Iedereen ro°et^stTetunnenb°^'en Meubelindufrte zoekt houtsoorten DONDERDAG 17 MAART 1983 ver bouwen gesproken. Zo luidt de titel van ■n bij uitgeverij Arcunum in Amsterdam ver henen boek waarin het werk van de Lie- architect Gerard Schouten centraal staat, ihouten kreeg bekendheid door z'n zgn Eu- woning, die een bekende verschijning is ge- arden in vrijwel heel Nederland. Sinds jaar dag zoekt Schouten samen met z'n compag- in Gerrit de Jonge uit Velp naar nieuwe oonvormen. Kenmerkend voor z'n architec- ur is z'n materiaalgebruik. Als treffend orbeeld van hoe het niet moet wijst hij re- lmatig op het stadhuis in Arnhem. Daarbij n veel uitheemse materialen gebruikt zoals verse soorten marmer, terwijl vlak bij aan andere kant van de Rijn steenfabrieken in. Statusoverwegingen van architect en/of opdrachtgever zullen de aanleiding zijn geweest. In het boek dat 127 pagina's telt filosofeert Schou ten over z'n werk, schopt hij aan tegen voorschriften en gaat hij dieper in op de pi ramidewoning, waar mee volgens hem een antwoord kan worden gegeven op de vertrutting van onze woning bouw, de energiebehoefte, het sociale contact en de oerdrang om een eigen nest te bouwen. Het boek wordt ingeleid door prof. C.D. Saai, telt 45 foto's en veel tekeningen, en kost 29,50. •chtend tegen vooroordelen voorschriften heeft Gerard houten zo langzamerhand n aardige naam opgebouwd vernieuwer. Het kan alle- al eenvoudiger. Maar ja, de ;nsen zijn bang of blind or eenvoud. De architect Lievelde wil ons echt niet men tien jaar in ons eigen amidewoninkje tekenen, mpleet met zonnecollecto- en een windmolentje op dak. Toch moeten we -eer streven naar eenvoud. _en gebruikt tegenwoordig )eilijke woorden, men I lakt overal wetenschap ^n, terwijl het zo eenvoudig ïouten is realist genoeg om te ;ennen dat op het moment irop de bouwverordening tot id kwam (we schreven 1902), Ir alle aanleiding toe was. De iders woonden in bedompte isjes vlak bij de fabriek en leg- het vaak af tegen tuberculose andere gevreesde volksziekten, •ht en lucht was nodig. Nu, ruim fhtig jaar later, zijn de omstan- [heden wel wat veranderd, maar steeds worstelen architecten it de voorschriften. En de chaos rdt steeds groter. Betutteling, reaucratie komt eerst, dan een [e tijd niets, en dan pas kom je 1 bouwen toe. En dat terwijl iwen in feite zo eenvoudig is ideren kunnen het, dieren kun- het, in ontwikkelingslanden it het makkelijk, maar nergens t het zo moeilijk als bij ons in derland. Het land, waar alles Men is bang voor excessen, welke excessen?, zo vraagt ïouten zich af. idat men maar blijft hameren die excessen gaat er zoveel lois verloren. De spontaniteit, de bevangenheid en dat is een mp, zo stelt hij eenvoudig vast. uwen is een heel mooi woord, mmeren en metselen zijn fijne ;n een nest kan iets heel jns zijn, maar de bouw is zo oog en clean geworden. We heb- het met z'n allen grandioos pest. Gerard Schouten blikt luit z'n vijfentwintig jaar gele- ïi gebouwde nest uit over de vel- n van Lievelde en filosofeert t de toekomst, waarin steeds mensen in een isolement zul- r we moeten eerst even terug 1955, toen hij afstudeerde, ïouten had op z'n veertiende diploma timmerman, hij wde en zwoegde bij bazen die j nu „wel met de koppen tegen muur zou willen slaan". Mis- likt ja, dat jtun je wel stellen, ar hij weet nu hoe gastarbeiders zich zullen voelen. De academie voor bouwkunst in Arnhem volg de hij na de periode van hard zwoegen met handkarren en tim meren in deftige huizen waar uit sluitend Frans werd gesproken. Houten vuilnisbakken, horredeu- ren, ja zelfs doodskisten, van alles maakte de jonge Schouten in