeldócSouAciAit iploma's voor andballende ïholieren :IDEN/REGIO MAANDAG 21 MAART 1983 PAG )EN Bij inbraken in woningen is in het afgelopen reinde voor duizenden guldens goederen en geld wenen. Uit een woning aan de Sophiastraat ver- ■n zaterdagavond tweeduizend gulden, een videore- »r, porcelein en gouden ringen. en woning aan de Rijn- en Schiekade werd zondag en tussen vier en zes uur een geldkistje gestolen vierduizend gulden in zat. Het kistje stond in een die op twee meter afstand staat van het bed, waarin ^woonster van het pand lag te slapen. De vrouw pas wakker toen zij de voordeur van haar woning dicht hoorde gaan. Het geldkistje is later leeg terug- pden achter een bouwkeet aan de Rijn- en Schieka- Brandje bij vuil verbranding LEIDEN Door nog onbekende oorzaak is vannacht brand uitge broken in één van de bunkers van de vuil verbranding aan de Gabriel Metzusstraat. Het brandje ging ge paard met finke rock en stankontwikkeiing. De brandweer is tot half drie vannacht be zig geweest het vuur te blussen. Illegaal café ontdekt LEIDEN De politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag een eind gemaakt aan een illegaal café op de Lammer markt. De politie werd aan vankelijk de toegang tot het pand geweigerd, maar nadat een hulpofficier van justitie een zogenaamde „last tot bin nentreden" had uitgeschreven, kon men toch naar binnen. In het pand werd een compleet ingericht en in gebruik zijnd café aangetroffen. Tegen een 24-jarige Leidenaar is proces verbaal opgemaakt. In het pand bevonden zich elf men- Toekomstige bewoners Doelengracht teleurgesteld LEIDEN De toekomstige bewoners van de nieuwbouw zijn ernstig teleurgesteld door de eis van de vereniging voor Pieters- Academie- wijk en de Doelenvereniging dat de bouwplan nen voor de Doelengracht moeten worden ver anderd. Volgens de bewonerscommissie zal de bebouwing door de gemaakte bezwaren stevige vertraging oplopen. Volgens de bewonerscom missie willen de omwonenden helemaal geen bebouwing van de Doelengracht en hebben ze een aantal „kleinigheden" bedacht om het bouwplan tegen te houden. De beide verenigin gen zijn onder meer van mening dat de bebou wing te hoog wordt en dat de parkeerplaatsen te klein zijn getekend. Dit zou in strijd zijn met het bestemmingsplan. Rob van Lint raadslid PPR LEIDEN Rob van Lint (24) is de opvolger van Frits van Oosten in de gemeenteraad van Leiden. De heer Van Lint is de afgelopen driejaar lid ge weest van de PPR-steunfractie waarvan de laatste twee jaar als fractie-assistent. Hij is afge studeerd bioloog en is momen teel in de laatste fasse van zijn opleiding bestuurskunde in Delft. De nieuwe fractie-assistent wordt Gerrit Bannink. F. van Oosten verlaat de gemeente raad op 11 april. )EN Leiden heeft groot tekort aan or- ontisten (specialisten het gebit reguleren, iorbeeld door het aan- n van een beugel), zijn kind door een elijke specialist wil behandelen, moet ning houden met ittijden van twee tot jaar. Er zijn zelfs or- 1 ontisten in Leiden, iet zo druk hebben, voorlopig geen pa in meer aannemen. Ikl Nederland kampt men i dit probleem. Er komt echter verbetering in deze si tuatie. De Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Tandheelkunde zegt, dat er in 1986 voldoende orthodontisten zullen zijn, om het grote aan bod van patiënten aan te kun nen. Leiden krijgt er volgend jaar twee orthodontisten bij, zodat er dan in totaal vijf van deze specialisten in de Sleutel stad zullen zijn. Orthodontis ten zijn tandartsen, die zich hebben gespecialiseerd. Meneer Van Dobben de Bruyn uit Leiden zoekt voor zijn twaalfjarige dochter Colinda een orthodontist. Hij kan ech ter niemand vinden. Als laat ste poging plaatste de heer van Dobben de Bruyn deze adver tentie: „Jongedame 12 jr. i.b.v. eigen gebit zoekt langs deze onsymphatieke weg behande ling van een orthodontist". Meneer Van Dobben de Bruyn werd door het Ziekenfonds Leiden en Omstreken zelfs verwezen naar orthodontisten in Hoofddorp en Alphen aan den Rijn. Ook daar slaagde hij niet. Uiteindelijk kwam hij te recht