Langs Het spel van verkennen beleeft een doorbraak op nieuwe speltakken- zolder leidse Sleutelgaten -naken langspeelplaa t Gedwongen ontslagen worden niet uitgesloten 5DEN/REGIO QeidócOounmii lEIDSE SCOUTINGGROEP ST.JOZEF GEDIJT DAT HET EEN LIEVE LUST IS i' Definitief plan scholensamenvoeging VRIJDAG 18 MAART 1983 PAGINA 5 ni| |- Op mijn omwegen door stad en land' kom ik graag mensen tegen. (U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 öp toestel 10. is niet zozeer dat en hen herkennen zal het breken van de ag, maar eerder valt t stel op bij de dyna- ische ontwikkeling in ter drie jaren tijd. orgen, zaterdag 19 aart, neemt de Leidse DUtinggroep St. Jozef t enig vertoon haar ngepaste en volledig rbouwde kwartieren de Alexanderstraat in bruik. Ook met vlag- rtoon, zeer zeker. „Sta, saluut!" Naast de ei- n „kleuren" zal er ook y scoutingvlag van de estduitse zustergroep Krefeld wapperen, thans hangen. De voor- ccter van deze groep, rr Heinz Gtlnthér Es- zal zelfs de opening lei» half 11 verrichten, isc erg graag ook, want Herr Esser was zeer ver guld met de uitnodiging. De St.Jozef-scouts en hun Krefeldse broeders en zusters (sinds '81 is er een „hartstik ke leuke" uitwisseling en de Duitsers zouden de Leide- naars wel elke maand bij zich willen hebben) dragen el- kaars emblemen op de uni formen. Dat zit dus al heel goed. Maar ook intern bij „St.Jozef" van de Herensin gel lopen de scoutingzaken als gesmeerd. In '79 werd be gonnen met zes jongens en een jaar later werd de groep officieel opgericht. Een man of vijfentwintig waren er toen. Vandaag werkt scou ting St.Jozef met ruim tach tig geïnstalleerden en vijftien stafleden: ongeveer vijfen veertig meisjes en vijfender tig jongens tussen de 7 en 16 jaar. Jeugd, die van zessen klaar is. En daar spiegelt zich de groepsvoorzitter, de demo cratische voorzitter van de groepsraad en „baas van het spul aan. Een soort super hopman („De Duitsers, met de discipline hoog in hun vaandel, hebben daar weer geheel typisch eigen bena mingen voor die ons niet zo goed liggen"), die 's morgens om zes uur opstaat. Een re veille die hij zeven ochten den elke week volhoudt. Ton M. van der Meyden, koster van de Herensingelkerk eerder zeven jaar lang full time koster van de Leonar- dus, ,;maar dat was niet meer op te brengen" en van maandag tot zaterdag om 7 uur aanwezig ten stadhuize, waar hij medewerker is van de afdeling Bezwaar- en Be roepschriften („dat ben ik om half 4 weer thuis en dat is ook wat waard"). „Inder daad, ik heb een beroep met een pré, waardoor je een aan tal open deurtjes maakt die je bij het jeugdwerk van dienst kunnen zijn; je praat wat ge makkelijker in verenigings verband". Beer Baloe De groepsvoorzitter van St. Jozef begon in '47 als welp, groeide op tot verkenner, voortrekker, werd vaandrig en hopman. De hele toenma lige hiërarchie volgend. „Ik ben zelfs bij de welpen de dikke beer Baloe geweest. Dat klopte aardig, met m'n 102 kg. van toen. Je hebt te genwoordig zelfs mannelijke akela's; een beetje onwennig misschien, maar het doel hei ligt hier de middelen. En het doel van scouting is onveran derd: je werkt mee aan de karaktervorming van jonge mensen die voor een maat schappij staan die hoge eisen aan hun stelt. In groepjes heeft ieder zijn of haar eigen verantwoordelijkheid. Van leiding is het gegaan naar be geleiding en gaandeweg wordt ook die begeleiding minder totdat de jongelui op een gegeven moment hele maal zelfstandig zijn". Ton van der Meyden vindt het ideaal werken met die mondiger geworden jeugd: „Er gebeurt eigenlijk nauwe lijks iets meer waar de jon gens en meisjes niets vanaf Een epeltak-hoek o» „neethok". weten. Daar is de democrati sche opbouw mede debet aan. Onze rigoureuze groei schrij ven we toe aan het verlangen onder jonge mensen om toch in groepsverband met iets be zig te zijn. Het is niet meer alleen pionieren en kaartle zen en de verkennerswet uit het hoofd