het Kritiek In 1956 ontwierp hij z'n eerste mo delwoning. Gebaseerd op de kri tiek, die hij had op het bouwen in die tijd. Bouwen dus voor de jaren tachtig. Toekomstvoorspellers had den het over de auto, die in die ja ren tachtig iedereen zou hebben, en de ijskast en de televisie. Maar toch bouwde men nog trutterige kamertjes, waarin je je kont niet kon keren, laat staan televisie kon kijken op verantwoorde afstand. De aannemer mocht van de ge meente Lichtenvoorde de wonin gen slechts bouwen als hij er acht tegelijk realiseerde. En omdat de aannemer het fiasco toch wel wat groot vond kocht Gerard Schouten zelf een van de woningen. Het ontwerp ontmoette enorme kritiek en enorme waardering. Een tus senweg was er niet. Nu, zo'n vijf entwintig jaar later is uit een so ciologisch onderzoek gebleken dat het woongenot nog op flinke hoog te staat en de praktische bewoon baarheid uitstekend is. Applaus dus. Gerard Schouten zegt: „Ik wist dat 't goed was". Hij heeft in de tus sentijd niet stil gezeten. Heeft ge probeerd scholen te bouwen, maar strandde volkomen op de school wet. Het zijn uiteindelijk toch lo kalen van acht bij acht geworden. Bij de inspektie had men weinig begrip voor z'n argument dat het fijner zou zijn als de kinderen van in plaats de school opgelucht uit te rennen de school met plezier zou den inrennen, gewoon omdat ze 't fijn vinden oni naar school te gaan. Kerk Toen kwam de kerk van Lichten voorde. Schouten: „Ik dacht, ik moet helemaal geen kerk maken, die mensen moeten een plek in de natuur hebben. In een natuur, die niet vernield is. Christus trok het veld in met z'n discipelen en hij trok de woestijn in. De tempel Gerard Schouten: materiaalkeuze belangrijk kwam hij alleen binnen om de mensen eruit te gooien. Via een collega kon ik een vegetatie krij gen, zoals die groeide in de hof van olijven in Jeruzalem ten tijde van Christus. Die wilde ik in de kerk zaaien. Het moest een soort achterwand worden van het al taar. Verder was er een boom gaard met oude vruchtbomen, en die wilde ik laten staan. Het doop vont moest een miljoenen jaren oude zwerfkei worden. De pastoor stond er helemaal achter, maar ja. Maquette van de piramidewoning toen kwam er een nieuwe pastoor en die heeft drastisch het mes erin gezet. Ze hebben de berg, die ik had ontworpen, verwijderd, er is een vijvertje van beton gemaakt met goudvissen er in en rondom de kerk is een steriele grasmat aangebracht". Frusterend Schouten barst van de ideeën. Het frustrerende is dat er zoveel hal verwege de rit door invloeden van buiten niet worden uitgevoerd. In de provo-tijd ontstond de teena gerwoning. Een ontwerp dat hij samen met z'n compagnon Gerrit de Jonge uit Velp maakte Een goedkoop ontwerp waarin de visie op de manier waarop die jonge mensen over dertig jaar zouden wonen verwerkt was. Gerrit de Jonge stuurde het ontwerp in toen minister Schut aan het bewind kwam en prompt kreeg het twee tal het predikaat experimentele woningbouw. De woningen zijn in middels overal in Nederland ge bouwd. De woningnood is gebleven, on danks de toenemende aandacht van de overheid voor de steeds grotere behoefte aan kleinere een heden. Het oude beeld van het ge zin verdwijnt langzaam. Toch bou wen we volgens Schouten in Ne derland nog te veel voor gezinnen. En dat terwijl 52 procent van de huishoudens al bestaat uit één en twee personen. Een percentage dat in 1985 tegen de 65 zal lopen. We doen het dus verkeerd! Schouten: „Zeker, en daar komt bij dat we de hele gemeenschap uit elkaar trek ken. We bouwen getto's voor ge zinnen, voor bejaarden, de invali den stoppen we apart en de vrijge zellen moeten