3elgische liberalen lreigen met crisis ;!motione!e debatten over beperking wapenarsenaal CetdócGotuont Samenwerkingsverdrag Suriname en Libië Veiligheidsplan VS voor Israël OTTERS GEZOCHT AMERIKAANSE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN Demonstranten niet meer welkom bij Witte Huis rankrijk blijft variant op Falkland-conflict bespaard Italianen bang voor nog meer aanslagen op vredesleger Beiroet BERLIJN «g'SIJTHOFF PERS UITENLAND VRIJDAG 18 MAART 1983 PAGINA 11 alie wijst iinonstranten tegen fuisraketten uit )MISO De Italiaanse autori ten hebben gisteren elf van twaalf vrouwen uitgewezen, vorige week werden gearres- rd toen ze probeerden de toe- ig te blokkeren tot een NA- -basis op Sicilië, waar Ameri- nse kruisraketen gestatio- rd zullen worden. Het groep- estond uit twee Nederlandse, Britse, een Ierse, een Deen- een Italiaanse, Zwitserse en e Duitse vrouwen. Pentagon: 2.000 miljard dollar nodig om leger te versterken WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie wil in de jaren 1985 tot 1989 bijna tweedui zend miljard dollar (2.000.000.000.000) uitgeven om de strijdkrachten verder te versterken. Dit staat in een geheim document van het Pentagon, waarop het Ame rikaanse persbureau UPI gisteren beslag wist te leg gen. In tegenstelling tot een soortgelijke studie voor de jaren 1984-1988 wordt in dit document minder de na druk gelegd op de mogelijkheid van een atoomoorlog van langere duur, waarin de Verenigde Staten de overhand moeten blijven houden. Er wordt nu meer waarde gehecht aan uitbreiding van de conventionele strijdmacht. In het document wordt gesteld dat de Ver enigde Staten door de zwakte van hun conventionele strijdkrachten niet voor de keus mogen worden gesteld tussen een kernoorlog of een nederlaag. PARAMARIBO Suriname en Libië heb ben een samenwerkingsverdrag onderte kend, waarin behalve een aantal economi sche paragrafen een veroordeling van de Verenigde Staten staat en steun wordt be tuigd met Cuba, Grenada en Nicaragua. In het verdrag wordt ook kritiek geuit op Ne derland wegens het „onwettig" opschorten van het ontwikkelingsverdrag. De overeen komst tussen Suriname en Libië, die is be krachtigd tijdens het bezoek dat bevelhebber Bouterse begin deze week aan Libië bracht, voorziet in samenwerking tussen beide lan den op het terrein van de handel, visserij, cultuur en ideologie. Niet bekend is wat die samenwerking precies inhoudt. JERUZALEM. BEIROET Bij de onderhan delingen afgelopen weekeinde in Washington over de terugtrekking van Israëlische troepen uit Libanon is zeer wezenlijke vooruitgang ge boekt, zo is zowel uit Amerikaanse als uit Liba nese bron vernomen. In Israël verklaarde men zich eveneens gematigd optimistisch. Premier Begin heeft gisteren gedetailleerde Amerikaan se voorstellen ontvangen voor een veiligheids regeling in Zuid-Libanon. Het Israëlische kabi net zal de voorstellen zondag bespreken. In Li banon werd ronduit positief op de nieuwe Amerikaanse voorstellen gereageerd. In de nu uitgewerkte regeling, waarover nog niets offi cieel is bekend gemaakt, zou geen rol meer zijn toebedacht voor Israëlische militairen in Liba- Van onze correspondent Aad Jongbloed) JUSSEL De Belgi- liberale partij PVV van de christen-demo nische coalitiegenoot er een eind komt aan inleveren. De liberale nrzitter Verhof stadt mde gisteren de nieu- voorstellen, die extra imsten voor de over- moeten opbrengen, trijd met het regeerak- rd. „Als de regering- 'e rtens denkt het re- akkoord te kunnen overtreden, dan moet ze beseffen dat zich daarmee een zwaar politiek feit voordoet, dat wellicht tot een crisis kan leiden", zei de liberale leider gisteren. Hij wenste zijn verkie zingsbelofte „Meer voor u en minder voor de over heid" niet te breken. Verhofstadt had al dreigende taal gesproken kort nadat pre mier Martens woensdag de volksvertegenwoordiging om nieuwe volmachten had ge vraagd en een aantal sane ringsmaatregelen