leren. Je hebt nu milieu-projecten, het werken met een doka, donkere ka mer, bij het fotograferen. Het is aanpassen aan de tijd. Er is vrijwel geen avond meer zonder disco. Vroeger zat je te dromen bij gitaar en mondharmonica; nu is het volop dansen en weet ik niet wat allemaal. O zeker, er is ook het pionieren; tenslotte moeten we ons eigen onder komen verzorgen tijdens het zomerkamp. Dat is het hoog tepunt van het scoutingjaar. Activiteiten genoeg, het hele jaar door gericht op dat zo merkamp van een week: ko ken, pionieren, morseschrift, knopen, EHBO". Uniform Volgens de groepsvoorzitter van St. Jozef vinden z'n jon gens en meisjes „het uniform nog steeds schitterend. Men praat landelijk erover, aan het uniform te gaan tornen. Maar daar is nog lang geen uitspraak over. Ik denk niet, dat het zo'n vaart zal lopen. Noem het maar tenue; „uni form" riekt naar militarisme. Rangen en standen zijn ook al zoiets: geen vaandrig of hopman meer". Het welzijns werk is doorgedrongen met teamleiders en -leidsters. Stop! Ik zal me niet gaan ver liezen in interpreteren en vertellen dat de baghera van Lord Baden Powell, de held van Mafeking, die in 1899 de Boeren (ware meesters in het terrein verkennen, scouts bij uitstek maar dat waren de Natallers, in Engelse dienst, ook) elke duim gronds be twistte; nou ja, dat die bag hera of Ka de slang nu opeens speltak-leidsters ge worden zijn. Maar in elk ge val is voorzitter Ton „onge looflijk blij met die teamlei ders, die verschrikkelijk veel werk verzetten". Morgen dus hoofdstuk twee voor scouting St. Jozef. „Eerst zaten we boven de oude fietsenstalling achter de Herensingelkerk, maar die was niet aangepast, maar oud en afgeleefd, met een opslag van matrassen en bedden voor het ziekentriduüm. In '81 kregen we van Jantje Be ton een schenking van 3000 gulden voor het kopen van tenten. Via het leningen.- en schenkingen fonds verschaf te de gemeente ons 30 mille voor het verbouwen van onze lokaliteit. Die verbou wing hebben we nu op zolder gerealiseerd, boven de stal ling die nu een parochiezaal tje is. Het puntdak hebben we gebruikt om er een vloer in te leggen. Daar hebben we nesthokken en patrouillehok- ken op gemaakt. Welpen en kabouters hebben er een ei gen keuken-blokje, verken ners en gidsen eveneens; een duidelijke winst aan ruimte, die de hele zaterdag bezet is. In de week zijn er ook in structieavonden of weet ik wat. Dat hangt af van de toe stemming van het kerkbe stuur. Immers, de lokaliteit kregen we om niet, en ver warming en licht werden nog niet in rekening gebracht. Toestemming voor extra ge bruik is dus een erg reële eis van het kerkbestuur, ook al omdat het zaaltje beneden 's avonds vaak gebruikt wordt". Bloeiend De „St. Jozef"-groep, als bloeiende loot van Scouting Nederland, waarin tien jaar terug gelovige en ongelovige padvinders en verkenners fuseerden, gaat krachtig ge argumenteerd voort op het verkenningspad. Voorzitter Ton van der Meyden, ver grijsd in die verkennerij zozeer zelfs, dat zijn vrouw zich nu en dan afvraagt of 't niet een beetje al te veel is heeft het gevoel, dat de be trokkenheid der ouders wat minder is dan vroeger. „Ze geloven wel, wat er allemaal gebeurt. Maar aan de andere kant is er wel degelijk een, werkzame, betrokkenheid. Als je een beroep op ze doet, bijvoorbeeld wat assistentie bij vervoer betreft, of als fir een tekort is aan leiding bij een kamp, dan staan ze wel degelijk klaar. Dat was vroe ger wel anders. En het gaat om de praktijk, nietwaar? Tja, we groeien voort, en niet eens tegen de klippen op. Welpen kunnen er nog zat bij, maar voor de gidsen en verkenners hebben we een wachtlijst. Overigens is con fessioneel en niet-confessio- neel van harte welkom bij „St. Jozef". Bij het spel van verkennen ontmoet je ieder- eert". Morgen dus feest, om de hoek bij de Herensingelkerk, vanwege de gedaanteverwis seling. Feest bij de twee „speltakken" van klein en groot. Na