Slavenburg voor miljoenen opgelicht kabinet zal verkorting rbeidstijd liet ifdwingen .parte klassen kinderen gastarbeiders Tekst genoeg BON: PERSONEELSLEDEN BRENGEN BANK OPNIEUW IN OPSPRAAK IKV moet openlijk excuses maken voor Peel- affaire Raadselen rond praatprogramma's Mil joenenschade na brand in ministerie A fl§*£eidóe(SotKa/nt Zaterdag 19 maart 1983,74e jaargang no. 22530 TV-TIPS HET IIUEER Vanavond Ned. I 23.45 uur ABN-tennistournooi. Ned. It 19.12 uur „Fame"; 23.55 uur nachtfilm „War hunt". Duits land 3 21.30 uur „De getemde feeks" van Shakespeare. Morgen Ned. II 12.00 uur Ca- pitool-gesprek over kruisra ketten. Ned. I 21.30 uur Rob de Nijs. Veel bewolking en af en toe regen. In de midddg ongeveer tien graden. Matige zuidweste lijke wind. Komende dagen weinig verandering. Morgen zon op: 6.45; onder: 18.52 uur. Schev. hoogw.: 6.22 en 18.43 uur. Laag: 1.59 en 14.37 uur. UitgaveWesterpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apc*hekersdijk34,2312DD Leiden, Postbus 11,2300 AA.tel.071-122244.Giro 103003 Bank:Amro-bank'N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteunU.Hallewas. Chef-redarteurWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0.34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsUut.betaling),kwartaal 61,25. jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. ■koning Umberto in Italië overleden ME Ex-Koning Umberto Italië, die slechts een and regeerde, is in een zie- ihuis in Genève overleden, berto is 78 jaar geworden, leed geruime tijd aan kan- De voormalige monarch ft 36 jaar in ballingschap lefd. Umberto moest in juni 6 het land verlaten nadat een referendum waarop hij 'had aangedrongen, de mo- :hie werd afgeschaft. Hij toen een maand op de in. [Ina 18: Italië bedroefd r verlies ex-koning In stad en dorp 30 kilometer per uur DEN HAAG Gemeenten kun nen vanaf 1 april zelf besluiten de maximum snelheid te verlagen van 50 naar 30 kilometer per uur. De gemeenten mogen de lagere snel heid echter alleen invoeren op we gen die zich daartoe lenen. De con structie van de weg mag niet uitno digen tot harder rijden. Brandweer, politie en ambulances moeten vrije doorgang houden. In straten waar het openbaar vervoer rijdt, mag de 30 kilometer alleen ingevoerd wor den als dit geen effecten voor dat vervoer heeft. Dit blijkt uit een be sluit dat staatssecretaris Scherpen- huizen (Verkeer en Waterstaat) gis teren heeft afgekondigd. Iran houdt zich niet aan OPEC-prijs TEHERAN Iran zal zich niet hou den aan de deze week door de OPEC afgesproken olieprijs van 29 dollar per vat. Dit heeft de Iraanse ayatol lah Rafsanjani tijdens het vrijdagge bed in Teheran meegedeeld. Hij noemde de maatregel noodzakelijk „om de armen en onrechten in zijn land niet te benadelen". De afnemers van Iraanse olie krijgen volgende week te horen welke kortingen er zullen worden gegeven op de nieuwe basisprijs Minister van olie Moham med Gharazi zei in een uitzending van Radio Teheran dat de andere OPEC-landen ermee akkoord waren gegaan dat Iran zijn olie iets onder de basisprijs aanbiedt. Lancering tweede Amerikaanse ruimteveer op 4 april CAPE CANAVERAL Het tweede Amerikaanse ruim teveer, de „Challenger^ zal op Tweede Paasdag, maan dag 4 april, gelanceerd worden. Dit heeft de NASA giste ren bekendgemaakt. Aanvankelijk zou de „Challenger" op 20 januari jongstleden de ruimte in gaan, maar door verscheidene technische onvolkomenheden moest de lancering worden uitgesteld. Toen de mankementen ge repareerd waren woedde een storm over Cape Canave ral, de lanceerplaats en een kunstmaan die door de „Challenger" in de ruimte gebracht zal worden, met een dikke laag stof- en zoutdeeltjes bedekkend. Dit veroor zaakte weer vertraging doordat alles opnieuw gereinigd moest worden. Ondanks deze tegenslagen blijft Nasa bij zijn voornemen dit jaar met de „Challenger" alle op het programma staande vijf vluchten uit te voeren. Het eer ste ruimteveer, „Columbia", was ook vijfmaal in de ruimte. ROTTERDAM Bij Slavenburg's Bank in Rotterdam is gisteren een miljoenenfraude aan het licht gekomen. De chef van de afdeling be talingsverkeer buiten land wordt ervan ver dacht de afgelopen we ken minstens 175 mil joen gulden te hebben verduisterd. De Rotter damse politie heeft gis teren de bewuste chef op het vliegveld Zestien hoven ingerekend. Ook zijn naaste medewerker kon de politie op het vliegveld in de kraag grijpen. Beiden zitten vast op het hoofdbureau van politie wegens ver duistering en valsheid in geschrifte. Voor het