itterrand stelt abinetswijziging uit Crisis om vier kopjes koffie Voorzitster van Salvadoraanse commissie mensenrechten gedood Martens wil opnieuw met volmachten regeren fieidócSomant >RSE ONENIGHEID VERMOED TUSSEN [ESIDENT EN PREMIER MAUROY iweren in aanslag outerse: Top Nieuw Delhi doorbraak voor Suriname Italiaanse koffiecantate TENLAND DONDERDAG 17 MAART 1983 PAGINA fel; „^mi Vrouwen beschoten Israëlische Militairen hebben gisteren in de Zuidiibanese kustplaats Sidon het vuur geo pend op demonstreren de Palestijnse vrouwen, die vrijlating van hun mannen uit een gevan genenkamp eisten. Een vrouw werd door een kogel in haar been ge troffen. Bij het zien van de verwondingen van de Palestijnse vrouw raakte een andere in paniek. Zij moest ver volgens door anderen worden weggedragen. Westduitse geleerden pleiten voor Sacharov FRANKFORT Meer dan duizend vooraanstaande Westduitse geleerden hebben in een open brief aan de Russische regering gevraagd de dissidente natuurkundige Andrei Sacharov vrij te laten uit zijn ballingsoord Gorki en hem in zijn burgerrechten te herstellen. Onder de ondertekenaars van de brief zijn natuurkun digen, astronomen, artsen, fi losofen en andere intellec tuelen. Argentijnen zeggen bombrief aan Thatcher te hebben gestuurd LONDEN Een Argentijnse groepering heeft in Buenos Aires verklaard dat zij een bombrief naar de Britse premier Margaret Thatcher heeft gestuurd. Deze brief werd in Londen bijtijds onschadelijk gemaakt. De naam van de groepering is „Tweede April", ontleend aan de datum waarop vorig jaar de Argentijnse aanval op de Falkland Eilanden begon. Overigens heeft Scotland Yard meegedeeld dat meerdere organi saties zich voor de bombrieven verantwoordelijk hebben gesteld. Kohl biedt Strauss ministerspost BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft de voorzitter van de Beierse zusterpar tij CSU, Franz Josef Strauss, gisteren een plaats in zijn nieuwe re gering aangeboden. Het aanbod van Kohl kwam na drie dagen ver gaderen tussen de CDU en CSU. Welke minis terspost Strauss is aange boden, is niet bekendge maakt. Verzet Angola ontvoert 64 Tsjechoslowaken LUANDA In Angola is gisteren bevestigd dat de ver zetsbeweging UNITA 64 Tsjechoslowaken heeft ont voerd. Het zou gaan om Tsjechoslo- waakse medewerkers van een papierfabriek en hun ge zinnen. De UNITA heeft aangeboden enige van de Tsjechoslowaken uit te wisse len tegen de zeven Britten die sinds juni 1976 in Angola worden vastgehouden omdat zij als huurlingen het Ango lese bewind hadden bestre den. Huiszoeking bij Allister Sparks JOHANNESBURG De Zuidafrikaan- se veiligheidspolitie heeft gisteren een vier uur durende huiszoeking gedaan bij Allister Sparks, een Zuidafrikaanse cor respondent die onder meer werkt voor NRC-Handelsblad. Sparks noemde de in val een „duidelijk geval van intimida tie". Ook bij een andere buitenlandse correspondent werd huiszoeking ver richt. Volgens Sparks had de politie ken nelijk het oog gericht op een artikel dat hij vorig jaar had geschreven over Win nie Mandela, de echtgenote van de ge vangen genomen Nelson Mandela. Zij is „geband", een speciale vorm van huisar rest, hetgeen onder meer ook inhoudt dat zij niet sprekend mag worden inge voerd in artikelen. •Mn onze correspondent ra» ^an Drummen) avjjS Bij de wijzigin- in de samenstelling Hjhet Franse kabinet -nodig werden geacht üe „waarschuwing" [«ije kiezers in de ge- iteraadsverkiezingen '1 tot een mysterieuze jre in de kabel geko- 2( Aanvankelijk was 37^kondigd dat presi- ^Frangois Mitterrand jranderingen al giste- lekend zou maken. evisie was gewaar- klaar te staan voor iciale uitzending vanuit het presidentiële paleis. Maar in de loop van de namiddag, toen Mitterrand en zijn eerste minister, Pierre Mauroy, een uitvoerig onderhoud met el kaar hadden, is er iets gebeurd waardoor alles weer op losse schroeven is komen te staan. Het lijkt dan ook waarschijn lijk dat het tot een conflict is gekomen tussen Mitferrand en zijn eerste minister. De presi dent wilde zo snel