Hoe schrijf je Roet Loebbers Prof. Emmerij:Echte hulp alleen nog voor de allerarmste landen' Kruisraketten voorlopig bij de buren stallen? EGYPT BUITENLAND CetdacSotvimxt DONDERDAG 17 MAART 1983 PAGfcj NIEUW ALTERNATIEF VOOR PLAATSING: WASHINGTON Pre mier Ruud Lubbers heeft hier in de Verenigde Sta ten op een verrassende wijze duidelijk gemaakt, waar zijn kabinet staat wat betreft de plaatsing van de kruisraketten. Zo lang niet absoluut zeker is dat de onderhandelingen in Genève tussen de Ame rikanen en de Russen over de middellange af standswapens onvoldoen de opleveren; zolang neemt Nederland geen besluit. Volgens de minister-president zelf is dat een situatie die nog heel lang kan duren, wellicht zelfs jaren. En zelfs daarna is het geen automatisme dat bij een mislukking van „Genève" de nieuwe wapens in Neder land komen, zo herhaalde Lubbers in Washington zijn uitspraak van enige tijd gele den. Het verrassende van deze ver klaring is tweeërlei. Ten eerste kan nu wel geconcludeerd worden dat dit kabinet als het enigszins kan zich niet over plaatsing zal uitspreken. Daar zal de oppositie, die al plannen smeedde voor het organiseren van burgelijke ongehoorzaam heid, van opgekeken hebben. De tweede verrassing is dat Lubbers dit soort dingen zei, onmiddellijk nadat hij op de lunch was geweest bij presi dent Reagan. Dat kon toch moeilijk als beleefd beschouwd worden tegenover een gast heer, die niet moe wordt te roepen dat het Westen zich eerst beter moet bewapenen alvorens met succes te kunnen praten over ontwapenen. Blijft dus de vraag: Waar haal de Lubbers het lef vandaan Ronald Reagan voor de voeten te lopen, terwijl hij bij wijze Groene licht? Volgens bronnen in de omge ving van Lubbers is de reden daarvan, dat de Verenigde Staten in feite het groene licht gegeven hebben voor de koers, waarvoor Nederland heeft ge kozen. Wie zich daarover ver baast moet maar eens letten op de nadruk, waarmee zowel Lubbers als Reagan dinsdag om beurten verklaarden dat Nederland doorgaat met het treffen van voorbereidingen voor plaatsing. De Nederland se premier ziet daarin het be wijs dat zijn kabinet de een heid van de NAVO hoog in het vaandel heeft staan. En president Reagan zei het erna! En vervolgens liet hij een van zijn onder-ministers ook nog eens een lofrede houden op de grote financiële inspanningen die Nederland zich getroost voor het bondgenootschap. Kennelijk hebben die voorbe reidingen dus een heel bijzon dere betekenis. Ingewijden be vestigen dat. Zij wijzen erop, dat Nederland daarmee niet alleen in theorie, maar ook in de praktijk de mogelijkheid van plaatsing openhoudt. Im mers, als de nood aan de man komt, kunnen heel snel toch kruisraketten in Nederland gestationeerd worden. Daarbij dient bedacht dat de fabrikant deze-zeer mobiele wapens le vert met reserve-exemplaren. West Duitsland plaatst aan het eind van het jaar vrijwel zeker kruisraketten. Vanaf dat mo ment zouden Duitse reserve- exemplaren binnen zeer korte tijd naar Nederland kunnen worden gebracht. Prestatie Het komt er dus op neer, dat premier Lubbers er in ge slaagd is iets te vinden tussen plaatsen en niet-plaatsen in. Voorwaar geen geringe presta tie. Daarmee immers stelt hij wellicht alle partijen tevreden, vooral zijn eigen verdeelde CDA. Zo kan hij zijn volle aandacht, (en regeerperiode?) wijden aan een zaak, die hij alsnog belangrijker beschouwt: Het herstel van de vaderland se economie. Natuurlijk zijn er nog wel eni ge voetangels en klemmen. Zal de VVD-fractie erin berusten, dat de regering de zaak van de kruisraketten op de lange baan probeert te schuiven? Mochten er grote spanningen komen tussen CDA en VVD, dan is deze kwestie voor de li beralen een prima uitgangs punt om vervroegde verkie zingen mee in te gaan. Ook is er het risico dat de vredesbe weging zich nu geheel gaat concentreren op verzet tegen de voorbereidingen. Dat zou taferelen kunnen opleveren zoals bij de