Akkoord op komst over opheffing gesloten visseizoen Surfplank voor twee maakt furore W atersportverbonü vaart eigen koers £cicUe Qowuwt „MAAR PALING MOET GESPAARD BLIJVEN" BINNENLAND DINSDAG 15 MAART 1983 PAï DEN HAAG De be roepsvissers zijn bereid mee te werken aan een plan van staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij dat opheffing van de gesloten vistijd (tussen 15 maart en 1 juni) beoogt. Voorwaarde is wel dat er een periode blijft bestaan waarin het verboden is op paling te vissen. Drs. D. Langstraat, secretaris van de Combinatie van Bin- nenvissers, heeft dit gisteren bekend gemaakt tot grote ver rassing van de sportvissers in ons land. Tot nu toe hebben de binnenvissers steeds heel strikt vastgehouden aan hand having van het visverbod in het voorjaar. Op 23 maart ko men vertegenwoordigers van de Combinatie van Binnenvis sers, de Nederlandse Vereni ging van Sportvissersfedera ties en het Centraal Neder lands Hengelaarsverbond bij een om hierover een advies op te stellen aan de staatssecreta ris. Daarbij zullen zullen ze ook h^t nachtvissen behande len. Onder speciale voorwaar den zijn de beroepsvissers be reid ook hun beszwaren tegen de nachtelijke activiteiten van sportvissers opzij te zetten. Vorige week al zette de vaste kamercommissie voor visserij het sein op groen voor een ex perimentele afschaffing van het tijdelijke vangstverbod. Volgens woordvoerder Henk van Essen van de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfe deraties (NWS) is er vis ge noeg en betekent het afschaf fen van het gesloten seizoen een erkenning van de sport- visserij als volwassen recrea- tievorm. Wel kunnen veel sportvissers begrip opbrengen voor het feit dat de professio nele palingvissers zich in hun bestaan bedreigd voelen. Vol gens secretaris Langstraat van de beroepsvissers is de belang stelling bij sportvissers voor de gladde aal sinds 1972 meer dan verdubbeld. Opheffing van het visverbod in het voorjaar geeft hun volgens hem al te ruim baan. Een regeling ten aanzien van de soorten aas zou, bij ophef fing van het gesloten vissei zoen, een catastrofale ontwik keling in die tak van de bin nenvisserij kunnen voorko men. Het argument van de vrijetijdshengelaars, dat ze ge vangen vis in veel gevallen te rugzetten, gaat volgens Lang straat niet op. „Die gaat meest al dood", aldus de secretaris van de binnenvissersorganisa- tie. Schade De beroepsvissers hebben het toch al moeilijk om het hoofd boven water te houden. Per jaar lijden zij ongeveer 2,5 mil joen gulden schade als gevolg van fuikendiefstal en vernie ling van netten. Dit komt neer op een schade van gemiddeld zevenduizend gulden per be drijf per jaar, zo blijkt uit een brief, die de Adviesraad voor de Binnenvisserij begin febru ari aan staatssecretaris Ploeg stuurde. „Onvoldoende controle, ge voegd bij een verminderd normbesef, het vooruitzicht op gemakkelijk te behalen finan cieel voordeel en onwetend heid leiden tot die schade. Een gevolg hiervan is, dat er op di verse plaatsen geen fuiken meer geplaatst worden uit angst voor diefstal en dat bete kent inkomensverlies voor de betrokken vissers", aldus de brief. De adviesraad schrijft ook, dat tal van mensen vissen op plaatsen waar zij dat niet mo gen. Afgezien van overtreding van de Visserijwet betekent dit tevens een doorkruising van het visstandsbeheer. Binnen de adviesraad, zo blijkt uit het schrijven aan de staats secretaris, zitten met name wat dat laatste betreft beroeps- en sportvissers op één lijn Praktijk Woorvoerder Van Essen van de sportvissers meent dat er bij