Nieuwbouw Stationsweg mag olgens bestemmings-plan PAjDEN EeidócSomant SSL: „Ijshal blijft behouden"' ROEPSCOMMISSIE: Werkloosheid in j eidse regio weer cht gestegen Sanders-parkeerterrein gedeeltelijk afgesloten VIER MILJOEN VOOR WERKGELEGENHEIDSPLAN DINSDAG 15 MAART 1983 PAGINA 3 drali fer raak in ;daert- itrum EN Bij een ak in het Bod- centrum aan de lardkade is dit end voor zeven gulden aan meegeno- avu dee :h' h ibrekere gingen ,0 ndoor met ge- hap, spelletjes, en snoepgoed. LEIDEN De Stichting Schaatscen- trum Leiden (SSL) acht het zeer waar schijnlijk, dat de ijshal aan de Vondel laan niet zal worden verbouwd tot sporthal. De stichting concludeert dit uit het feit, dat de gemeente Leiden heeft besloten de ijshal voorlopig niet aan te kopen. Het was de bedoeling, dat de gemeente voor 1 maart zou beslissen of de ijshal zou worden gekocht. Nu dat niet is ge beurd en de gemeente de koop heeft uitgesteld, heeft de SSL tijd gewonnen.. „Er is nu meer tijd om afspraken te maken om de hal definitief als ijshal te behouden," zegt de heer Zaalberg, voorzitter van de SSL. De SSL heeft Gedeputeerde Staten van Zuid Holland gevraagd te bemiddelen in een gesprek, dat de de Stichting met de gemeente gaat voeren. Waarom de gemeente Leiden de hal niet koopt, is niet geheel duidelijk. Het is mogelijk, dat men wacht totdat de erfpachtschuld (inmiddels 250.000 gul den) zo hoog is opgelopen, dat hal van zelf in handen van de gemeente valt. Het standpunt van de gemeente is, dat men de ontwikkelingen rustig afwacht en de schaatsers zo de gelegenheid geeft om actie te voeren voor behoud van de hal. De heer Kool, woordvoerder van de Westland Utrecht, zegt dat hij inder daad een brief heeft gekregen, waarin de gemeente Leiden meldt, dat men voorlopig afziet van het kopen van de hal. Of er andere kopers zijn, wil de heer Kool niet zeggen. „Wij willen ons eerst intern over deze zaak beraden," is zijn enige commentaar. Ton Menken is de juridische eigenaar van de ijshal. De hal is in handen van de Westland Utrecht Hypotheekbank, de grootste schuldeiser van Menken. De hal aan de Vondellaan wordt geëx ploiteerd door de Exploitatie Maat schappij Ijsbanen (EMIJ) uit Lisse. De EMIJ verwacht, dat aan het einde van dit schaatsseizoen een kleine winst wordt geboekt. Dit ook dankzij de zach te winter. Symposium over bedrijfshuisvesting LEIDEN De Kamer van Koophandel houdt morgen een symposium over bedrijfshuisves ting. Op deze bijeenkomst praten deskundigen over problemen met betrekking tot de uitbrei ding en verplaatsing van een bedrijf, belemme ringen die bestemmingsplannen opwerpen en problemen met bouw- en hinderwetvergunnin gen. Het symposium is bedoeld voor ondernemers en vertegenwoordigers van gemeentelijke over heden. Het symposium werd georganiseerd na dat uit een regionale enquete was gebleken, dat veel ondernemers problemen hebben met de huisvesting, de bereikbaarheid of met de over heid. De bijeenkomst wordt gehouden in de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel aan de Stationsweg 41. De aanvang is om een uur. •sl ter IEN De Commissie Beroep en Bezwaar- ijiften meent dat het e leifplan van projectont- ci elaar Noordwijk Pas- ilke b-v- voor Stations- daa, n^et *n strijd is met r ,je oude bestemmings- pnj voor dit gebied, 'kkofdwijk b.v. wil de ,n dien Stationsweg 23 en rfbreken om er een kantoorgebouw in de plaats te zetten. Iaatlgemeente tracht de nieuwbouw tegen te gaan en heeft alle benodigde vergunningen geweigerd. De affaire met de panden*aan de Stationsweg speelt nu al een jaar en tot op heden heeft de gemeente op alle fronten verloren. Bovendien heeft de vertragingstaktiek van de ge meente nog niet tot resultaat gehad, dat de aanvraag voor een bouwvergunning is inge trokken. Op de belangrijkste vraag moet het bouwplan getoetst