TEGEU1EK STEENGOED Behang is ^^lecoratiepvodu» Kruiden kweken en koud kunstje 30.- 37! DONDERDAG 17 MAART 1983 et televisietoestel en de geluidsap- iratuur zijn uit ons leven niet meer eg te denken. In miljoenen wonin- :n bepalen zij de indeling van de oonkamer. Is het aan ons gebrek m fantasie te wijten dat in bijna le woningen van hetzelffde type >t „kijken en luisteren" op dezelfde aats in de huiskamer plaats heeft? ligt het aan de heren architecten, e de noodzakelijke voorzieningen tor aansluiting van deze appara- tur in hun ontwerpen een zodanige lek toedenken, dat uniforme plaat- In voor zitten, eten, maar ook voor levisiekijken en muziek luisteren (t gevolg zijn? Loop 's avonds maar -en door de straat en kijk zo hier i daar eens naar binnen. Vrijwel 'eral ziet u dan hetzelfde beeld op tzelfde plaats: het hele gezin ge luisterd aan de „buis". het niet zo moeilijk om deze uniformiteit te doorbreken. Veel fantasie heeft u daarvoor niet nodig, wel een paar meter snoer en idem televisiekabel. Met deze attributen en een beetje handigheid kunt u elke plek in huis omtoveren tot tele visie- en/of luisterhoek. Plaatst u de televisie dan ook nog op een verrijd bare televisietafel (dat kan een een voudige plank op wieltjes zijn) of op een aan de wand bevestigde plank- op-scharende-arm, dan kan naar be lieven ook nog van kijkplek gewis seld worden. Ook kan een gemakke lijk verplaatsbaar zitje uitkomst bie den. Heeft u gasten, of wilt u ge woon een avondje „zonder", dan kunnen kijklustigen in uw gezin toch hun gang gaan, zonder dat „kijkplicht" wordt opgelegd. Verbergen of etaleren Het verantwoord onderbrengen van televisie en geluidsapparatuur kan nogal eens problemen opleveren. We stelden al dat de plaats van aansluit- doos voor radio- en televisie-antenne niet bepalend hoeft te zijn. Wèl be palend is dat noch aan geluidsweer gave en kijkgenot, noch aan het har monisch geheel van uw interieur af breuk gedaan mag worden. Voor vele geluidsfanaten is de vormge ving van al dat technisch vernuft zo oogstrelend, dat de apparatuur ge rust gezien mag worden. Anderen daarentegen willen de aanwezigheid van deze moderne attributen liever enigszins verbergen. Moet nog tot aanschaf worden overgegaan, dan kunnen zij beter apparaten kopen die ingebouwd kunnen worden. De luidsprekers kunnen, indien ze niet te groot zijn, misschien op een boe kenplank weggemoffeld worden. Grote luidsprekers, die voor hi-fi verslaafden onmisbaar zijn, laten zich wat moeilijker wegwerken. Soms zijn deze boxen echter zo mooi van vormgeving, dat ze in het inte rieur in het geheel niet misstaan. Spreekt de vormgeving u aan, dan kunnen televisietoestel, video-appa- ratuur en geluidsinstallatie met een gerust hart geëtaleerd worden. Een voudig op planken aan de wand, op een tafeltje of in het wandmeubel, dat meestal wel speciale ruimte hier voor biedt (ook voor platen en caset- tebanden). „Etaleren" is ook moge lijk in de „toren", een modern vorm gegeven bergruimte voor geluidsap paratuur, die vaak standaard met de apparatuur wordt meegeleverd. Zo'n toren hoort qua vormgeving echter niet thuis in het klassieke interieur. Om ook in het klassieke interieur deze eigentijdse technische appara ten verantwoord te kunnen onder brengen zijn er „klassieke torens" en televisiekasten in de handel, uitge voerd in houtsoorten en stijlen die aansluiten bij het klassieke interieur (eiken, noten, mahonie). Bij de mees te kasten kan de apparatuur door middel van deurtjes op kleppen aan het oog worden onttrokken als deze niet gebruikt wordt. En omdat het gemak de mens dient, kan dat ope nen en sluiten soms ook nog automa tisch vanuit de stoel geregeld wor den. Veel mogelijkheden bieden ook de stapelbare kubussen, eventueel voorzien van laden waarin verster ker, tuner, cassettedeck, platen en