TAFEL üTïïil CcidocSomctfi Volksverzekering: kostenmakers in gezondheidszorg buiten schot ACHTERGROND Ontslagdreiging-uitdaging voor Kerken CDA zegt nee weer brieve fietebeSomcmt DINSDAG 15 MAART 1983 R Ultimatum aan Volkskerk van Nicaragua De wijbisschop van Managua, Bosco Vivas,- heeft de priesters van de zogenaamde Volks kerk in Nicaragua aangespoord, „hun verhou ding tot de wettige Kerk in orde te brengen of deze anders te verlaten". De Volkskerk is ge vormd door priesters, die zich solidair hebben verklaard met de armen en verdrukten. Vol gens officiële kerkelijke opvattingen zondigen die priesters daarmee tegen het pauselijke voor schrift, dat zij zich niet met politieke activitei ten mogen inlaten. Paus Johannes Paulus 2 heeft bij zijn bezoek aan Nicaragua er nog de nadruk op gelegd, dat vorming van een Volks kerk naast de Kerk rond de bisschoppen, niet kan worden getolereerd. Naar verluidt, is het nieuwe ultimatum gesteld door de aartsbisschop van Managua, Miguel Obando Bravo. Glemp loopt lichte hersenschudding op Kardinaal Jozef Glemp, de primaat van Polen, heeft zondagavond bij een auto-ongeluk in Rome een zeer lichte hersenschudding opgelopen. De auto van de kardinaal werd in de flank ge grepen door een wagen waarin een jongen en een meisje zaten. Glemp was op de terugweg naar zijn logeer- verblijf na officieel bezit te hebben genomen van de Romeinse kerk die hem bij zijn kardinaalsverheffing als titelkerk is toegewezen, de Santa Ma ria in Trastevere. De Poolse primaat werd in een auto van de politie naar huis gebracht. De inzittenden van de andere wagen bleven ongedeerd. Nakomeling Luther gedoopt In de Heilige Geestkerk in Milnchen is een nakomeling van de kerkhervormer Maar ten Luther gedoopt. Het was de vier maan den oude zoon Maximilian van het apothe kersgezin Wolf-Schweingel. De dopeling behoort tot de veertiende generatie na Maarten Luther. Van de nakomelingen draagt niemand meer de familienaam Lu ther. Die is in het midden van de achttien de eeuw verdwenen met de dood van de laatste naamdrager in directe afstamming. Op het ogenblik leven nog 800 over de hele wereld verstrooide nakomelingen van Lu ther, die drie zonen en drie dochters heeft gehad. Ter gelegenheid van een in het na tionale museum van Neurenberg ingerichte tentoonstelling over de reformator, zal eind april een reünie van Luther-nakomelingen worden gehouden. Bisschop Gijsen distantiert zich van spermabank De bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen, dis tantiert zich zeer nadrukkelijk van het besluit van het bestuur van het St. Annadalziekenhuis in Maastricht, om een spermabank op te richten. In een gisteren uitgegeven verklaring zegt de bisschop dat het Maastrichtse ziekenhuis geen statutaire ver plichtingen heeft ten opzichte van het bisdom en dat het bisdom derhalve geheel buiten het besluit inzake de spermabank staat. Monseigneur Gijsen wijst de rooms-katholieken erop dat zij zich niet tot het St. Annadalziekenhuis in Maastricht mogen wenden om te worden geholpen met kunstmatige inseminatie via donorsperma. Deze kunstmatige in seminatie, aldus de bisschop van Roermond, is bij herhaling door het leergezag van de rooms-katho- lieke kerk onlangs nog door paus Johannes Pau- les II afgewezen omdat het in strijd zou zijn met de moraal van de kerk. In 30 jaar 400.000 Duitse Caritaskinderen Nederlandse Wadden Ongeveer 400.000 Westduitse kinderen hebben sinds de op richting in 1953 van „Caritas- -vakanties Ameland" via deze organisatie een vakantie op het Friese Waddeneiland doorgebracht. Per iaar ko men er zo'n 14.000 kinderen met 2.000 begeleiders. Dit al les duidt op de spreekwoor delijke vriendelijke houding van Nederlanders tegenover kinderen, aldus het West duitse r.k. persbureau KNA. De eerste contacten op dit ge bied tussen Duitsland en Ameland dateren van 1918. Ondervoede Duitse kinderen vonden toen gedurende een jaar onderdak bij gezinnen op Ameland. In 