had aange kondigd, maar gisteren dreig de hij openlijk met een crisis. „Ik kan niet langer accepte ren", zei Verhofstadt, „dat li berale ministers medeverant woordelijk worden voor maat regelen waar wij niet achter staan". Hij doelde op de verho ging van de premie voor de werkloosheidsverzekering, een progressieve belasting op werkloosheidsuitkeringen als er in een gezin meer dan 4.000 gulden netto per maand ver diend wordt, en op het voor deel van de lagere olieprijzen dat naar de overheid vloeit. Verhofstadt keerde zich overi gens niet tegen de noodzaak tot bezuinigingen. In het debat over de vraag van de centrum-rechtse regering- Martens om tot het einde van dit jaar opnieuw bijzondere volmachten te krijgen voor be sluitvorming op financieel, so ciaal en werkgelegenheidster- rein, had de oppositie gisteren scherpe kritiek. Ondanks deze kritiek staat het zo goed als vast dat premier Martens zijn volmachten krijgt. Begin vorig jaar kreeg het die volmachten ook. Vorig jaar werden op grond daarvan 192 besluiten genomen zonder dat het parle ment geraadpleegd werd. Ontsnapt Een Iraniër, lid van de verzetsbeweging van de Moedjhedien, die verklaarde uit de beruchte Evin-gevangenis in de Iraanse hoofd stad Teheran ontsnapt te zijn, toonde gisteren op een persconfe- rentier in Parijs zijn voeten om aan te tonen dat hij was mishan deld. Hossein Dadkhad zei enige dagen uit de zwaar bewaakte gevangenis ontsnapt te zijn. BRUSSEL Een Belgische organisatie voor bescherming van roofdieren heeft duizend frank (ongeveer 55 gulden) beloning uitgeloofd voor elke Belg die de plaats weet aan te wijzen waar nog otters leven. De organisatie is er van overtuigd dat op het Belgische grondgebied nog otters leven. Hun aantal wordt ge raamd op tien tot vijftien, maar men weet niet exact waar ze verblijven. Men wil die plaatsen kennen om te voorkomen dat de otter in België volledig wordt uitgeroeid. (Van onze correspondent Mare de Koninck) SHINGTON Voordat gisteren in het Amerikaan- luis van Afgevaardigden tot uitstel werd besloten r de zeer omstreden motie tot bevriezing van het dige kernwapenarsenaal, was het in het parlement uiterst emotionele debatten gekomen. Twaalf ui- t roerige vergaderuren achter elkaar waren onvol- nde gebleken om alle aangemelde sprekers aan het rd te laten. verwachting blijft dat het Huis van Afgevaardigden (de rikaan^e „Tweede Kamer") de zogenaamde freeze-resolutie ende week alsnog zal aannemen. Maar het lot ervan in de iat die er enkele weken later over zal oordelen is veel kerder. In het Huis heeft de oppositie (Democratische Par en meerderheid, terwijl de Senaat wordt overheerst door iblikeinen (de partij van president Reagan). Beide groepen echter lang niet unaniem inzake de bevriezingskwestie, resolutie wordt van president Reagan geëist aan de Sovjet een onmiddellijke, wederzijdse en controleerbare bevrie- 'oor te stellen van alle aanmaak en opstelling van kernwa- in Oost en West. President Reagan heeft nu nog een week de tijd voor zijn verwoede pogingen om een parlementaire derheid tegen de resolutie te laten stemmen. Volgens de dent, die daarin nog deze week is bijgevallen door zijn Ne- ndse bezoekers premier Lubbers en minister Van den c, zal een bevriezing van alle kernbewapening het onder onmogelijk maken een compromis te sluiten met Moskou de middellange-afstandsraketten in Europa. Een van de tivoorstellen die in Washington daartoe worden voorbereid jners dat de VS minder dan de beoogde 572 kruis- en Pers- II-raketten gaan opstellen, in ruil voor de ontmanteling ïen evenredig aantal van de reeds 351 door de Russen ge- ste SS-20-raketten. Bovendien vindt Reagan dat een „free- j het op dit moment onmogelijk zou maken de beweerde •1 rikaanse achterstand op het gebied van de zware interconti- e]ale (strategische) kernwapens eerst in te lopen. poging van leden uit het Republikeinse Reagan-kamp om tooor de Democraten ingediende resolutie af te