mogelijk maatregelen aankondigen, min of meer om het ijzer te smeden zolang het heet was. en een psychologische schok teweeg brengen door de bevolking aan te tonen dat hij de „waar schuwing" van de gemeente raadsverkiezingen, waarbij de socialisten en communisten forse verliezen moesten incas seren, begrepen had. Hij ver zocht premier Mauroy dan ook de hervorming van de rege ring (het terugbrengen van het aantal van 43 ministers en staatssecretarissen tot 15 of zelfs maar 12) en een wijziging in de politiek aan te kondigen. Mauroy zelf wilde hij voorlo pig als eerste minister handha ven, maar deze schijnt ten aanzien van een en ander een afwijkende opvatting gehul digd te hebben. Hij vreest ken nelijk zijn prestige te verspe len, politieke zelfmoord te be drijven door na twintig maan den de indruk te wekken dat hij het verknoeid heeft. Mauroy kan erop wijzen dat hij het in de gemeenteraads verkiezingen toch niet slecht gedaan heeft omdat hij tenslot te als burgemeester van Rijssel herkozen is. Mauroy beschikt zowel bij zijn eigen partij, de socialsten, als bij de commu nisten over veel prestige. Hij zou er verder op kunnen wij zen dat hij de inflatie en werk loosheid de laatste tijd enigs zins heeft teruiggedrongen. Mauroy heeft verder steeds op het standpunt gestaan dat hij zijn politiek niet zal verande ren. Hij vreest van een drasti sche inperking van het kabi net bovendien moeilijkheden met de communistische partij en de vakbonden. Als het aan tal ministers met bijna drie kwart besnoeid zou worden, zou het niet mogelijk zijn in een gereorganiseerd kabinet meer dan een communistische minister te handhaven. De Premier Mauroy verlaat omstuwd door fotografen het Elysee-pa- leis. communisten, die bij de recen te gemeenteraadsverkiezingen andermaal veren gelaten heb ben, zouden dat moeilijk kun nen verkroppen en zouden aanzienlijk minder inschikke lijk zijn wat het matigen van hun militante vakbond CGT betreft. In Parijs gelooft men dat Mit terrand door het verzet van zijn eerste minister geprikkeld is geraakt, nadat in de Franse ministerraad geen overeen stemming was bereikt. Men vermoedt nu dat de president om diverse redenen een verre gaander serie hervormingen overweegt waaronder het ver vangen van Mauroy. In ver band daarmee worden de na men genoemd van de minister van economische zaken Jac ques Delors, die van sociale aangelegenheden Pierre Bero- govay, zelfs die van kamer voorzitter Mermaz. Maar men is het erover eens dat de meest populaire figuur in het kabi net, de minister voor planolo gie, Michel Rocard, geen kans maakt op grond van persoon lijke vetes tussen hem en de president. idrid had gisteren een spectaculaire bank- al plaats. Twee mannen met zware geweren in geprobeerd de Banco Espanol in het zui- an Madrid te beroven en hielden vijf perso- eden in gijzeling. De politie zocht korte tijd tg achter politie-auto's met geweren in de ig. Een winkelier uit de buurt met alleen on- ed aan bood zich als gijzelaar aan ter vervan- 'an twee personeelsleden, maar zijn aanbod let meer nodig want kort daarna slaagde de erin de gijzelaars te ontzetten en de twee ro- e grijpen voordat zij er met de buit van door m gaan. MEXICO-STAD De vrouw die begin deze week bij een treffen tus sen het Salvadoraanse le ger en guerrillastrijders werd gedood, blijkt de voorzitster te zijn van commissie van mensen rechten in El Salvador (CDHES), Marianella Gar cia Villas. Eerder was ge meld dat het om een Westduitse journaliste ging. Van militaire zijde werd er gisteren op gewe zen dat de 34-jarige advo cate nauwe banden onder hield met het verzet. Beide beweringen zijn door de commissie voor de men senrechten tegengesproken. Garcia Villas onderhield, al dus een verklaring, geen nauwe banden met het ver zet, zij is door de militairen vermoord. Marianella Garcia Villas heeft sinds de oprichting van haar commissie in 1978 inter nationale bekendheid gekre gen door haar moedige strijd voor de mensenrechten in El Salvador. Vorig jaar werd zij daarvoor in ons