1921 stichtte pa ter Edmund Janssen uit Kleef de „Amelandvereni ging". Na de oorlog richtte zijn naamgenoot Hubert Janssen uit Marl in 1953 de stichting Caritas-vakanties Ameland op. Doel hiervan was vooral voor kinderen uit sociaal behoeftige gezinnen een vakantie mogelijk te ma ken. Verder streefde Janssen er naar dat de vakantiekam pen in het gewone jeugdwerk van de parochies werden in gepast. „Ontslagdreiging - uitda ging voor de Kerken" is de titel van een boekje, uitgegeven door de Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken (DISK). In verha len en interviews wordt een reeks van ervaringen van bedrijfspastores op een rij gezet. In zeventien bedrijven maakt de lezer kennis met de gevolgen van de dreiging van ont slag voor de mensen die er werken. Vanuit de Kerken zijn de be drijfspastores getuigen gewor den van de mens-slopende onzekerheid die massa's men sen in de arbeid overkomt, omdat zij afhankelijk zijn van de beslissingen van anderen. Dat is vooral te merken bij dreigende bedrijfssluitingen. De redactie van DISK heeft de ontslagdreiging geplaatst in een groter verband. In maatschappelijk opzicht be trekt zij de economische crisis erbii. In kerkelijk opzicht geeft zij motieven aan, waar om DISK en de Kerken zich met deze zaken moeten bezig houden. In de laatste hoofd stukken wordt ruime aan dacht besteed aan de sociale begeleiding bij ontslagdrei ging. Daar vindt de lezer ook een praktische handreiking, waardoor gemeenten en paro chies met deze problematiek aan de slag kunnen gaan. De activiteiten worden verdeeld in activiteiten op korte en op lange termijn. Zo kunnen deze kerkgroepen werkplaat sen worden van solidarititeit met de mensen, wier baan op het spel staat. Een bijlage van het cahier bevat suggesties voor een bedrijfsonderzoek in verband met een mogelijke reorganisatie of ontslagdrei ging- Moonsekte mag in Duitsland „misdadige vereniging" worden genoemd Van de naar de Koreaan Moon genoemde sekte, die zich ook wel „Verenigings kerk" noemt, mag worden gezegd dat zij een psychische terreur op mensen uitoefent, een fascistisch systeem pro pageert, een misdadige vere niging is en dat door haar jongemensen tot zelfmoord zijn gekomen. Deze uitspraak is gedaan door het gerechts hof in Karlsruhe in een ho- ger-beroepzaak tegen vier firedikanten van de Evange- ische Kerk, die zich kritisch hadden uitgelaten over acti viteiten van de „Verenigings kerk". Predikanten in verzet tegen vreemdelingenbeleid Westduitse regering Een protest tegen verscher- (ugly American) komt in het de Derde Wereld. Dit leidt tot Eing van het vreemdelingen- buitenland nu ook het beeld spanningen met buren en op eleid hebben in West-Duits- van de „vervelende Duitser" hei - - land werkzame predikanten op. West-Duitsland wordt de uit Azië en Afrika gezonden steeds vaker verweten dat het van aan minister Zimmermann racisme er nog niet overwon- van Binnenlandse Zaken en nen is. De predikanten wijzen staatssecretaris Liselotte in hun brief op de groeiende vluchte Duitsers in andere Funcke van vreemdelingen- angst en onzekerheid onder landen heel wat beter opge- zaken. Na het beeld van de buitenlandse werknemers, vangen, aldus de predikanten, „vervelende Amerikaan" asylzoekers en studenten uit het werk. Zij wijzen verder op verslechterende positie asylzoekers in West- -Duitsland. Tijdens het natio- naalsocialisme werden Grootste kerkgebouw van Afrika Het grootste kerkgebouw van het Afrikaanse continent is momenteel in aanbouw te Abidjan, de hoofdstad van de Westafrikaanse republiek Ivoorkust. Het als „de dom van Afrika" aangeduide gods huis zal in voltooide staat aan werp van de Italiaanse archi- werk in gewapend beton gaat, tect Spirits wat conceptie be- met een meer dan 30 meter treft, maar weinig onderdoet hoge driehoekige dakcon- voor de Sint Pieter in Rome. structie. Drie vrijstaande py- Paus Johannes Paulus 2 heeft lonen van 70 meter hoogte in mei 1980 bij