zwakken, is open nacht mislukt. De Republikeinen stelden voor de rikaanse regering op te dragen met de Sovjets in Genève een „bevriezing en-of reductie" van de kernbewapening te onderhandelen. Dat zou de bedoeling van de Democraten rmijnen om de bewapeningswedloop te stoppen en daartoe ukkelijk eerst te bevriezen en daarna over verminderingen praten. Het amendement van de Republikeinen werd n 215 tegen 209 stemmen verworpen. Tijdens het debat vlogen -[ al de beeldende vergelijkingen over de militaire Oost-West- !t louding door de zaal. Een Democraat verdedigde de freeze- 0 lutie met het argument dat, wanneer je met je aartsvijand n klein toilet zit opgesloten, je levenskansen niet stijgen als 1 plaats van 40 pistolen, net als je tegenstander er ook 60 op njzou hebben. Een Republikein zei niet te gelóven dat het rikaanse volk, zoals de Democraten beweren, in meerder- bewust achter de bevriezing zou staan. „De bevolking weet j( 'elijks waar het over gaat", aldus Reagan-aanhanger Henry Deze demonstranten tegen de politiek van de Amerikaanse regering hebben hun „Reaganville" niet ingericht op de stoep voor het Witte Huis maar in het Lafayette park er tegenover. Als gevolg van de schoonmaakactie zullen ook zij moeten verhuizen. WASHINGTON Al sinds de oorlog in Viet nam komen ze naar Penn sylvania Avenue in Was hington en stellen ze zich op voor het fraai gevorm de, zwarte hekwerk, dat het Witte Huis tegen in dringers moet bescher men. Sommigen blijven slechts enkele dagen, an deren maken er hun le venswerk van. De gezichten die dagelijks te rugkeren zijn uiteraard het be kendst. Zo is er een vrouw met een vogelnestje op haar hoofd, wier lichaam schuil gaat achter twee enorme bor den met daarop foto's van ver minkte borsten. Volgens de bijbehorende tekst zouden de verminkingen zijn ontstaan door een ongeluk met chemi caliën, dat is veroorzaakt door de Amerikaanse regering. Sinds het begin van deze week is het bonte tafereel voor het Witte Huis echter verboden. De vreemde mengeling van demonstranten moet verdwij nen als gevolg van een actie van de gemeentelijke autori teiten die. nu het toeristensei zoen weer op gang komt, vin den dat de demonstranten maar een andere plek moeten uitzoeken om hun grieven kenbaar te maken. „Jaarlijks komen er honderdduizenden mensen naar Washington en voor velen is het een unieke ervaring", zei Sandra Alley, woordvoerder van de Nationa le Parkdienst. Wij moeten de rechten beschermen van zowel degenen die de stad bezoeken als degenen die willen demon streren Maar de demonstranten zijn niet van plan zich voetstoots bij de wensen van de autoritei ten neer te leggen. Het is ove rigens niet de eerste keer dat de autoriteiten proberen de stoepen voor het Witte Huis schoon te vegen. Tot dusver zijn ze daarin echter nooit goed geslaagd, want de de monstranten keren steeds weer terug. Of het dit keer zal lukken, valt dus nog te bezien. Waarschijnlijk zijn Reagans naaste buren binnen enkele weken weer terug op hun ver trouwde stek. ALEX BRUM MER Copyright The Guardian an onze correspondent Jan Drummen) IJS Frankrijk gisteren een zucht verlichting geslaakt, at het een eigen va- op het Falkland-con- heeft kunnen vermij- Enkele dagen gele- werd door een pa- >n illevliegtuig van de Franse marine vastgesteld dat op het eilandje Hunter in de Stille Oceaan een vreemde vlag wapperde en dat er een zeilschip voor anker gegaan was. Bij nader onderzoek bleek dat het om de vlag ging van Vana- tua, een vijf jaar onafhankelij ke eilandengroep ten noord oosten van Frans Nieuw-Cale- donië in de Stille Oceaan, vroeger beter bekend als de Nieuwe Hebriden. Voor de onafhankelijkheid werd het gebied door Groot- -Brittannië én Frankrijk be stuurd. Er waren twee talen, twee geldsoorten, twee postze gels en twee politiemachten. Alleen de verkeersregels wa ren uniform. Aanvankelijk werd op de oneven dagen 1IITENHEER links gereden, op even dagen rechts. Later