kerncentrale van Dodewaard. Maar dat alles valt in het niet bij de spekta kelstukken die het IKV en aanverwante organisaties wil len opvoeren, als de kwestie van plaatsing echt aan de orde zou komen in de Tweede Ka mer. Tussen-akkoord Met een flinke dosis geluk een akkoord tussen de VS en Sovjet Unie hoeft .het daar nu misschien nooit van te ko men. De kans is volgens Lub bers groter dan velén denken, aangezien het „eigenlijk van zelfsprekend" is geworden dat de Amerikanen, onder druk van West-Europa, in Genève voorstellen zullen gaan doen voor tenminste een tussen-ac- coord. En de Russen zullen hun huidige goodwill in West Europa niet in de waagschaal willen stellen, door daar bot weg „nee" op te zeggen, aldus Lubbers in Washington. RIK IN 'T HOUT WASHINGTON Eer lijk gezegd had ik Ronald Reagan nog nooit in le venden lijve gezien. Maar opeens had ik hem in het vizier. We stonden op een zonovergoten lapje gras in een oksel van het Wit te Huis te wachten tot onze eigen minister-presi dent (hoe schrijf je „Roet Loebbers", vroeg een Amerikaanse collega me) met zijn Amerikaanse gastheer naar buiten zou komen voor de „foto-op- portunity", toen ik hem plotseling achter een raam van, wat zijn oval office moest zijn, achter zijn bureau zag zitten. Reagan gebaarde iets tegen een onzichtbare medewerker, met wie hij vermoedelijk nog even repeteèrde wie de man was met wie hij aanstonds op de foto moest. En dat Holland. Dutch en Netherlands alle maal ongeveer hetzelfde bete kent. En dat de president van het bezoek van Beatrix vast nog wel wist, dat in tegenstel ling tot een hardnekkig Ame rikaans misverstand Amster dam niet de hoofdstad is vani Denemarken. Ook de wachtende foto- en te levisiecamera's zagen Reagan daarbinnen in de schemer van zijn kantoortje bezig en zoomden prompt in. Want een wereldleider betrapt achter vensterglas kan een spannen de plaat opleveren. Ruud en Ronald Gauw daarna verschenen Ruud en Ronald op het bor des. De Amerikaanse presi dent gul lachend en blijkbaar in voortreffelijke conditie; zijn Nederlandse logé met een zenuwachtige grimas en twee handen teveel aan het lijf, want ach, het is toch een mo ment dat na de eeuwwisseling nog goed zal zijn voor een verhaal aan je kleinkinderen. Jammer dat Roet Loebbers ogenblikkelijk de figuranten rol kreeg toebedeeld in een van de incidenten die zich feilloos voordoen zodra de Anjerikaanse president in de Tijdens het woordje voor de pers aan het eind van hun besprekingen staart president Reagan nadenkend naar „Roet Loebbers", de hard werkende en independentely weal- thy" premier van Holland of de Netherlands; twee namen die, zo is hem vermoedelijk nog eens verteld, ongeveer hetzelfde betekenen. buurt van Amerikaanse jou- nalisten komt. Niks te maken met de geplande ceremonie voor een minister uit een exo tische mini-staat, maar gelijk een schreeuw uit het pers-le gioen: „Meneer de president, gaat u een veto uitspreken over de werkgelegenheidswet in de Senaat?" „Sorry Sam", roept de presi dent terug, „bij dit soort gele genheden geen vragen stel len „U bedoelt: Geen antwoorden geven schalt de boze repliek van collega Sam. Lubbers probeert een gezicht te trekken van: Tja, zo gaat dat in dit land. schitterend ei genlijk, want dat zou in Rus land toch niet kunnen. Als beide heren weer zijn ver dwenen komt Larry Speakes, de woordvoerder van presi dent Reagen, nog even terug. „De regel is dat camera's niet van buitenaf opnamen maken van de president in de oval office", zegt Speakes. Dan is de boot aan want „onze came ra's zijn hier officieel toegela ten en mogen dan ook alles registreren wat hier te zien valt", reageren Amerikaanse it< collega's. „Bovendien j r Witte Huis eigendom v] I Amerikaanse volk en h de toevallige bewoneiiV dit moment geen eigenpv regels te stellenIncid&t gelopen maar niet ge| s Nog uren lang is het perskamer vermakelijknu spreksstof, waarin het i V „Loebbers" niet meer\s