zijn bezoek aan zullen een klokketoren sym- Afrika de eerste steen gelegd, boliseren. Als alles volgens De maquette laat zien, dat het plan verloopt, zal de kerk in 1985 gereed zijn. Billy Graham: tv-kerk heeft ook zijn gevaren De Amerikaanse evangelist' Billy Graham heeft in een interview gewezen op geva ren van de „electronische kerk" (de verspreiding van het evangelie per tv). De Baptist ergert zich onder meer aan de groeiende in vloed van geld en politiek op de electronische kerk. Vooral in deze tijd van economische teruggang gebruiken tv-pre- dikers steeds meer zendtijd voor geldwerving. Overigens erkent Graham dat hij via zijn tv-preken meer mensen heeft weten te bereiken dan Jezus ooit met het gesproken woord. Toch mag het medi um nooit de prediker beheer sen, aldus Billy Graham. Hij keert zich verder tegen de vermenging van nieuws en evangelie in veel uitzendin gen van christelijke radio- en tv-stations. Er moet volgens hem een strikte scheiding zijn van nieuws en commen taar. Bovendien kan men niet elk feit in een religieus kader plaatsen. Kortgeleden zei president Reagan toen hij de vrijheidsmedaille aan Bil ly Graham uitreikte, dat deze het Woord Gods tot aan de einden der aarde heeft uitge dragen. Zuurkoolschotel chocoladevla De benodigheden voor twee personen zijn: 400 g zuur kool, 1 flinke banaan, uitje, 10 g margarine, 100 g gehakt, zout, peper, nootmuskaat, worcestersaus, 50 g geraspte kaas, 0,5-1 kg aardappelen, melk, zout, peper, 20 g mar garine, paneermeel; 0,5 liter melk, 20 g cacao, 25 g maizena, 45 g suiker, 1 ei wit, 25 g suiker. Kook de zuurkool in weinig water zo gaar als u lekker vindt (tien tot dertig minuten). Spoel de groente tevoren niet af, zuurkool hoort zuur te sma ken en met het afspoelen ver dwijnt veel van de vitamine C. Schep door de gare zuurkool stevige plakken banaan en doe dit mengsel in een natgemaak te ovenschaal. Houd die warm. Fruit de kleingesneden ui licht in de margarine, gebruik een kleine pit zodat de groente ook gaar wordt. Roer het gehakt door de ui, verwarm de pan even wat meer en zet hem af als alle vlees grijs ziet en dus gaar is. Voeg naar smaak zout, peper en nootmuskaat en wor cestersaus toe en spreid het ge hakt over de zuurkool. Strooi daarover op één lepel na de kaas en leg er aardappelpuree op. De puree moet wat smeuïg zijn omdat ze in de oven altijd wat droger wordt. Gebruik dus genoeg melk en roer er in dit geval ook margarine door, die is nodig in plaats van jus. Strijk de puree glad af en strooi er paneermeel gemengd met de achtergehouden kaas over. Zet de schaal even onder een hete grill of wat langer in een oven die op 7 of 250° staat. Het is mogelijk deze schotel daags tevoren klaar te maken, koel alles dan eerst zo vlug mogelijk af, leg het koud op elkaar en warm de schotel de volgende dag op in circa drie kwartier in een oven die op 4 of 175° staat). Klop het ei twit stijf, voeg hal verwege de suiker toe en gar neer er de vla mee. Stijfgesla- gen eiwit blijft een uurtje goed. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf-, de avond nabezorgd. De algemeen secretaris van het Interkerkelijk VrJ raad (IKV), dr. Mient-Jan Faber liet vorige week we ver te zien dat het CDA in dit stadium „zonder dralt r afzien van meedoen aan de vredesdemonstratie van ber in Den Haag dan het gesprek daarover te rekkei nu, wat dat betreft heeft de algemeen secretaris van h zijn zin gekregen: het CDA-bestuur besloot gisteravo vrij ruime meerderheid niet aan de demonstratie dee MET dit besluit van het CDA-bestuur komt voorloj eind aan de curieuze en mistige discussie die twee wel leden begon toen uitlekte dat CDA-vertegenwoordij het „overlegorgaan tegen de kernbewapening" positit k den gereageerd op de voorstellen voor de drie bij de stratie te hanteren leuzen, waarvan de belangrijk „Geen nieuwe kernwapens in Europa, noch in Ned noch in enig ander land". Op zichzelf is deze leuze niet in strijd met