Buurtbewoners verzetten zich tegen bouwplan Doelengracht m IDEN ,vND AAN APOTHEKERSDIJK OP GEMEENTELIJKE MONUMENTENLIJST emeente moet meer oor jongeren doen PVDA WIL PLAN HERZIEN OVINCIE BEZORGD OVER FINANCIËLE ACHTERUITGANG GEMEENTEN CeidócSotvuMtt DONDERDAG 17 MAART 1983 PAGINA 3 js auto's |schadigd ^EN Zes auto's raakten gistermorgen reeks tien minuten voor tien beschadigd, jat een 54-jarige bestuurder geen voorrang an een naderende automobilist. nan reed vanaf het parkeerplein aan de ("narkt en wilde links af slaan in de rich- an de Hooigracht. Hij reed een klein stuk- weg op en botste daar met de naderende tre automobilist. Deze bestuurder botste ide aanrijding tegen drie geparkeerde au- Èén geparkeerde auto schoot daarbij door 'jtste vervolgens ook weer tegen een gepar- Je auto. De zes auto's werden behoorlijk ladigd, maar niemand raakte gewond. Nieuwbouw voor GAK aan Plesmanlaan LEIDEN Naar verwachting wordt begin mei begonnen met de bouw van een nieuw kantoor gebouw voor het GAK aan de Plesmanlaan. Het GAK is nu nog gevestigd aan het Stations plein. Het kantoorgebouw van het GAK maakt deel uit van een kantorencomlex waarin ook Olivet ti, Schreiner Airways en binnenkort Aramco gevestigd zijn. Het GAK krijgt het laatste stukje beschikbare grond in dat gebied. In de nieuw bouw, die drie verdiepingen telt, komen 300 mensen te werken. Er is voorzien in een kleine garage onder het gebouw en wat parkeerplaat sen in de directe omgeving, tezamen 132 par keerplaatsen. De raadscommissie ruimteijke or dening ging gisteravond akkoord met de grond- uitgifte voor het nieuwe GAK-kantoor. Gemeente koopt wolspinnerij LEIDEN De gemeente wil het complex van de voormali ge wolspinnerij Ede aan de Kanaalweg kopen. Het complex is meer dan twee jaar buiten gebruik nadat de Wolspinnerij besloot de vesti ging in Leiden op te heffen. Een gedeelte werd gehand haafd als opslagplaats. Het is de bedoeling dat het voormali ge fabrieksgebouw wordt afge broken. Op het terrein zal in de toekomst de noodzakelijke uitbreiding voor de scholen op het complex Cronestein wor den verwezenlijkt. Blonk moet weg uit Pancras West LEIDEN Het bedrijf van Blonk aan de Nieuwstraat moet naar elders verplaatst worden. Dat blijkt uit de beslissing van de provincie Zuid-Holland over het bestemmingsplan Pancras- West. De provincie heeft alle acht bezwaarschriften die tegen het plan waren ingediend ongegrond verklaard en het bestemmingsplan goedgekeurd. Volgens het provinciaal bestuur geeft het bedrijf van Blonk te veel overlast voor het milieu en doet het te veel afbreuk aan het ter plekke ingestelde „beschermde stadsge zicht". Tegen het plan waren ook bezwaren ingediend door on der meer het LCC, de winkeliers aan de Nieuwe Rijn en door de bedrijven Berk, Niersman en De Vrind. De provincie is het met de gemeente eens dat de bedrijven van Berk en Niersman naar elders verplaatst moeten worden. Het LCC had de provincie on der meer laten weten dat er in het plan te weinig parkeerplaat sen zijn opgenomen. olkshuis afgewezen 'i)EN De provincie 6 de nieuwbouw van Volkshuis op het Ir. jsenplein af. Het pro- Taal bestuur heeft een Jan 175.000 gulden in begroting ontdekt en daarom zijn goed- ing aan de bouwplan- onthouden. De kost in totaal gulden. Van- ejag heeft het bestuur %et Volkshuis een ge- met wethouder j. Peters over deze proble men. Het oude Volkshuis aan de Apothekersdijk moet op de gemeentelijke monumentenlijst worden geplaatst. Vorig jaar ontdekte de provin cie een nog groter gat in de be