banden opgeborgen kunnen worden. Deze kubussen kunnen langs wan den gestapeld worden, maar het is ook heel goed mogelijk om met deze elementen een soort „communicatie eiland midden in de kamer te bou- Zitafstand Voor een goede geluidsweergave is het noodzakelijk dat de onderlinge afstand tussen luidsprekers even groot is als de afstand tussen luister- plek en boxen. Hoewel het handig is als de apparatuur bediend kan wor den vanuit de plek waar geluisterd wordt, is dat niet per se noodzake lijk. Wel is het noodzakelijk dat de platenspeler waterpas staat en zo min mogelijk hinder ondervindt van trillingen en bewegingen in de ka mer. Bij een grootbeeldtelevisie kan de kijkafstand variëren van 2,50 m. tot 5 meter. Als u het onderschrift goed kunt lezen, zit u goed. Moeilij ker wordt het als u een stereo-televi sie heeft. Dat is een toestel met aan beide zijden van het beeldscherm een aangebouwde luidspreker. Om dat geluid werkelijk stereofonisch te kunnen horen, dient u de zitplaats zodanig te kiezen dat uw beide oren met de luidsprekers een hoek van 45° vormen. Theoretisch klinkt dat eenvoudig, maar in praktijk komt daar meestal niet veel van terecht. Zeker wanneer u met meerderen naar zo'n televisie kijkt en luistert. |oor betrekkelijk weinig geld is met èhang, een beetje durf en wat fan- jsie van elk vertrek in huis een hieke woonomgeving te maken, en woonomgeving waarin men phzelf kan zijn, met wanden die ts vertellen over de mensen die er- issen leven. De mogelijkheden zijn [elhaast onbeperkt. De nieuwe be- angcollecties, die onlangs op de eurs Karwei in Utrecht getoond rerden, bieden voor elk wat wils. Totaal-Interieur feel collecties bestaan uit behang let bijbehorende gordijnstoffen, joerbedekking en decoratieve ran- fen. De dessins variëren van roman- -^ich tot strak gestyleerd. De kleuren n overwegend zacht: poederachti- pasteltinten op een licht fond. In geometrische dessins komen ook imaire tinten voor (rood, geel en luw) waarmee vaak in ragdunne nen motiefjes op een witte onder- ond getekend zijn. Al met al kan in deze nieuwe collecties gezegd irden dat ze niets meer gemeen {bben met het „papiertje-voor-op- muur" van voorheen, maar een ogwaardig woondecoratieprodukt //In, waarmee het voor iedereen mo- lijk is een volledig op elkaar afge- imd totaal-interieur te creëren. olgordijnen, horizontale en irticale lamellen-jaloezieën en vi- e-stoffen zijn qua kleur en/of in geheel op het huidige behang- •rtiment afgestemd. In de sta- boeken bij de behangspeciaalza- n zijn de diverse combinatiemoge- ';heden al aangegeven. Maar na- irlijk let niets u om zelf de diverse iterialen en kleuren net zo lang te nbineren tot het helemaal naar :ns is. De behangranden vormen Romantiek met „Country Flowers" van Rath Doodeheefver. daarbij een verhaal apart. Plakten we die vroeger alleen als afwerk- rand langs het plafond, nu heeft men ontdekt dat deze sierranden nog veel meer mogelijkheden bie den. Zelfs een kale witte muur kan met een juist gebruik van deze deco ratieve randen een heel bijzonder aanzien krijgen. En wat te denken van een sierrand om de deurstijl ge plakt en deze door te plakken tot bij voorbeeld tien centimeter boven de vloerplint? Of twee behangranden met een tussenruimte van enkele centimeters op lambrizeringhoogte (dat is ongeveer 110 cm. vanaf de vloerplint)? Ook lenen de randen zich uitstekend voor het maken van „panelen" op wanden of deuren. Het decoratieve effect kan nog versterkt worden door de sierranden te combi neren met sierprofielen die in zowel houten als kunststofuitvoeringen te koop zijn. Deze laatste zijn nauwe lijks van echt stucwerk te onder scheiden en zetten vooral in het stijl- interieur het puntje op de „i". Wandtextiel Wanneer u voor één of meer van uw wanden de voorkeur geeft aan iets anders dan