de door het kabinet Lubbers voorg „nul-optie", die voorziet in de ontmanteling van alk SS-5 en SS-20 raketten aan Sovjet-kant, terwijl de VS van de plaatsing van de in totaal 572 kruisraketten er hings-2. Maar na het uitlekken van het principe-akkoord i overlegorgaan brak de interpretatie-oorlog los. Het IK zich had ingespannen om het CDA bij de voorbereidii de demonstratie betrokken te houden) bleek en w anders verwacht? vast te houden aan de noodzaa eenzijdige westelijke stappen, het CDA stelde echter recht met nadruk de grootst mogelijke betekenis te ten aan de onderhandelingen in Genève. Steeds duidf kwam naar voren dat de vredesbewegingen aan de leiT concreto een heel andere inhoud geven dan het CI zich aan het regeerakkoord moet houden. Met zulke,' pretatieverschillen kon men niet verder gaan en daai het goed dat het CDA gisteren afhaakte. Ook voor de ministers Lubbers en Van den Broek die vandaag pre Reagan bezoeken en bij hem voor een interim-akko Genève pleiten moet het CDA-bestuursbesluit een ting zijn. Rustig weer DE BILT-KNMI Vandaag bevonden we ons nog in een uitloper van een depressie bo ven het noorden van de Noordzee, maar het komende etmaal komt een hogedrukge- bied boven Engeland naar ons toe. Dit betekent dat de buiig heid spoedig uitsterft. Het wordt een heldere nacht met weinig wind en omdat de lucht van origine koud is zal de temperatuur vannacht flink kunnen dalen, tot omstreeks 3 AMERSFOORT Nu komt er dan eindelijk een volksverzekering. Die conclusie zou je kunnen trekken uit de stroom van publikaties over het plan van staatssecretaris Van der Reijden van Volksge zondheid. De bewindsman wil dat het ziekenfonds blijft bestaan door een re organisatie van het ver strekkingenpakket, waar van iedereen kan profite ren en tegelijk wil hij zor gen voor een forse bezui niging. Zo op het oog ziet de regeling- Van der Reijden er uit als een drietraps raket. In zijn visie moet er een basispakket ko men, bestaande uit veertig tot zestig procent van de bestaan de verstrekkingen waarvoor ieder een procentuele premie betaalt al naar gelang zijn of haar inkomen. Vervolgens moet het restant worden on dergebracht in een verplichte verzekering met een eigen ri sico tot maximaal duizend gul den. Tenslotte kan dat risico evenals mogelijke nieuwe voorzieningen in een vrijwilli ge verzekering worden her verzekerd. Hij heeft zijn idee gelanceerd in het orgaan van de Vereni ging van Nederlandse Zieken fondsen en daarbij duidelijk laten blijken, dat er geen tijd meer te verliezen is. De her ziening moet volgens hem eer der vandaag dan morgen door de Tweede Kamer worden goedgekeurd, omdat het zie kenfonds staat te rammelen op zijn grondvesten. Daarin geeft iedereen de be windsman gelijk. Door de voortdurend toenenemde pre miedruk van de vrijwillige verzekering is het vereve ningsfonds (dat zorgt voor een premie, die in een groot deel van het land gelijk is) in el kaar gestort. Dat betekent, dat vanaf volgend jaar januari in enkele streken (met name de Randstad) een veel hogere premie moet worden betaald door de vrijwillig verzekerden voor hetzelfde verstrekkings pakket dan elders. De bejaarden en degenen, die niet meer thuis horen in het verplichte ziekenfonds, zijn daarvan de dupe. Zij kunnen natuurlijk schuilen onder de paraplu van een particuliere verzekeraar, maar ook zijn service kost niet niks. De ver zekeraar is niet happig op zware risico's, die mogelijk veel geld kosten en daarom zijn de premies navenant. Aan het idee van de staatssecretaris zit dus zeker een aspect van solidariteit: jong en oud in één volksverzekering. Lange adem Toch valt ook kritiek te be luisteren. Bijvoorbeeld bij dr. G. de Vos, oud directeur van het ziekenfonds Amersfoort en Omstreken en tot voor kort lid van de studiecommissie tot stelselwijziging van de ziekte kostenverzekeringen. Om te beginnen blijft dr. De Vos zich afvragen of de invoe ring van een volksverzekering toch