worden aan het oude, uit de jaren zestig daterende, bestemmingsplan of aan het plan dat in de maak is wordt binnenkort een ant woord van de Raad van State verwacht. Mocht de Raad van State de gemeente in het onge lijk stellen, is het zo goed als zeker dat de nieuwbouw door kan gaan. Gisterochtend vond opnieuw een zitting van de beroepscom missie plaats. Hierin stond ter discussie het positieve advies dat de welstandcommissie over de nieuwbouw heeft uitge bracht. Het college is het niet met dit advies eens en stelt zich op het standpunt dat een onafhankelijke instelling op nieuw advies over het bouw plan moet geven. „Het bouw plan is niet in harmonie met de omgeving, de welstandcom missie heeft op planologische en niet op esthetische gronden een oordeel geveld", aldus de vertegenwoordigster van de gemeente, G. Schramm. Zij be toogde dat de gemeente juist een nieuw bestemmingsplan aan het maken is om dit oude stukje Stationsweg te bescher men. Voorzitter M. Houtman van de Welstandcommissie lichtte toe: „Het is niet aan ons om te bepalen dat datgene wat er verdwijnt een hogere waar de heeft dan datgene wat er komt". Naar zijn mening sluit de geplande nieuwbouw goed aan op de bebouwing in de omgeving. Overigens was de welstandcommissie niet una niem in haar oordeel. Een minderheid had haar twijfels bij het nieuwbouwplan. Houtman stelde bovendien dat het laatste bouwplan van Noordwijk Passage niet als nieuw bouwplan moest wor den gezien, zoals het college heeft bepaald. „Met zijn eerste bouwplan zat de architect op de goede weg. Het was als een diamant die nog geslepen moet worden. Het tweede alterna tief van de architect was slechts een schetsplan dat nooit officieel is ingediend. Daarna zijn we weer verder gegaan met het eerste ont werp", aldus Houtman. Het door Houtman gestelde komt er op neer, dat het bouwplan aan het oude bestemmingsplan getoetst moet worden zodat het college geen recht heeft de vergunningen te weigeren. De beroepscommissie doet op 11 april uitspraak. >j 1 DEN De werkloosheid in Leiden en omgeving is .Ujje niaand februari licht gestegen. Het Gewestelijk zieidsbureau (GAB) meldt een toename bij de man van 83 tot 7088 en een daling van het aantal werk ende vrouwen van 36 tot 2946. Zowel bij de jon- als bij de meisjes tot en met 18 jaar konden enkele, lallen werkzoekenden worden uitgeschreven (res- j ievelijk 34 en 44). Het aantal werkzoekende b'ouw- 2 ters bleef gelijk. -4 Bien van de werkloosheid onder vrouwen, wijkt de ontwik- g van de werkloosheid over de maand februari weinig af 7o|die van vorig jaar. Vorig jaar steeg namelijk in februari het Jl'ïl werkzoekende vrouwen met 36 en de afgelopen maand 3 list een afname te zien. Het aantal vacatures dat eind vorige -3 hd open stond, was onverminderd laag. Toch werden ruim pacatures gemeld, maar een snelle doorstroming maakte, dat 4 irenzoveel weer uit het bestand verdwenen. Al met al wer- er meer vacatures in behandeling genomen dan in de s ld januari. jo rerdeling van de vraag over de verschillende beroepsgroe- onderging geen wijziging van betekenis. De vacatures die -1 rende februari werden gemeld, spitsten zich toe op de secto- 1{j® cantoor, bouw, verzorging, handel en metaal. Het accent lag 7 bij sterk op banen waarvoor een middelbaar niveau en/of 72 tijkervaring gewenst is. t enstreek 1< e Bollenstreek nam de werkloosheid in de afgelopen maand 21 let aantal werkzoekende vrouwen daalde met 62 naar 866 11'et aantal mannen daalde met 31 naar 1865. De daling deed ,2 voor in alle leeftijdsgroepen. Mannen gingen vooral aan het c in de bouw en in de ongeschoolde sfeer, vrouwen in de ;n kantoor, horeca, verzorging/verpleging en algemene Ook in de bollenstreek bleef het aantal vacatures aan de kant. streek "kloosheid is in de regio Alphen aan den Rijn is de afgelo- iand