de „tüchtige" ope ning door (z'n rang laat ik maar in het midden) oppers- cout Herr Heinz Günther uit Krefeld, met de vlaggenpara- de, is er een „open dag" (minstens een open huis), waarop iedereen een welko me gast is. De groep zal dan laten zien waartoe de spel- tak-leden in staat zijn. En dat is heel wat. Er wordt, bij voorbeeld, volop gepionierd en poffertjes gebakken. Om 4 uur is het uit met de pret, en dan stopt scout Ton z'n kno pen onder bed. Maar zondag is het om 6 uur weer dag, en dan is hij weer koster. Scou ting voor de Heer en Gods volk onderweg. mo DEN De Leidse Btelgaten breken uit. is althans de bedoe- met het uitbrengen hun gelijknamige Speelplaat. De Leidse itelgaten braken al Ier uit of door, met inmiddels beroemd gorden "Palenlied" dat persiflage is op het v°4tjesbeleid van wet- der Waal. Van deze le werden er 1600 ver kilt en dat is voor een nnende band veel. De is bijzonder populair idse en Haagse ra- iraten. De Leidse Itelgaten treden mor- op in het St. Antoni- ubhuis, tijdens een g^i r radiopiraten georga- erd feest, waarvoor 400 kaarten al zijn erkocht. De groep be- nu ongeveer een half en bestaat uit Ron Tol (zang en piano), 'd Ebbens (gitaar en g), Chris Hensing (bas, 5en blaasarrangemen- I; II ten) en Edward Webber (drums). Ron van Tol: „We proberen de plaat ook een beetje ge draaid te krijgen in Hilver sum. Het „Palenlied" en onze andere single „Kanaal 14" over de 27 mc'ers hebben, ze wel eens gedraaid, maar heel weinig. Je moet echt door- drammen en over wat plug gers beschikken om ie plaat daar gedraaid te krijgen. Maar ach, het zou wel leuk zijn, maar we gaan er niet dood van als het niet ge beurd. We maken voorname lijk muziek voor de lol. En lol hebben we wel, ja. We hopen eigenlijk alleen dat we de kosten er een beetje uit krijgen". De Leidse Sleutelgaten heb ben het uitbrengen van de LP zelf bekostigd. Wat ze van optredens overhouden, wordt direct weer besteed aan de verbetering van de instrumenten en de geluids installatie. Ze treden veel op in kroegen in jongerensocië- teiten. Binnenkort spelen ze bij de opening van een nieuw café in Den Haag dat zelfs naar hen wordt genoemd en De Leidse Sleutelgaten. dus ook de de naam de Leid se Sleutelgaten krijgt. „We zijn een Leidse band en heb ben de sleutels van het wa pen van Leiden gehaald. Nou toen hield je een sleutel gat over. De Leidse sleutel gaten dus", zegt Edward. De groep heeft niet één be paalde stijl. Ze speelt zowel rock'n roll, blues, hoempa als serieuze muziek. Wel zijn de teksten Nederlandstalig. De groep wil niet vergeleken worden met Rubberen Rob bie. „Wij doen allerlei stijlen en Rubberen Robbie doet ei genlijk alleen van die hoem pa, tralala dingen. In de meeste nummers zit wel een beetje hoempa maar het is toch anders. We schrijven ook alle nummers zelf en ze onstaan meestal door bepaal de ervaringen. Zo is dat pa lenlied bijvoorbeeld ontstaan na allerlei moeilijkheden met die paaltjes op de Doeza- straat. Ik kreeg daar een be keuring, maar was het er niet mee eens. Ik ben zelfs met die bon nog bij burge meester Goekoop geweest, maar het hielp allemaal niets. Nou toen hebben we maar dat palenlied ge maakt", aldus Ron van Tol. Andere nummers op de plaat „Scheiding, Werkloos, 65+, De Kater, Woonboot Blues en Kachel naast m'n bak kie", zijn zo van die num mers, gebaseerd op eigen er varingen. Het nummer „Doe Maar (niet)" is weer een pa rodie op de groep Doe Maar en „Kanaal 14" is dat dus op de 27 mc'ers. Het nummer „Joke" is van Jan Vollaard, die zingt en gitaar speelt in de Leidse rockband Otto Pa- nini. Ook de hoes van „De Leidse Sleutelgaten breken uit" is door Jan Vollaard ontworpen. De technische man achter de langspeelplaat is Joop Wesselius. Enkele free-lance gitaarpartijen ko men van Chris Koenen van „Tilt Team" en het nummer „Woningnood" is het geestes kind van Ebbeling, Wal schots en Vollaard. De LP is in verschillende Leidse