groting van de nieuwbouw- plannen van het Volkshuis. De gemeente heeft toen een nieu we begroting gemaakt en die opnieuw aan de provincie voorgelegd. Dit keer ontdekte men een niet gedekt bedrag van 175.000 gulden. De monumentencommissie be sloot gisteren unaniem, dat het oude Volkshuis op de gemeen telijke monumentenlijst moet worden geplaatst. Men was van mening, dat het Volkshuis een grote architectonische en geschiedkundige waarde voor' Leiden heeft en dat het daar om moet worden behouden. Het college van b en w wordt geadviseerd dit besluit van de commissie te bekrachtigen. Het Volkshuis is in 1899 ge bouwd. Het is ontworpen door de Leidse architect Mulder. De heer Mulder werkte en woon de in Leiden, hij was een soci aal bewogen man, die veel heeft gedaan om de positie van de arbeiders te verbeteren. Het gebouw, dat Mulder ont wierp heeft architectonische waarde omdat in het Volks huis duidelijk de overgang van de negentiende-eeuwse bouw stijl naar de bouwstijl van de twintigste eeuw is te zien. Mulder was een navolger van architect Berlage. Het Volkshuis heeft volgens de commissie geschiedkundige waarde omdat het een gebouw is, dat is ontworpen voor de verheffing des volks. Vele ge neraties Leidenaars hebben er onderwijs en vorming gekre gen. Ondanks het feit, dat de commissie het Volkshuis niet mooi vindt en het niet in zijn omgeving vindt passen, zijn bovenstaande argumenten vol doende om het Volkshuis op de gemeentelijke monumen tenlijst te plaatsen. Als het ge bouw op die lijst wordt gezet, krijgt het wat meer bescher ming. Het mag in ieder geval niet worden gesloopt. terlingen uden grote jioonmaak Ingen van de Heilig ïchool aan de Lusthof- trokken gisterochtend wijk in om er grote Dnmaak te houden, op de mobiele mannen le reinigingsdienst terwijl net bezems gewapende j volgde. Het startsein I gegeven door de direc- van de reinigingsdienst ir F. Overmeire. De ac- lad plaats in het kader een milieuproject dat week op de Heilig Hart- -iol wordt gehouden. In jro/ect praten de kinde- iet mensen van de vuil- inding en het hoog- iraadschap, maar ook ilternatieve organisaties vereniging voor milieu- ïsie en Greenpeace over wat met energie en mi- yerontreiniging) heeft te Sn. Eigen inzicht doen de op door bodem-, en luchtproeven te ne- Vrijdagmiddag wordt °broject afgesloten met bijeenkomst in de school ondermeer een film en over het verloop van het !»ct vertoond worden. Financiële bijdrage winkeliers noodzakelijk Gegadigde voor exploitatie Sandersgarage LEIDEN De firma Du Prie is in onderhandeling met een gegadigde voor de exploitatie van de San ders parkeergarage. „Maar die onderhandelin gen zullen alleen tot een goed einde komen als de Leidse winkeliers bereid zijn een financiële bijdra ge te leveren. Anders komt de garage er niet", aldus de heer Du Prie. Eind januari kwamen de ge meente en Du Prie tot over eenstemming over het plan van Du Prie. Dat plan houdt in dat de garage uit vijf lagen bestaat en ruimte biedt aan vijf honderd auto's. De bouw van de garage kost 5,75 mil joen gulden. De overeenkomst tussen de gemeente en de aan nemer houdt verder in, dat de gemeente de garage subsi dieert: de grond werd in erf pacht uitgegeven voor twee gulden vijftig per jaar. De af spraak werd gemaakt dat Du Prie voor een exploitant van de garage zou zorgen en dat de onderhandelingen daarover binnen drie maanden rond zouden moeten zijn. Die ter mijn loopt begin mei af. Du Prie: „Het is kort dag om dat te halen, want er moet nog veel gebeuren, maar ik