opheffing van het gesloten vis seizoen in de praktijk niet eens zo veel verandert. Het verschil is dat niet meer de overheid, maar de visverenigingen zelf bepalen wanneer er wel en wanneer er niet gevist wordt in de door hen gepachte vis wateren. Ook beperkingen ten aanzien van aas en hengel zul len de verenigingen zichzelf opleggen. „Met het oog op een goed beheer van het gehuurde viswater", aldus Van Essen. „Want het gaat er niet alleen om het visje boven water te halen. Sportvisserij behelst veel meer. De rust, de natuur, bescherming van flora en fau na. Dat zijn allemaal zaken die ermee te maken hebben en de visverenigingen werken daar ook aan". Vis genoeg De NVVS, waarbij ruim een derde van de anderhalf mil joen hengelaars in Nederland is aangesloten, heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dat er vis genoeg is in de nationale binnenwateren. Vooral de zo geheten witvisachtigen, aldus de vereniging, vormen een enorm overschot. Aan baars, brasem, voorn en blei geen ge brek. En dat is er de reden van dat de NVVS zich sinds maart 1979 aktief verzet tegen het gesloten visseizoen. Ook, om dat de paailustige vissen hun driften afstemmen op water temperatuur, daglicht en de ei gen conditie en niet in het minst zich laten leiden door de kalender of wettelijke termij nen. Herman van Rossum van de afdeling viswaterbeheer van de NVVS: „Daarom is zo'n ge sloten seizoen ook onzin. Dit jaar bijvoorbeeld zal als gevolg van de vorst in de afgelopen weken de paaiperiode pas na 1 juni zijn. Het effect van een vangstverbod is daardoor al weg". Omdat alleen een enkele voorn al minimaal 20.000 eitjes produceert denkt Van Rossum dat het toestaan van sportvis sen gedurende het hele jaar nauwelijks invloed zal hebben op de visstand. Studie Dit blijkt trouwens ook uit een studie van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden. Daar concludeerde men op basis van een analyse van Amerikaanse literatuur over dit onderwerp, dat opheffing van het vangst verbod op blankvoorn, brasem en blei niet schadelijk is voor de visstand. Ten aanzien van baars, winde, riet- en kap- voorn hadden de onderzoekers hun twijfels en wat snoek en snoekbaars betreft stelde het RIVO vast, dat die wel een rustperiode verdienen omdat ze zich minder snel voortplan ten dan witvisachtige soorten. Daar houden volgens de NVVS de visverenigingen ook rekening mee. Zo zijn er re gels, die het vissen met een speciale hengel op snoek be perken en ook anderszins wordt voorkomen dat het ge- Ëachte water wordt „ontvist". >e Stichting Natuur en Milieu, waarin een aantal onderdelen van de milieubeweging sa menwerkt, is vierkant tegen het afschaffen van het verbo den visseizoen. Volgens drs.Marijke Brunt van deze stichting is het belangrijkste bezwaar, dat vrij vissen het gehele jaar door de roofvissen- stand zal aantasten. Die zijn juist in de periode, waarin nu nog een vangstverbod geldt, erg aktief en bijtgraag. „Opheffen van het gesloten seizoen betekent een scheef trekken van het natuurlijk evenwicht in het water, ten nadele van snoek en snoek baars". aldus Brunt. De stichting voorziet boven dien schadelijke neveneffecten voor de watervogels die in rietkragen en oevergewassen broeden. Die zouden niet meer de rust krijgen om hun jongen groot te brengen. Laatste be zwaar is de vertrapping van opkomende vegetatie door sportvissers. Dat kan tot ver dwijning van bepaalde plan tensoorten leiden. Geconfronteerd met de stel ling van de NVVS, dat sport vissers heus wel voorzichtig met de natuur omgaan zegt Marijke Brunt: „We hebben geen