verduisteren van de minstens 175 miljoen gul den die de bank alsnog voor het grootste gedeelte hoopt terug te krijgen door de rekeningen van de ver dachten te blokkeren is waarschijnlijk een compu tercode gebruikt. De betrok ken chef verrichtte boekin gen in het betalingsverkeer met buitenlandse banken. De internationale betalingen worden per computer ver richt. Hiermee valt prak tisch niet te knoeien, tenzij iemand achter een bepaalde code weet te komen, zoals nu kennelijk is gebeurd. Hoe de oplichting precies in zijn werk is gegaan, is volgens de bank nog niet duidelijk. Wel staat vast, dat de afdelings chef grote bedragen op bankrekeningen in binnen- en buitenland op zijn naam heeft laten plaatsen. Slaven burg heeft beslag laten leg gen op alle rekeningen, waarvan zij weet dat Van der H. er gebruik van maak te. Volgens de politie zijn er nog tientallen miljoenen gul dens zoek. Van de oplichting werd af gelopen dinsdag aangifte ge daan bij de politie. Volgens een woordvoerder van Sla venburg is de oplichting bij een interne controle aan het licht gekomen. De politie heeft bevestigd, dat de zaak niets te maken heeft met het onderzoek naar zwartgeld- manipulaties bij de bank. I HAAG Nu in de metaal-cao, de cao voor de 'ische industrie en bij AKZO arbeidstijdverkorting eregeld, zal het kabinet arbeidstijdverkorting in de rijven niet afdwingen. Dit heeft premier Lubbers eravond meegedeeld. [ens Lubbers is het kabinet al tevreden als dit jaar maar in elft van de cao's arbeidstijdverkorting geregeld zal worden. ;nte uitlatingen van minister De Koning (Sociale Zaken) eventueel ingrijpen in de cao-onderhandelingen, noemde iremier „een stok achter de deur van werkgevers en werk ers om er iets van te maken", aldus Lubbers. Overigens het kabinet niet afkerig tegenover het verhogen van socia- remies van werknemers, die geen prijscompensatie inleve- voor arbeidstijdverkorting. Zo zou alsnog een gelijke positie rden bereiken met collega's die wèl inleveren. tijdelijk verschil in loon tussen groepen werknemers die arbeidstijdverkorting in een cao geregeld krijgen en werk- lers bij wie dat niet het geval is, zal het kabinet accepteren, die cao's zal vooruitlopend daarop wel sprake moeten zijn andere maatregelen, zoals het scheppen van stage-plaatsen jongeren, zo liet Lubbers weten. Prinses Juliana heropent Oudshoornse kerk Prinses Julina onthulde gistermiddag een fraai wandkleed in de Oudshoornse kerk in Alphen. Met die handeling heropende ze de kerk, die 3,5 jaar wegens restauratie buiten gebruik was. (Pag. 3: „We zijn weer baas in eigen kerk".) V BRUSSELSE GEMEENTE SCHAARBEEK Van onze correspondent Aad Jongbloed) USSEL Roger Nols, al eerder van racisme :huldigde burgemees- van de Brusselse ge- ente Schaarbeek, heeft itregelen uitgevaar- 1 om Belgische school- deren te scheiden van deren van gastarbei- Zo zullen er op de gemeentelij ke kleuterscholen klassen ko men voor kinderen die be hoorlijk Frans spreken en aparte klassen voor de kleu ters, die minder kennis van het Frans hebben, te weten de kinderen van gastarbeiders. Op sommige scholen zullen er met ingang van het nieuwe schooljaar per klas niet meer dan vijftien procent kinderen van gastarbeiders toegelaten mogen worden en op het ly ceum en atheneum van Schaarbeek mogen alleen kin deren ingeschreven worden, die de lagere school met een cijfergemiddelde van 7 hebben afgesloten. Tenslotte wil bur gemeester Nols dat er op de gemeentescholen aparte ingan gen komen voor begaafde kin deren en minder begaafde. Tot de laatste categorie beschouwt Nols de kinderen van gastar beiders. Burgemeester Nols heeft al eerder van zich doen spreken door te weigeren nieuwe immigranten in het bevolkingsregister in te laten schrijven. Bovendien heeft hij door middel van open brieven de bevolking gewezen op de (niet bewezen) hoge criminali teit onder de gastarbeiders en heeft hij de immigranten drin gend verzocht terug te keren naar hun land van herkomst. In de Belgische katholieke kerken wordt morgen een brief voorgelezen van de pas tores uit de Brusselse gemeen ten. In de brief vragen de pas tores de gelovigen meer eer bied op te brengen voor de buitenlanders. krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags en 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant öt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE LUBBERS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het IKV moet openlijk bekennen dat zij met het verhaal dat er in april begonnen wordt met de aanleg van