heb er vertrouwen in dat het lukt". Hij benadrukt de hulp die no dig is van de Leidse winke liers. „De winkeliers zijn de kapstok waar we exploitatie aan op willen hangen. Als de winkeliers niets voor de gara ge over hebben, komt hij er niet". Het LCC (Leids City Centrum) zal de Leidse winke liers binnenkort bij elkaar roe pen om de mogelijkheden voor een financiële op een rijtje te zetten en om steun te vragen. De stichting Leidse Binnen stad heeft Du Prie inmiddels laten weten als „intermediar" te willen optreden in gesprek ken met winkeliers over een bijdrage aan de garage. „Het is bekend, dat de SLB niet zelf in staat is om de exploitatie op zich te nemen", zegt secretaris A. Jilnger. „Maar we zullen al les doen om de partijen bij el kaar te brengen. Uiteindelijk zal elke winkelier zelf moeten beslissen of hij wel of niet over de brug wil komen". Sterrekijkdagen De Leidse Sterrenacht houdt vrijdag, zaterdag en zon- dag weer „open huis" in het kader van de Nationale Sterrenkijkdagen. Medewerkers van de Sterrewacbt zullen op die dagen beschikbaar zijn om te vertellen over sterrenkunde en om te proberen vragen te beant woorden. Er is gelegenheid om bij helder weer via een van de telescopen een paar hemellichamen gade te slaan, zoals de reuzenplaneten Jupiter en Sa- turnus. In de Sterrewacht wordt een fototentoonstel ling gehouden en kunnen films en dia's worden beke ken. De Sterrewacht is op genoemde dagen open van zeven tot elf uur 's avonds en op zaterdag en zondag ook van één tot vier uur. De toegang is gratis, maar belangstellenden wordt aangeraden, vooral in verband met de beperkte zaalruimte voor de film- en diavoor stellingen (gratis) toegangsbewijzen af te halen bij de Leidse VVV aan het Stationsplein. Krisis PSP, PPR en CPN houden morgenavond een bijeenkomst over „de kansen van de krisis" in het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Links moet in staat zijn ideeën uit te werken tot een werkbaar perspektief. Dan is er zeker een kans de gevolgen van de krisis te bestrijden en de maatschappelijke verhoudingen te verbeteren". Dit is het centrale thema van de bijeenkomst die om acht uur begint. Lezing In de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1 houdt de heer W. Jongeneel morgenavond een lezing over de opstanding van Jezus. De aanvang is acht uur en de toegang is vrij. Inlichtingen bij E. de Jong telefoon nummer 071-175383. Folk-sessie In Aniba's Muziekkamer op de hoek van de Herenstraat en de Witte Singel houdt de Leidse folkclub „Horus" morgen avond een folk-sessie. Een grote groep muzikanten uit Rot terdam en omgeving treedt op. Störung De Wassenaarse twee-mensformatie „Störung" treedt morgenavond op in het LVC aan de Breestraat 66. Het duo trad al eerder in het LVC op. In de tussentijd ver scheen de elpee "This is the future", muziek met in vloeden uit de gehele wereld gemaakt met behulp van bas, gitaar, synthesizer en ritme-computer. In het voor programma speelt de groep „W.A.T". De zaal gaat om negen uur open, de toegangsprijs bedraagt vijf gulden vijftig en leden betalen vier gulden. Lolita In filmhuis LVC aan de Breestraat 66 wordt morgen- en zaterdagavond de film „Lolita" van Stanley Kubrick ge draaid. Sue Lyon speelt Lolita, een jong, sexueel vroeg rijp meisje, dat een merkwaardige verhouding krijgt met de onverstoorbare professor James Mason. Peter Sellers en Shelley Winter vertolken ook rollen in deze „klassieker". Op beide avonden beginnen de voorstellingen om kwart over negen. Antiekbeurs In de