gediplomeerde sportvis sers in Nederland. Iedereen mag een hengel kopen en gaan vissen. Het lidmaatschap van een visverenigng garandeert niet automatisch een verant woord gedrag in de vrije na tuur". ...er zit vis genoeg in de binnenwateren- De gebroeders Sjoerd en Eric Vollebregt behoren tot de raspaardjes van I sportverbond. d I •i AMSTERDAM Het Ko ninklijk Nederlands Wa tersport Verbond (KNWV) is in het pré- Olympische jaar al op veel fronten erg actief naar buiten getreden. Deze week gebruikte het be stuur van het KNWV, door een grappenmaker de „natte maffia" ge noemd, het RAI-complex in Amsterdam (HISWA) als plaats om alle activitei ten, plannen en standpun ten eens op een rijtje te zetten. Die kan men voortaan ook publiceren in een eigen bondsorgaan. Sinds 1 januari j.l. is het tijdschrift „Zeilen en Mo torbootvaren" het officiële orgaan geworden van het KNWV, doordat men met goede afspraken is losge koppeld van het ANWB- blad De Waterkampioen teneinde een eigen koers te kunnen varen. Een bedreiging voor de water sport is volgens het KNWV nog altijd de inpoldering van het Zuidelijk IJsselmeer, de Markerwaard, en men heeft de afgelopen maanden op nieuw de standpunten (minde re groei der bevolking, huidige opvattingen woon-werkver- keer, verstedelijking, integra tie vrije-tijdsruimte, negatieve invloed op waterstroom) inge diend bij de betreffende minis teries en Gedeputeerde Staten. Tweede onrustfactor bij het bestuur en de leden van het watersportverbond én bij de niet-aangesloten watersport liefhebbers, is volgens hen de dreiging van de onredelijk hoge vaarbelasting. „Waterpas" Leuk zijn de „waterpasjes", de dank zij AGO mogelijk gewor den legitimatiebewijzen die door verenigingen kunen wor den aangevraagd en die „leden met gemeten boten" veel faci liteiten bezorgen en hen te vens meer het gevoel geven erbij te horen. Er zijn reeds 25.000 pasjes aangevraagd. De grote smaakmaker en der halve het meest wervende as pect van het watersportgebeu- ren blijft echter de wedstrijd sport. Het is het KNWV er dan ook alles aan gelegen dit seizoen zo goed mogelijk voor de dag te komen om aan het eind van het jaar in liefst ze ven klassen kandidaten te kunnen voordragen aan het NOC, het Nederlands Olym pisch Comité. Het NOC stelt als eis, dat afvaardiging naar Pre-Olympische selectie: De huidige kernploegleden van het KNWV zijn: In de zeilklassen' Finn: Mark Neeleman, Sjaak Haak man, Martin van Leeuwen, Ron van Manen. 470: Henk van Gent, John Stavenui- ter, Hans Duetz. Soling: Geert Bakker, Steven Bak ker. Star: Boudewijn Brinkhorst, Ben Staartjes, Kees Douze. Flying Dutchman (FD): Sjoerd Vollebregt, Hans Wenkenbach. Tornado: Willy van Bladel, Gerard Duijndam. In de surfklasse: Windglider: Stephan van den Berg, Ben Wesseling, Onno Tellier, Marco Tellier. de OS in Los Angeles (juli/juli '84) verantwoord is. De heer Dupont voert als chef d'equipe van het te vormen Olympische zeilteam de Olympische Voor- bereidings Commissie aan. „Uit de top en de subtop wor den de kernploegleden gese lecteerd en de OVC begeleidt hen bij hun training, zowel op het land als op het water", al dus Dupont. „We zorgen voor het materiaal, regelen de sub sidie-aanvragen en begeleiden de sporters ook maatschappe lijk. We bemiddelen bijvoor beeld als iemand in militaire dienst zit en vrijgemaakt moet worden. De ploeg heeft steeds een bus tot zijn beschikking en de opzet is het hele jaar deel te nemen aan belangrijke wed strijden om daardoor met elk van onze zeven Olympische klassen tot de beste acht lan den ter wereld te behoren. De