komt. ag< r -I Werkkracht at Voor de Amerikaanse Huis-journalisten lage trouwens gedrukte lev schrijvingen klaar van n phus Lubbers en minisl buitenlandse zaken Hai J den Broek. Dat was een ce van de Amerikaanse ring, die onder meer dat de Nederlandse pt\ van het Christian DemL. Appeal is en een cerfö -rechtse .regering leidt. „Een Nederlandse kranig hem geprezen om zijn kracht, zijn economischi„ nis en zijn inzicht in iijl tionale politiek en mir, verhoudingen", zo wo/T Amerikaanse pers op der te gebracht. „Lubbers il grote bezuinigingen in voorzieningen en tegen dies aan bedrijvenhef verder. Interessant is oo[ der de mededeling dat 1 phus Lubbers „onafhan\ rijk" (independently is en dat hij als lid van d tholic People's Party nog als minister onder j nus den Uyl heeft ge| Een boodschap die aan\ kenis wint door de ml dat Hans van den Broek van de rechtervleugel vaj Christian Democratic A en zoon van een corrq, dent van De Telegraaf excellent English spreekj heeft allemaal niet Jol verhelpen dat het bezoeu Neerlands politieke top Washington aan de aan. van de meeste Amerikai ontsnapt. Amerikaanse j ci en media vergeten m trouwens toch al NederlL West-Duitsland, EngelaA Italië zijn wat dit betret* belang. NOORDWIJKERHOUT In het congrescentrum Leeuwenhorst in Noord- wijkerhout wordt vandaag en morgen een tweedaags symposium gehouden over het Nederlandse ontwik kelingsbeleid in de jaren tachtig. Aan de bijeen komst wordt deelgeno men door ambtenaren. Tweede— Kamerleden en wetenschappers. NEDERLANDS ONTWIKKELINGSBELEID OP DE HELLING Sprekers zijn onder anderen oud-minister van ontwikke lingssamenwerking drs. J. Pronk (tegenwoordig topman bij de UNCTAD), Novib-voor zitter prof. B. de Gaay Fort- mann, het VVD- kamerlid prof. J. Voorhoeve en prof. L. Emmerij, rector van het Haag se Institute of Social Studies, een Engelstalig onderzoeks- en opleidingsinstituut voor de Derde Wereld. Een van onze verslaggevers sprak met prof. Emmerij over de Nederlandse ontwikkelingssamenwerking. Tien jaar geleden was Neder land op het terrein van de ont wikkelingssamen werking toonaangevend in de Westerse wereld. Wij wisten precies hoe de problemen moesten worden aangepakt. Op het symposium werd gesproken over de ont wikkelingssamenwerking in de jaren tachtig. Moet het dan anders? Blijkt onze visie niet altijd de juiste te zijn geweest? „Als je eerlijk naar voorbije ja ren kijkt moet je toegeven, dat het uiteindelijke resultaat niet zo positief is. Ik geloof dat we de „ontwikkelipgs-dogma's" uit de jaren zeventig opnieuw moeten bekijkën in het licht van de ervaringen uit die tijd. Kijk zelf: in een aantal „lieve- lingslanden", zoals bijvoor beeld het Tanzania van Nyere- re en het Sri Lanka van Band- aranaike, heeft het economi sche beleid niet datgene opge leverd wat we ervan ver wachtten. Dan hebben „ver foeide" landen als Zuid-Korea en Taiwan het beter gedaan. We moeten onderzoeken waarom het in die landen zo is gelopen, waarom het in het ene land beter is gegaan dan in het andere land". „Overigens zul je, wanneer je over de Derde Wereld praat, eerst precies moeten bepalen waar je het over hebt. Je kunt de Derde Wereld ruwweg in drie groepen verdelen: de zich snel industrialiserende landen, die in de loop der jaren een groot produktieapparaat heb ben opgebouwd, de ongeveer 35 allerarmste landen van de wereld én de grote groep die tussen beide categorieën inzit en vaak wordt vergeten. Dit is natuurlijk een zeer grove in deling. Want waar moet je bij voorbeeld de landen plaatsen, die alleen maar olie hebben? Maar dat is weer een heel an der verhaal". Een van de gevolgen van de economische crisis is, dat ook in Nederland de ontwikke lingssamenwerking ter discus sie staat. Er worden vraagte kens gezet bij de omvang van de hulp en de manier waarop die wordt gegeven. Wat is uw visie op de Nederlandse ont wikkelingssamen werking in de komende jaren? „Uitgaande van die