Pieterskerk wordt komend weekeinde een grote antiekbeurs gehouden. Vrijdag is de beurs van vijf tot negen uur geopend, zaterdag van tien tot vijf uur en op zondag is de Pieterskerk van elf tot zes uur open. Lingua Musica Het Leids Kamerkoor Lingua Musica geeft zaterdagavond een concert in de Waalse Kerk aan de Breestraat 64. Het koor, dat onder leiding staat van Aristos Bouïs, zal onder meer met het publiek een muziekstuk instuderen. Het con cert begint om acht uur. WERKGELEGENHEIDSBELEID ewHTEN OP ONGESCHOOLDEN' ij DEN/DEN HAAG Het werkgelegenheidsbeleid de gemeente moet zich meer richten op die grpe- jongeren, die het meest de dupe worden van lang- ge werkloosheid: de schoolverlaters zonder diplo- ;n schoolverlaters met een LBO-diploma. S één van de conclusies uit een studie van het Service- •um Levensvorming Jeugd- en Jongeren in Den Haag de jeugdwerkloosheid onder jongeren in Leiden. Vol de onderzoekers heeft het werkgelegenheidsbeleid van imeente niet meer effect dan dat van eèn druppel op een ende plaat. De financiële ruimte voor alternatieve werk- (enheidsprojecten is niet meer dan 100.000 gulden en èr liggen de leegstaande panden waarin alternatieven irt kunnen worden niet voor het oprapen, wordt gecon- erd. Over de eis aan alternatieve projecten dat zij niet firrerend mogen zijn, wordt gesteld dat „dat een behoor- dosis creativiteit" van de initiatiefnemers eist. inderzoekers stellen dat de pogingen van de gemeente tantoren aan te trekken Aramco, Schreiner Airways jeinig betekenen voor de Leidse werklozen. Vooral om- [eel werklozen in Leiden laag- of ongeschoold zijn, zou- iiergelijke bedrijven weinig kunnen bijdragen aan de be- ling van de werkloosheid in Leiden. Gewezen wordt op utomatisering in de kantoorsector. Ook dat verschijnsel 'IE de werkgelegenheidskansen voor laag- of ongeschool den goed. De onderzoekers vragen zich af wat het gelegenheidsbeleid van de gemeente zal inhouden, wan- er nog minder financiële middelen beschikbaar zullen LEIDEN De vereniging voor Pieters- en Acade- miewijk en de Doelenver eniging hebben geprotes teerd tegen het bouwplan voor 58 woningen aan de Doelengracht. Beide orga nisaties zeggen niet tegen bebouwing langs de Doe lengracht te zijn maar vin den de voorgestelde be bouwing te massaal. Bo vendien stellen zij dat het bouwplan niet voldoet aan het bestemmingsplan. De gemeente erkent dit maar meent dat de verschillen van ondergeschikte aard zijn. Desalniettemin zal een meerderheid van de PvdA-fractie maandag in de raadsvergadering vra gen het bouwplan te her zien. CDA en VVD willen het plan gewoon in proce dure brengen. Wethouder C. Waal van ruim telijke ordening (hij verving zijn zieke collega D. Tesselaar) uitte gisteravond scherpe kri tiek op de omwonenden en op zijn eigen fractie. Waal zei de afwijzingen in het bouwplan niet fundamenteel te achten. De twee bewonersorganisaties beschuldigde hij ervan alle woningbouw op deze plaats te gen te willen werken. Waal verwees naar een bezwaar schrift van een van de vereni gingen waarin de suggestie werd gedaan in plaats van wo ningen op de Doelengracht een plein aan te leggen. Van de zijde van de toekomstige bewoners werd de tegenwer king van de bewonersorgani saties „belachelijk" en „onbe grijpelijk" genoemd. Niet ontkend is dat het bouw plan niet voldoet aan het be stemmingsplan. Belangrijkste verchillen zijn dat het bestem mingsplan spreekt over twee tot drie bouwlagen en een gro tendeels schuine kap. Het bouwplan voorziet op twee plaatsen in vier bouwlagen