land nog on derscheiden met de Jaap van Praag-prijs. Een belangrijk deel van haar werk bestond uit het verzamelen van be wijsmateriaal van schendin gen van de mensenrechten. In 1981 week zij, na een reeks bedreigingen, naar Mexico uit. Daarvandaan bracht zij nog regelmatig be zoeken aan El Salvador. Deze week was zij er om nieuw bewijsmateriaal te verzamelen, dat zou worden voorgelegd aan de VN-com- missie voor de mensenrech ten in Genève. Zij zou in de gebieden waar wordt ge vochten onderzoek verrich ten naar onder meer massa moorden, het gebruik van chemische strijdmiddelen als witte fosfor en het toepassen van de tactiek van de ver schroeide aarde. Zij was ook van plan na te gaan of de verzetsbeweging de rechten van de mens eerbiedigt. Verschillende Nederlandse organisaties hebben er bij het ministerie van buitenlandse zaken op aangedrtongen dat minister Van den Broek, die momenteel nog in de VS verblijft, de dood van Maria nella Garcia Villas bij de Amerikaanse regering aan de orde stelt. Zij vinden het navrant dat >op het moment dat de presi dent van de VS verklaart dat de* situatie van de mensen rechten in El Salvador ver beterd is, degene die zich hier zo sterk voor inzette, door het leger is omgebracht. KMARIBO De Su- nse legerleider Bou- heeft gisteren in Pa- Hbo verklaard dat de pamse aanwezigheid Je week) op de top conferentie van niet-pp- name veel steun heeft in de il j 1 j ÏS- g wereld en een „goede beurt" bonden landen in Nieuw heeft gemaakt in het buiten- Delhi voor het land een land. In de slotverklaring van doorbraak betekent op in- de conferentie wordt elke ternationaal niveau. „buitenlandse inmenging of druk" op Suriname afgewezen. Bouterse verklaarde dat Suri- Bouterse is tevreden met dit resultaat, temeer daar „er een Bouterse. zwaar diplomatiek offensief is gevoerd om een dergelijk suc ces te frustreren". Vooral Ne derland heeft zich, zonder suc- ses, veel inspanning getroost om Suriname te isoleren van de rest van de wereld, aldus Bouterse liet ook weten dat de Tanzaniaanse president Julius Nyerere in een gesprek met hem opmerkte: „Als de wes terse pers zo slecht over je land schrijft, dan begrijpen wij al snel dat het om een positie ve ontwikkeling gaat". Vol gens de legerleider zijn er met verschillende landen concrete afspraken gemaakt voor hulp op economisch, militair en cul tureel gebied. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Een Romeins officier van justitie heeft het Italiaanse staatshoofd uitgedaagd. Italianen zijn heel wat gewend als het om schandalen gaat, maar dit hebben ze nog nooit eerder beleefd. Het staatshoofd, de 86-jarige president Pertini, heeft de uitdaging op passende wijze beantwoord en de of ficier van justitie zal er dan nog heel wat meer van horen. Het gaat hier om het zogenaamde koffieschandaal. Al enige tijd is de officier van justitie van Rome, Galluci, bezig met een onderzoek naar verspilling van overheidsgelden in het Italiaanse staatsapparaat. Geen enkele instantie, hoe hoog en heilig ook, wordt hierbij ontzien. Galluci heeft het nu gepresteerd zijn eigen superieuren, de Hoogste Raad voor de Magistratuur, die juist toe moet zien op rechters en officieren van justitie, op de korrel te nemen. Dertig van de 34 leden van deze raad heeft hij laten weten dat zij te veel op staatskosten hebben verteerd in bars en restaurants. In totaal zou de gemeenschap benadeeld zijn voor 27 miljoen lire in anderhalf jaar. Per dag komt dat neer op vier gulden per man, oftewel vier kopjes koffie... Tegenzet Pertini De Rekenkamer heeft hiertegen nooit bezwaar gemaakt, noch de minister van justitie, maar Galluci is onafhanke lijk en mag een onderzoek instellen als hij denkt dat het goed is. Waarschijnlijk heeft hij nu in zijn zucht naar een plaats in de Italiaanse historie teveel hooi op zijn vqrk ge nomen. De Hoogste Raad van de Magistratuur is een van de heilige huisjes in het Italiaanse leven. De voorzitter is niemand minder dan het staatshoofd zelf. Galluci heeft bij zijn stiptheidskruistocht