geen zaak van lange adem wordt. Ondanks de ver zekering van de staatssecreta ris, dat het „vijf voor twaalf" is. Hij herinnert zich bewinds lieden uit het grijze verleden (Veldkamp en Suurhof) die de volksverzekering ook hoog in hun prioriteitslijst hadden staan, maar naderhand bakzeil moesten halen. Vervolgens staat nog volstrekt niet vast hoe het basispakket er uit komt te zien en wat de ver plichte verzekering van het restant precies gaat inhouden. Over het idee op zich is dr. De Vos vol lof. „Ik pleit er al twintig jaar voor, omdat de volksverzekering de enige ma nier is om te voorkomen, dat kwetsbare bevolkingsgroepen tussen de wal en het schip val len". Die kans had er dik in gezeten als mevrouw Gardeniers haar zin had gekregen. Zij wilde overeenkosmtig de oorspron kelijke nota van stelselwijzi ging de vrijwillige verzekering opheffen en de leden verwij zen naar de particuliere verze keraars. Daarentegen had de studiecommissie, die de nota moest beoordelen, zich ge keerd alsmede tegen de in schakeling van particuliere verzekeraars bij de herziening van het stelsel van ziektekos tenverzekeringen. Het lijkt erop, dat Van der Reijden zich heeft laten inspireren door de Staatssecretaris Van der Reijden kernideeën van de studiecom missie. Dr. de Vos: „Wij had den weinig hoop op een loyale medewerking van de commer ciële instellingen. Zij zouden dan iedereen tegen een redelij ke premie moeten accepteren en dat zagen wij niet direkt gebeuren". Op zijn eindje Het was intussen voor ieder een wel duidelijk, dat de vrij willige verzekering op zijn eindje liep, omdat ze niet kon blijven vechten tegen de harde concurrentie vanuit het vrije bedrijf. Dr. de Vos: „Door de felle strijd met de commerciële verzekeraars kwamen de non profits, toch bedoeld als bo venbouw van het gewone fonds, steeds meer in conflict met de geest van het zieken fondswezen. Daar geldt im mers het uitgangspunt, dat de leden tegen een dragelijke premie moeten kunnen reke nen op een goede hulpverle ning. Daarom is het mijns in ziens van zeer groot belang, dat de volksverzekering er snel komt. De non profits wor den daardoor weer in een juis te verhouding tot het zieken fonds gebracht". Maar wat heet snel? Insiders houden net niet voor onmoge lijk dat het huidige kabinet ook op het terrein van de volksgezondheid in het derde regeringsjaar (1984) wil oogs ten. Dan moet wel hard wor den aangepakt, want Van der Reijden heeft niet veel meer dan contouren geschetst. Voorts zal de bewaker van de schatkist precies willen weten wat de financiële consequen ties zijn van een volksverzeke ring, en tenslotte rijst de vraag hoeveel greep de lobbyisten zullen hebben op de staatsse cretaris. Bij mevrouw Garde- niéts hadden de voorsprekers van de commerciële verzeke raars een groot entree. Ter il lustratie: toen het eerste rap port inzake de stelselwijziging onder Gardeniers was uitge werkt door een departementa le commissie, werd daarop druk overleg gevoerd met ver tegenwoordigers van particu liere verzekeraars. Toevallig kwam het VNZ daar achter, waarna de ziekenfondsen be leefd informeerden of zij mis schien ook nog een beurt kre gen. Van der Reijden, afkomstig uit het wereldje van de non pro- fit-verzekering, zal waar schijnlijk zijn oren meer laten hangen naar degenen, die de nota van stelselwijziging van commentaar hebben voorzien. De staatssecretaris heeft bo vendien een stevige bondge noot: het spook van de reces sie. De parlementariërs zijn daar zo bang van geworden, dat een voorstel tot invoering van een volksverzkering meer kans maakt dan ooit. Temeer daar Van der Reijden twee ij- zersterke troeven in handen lijkt te hebben: een betere ver deling van de gezondheidszorg tegen een goedkopere prijs. Hij belooft een besparing van ruim twee miljard gulden. Een imponerend bedraag in een tijd, dat door de overheid elk dubbeltje moet worden omge draaid. De vraag is of de bewindsman zich niet rijk rekent. „De