papierbehang, dan moet u uw oog eens laten vallen op de prachtige wandtextielcollecties. Wandtextiel is „in" en dat is begrij pelijk, want het geeft aan interieur, modern, klassiek, eenvoudig of lu xueus een heel natuurlijke en war me sfeer. Bovendien laat het zich uitstekend combineren met gordij nen, vloerbedekking en meubelstof fering. De rugzijde van wandtextiel kan voorzien zijn van een papieren rug of van een ander materiaal. Er is zelfs textielbehang in kamerbrede uitvoering (geen naden dus) met een plm. 3 mm dikke warmte en geluid- isolerende schuimrug in 80 kleuren in verschillende dessins en kwalitei ten. De weefsels zijn vervaardigd van wol, linnen, katoen, zijde, jute of synthetische vezels of combinaties daarvan. Zelfs zien we hier en daar een speels tipje lurex twinkelen. Een rijk fluwelig aanzien bieden de ve- lours-kwaliteiten in uni's of gedessi neerd. Wandtextiel is wel wat duur der dan papierbehang, maar het heeft dan ook een lange levensduur en vraagt nauwelijks onderhoud. Eén keer per jaar met de zuigmond van de stofzuiger erlangs is voldoen de. Bovendien heeft wandtextiel een hogere warmte en geluidisolatie dan behangselpapier. Vinyl Ook het vinylbehang, en met name het geschuimde vinyl, is een vol waardig decoratieprodukt geworden. Door het toepassen van nieuwe tech nieken is het mogelijk het vinyl in bijzonder fraaie structuren op te schuimen, waardoor een mooi geslo ten oppervlak ontstaat dat stootvast, kleur- en lichtecht is en afwasbaar. Dit geschuimde vinyl is uitermate geschikt voor toepassing in natte ruimtes, keukens en plaatsen waar nogal eens een stootje moet worden opgevangen (hal, gang, trappenhuis). De structuren variëren van allerlei soorten stucwerk tot wandweefsel- structuren en zijn nauwelijks van echt te onderscheiden. De meeste kwaliteiten hebben een afstripbare papieren rug, zodat u als u na jaren toch eens wat anders op de muur wenst, gewoon de vinyllaag van het papier kunt af trekken. Het achter blijvende papier vormt dan weer de basis voor het nieuwe behang. Wenst u tegeltjes op de wand? Ook die zijn aan de rol verkrijgbaar, uitgevoerd in vinyl en evenals de structuurvi- nyls niet van echt te onderscheiden. Het tegeloppervlak lijkt prachtig mat- of hoogglanzend geglazuurd en zelfs wanneer u er met de vinger over strijkt, zult u zich afvragen of de verdiept liggende voegen niet met voegspecie zijn aangebracht. Voor een mooie tegelwand in bakkamer, keuken of toilet is het dus beslist niet nodig dat u een vakbekwaam tegelzetter bent. Bovendien is zo'n tegelwand van vinyl veel warmer dan een kermische tegelwand en wordt het geluid beter geïsoleerd. Voorlichting Waarschijnlijk wilt u al dat nieuws ook wel eens zien. Zelfs wanneer u nog helemaal geen plannen heeft om uw wanden opnieuw te behangen kunt u gerust een kijkje gaan nemen in de prachtige stalenboeken bij uw behangspecialist. Die brengen u on getwijfeld op ideeën, voor nu of voor straks. Bovendient kan zo'n behang specialist u geheel vrijblijvend voor lichten. Dat doet hij graag en nie mand kan dat beter dan hij, want hij is er speciaal voor opgeleid. Zeker in deze tijd is ook de toekomstige klant weer „koning". rse kruiden lijken voor •1 mensen iets onbereik- Soms zijn ze als plantjes potjes te koop, maar de us is dan erg beperkt. Wie |n tuin(t)je heeft of een wat limer balkon kan ze gemak- lijk zelf kweken. En wie n beetje bekend is in een uidentuin, weet dat veel lidenplantjes zeker zo mooi innen zijn als veel sierplan- i. Een speciale kruidenhoek de tuin met alle denkbare ukenkruiden geeft veel ldoening, want de hele zo- er bloeit daar altijd wel iets in. Kruidenplanten geven jvendien veel afwisseling in n tuin, ze hebben vaak iets igs. m kruiderij is overigens be- ngrijker voor de keuken in voor de tuin. Zorg er dan |k voor dat ze zo