werd deze ver warrende situatie vereenvou digd en tot 1980 was de archi pel een vreedzame samenle ving waar zelfs Britsen en Fransen elkaar niet elke dag in de wielen reden. Bij de on afhankelijkheid was het er korte tijd onrustig, maar daar na heeft het leven weer zijn gewone gang hernomen. De beroering in Parijs betrof, zoals gezegd, het eilandje Hun- ter, dat zo'n 50 kilometer ten zuiden van Frans Nieuw-Cale- donië ligt en samen met een aantal andere miniscule ei landjes van vulkanische oor sprong een onbewoonde mini- -archipel vormt. Enige dagen geleden ging een boot uit Vanatua voor de kust van Hunter voor anker. De nationale vlag van Vanatua werd gehesen en een invasie macht van vermoedelijk niet meer dan een half dozijn vuurvreters verklaarde Hun- ter tot Vanatuaans grondge bied. Omdat het niet tot hel- Vanatua A isiano (Nieuwe Hebriden)" p|^ Nieuw5*» Eilanden Caledomé Stilje Oceaan Nieuw VLZeeland dendaden of veldslagen kon komen bij gebrek aan tegen standers, beperkte de invasie macht zich vervolgens tot het uitslapen van haar roes. Toen de Franse patrouillevliegtui gen andermaal een kijkje kwa men nemen, was de vreemde vlag al gestreken en het inva sievaartuig verdwenen. Parijs heeft gewag gemaakt van een onbetekenend inci dent zonder gevolgen. Diplo matieke protesten noch het ge bruiken van Exocet-raketten worden overwogen en als over enkele dagen de Franse rege ring zoals verwacht ingrijpend wordt gewijzigd, kan dat niet aan deze „mini-Falkland-ope- ratie" rond Hunter worden toegeschreven. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Voor Italië is de oor log in Libanon nu pas goed be gonnen. De laatste dagen zijn de Italiaanse troepen die deel uitmaken van de internationa le vredesmacht in Beiroet door „terroristen" zwaar onder vuur genomen. Negen militai-- ren raakten hierbij gewond, van wie enkelen zeer ernstig. CDU en CSU willen aantal gastarbeiders halveren (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De christen-demo cratische partijen CDU en CSU willen het aantal buiten landse werknemers in Duits land met de helft verminde ren. Hun aantal moet in 1990 zijn teruggebracht tot 2 a 3 miljoen. Momenteel telt het land 4,6 miljoen buitenlanders. Met die wens zijn de christen- -democraten de coalitiebespre kingen ingegaan met de libe rale FDP. CDU-CSU willen ook dat alleen kinderen tot zes jaar zich bij hun ouders in de Bondsrepubliek mogen voe gen. De liberalen hebben zich steeds tegen die grens verzet. De christen-democraten willen met behulp van een premie stelsel buitenlanders gaan be wegen naar hun land terug te keren. Bovendien denken ze over het scheppen van ar beidsplaatsen in de landen waaruit de buitenlanders af komstig zijn. De liberalen zijn voorstander van een veel soepeler beleid tegenover de buitenlanders. Het is echter uiterst twijfel achtig of zij de plannen van de christen-democraten op dit punt nog bij zullen kunnen sturen. Niet alleen omdat de combinatie CDU-CSU met 48,8 procent van de stemmen een stuk sterker is dan de libera len (6,9), maar ook omdat de liberalen de accenten anders gelegd hebben. Hun eisen in de coalitie-onderhandelingen liggen vooral op het vlak van de buitenlandse politiek en van het economisch beleid dat de komende jaren gevoerd moet worden. Italiaanse justitie: geen vervolging 200 leden P2 ROME Een rechter in Rome heeft besloten de dos siers van ongeveer tweehon derd ambtenaren en politieke figuren te sluiten, die betrok ken waren bij de geruchtma kende zaak van de illegale vrijmetselaarsloge P2. Zij zul len niet worden vervolgd we gens gebrek aan bewijs.Het onderzoek tegen bijna acht honderd andere leden van de loge gaat door. De publicatie van de namen van bijna dui zend leden van de loge veroor zaakte in 1981 een schandaal dat onder meer leidde tot de val van de regering van de christen-democratische pre mier Arnaldo Forlani. De internationale vredesmacht in Beiroet bestaat al sinds