platenzaken te ver krijgen. De prijs is 15 gulden. BU OVERDRACHT MUSEUM GEOLOGIE AAN MINISTERIE WVC LEIDEN De op zichzelf „papieren" overdracht van het rijksmuseum van Geologie en Mineralogie op de Hooglandse Kerkgracht van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen naar dat van Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur gaat met bezuinigings maatregelen gepaard, waarbij gedwongen ontslagen „niet ge heel uitgesloten kunnen wor den". Dit is meegedeeld aan het personeel tijdens een in formatieve bijeenkomst die was belegd door de Leidse uni versiteit. De nieuwe beheerder, het mi nisterie van WVC, draagt de verdere verantwoordelijkheid voor het personeel. Dit minis terie stelt nu, overigens in overleg met de Leidse univer siteit die de verantwoordelijk heden „niet zomaar wil af schuiven", de toekomstige ta ken van het museum vast, al dus een woordvoerder van de Leidse universiteit. De direc teur van het museum, prof. dr. P.C.Zwaan, verklaarde desge vraagd „niet verbaasd" te zijn over de uitkomst van de over dracht: „In concreto weten we in dit onderhandelingsstadium nog niet waar we aan toe zijn. Dat er bij ons bezuinigd zal worden, is zeker, maar bij wie moet dat niet vandaag de dag? Overigens hopen wij, dat er afvloeiingsregelingen worden getroffen, zodat gedwongen ontslagen achterwege kunnen blijven". Over de overdracht van het ministerie van O en W naar dat van WVZ wordt al gerui me tijd onderhandeld. Er wer ken 15 mensen bij het rijksmu seum, waarvan 2 leden niet- wetenschappelijk personeel De overdracht betekent dat de Leidse universiteit, die haar geld krijgt van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen, geen zorg meer draagt over het museum. Het museum is een instelling die nauw 'is verbonden aan de subfaculteit geologie en geofy sica. Deze subfaculteit is enige tijd geleden aan de bezuinigin gen ten prooi gevallen en wordt per 1 september 1983 opgeheven. LEIDEN De gemeente heeft een definitief plan gemaakt dat moet leiden tot de totstandkoming van openbare basisscholen door fusies tussen kleuter en lagere scholen. De nieuwe basisscholen moe ten in 1985 een feit zijn. In het plan getiteld „Leiden maakt basisschool" wordt aangegeven welke scholen moeten fuseren, welke er moe ten verdwijnen en in welke gebouwen de nieuwe basis scholen gehuisvest moeten worden. Het grootste deel van het plan stond al vast door eerdere besluiten van de ge meenteraad om scholen te la ten fuseren of op te heffen. De Margriet en de Boterbloem, de Drie Octoberschool en Lu cas van Leyden (alle in de bin nenstad) gaan op in de nieuwe binnenstadsschool die mogelijk ,p de Garenmarkt wordt ge vestigd. De Wigwam en de Zonnehoek, de Gunningschool en de Karei Doorman in de Kooi worden ondergebracht in de gebouwen aan de Atjeh- straat. De Goudsbloem fuseert met de Marnixschhool en de Rondedans met de Willem de Zwijgerschool. De Oppenheimschool en de Pestalozzischool worden onder de nieuwe naam De Burggraaf ondergebracht aan de Oppen- heimerstraat. In Cronestein gaat de Hummelhof met de Apolloschool samen en de Kla proos met de Teldersschool. In de Mors gaan de Pompelmoes en de Hoeksteen samen. Wat de Merenwijk betreft, daar gaan de Loopplank en de Duc- dalf een fusie aan, de kleuter en de lagere school de Meer paal ook en voor de kleuter- school- en lagerschool de Me renwijk geldt hetzelfde. De fusies tussen de scholen maken een aantal verbouwin gen noodzakelijk Daarvoor zou door het rijk subsidie ver strekt moeten worden. De ge meente moet zelf jaarlijks 200.000 gulden voor het aan brengen van noodzakelijke voorzieningen op tafel leggen, maar gezien het gebrek aan fi nanciële middelen zullen deze voorzieningen gefaseerd wor den aangebracht. Zo moeten in bepaalde gevallen sanitaire voorzieningen worden verbe terd, vergaderruimte worden gemaakt of een extra lokaal worden neergezet.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5