dicht mo- lijk bij de keukendeur ian, want wie ver moet lo- n zal de kruiden nog wel ,ns „vergeten". anten worden meestal begin ei aangeboden, maar zelf aien is veel leuker en er is ets bijzonders voor nodig, an de meeste kruiden is ad te koop. Als daarvan einig in een potje met verse 'taarde wordt gezaaid, geeft IJ »t heel wat planten. Dat til aien kan vanaf begin maart u dus). De pakjes zaad zijn eestal te groot, veel zaad is langer houdbaar. Soms is "het mogelijk om een pakje met ie mand te delen. Zet de potjes met daarover een iheldere plasticzak in het volle licht en controleer ze dagelijks. Watergeven is niet nodig, maar als de plantjes ongeveer een centimeter hoog zijn, moet de plastic zak er af. Dan is vochtig houden wèl nodig. Ontkiemen kan vlug gaan, van sommige soorten duurt het een paar weken. Soms is er zo veel opgekomen, dat uitdunnen nodig is. Het is verstandig de plantjes over een paar potjes te verdelen. De beginnende kruidenkwe ker kan het best met een paar bekende soorten beginnen. Dat is de beste manier om de verschillende kruiden te leren kennen. In een later stadium kunnen dan bijzondere soor ten worden uitgeprobeerd. Veel kruidenplanten zijn overblijvend, zodat de aan schaf eenmalig kan zijn. En het leuke met veel kruiden is, dat ze óf in de winter nog vers te plukken zijn óf heel goed in de diepvries bewaard kunnen worden. Een rekje met gedroogde kruiden is dan ook minder nodig; veel krui den verliezen nogal wat aan smaak door het drogen. Zelfgezaaide planten moeten eind april afgehard worden. t verse potaarde zaaien, een plastic zak erover trekken en op een lichte plaats bijvoorbeeld in de Dat betekent niets anders dan dat de potjes overdag buiten worden gezet en 's avonds weer binnen gehaald. Door het afharden worden de tere „kasplantjes" zo stevig dat ze geen last krijgen van de over gang van pot naar tuin. Wie de kruiden op het balkon moet kweken, doet er ver standig aan ze in ruime potten te zetten, nadat ze ook zijn af gehard. En balkonplanten blijven gezonder als ze water krijgen met een gieter met een broes. Tegen de tijd dat de kans op nachtvorst klein genoeg is (half mei) kunnen de planten permanent buiten worden ge zet. Soorten die elk jaar weer gezaaid moeten worden zijn: peterselie, selderij, basilicum, éénjarig bonenkruid, korian der, rozemarijn, dille en bora ge. Planten die vrij gemakkelijk overblijven: lavas (ook wel maggieplant genoemd), tijm, bieslook, kervel, dragon, hy sop, pimpernel, wijnruit, al sem, salie, engelwortel, laven del, marjolein, mosterd, zu ring, mierikwortel, munt en overjarig bonekruid. Een stoel bekleed met petit-point. We leven in een tijd waarin de ene technische ontwikkeling volgt op de andere. De snel heid waarmee dat gepaard gaat is voor sommigen reden zich er zo snel mogelijk bij aan te passen, „bij-te-blijven" zoge zegd. Anderen kunnen al dat nieuwe nauwelijks bijbenen, verzetten zich ertegen en grij pen terug naar vertrouwde za ken van vroeger. Met name bij het inrichten van de woning komen deze tegenstellingen duidelijk naar voren. Woont de één te midden van extreem moderne design meubelen, high-tech materialen en pri maire kleuren, de ander kiest juist voor het „kantenvallen" interieur met nostalgisch ei ken. Vast staat, dat velen met een zeker heimwee naar lang vervlogen tijden, hun woning inrichten met klassieke stijl meubelen die momenteel als „nieuw antiek" bij de woning inrichter te koop zijn. Deze stijlmeubelen worden zo veel mogelijk op authentieke, am bachtelijke wijze vervaardigd. Het zijn meubelen die genera ties lang meegaan, niet alleen omdat ze van zeer goede kwa liteit zijn maar vooral ook om dat stijlmeubelen en hier mee bedoelen we kopieën van meubelen uit een vroegere stijlperiode met aan mode onderhevig zijn. Zo'n stijlmeu bel is ook het Louis