bij een orthodontist in Noordwijk. Die kon zijn doch ter niet meer in behandeling nemen, omdat deze specialist de praktijk over een jaar sluit. En Colinda heeft minstens een behandeling van drie jaar no dig. De orthodontistenpraktijk P. Bakker, H. Wassenberg, geves tigd aan de Rijnsburgerweg in Leiden, heeft een zeer lange wachtlijst. Men bevestigt, dat veel patiënten jaren moeten wachten om te worden behan deld. „Wij nemen geen patiën ten meer aan. Dat heeft geen zin, onze wachtlijst is al veel te lang," aldus de secretaresse van deze orthodontistenprak tijk. Zij zegt, dat er erg vaak wordt gebeld door ouders, die hun kinderen willen laten in schrijven. Het Ziekenfonds Leiden en omstreken is zich bewust van het probleem. Men verwijst mensen naar orthodontisten in Hoofddorp en Amstelveen. Daar is volgens het Zieken fonds nog wel plaats. „In Hoofddorp moeten de mensen ongeveer een half jaar wach ten," meldt een woordvoerder van het Ziekenfonds. Men verwacht, dat de komst van de twee orthodontisten het pro bleem zal oplossen. „Zeker we ten doen we dat niet." De heer J.A. van der Horst van de Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Tandheelkunde zegt, dat de problemen in Leiden in verge lijking met andere steden niet eens zo groot zijn: „Sinds de start van de orthodontisteno- pleiding, in 1953, zijn er lange wachttijden geweest. De laat ste jaren zijn de wachtlijsten langer geworden omdat de mensen gebitbewuster zijn ge worden en de beugel werd ge accepteerd," aldus de heer van der Horst. „De orthodontiste- nopleidingen (die vier jaar du ren) zitten vol. We verwach ten de achterstand in 1986 te hebben ingelopen. Er zijn dan genoeg orthodontisten en moet de vraag redelijk overeen stemmen met het aanbod," zegt de heer van der Horst. „Vaak zijn lange wachttijden zo erg nog niet", meent de heer Van der Horst. „Kinde ren kunnen het beste worden behandeld, als ze twaalf jaar oud zijn. Zijn ze jonger, dan kunnen ze best nog wel even wachten. Bij echte, dringende problemen, neemt de huisarts contact op met de orthodontist en wordt de patiënt snel ge holpen," aldus de man van de Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA De belangstelling voor de Leidse Sterrekijkdagen, vrijdag, zaterdag en giste ren was groter dan voor gaande jaren. Heel veel mensen, van jong tot oud, werden aangelokt door het idee zelf eens door een te lescoop de hemellichamen te kunnen aanschouwen. Uitleg te over werd daarbij verstrekt door de mede werkers van de Sterre- wacht. Vooral de demon straties van het maken van sterrekijkers werden door veel jeugdige bezoekers aanschouwd. Sch western In de kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt morgenavond de film Schwesternvan de Duitse regisseuse Margerethe von Trotta vertoond. De film gaat over twee zussen, die samen een apparte ment delen. De voorstelling begint om acht uur. Bloemschikken K&O start morgen met een cursus bloemschikken. De cur sus staat onder leiding van mevrouw Anne van Egmond. die Iaat zien hoe men met eenvoudige middelen van voor jaarsbloemen en lentebloesemtakken bloemstukken kan maken. De cursus bestaat uit zes lessen, die op dinsdagmid dagen van kwart over twee tot kwart over vier worden gegeven Voor meer inlichtingen kan men het KSzO-bu- reau bellen. Telefoonnummer 141141. Rozekruisers Het Rozekruisersgenootschap houdt morgenavond in hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg 11 een le zing, met als onderwerp „De roeping van de mens". De lezing begint om acht uur, de toegang is gratis. Klein Duimpje K&O vertoont woensdagmiddag in de kapel zaal aan de Oude Vest 45 de sprookjesfilm Klein Duimpje". De voor naamste rollen in deze in het Nederlands gesproken film worden gespeeld door kinderen. De voorstelling begint om half drie. Oscar Romero Het El Salvador Komitee, het RK Jongerenpastoraat, de Leids Hervormde Jeugdraad en Verbum Dei roepen iedereen op om mee te doen aan een actie van waken, vasten en gebed voor de vrede in Centraal Amerika. In het bijzonder wordt bisschop Oscar Romero