vo rig jaar augustus, en de 1.766 Italiaanse deelnemers hebben tot nog toe eigenlijk niet meer dan rust en vrede gekend. Ze deden altijd of het menens was, maar er gebeurde nooit iets, en na verloop van tijd werd de verveling zo erg dat er klaaglijke brieven naar huis gingen. Een maand geleden kon de eerste gewonde wor den geregistreerd, toen een dienstplichtige soldaat per on geluk een scherpe granaat in zijn zak stak en zo zijn been verloor. Maar in de rust is, tot grote schrik van de Italianen in Beiroet en in het vaderland, verandering in gekomen. De soldaten van de vrede worden belaagd. De aanslagen van de laatste dagen hebben ook de Franse en Amerikaanse partners in de internationale vredesmacht getroffen. Daarom spreekt de Italiaanse minister van defen sie van een samenzwering om de vredesmacht Libanon uit te krijgen. Wie achter die samen zwering steekt, is voorwerp van gissingen en speculaties. De Palestijnen beschuldigen de Israëli's, en vice versa. Maar in feite is op het bonte Libanese oorlogstoneel vrijwel iedereen gebaat bij een ver trek van de vredesmacht, be halve dan de kring rond presi dent Gemayel. De aanslagen hebben in Italië zoveel beroering gewekt, dat men zich nu afvraagt of de Italiaanse aanwezigheid in Beiroet wel zinvol is, temeer daar nu is gebleken dat niet elke Libanees bereid is de vre desmacht als een echte vredes macht te beschouwen. Sinds gisteren zijn de Italiaanse sol daten in oorlog!, zetten de kranten boven hun verhalen over de eerste verliezen aan het Libanese front. Die solda ten zijn overigens niet alle maal beroepssoldaten. Ook ge wone lichtingsoldaten zijn naar Beiroet overgebracht, of ze wilden of niet. Volgens de minister van de fensie zijn de Italiaanse solda ten uitstekend getraind en be wapend, maar een handicap blijft dat hun taak een vredes taak is en geen echte gevecht- staak, waardoor het gemakke lijker wordt hen vanuit hin derlagen aan te vallen, zoals nu dus is gebeurd. Het karak ter van de vredestaak zal ech ter niet worden veranderd. Het Italiaans parlement is ver deeld over de vraag of de Ita liaanse aanwezigheid in Bei roet nog zin heeft. De linkse partijen zijn voor terugtrek king, terwijl de liberalen bij voorbeeld de troepen in deze situatie juist willen versterken. Hóe het ook zij, de troepen zullen voorlopig nog wel even in Beiroet blijven. Maar als de aanslagen voortduren en de eerste doden vallen, zal de Ita liaanse regering onder druk van de publieke opinie er niet aan kunnen ontkomen haar deelname aan de vredesmacht opnieuw in overweging te ne men en mogelijk te beëindi gen. Daarom verwacht ieder een nog veel meer aanslagen op het Italiaanse vredesleger in Beiroet. Met uw krant naar MAANDAG 29 MAART A.3. vertrekken we (om 7 uur uit Den Haag en 7.30 uur uit Rotterdam) per luxe touringcar van MAAS KANT voor een 4-daagse reis naar West- en Oost Berlijn. Voor wie deze stad nog niet eerder bezocht en bijzondere belevenis. Het programma biedt dinsdagmorgen gelegenheid tot winkelen, terwijl in de middag onder leiding van een Nederlandse gids een bezoek wordt gebracht aan diverse markante punten als Pots- dammerplatz, Monument Plötzensee, Kurfürstendamm etc. Woensdag gaan we via „Checkpoint Charlie" door de muur naar Oost Berlijn en bezoeken o.a. de Brandenburger Tor, Alexander- platz en het Treptow Monument. Er wordt weer in West Berlijn overnacht, waarna donderdag de terugreis wordt aanvaard. Deze interessante en leerzame reis kost 295.- per persoon op basis van een 2-persoons. kamer. Combinatie reisverzekering 8.- p.p. 5.-. Een geldig paspoort is vereist. BOEKINGEN: telefonisch onder no. 190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 1 uur) of persoonlijk in onze stadsvestiging Spul straat 71 Den Haag (op de hoek van het Spui). Postbus I6050 2500 AA s-Gravi-nhage Tel 070-190696-190698 (maandag t/m vi i)daq tussen 9 en 5 uur)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11