vooral bij de mannen gestegen. Het aantal werkzoe- mannen steeg in februari met 120 naar 2296. Van dat aan- |jn er 187 jonger dan 19 jaar. De werkloosheid onder vrou- is deze maand vrijwel constant gebleven. Eind februari tel- (t arbeidsbureau 1051 werkzoekende vrouwen en eind janu- dat 1054. Van dat aantal zijn er 178 jonger dan 19 jaar, !het arbeidsbureau tot de conclusie leidt dat ër verhoudings ijs twee keer zoveel jonge vrouwen als jonge mannen werk- zijn. In januari had het arbeidsbureau 46 vacatures, in de waarvan 11 voor part-timers. In februari waren er nog rj 36 geregistreerde vacatures, waarvan 8 voor part-timers. gemiddeld aantal vacatures is in de jaren van 1978 tot 1982 aid van respectievelijk 819 naar 93. Werden in 1978 gemid- voor de bouw en metaal respectievelijk 193 en 176 vacatu ur aan het arbeidsbureau opgegeven, in 1982 waren dat er 7 en overzicht van de werkloosheid in de maand februari in de lende gemeenten: emade pgom wijk ït jg rdwijk rjrdwijkerhout sburg jjienheim kenburg ,n rhout rschoten rmond terwoude Aar 'hen a/d Rijn Jithuizen rprswoude udekerk a/d Rijn muiden l uwkoop iuwveen isaterwoude •ubrugge denhoven irige Op verzoek van de politie is vrijdagavond het braaklig gende Sanders-terrein aan het Levendaal gedeeltelijk afgesloten met grote blokken beton. Parkeerders die hun auto op het terrein wilden stallen, gebruikten de stoepen als entree hetgeen chaotische verkeerssituaties tot gevolg had. Het braakliggende terrein is nu nog slechts bereikbaar via de Kaardesteeg en via de gebrui kelijke ingang op de hoek van de St. Jorissteeg en het Levendaal. Voor zo lang het duurt want de gemeente Leiden heeft zich nooit zo gecharmeerd getoond van het parkeren op braakliggende terreinen. Bovendien bevindt zich tegenover het Sandersterrein de Garenmarkt waar der parkeerders via een parkeerautomaat voor het ver blijf van hun auto moeten betalen. Het zou de gemeente flink wat geld kosten wanneer alle potentiële Garen- markt-parkeerders uit zouden wijken naar het gratis Sanders-terrein. De aanleg van een echt parkeerplaatsje (met automaat) op het Sandersterrein zit er voorlopig niet In. Om de (bestratings)kosten er uit te halen zou het terrein minstens een jaar als parkeerplaats in gebruik moeten zijn. En binnen dat tijdsbestek zal Du Prie reeds begonnen zijn met de bouw van zijn parkeergarage, zo hoopt de gemeente. Van Oosten (PPR) terecht gewezen LEIDEN Domme, overbo dige, flauwe of niet-in-de- smaak-vallende vragen wor den door het college van b en w krachtig maar vooral kort beantwoord. Veelal maken b en w gebruik van onzorgvul digheden in de vragen om er geen antwoord op te behoe ven te geven. Het raadslid F. van Oosten (PPR) is het weer eens over komen toen hij informeerde naar de beweegredenen van het college om de heer J. van Egmond bij zijn afscheid als voorzitter van het LCC de gouden speld van de stad Leiden toe te kennen. Van Oosten was het hier niet mee eens omdat het LCC juist „anti-reclame" voor de stad zou hebben gemaakt. Het raadslid wilde van het colle ge wel eens weten wat het LCC allemaal voor goeds had gedaan. Hij wordt door het college te recht gewezen. „De gouden speld is niet aan het LCC maar aan de heer Van Eg- mond uitgereikt", antwoordt het college. De formulering van de vragen is dus niet cor rect en „beantwoording kan achterwege worden gelaten". Wat de heer van Egmond be treft, hij heeft de speld ge kregenniet alleen omdat hij 10 jaar lang voorzitter van het LCC is geweest, maar ook omdat hij vele activitei ten in de Leidse sportwereld heeft ontplooid onder meer ten behoeve van de in validen-sport en zich zo wel voor de burgerij als voor de Leidse detailhandel ver dienstelijk heeft gemaakt. Van Oosten krijgt tenslotte nog even een kat na van het college: „Wij achtten het zeer