grote voorwedstrijden zijn half april Hyères in Frankrijk, half juni de Kieler Woche, eind juli begin augustus de Pre-Olym- pics in Los Angeles en daar naast per klasse de Europese- en wereldkampioenschappen". Amateurstatus Dupont vervolgde: „Het is ook onze taak toe te zien dat ie mands amateurstatus niet in gevaar komt. Wat dat betreft is onze favoriet bij het wind surfen, Stephan van den Berg, al aardig bezig het beruchte artikel 26 te overtreden. Toch hopen wij op hem. Maar we hebben ook nog Ben Wesse ling, tweede bij het WK, ach ter de hand". „Bij de zeilboot-klassen heb ben we ook wel goede mensen. Bij de Flying Dutchman zijn de broers Vollebregt (ex-we reldkampioenen, red.) welis waar definitief uit elkaar Eric heeft voor zijn werk ge kozen maar met Sjoerd houden we toch nog een Vol lebregt over. Bij de 470 zijn er Henk van Gent en John Sta- venuiter en in de Finn-klasse kunnen we wel wat verwach ten van Mark Neelelt de Soling is er Geert r terwijl ook Ben Staaje gestopt is met de jn klasse, overweegt SI gaan zeilen". Staartjeiv in de Star-groep en bh nado zijn de kandidate van Bladel en Gerait* dam. j. Windsurfen te Net als bij de op dt grond gonzende Hli vaarbeurs die ook da nog vele nieuwsgierii sportliefhebbers aert sche neusjes van de L presenteren, kwam bfr eenkomst van het KJl windsurfen als bel& thema naar voren. Wil is natuurlijk maar ééL vele onderdelen vanj, recreatie op het watt de jongste en minst loot aan de sjieke star» watersportverbond H jaar volop aandacht venaf. De heer Luge'( november vorig jaar- Nanninga opvolgde P zitter van het KNWV op: „Wij zijn heus échP de plankzeilers. Nu, KNWV een helemaal pelend orgaan". Wat niet wil zeggeif honderduizenden wii| in Nederland allemaa. sloten zijn bij het KNV gens bestuurslid Romr ben zich dit jaar 25 sui^ aangemeld, waarvan erkend. Aan de kwalr lesgeven én van het' gen van de gedragscod water worden hoge f gesteld. ZeesurfscholL aan nog strengere vel normen moeten volda ben zich nog niet aa( Folders met de 18 gi/j gels van de gedragscf men in onbeperkte ha, den aanvragen bij i bond, p/a postbus 53(f RA Amsterdam. j Volgens het KNWV plankzeilen geen voortwoekerend Schippers e.a. moeten! even gewend raken aJ extra, maar kleurrijli tuigjes. Overheden z<* gevallen van terechte! boden alternatieve i moeten aanwijzen, plaatsen waar door schade aan de oevers l| den toegebracht, moet aanleg van kleine stra dergelijke worden ged En of er nog niet gei daan wordt voor de si er op zaterdag 2 juli drecht weer de nation surfdag, gratis voor with the wind" ook zijn armen wil voelen HERMAN EMMEN Ben Eilering uit Emmen is hard op weg een succesvol zakenman te wor den. Hij is de uitvinder van de surfplank voor twee personen, het Jamboree Play Board. Een vondst die tijdens de interna tionale watersporttentoonstel ling Hiswa in Amsterdam ge weldig is aangeslagen. Niet al leen vanuit Nederland is de belangstelling groot, ook Enge land en Spanje tonen interesse. Een surfplanken-fabrikant in Zuid Afrika wil de duo-surf plank in licentie voor de lan den buiten Europa op de markt brengen. „En dat alle maal terwijl het idee in feite heel simpel is", meent Eile ring. „Surfen is een echt indi viduele sport. Toch hoor je juist in de kringen waar deze sport beoefend wordt, de wens om met twee personen gelijk tijdig te kunnen surfen". Tot nu toe waren liefhebbers van deze vorm van plankzei len er op aangewezen geza menlijk op een voor een per soon bedoelde plank door het water te klieven. Voor ama teurs geen gemakkelijke opga ve. Ben Eilering vond het