in hun eigen flats". Schoutens antwoord is eenvoudig: de piramidewoning, die in staat is een groot deel van de eigen ener giebehoefte te dekken. En daarbij hoort ook een sober leven. Schou ten is op het idee van de piramide woningen gekomen na een ge sprek met ex-journalist Leeflang, oprichter en stimulator van de ge meenschap de Kleine Aarde in Boxtel. Schouten: „De consumptie breidt zich maar uit. In feite ple gen we roofbouw ten koste van ons nageslacht. We vergiftigen lucht en water en de energiecon sumptie leidt tot griezelige dingen als atoomcentrales. Dat hele proces moet worden gekeerd. De pirami dewoning is een bijdrage daartoe. Een andere overweging is dat we op weg zijn naar een vrijetijds- maatschappij. De arbeid als mens- bevestigende factor raakt uitge speeld. Maar die vrije tijd moet je wel een zinvolle inhoud geven. Dus moet je als architect een huis zo maken dat de mensen er hun eigen nest mee kunnen bouwen. Ze moeten ermee kunnen spelen". Belangrijk is volgens Schouten dat binnen zo'n piramidewoningen- project andere samenlevingsvor men ontstaan naast het gezin. „Het is denkbaar dat je met z'n allen een koe aanschaft, die op een geza menlijk weitje graast". Voorschriften In veertien regio's zijn werkgroe pen bezig met de concretisering van vlekken piramidewoningen. Staatssecretaris Brockx heeft de gemeentebesturen in den lande in middels laten weten de voorschrif ten en wenken voor woningbouw soepel te zullen toepassen bij de bouw van deze woningen. On danks een volgens Schouten be droevende uitvoering van een proefwoning door ontstellend ei genwijze mensen van de Vlissingse centraal wonengroep worstelt het piramideplan momenteel in 24 Ne derlandse gemeenten naar de bouwfase toe. De Vlissingers heb ben inferieure materialen gebruikt en hebben zich ook niets aange trokken van Schoutens suggestie om eerst een week of wat op de lo- katie te gaan kamperen teneindé de meest geschikte plek en situe ring te vinden. Op het terrein var) de Kleine Aarde begint binnen kort de bouw van een echte proeft piramidewoning, inclusief zonne1 collectoren. Schouten en De Jonge doen samen veel meer. Zo ontwierpen ze een ziekenhuis zonder hoogbouw, met afzonderlijk gesitueerde pavil joens, verbonden door onder grondse straten. Nieuw is ook het moduulplan, dat gebaseerd is op een soort betonnen blokkendoos van 4 x 1,20 x 2,80 meter met een gewicht van vier ton, die door middel van trekstanr gen aan elkaar gekoppeld kunnen worden. Ze kunnen speels op el kaar worden gestapeld en je kunt er net zoveel modulen bij zetten als de portemonnee van de bewo ner dik is. „Je moet wonend bou wen of bouwend wonen", zegt Schouten. Hij geeft grif toe dat be ton saai is, maar als de vormge ving levendig is valt dat bezwaar vanzelf weg, meent hij. Je kunt met dat moduulplan je huis net zo samenstellen als een aanbouwkeu- ken. „Iedereen zegt dat 't een goed plan is, maar de overheid is bang voor 't nieuwe, bang voor de anar chie", zegt Schouten, die rustig verder tekent aan andere ontwer pen. In de hoop dat bouwen inder daad ooit een feest zal worden voor de bouwer-bewoner. meest gebruikte mate- de Nederlandse meubel- lustrie is hout. Een modegevoe- materiaal overigens. Kijk maar hoeveel houtsoorten er in de der jaren uit de huiskamers verdwenen. Bijvoorbeeld teak wengé. Zo'n twintig jaar gele- was een teakhouten interieur maal „in". Omdat het vrij ji tbaar is werd teak nogal eens ei vangen door afro-teak en kam- a-teak, fantasienamen voor le itsoorten die botanisch gezien ts met teak te maken hebben, k wengé wordt weihig meer Spast. Het werd vrcJeger veel )mbineerd met wit