voorzieningen voor de sta tionering van middellange afstandsraketten op de vliegbasis De Peel, fout zat. „Men zat er onmis kenbaar naast. Het was een grove beschuldiging. Ik hoop op een veront schuldiging. Dan kan dit incident gesloten wor den", aldus premier Lub bers na de ministerraad. Lubbers zei vooralsnog er van uit te gaan dat het IKV met de berichten een vergissing heeft gemaakt. „Indien men met ex cuses komt is het goed. Anders moet ik concluderen dat men kennelijk naar iets anders op zoek was dan de waarheid", aldus Lubbers. Het IKV heeft van zijn kant geweigerd excu ses aan te bieden. In een uitzending van Brand punt liet de premier weten dat wanneer regering en parle ment een besluit tot plaatsing van de raketten nemen dit ten allentijde gerespecteerd dient te worden. Het PPR-kamerlid Ria Bec kers heeft premier Lubbers gevraagd of hij minister Ru- ding (Financiën) „desgewenst met enige ironie" wil duidelijk maken dat bij gewetensbe zwaarden tegen de plaatsing van kernraketten niet direct gedacht hoeft te worden aan emigratie om aan hun gevoe lens tegemoet te komen. In El- seviers weekblad had Ruding geopperd dat gewetnsbezwaar- den tegen de plaatsing van kernraketten altijd de ogelijk* heid hebben om te emigreren- Verder had hij getwijfeld aan de mensen die pleiten voor eenzijdige ontwapening. Het verschijnsel praatprogramma op de tv (in goed Hilver- sums beter bekend als talkshow) is omgeven met raadse len. Waarom scoren dergelijke programma's zo hoog wat betreft kijkdichtheid en waardering? Op de voorpagina van onze bijlage Finale heeft onze ver slaggever René de Cocq zich gewaagd aan een „vergelij kend warenonderzoek". Eén ding wordt daarbij wel heel duidelijk: zoveel zuilen, zoveel zinnen. Elke omroep zingt zoals ie geprofileerd is, of zich wil profileren. In hun pakket hebben vrijwel alle zuilen een of meer talk shows, die in niet geringe mate bijdragen aan de beeldvor ming over de desbetreffende zuil (gezichtsbepalend heet zoiets). De penningmeesters van de diverse omroepen wrij ven zich intussen vergenoegd in de handen, want die praatprogramma's kosten in vergelijking met bijvoorbeeld een drama-produktie maar een schijntje VERDER IN FINALE: Carolus Verhulst houdt zijn bedrukte eenmans- kruistocht al 82 jaar vol. Nepal: sherpa's in de dis co en gepaneerde schnit zels. Tweeverdieners als stille armen. Heilig Jaar: Rome aan vooravond van grote volksverhui zing Voor Umberto geen stervensbed in Italië. Mussolini had meer kinderen dan zijn kinderen konden bevroeden. Bono van U2: „Ik ben de slechtste zanger ter wereld". Medische rubriek: praatjes vullen geen gaatjes. Ruud Geels: snoepgoed werd bittere pil. Ex-profwielrenner Peter Zijerveld wil geen beunhaas zijn. Derde artikel in een negendelige serie over kan ker: „Juist bij kanker blijft de rol van de huisarts groot". DEN HAAG Een zeer felle brand in een vleugel van het ministerie van financiën aan de Haagse Casuariestraat heeft gistermiddag in nauwelijks twee uur tijd voor enkele mil joenen guldens schade ge zorgd. Bij de ontruiming moest de brandweer twee ambtena ren uit een vastgelopen lift be vrijden. Er deden zich overi gens geen persoonlijke onge lukken voor. De brand liet zich in eerste instantie niet ernstig aanzien, maar toen het vuur zich via een airconditio ningschacht ,een weg naar de dak van het gebouw baande, moest de brandweer groot ma terieel inzetten. De brand trok bijzonder grote belangstelling. Naast vele honderden toe schouwers lieten ook burge meester F. Schols en hoofd - van politie J. Brand zich ter plekke op de hoogte brengen van de situa tie. Uit voorzorg had de politie de omgeving voor alle verkeer afgesloten. ADVERTENTIE Waterpolowedslrijd ZIJL/LGB AZC/Microlife Zondag 20 maart aanvang 15.30 uur Zwembad de Zijl aangeboden door Mercasol Wie vandaag nog voor een weekeindje naar Londen moet hoeft met eerst alle Engelse kranten te lezen om te weten, dat het beter is maar met naai de nieuwe musical „Marilyn" te gaan. De wereldpremière vond The Times „verschrikkelijk" en de Financial Times „jammerlijk". The Daily Telegraph vond „dat geen enkele melodie in het geheugen blijft hangen". Zowel- de tekst als de muziek zou volgens de bladen niet deugen. Waai moet je dan heen in zo'n grote stad? Het is misschien maai beter de „Leidse Courant" mee te nemen, ergens een pub op te zoeken en de krant in een stil hoekje tot de laatste letter uit te lezen. Weilng muziek, maar tekst genoeg. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1