herdacht. Deze bisschop werd op 24 maart 1980 in El Salvador vermoord, omdat hij opkwam voor de belangen van het volk. Woensdag wordt in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat een herdenkingsdienst gehouden. Deze dienst begint om acht uur. Op vrijdag wordt 's a- vonds om acht uur begonnen met een wake in Verbum Dei aan de Plantage 16. Deze wake, die tot zaterdag morgen elf uur duurt, sluit aan bij de Stille Wacht in Den Haag. Vervolgens reist men naar Den Haag om zich aan te sluiten bij de Landelijke Herdenking. Marian Hahn De Amerikaanse concertpianiste Marian Hahn geeft woensdagavond in het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 een concert. Zij voert werken van Mozart. Mendelsohn. Chopin en Schubert uit. Het optreden begint om kwart over acht. Kaarten zijn te koop bij K&O aan de Oude Vest. Nieuw Leven De kleuterschool "De Zonnebloem" en de lagere school "Zuiderpark" houden woensdagavond een expositie over hun gezamelijke project "Nieuw Leven". In drie onderdelen hebben de leerlingen gewerkt aan het ont staan en de groei in de planten-, dieren- en mensenwe reld. Geïnteresseerden zijn welkom tussen half zeven en kwart over acht op de scholen aan de Asserstraat 50 en 3. Turkse Aarde ..Turkse aarde, Hollandse bodem", is de film, die woens dag- en donderdagavond in Filmhuis LVC aan de Bree- straat 66 wordt vertoond. Deze film, gemaakt door Hans Hylkema, gaat over de problemen van een Turks gezin in Nederland. Op beide avonden beginnen de voorstellingen om acht uur en om kwart over tien. Audrey Rose De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ek- klesia vertoont woensdagavond in het gebouw aan het Rapenburg 100 de Amerikaanse film „Audrey Rose" van Robert Wise. De film is gebaseerd op een roman van Frank de Felitta. De vertoning begint om half tien. LEIDEN Het Hoog heemraadschap Rijnland heeft de tarieven van de vaarvergunningen voor dit jaar met zo'n vier pro cent verhoogd. Een vergunning voor een jaar voor een boot met een lengte tot zes meter en met een mo torvermogen van niet meer dan 5 pk kost nu 31,50 (was 30,-). Een vaarvergunning voor een langer scnip ot een schip met een groter vermo gen kost nu 52,- (was 50,-). Voor een periode van zes we ken kost een vaarvergunning voor beide categoriën 12,50 (was 12,-). Voor wateren die niet onder de algemene vaar vergunning vallen heeft Rijn land dit jaar de zogenaamde B- vergunning ingesteld. Wie een van deze wateren moet passe ren, kan bij het hoogheem raadschap zo'n vergunning aanvragen, waarb.i ven moet wordc-n water het gaat. Dg l ning kost 5,- per jaar. De netto opbrengst van de vaargelden wordt door het hoogheemraadschap gestorr in een fonds, waaruit de ocv. - schadigingen die scheepvaart wordii zaakt. worden beta, vorig jaar geindi inmiddels 321.000 dat doel gebruikt LEIDEN Topprestaties zijn er zaterdag geleverd bij de nationale wedstrij den machineschrijven en stenografie, die voor het tweede achtereenvolgen de jaar werden gehouden in de Leidse school voor MEAO. In totaal 129 deelnemers stonden aan het begin van de dag ge reed om deel te nemen in drie verschillende ca tegorieën bij zowel het kampioenschap stenogra fie als de Nederlandse ti tel voor het machine- schrijven. Dankzij het feit dat er weer een computer was ingescha keld, konden de uitslagen nog aan het eind van de dag bekend worden gemaakt. Aan het kampioenschap ma chineschrijven deden 66 scholieren, 5 cursisten (van een opleidingsinstituut) en 19 praktijk-kandidaten (mensen die het vak dagelijks in hun werk gebruiken) mee. Het Nederlands kampioenschap stenografie telde 27 deelne mende scholieren, 3 cursisten en 9 praktijk-kandidaten. De wedstrijden werden georga niseerd door de groep Neder land van Intersteno, een in ternationale federatie voor machineschrijven en steno grafie, waarbij 33 landen zijn aangesloten. Eens in de twee jaar houdt deze federatie een congres met internationale wedstrijden. Dit jaar worden die van 15 tot 21 juli in het Zwitserse Luzern gehouden. De winnaars van het Neder lands