staatssecretaris koppelt de in voering van de volksverzeke ring aan een bezuiniging van de collectieve lasten. Naar mijn oordeel moeten die twee zaken streng van elkaar wor den gescheiden", aldus dr. De Vos. Hij wijst erop, dat Van der Reijden via een ingrij pende operatie van de premie- structuur wil bezuinigen maar volkomen voorbij gaat aan de kostenkant van de volksge zondheid. En daar zit nu net het grote probleem. Basispakket Wanneer de staatssecretasris zich concentreert op de kosten en zijn volksverzekering daar op inricht, dan is hij op de lan ge termijn goedkoper uit dan met het huidige concept. In dat geval zijn alle gezond heidsinstellingen, die veel met elkaar te maken hebben ge bundeld in het basispakket, in clusief de fysiotherapeuten. Volgens dr. De Vos is daarvan het voordeel, dat de zieken fondsen als uitvoeringsorga nen van de volksverzekering invloed kunnen uitoefenen op de kosten, die door de diverse instellingen worden gemaakt. Terwijl een volksverzkering met het accent op premie ver laging aan de hulpverleners nog tal van mogelijkheden biedt om aan een strenge kos tenbeheersing te ontsnappen. Op den duur weegt dat op te gen de extra kosten als gevolg van de uitbreiding van eht ba sispakket. Tenslotte mag zeker niet on vermeld blijven, dat het con cept-Van der Reijden finan cieel zeer nadelig kan zijn voor de minst draagkrachti- gen. En juist de sociaal zwak ken maken van alle bevol kingsgroepen het meest ge bruik van medisch hulp, zo is uit diverse onderzoeken geble ken. Uit het idee van de be windsman komt wel naar vo ren, dat ook de bescheiden in komens zich voor een grote brok hulp moeten verzekeren, maar nergens wordt vermeld welke vorm daarvoor wordt gekozen. Dr. de Vos: „Het is zeker niet uitgesloten, dat die verzeke ring hoofdelijk wordt omgesla gen. Als dat gebeurt, moeten ook de kleine verdieners be duidend meer geld voor hun gezondheid op tafel leggen dan nu. Voorbeeld: ouders van drie kinderen brengen nu een pre mie op, die in geen verhou ding staat tot de grootte van het gezin. Als straks per hoofd wordt gerekend moet vijf keer premie worden betaald. Waar mee ik maar wil zeggen, dat we hier te maken hebben met een zeer ingewikkelde mate rie, die aan alle kanten uiterst zorgvuldig moet worden beke ken. Ter vermijding van elk misverstand wil ik nogmaals benadrukken, dat een volks verzekering er sowieso moet komen. De tijd is er rijp voor". JOS BOUTEN graden. Op veel plaati J met nachtvorst rekeni houden moeten worde zal zich in de nacht schijnlijk nogal wat mi men. Morgen overdag blij droog en zijn er zonnigi den. Het wordt dan i 10 graden, aan de kust graden lager. De luel verschillen in onze om blijven klein en dat bi j weinig wind, later zw westelijke richting. Tc het weekeinde is de regt klein maar vanaf neemt die wat toe. Ww Mn Min UmpMn Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Vlisslngen Z.-Limburg Brussel Frankfort zw.bew. 12 -4 regen 12 geh.bew. 4 Kopenhagen zw.bew. Locarno regen Londen misl Luxemburg mlsf w.bew. 20 12 Stockholm Wenen Zürich Beiroet Tel Avtv Tunis 'n i Opleiding kopen In de L.C. van 4 maart een artikel met als titel student opleiding kopen onze spijt begint dit a met een misvatting, waa het hele artikel onbegrij wordt. Deze misvatting i studenten in ons voorste geld zouden moeten b voor de bonnen, die hun geven op het gebruik va derwijs. Wat wij bedoel echter, dat studenten bj begin van hun studie een tal kredietpunten ki waarmee zij instructie ki betalen. Deze hoeveelheii dietpunten vormt hun i matig deel van het nati onderwijsbudget. Pas als! geheel verbruikt hebben len zij de volle kosten vat verdere onderwijsgel moeten betalen in geld. Een tweede misverstand i wij zouden menen dat sin wet Twee-fasenstructuu werking is getreden, de denten minder college en liever thuis studeren hebben juist het omgek gezegd. K.D.J.M. van der

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2