laakbaar dat vragensteller suggereert dat het voor het toekennen van een gouden gedenkspeld van belang is dat de te onderscheiden per soon of instelling zich confor meert aan het gemeentelijk beleid". Punt uit. BU UITVOERING PLANNEN TAAKVERDELINGSCOMMISSIE Minister moet extra-kosten voor studenten betalen LEIDEN Minister Deetman van onderwijs en wetenschap pen moet de extra kosten ver goeden die studenten moeten maken als gevolg van het plan voor taakverdeling en concen tratie (TVC) voor universitei ten en hogescholen. Er dient voorts een onafhankelijke lan delijke geschillencommissie te komen, waar de studenten zich tot kunnen wenden als er problemen moeten worden op gelost. De universiteitsraad in Leiden heeft dit gisteravond in moties neergelegd bij de eerste be spreking van het TVC-plan. De raad stelde voornamelijk, vragen aan het college van be stuur en aan de faculteiten. Besluiten over het plan neemt hij volgende maand. Bij de vergoeding van extra kosten denkt men aan: ver huiskosten, reiskosten en de kosten die gemaakt moeten worden als de studieduur ver lengd moet worden als gevolg van het plan. De raad drong er bij het college van bestuur op aan alles te doen opdat de stu denten hun in Leiden begon nen opleiding binnen de voor geschreven studieduur kunnen afmaken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teletoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. iiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii Noorderwiek Leerlingen van de Intas-opleiding aan de Noorderwiek hebben een driedaags bezoekje gebracht aan Japan. Niet naar het land van de rijzende zon, maar men bracht drie dagen door in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat. Daar maakten de leer lingen kennis met tal van onderdelen van het Japanse leven zoals een kimono-show, penseel tekenen, thee-ce remonie, Ikabana en het boedhisme. Het „uitstapje" werd besloten met een Japanse maaltijd. Een van de Noorderwiek-leerlingen, gestoken in geisha-kleding. Leden vergadering De Stichting buurthuis „Cornelis Joppensz" houdt morgen avond haar algemene ledenvergadering in het buurthuis aan de Du Rieustraat 4. De vergadering begint om acht Centraal wonen De vereniging „Centraal Wonen Leiden en Omstreken" en de stichting „Het kleine Leidse Huis" werken aan een centraal wonen project, dat tussen de Uiterste gracht en de Middelstegracht moet komen. Een rij we vershuisjes aan de Uiterstegracht en twee grote pan den aan de Middelstegracht worden gerenoveerd. Daartussen worden twee rijen nieuwe huisjes ge bouwd, waardoor een hofje ontstaat. In één van de wo ningen wordt een ruimte gecreëerd voor gemeenschap- peljke activiteiten. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stellen met Yvonne Touw, telefoonnummer 125728 of met het secretariaat van de vereniging, tele foonnummer 410934. Blauwe Tram In Café Eigenzorg aan de Stationsweg 29 wordt woensdag avond een dia-avond gehouden over de opkomst en onder gang van de Blauwe Tram. De bijeenkomst wordt georga niseerd door de Nederlandse Vereniging van Belangstel lenden in het Spoor- en Tramwegwezen van de afdeling Rijnland (NVBS). De Leidse tramkenner J. de Wilde toont dia's uit eigen verzameling. De bijeenkomst begint om acht uur, de toegangsprijs bedraagt twee gulden. Bovag-occasionshow De jaarlijkse Bovag-Voorjaars-Occasionshow wordt van 17 tot en met 19 maart in de Leidse Groenoordhal- len gehouden. Zoals gebruikelijk zullen er tussen de 200 en 300 tweede hands auto's, voorzien van het Bo- vaggarantiebewijs worden aangeboden. Verkochte au to's worden direct weer opgevuld, zodat het aanbod steeds groot blijft Als nieuwigheidje zal er een Car- matchcomputer zijn, waar bezoekers een overzicht kunnen krijgen van het door hen gewenste type auto dat op de markt aanwezig is. Tevens is aan de manifes tatie een prijsvraag verbonden waarbij bezoekers een reis voor één of twee personen kunnen winnen ter waarde van 1000 gulden. De show is geopend op don derdag- en vrijdagavond van 19.00 uur tot 22.