driedeling van daarstraks spreekt hot vanzelf, dat de oplossing van het probleem van de zich snel industrialiserende landen niet in de ontwikkelingshulp ligt, maar in de mogelijkheden voor vrije handel zonder bar rières, én economische groei in het Westen. Daar draait het bij hun om. Voor de tussengroep moet er een internationaal sti muleringsprogramma worden opgezet. De echte ontwikke lingshulp is in mijn gedachten alleen nog maar voor de aller armste landen weggelegd". „U vraagt of zo'n stimulerings programma in de huidige in RUITENHEER ternationale situatie wel moge lijk is? We hebben het voor beeld van alle VN-conferen- ties van de afgelopen jaren, waar we steeds zoveel van verwachtten, maar die uitein delijk niet veel hebben opgele verd. Het politieke draagvlak voor zo'n plan is er nog niet. Maar onder de druk van de economische omstandigheden verandert dat snel. Mensen als Henry Kissinger, Helmut Schmidt en ex-IMF-topman- Witte veen hebben al gewezen op de noodzaak om de vraag te stimuleren. Het is duidelijk dat de Verenigde Staten en Japan daar voorlopig nog niet aan willen. Daarom zal de Europe se Gemeenschap het initiatief moeten nemen en ik hoop dat Nederland daarbij het voor touw zal nemen". „Bij zo'n plan denk ik aan het overhevelen van financiële middelen naar de Derde-We reldlanden uit die midden groep. Dat betekent nieuwe uitgaven. Maar het geld komt terug, omdat die landen een beroep gaan doen op onze ex port. Zo'n programma is goed voor hen én goed voor ons. In het boekje „De crisis te lijf een ander sociaal-democra tisch beleid" ben ik samen met anderen uitvoerig op deze kwestie ingegaan". „We moeten daarbij voorko men dat het Westen over de hoofden van de ontwikke- lingslanden heen van alles be disselt. We moeten er voor wa ken onze neus teveel in ander mans zaken te steken. Ik denk dat we de landen waar het hier om gaat kapitaal en ande re faciliteiten moeten geven, waarna ze onderling moeten uitmaken hoe ze de beschikba re middelen gebruiken. Één gecoördineerd beleid voor de hele wereld, daar ben ik erg huiverig voor. Maar een of twee algemene riehtlijnen en condities, zoals bij het oor spronkelijke Marshallplan ook het geval was, zou wel wense lijk zijn". U pjeit er voor ontwikkelings hulp alleen aan de allerarmste landen te geven. Wat betekent dat in de praktijk voor Neder land? „Ik ben er voor dat uit de groep van 35 allerarmste lan den zo'n vijf tot zeven concen- tratrielanden worden gekozen, landen waar Nederland zich in het bijzonder op richt. Het geld dat je dan geeft, moet goed terechtkomen. Aan wel ke landen en op welke ma nier? Dat zal moeten blijken uit de studie, waarover ik het in mijn eerste antwoord had. Uit zo'n onderzoek moet naar voren komen in welke landen de hulp het beste resultaat zal hebben. Nee, ik noem geen na men. Ik wil echt zo'n onder zoek afwachten". Een veelgehoorde standpunt is tegenwoordig, dat het Neder lands bedrijfsleven meer bij de ontwikkelingshulp moet wor den ingeschakeld. Wat vindt u daarvan? „Ik ben daar natuurlijk niet bij voorbaat op tegen. Maar ik zou ook graag zien dat gebruik wordt gemaakt van de dien sten van oud-studenten van bijvoorbeeld mijn instituut. Dat zijn zo'n 3.500 mensen uit de Derde Wereld, die in hun land vaak onze beste ambassa deurs zijn. Er zijn zelfs landen die door onze oud-studenten geregeerd worden. Dat alleen levert ons al veel goodwill op. Veel mensen zeggen: voor goodwill koop je niets. „Dat is een dom uitgangspunt. Dikwijls hangt de keuze van te importeren produkten af van de vraag, of men er bekend mee is. West-Duitsland heeft dat heel goed gezien en geeft duizenden beurzen aan men sen uit de Derde Wereld om ze een tijdje in de Bondsrepu bliek door te laten brengen". Een van de belangrijkste eco nomische ontwikkelingen van dit moment is de daling van de olieprijs. Verwacht wordt dat zo'n prijsdaling een gunstige invloed zal hebben op de we reldeconomie. Maar