de toegestane hoogte wordt niet overtreden waar ook de schuine kap wordt onder broken. Toen de tekeningen enkele maanden geleden aan de leden van de raadscommis sie werden gepresenteerd, werden er geen bezwaren te- gtfi in gebracht. „Er zijn ons kleine woninkjes voorgesteld", meende een ver tegenwoordiger uit de buurt: „Wij hebben geen bezwaar te gen woningbouw maar dit lijkt wel een bastillon". Nieuw bouw van een dergelijk om vang past volgens de buurt niet tegenover de kleinschali ge bebouwing langs de smalle Doelengracht, een gebied dat is aangewezen als beschermd stadsgezicht. Waal meende echter dat wanneer de naar zijn mening kleine afwijkin gen niet getolereerd zouden worden, de meeste bouwplan nen in de binnenstad niet uit gevoerd zouden kunnen wor den. De gemeenteraad staat nu voor de keus het bestemmings plan via een versnelde proce dure aan te passen aan het bouwplan of een nieuw bouw plan te laten maken. In het eerste geval verwacht Waal dat bezwaren tegen het bouw plan niet zullen worden geho noreerd omdat bestemmings plan en bouwplan met elkaar in overeenstemming zijn. Wanneer een nieuw bouwplan moet worden gemaakt, ver wacht Waal dat woningbouw aan de Doelengracht nog wel eens vijf jaar op zich kan laten wachten. Een meerderheid van zijn fractie is over dit laat ste echter minder pessimis tisch. Naar verwachting zal maandag een ruime meerder heid van de gemeenteraad Waal's voorstel steunen. De geplande nieuwbouw aan de Doelengacht. Een bastillon volgens buurtbewoners. Den/den haag provinciaal bestuur Zuid-Holland maakt ernstig zorgen over [evolgen van de Fi- iële Verhoudingswet In Zuid-Holland zul- 100 van de 144 ge meenten door de nieuwe wijze van vaststellen van uitkeringen uit het ge meentefonds achteruit gaan. Vijftien gemeenten zullen zelfs een achteruit gang van meer dan tien procent ondervinden. De provincie meent, dat een ongewijzigd aannemen van het wetsontwerp niet verantwoord is. Men pleit er voor het finan ciële nadeel van de zwaarst getroffen gemeenten zoveel mogelijk te beperken. Daarbij denkt men aan een extra uit kering uit het gemeentefonds. De provincie stelt daarbij vast, dat het resultaat van de nieu we berekening is, dat er vijftig miljoen minder wordt uitgege ven dan voorheen. Door dit bedrag in een bijgestelde rege ling alsnog uit te keren, zou aan de belangrijkste behoeften tegemoet gekomen kunnen worden. Het provinciaal bestuur heeft een en ander laten weten aan de Vaste Commissie voor Bin nenlandse Zaken van de Tweede Kamer, die zich bin nenkort over het wetsontwerp zal uitspreken. VOORSCHOTEN DEN HAAG De Haagse recht bank heeft een 46-jarige Voor schotenaar veroordeeld tot duizend gulden boete en voor waardelijk een maand gevan genisstraf met proeftijd van twee jaar en intrekking van de jachtvergunning. De Voor schotenaar stond terecht we gens poging tot doodslag, maar de officier van justitie zag geen reden de man dit ten las Duizend gulden boete voor jager te te leggen. Wel had de man lichamelijk letsel toegebracht Hiervoor eiste de officier negen maan den gevangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk met proeftijf van twee jaar. Rond de jaarwisseling werd er in de buurt waar de Voorscho tenaar woont nogal wat vuur werk afgestoken. Op een gege ven moment was het de man te veel geworden, had hij zijn jachtgeweer gepakt en had hij twee schoten hagel op een f;roep jongelui gelost. Hierbij iep een jongen verwondingen aan het gezicht op.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3