formica, irdoor een prachtig contrast stond met de donkere chocola- :leur van het wengé. Wengé •ft de eigenschap onder invloed lucht en licht steeds donker te worden, tot de maximale irintensiteit bereikt is, waarna weer steeds bleker van tint rdt. ons land bestaat het aanbod in Hen meubelen hoofdzakelijk uit oude vertrouwde eiken, dat gevoel van geborgenheid en l'gheid oproept, en het „terug- ^r-de-natuur" roepende grenen, laf en toe zie je ook iets van Prachtige houtsoorten uit groot- eders tijd zoals het maho- maar dat is zeer gering. Om meubelindustrie minder afhan kelijk te maken van deze twee houtsoorten en hun leverbaarheid, wordt rpomenteel naarstig naar een aanvulling op dit sortiment ge zocht. Het Houtinstituut TNO te Delft experimenteert met hout soorten overwegend uit Brazilië. Wellicht zal dit leiden tot verant woorde en betaalbare meubelont werpen, aangepast aan de eisen die nu en in de toekomst aan woon comfort gesteld worden. Het hooggenoteerde eiken wordt in massieve vorm en als fineer toe gepast. Veelal gebeitst in de kleu ren Balibruin een diep donker bruine tint of Bahamablank, een heel lichte kleur. Net als bij alle andere houtsoorten, is de kleur van eikehout niet constant. Onder invloed van licht en lucht verandert deze in de loop der ja ren en wordt steeds donkerder. Massief eiken is niet direct schaars, maar wel duur. Om voor een deel aan de hoge materiaal kosten tegemoet te komen, worden vaak meubels gemaakt die eruit zien alsof ze van massief hout ge maakt zijn, maar waarvan grote delen bestaan uit spaanderplaat, voorzien van massieve randen (minimaal 3 mm dik) en gefineer de bladen. Niet minderwaardig Dat spaanderplaat is van een zeer hoogwaardige kwaliteit en heeft als voordeel dat het niet gevoelig is voor nadrogen, kromtrekken en scheuren. Een dergelijk meubel is dus beslist geen minderwaardig produkt, maar wel veel betaal baarder dan zijn geheel massieve broeder. Voor goedkope meubelen (bijvoorbeeld teenermeubelen en slaapkamerkasten) wordt soms ook gebruik gemaakt van kunststoffo lie. Die folie is dan bedrukt met de tekening van een in de mode zijn de houtsoort en soms zelfs met de nerfstruktuur van die bepaalde houtsoort. Dure houtsoorten wor den ook wel nagebootst door een goedkope houtsoort zodanig te be drukken, dat het op een duurdere gaat lijken. Grenen is een zachte houtsoort en afkomstig van de grove den uit onder meer noordelijke landen. De tekening kan licht gestreept zijn en rustig, maar kan ook veel kwasten vertonen. Grenehouten meubelen zijn gemakkelijk te be schadigen. De meeste beschadigin gen kunt u zelf wegwerken, door het beschadigde oppervlak grondig te schuren, waarna het opnieuw kan worden afgewerkt met eep lak- of vernislaag. Omdat grenen vrij veel hars bevat, verdient het aanbeveling het geschuurde opper vlak eerst te ontvetten, met bij voorbeeld thinner. Vurehout lijkt veel op grenen en is afkomstig van de spar, onze kerst boom. Wat sterkte betreft maakt het weinig uit of een meubel van grene- of van vurehout gemaakt is. Kleur en tekening zijn ook vrij wel hetzelfde. In de meubelindus trie komt vurehout over het alge meen alleen in aanmerking voor het goedkopere werk en voor on zichtbare delen van het meubel. Klassiek Het mahoniehouten meubel hoort thuis in klassieke, duurdere inte rieurs. Mahonie is een prachtige, dure houtsoort, waarvan de kleur kan variëren van zalmkleurig tot licht roodbruin, soms met een on dertoon van goudgeel, purper en rood. Omdat mahonie zo duur is, wordt het meestal alleen als fineer toegepast. Een goede vervanger voor maho niehout is kersehout, dat momen teel vooral bij onze