voorzitter Pertini nog ontzien, maar hem wel gevorderd de leden van zijn Raad te schorsen, zolang als het gerechtelijk vooronder zoek duurt. Pertini is hier niet op ingegaan, en heeft met de grondwet in de hand verklaard dat hij wacht met stappen, totdat Gallucr de leden van zijn Raad ook werkelijk de handboei en komt omdoen. De president heeft met deze ferme hou ding veel lof geoogst in pers en media, waar Galluci's aan val op de Raad voor de Magistratuur grote ongerustheid heeft gewekt. Maar Galluci geeft zich niet gewonnen. Hij heeft de politie opgedragen de kantoren van de leden van de Raad overhoop te halen op zoek naar nog meer bewij zen van hun geldverspilling. Hoe dat zal aflopen, is de vraag die men zich nu in Italië stelt. Hier en daar wordt al de mogelijkheid geopperd dat president Pertini de lastige officier van justitie zal laten vervolgen op grond van het vergrijp tegen het staatshoofd, maar dat is een politieke procedure, die het best vermeden kan worden. Verklaring Ondertussen is er wel een verklaring gevonden voor Gal luci's ongebruikelijke aanval op de Hoogste Raad voor de Magistratuur. Deze Raad heeft Galluci namelijk onlangs nog uitgenodigd te verklaren waarom hij het onderzoek in de affaire naar de verboden Vrijmetselaarsloge P-2 voort durend vertraagt en tegenwerkt. Het koffie-onderzoek is dus Galluci's antwoord daarop. Kopjes koffie zijn zeer belangrijke ingrediënten van het Italiaanse bestaan (tien per hoofd per dag). Elke inbreuk op de regelmaat van hun consumptie heeft dan ook ver strekkende gevolgen voor huwelijken en andere vriend schapsbanden, maar heeft nog nooit tot een crisis in de po litieke instellingen geleid. Dat het nu een president als Pertini moet overkomen, is wat sneu, want hij staat er juist om bekend dat hij elk kopje koffie contant en uit de eigen zak betaalt. IKE EN WISKE HET BRETOENSE BROERTJE tyter' li\\\r ]h ton d\julli BRUSSEL De Belgi sche rooms-liberale rege ring wil dit jaar opnieuw zeer fors bezuinigen en de uitgaven met 2,18 miljard gulden verminderen. Pre mier Wilfried Martens zei in een bekendmaking aan de Belgische Kamer van V olksvertegen woordigers dat hij het parlement op nieuw om speciale vol machten zal vragen. Hij stelde voorts een verho ging van de sociale bijdragen met ruim 333 miljoen gulden in het vooruitzicht. Verder kondigde de Belgische premier belastingverhogingen aan (voornamelijk een verhoging van de accijnzen op brandstof fen) die ongeveer 295 miljoen gulden moeten opbrengen. Dat alles is nodig omdat de rege ring geconfronteerd was met een bijkomend tekort voor dit jaar van ongeveer 2,88 miljard gulden. Voor een deel (638 miljoen gulden) zijn daar te genvallende belastingontvang sten voor verantwoordelijk. De rest komt voort uit begro tingsoverschrijdingen in voor gaande jaren en te ruime be grotingen voor dit jaar. Martens heeft verder maatre gelen aangekondigd tegen mis bruiken bij deeltijd-werkloos heid en zwart werk. De rege- ring-Martens wil voorts belas ting gaan heffen op werkloos heidsuitkeringen die boven een bepaalde grens (ruim 41.000 gulden per jaar) uitko men. Belgen die een inkomen hebben dat boven de 166.000 gulden per jaar uitkomt, zullen een wettelijk vastgelegde extra bijdrage aan de schatkist moe ten leveren. Alle maatregelen hebben tot doel de openbare financiën en de sociale zekerheid in Belgie weer gezond te maken. De re gering houdt, aldus Martens, vast aan haar streven het netto te financieren saldo in 1985 te rug te brengen tot zeven pro cent van het bruto nationaal produkt. Dekking zoeken Wanneer plotseling schoten klinken duiken Franse soldaten van de internationale vredesmacht in Beiroet met hun wapens in de aanslag weg achter een wals. De militairen nemen geen enkel ri sico meer sinds de afgelopen dagen bij verscheidene aanslagen zowel Franse als Amerikaanse soldaten van het vredesleger ge wond zijn geraakt. De daders van de aanslagen heeft men overi gens nog niet kunnen vinden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9