fieidae Sou/twit Lente 19NU mé fi VOORJAARSBIJLAGE DONDERDAG 17 MAART 1985 idfried Bomans ihtte eens: it mij voor het vensterglas oemelijk te vervelen vou dat ik twee hondjes was kon ik samen spelen ;t vers is getiteld pleen", een Engels >ord dat iderigheid betekent. ;t meisje op de foto I Ernaast heeft van die iderigheid nnelijk geen last. De I ppy's van de golden i triever evenmin, jijant ze hebben stuk Ior stuk meer dan één Eelkameraadje. Als u i voorjaarsbijlage van ze krant doorleest, It u ook geen last bben van iderigheid, en kunt 1 ;ich ook best ïuseren. Er is probeerd een zo varieerd mogelijk ntal onderwerpen, le betrekking ibbend op het huis en ar buiten (uit en uis), bijeen te rengen. Uw krant als (ntebode. De winter is op 21 maart te 9 uur vergangen id nieuws voor alle mannen en uwen die van een schoon, opge- nd, sfeervol huis houden. Huis den mag weer. Het taboe op shoudelijk werk als zou dit i verzameling duffe, oncreatieve iviteiten betreffen lijkt ats te maken voor nieuwe waar ing. Niet alleen het koken is [ewaardeerd. Ook stoffen en inen worden weer als een igd gezien. Zelf mooie en toch dkope kleding maken is sinds jaren vijftig nog nooit zo popu- geweest. En wie in staat is zelf meubelen te overtrekken staat emaal in hoog aanzien. Het eni- verschil met vroeger: de man shoudt mee. In een reeks por ten van „huispersonen" op de gende pagina, komt dus ook de sman aan het woord. Hier nu st directrice mevrouw C. T. Zei der van het overheidsinstituut >r huishoudbijscholing HVP. |t valt moeilijk te bewijzen, maar ik inderdaad de indruk dat vooral jon- nensen het huishoudelijk werk weer euzer gaan nemen. Hun belangstel- voor de basiscursussen die wij orga nen neemt duidelijk toe. Verwonder- vind ik dat niet, als je in aanmerking "it dat de dalende welvaart veel Usen er domweg toe dwingt het huis houden van minder geld te laten draai en. Daarvoor zijn vaardigheden nodig en die ontbeert men vandaag de dag. Want juist doordat het huishouden de afgelp- pen decennia uit de gratie is geraakt heeft de jeugd daarover noch thuis noch op school veel geleerd. Jongens al hele maal niet. Zelfs van de meest elementai re dingen weten ze vaak niets. Dat je een wijnvlek uit het tafelkleed kunt krijgen door onmiddellijk met zout te gaan strooien, is vaak totaal onbekend. En een aangekoekt emaille pannetje staan ze ge rust een kwartier lang te schuren in plaats van het op het gas te zetten met een beetje sodawater". Voorlichting De letters HVP staan voor Huishoudelij ke Voorlichting ten Plattelande, een or ganisatie die in 1935 werd opgericht en die haar activiteiten nog steeds bij uit stek buiten de grote steden ontplooit. Ruim honderd docenten zijn er momen teel in dienst, gespecialiseerd in voeding, kleding en textiel, consumentenvoorlich ting en tuinbouw. Een zusterorganisatie die van oudsher in de steden huishoud- voorlichting gaf is in 1971 opgeheven, als gevolg waarvan de mogelijkheden om hier wat extra huishoudkunde op te doen, nu zeer beperkt zijn. ,,Wie zelf niet of nauwelijks met de huis houding is belast", zo constateert de so ciologe Zelfelder, „neigt er toe om wat lacherig te doen over het huishoudelijk kennen en kunnen. Stofzuigen, kleren wassen, boodschappen doen dat is toch een fluitje van een cent? Pas als je het zelf moet opknappen merk je dat al leen al de organisatie van alle klusjes die er op een dag moeten gebeuren, een hele kunst is. Op onze cursussen brengen we wat dit betreft bijvoorbeeld naar voren dat de vaste