zuiderburen en in Frankrijk opgang maakt. Kersen is een matig duurzame houtsoort en wordt zowel massief als in fineer toegepast in de meu belmakerij. De kleur banadert die van „antiek" mahonie. Ook essen komt sterk terug in de meubelindustrie. De kleur van deze houtsoort varieert van bijna witachtig tot bleek lichtbruin. Door de lichte tint is deze hout soort bij uitstek geschikt voor mo derne interieurs. Beukehout wordt meestal alleen voor rompen, binnenwerk en stof- feerwerk toegepast. Het heeft een heel eigen tekening en kleur, waardoor er weinig vraag is naar beukehouten meubelen voor huis kamergebruik. Eigenlijk is dat jammer, want beukehout is heel sterk, gemakkelijk te bewerken en van een kleurtje te voorzien. Notehouten meubelen komen we alleen in zeer luxe interieurs te gen. Met zijn vaak zeer fraaie cho coladekleurige en zwarte strepen, is noten bij uitstek geschikt voor luxe meubelen. Noten wordt in massieve vorm toegepast. Grote wortelknollen worden meestal tot Onderhoud Meubelen vragen uiteraard onder houd. Ongelakte houten meubelen kunt u het best behandelen met zuivere bijenwas, dat in vaste en in vloeibare vorm te koop is. Zui vere bijenwas is een mengsel van echte bijenwas en terpentijn en wordt geleverd in de kleuren na turel en bruin. Met de bruine, kleur kunnen kleine beschadigin gen op een donkere ondergrond weggewerkt worden. Bijenwas is dus een mengsel van natuurzuive re produkten. Antiekwas dat ook voor ongelakte meubelen gebruikt kan worden, is daarentegen een mengsel van synthetische produk ten en wordt geleverd in de kleu ren wit, bruin, geel, grenen en ma honie. De was kan het beste met een borstel dun opgebracht wor den en na enkele uren met een borstel met leren tussenstukjes goed Worden uitgepoetst. Een meubelstuk dat al goed in de was zit, hoeft maar twee tot drie keer per jaar behandeld te worden. Gelakte meubelen kunt u het beste met meubelolie of meubelpolish behandelen. Deze produkten ma ken het meubel schoon, verwijde ren kleine krasjes en hebben een beschermende werking. Gelakte meubelen kunt u ook met zuivere bijenwas behandelen. De was moet dan wel zeer dun opge bracht worden. Een prettige bij komstigheid van bijenwas 4s de aangename geur die dit onder houdsmiddel verspreidt. De pretti ge geur is niet afkomstig van de was zelf, maar van het natuurpro- dukt terpentijn. Voor het bijwerken van kleine be schadigingen aan uw houten meu belen zijn ook bijwerkstiften in de handel, waarmee bijvoorbeeld kleine krasjes bijgekleurd kunnen worden en daardoor niet meer op vallen. Voor meer informatie over fenoemde of andere houtsoorten unt u zich wenden tot het Hout instituut TNO te Delft, (telefoon 015-569330) of het Houtvoorlich- tingsinstituut te Amsterdam (020- 920444). Tentoonstelling over Nederlands meubilair „Nederlandse meubelen 1980-1983" is de titel van een overzichtsexpositie, die tot en met 29 maart in het Bouwcentrum in Rotterdam wordt gehouden. Op de ten toonstelling zijn zowel expe rimentele modellen te zien als nog niet vervaardigde prototypen en in de winkel verkrijgbare produkten. Vol gens de organisatie, het Bouwcentrum en het tijd schrift Items, is er met name in de afgelopen twee jaar in Nederland een uitzonderlijk groot aanbod van nieuw ont worpen meubilair. Vooral de activiteit van jonge ontwer pers is groot. Er is veel geëx perimenteerd met nieuw ma teriaal en nieuwe vormen en constructies voor stoelen, ta fels, lampen en multifunctio neel meubilair. Evenals in de architectuur wemelt het van de stromingen waarbinnen dat meubilair een plaats vindt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 25