ei van Columbus door twee apar te planken middels een spe ciaal platform te koppelen en zo als het ware een surf-zeil- bootje te construeren. „De Jamboree heeft het sportieve karakter van de surfplank be houden, maar is daarnaast veel wendbaarder", aldus Eilering. „Bovendien maakt de con structie van twee planken het geheel veel stabieler. Daardoor kunnen langere afstanden on der minder comfortabele om standigheden afgelegd wor den". Het idee kreeg de van oor sprong grafisch ontwerper uit Emmen, die zelf al jaren een fervent windsurfer is, toen hij zijn beide honden Boef en Ro ver per plank naar een eiland wilde overvaren. Van hout maakte hij een eerste con structie. Lang niet ideaal, maar wat belangrijker was; het werkte. Op zijn studeerkamer werd het geboren idee uitgewerkt. „Ik wist dat het zou aanslaan. Kinderen zitten zo vaak aan de kant van het water te jen gelen", zegt de jonge uitvinder, „wanneer ze nu eens samen met vader (of moeder) op de plank meemogen". Nadat het octrooi was aangevraagd toog Eilering naar een fabrikant in Emmen. Die schoof de plan ken gelijk van tafel. De Jam boree zou teveel op een cata maran lijken. Een zeilboot op twee drijvers, die slechts in ge ringe mate populariteit geniet bij zeilend Nederland. De fir ma Jonge Poerink uit Ooster- wolde hapte wel toe. Stagnatie in de produktieverkoop van het Friese constructiebedrijf dreigde tot personeelsinkrim ping te leiden. Naarstig zocht men daar naar nieuwe wegen. Die werden gevonden in het hersenspinsel van Eilering. Simpel Het Jamboree Play Board is even simpel als de gedachte erachter. Twee surfplanken worden door een netachtig platform, met een spankracht van 2500 kg, aan elkaar ver bonden. Grote zuignappen houden de koppelingscon structie van roestvrij staal op de plaats waar het hoort. Om dat bij de bevestiging hiervan gebruik wordt gemaakt van een siliconenlaag, is de Jambo ree volgens de ontwerper ge makkelijk demontabel, waar door ook met de planken af zonderlijk kan worden ge- surfd. Compleet kost de Jam boree 2600 gulden. Voor het koppelplatform alleen zal de potentiële koper 750 gulden moeten neertellen. „Het voor deel van het Play Board is dat het op willekeurig elke plank kan worden aangebracht. Ie mand die dus al twee planken bezit", aldus Eilering, „hoeft niet nog eens twee extra exemplaren te kopen". Een plezierige bijkomstigheid is volgens de Emmenaar het feit dat de surfplank ook zonder zeil gebruikt kan worden. Een' lichte buitenboordmotor maakt van de jamboree een kleine speed-boot. Volgens Ei lering heeft hiermee de spor tieve kant van zijn uitvinding niet ingeboet. „Vergelijk die verandering met de overstap van de motorfiets naar een race-auto. Beide zijn even uit dagend om mee te rijden", meent de Emmenaar. „Alleen de mogelijkheden zijn anders". Bijzaak Niet alleen voor Eilering lij ken met het voorlopige succes van de Jamboree gouden tij den aangebroken. Directeur K.A. Okkinga van het con structiebedrijf in Oosterwolde meent, dat behalve het feit dat er nu geen ontslagen onder zijn werknemers gaan vallen, het personeelsbestand zelfs wordt uitgebreid. Eilering zelf is egocentrisch genoeg toe te geven dat dit voor hem slechts bijzaak is. Hij heeft zich al weer op een nieuwe uitvin ding geworpen; een volgens hem sensationele verbetering van de zogenaamde trapeze, die bij de surf-sport gebruikt wordt. HENK TE BIESEBEEK Trots poseert Ben Eilering op zijn uitvinding, een twee personen. Neefje Alfred (zittend) assisteert t stratie van de Jamboree.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14