regelmaat zoals die vroeger bestond een belangrijke steun is. Maan dag wasdag en op vrijdag de ramen ze men. Je voorkomt dan dat het werk zich zo opstapelt dat je er op een gegeven mo ment onder bedolven dreigt te raken". De tendens van de afgelopen decennia om het werk buitenshuis hoger te waar deren dan het huishoudelijk werk heeft volgens mevrouw Zelfelder ook geleid tot minder hygiëne. Een stel schoonge- poetste kinderen in een kraakhelder huis was tot pak-weg de jaren zestig de trots van iedere moeder. Nu is op veel scholen het verschijnsel hoofdluis al ja renlang weer een bekend probleem. Knudde Als het vermogen tot organisatie en de beoefening van de hygiëne al te wensen over laten onder de jongere huisman nen en huisvrouwen, dan mag het ni veau van vakmanschap op terreinen als koken, naaien, breien en andere textiele werkvormen wel volstrekt knudde wor den genoemd. „Onder de jongemannen zijn er maar héél héél weinigen die met naald en draad kunnen omgaan", aldus mevrouw Zelfelder. „Een knoop aanzet ten is voor de meesten al een onmogelij ke opgaaf. Maar ook het vakmanschap van de jonge vrouwen stelt vaak niets meer voor. Vroeger maakte het leren omgaan met de naaimachine deel uit van de opvoeding van een meisje. Dat leerde ze van haar moeder die haar verder ook onderricht gaf in koken, wassen, bedden opmaken, enzovoort. Dat stukje cultuur is goeddeels verloren gegaan. Ook op de scholen wordt daaraan nog maar heel weinig aandacht besteed. De vroegere huishoudscholen zijn verdwenen en op bijvoorbeeld de LHNO's die ervoor in de plaats zijn gekomen, worden er maar een paar praktijklessen per week gegeven". Naast gehandicapten en buitenlanders behoren de jongeren dan ook tot de spe ciale doelgroepen van de HVP. En zoals al vermeld neemt de belangstelling van deze jongeren duidelijk toe. Tal van cur sussen kampen steeds weer met wacht lijsten. Hoe kan het ook anders in een maatschappij waarin slechts voor een kleine minderheid een betaalde baan be schikbaar is en waarin een leuk jurkje onder de honderd gulden toch eigenlijk niet meer te vinden is. Hoe zij hun huis houden bestieren vertellen op de volgen de pagina een getrouwde huisman, een moeder van een groot gezin, een jonge werkende vrouw, een student, een boe rin en een 65-plusser. Wie meent dat, met de voorjaarsschoonmaak voor de deur, zijn eigen huishoudkunde opvijze ling behoeft en nog snel even aan een cursus wil meedoen, kan inlichtingen in winnen bij de HVP regio West, Ameron- genstraat 5, 2546 VV Den Haag. Tele foon: 070 - 210709. Het taboe op huis houdelijk werk lijkt plaats te maken voor nieuwe waar dering, al doet de vrouw in de mees te gevallen nog de was (links). In de keuken spannen man en vrouw al vaak samen (mid den), maar de huisman (rechts) vormt toch nog een minderheid. Aan deze bijlage werkten mee: Tiny Francis Leo Henny Sylvia van Leeuwen Leo van der Meel Joos Persoon Ton Pieters Jeanne Scheepstra Willem Scheer Hans Schneider Cees Verkerk Peter Viering ea Op 21 maart begint de lente, maar in het Westland denken ze daar anders over. Het is in de kassen het hele laar door voorjaar. In de veiling CCWS is daar zaterdag en zondag weer een ongelooflijk staaltje van te zien onder de titel „Westland 19NU". Wie daarenboven alles wil weten over de lente leest natuurlijk de.Leidse Courant In 19TOEN, 19NU EN 19DAN. De Leidse Courant «hl ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend 'CeidócSouocmt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 21