kampioenschap worden daarnaar toe uitgezonden. Bij het onderdeel stenografie werd de eerste prijs bij de praktijk-kandidaten gewon nen door de 71-jarige oud journalist Jan Bom uit Apel doorn. Hij was de enige die negen minuten lang de snel heid van 230 lettergrepen per minuut kon bijhouden. Kam pioene bij de praktijk-kandi daten machineschrijven werd mevrouw M.R. Kröll-Kroon uit Duivendracht. Zij haalde op snelheid 1485 aanslagen in een halve minuut en maakte daarbij maar 27 fouten. Bij de accuratesseproef, die zwaar der telt, maakte zij zonder fouten 3683 aanslagen in tien minuten. Volgens wedstrijd secretaris mevrouw C.L. Tjong A Tjoe hebben beide ■■winnaars topprestaties gele verd en zullen zij geen slecht figuur slaan in Luzern. Er werden ook wisselbekers; voor de scholieren en cursis ten uitgereikt. Bij het onder deel steno werd de wisselbe ker voor scholieren voor de tweede achtereenvolgende keer gewonnen door de Christelijke MEAO uit Amersfoort. Nog een keer winnen en zij mogen de be ker behouden. Datzelfde geldt voor de KMBO IJmond uit Beverwijk, die voor de tweede keer de wisselbeker voor scholieren bij het onder deel machineschrijven won. Bij de cursisten ging de wis selbeker voor machineschrij ven naar het Instituut van Amerongen uit Den Helder en de bokaal voor stenografie naar het Instituut Boot uit West-Knorrendijk. in open envelop -geen postzegel naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, Den Haag )EN Ruim 500 scholieren hebben zaterdagmiddag in de teihal een diploma gekregen na afloop van de eerste helft iet handbaltoernooi voor lagere scholen. De tweede helft it toernooi wordt 16 april gehouden en dan spelen de leer- IjVan 10 en 11 jaar tegen elkaar. Jleiding van de Leidse handbalvereniging Saturnus werd ernooi in opperste sportiviteit afgedraaid.'In totaal hebben rus zich opgegeven. De gemeentelijke schoolsportcommis- rgde voor de organisatie, maar dankzij Saturnus, die de rijdleiding en de trainingen op school verzorgde, sloeg het ief enorm aan. Een opvallend detail overigens in het wed- iverzicht was de eis dat bij de 8- en 9-jarigen, de enige ge- de teams, de keeper een jongen moest zijn. Benno Nieu- uizen van de schoolsportcommissie: „Ja, dat is eigenlijk eloos overgenomen uit het programma van vorig jaar. Mis- i is het omdat jongens harder gooien en zij zich in gaan - in als er een meisje in het doel staat". jongste groep ging de Willem de Zwijgerschool met de eer Gewonnen werd met 6-5 van nummer twee, de Kardi- Ufrinkschool. Ook bij de meisjes van 9 en 10 jaar werd de 1 n de Zwijgerschool eerste. Tweede werd de Pacellischool. atste school werd bij de jongens in dezelfde leeftijdsgroep ;|iar, met op de tweede plaats de Kardinaal Alfrinkschool. n meisjes van 11 en 12 jaar waren er twee winnaars na een l lijkspel: de Zuiderparkschool en De Leerhoeve uit War- 1 Bij de jongens werd in die leeftijdsgroep gewonnen door e irtebrugschool, terwijl de tweede plaats werd veroverd Ie Eerste Leidse Schoolvereniging. hoolsportcommissie overweegt overigens of voor de win- toch niet een beker kan worden aangeschaft. Zij kregen ;1 de vermelding „eerste prijs" of „tweede prijs" op hun ia. maar de teleurstelling was voelbaar toen bleek dat er I >ekers waren. De commissie is ook van plan te gaan praten scholen uit Voorschoten. Die hebben een eigen toernooi irwogen wordt de winnaars van die twee toernooien tegen uit te laten komen. De gelukkige winnaars van het handbal- toernooi voor scholieren in de groep van 8- en 9- jarige poseerden zaterdag middag gewillig op de trappen van de Vijf Meihal. Boven op de trap de tweede prijs winnaars in deze groep, de jongens en meisjes van de Kardinaal Alfrink school en •aan hun voeten de winnaars van de Willem de Zwijger school. Dit handige miniatuur bankschroefje krijgt u estuurd als dank voor hét opgeven van een nieuwe abonnee. als nieuwe abonnee van de Leidse Courant >rdt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal miniatuur bankschroefje naar:

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3