XV- en Louis XVI-fauteuiltje bekleed met een petit-point of gobelin stof. Tapisserie Ten onrechte spreekt men in Nederland vrijwel altijd over „petit-point"-stof. De juiste be naming is echter „tapisserie", het Franse woord van wandta pijt. Oorspronkelijk werd de tapisserie ook alleen als zoda nig toegepast. Later ging men deze prachtig geborduurde „tapijten" ook als bekleding voor zitmeubelen gebruiken. Een tapisserie bestaat uit halve kruissteken, met de hand ge stoken op een stramien. De fijnheid (èn de prijs) van zo'n tapisserie wordt bepaald door het aantal steken per inch (2 1/2 cm). Dat kunnen er 18 of 20 zijn. Deze steken noemen we „gros-point". Ze worden toegepast voor grovere motie ven en voor het invullen van de achtergrond van figuren. De heel fijne motieven, zoals gezichten, medaillons en tafe relen worden geborduurd in een veel fijnere steek, de „pe- tit-point" (vandaar de foutieve Nederlandse benaming). Deze steken zijn 1/4 deel van het formaat van de „gros-point"- steek. Het zal dan ook duide lijk zijn dat met deze steek veel meer kleurenschakerin- gen in een figuur mogelijk zijn, waardoor een nog exacte re weergave verkregen wordt. Het maken van zo'n tapisserie is een uiterst secuur en tijdro vend werk, dat meestal als huisvlijt bedreven wordt döor boerinnen in landen als Frankrijk, België en Italië. Maar ook China en Taiwan zijn leveranciers van deze fraaie handgeborduurde meu- belbekledingsstoffen, waarmee de ,,ridder"-zetels" en frêle bijzetfauteuiltjes gestoffeerd worden. Gobelin Zo'n handgeborduurde tapisse rie wordt ook nog wel eens voor een handgeweven golje- linstof aangezien. Maar daar mee doen we de gobelin te kort. Een echte handgeweven gobelin is onbetaalbaar. Gobe lin is een heel oude weeftech- niek. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een weefgetouw, waarop alleen de kettingdra den zijn gespannen. De voor stelling wordt eerst door een kunstschilder op ware grootte op een karton geschilderd. Dat karton wordt als „patroon" on der de kettingdraden gelegd waarna de voorstelling „omge keerd" - dus in spiegelbeeld - met de hand d.m.v. honderden klosjes vanaf de rugzijde wordt ingeweven. Het „pa troon" wordt daarbij zo nauw keurig mogelijk gevolgd. Een echte gobelin is te herkennen aan de vele draadeindjes die aan de achterkant hangen. De naam van deze weeftechniek is ontleend aan de Franse fa milie Gobelin, die al in de 15e eeuw een atelier voor het we ven van wandtapijten bezat. Uit het bovenstaande zult u begrijpen dat genoemde, hand- vervaardigde stoffen vrij tot zeer kostbaar zijn. Gelukkig zijn ook de weeftechnieken door technische ontwikkelin gen dermate geperfectioneerd, dat het mogelijk is om gobelins en medaillonstoffen nu ook machinaal te vervaardigen. Het tafereel, ofwel patroon, wordt in een computer inge voerd. die het weefgetouw be stuurt. De prijs van deze ma chinaal geweven stoffen wordt bepaald door de dichtheid van het weefsel en het aantal ver werkte kleuren, doch ligt in alle gevallen aanzienlijk lager dan de handwerkkwaliteiten Daarnaast bestaat de mogelijk heid het tafereel te drukken op een machinaal geweven stof, maar deze techniek heeft natuurlijk niets meer gemeen met de oorspronkelijke tapis serie of gobelin. ADVERTENTIE. Sptenngweg Só5 Villhuizeo (t>, Hoarlem! zo 17 uur. Tel 02508 1044 Vrijcfogawood koopavond i Vijfhuizen zitten de makers zelf. ADVERTENTIE Witte vloertegels met zijdeglans oppervlak Prachtige kollektie vloer tegels in diverse kleuren v.o. I 50* Kleurige kollektie wand- tegels met waterdruppel- effect, zeer exclusief, zeer hqiM p«( ml Ook marmer, sanitair, |L d.h.z.-produkten, alles V VS' altijd in voorraad... en gratis advies Den Haag Kempstraat 120 Tel 070-89 30 34 Naaldwijk: Molenstraat 39 TeL 01740-2 72 72

Leidse Courant | 1983 | | pagina 27