wat zijn de gevolgen van de daling van de olieprijs voor de Derde We reldlanden? „Heel belangrijk is op wat voor manier de olieprijzen da len. Als ze kelderen is dat voor niemand goed. Misschien dat sommige landen er kortstondig van profiteren, maar op de lange termijn schiet niemand er echt iets mee op, omdat je dan in de beruchte neerwaart se spiraal komt. Een lichte da ling van de prijzen is een goe de ontwikkeling. Kijk maar naar wat de afgelopen jaren in de allerarmste landen is ge beurd. Door de plotselinge stij ging van de olieprijzen werden hun twee belangrijkste doel stellingen, vergroting van de landbouwproduktie én indus trialisatie, gefrustreerd. In sommige landen vormden de olie-importen, in geld uitge drukt, meer dan de helft van alle importen. Er ontstond hongersnood en de industrie kwam niet van de grond. Een daling van de olieprijzen toont het spiegelbeeld. Elke dollar die minder aan olie moet wor den besteed betekent een ver ademing voor de import-reke ning. Landbouw én industrie krijgen meer kans. In dit licht bezien moet het besluit van de OPEC in Londen positief wor den beoordeeld". In het rijke Westen is de afzet markt verzadigd. Waar moe ten die allerarmste landen dan met hun produkten naar toe? „Dat is maar gedeeltelijk zo. Waar ze met het voedsel dat ze verbouwen naar toe moeten is duidelijk: naar de eigen bevol king. En wat die industrialisa tie betreft, die zou voorname lijk bestemd kunnen zijn voor de onderlinge handel. Toen het hier in het Westen al wat minder ging, kende men in de Derde Wereld nog steeds een economische groei. In de jaren zeventig is ook de handel tus sen Derde-Wereldlanden on derling enorm toegenomen. Maar in allereerste instantie zullen de meest essentiële goe deren die gemaakt worden de eigen bevolking moeten die nen". JOS TIMMERS II P Van 30 april- 6 mei a.s. J met Uw krant naar I Egypte (met een oppervlakte van 1 miljoen km2 éf van de grootste landen in het Nabije Oosten) wasj ver in het verleden het centrum van de Arabist cultuur en de bakermat van vele beschavingen.' geschiedenis van dit land gaat terug tot ruim 31 jaar voor Christus. In het moderne Caïro (één vani snelst groeiende steden ter wereld) leeft men mei miljoen inwoners en nog eens ruim 2 miljoen bez< kers per dag op een grondgebied ter grootte van provincie Utrecht. In samenwerking met Holland Travel Service hl uw krant een instructieve reis naar dit fascineref land georganiseerd. Het reisprogramma is als volgt: zaterdag 30 april: vertrek Amsterdam-Caïro zondag 1 mei: maandag2 mei dinsdag 3 mei: woensdag 4 mei: dagexcursie Cairo bezoek aan Gizeh, i Memphis/Sakkara dagexcursie naar de oase van Fajoem. Desgewenst bestaat ook de mogelijkheid om dezel dag Luxor te bezoeken zeiltocht over de Nijl, 's middjj winkelen in de Khan El Khalili Bazaars donderdag 5 mei: middagbezoek aan het oudste deel van Caïro vrijdag 6 mei: terugreis Caïro-Amsterdam. Er is een complete brochure met alle informatie I schikbaar, welke u op aanvraag gaarne wordt toej zonden. De prijs van deze informatieve ƒ1950 reis bedraagtper persooi Toeslag éénpersoonskamer 360.-. Reisverzekeri ƒ14.- p.p. ƒ5.- kosten. Annuleringsverzeké 3 1/2% van de reissom 6.- kosten. In deze prijs is begrepen: heen- en terugreis Amsterdam/Brussel-C^ per lijndienst met KLM of Sabena (econo klasse) alle maaltijden (Europees ontbijt) gidsen en entreegelden ter plaatse excursie als aangegeven in programma luchthavenrechten documentatie Niet inbegrepen: visumkosten verzekeringen extra excursie naar Luxor (kosten 482.- incl. volledige begeleiding en verzorging) extra excursie naar Alexandrië (kosten 84.-1 persoon). Inlichtingen en boekingen (van maandag t/m vrijt tussen 9 en 13 uur) onder no. 070-19.06.96 19.06.98 of persoonlijk bij onze stadsvestiging Den Haag, Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui aS»SIJTHOFFPER

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12