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis en er is een crèche voor de kleintjes. Tsjechische week De Leidse orgel- en pianohandel W. Barning houdt van 16 tot 26 maart een Tsjechische week, het land waar een be langrijk deel van de wereldproduktie van betere piano's vandaan komt. De pianist Rijk Jansen zal donderdagavond van zeven tot negen uur de diverse uitgestalde klavieren bespelen. Ook is er een tentoonstelling van Tsjechisch kris tal. Filmhuis LVC In het filmhuis LVC (Breestraat 66) wordt morgen- en donderdagavond de Turkse film „Yol" gedraaid. Deze film van de Turkse regisseur Yilmaz Guney won in 1982 de Gouden Palm in Cannes. De film handelt over 5 mannen die vrij worden gelaten uit de gevangenis van Imrali. Deze vrijheid is echter een illusie want ze zijn gevangen in een systeem waarin militaire repres sie en morele onderdrukking hand in hand gaan. De film wordt op beide avonden twee maal gedraaid, van af acht uur en vanaf kwart over tien. Baarmoederhalskanker Het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker loopt ten einde voor deze ronde. De in aanmerking komen de vrouwen van de Marislaan en omgeving krijgen dit jaar een uitnodiging om te gaan naar het GG en GD gebouw aan de Roodenburgerstraat. Voor inlichtingen: tel. 146341. TWEEHONDERD WERKLOZEN KUNNEN AAN DE SLAG LEIDEN Het college is van plan om vier miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het uitvoeren van projecten in het kader van werkgelegenheids- regelingen. Men verwacht, dat hiermee minimaal tweehon derd werklozen aan de slag kunnen. In de loop van dit jaar wordt met dit plan gestart. Het grootste deel van het be nodigde geld hoopt de ge meente via verschillende sub sidies terug te krijgen. In totaal 900.000 gulden is be stemd voor de aanleg van een wandelpark en fietsvoorzie- ningen op en rond de voorma lige vuilstortplaats in Room burg. 650.000 gulden wordt be schikbaar gesteld voor het ple gen van groot onderhoud aan verschillende oudere wonin gen aan de Uiterstegracht, Middelstegracht en Zonne veldstraat. Deze woningen zijn in het verleden door de ge meente aangekocht om ver- keers- en andere plannen mo gelijk te maken. De bouw van een Hollandse Standermolen aan het Galge water wordt met 350.000 gul den gesteund. Met dit project wordt getracht de stagnerende opleiding voor molenbouwers te stimuleren. De molen, Rem- brandts vader werkte met zo'n molen, wordt gebouwd door de, Rijnlandse Molenstichting. De molen moet het silhouet van de historische stad mede bepa len. De uit de 18e eeuw daterende boerderij in de Leidse Hout, door de gemeente in 1978 aan gekocht. wordt gerestaureerd. Hiervoor werd in 1979 al een krediet van 86.000 gulden be schikbaar gesteld. Nu wordt er 950.000 voor de restauratie van de boerderij, een beschermd monument, uitgetrokken. Dc gemeente geeft verder ccn krediet van 300.000 gulden voor de verbetering van klee daccommodaties op sportvel den aan de Boshuizerkade en de Voorschoterweg. Voor het te bouwen club- en buurthuis in de Stevenshof wordt 500.000 gulden gereser veerd. De eerste huizen in deze wijk worden in juni van- dit jaar opgeleverd en daarom moet zo snel mogelijk met de- bouw van een buurthuis wor den begonnen, meent het col lege. Voor andere projecten is zo'n 200.000 gulden uitgetrok ken. Het gaat hier om voort zetting van werken, zoals her bestratingen, onderhoud wal kanten en het bewoonbaar maken van de molen aan dc Kanaalweg en de zwembaden De Vliet en De Zijl te voorzien van aanvullende recreatieve gebruikselementen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3